[ Dakla @ 05.02.2005. 00:57 ] @
Poznato je da njutnova gravitacija funkcionira donekle ,ali isto se tako zna da je ajnstajnova OTR drugacije definirani oblik gravitacije .Mene zanima dali stvarno cijeli svemir,svaka zvijezda komet,planet ,galaksija ,funkcionira prema tim teorijama,ili teoriji,meni se cini da ne..
[ Nedeljko @ 07.02.2005. 12:53 ] @
To se ne zna, a najverovatnije je da je odgovor na tvoje pitanje negativan. Pitanje je vremena kada će se otkriti neka odstupanja u odnosu na Ajnštajnovu teoriju gravitacije i kada će ona biti zamenjena nekom tačnijom teorijom. Po dosadašnjim posmatranjima Ajnštajnova teorija gravitacije još uvek drži vodu.
[ Dakla @ 09.02.2005. 00:19 ] @
Nedeljko,dali mi mozes reci(ako znas )po kojoj se formuli racuana ajnstajnova OTR.Kako je on izracunao da veca masa zakrivljuje prostor-vrijeme vise od manje mase,kako je izracunao da na suncu jedna sekunda na zemlji odgovora malo vise od jedne sekunde na suncu,tj da zbog vece mase tamo vrijme nesto sporije tece.,ajde ako znas napisi mi te formule...Hvala
[ Dakla @ 09.02.2005. 00:22 ] @
Malo sam zabrljao u pisanju,htjeo sam pitati kako je izracunao da jedna sekunda na zemlji odgovara 1.00000000001 sekundi na suncu,znaci na suncu zbog vece mase vrijeme tece sporije,e mene zanima koja se tu jednacina pojavljuje,prema kojoj se to formuli racuna.
[ Dakla @ 15.02.2005. 17:31 ] @
zasto mi nitko ne dade odgovor,pa nije moguce da nitko ne zna,stoga ajmo mi brzo pomoci
[ Cybernoid II @ 15.02.2005. 19:43 ] @
Da ne petljam sa tex tagovima umesto jednacine postovacu link sa formulama
koje objasnjacaju princip na slicnom primeru
http://xxx.lanl.gov/abs/gr-qc/0409033
Stim sto se za Zemlja/Sunce koristi nesto drugacija aproksimacija,
pokazivanja casovnika u nehomogenom polju na povrsini planeta se porede
sa casovnikom u beskonacnosi i onda dobijene vrednosti medjusobno uporede.