[ VRKY @ 05.02.2005. 16:09 ] @
Što mislite hoće li i može li MSN Search dostojno zamjeniti Google & co.
Ja mislim da ne. Na google sad otpada negdje oko 38% a MSN Search sad ima tek oko 16-18%.
P.S Nisam siguran je li ovome tu mjesto ili ne, i nisam tražio je li ima već ovaka tema.
[ Dragi Tata @ 05.02.2005. 17:01 ] @
Meni je Google home page i na poslu i kući. MSN Search bi morao da ponudi nešto značajno bolje da bih to promenio (da ne citiram sad Halida Bešlića, kao naš prijatelj random)
[ Slobodan Miskovic @ 05.02.2005. 17:05 ] @
Google polako pocinje da pokazuje znake slabosti, jedan od znakova je i odluka vlasnika i osnivaca da prodaju svoje akcije... Verovatno oni znaju vise od nas... Niko normalan ne prodaje akcije svoje firme ako misli da ce u buducnosti biti uspesna...
[ tdjokic @ 05.02.2005. 17:17 ] @
Citat:
STELLANOVA:Niko normalan ne prodaje akcije svoje firme ako misli da ce u buducnosti biti uspesna...
Dobro, zar nije i Bil Gejts prodao akcije svoje kompanije nekad ranije, a kompanija je "u buducnosti" bila uspesna? Ne razumem se bas u to, ali ipak. B.G. valjda ima jos prilican procenat akcija svoje kompanije?
[ Dragi Tata @ 05.02.2005. 17:29 ] @
Citat:
STELLANOVA: Google polako pocinje da pokazuje znake slabosti, jedan od znakova je i odluka vlasnika i osnivaca da prodaju svoje akcije... Verovatno oni znaju vise od nas... Niko normalan ne prodaje akcije svoje firme ako misli da ce u buducnosti biti uspesna...


Nije tako. Google je jednostavno transformisan od privatne kompanije u akcionarsko društvo. To je u stvari znak da je kompanija postala zrela i finansijski stabilna.
[ Slobodan Miskovic @ 05.02.2005. 17:57 ] @
Citat:
Google je jednostavno transformisan od privatne kompanije u akcionarsko društvo.


Da ali vlasnici prvobitne privatne kompanije prodaju akcije i odricu se vlasnistva... Zasto bi neko delio profit ako moze da sve uzme za sebe...
[ dr ZiDoo @ 05.02.2005. 18:28 ] @
Ako Microsoft u Longhornu doboljno isforsira MSN search, a sam search bude približno kvalitetan ko google moglo bi se lako desiti da dodje u prvi plan.
[ BytEfLUSh @ 05.02.2005. 18:42 ] @
Mislim da kvalitet uopšte nije bitan, samo je bitno da li će ga MS forsirati u Longhorn-u...
[ ventura @ 05.02.2005. 18:48 ] @
Pa vlasnici Google-a imaju svaki po 1 milijardu dolara... ali u akcijama firme, ne u zivom kesu...

Da bi kupili neku besnu jahtu, neku vilu na beverly hills-u, da bi uopste imali za dzeparac moraju da prodaju nesto od tih akcija, jer ti nemozes akcijom da kupis hleb i mleko u prodavnici, moras prvo tu akciju da unovcis... Naravno da ce sebi da ostave deo akcija, ali dobar deo ce verovatno da prodaju...

[ tdjokic @ 05.02.2005. 18:56 ] @
Citat:
STELLANOVA:Zasto bi neko delio profit ako moze da sve uzme za sebe...
Mozda ih kace neke zakonske zackoljice pa ne mogu da uzmu sve za sebe.
Citat:
Ventura: nemozes akcijom da kupis hleb i mleko u prodavnici
Eto "zakonske zackoljice"!


Citat:
BytEfLUSh: Mislim da kvalitet uopšte nije bitan, samo je bitno da li će ga MS forsirati u Longhorn-u...
Ovo je problematicno iz 2 razloga: MS je vec imao probleme sa tim programima koje je davao uz OS, pa ga protivnici tu jedva cekaju; drugi razlog je sto je jedna prica sa IE recimo - dobijes ga uz OS, pokrenes ga, surfujes, milina, ne moras da se cimas da skidas i instaliras Mozilu ili bilo sta, a potpuno druga sa Google - on je dostupan odmah, bez skidanja, bez instalcije, nikakav napor nije potreban i odmah je spreman, a ljudi su navikli na njega. Ja takodje. A postu recimo imam na yahoo.com i sad mi se uopste ne dopada gmail posta! Stvar navike. Jeste da je tamo 1G ali, koji ce mi djavo 1G? Otvorio sam nalog, probao, ali se osecam nekako "shugavo" - iracionalno, ali presudno.
[ strba @ 05.02.2005. 19:05 ] @
Mislim da ce navika korisnika odigrati veliki posao u odlucivanju rezultata ( ne rekoh, ali pod uslovom da niko nista znacajnije bolje ne ponudi). Ja imam prijatelje koji su poceli da koriste neke manje search engine od google-a i nisu ih menjali. Smatram da ce msn povecati broj korisnika i udeo na trzistu forsiranjem u longhornu, ali i ne da ce ih sustici ili preteci.



POZzzz

[Ovu poruku je menjao strba dana 06.02.2005. u 11:18 GMT+1]
[ Slobodan Miskovic @ 05.02.2005. 20:01 ] @
Citat:
Da bi kupili neku besnu jahtu, neku vilu na beverly hills-u, da bi uopste imali za dzeparac moraju da prodaju nesto od tih akcija, jer ti nemozes akcijom da kupis hleb i mleko u prodavnici, moras prvo tu akciju da unovcis... Naravno da ce sebi da ostave deo akcija, ali dobar deo ce verovatno da prodaju...


Naravno ali zar oni ne treba da kupe jahtu i vilu od profita koji donosi google? Zar to nije logicnije? Ako su stvarno sigurni da ce google i u narednom periodu biti konkurentan i da ce donositi profit zasto bi prodavali akcije? Firma (google) bi imala istu ako ne i vecu vrednost nego danas kada prodaju akcije tako da nista ne bi izgubili cak sta vise profitirali bi visestruko...
[ ventura @ 05.02.2005. 21:08 ] @
Citat:
STELLANOVA: Naravno ali zar oni ne treba da kupe jahtu i vilu od profita koji donosi google? Zar to nije logicnije? Ako su stvarno sigurni da ce google i u narednom periodu biti konkurentan i da ce donositi profit zasto bi prodavali akcije? Firma (google) bi imala istu ako ne i vecu vrednost nego danas kada prodaju akcije tako da nista ne bi izgubili cak sta vise profitirali bi visestruko...


Pa to je jedna sada malo opsirnija tematika...

Recimo da ugrubo obojica osnivaca google-a su dobili po 5 miliona akcija.

Trenutno google zaradjuje $1.44 dolara po akciji GODISNJE.

Ali bitnija stvar je sto Google trenutno NE DAJE DIVIDENDE na akcije... Znaci taman i da imas 5 miliona akcija, neces dobiti nijednog dolara od profita firme, jer sav profit ostaje unutar firme, i dok board direktora ne odluci da ga podeli kroz dividende, ti taj novac neces dobiti... Znaci ako hoces nesto da kupis od tih papira sto imas, moras prvo da prodas deo svojih akcija...

A cak i ako odluce da daju dividendu, verujem da ce ona biti u rangu 0.10 - 0.20 dolara quarterly, sto mu dodje da kazemo 0.40 - 0.80 dolara godisnje na svaku akciju.

Znaci Lary i Sergej bi na racun dividendi svake godine zaradili odprilike po dva miliona ($ 2,000,000)... Moras priznati da u odnosu na jednu milijardu koliko im vrede akcije, zarada od 2 miliona i ne predstavlja bas neku stvar... Tako da verujem da je sasvim realno ako prodaju 50% svojih akcija, a ostalih 50% zadrze, ili mozda cak i manje, cisto eto da im ostane neki uticaj u kompaniji...
[ tdjokic @ 05.02.2005. 21:16 ] @
Citat:
ventura:Znaci Lary i Sergej bi na racun dividendi svake godine zaradili odprilike po dva miliona ($ 2,000,000)...
Dosta za "hleb i mleko" ali malo za jahticu i kucicu
[ Slobodan Miskovic @ 05.02.2005. 21:22 ] @
Citat:
A cak i ako odluce da daju dividendu, verujem da ce ona biti u rangu 0.10 - 0.20 dolara quarterly, sto mu dodje da kazemo 0.40 - 0.80 dolara godisnje na svaku akciju.


Cek, pa zar oni nisu vecinski vlasnici? Zasto ne bi sebi dodelili dividendu u visini profita?
[ ventura @ 05.02.2005. 22:38 ] @
Pa naravno da nisu oni vecinski vlasnici... Njih dvojica zajedno su vlasnici tek oko 20% firme... Ostatak je verovano vlasnistvo venture capital fonda koji je ulozio pare u njih...

Vrednost google-a na trzistu je nekih 11.5 milijardi dolara, a njih dvojica zajedno imaju malo manje od 2 milijarde...

A o dividendi treba da se slozi ceo board of directors... Ali verujem da dividenda nije prmarna stvar.. Eto Microsoft postoji vise od 25 godina, a dividendu je prvi put dao tek prosle ili pretprosle godine...

[ zi:: @ 05.02.2005. 22:55 ] @
@Dragi Tata: potpuno si u pravu.

@STELLANOVA: pogledaj malo http://www.google-ipo.com/ ... Kada kompanija napravi IPO (Initial public offering), onda ona od privatne kompanije prelazi u akcionarsko drustvo ... Jeste da prodaju akcije, ali na taj nacin dobijaju priliv svezeg kapitala, pa se firma moze jos vise i brze razvijati.

Sto se tice msn search vs google, videcemo. Verovatno ce dosta zavisiti koliko ce ga MS forsirati u Longhornu. Uglavnom korisnici ne menjaju default postavke. Zato i Google ulaze u Firefox: jeste da danas po defaultu trazi preko Googla, ali sutra mozda ne bi bilo tako, pa je sigurno sigurno :)
[ Slobodan Miskovic @ 05.02.2005. 23:09 ] @
Citat:
Pa naravno da nisu oni vecinski vlasnici... Njih dvojica zajedno su vlasnici tek oko 20% firme... Ostatak je verovano vlasnistvo venture capital fonda koji je ulozio pare u njih...


Aha...sada mi je jasnije. Nisam znao da nisu vecinski vlasnici...zato mi je bilo i glupo da prodaju akcije...
[ dinke @ 05.02.2005. 23:10 ] @
Ja spadam u grupu onih koji pristup Internetu imaju tamo negde od 1997-e. Tada je Yahoo-ov search engine bio zakon, a zatim je Altavista bila najbolja ..., bilo je nekoliko smena na tronu, a onda je došao google. Šta hoću da kažem ... google je bio bolji od svih ostalih i tako postao vodeći SE do danas. Štaviše toliko bolji od ostalih da je "googlanje" postalo sinonim za pretragu (može li neko da zamisli izraz "msnovanje" :)).

Anyway, slažem se sa Dragim Tatom, ako MSN ponudi više, dobiće ovu bitku. No, nemojte u ovoj bitci da zaboravite i na Yahoo!

[ Sundance @ 06.02.2005. 00:29 ] @
Citat:
dinke:ako MSN ponudi više, dobiće ovu bitku. No, nemojte u ovoj bitci da zaboravite i na Yahoo!


S obzirom da google ionako prikazuje samo prvih 1000 rezultata, ako MSN bude defaultni SE u novom IE-u u LH-u, vjerojatno će fja popularnosti google-a od za godinu dana i 3 mjeseca biti monotono padajuća, bez obzira i na 10-20% možda veću kvalitetu, jer će jednostavno inercija odraditi svoje....

Kao što uostalom radi i sa win vs <sve ostalo> :>
[ boccio @ 06.02.2005. 01:28 ] @
Citat:
Sundance: S obzirom da google ionako prikazuje samo prvih 1000 rezultata, ako MSN bude defaultni SE u novom IE-u u LH-u, vjerojatno će fja popularnosti google-a od za godinu dana i 3 mjeseca biti monotono padajuća, bez obzira i na 10-20% možda veću kvalitetu, jer će jednostavno inercija odraditi svoje....

Zasto se svi hvataju za tih 1000 rezultata? 99.5% korisnika niti zna za to, niti im se ikad ukazala potreba za vise...Ja to uopste ne vidim kao nedostatak, jednostavno su nasli treshold koji im odgovara i to je to. Ja taj broj rezultata koji mi daje vidim samo kao reper da suzim pretragu, pa cela poenta gugla je upravo u tome da preciznijim upitom smanjis broj rezultata pretrage...

G opsluzuje i korisnike, ne samo developere i slicne frikove... :) Mnogo veca greska je sto mu je counting neprezican.

Npr. za term "radioestezija" kaze "Results 1 - 10 of about 31 for radioestezija", dok ih ima samo 14, a sa filter=0 prikazuje 30. To je mnogo veca glupost po meni, nego limit na 1K...
[ Nikola Denić @ 06.02.2005. 02:16 ] @
Ja imam tu jednu lepu stvar koju pricam kad pricam o Googlu ... kad mi bilo koji SE da precizniju pretragu od njega za brze vreme ,preci cu na njega .. jer poenta je da dobijes pravi podatak na prvoj strani a ne da juris 999 hit ...
[ BytEfLUSh @ 06.02.2005. 02:17 ] @
Nemoj tako boccio, u ovom slučaju je Sundance-u očigledno mnogo zgodnije da uzme "pro-korisnike" kao test-uzorak za svoje arguemente... :)
[ Sundance @ 06.02.2005. 02:45 ] @
Citat:
boccio:Ja to uopste ne vidim kao nedostatak, jednostavno su nasli treshold koji im odgovara i to je to.


Pa govorim da google nije niš posebno ako stavlja samo prvih 1000 rezultata, i da s obzirom na financijske i tehničke resurse kojima MSFT raspolaže, ne bi trebao biti nikakav problem doći do tog broja.

Citat:
Ja taj broj rezultata koji mi daje vidim samo kao reper da suzim pretragu, pa cela poenta gugla je upravo u tome da preciznijim upitom smanjis broj rezultata pretrage...


Blablabla...ne znam zašto si se uhvatio oko toga broja 1000, rekoh da ako MSN većini korisnika bude dobar po defaultu, google će izgubiti znatan dio win korisnika. I najveća će se bitka voditi oko kvalitete prikaza prvih 10-20 rezultata.

Citat:
BytEfLUSh: Nemoj tako boccio, u ovom slučaju je Sundance-u očigledno mnogo zgodnije da uzme "pro-korisnike" kao test-uzorak za svoje arguemente... :)


Sanjaj.
[ Nikola Denić @ 06.02.2005. 04:41 ] @
Mozes da pricas do naksutra ....ali ja cu da ti priznam da ce biti bolji onog trenutka kad bude ... kao sto ti pricas M$ vs svi da je M$ vrh .. i reci cu da nije vrh kad ne bude :)

Zato pusti M$ da radi ostalo ..a pusti majstora da radi SE
[ Sundance @ 06.02.2005. 05:16 ] @
Gle Deniću, sad G JEST vrh, ovdje raspravljamo da li će to uvijek i ostati.

Kad bi se na Advocacy raspravljalo samo o stvarima koje se tiču onoga što jest SAD i DANAS, ne bi bio ni približno toliko zabavan :>
[ zi:: @ 06.02.2005. 07:15 ] @
Citat:
Sundance: ... bez obzira i na 10-20% možda veću kvalitetu, jer će jednostavno inercija odraditi svoje....

Kao što uostalom radi i sa win vs <sve ostalo> :>


E, samo sam ovo hteo da cujem :)

znaci, nije win kvalitetniji, nego inercija radi svoje :) Hvala, popravio si mi dan :)

Inace kako si izracunao da je google (mozda) 10-20% bolji? zasto nije 7-23%? :) Sorry, no offense, ali nisam izdrzao.

Da se vratim na temu: Google optimizacija je postala unosan biznis, citave knjige se pisu o tome, zillioni sajtova se pojavljuju koji pomazu optimizxaciji, a pagerank samo unosi dodatnu dimenziju.

Sta ima od toga MSN? Bice sigurno, treba da docekamo ...

Da li ste probali uporedo searcheve na MSN i Google? Ja jesam, narocito za sajtove za koje smo radili SEO, interesantno je da su neki sajtovi bolje prosli, neki nesto gore, ali prosek je tu negde.

[ Sundance @ 06.02.2005. 07:31 ] @
Citat:
zi:::znaci, nije win kvalitetniji, nego inercija radi svoje :) Hvala, popravio si mi dan :)


Nigdje nisam spomenuo linux :P

Citat:
Inace kako si izracunao da je google (mozda) 10-20% bolji? zasto nije 7-23%? :) Sorry, no offense, ali nisam izdrzao.


Možda recimo.... za 10-20% korisnika će biti razlike između MSN i G?

Citat:
Da li ste probali uporedo searcheve na MSN i Google? Ja jesam, narocito za sajtove za koje smo radili SEO, interesantno je da su neki sajtovi bolje prosli, neki nesto gore, ali prosek je tu negde.


Sjećam se jedne stranice koja je uspoređivala prvih 100 rezultata sa yahoo i google, bili su >90% identični za većinu pojmova..... Ako netko zna neka baci link :>

Dovoljno je da u IE-u na LH-u bude search: polje i da korisnik opali i da rezultati budu zadovoljavajući, pa da se google jako zamisli gdje je i šta je :)

[Ovu poruku je menjao Sundance dana 06.02.2005. u 16:50 GMT+1]
[ zi:: @ 06.02.2005. 07:52 ] @
@sundance: u pravu si da bi samo 10-20% primetilo razliku, kada su i rezultati tako slicni ... Makar sam i citao da MSN krade cache od Googlea ...

Citat:
Dovoljno je da u IE-u na LH-u bude search: polje i da korisnik opali i da rezultati budu zadovoljavajući, pa da se google jako zamisli gdje je i šta je :)


Da, tu se slazem, ali to ce biti tek za jedno godinu dana.

Ali, sam si pominjao inerciju: znas kada ce svi windows korisnici (i linux korisnici koji prepoznaju u longhornu pravu vrednost) preci na longhorn?

Za par godina?

A gde ce tada biti Google koji se takodje nesluceno razvija?

Sigurno ce imati svoj browser, a bogami mozda i svoj operativni sistem, optimizovan za ono sto ljudi najcesce rade: browsuju internetom, pisu pisma, i rade office stvari.
[ zi:: @ 06.02.2005. 08:23 ] @
A za ovo:

Citat:
Nigdje nisam spomenuo linux :P


nisam ni ja u onoj prethodnoj poruci, ali ti sada jesi, pa si ocito mislio na njega ;)

---

inace, da bi msn search pokazao da je inovativan, odmah su uveli mogucnost trazenja 'near me' ... koja koincidencija, google je to uveo isto pre nekoliko dana ... makar je beta verzija postojala vec par godina.
[ boccio @ 06.02.2005. 08:30 ] @
Citat:
Sundance: I najveća će se bitka voditi oko kvalitete prikaza prvih 10-20 rezultata.

Citat:
zi::: Da li ste probali uporedo searcheve na MSN i Google? Ja jesam, narocito za sajtove za koje smo radili SEO, interesantno je da su neki sajtovi bolje prosli, neki nesto gore, ali prosek je tu negde.

G i MSN su nebo i zemlja. MSN-ov algoritam se mnogo vise oslanja na on-page SEO dok je guglu akcenat na back-linkovima (bas se pitam zasto :)). Da ne pricam da im je gornja granica za keyword-density ludacki tolerantnija od gugla. Da li treba da crtam sta te 2 stvari znace za spamere?

A oko tih famoznih 10%-20% razlike samo bih uputio na ovu temu:
http://www.elitesecurity.org/tema/70610

pa vidite koja je razlika izmedju G i MSN...





[ Dragan Varagic @ 06.02.2005. 09:34 ] @
Mislim da ćemo uskoro videti poboljšanje položaja MSN u odnosu na Google, sa aspekta broja pretraživanja:

http://www.elitesecurity.org/tema/94329
[ ventura @ 06.02.2005. 10:47 ] @
Citat:
Sundance:
S obzirom da google ionako prikazuje samo prvih 1000 rezultata, ako MSN bude defaultni SE u novom IE-u u LH-u, vjerojatno će fja popularnosti google-a od za godinu dana i 3 mjeseca biti monotono padajuća, bez obzira i na 10-20% možda veću kvalitetu, jer će jednostavno inercija odraditi svoje....


Mislim da to nije nikakva mana... Ja recimo kad trazim nesto na Google-u, ako ga nema na prvoj strani, smatram da ga nema opste, ili uopste nije vredno gledanja... Retko otvaram drugu stranu, a trecu jos redje... Znaci pregledam koliko, 30 rezultata odprilike?
[ strba @ 06.02.2005. 12:19 ] @
Ma...........

Dok god google meni bude radio ono sto i sada radi/ da uvek nadjem ono sto trazim (nije se desilo suprotno) brzo drugi SE necu uzeti u obzir i to je to, a reci "samo 1000 rezultata" i to stavljati kao "-" je po meni smesno.

Pozdrav

[ Sundance @ 06.02.2005. 15:56 ] @
Citat:
zi::: Sigurno ce imati svoj browser, a bogami mozda i svoj operativni sistem, optimizovan za ono sto ljudi najcesce rade: browsuju internetom, pisu pisma, i rade office stvari.


Aha...možda za jedno 5 god :>

GoogleOS, hehehehehe.

A browser...možda ga izdaju krajem ove godine...FF je ionako napravio previše buke na tržištu browsera, izlazak gbrowsera teško da bi napravio neki prodor na ionako zasičeno tržište.

Misli ti šta hočeš, ako u LH-u na novom IE-u defaultni homepage bude onaj od MSN search, google-u se loše piše :>

Evo ja od danas koristim MSN search!

Go Microsoft! :>
[ strba @ 06.02.2005. 17:20 ] @
Citat:
Evo ja od danas koristim MSN search!


Nisam ni sumnjao. Samo stvaras mnogo buke kada branis neki svoj stav. Meni licis na nekog PR microsofta ( registrovanog na ovom forumu ).
[ Dejan Lozanovic @ 06.02.2005. 17:29 ] @
MSN je prepravio search engine da kada ukucas "more evil than Satan" on kao prvi sajt izbaci google :), mozda Gojko jos uvek ima screenshoot :) posto je on cuven po tome da tako nesto snimi i sacuva :)

http://www.vnunet.com/news/1159366
[ Dejan Lozanovic @ 06.02.2005. 17:38 ] @
Citat:
Sundance: Aha...možda za jedno 5 god :>
GoogleOS, hehehehehe.


Pa ja se nebi bas toliko smejao tome, pogledaj samo na sta im lici gmail, neka naprave office alate i ostale svakodnevne programe koje ljudi koriste njima ni ne treba OS, mada za takvu stvar uvek mogu da naprave da upakuju linux distribuciju :)

Citat:
Sundance:
A browser...možda ga izdaju krajem ove godine...FF je ionako napravio previše buke na tržištu browsera, izlazak gbrowsera teško da bi napravio neki prodor na ionako zasičeno tržište.


Pa ne verujem da ce izbaciti svoj browser ;) mislim da ce uloziti napor u FF, posto su zaposlili glavnog programera na projektu FF-a.
[ strba @ 06.02.2005. 18:44 ] @
Ma ne prati ES.....

http://www.elitesecurity.org/tema/92304

[ Sundance @ 06.02.2005. 18:47 ] @
Citat:
strba: Nisam ni sumnjao. Samo stvaras mnogo buke kada branis neki svoj stav. Meni licis na nekog PR microsofta ( registrovanog na ovom forumu ).


Nažalost nisam :)

Gle...ubitačno je da jedna tražilica na netu ima daleko više prometa od drugih...sam koncept anonimnosti na Internetu i nema puno smisla kad jedna američka firma zna prohtjeve pola čovječanstva, kad su >95% mejlova plain text.....

Kvalitetna konkurencija za google je dobra, ne samo za MS, već i za boljitak cijelog Weba.

Citat:
Dejan Lozanovic: Pa ja se nebi bas toliko smejao tome, pogledaj samo na sta im lici gmail, neka naprave office alate i ostale svakodnevne programe koje ljudi koriste njima ni ne treba OS, mada za takvu stvar uvek mogu da naprave da upakuju linux distribuciju :)


Teško da bi se gmail mogao nazvati začetkom nekog OS-a... Ali opet, ako su emacs i vi OS-evi, valjda je i gmail :>

Nadalje, uloga web browsera će u ovoj dekadi imati ulogu daleko najkorištenije aplikacije. Sve piči ka ujedinjavanjem unutar web browsera: mail, newsi (pogledajte google groups beta - stvarno je odličan, možda postane sličan hit kao i gmail), zatim IM klijenti, multimedija...sve živo i sve interaktivno. Vrlo brzo bi se mogla ostvariti Sun-ova "The network is the computer" maksima, tako bi praktično web browser bio neka vrsta OS-a sam po sebi!

Linux bi tu bio samo alatka...neka vrsta oruđa u googleovom questu da pokori "konzolu 21. stoljeća", da iskoristi svoj autoritet i zvučno ime te da zagospodari privatnošču krajnjih korisnika...meni sve ovo liči na još jedan Big Brother scenarij :>

Čak i "gooogle" i 666 imaju neke sličnosti :>
[ flylord @ 06.02.2005. 19:26 ] @
Sundance, cuti tu, i vrati se na Google
[ Nikola Denić @ 06.02.2005. 19:37 ] @
[ BytEfLUSh @ 06.02.2005. 19:42 ] @
Hehe, i Microsoft se, neizbežno, našao u toj kombinaciji.... :)
[ Sundance @ 06.02.2005. 19:49 ] @
Citat:
flylord: Sundance, cuti tu, i vrati se na Google :D



AAAaaaaa....a šta je sa onim đirom - freedom of choice? :o)

Znam ja zašto linuxaši vole google...ZATO JER JE ON DEFAULTNI HOMEPAGE U FF :)

A mrziti MSN je dovoljno zato jer se radi o MS-ovoj tvorevini.

Nije fer!

Koristim gmail i google groups zato jer su zaista vrhunski proizvodi. Sad ću mjesec dana probati baš MSN, baš da vidim da li je google prenapuhan ili je MSN podcijenjen.

Ima li itko neke praktične, konkretne primjere zašto je google bolji od ostalih tražilica?
[ broker @ 06.02.2005. 21:16 ] @
Moje iskustvo sa Googleom je, da je u nastojanju da suzbije spam stavio prilicno ostre filtere teko da cesto ni ono sto je bitno ne prikazuje. Takodje, zbog preterane SEO komercijalnih sjtova najcesce na prvoj strani nema ni i od informcije koju trazim tako da uvek gledam ostale stranice i cesto pravu informaciju nalazim zakopanu.

S druge strane na MSN su spam filteri prilicno blazi pa na isti upit dobijes mnogo informacija kojih na Google-u nema, ali zaista, ima i vise djubreta.

E sad, postoje meni bitno da nadjem ono sto sam trazio, razumljivo je sto sam skeptican prema Google-u jer on ne prikazuje ono sto trazi, nego ono sto on misli da trazim - ono sto on misli da ne treba uopste da prikazuje.

U svakom slucaju, najmanje mi je bitno da li ce se ono sto trazim pojaviti na prvoj strani.
[ dr ZiDoo @ 06.02.2005. 21:46 ] @
Ja koristim google ali stvarno mislim da nije dobro to što nam je sve "G".

Mislim svi koriste google za pretraživanje, puno će ih preći na gmail, i još sada ovo što hoće sa telefonijom. Hehehe liči ko na filmove sa James Bondom, kontrola svijeta etc.

Friiikiii....
[ axez @ 06.02.2005. 22:22 ] @
Citat:
dr ZiDoo: Ja koristim google ali stvarno mislim da nije dobro to što nam je sve "G".

Mislim svi koriste google za pretraživanje, puno će ih preći na gmail, i još sada ovo što hoće sa telefonijom. Hehehe liči ko na filmove sa James Bondom, kontrola svijeta etc.

Friiikiii....


E sad zameni ovo Google sa microsoft i videces da ima puno vise realnosti, posebno to oko kontrole sveta...;)
[ Palma @ 06.02.2005. 22:37 ] @
Molio bih moderatore da obrišu ovo axezovo trolovanje.
[ arsa xx @ 07.02.2005. 09:43 ] @
MSN je odlican sto nema PR.
Jos na prvoj strani moze da se pronadje ono sto se trazi.
[ byM4k5 @ 08.02.2005. 01:49 ] @
Citat:
Sundance: S obzirom da google ionako prikazuje samo prvih 1000 rezultata


Uporedi:

http://search.msn.com/results....000&count=10&FORM=PORE
http://search.msn.com/results....000&count=10&FORM=PORE
[ byM4k5 @ 08.02.2005. 02:01 ] @
Ni Yahoo ne prikazuje.

http://search.yahoo.com/search...amp;fr=FP-tab-web-t&b=1000
http://search.yahoo.com/search...amp;fr=FP-tab-web-t&b=2000
[ Sundance @ 08.02.2005. 02:05 ] @


Pogrešno ste me shvatili. Ja nisam mislio to u smislu "Aha, sad google ima samo prvih 1000 rezultata, MSN će imati više", već u smislu da MSN neće googleu konkurirati pretraživanjem opskurnih dijelova Interneta, već davanjem kvalitetnijih rezultata na najčešće upite i jednostavnošču njihova profiliranja!

Recimo da u LH-onu bude u Windows Explorer ugrađen, recimo u onaj sidebar sa strane, dio sa prezraživanjem, kako tvrdog diska, tako da recimo bude i kvačica "search Internet" po defaultu uključena. Recimo i u WMP, možda čak MS i stavi API koji će omogućavati lokalnim aplikacijama trivijalno iskorištavanje veze na net i neku vrstu "proširene" pretrage kompa, koja će uključivati i Internet. Nešto slično kao web servis, ali apstrahirano preko aplikacijske razine. MSN će odjednom postati puno prometniji, i samim time, kad se specijalizira za najčešće tražene pojmove, davat će sve kvalitetnije rezultate.

Netko je spomenuo da MSN vjerojatno kopira Google-ove rezultate. Vrlo moguće! MS-ova taktika jest dominacija u kojem god tržišto bilo, na (gotovo) sve moguće načine. LH će biti samo oruđe prema tome.

U svakom slučaju, za nas, krajnje korisnike, bit će sve bolje i bolje, jer će oba pretraživača biti sve kvalitetnija kako bi održali konkurentnost. Evo, nakon 3 dana korištenja MSN-a, odlučio sam da se svečano vraćam na google :) Jednostavno mi je nekako previše "šuma" na MSN :)

Volio bih da MSN ponudi jedno 100-ak različitih skinova, možda i onih customizable. Nešto kao da sam možeš napisati svoj kod, ili čak skinuti "skin" na svoj browser, a on ti prikaže rezultate onako kako si definirao.

Al i ja sad se*em :>

[Ovu poruku je menjao Sundance dana 08.02.2005. u 22:03 GMT+1]
[ byM4k5 @ 08.02.2005. 02:25 ] @
Citat:
Sundance: davat ce sve kvalitetnije rezultate


Prije bih rekao da ce davati komercijalne rezultate, ali ostaje nam da sacekamo i vidimo. Licno bih volio da budu kvalitetniji rezultati, ali se pretjerano ne nadam.

Citat:
Sundance: Volio bih da MSN ponudi jedno 100-ak razlicitih skinova, mozda i onih customizable.


To me podsjeti na ljude kojima je Google cool zbog logoa koji se mijenjaju zbog nekih godisnjica ili svjetskih dogadjaja. E, sta rade sitnice. :)
[ degojs @ 08.02.2005. 10:03 ] @
http://maps.google.com/

Ovo je.. fenomenalno. Pazite, klikneš bilo gde na sliku i pomeraš je.. Ne znam kako radi na slabijim konekcijama, ali kod mene je, jednostavno, odlično. Kako vidim, tu su USA i Canada :)))

Google je prva liga :)

Sundance, ima li MSN Search ovakvu stvar?


[ boccio @ 08.02.2005. 10:16 ] @
degojs, nije u tome poenta. Ako krenemo da uporedjujemo koje sve features nude MSN i Google, MSN je za tri klase ispred. Fokus je na pretrazivacu kao takvom, i kvalitetu rezultata pretrage. Pusti sad maps i ostalo...
[ degojs @ 08.02.2005. 10:36 ] @
Ma ne znam ja u čemu je tebi poenta, meni je ovo izuzetno korisno - da je ovo bilo pre, znam da ne bi kupovao MS Streets & Trips. A biće mi OK da čujem i šta MSN Search ima a Google nema. Konkretno i korisno, prijatelju, a na neke "više ciljeve" nikad nisam nešto posebno obraćao pažnju.

Dobivanje tačne informacije u vidu mape je super stvar i takođe spada u pretraživanje valjda. Druga je stvar što ti to ne koristiš ili ne smatraš da je to bitno.
[ boccio @ 08.02.2005. 11:26 ] @
Ma ne govorim ja o "visim ciljevima" - nego prosto i jednostavno o kvalitetu rezultata pretrage. Slazem se da je maps.google.com fenomenalna stvar, jos ako ode worldwide to ce biti bullseye. Ali onda pricamo o tome koje sve servise nude MSN i Google, a ne o tome koji je pretrazivac bolji. Zar ne?

Govoreci o rezultatima, ovo je zanimljivo:
Google:
http://www.google.com/search?h...gates+sucks%22&btnG=Search
Results 1 - 10 of about 2,330 for "bill gates sucks". (0.33 seconds)

MSN:
http://search.msn.com/results....l+gates+sucks%22&FORM=QBRE
1-10 of 725 containing "bill gates sucks" (0.11 seconds)

xexexexexexe :))
[ degojs @ 08.02.2005. 11:29 ] @
Ne znam zašto bi pretraživanje mapa bio neki "poseban servis"? Pa i to je pretraga.. i to Google radi super. Stvar je samo da se tražena informacija predstavlja vizuelno što je upravo i potrebno.

Jedna mapa u ovom slučaju više vredi nego hiljade stranica sa opisom gde je to što tražiš.

Stvar je da ti dobiješ potrebnu informaciju što lakše.
[ Sundance @ 08.02.2005. 21:11 ] @
Degojs, nije bitno koliko tko i čega nudi, bitno je da se nudi ono što ljudi ŽELE.

Da taj google maps sutra postane super-popularan, vjerojatno bi i i MSN napravio svog klona :>

Priznajem da se radi o lijepoj stvari, samo ne živimo svi u USA niti u 10-milijunskim gradovima. Neki od nas čekaju tramvaj star 30 god. i po 20 min :)

Ako MS u onaj search dijalog u LH-u pored pretraživanja WinFS filesystema bude dodavao i mogućnost pretrage Interneta u dva klika mišem, s tim da rezultati pretrage budu u > 90% slučajeva zadovoljavajući, i dalje tvrdim da se google-u loše piše :)
[ dr ZiDoo @ 08.02.2005. 21:38 ] @
Citat:
Sundance:
Priznajem da se radi o lijepoj stvari, samo ne živimo svi u USA niti u 10-milijunskim gradovima. Neki od nas čekaju tramvaj star 30 god. i po 20 min


Vi bar imate tranvaj u ZG! a ja se vozim u busevima koji su donacija Japanske vlade.
[ degojs @ 08.02.2005. 23:36 ] @
Citat:
Priznajem da se radi o lijepoj stvari, samo ne živimo svi u USA niti u 10-milijunskim gradovima. Neki od nas čekaju tramvaj star 30 god. i po 20 min :)

Neki žive u džungli a neki u pustinji.. pa?

Citat:
Ako MS u onaj search dijalog u LH-u pored pretraživanja WinFS filesystema bude dodavao i mogućnost pretrage Interneta u dva klika mišem, s tim da rezultati pretrage budu u > 90% slučajeva zadovoljavajući, i dalje tvrdim da se google-u loše piše :)

Pričaš o nečemu što čak ni MS više ne pominje kao skoru budućnost. Čak je poslednja izjava nekog glavešine da WinFS neće biti deo ni Longhorn servera. Kao što ni npr. MSH neće biti gotov do Exchange 12. No, dobro MSH bar može da se danas proba, ali WinFS..

Daj da pričamo o nečemu makar malo konkretnijem.
[ Sundance @ 09.02.2005. 00:23 ] @
Citat:
degojs:Neki žive u džungli a neki u pustinji.. pa?


Već vidim bušmane kako surfaju :)

Poanta je da google maps danas mogu koristiti samo oni koji žive u jaaako urbanim sredinama. I to samo u USA i Kanada.

Citat:
Pričaš o nečemu što čak ni MS više ne pominje kao skoru budućnost. Čak je poslednja izjava nekog glavešine da WinFS neće biti deo ni Longhorn servera. Kao što ni npr. MSH neće biti gotov do Exchange 12. No, dobro MSH bar može da se danas proba, ali WinFS..


Pa nemamo o čemu pričat nego o budućnosti. Zasad je google bolji i kvalitetniji, pitanje je da li će to tako i ostati. Ja lijepo velim da će integracija u LH biti google-killer, ukoliko se ostvari :>

Citat:
Daj da pričamo o nečemu makar malo konkretnijem.


Hočeš konkretno?

http://www.google-watch.org/
[ degojs @ 09.02.2005. 05:15 ] @
Citat:
Poanta je da google maps danas mogu koristiti samo oni koji žive u jaaako urbanim sredinama. I to samo u USA i Kanada.

Poenta je da ti pričaš stvari koje nisu tačne, te ne vidim smisao da pričamo o tome dalje. Proverio sam naravno, daje mape i izuzetno malih mesta od par hiljada stanovnika kao i bukvalno sela.

Citat:
Pa nemamo o čemu pričat nego o budućnosti.

Osim što imamo pričati o onom što je sada.