[ shoba @ 30.01.2005. 18:22 ] @
Ako se ne varam ove godine istice neki ugovor koji omogucuje Telekomu da drzi monopol.

Kakve promene ce se po vasim prognozama desiti na polju fiksne, mobilne telefonije, interneta i internet poslovanja?!

Sta je realno ocekivati, a sta ne?

Da li ce i ovde bitnu ulogu imati faktor "Srbija" pa cemo i ovu priliku za napredak upropastiti :) ?

Najgore u svemu ovome je, cini mi se, sto mi u stvari i ne znamo na sta Telekom ima monopol a na sta bas i ne nego se samo tako ponasa :)
[ zoranpr @ 30.01.2005. 18:56 ] @
Zakon o telekomunikacijama:
Član 109.
Preduzeće za telekomunikacije "Telekom Srbija" a.d. (u daljem tekstu: Telekom Srbija), operator javne fiksne telekomunikacione mreže koji u vreme stupanja na snagu ovog zakona ima ekskluzivno (isključivo) pravo da, najkasnije do 9. juna 2005. godine, korisnicima u Republici Srbiji pruža sve postojeće i buduće vrste fiksnih telekomunikacionih usluga (što uključuje lokalne, nacionalne, međugradske i međunarodne fiksne telekomunikacione usluge, usluge telefonije PSTN (public switched telephone network), ostale fiksne usluge govorne pošte, usluge prenosa podataka, telematske usluge, usluge sa dodatnom vrednošću, ISDN usluge (integrated sevices digital network), usluge inteligentnih mreža, fiksne satelitske usluge, fiksne usluge na osnovu DECT standarda (digital enhanced cordless telephone) i zakup linija, da na teritoriji Republike Srbije gradi, poseduje i eksploatiše bilo koju i sve vrste postojećih i budućih fiksnih telekomunikacionih infrastruktura i mreža (uključujući žične i bežične fiksne objekte), da obezbeđuje usluge telefonskih imenika (uključujući telefonske imenike "Bele stranice" i "Žute stranice") i da, preko telefona ili u elektronskom obliku, daje obaveštenja o pretplatničkim brojevima koji se odnose na fiksne telekomunikacione usluge na kojima ima ekskluzivno pravo, zadržava ovo pravo do isteka navedenog roka, osim ako dođe do izmene ugovora na osnovu koga je pravo stečeno....

Videcemo sta ce biti
[ Slobodan Miskovic @ 05.02.2005. 16:17 ] @
Promenice ugovor...

A ako ga ne promene (izuzetno male sanse) moze se ocekivati promena u mobilnoj telefoniji i u servisima za pruzanje internet usluga. Fiksna telefonija ce jos dugo biti u telekomovim rukama zbog komplikovanosti i cene izgradnje paralelnog fiksnog sistema.
[ shoba @ 05.02.2005. 17:16 ] @
Izmedju koga je taj ugovor uopste potpisan? Drzave i telekoma?

U mnogim zemljama ima dosta zarade od telekomunikacja. To je posao u kome ne mozes da propadnes (mislim ako radis kako treba :) )

Ako se dese promene u mobilnoj telefoniji, u smislu da neko od velikih igraca udje na ovo trziste, cene ce padati i usluga postati kvalitetnija. Ako u tom slucaju fiksna telefonija ostane samo u Telekomovim rukama, mozda bi moglo da se desi da usluge mobilne telefonije budu jeftinije!!! Ili samo fantaziram??? Neka bar napredujemo sto se interneta tice. A koliko mi se cini govorka se i o VoIP telefoniji u manje fenomenoloskom tonu nego prosli put kad je Telekom vodio kampanju protiv nje.
[ MaRaToNcI @ 05.02.2005. 17:59 ] @
Drasko je ponovo direktor-4 godine mandat

-nema nista od ukidanja monopola-kako rece Labus, zasto od svih uslova koje moramo ispuniti prema evropi telekom bude prvi, nek bude zadnji
[ twiddle @ 08.02.2005. 09:09 ] @
Pretpostavimo za trenutak da 'ekskluzivna prava' Telekoma zaista isteknu 9. juna ove godine (pretpostavljajući da Telekom neće izlobirati Vladu da izmeni Zakon o telekomunikacijama i tako produži trajanje 'ekskluzivnih prava').

Aktuelni Zakon o telekomunikacijama ne sadrži odredbe koje bi omogućile ravnopravne uslove za tržišnu utakmicu. Zato je predviđeno formiranje regulatornog tela -- Republičke agencije za telekomunikacije. Osnovna delatnost ovog tela biće da reguliše odnose na tržištu tako da, sa jedne strane, zaštiti nove igrače na tržištu telekomunikacija od bivših monopolista, a sa druge strane, zastiti interese krajnjih korisnika.

No, za formiranje Agencije očito još ne postoji politička volja (neko bi rekao, politički dogovor). Ovo je loše, jer će Agenciji (kakva god da ona bude) biti potrebno najmanje 6 meseci pre nego što bude u stanju da počne sa ozbiljnijim vršenjem svoje regulatorne funkcije. Dok se to ne dogodi, imaćemo potencijalno još goru situaciju, jer će novi igrači na telekomunikacionom tržištu i korisnici usluga biti u još većoj meri nego sada prepušteni sami sebi, na milost i nemilost šačici kompanija koje su stekle (tj. kojima je dat) značajan udeo na tržištu (Telekom, Mobtel, itd).
[ MaRaToNcI @ 08.02.2005. 09:55 ] @
i ako padne monopol (a nece) sta mislite da ce svima da svane?

samo ce na povrsinu isplivati vezane firme (citaj direktorske) koje i sad poluilegalno rade (VoIP,SMS,041xxxxx,i ostale profitabilne zezalice) i stvorice se utisak da imamo vise operatera i ponudjaca:)

Telekomunikacije su skupa i profitabilna zezancija, i samo onaj ko je u poslu (ovako ili onako) ce uspeti...

Dto se tice agencije, ona na primer postoji u Bosni (vode je stranci) i regulise sva pitanja, kaznjava,daje dozvole..... ali se za narod malo sta promenilo


vise na www.cra.ba

...
[ Ivan Dimkovic @ 08.02.2005. 10:27 ] @
Monopol ce verovatno prestati da postoji de-jure, ali ce ostati de-facto.

Imam razloga da verujem u ovakav razvoj dogadjaja, jer bi Vlada vec sad morala da krene u pripremne radnje kako bi se to pre Juna usvojilo u Skupstini - znajuci njihovu brzinu i efikasnost.

Sto se agencije tice - mislim da ce IMF/WB pritiskati vladu Vrlo jako da se doticna formira i da tu nema diskusije.

Medjutim, i kad to istekne - i kad se agencija formira, nece se nista bitnije promeniti dok se zaista ne formira konkurencija u vidu ozbiljne ne-vezane firme koja bi konkurisala na domacem trzistu.

Sto se krajnjih korisnika tice - VoIP ce procvetati , tako da ce bar biti jeftino zvanje inostranstva kao i Srbije iz inostranstva.
[ Slobodan Miskovic @ 08.02.2005. 10:53 ] @
Citat:
Imam razloga da verujem u ovakav razvoj dogadjaja, jer bi Vlada vec sad morala da krene u pripremne radnje kako bi se to pre Juna usvojilo u Skupstini - znajuci njihovu brzinu i efikasnost.


Ne boj se...efikasni su oni kada treba...
[ MyWay @ 08.02.2005. 10:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Sto se krajnjih korisnika tice - VoIP ce procvetati , tako da ce bar biti jeftino zvanje inostranstva kao i Srbije iz inostranstva.

Slaba uteha - naročito za dvojnike, pcmovane itd...
To je ono što (namerno?) promiče u diskusijama - ukidanje monopola će doneti konkurenciju, ali ne i neko vidno poboljšanje. Naime, biće bolja prodaja postojećih servisa, uvođenje novih itd, ali niko neće ulagati u: zamenu centrala, rešavanje problema dvojnika itd.
To je jaako skupo, i vremenski i materijalno i organizaciono, tako da je što se tiče napretka telekomunikacija ključna reč privatizacija Telekoma (npr prodaja DT-u kao čini mi se hrvati), a ne demonopolizacija (to tek posle onog prvog).
Uostalom, interesantan primer local loop unbundling-a na SrbijaTM način je opštenarodno veselje oko prodaje ADSL-a...
[ Ivan Dimkovic @ 08.02.2005. 11:12 ] @
Citat:

To je jaako skupo, i vremenski i materijalno i organizaciono, tako da je što se tiče napretka telekomunikacija ključna reč privatizacija Telekoma (npr prodaja DT-u kao čini mi se hrvati), a ne demonopolizacija (to tek posle onog prvog).


Pa cek, MyWay, pricas kao da Telekom jednom nije bio prodat - i da je bas tim kupcima upravo garantovan monopol koga i danas trpe gradjani Srbije.

Dakle, to (prodaja pre deregulacije) nije urodilo plodom, jer STET nije bas nesto ucinio za ulaganja u mrezu.

Uopste ne verujem da bi DTAG bio drugaciji od STET-a ako bi prodaja bila pod istim uslovima - dakle... monopol treba zavrsiti sad, formirati regulatorno telo sa zakonoma koji su jasni i jednaki za sve - i onda prodati pod trzisnim uslovima.

Tacno je da bi prodaja sa monopolom znacila vise love za Srbiju na kratki rok (cena firme bi verovatno bila daleko veca) - ali na duze staze, pitanje je koliko bi DT uopste ulagao u razvoj mreze, jer se na primeru STET-a vidi kako nista nisu radili.
[ MyWay @ 08.02.2005. 11:25 ] @
Mislim da nisam pogrešio kad sam dao primer prodaje hrvatskog telekoma.
A što se tiče prodaje (u ono vreme i na onaj način) Italijanima i Grcima - hehe pa sve je jasno, pa onda revolucionarni otkup (po sistemu sami sebe)... :)
Budi ozbiljan Ivane, i misli pozitivno: prodaja ozbiljnog dela ozbiljnom igraču koji ima interesa da ulaže.
Rešiće se problem monopola (u junu?), ali šta misliš ko će rešiti probleme pretplatničke mreže i starih centrala?
[ Ivan Dimkovic @ 08.02.2005. 11:31 ] @
Vidi, MyWay - zasto bi DTAG (ili bilo ko drugi) uopste imao interes da ulaze u neprofitne delove mreze (dvojnici & babe) ako imaju monopol? Meni zdravorazumska logika govori da bi oni jednostavno eksploatisali to sto imaju jer nemaju konkurenta.

Na kraju krajeva - ukidanje monopola ne bi ugrozilo ni njihov de-facto ekskluzivitet, jer je infrastruktura Telekoma suvise velika da bi neko tako lako mogao da sagradi alternativnu mrezu koja bi bila isplativa.
[ zoranpr @ 08.02.2005. 11:48 ] @
Najveci deo infrastrukture postoji jer placanjem struje omogucili smo da Elektroprivreda postavi optiku na svojoj mrezi, koja je trenutno neiskoriscena a ima vise nego dovoljan kapacitet, tako da vec postoji pristup do skoro svake kuce. Samo joj fali partner koji treba uloziti manji deo sredstava i koji ima iskustva iii mozemo birati izmedju dve fiksne mreze
[ Gojko Vujovic @ 08.02.2005. 11:58 ] @
Ma pričate kao da je to NJIHOVA infrastruktura, a mi smo je izgradili, građani ove zemlje, kroz poreze i razgovore koje smo papreno plaćali godinama. I zašto se to zaboravlja, zašto da se bilo kome ta infrastruktura pokloni? Treba im je ODUZETI, oformiti komisiju koja će da izdaje licence telekomu i svima ostalima koji zadovolje uslove, za korišćenje te infrastrukture (i to će da plaćaju, svi, pa i telekom), uzeti firme za održavanje infrastrukture (u početku je to najvećim delom telekom, kasnije može konkurencija i na tom polju)..

.. i rešen problem. Posle toga dođe Pera Perić, napravi još jednu centralu za moje naselje, ponudi telefonske brojeve i jeftinije pozive svima koji žele da pređu, komisija mu izdala dozvolu da koristi parice (koje je narod izgradio, nije nam to telekom poklonio! i narod treba da može da ih koristi kako želi, a ne da tamo neki voipaši odlučuju o tome!). Pošto je država do sada i ulagala u razvoj te insfrastrukture, to će se i nastaviti ali kroz tendere a ne telekomovo poslovanje po rodbinskim vezama i trošenje državnih para na bezobrazno štetan način.
[ MyWay @ 08.02.2005. 12:41 ] @
Koji si ti sindikalac Gojko... :))
Kroz maglu se sećam iz detinjstva parola tipa 'mi smo je izgradili, građani ove zemlje' - hahaha Gojko hoće da zna koji je njegov deo... Pa traži malo i od elektrodistribucije, vodovoda, ptt-a, ma od svih firmi što si izgradio kroz poreze i račune.
Ali hajde ozbiljnije malo:
'Posle toga dođe Pera Perić, napravi još jednu centralu za moje naselje'- neće, to nikome, ali baš nikome (osim tebi) ne pada na pamet. Kad se budeš malo udubio shvatićeš i sam.
'uzeti firme za održavanje infrastrukture (u početku je to najvećim delom telekom, kasnije može konkurencija i na tom polju)' - a zašto si samo u tom delu 'dobar' prema telekomu, pa zar ti nije dosta telekomovih montera ili je nešto drugo po sredi? ;)
'korišćenje te infrastrukture, održavanje infrastrukture' - a kamo 'izgradnja infrastrukture' :))? Opet (slučajno) nelogičnost i nepotpunost u tvom izlaganju?

Btw, 'papreni računi'?Šta je za tebe papreni račun (u evrima)?
[ Slobodan Miskovic @ 08.02.2005. 13:24 ] @
Kako je ovo jadno...koristiti firmu na cijam si celu za promovisanje licne kandidature...a jos je fima drzavna...

Citat:
07.02.2005.godine
OLIMPIJSKOM KOMITETU SRBIJE I CRNE GORE
SVIM SPORTSKIM SAVEZIMA SRBIJE I CRNE GORE
Predlog za izbor predsednika Olimpijskog komiteta Srbije i Crne Gore


Kao kandidat za predsednika Olimpijskog komiteta Srbije i Crne Gore, želim da Vam predložim da odložite izbor za predsednika i druge organe Olimpijskog komiteta za 30 dana.

Ovaj predlog upućujem iz više razloga, od kojih najbitniji leže u teškoj situaciji u kojoj se nalazi naš vrhunski sport i potrebi da, upravo zbog toga, čelni ljudi Olimpijskog komiteta budu što pažljivije izabrani. Verujem da predsednik Olimpijskog komiteta u naredne četiri godine može da bude samo osoba koja će ovaj posao obavljati predano i odgovorno, i koja će s tog mesta pokrenuti suštinsku reformu našeg vrhunskog sporta.

Ovo je, nažalost, vreme u kojem je naš sport doživeo težak, a po mnogima i katastrofalan pad. Rezultati poslednje Olimpijade jasno su pokazali da ne zaostajemo samo za bogatim zapadnim državama, Kinom ili Rusijom, nego i za našim balkanskim susedima poput Bugarske, Rumunije ili Hrvatske. Takvo je stanje ne samo u individualnim sportovima, već – što mnogo više zabrinjava – i u kolektivnim sportovima, koji su tradicionalno bili naš ponos i uopšte oslonac vrhunskog sporta u našoj zemlji. Poslednje olimpijske igre na kojima smo osvojili samo dve srebrne olimpijske medalje najmerodavnija su potvrda takvog stanja.

Hladan tuš koji je doživela naša nacija posle Olimpijade u Atini zaobišao je samo neke samozadovoljne sportske funkcionere, koji se ponašaju kao da se ništa nije desilo. Nisu, kako oni misle, sankcije, tranzicija, nedostatak državne pomoći i slični ''objektivni'' faktori jedini krivci za neuspehe i rđavo stanje u vrhunskom sportu. Dobar deo odgovornosti leži i na onima koji su poslednjih godina odlučivali o razvoju vrhunskog sprota kod nas; nezavisno od njihovih dobrih namera, i oni su krivci što je naš sport danas tu gde jeste i što opada interesovanje privrede za ulaganje u sport, pa nam se može desiti da na Olimpijskim igrama u Pekingu prođemo još gore nego u Atini.

Ako iskreno nameravamo da izvršimo korenite reforme, neophodno je da osnažimo značaj i ulogu Olimpijskog komiteta, a prvi korak na tom putu je izbor predsednika. Taj izbor ne sme biti samo formalni postupak, sproveden na dosadašnji prevaziđen način, u kojem će se vrednovati stare zasluge i stečene pozicije. Naprotiv, to mora biti izbor na osnovu ozbiljno zamišljenog i široko prihvaćenog programa, kao i sposobnost za njegovu realizaciju. Zbvog toga mi se čini da je neophodno odložiti izbornu skupštinu na mesec dana, što bi dalo vremena da predloženi kandidati osmisle i javnosti predoče svoje programe, i eventualno dobiju za njih podršku u pojedinim sportskim savezima.

Ne treba zaboraviti da nam uskoro predstoji donošenje novog zakona o sportu, koji je već u skupštinskoj proceduri. Nacrt ovog zakona daje ključnu važnost Olimpijskom komitetu kao strategu razvoja sporta i njegove uloge u društvu.

Zato predlažem da Skupština Olimpijskog komiteta otpočne u Statutom predviđenom roku, do 28. februara ove godine, da se na njoj otvori najšira rasprava o stanju u sportu, da se evidentiraju kandidati za sve funkcije, a da potom kandidati pred savezima, sportskom i stručnom javnošću, javno sučele svoje programe, kako bi ubrzo zatim bili izabrani oni koji zaista nude najbolje. Na ovaj način Statut ne bi bio prekršen, a sportisti i njihovi savezi mogli bi da utiču, što je u sadašnjoj situaciji neophodno, na izbor organa Olimpijskog komiteta i, posebno, njegovog predsednika.

Ja lično spreman sam da svoj program izložim svakom sportskom savezu ponaosob, da razgovaram sa predstavnicima svih sportova, da svoj program ponudim i sportistima i najširoj javnosti, kao i da se javno sučelim sa protivkandidatima koje poštujem. Mislim da ćemo samo tako dobiti program kakav nam je danas potreban ako želimo da Peking bude pozitivna prekretnica za naš vrhunski sport. Sve drugo je zabijanje glave u pesak, koje nam neće doneti ništa osim novih (ili starih) funkcionera, koji neće biti u stanju da zaustave agoniju našeg vrhunskog sporta.

S poštovanjem,
Mr Draško Petrović, dipl.pravnik


Drasko postao i specijalista za sport...neverovatno kako covek ima sposobnosti da vodi jednu ogromnu kompaniju a jos i da bude zainteresovan za izbor predsednika Olimpijskog komiteta.... Izgleda da je on neki poseban...ne zna prosto sta ce od viska vremena...
[ Slobodan Miskovic @ 11.04.2005. 01:27 ] @
Dostavljen izveštaj Vladi Srbije
Državi više od 58 odsto u „Mobtelu“

Savet za borbu protiv korupcije traži od Vlade Srbije da stavi van snage zaključak od 24. juna 2004. godine međuresorne radne grupe, koja je utvrdila da vlasnički odnosi u kompaniji „Mobtel“ treba da iznose 58,8 odsto za državu, a 41,2 odsto za „BK trejd“, stoji u izveštaju Saveta koji je upućen Vladi.

Jedan od zahteva Saveta odnosi se na utvrđivanje odgovornosti svih učesnika u ovoj korupciji u kojoj je država pretrpela ogromnu štetu, pokretanje sudskih postupaka protiv svih čelnika PTT, članova Upravnog odbora PTT i članova UO „Mobtela“ iz ovog preduzeća, kao i odgovornih ljudi u Vladi, jer nisu ništa preduzeli da se spreči pljačka državne imovine.

Obiman izveštaj sadrži iscrpne podatke o nezakonitostima pri osnivanju preduzeća, o neispunjavanju ugovornih obaveza pri nabavci opreme i o izvlačenju profita iz „Mobtela“ preko Karićevih povezanih preduzeća.

- Smatramo da vladina komisija, a i njeni članovi to priznaju, nije imala uvid u svu dokumentaciju, posebno ne u finansijsko poslovanje „Mobtela“, pa nije mogla da napravi validnu procenu o vlasničkim odnosima. Osim toga, njihov izveštaj sadrži veoma krupne nedostatke i ne daje dovoljno elemenata da bi Vlada mogla da ga prihvati i na osnovu njega donosi dalje odluke - objašnjava za „Blic“ Verica Barać, predsednik Saveta za borbu protiv korupcije. Ona podseća i na zabeležen sukob interesa, jer je u radnoj grupi učestvovao Bogoljub Lazić, tada zamenik ministra za kapitalne investicije, a kasnije smenjen zbog sukoba interesa, jer je sve vreme bio pomoćnik direktora „Mobtela“.

- Izveštaj u čijoj izradi je on učestvovao takođe mora biti preispitan zbog sukoba interesa, jer je on mogao bitno da utiče na valjanost izveštaja - kaže Verica Barać.

„Iako je zaključila da nije imala sve potrebne i relevantne podatke, i nije uradila ekonomsku analizu osnivanja i desetogodišnjeg rada ove kompanije, radna grupa zaključuje da je vlasnički odnos 58,76 odsto države prema 41,24 odsto stranog ulagača. Jedan član komisije je izdvojio svoje mišljenje i Vladi i javnosti dostavlja poseban izveštaj, tvrdeći da je učešće države preko 70 odsto“, navodi se u izveštaju Saveta.

U izveštaju se među brojnim već poznatim nepravilnostima pominje i činjenica da je „Mobtel“ korišćenje numeracije (pozivni kodovi 061, 063) dobio od Zajednice JP PTT i da je koristio sve druge pogodnosti kao da je član Zajednice, a da nije finansirao rad JP PTT. Za poređenje, „Telekom Srbija“ je od 2001. godine do 2004. godine po ovom osnovu platio oko 200.000.000 dinara.

Ukazuje se i na činjenicu da je do polovine 2001. godine za pozive prema mobilnoj mreži važio popust od 50 odsto, zbog čega je fiksna mreža na jednoj strani od svojih korisnika naplaćivala upola manje, a na drugoj strani plaćala „Mobtelu“ iznos od 1,85 dinara za svaki minut takvog saobraćaja. Na ovaj način je država oštećena za oko 81 milion evra. Zaključivanjem interkonekcijskog ugovora, „Mobtel“ je prestao da plaća fiksnoj mreži saobraćaj koji šalje i time prestao da plaća PTT licencu na koju se bio obavezao ugovorom o osnivanju u trajanju od 20 godina i u iznosu od 90 miliona dolara.

U isto vreme „Mobtel“ je dobio vrlo visoku cenu interkonekcije u svoju korist. Tako je po ovom osnovu do oktobra 2003. dobio 68 miliona dolara državnog novca. Zaključivanjem sporazuma o privremenoj nadoknadi za izgubljenu dobit zbog uključenja drugog operatera, dobit PTT je sa 49 odsto u „Mobtelu“ smanjena na 36 odsto.

- Ostaje pitanje zašto država i PTT ni posle 2000. godine nisu ništa preduzeli da zaštite svoj interes u kompaniji koja je nezakonito osnovana i ostvarivala profit zahvaljujući bliskosti sa Miloševićevim režimom. Dakle, Savet će posebno insistirati na odgovornosti vlada posle 2000. godine. Zato ćemo tražiti da se utvrdi tačno kako se ta velika korupcija odvijala. Sada su na potezu UBPOK i tužilaštvo koji treba da ispitaju odgovornost čelnika PTT, članova UO PTT i UO „Mobtela“ iz redova pošte, kao i rad resornih ministarstava - kaže Verica Barać. Ona napominje da je Vlada imala mehanizme da prekine tu korupciju, ali je sve radila u korist „BK trejda“ i Bogoljuba Karića.
Katarina Preradović





Znaci...prosto je jadno u kakvoj drzavi zivimo...
[ Slobodan Miskovic @ 29.04.2005. 05:35 ] @
Telekom 9. juna gubi monopol

BEOGRAD - Još mesec dana ostalo je do ukidanja ekskluzivnog prava Telekoma Srbija na usluge fiksne telefonije. Iako su postojale sumnje da će ova kompanija tražiti odlaganje odluke o ukidanju monopola, ona to do sada nije učinila. Zato bi, posle 9. juna, naše tržište fiksnih telekomunikacionih usluga trebalo da se otvori za konkurenciju, a to bi pojeftinilo impulse a poboljšalo kvalitet veza.

Da proces liberalizacije i demonopolizacije neće ići glatko, svedoči činjenica da dve godine ne može da se formira agencija za telekomunikacije, u čijoj je nadležnosti dodela licenci operatorima.
Posledica toga jeste da će se Srbija posle 10. juna naći u apsurdnoj situaciji jer je tržište demonopolizovano, ali nema tela koje dodeljuje dozvole pa će Telekom do daljnjeg ostati jedini ponuđač telefonskih usluga.

Inače, ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić izjavio je da je ovo ministarstvo sedam do devet puta vladi davalo predloge za članove upravnog odbora agencije, ali su svi predlozi odbijani. Poslednji predlog još nije prošao u vladi. Kada se pojača konkurencija, postojeće stanje u telekomunikacijama sigurno bi se poboljšalo. Sada je skoro milion pretplatnika fiksne telefonske mreže Telekoma priključeno na zastarele centrale, na priključak se čeka prosečno dve godine, 500 hiljada domaćinstava ima "dvojnika", a 400.000 ljudi čeka da dobije svoj telefonski broj.
A.M.
Izvor: Glas Javnosti
[ tdjokic @ 29.04.2005. 05:46 ] @
Da, da, gubi monopol, samo sto nije. To ima da se vuce ko creva, jos par godina. Pa odluka, pa zalba, pa presuda, pa zalba na odluku, pa zalba na presudu, pa... a mi starimo i glupimo .....
[ Ivan Dimkovic @ 29.04.2005. 09:42 ] @
Odavno je proslo vreme za zalbu - ta klauzula je u zakonu jos od 2003, a Telekom nije u mogucnosti da odlozi izvrsenje toga cak i kad bi nekom magijom podneli zalbu mesec dana ranije.

Mislim da se ide na lobiranje Vlade (necu reci ime) da se odbijaju predlozi za postavljanje komisije za telekomunikacije jos dugo vremena i time prakticno onemoguci vecima da pocnu da se bave tim poslom.

Nadam se da ce ISP-ovi i oni koji zele da se bave telekomunikacijama traziti od EU, MMF i WB-a da se na Vladu Srbije izvrsi pritisak ako krene da ovo odugovlaci preko mere.
[ Buum @ 30.04.2005. 05:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ... Mislim da se ide na lobiranje Vlade (necu reci ime) ...


Dobro, reći ću ja, a ti me ispravi ako grešim – Miroljub Labus!
[ Slobodan Miskovic @ 27.05.2005. 00:52 ] @
Dve godine se čekalo na osnivanje republičke Agencije za telekomunikacije
Beskrupulozno za nestručne kandidate
Političari lobirali da u članstvo agencije uđu njihovi ljudi iako ne ispunjavaju kriterijume i imaju sukob intresa

BEOGRAD - Dve godine vodila se žestoka borba među zainteresovanim stranama da stave svog čoveka u Upravni odbor Republičke agencije za telekomunikacije, pošto je ovaj sektor jedan od onih u kojima se "vrte velike pare". Pomoćnik ministra za kapitalne investicije Bratislav Blagojević upozorio je na to još u oktobru prošle godine izjavivši da su "... u poslednjih nekoliko meseci zainteresovani političari lobirali i direktno i beskrupulozno predlagali kandidata koji, po svom kvalitetu, sigurno ne zaslužuju da budu na listi kandidata, a imaju i direktan sukob interesa. Oni bi da "njihovi" budu u agenciji ako već ne mogu da zaustave procese koji su krenuli ka uređenju i organizaciji jedne dugo postojeće stihije i haosa".

- Najvažnije je pitanje moralnog integriteta svih članova UO agencije za telekomunikacije, posebno zato što u oblasti telekomunikacija cveta kriminal. Nema govora da će se ti ljudi obračunati sa kriminalom - kaže Tihomir Živanović, predsednik Udruženja za zaštitu korisnika telekomunikacija i član poslednje vladine Komisije za utvrđivanje vlasništva u Mobtelu.

On kaže da pet izabranih članova ne ispunjava uslove člana 11, stav 3, Zakona o telekomunikacijama, koji propisuje da članovi UO treba da imaju stručna znanja i iskustva iz nadležnosti Republičke agencije za telekomunikacije. U obrazloženju koje je vlada dala Skupštini Srbije piše da ovi kandidati imaju stručna znanja i iskustva iz delatnosti u oblasti telekomunikacija.

- Izabrani članovi prihvatili su da imaju stručna znanja i iskustva iz nadležnosti agencije, a to nemaju. U prvom redu su to upravno-pravni poslovi. Profesori univerziteta imaju stručna znanja i iskustva iz obrazovnih i naučnih oblasti. Izabrano je četiri profesora, za predsednika profesor ETF-a Jovan Radunović, a za članove Grozdana Petrović, prof. sa ETF-a, Zoran Arsić sa Pravnog fakulteta u Novom Sadu, koji je sada i član Saveta i Arbitraže Beogradske berze, Milenko Ostojić, koji je radio u Institutu "Mihajlo Pupin" i Vlada Milićević, docent na Ekonomskom fakultetu, koji se bavi knjigovodstvom i računovodstvom - navodi Živanović.

Vojislav Rodić, član radne grupe za izradu Strategije za oblast telekomunikacija, kaže da je za bilo kakvo sprovođenje Zakona o telekomunikacijama, apsolutni imperativ osnivanje agencije.
- Glavna novina ovog Zakona, koji se ne sprovodi već dve godine, zbog čega se primenjuje stari Zakon o sistemima veza iz 1988. godine, upravo je ustanovljenje nezavisnog regulatornog tela - agencije. Ona treba da priprema podzakonske akte, izdaje licence, donosi pravilnike i da obavlja nadzor - navodi Rodić.
On kaže da će, i kad se osnuje UO agencije, biti potrebno bar pola godine dok se nađu zaposleni, prostor za smeštaj agencije, budžet...

Ipak izabrani

Skupština Srbije izabrala je juče članove Upravnog odbora Republičke agencije za telekomunikacije. Spisak predloženih članova UO nije se promenio. Za predsednika UO Agencije za telekomunikacije izabran je Jovan Radunović na mandat od pet godina, a za članove, na mandat od četiri godine, Grozdana Petrović i Zoran Arsić, dok su Milenko Ostojić i Vlada Milević izabrani za članove s mandatom od tri godine.

A. Matić

[ Slobodan Miskovic @ 07.06.2005. 10:56 ] @
Ekskluzivno pravo Telekoma na fiksnu telefoniju ističe 9. juna
Monopol će i dalje trajati
Sporazum između PTT-a i Telekoma nije akt koji reguliše monopol, već
Zakon o sistemima veza, koji je i dalje na snazi, kaže Tihomir Živanović

BEOGRAD - Iako će 9. juna isteći ekskluzivno pravo Telekoma Srbija na fiksnu telefoniju, na osnovu akcionarskog sporazuma JP PTT-a i Telekoma, i mada se tom procesu pridaje velika važnost, ta činjenica skoro da ništa neće značiti za građane Srbije, a malo će značiti i sa pravne tačke gledišta. Naime, bez obzira na to što će Telekom izgubiti monopol, on će nastaviti da važi pošto je tako propisano važećim Zakonom o sistemima veza, pošto Zakon o telekomunikacijama, iako usvojen pre dve godine, još nije počeo da važi.


- Po akcionarskom sporazumu PTT-a i Telekoma od 9. juna 1997. godine, kojim su preneta prava za usluge u fiksnoj mreži sa PTT-a na Telekom, ova kompanija obavezala se da osam narednih godina plaća PTT-u dva odsto od bruto prihoda. Međutim, taj sporazum nije dao pravo Telekomu na monopol, već Zakon o sistemima veza. Monopol će prestati kada taj zakon prestane da važi, a sada će samo Telekom prestati da plaća PTT-u tih dva odsto od bruto prihoda - tvrdi Tihomir Živanović, predsednik Udruženja za zaštitu korisnika telekomunikacija.

Živanović navodi da je polemika u javnosti o ukidanju monopola u junu samo "prazna" priča, jer se sada čeka da prođe tri meseca od objavljivanja članova Agencije za telekomunikacije u Službenom glasniku da bi Zakon o telekomunikacijama počeo da se primenjuje.

Inače, strahovalo se da će poslovodstvo Telekoma tražiti produženje monopola, ali je tu dilemu razrešio krajem maja generalni direktor Draško Petrović.

- Poslovodstvo Telekoma odlučilo je da neće tražiti produženje roka za ukidanje monopola u fiksnoj telefoniji. Spremni smo za konkurenciju, koja je dobrodošla i korisna, jer će nas naterati da brže i bolje radimo. Od Vlade Srbije, kao akcionara Telekoma, zavisi šta će se dalje dešavati sa monopolom - naglasio je Petrović.

Teško je prognozirati kada će svetske telekomunikacione kompanije početi s poslom fiksne telefonije u Srbiji, ali je izvesno da se taj proces približava.


Jedan operater diktira sve

Poslednjih nekoliko godina, Telekom je diktirao sve parametre razvoja fiksne telefonije, pokrivenost mrežom zavisila je od njega, zatim cene, uvođenje novih usluga, a sa mnogim akcijama u modernizaciji se kasnilo... Srbija danas ima 2,4 miliona pretplatnika u fiksnoj telefoniji, 400.000 ljudi čeka da dobije priključak, 500.000 domaćinstava ima "dvojnika", a 950.000 je priključeno na zastarele analogne centrale. Prosečno vreme čekanja na dobijanje fiksnog priključka je dve godine, a od 100 stanovnika, telefon poseduje 32, dok je prema standardima Evropske unije minimum 49. Dok danas većina evropskih zemalja govori o potpunoj digitalizaciji fiksne mreže, kod nas je ona u ovom trenutku dostigla nivo od 70 odsto.

A. Matić
[ cicika @ 07.06.2005. 13:26 ] @
Citat iz Zakona o telekomunikacijama:

Citat:
Član 113.
Danom početka primene ovog zakona prestaje da važi Zakon o sistemima veza ("Službeni glasnik RS", br. 38/91, 41/91, 53/93, 67/93, 48/94 i 20/97), osim odredbi kojima se uređuje osnivanje i delatnost javnog preduzeća za obavljanje PTT saobraćaja (čl. 8, 9. i 10), organizovanje Preduzeća PTT kao holding preduzeća (član 11a st. 1, 3, 4. i 5), imenovanje organa uprave zavisnog preduzeća (član 11v), odnos matičnog i zavisnog preduzeća (član 11d), sredstva za osnivanje i rad Preduzeća PTT (čl. 13. i 14. st. 1, 2. i 5), status zaposlenih u matičnom i zavisnom preduzeću (član 14b), sprovođenje stečajnog postupka nad Preduzećem PTT (član 17), statut Preduzeća PTT (član 18), organi uprave Preduzeća PTT (čl. 19, 20, 21. i 22), obaveza Preduzeća PTT u slučaju štrajka (član 23) i obaveza Preduzeća PTT u slučaju proglašavanja vanrednog stanja (član 24).


Citat:
Član 114.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Odredbe ovog zakona kojima se uređuje osnivanje Agencije primenjuju se danom stupanja Zakona na snagu, a ostale odredbe Zakona primenjuju se danom isteka tri meseca od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije" akta o izboru predsednika i članova Upravnog odbora Agencije.


Zakon o telekomunikacijama je objavljen u Službenom glasniku RS br. 44/2003.

Šta smo propustili?
[ kronos @ 07.06.2005. 21:21 ] @
Član 7.
Radi obezbeđivanja uslova za efikasno sprovođenje i unapređivanje utvrđene politike u oblasti telekomunikacija u Republici Srbiji, osniva se Republička agencija za telekomunikacije (u daljem tekstu: Agencija) kao samostalna, odnosno nezavisna organizacija koja vrši javna ovlašćenja, u skladu sa ovim zakonom i propisima donetim na osnovu ovog zakona.
Agencija je samostalni pravni subjekt i funkcionalno je nezavisna od bilo kog državnog organa, kao i od svih organizacija i lica koja se bave telekomunikacionim mrežama, sredstvima ili uslugama.
U obavljanju poslova utvrđenih ovim zakonom, Agencija je dužna da obezbedi primenu Strategije razvoja telekomunikacija u Republici.

sto ce reci tek kad Agencija normalno zazivi imacemo i normalno funkcionisanje ZTK.
Zato i Telekom nije trazio produzenje monopola.
Imacemo interregnum, vakuum ili hronična disfunkcija, dok sve normalno ne profunkcionise. A to nikome ne odgovara.

cheers,
[ ClocEr @ 10.06.2005. 01:57 ] @
Istekao monopol! Neka je i samo na papiru, ali mi je mnogo lakse.
:)
[ S a l e @ 14.08.2005. 20:58 ] @
I sta se promijenilo?