[ istrazivac @ 16.05.2001. 03:11 ] @
Pozdrav svima ponovo.Procitao sam dosta literature ovih dana o Linux networkingu i tim stvarima i malo eksperimentisao i nije mi jasna jedna stvar.Ovako: Ulogujem se preko mog provajdera i recimo pingujem njegov pop3 server ,vidim ziv ,zdrav i dobijem njegovu IP adresu koja recimo ide ovako(zaboravih kako stvarno ide,toliko razlicitih brojeva mi se mesa u glavi) xxx.yyy.zzz.5 .Ja onda pomocu "ifconfig" oborim svoj ppp0,pa ga ponovo podignem ,ali sa inet adresom xxx.yyy.zzz.10,prva tri bita IP adrese su mi ista kao kod pop3 od mog provahdera,a za cetvriti bit uzmem adresu iz tog opsega 0-255 koja ne odgovara na moj ping.I onda kada opet kucam "ifconfig" vidim da je to moja adresa,tj stoji mi tamo kao "inet adress",kada iz drugog terminala pingujem tu moju "novu" adresu vidim da sam sebe pingujem.E sada mene interesuje sta se tu zapravo desava?Kako ja uspem da "zaposednem" tu adresu,i da li ja nju uopste stvarno uzimam na mrezi ili je to nesto na mom interfejsu,sto me "laze"?
I kada vec pitam,da pitam jos i ovo,cemu sve sluzi naredba "route",osim onoga za pregled kernelove tabela rutiranja,sta se radi sa "route -add" ? Znam da vam je dosadno da odgovarate na ovakva pitanja,ali pomozite pocetniku u nevolji! Hvala svima koji nadju vremena da udovolje mojoj znatizelji.Pozdrav
[ m r v a @ 16.05.2001. 07:50 ] @
Citat:
istrazivac je napisao:E sada mene interesuje sta se tu zapravo desava?Kako ja uspem da "zaposednem" tu adresu,

DHCP(d) server od provajdera ti je dodeljuje ...


P.S. veoma ne pregledan post ...
[ Vojislav Milunovic @ 16.05.2001. 09:40 ] @
Pa nemozes ti da dodajes ppp0 interfaceu bilo koju proizvoljnu adresu vec samo ono koju ti da ISP.Naime to se automatski sredjuje.

route -add ti sluzi da rucno ubacis podatke u routing tabelu.