[ kv66 @ 04.02.2005. 16:30 ] @
Interesuje me koliko vas daje dobrov.krv.Ja sam recimo krv dao ravno 20 puta do danas.
[ JogyII @ 04.02.2005. 16:34 ] @
ja bih radije izabrao neki drugi nacin da pomognem posto imam fobiju od krvi i igala (toliku da izbegavam i da dajem krv radi standardnih lekarskih kontrola)


[ Safet Beriša @ 04.02.2005. 17:09 ] @
Ma nije strašno - legneš, ubodu te, sačekaš desetak minuta, izvade iglu, ideš kući :)

Ja sam do sada dao 5 puta, planiram da nastavim.
[ JogyII @ 04.02.2005. 21:24 ] @
probao sam jednom Safete (dao sam krv jednom pre 6 godina) ali prosto nemogu da opisem dozivljaj nekome ko i sam nema fobiju

problem prosto nije fizicki nego psihicki
[ MAD-MAX @ 05.02.2005. 00:33 ] @
Ja sam dao jednom i to prosle godine kad sam bio u 3. razredu Gimnazije (ali sam imao 18 godina) ali moram da priznam da sam to uradio vise zbog 2 "days off" nego zbog neke pomoci. Razredna inace to nije odobravala jer nismo maturanti ali smo zato nas nekoliko imali opravdanja pa nam nista nije mogla :)))

Inace ove godine nisam dao (bio sam bolestan u to vreme) ali planiram da nastavim da dajem krv! Zdravo je (cisti se krv), osecate se lepse zbog toga sto znate da ste nekom pomogli a i feeling mnoogo dobar dok je igla u veni :)
[ SBSL @ 05.02.2005. 00:37 ] @
Citat:
Zdravo je (cisti se krv)


@Marko aj mi malo objasni.. cuo sam da je zdravo da se daje krv ali nikad nisam isao u detalje..

Inace ja sam pre mislio da kada date par puta krvi, toliko koliko ste dali nemate vise..
[ bukovski @ 05.02.2005. 00:41 ] @
jeste i zene daju svaki mesec do 200 mililitra

ma ok ja sam dao 6 puta moj birazer isto tolko
ono zdravo nije potvrdjeno a nije ni lose ! e sad ako se neko javi kako se to negde placa onda nemam komentara za takve ljude !

ali meni traje po 30 minuta vene mi male nisu izradjene jos uvek
[ borstale @ 05.02.2005. 00:48 ] @
Samo vi sedite po celu noć ispred računara, pa kad se onako bledi pojavite ujutru u transfuziji ima da vam daju krv, a ne da vam uzmu :)
[ Milan Andjelkovic @ 05.02.2005. 01:07 ] @
5 puta do sada. Planiram poslednjih nedelju dana da odem ponovo, ali nikako da uhvatim malo vremena :(
[ commissar @ 05.02.2005. 01:37 ] @
Dva puta , u cetvrtom razredu gimnazije . Moram da priznam da (isto kao i MAD-MAX) nisam bio "bas sasvim vodjen humanim pobudama" da dam krv vec sam to uradio zbog 3 slobodna dana (nismo isli u skolu taj dan kad smo davali krv + jos dva dana) . Vrhunac je bio cenkanje sa nasom razrednom , prvo smo joj rekli da ta dva dana nagrade hocemo da koristimo odvojeno , ona je na to pristala (jer iz naseg odeljenja je ubedljivo najvise ljudi dalo krv) bez pogovora , a onda sam ja morao da pitam da li ta dva dana mogu da se podele na 12 izostanaka pa da se tako koriste , a odgovor je bio "Sedi , molim te !"
[ Dusan Aleksic @ 05.02.2005. 02:30 ] @
4 puta, idem ponovo, samo sto se ja nikada sam ne setim, vec samo kada organizuju akciju!
[ abyss @ 05.02.2005. 11:47 ] @
Imate u zavodu vadjenje plazme za $...
[ artichoka @ 05.02.2005. 14:19 ] @
hej chujem da ovih dana za davaoce krvi su obezbedjene mesecne propusnice za bazen tash.
[ weB_KiLeR @ 05.02.2005. 17:38 ] @
To je lepa stvar, mada sam cuo da ovi ponekad umeju da prodaju tu krv...
Do sada sam davao 2 puta, mada ne volim da me bodu.
[ MAD-MAX @ 05.02.2005. 18:43 ] @
Citat:
SBSL: @Marko aj mi malo objasni.. cuo sam da je zdravo da se daje krv ali nikad nisam isao u detalje..

Inace ja sam pre mislio da kada date par puta krvi, toliko koliko ste dali nemate vise.. :)


Ja nisam nikakav strucnjak ali lekari tako kazu. Meni su recimo objasnili da kad das krv onda treba da se za negde 30-40 dana potpuno obnovi. E ta "nova" krv je cista i tako se davanjem krvi ona cisti :). Inace znam da se davanje krvi preporucuje onima koji imaju problema sa bubuljicama. Kakve to veze ima pojma nemam ali tako su ljudi sa diplomom rekli :)

Pozdrav!
[ RumRum @ 06.02.2005. 05:45 ] @
25
... mada, ljudi u Zavodu umeju da me iznerviraju, ... a i onaj upitnik.
[ kv66 @ 06.02.2005. 14:59 ] @
Citat:
RumRum: 25
... mada, ljudi u Zavodu umeju da me iznerviraju, ... a i onaj upitnik.

Da..upitnik je totalno bez veze!Ko ce priznati da je homoseksualac,da je bolovao od bilo cega,da je putovao u zemlje gde ima kravljeg ludila itd...naravno da nije lose da lekar koji te pregleda pre davanja krvi zna s kim ima posla ali upitnik mu tu nece pomoci....
[ MAD-MAX @ 06.02.2005. 23:43 ] @
Mi smo u skoli prvo davali krv iz prsta za koju smo verovali (profesorka biologije rekla) da ce da se ispita (i na drogu pogotovu :)) ali koliko sam posle shvatio to je bilo samo zbog odredjivanja krvne grupe! Btw ja nisam popunjavao nikakav upitnik izgleda da se to radi samo u Zavodu.
[ pokita @ 19.08.2007. 12:35 ] @
Ja sam dala tri puta krv do sad, imam 20,5 godina!

Još nisam imala ni 18 kada sam dala prvi put, a do sada bih dala i više ali sam imala trudnoću i porođaj a tada ne sme da se daje krv ni u toku trudnoće (prvi put kad sam dala bila sam trudna samo nisam znala) ni mesec dana nakon porođaja.

Planiram da nastavljam da dajem dok sam zdrava!
[ *trut* @ 22.08.2007. 18:15 ] @
U vojsci sam dao krv 2x i to iz humanih razloga +4 dana na redovno odsustvo :). Cuo sam price ne znam da li je istina da se prilikom operacija krv placa malo je trulo da se placa krv ako je dobrovoljno dobijena (ako je istina)...
[ dava @ 29.08.2007. 20:49 ] @
Prvi put sam dao krv u srednjoj skoli, zbog tri slobodna dana (sta sve covjek nece uraditi da eskivira skolu). Poslije toga, vodjen humanoscu, dao sam jos cetiri puta, s tim da cetvrti put sam davao za majku od kolege s posla koja je isla na operaciju... pa je umrla :(
Taj cin, pored humanosti, zdrav je valjda jer se tada krv obnavlja, a ta kolicina krvi koja se daruje je ionako rezerva u organizmu. I jos ti pregledaju krv na razne bolesti... znas na cemu si.
Nakon davanja krvi kod nas u BL dobijes neki sirotinjski sendvich (snita hljeba i dva koluta parizera) i caj koji se ohladio. Tuzno.
Zanima me da li davaoci krvi imaju neke povlastice u zdravstvenim ustanovama?
[ slezena @ 09.09.2007. 22:45 ] @
Nikada, i sumnjam da ću, plašim se tih stvari heh.. A kada je reč o humanosti, ako neko nije znao, krv se izvozi u druge zemlje. Komšija je mašinovođa, i vozio je pun vagon krvi u Mađarsku pre par meseci. A posle se žale kako nema dovoljno krvi.
[ anon70939 @ 11.01.2010. 22:46 ] @
Recimo, hipoteticki, ako je mozda tamo neka osoba :) popusila jedan dzoint (marihuanu) za novu godinu, pa posle 10 dana morala hitno da ode da da krv jer je nekom clanu porodice to trebalo zbog operacije, da li rade neke testove trazenja THCa ili cega vec u krvi. Odnosno, da li mogu toj osobi da prave probleme zbog toga. Recimo da ta osoba :) ne konzumira to bas cesto. Samo za doceke novih godina
[ component @ 12.01.2010. 00:17 ] @
@CoyoteKG
Niko ti neće praviti problema zbog tragova THC-a u krvi (osim ako ti ne treba lekarsko uverenje da nisi konzumirao droge).

Što se tiče izvoza krvi u strane zemlje, ne verujem da se to radi radi novca. Pretpostavljam da su medicinske ustanove povezane međusobno i da pozajmljuju jedni drugima po potrebi.
[ dava @ 12.01.2010. 10:06 ] @
CoyoteKG ne brini nece te niko nista ni pitati, u stvari prilikom davanja krvi ta krv se ne testira na droge.
[ anon70939 @ 12.01.2010. 10:46 ] @
Hvala