[ Pesic Bojan @ 09.05.2002. 00:56 ] @
Da li se sa 063 mogu slati poruke u inostranstvo(npr. u Italiju) ??? Neki iz BG-a su probali da mi posalju poruku ali nista, tj. posalju ali mi ne stigne!!!
Moze li neko da mi objasni u cemu je problem???(broj je sigurno tacan, nije do toga)

[Ovu poruku je menjao Dejan Krstic dana 09.05.2002 u 12:55 PM GMT]
[ Dejan Krstic @ 09.05.2002. 12:53 ] @
Ja redovno saljem na sms2mail gateway koji se nalazi na TIM-ovoj mrezi i poruke stizu bez problema. Na koju mrezu ti saljes?
[ Serbian Fighter @ 09.05.2002. 15:54 ] @
Preko Mobtela ide vrlo dobro slanje za inostranstvo , dopisivao sam se godinu dana sa devojkom iz Austrije , imam ortake u Nemackoj , Francuskoj i Italiji i sa svima ide bez problema.
Mobtel ako ima ugovor o roamingu sa tom zemljom tj. njenim operaterima imas mogucnost slanja. Sa Italijom ima , provereno! E sad ako pravi probleme probaj da ne ides direktno slanje na taj broj (upisujes sa + ... ) vec salji (u zavisnosti od telefona) preko send by set , send profiles , send using center ...Koristi +38163100100 kao servisni centar i sve ce biti ok.
[ Dejan Krstic @ 09.05.2002. 19:30 ] @
Hmm......mozda mobtel nema potpisan ugovor sa svim italijanskim operaterima.
[ Serbian Fighter @ 09.05.2002. 20:31 ] @
Tu si u pravu. Bas cemo sad da vidimo:

Italija
Telecom Italia Mobile
Omnitel
Blu


Doticni su podrzani.

[ Pesic Bojan @ 10.05.2002. 02:43 ] @
Citat:
Serbian_Fighter:
Tu si u pravu. Bas cemo sad da vidimo:

Italija
Telecom Italia Mobile
Omnitel
Blu


Doticni su podrzani.



Ja imam OMNITEL znaci trebalo bi da funkcionise............
[ Serbian Fighter @ 10.05.2002. 03:19 ] @
Ne trebalo , nego znaci moralo bi da funkcionise , dakle pogledaj jos jednom sta i kako treba slati.. citiram sebe:
Citat:
E sad ako pravi probleme probaj da ne ides direktno slanje na taj broj (upisujes sa + ... ) vec salji (u zavisnosti od telefona) preko send by set , send profiles , send using center ...Koristi +38163100100 kao servisni centar i sve ce biti ok.

Ma 100% ima da radi.
[ Bad Habbit @ 10.05.2002. 09:30 ] @
Nemora da znaci.Evo jedna moja drugarica mi se bas pre nekog vremena zalila kako ne moze vise da se dopisuje sa drugaricom u Italiji sa kojom se ranije dopisivala.Mislim da to jos uvek traje i ne znam koji je provajder u pitanju.
[ Serbian Fighter @ 10.05.2002. 16:21 ] @
Dirketan sending vrlo cesto nece , ali preko send by set bi trebalo da hoce. U najgorem slucaju mozete se dopisivati tako sto ces ti salti na njihov mail2sms servisa , a ona na nas. Znas da mozes slati mail sa mobilnog... imas onaj sc , a imas i kod nas neke brojeve koji to omugucavaju.
[ Dejan Krstic @ 10.05.2002. 22:33 ] @
Molio bih experta za ovu oblast da mi objasni u cemu je razlika ako koristim direktan sending od onog drugog?
[ Serbian Fighter @ 10.05.2002. 22:55 ] @
Pa pazi ne znam od kad su uveli novi software u Mobtelu , ali pre , dosta pre nisi mogao da kao default serrvisni centar postavis neki koji nije Mobtelov niti si mogao da saljes direktno na neki droj koji ne pocinje sa +38163. Iskreno zasto to ne znam , ali znam da jako dugo sam koristio foru send by set i jedno vreme slao 063=>064 , slao u Austriju , Belgiju i ako normalno nije moglo.
Raspitiviao sam se zasto i niko mi nije znao reci , ali kao da kada saljes preko takvih opcija nema isti pristup centru. (zvuci glupo , ali tako deluje)
Rekao sam ... u zavisnosti od branda telefona u pitanju je opcija send by set ili send profiles , ili send using centre i sl , ali ne obican send.
Posto stvari koje su logicne ne rade , a zaista mi niej jasno zasto ne radi ta komunikacija izmedju tog operatera i Mobtela , moramo se koristiti sitnim trikovima.
Takodje mogao bi probati (jer tako je bilo dok sam ja imao Samsungh a slao u Austriju) da umesto + kucas 00. Mislim , + i jeste zamena za 00 , ali ipak probaj.
[ Pesic Bojan @ 11.05.2002. 01:39 ] @
Probao sam ja i sa "+" i sa "00" ali ne vredi..........Po ovim odgovorima koje ste mi dali trebao bi da moj SERVICE CENTER broj(+393492000200) zamenim sa (+38163100100).
Probacu pa da vidimo........
Jel s' ovim brojem(+38163100100) mogu samo da saljem poruke u Jugu(063) ili i unutar Italije?
Sta onda 063 korisnik treba da upise u SERVICE CENTER? (Jel ovaj moj broj ili........?)
Hvala unapred!!!
[ Serbian Fighter @ 11.05.2002. 01:53 ] @
Ne , ne , ne i ne.
Svako servisni centar svoje mreze ... onaj ko koristi Mobtel da pise +38163100100 , a ti koji koristis italijansku karticu svoje default italijanske mreze , tj operatera.
Evo razmotreno po opcijama:
1. TI ne mozes slati , niti sta primas - nije podrzana mreza od strane operatera
2. Mozes da primas a ne mozes da saljes - pozovi call centar svog operatera , verovatno imaju neko lako resenje.
3. Mozes da saljes , ali ne dobijas od njih iz Juge - neka probaju oni send by set preko (+38163100100)!
4. Za bilo koju drugu varijantu , neka oni odavde okrenu 0639863 i raspitaju se zasto i kako ne radi , a ako ovde nemaju odgovora pitaj i ti u italiji call centar svog operatera.
[ Pesic Bojan @ 15.05.2002. 08:06 ] @
Kako se salju poruke preko send by set , send profiles , send using center. Dal je to neka opcija ne telefonu ili.....Ja imam C35I..........
[ Bad Habbit @ 15.05.2002. 09:32 ] @
To ti nemas na c35 to je opcija koju imaju samo NOKIJE, samo ja mislim da to mozes izvesti i bez NOKIJE.Samo podesi SERVIS CENTAR na taj koji ti je SF rekao i salji preko njega, to je to.
[ Serbian Fighter @ 15.05.2002. 10:50 ] @
U pravu je Bad Habbit , to kod c35 nema , ali ako dodjes do nekog telefona marke Nokia Samsung i sl. probaj doticnu opciju i vidi radi li slanje za FR , trebalo bi , ali ... kako u Simpsonima kazu '' I komunizam funkcionise u teoriji... ''
[ Pesic Bojan @ 15.05.2002. 11:56 ] @
Imam i nokiju 3310 ali ne znam gde se nalazi ta opcija, probao sam malo da listam menu gde su poruke ali nista........../\Probao sam i da stavim onaj broj od 063 u service center ali tada nece da mi posalje poruku........
[ Serbian Fighter @ 15.05.2002. 12:05 ] @
Prvo ides u messages-> message settings i onda recimo u set2 ili 3 ubacis taj centar!
Zatim izadjes , lepo napises tejst poruke i onda pritisnes srednji taster i umesto da na send lupis ok , ides gore do send by set i tu pritisnes , zatim izaberes onaj set na koji si ubacio centar ... i OPUSTENO
[ Pesic Bojan @ 16.05.2002. 01:47 ] @
HVALA!!! Probacu pa cu javiti dal funkcionise..........
[ Serbian Fighter @ 16.05.2002. 10:59 ] @
Ako ne radi , probaj i sa ostalim servisima , cisto reda radi .. Znaci +381 63 100100 , +381 63 100200 , +381 63 100300 , +381 63 100400.
[ Pesic Bojan @ 18.05.2002. 01:45 ] @
Probao sam ali nece da posalje poruku.........
Ja mislim da se ne moze koristiti service centes od neke druge zemlje, moj pocinje sa +39 i kad stavim +381 onda nece da posalje poruku.......
[ Serbian Fighter @ 18.05.2002. 01:55 ] @
Sve ovo sto ja tebi pricam se odnosi na KORISNIKE MOBTELA , oni trebaju tako ... a za Italijane ... pitaj u vasem call centru.
[ Dejan Krstic @ 18.05.2002. 13:53 ] @
To je potpuno tacno. Svaki korisnik treba da na svom telefonu ima podesen broj servisnog centra koji je dobio od SVOG provajdera a nikako da ukucava tudje. Tako bi trebalo da funkcionise. BI TREBALO! Ako ti iz italije posaljes poruku a ona ne stigne to ne znaci da treba da pokusavas sa drugim servisnim centrima nego da treba da se zalis svom operateru.
[ Serbian Fighter @ 18.05.2002. 14:04 ] @
Malo si konfuzno objasnio situaciju , mislili smo da je problem na relaciji Mobtel->Italija.
[ Pesic Bojan @ 18.05.2002. 22:55 ] @
Da ste citali od pocetka sve poruke shvatili bi.
Ipak hvala za odgovore!
Probacu ovde da se informisem pa cu javiti.........!
[ Serbian Fighter @ 18.05.2002. 23:06 ] @
Pzi provlacilo se to , ali nigde nije naznaceno . No dobro , nema veze , poruci ovo ljudima iz Juge , a za sebe se raspitaj u svom operateru. Moguce da ne dozvoljavaju slanje u ino , ili samo u Jugu
[ Pesic Bojan @ 20.05.2002. 00:46 ] @
Ovi oz Juge su nabavili 064 karticu tako da je sad sve OK.
Ako saznam sta je problem sa 063 javicu..........
[ Dejan Krstic @ 20.05.2002. 18:42 ] @
Citat:
Serbian_Fighter:
Malo si konfuzno objasnio situaciju , mislili smo da je problem na relaciji Mobtel->Italija.


Pa i u obrnutoj situaciji je isti slucaj.
[ Serbian Fighter @ 20.05.2002. 18:56 ] @
Pa ne u potpusnosti kolega Krsticu.
1. Ako je do Italijana ne treba da podesava ni one servisne centre
2. Niti da zove Mobtel da se raspita , vec svog operatera.
3. A ova prva dva govore kako smo do sada uzaludno pricali

Problem je u istoj stvari , ali na drugom mestu.
[ Dejan Krstic @ 20.05.2002. 21:34 ] @
?!

Izgleda da se ne citamo dobro. Ja sam lepo rekao da on u Italiji treba da podesi sc svog operatera a da ovaj ovde treba da podesi mobtelov sc. Ako onaj iz Italije ne moze da posalje poruku na mobtelovu mrezu on treba onda da kontaktira prvo svog operatera pa kasnije eventualno mobtel (mada bi operater trebao da kontaktira mobtel a ne korisnik ali nema veze). A ako ovaj odavde ne moze da poslaje poruku u Italiju onda ne treba da radi nista posto bi se ionako uzalud zalio.

E sad, poenta mog pisanja (pisanja, ne pishanja) je bila: Ljudi, u svoj telefon, na svojoj mrezi, treba da imate ukucane brojeve servisnih centara SVOG operatera. Eto, samo to.
[ Serbian Fighter @ 20.05.2002. 22:46 ] @
Ok je , shvatam te i slazemo se.
I jos jedan tip: Dugo smo slali free preko Turaka i Nemaca , tako da tada i nije bilo lose imati tudji SC , ali danas je Mobtel banovan po pitanju slanja i samo potpuno novi SC mogu da prodju ... a takvih ili nema ili za njih ipak prekasno saznamo. Dakle i ako ste culi da preko nekog centra radi ... ne radi