[ aleksandar.smartart @ 01.02.2005. 16:40 ] @
Zasto mi je ovo potrebno? Radi se o kucnoj UTP mrezi sa tri kompjutera i 8 portnim swichem. Sve je bilo ok dok nam je IP opseg bio 192.168.0.xx. U medjuvremenu smo uveli WIRELESS a posto smo rezidencionalni korisnik u zgradi gde je i wireless operma do nas je spusten UTP kabl. Kabl smo stavili u swich i dali smo MAC adresu jednog kompa koji sada jedini ima net. Od tada smo IP opseg promenili na neki javni opseg ali je to nekako radilo. Kompovi su se medjusobno videli a internet je radio samo na jednom kompu. Sada vise ne radi lokalna mreza vec samo internet na ovom jednom kompu. Posle price sa teh. podrskom wireless usluge, dosao sam do saznanja da je LAN kartici koja je prijavljena provajderu i koja ima izlaz na net moguce dodeliti dva IP opsega i onda jedan lokalni koristiti za kucnu mrezu a drugi javni za net a onda bi bilo cak moguce i serovati internet i na ostale komjutere u mrezi. Nazalost covek iz teh. podrske je to radio samo na linuxu i nije znao da mi da dalja uputstva kako se to postavlja na windows XP-u.

Da li neko zna kako se to radi?

Resenja poput stvaljanja PI sa dve LAN kartice kao servera ne dolaze u obzir a postavljanje jos jednog uredjaja rutera pre swicha je krajnja solucija koja mi je poznata ali koja me trenutno ne zanima.
[ Milan Andjelkovic @ 01.02.2005. 17:44 ] @
Najpre google, pa onda recimo prvi hit. :)
[ aleksandar.smartart @ 01.02.2005. 18:30 ] @
Mala dopuna: javnu IP adresu dobijam preko DHCP-a i ona ne moze da se "zakuca" kao fiksna jer istog trenutka net prestaje sa radom. Tako da prica
Citat:
Milan Andjelkovic: Najpre google, pa onda recimo prvi hit. :)
- ne moze da prodje.
[ Milan Andjelkovic @ 01.02.2005. 19:06 ] @
Pogledaj PP.
[ Gojko Vujovic @ 01.02.2005. 19:09 ] @
Ali zaboravio si da napomeneš da od provajdera adresu dobijaš dinamički.

U tom slučaju, windows ti ne može pomoći jer ne podržava da se jedan isti interfejs konfiguriše na dva različita načina, dinamički dhcpom i statički. Može samo ili-ili.

Kucaj "netsh int ip set addr help" u konzoli za više detalja o tome, tamo i postoji "remark" o ovoj situaciji, static ili dynamic...

Takođe, ideja da deliš taj vajrles preko istog etherneta je malo pogrešna. To se radi tako što uzmeš računar sa dve mrežne karte. Jedna mrežna karta koja "gleda" ka provajderu i nikako nije vezana na neki switch već direktno na vajrles uređaj, konfiguriše se ovako:

1. uključiš dhcp
2. uključiš firewall
3. uključiš internet connection sharing
4. isključiš netbios over tcpip (tcpip properties, pa advanced, pa wins, pa pri dnu imaš disable netbios over tcpip..)

Na drugoj mrežnoj kartici će windows sam ponuditi da setuje adresu 192.168.0.1 pri uključivanju ICS-a (treći korak). Ceo ovaj postupak je već nebrojeno puta opisan na ovom forumu, ali valjda priče o windows mrežama nikad dosta. Tu adresu možeš i promeniti pošto se ICS aktivira i vratiti svoja lokalna setovanja. Na toj lokalnoj kartici ne uključuješ ni dhcp, ni windowsov firewall, ni sharing. Ostali računari sada mogu koristiti tu lokalnu ip adresu kao svoj gateway, a dns od provajdera ili neki interni ako ga podigneš.
[ aleksandar.smartart @ 01.02.2005. 19:23 ] @
Hvala na odgovoru zaista i iskreno. Samo sam mislio da postoji nesto vise s`obzirom da mi je covek iz tehnicke podrske koji jako dobro zna kakva mi je IP adresa rekao da mogu da imam dve IP adrese na jednoj LAN kartici.

Ako je tako ka sto ti kazes da li je moguce postici isti efekat bez tog jos jednog kompa(servera) jer je jos jedna zujalica u sobi poslednja stvar koja mi je potrebna. Znaci, moze li to isto da se postigne sa ruterom koji cu postaviti izmedju AP i switcha?
[ Gojko Vujovic @ 01.02.2005. 19:26 ] @
Da, naravno. Onda će javna adresa biti na spoljnom ethernet portu tog rutera, a ti se potrudi da nađeš neki koji zadovoljava sve kriterijume: 1. firewall 2. dhcp client i možda i server 3. source NAT da bi internim adresama mogao na net... i to je uglavnom to.

Nisam mislio da stavljaš novu zujalicu u stan, dovoljan je taj jedan komp na kome sada radiš, samo dodaš drugu mrežnu kartu. To naravno pod uslovom da ga ne gasiš jer tada ostali neće imati internet.