[ newkid @ 06.02.2005. 13:39 ] @
Interesuju me iskustva koje imate sa ovim programom?
Da li ga uopšte koristite? Koje ekstenzije koristite?...

Isto tako me interesuje i kakva su iskustva sa Safari-jem, Operom... Explorerom...?

Pozdrav,
Miroslav

EDIT by madamov: ubačena reč Mac kako bi lista srodnih tema davala spisak onih u Mac forumu.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 25.04.2007. u 09:50 GMT+1]
[ BytEfLUSh @ 06.02.2005. 14:58 ] @
Probao sam Firefox na MacOS X-u, ali ga nisam preterano koristio - najviše zbog toga što sam imao samo 128MB RAM-a pa je to išlo nekako sporo... U svakom slučaju, zadovoljan sam Safarijem, njega sam najviše koristio i gotovo svi sajtovi koje sam posećivao su normalno izgledali.

Mac sam koristio samo 2 nedelje, pa ne mogu baš preterano da komentarišem...
[ neuromancer @ 06.02.2005. 16:02 ] @
Ne koristim mac,
ali se nadam da cu poceti uskoro,
ali zato koristim FireFox vec skoro godinu dana i prezadovoljan sam, ni za sta ga ne bih menjao, toliko sam se naviko na njega i najvise mi se svidja to sto mi nista ne smeta...

moja preporuka
[ hulja @ 06.02.2005. 16:33 ] @
cao
ovako:na pc firefix nema nikakvu konkurenciju.i.e. je smeh meni se nikad opera nije dojmila nije tada sazrela ali na macu...
imam mac nekih 2 meseca uzeo sam novi ibook krenuo sam od safarija i odusevio me je.nemam nikakvu potrebu da koristim firefox probao sam samo camino i zar to nije cudna situacija?
mozilla pravi camino (koji je jos u beta fazi kao native osx app) a izdao je i firefox!
u proslom broju ako se ne varam mikra je bio uporedni pregled svih browsera za osx.
ja mislim da je safari stvarno genijalan i firefox takodje ali na osx pored safarija nije toliko ubedljiv da bi se preslo kao na xp sa sugavim i.e.-om.
da to je interesatno pitanje da li neko koristi i.e. na mac-u?
[ Pancho Villa @ 06.02.2005. 19:54 ] @
Ma kakav i.e. na meku,odstranio sam ga odavno.
Firefox sam takodje probao,ali iskreno,ne lezi mi nekako.
Od starta sam veran caminu i za sada mi pase po svemu.Kao drugi browser koji redovno koristim je safari.
[ henrik @ 07.02.2005. 10:17 ] @
Firefox ma Macu šljaka ko zmaj.

Jesam li ja blesav ili ovaj Safari nema tabove?
[ olorin @ 07.02.2005. 11:28 ] @
Ima, samo moraš da ih čekiraš u prefernces. Imaš tamo tabs deo, pa samo klikni i videćeš kako će se pojaviti
[ madamov @ 07.02.2005. 21:42 ] @
Citat:
Jesam li ja blesav ili ovaj Safari nema tabove?


Preferences->Tabs->Enable Tabbed Browsing
[ dinke @ 07.02.2005. 22:42 ] @
A jel probao iko od vas još jedan gecko based browser, Camino ?

Citat:
The alternative Mac OS X browser to Mozilla and Firefox just got even better! Camino 0.8 adds performance, stability, and rendering improvements to a long list of easy-to-use features.


[ zi:: @ 08.02.2005. 01:29 ] @
Safari ispunjava uglavnom sve sto se ocekuje od jednog browsera. No, firefox isto jako lepo radi, a ima i ekstenzije, pa ko ih voli, go for them.

Camino sam koristio za prezentacije, jer mu je lep full screen mode, i pravilno prikazuje stranice. Naravno, rendering je slican na Caminu i Firefoxu, zbog istog enginea.

IE? Koriste ga puno ljudi zbog inercije, mi ga koristimo kada treba da optimizujemo
web stranicu za njega, a to zna da zadaje muke ... Sta cemo kada partner koristi
IE na mac os 9 :)

[ _cika_kosta @ 13.02.2005. 22:39 ] @
Ja sam od skoro poceo da koristim Firefox,i pored skromnih 128MB ram-a,jeste da se sporije ucitava od safarija,ali imam par zamerki na safari koje mi dosta smetaju...prvo kad hocu da sacuvam stranu,nikad mi ne cuva slike,probao sam sa I.E.ali da stvar bude debilnija,on ponovo download-uje slike koje su vec otvorene....sa firefoxom je to ok.i jos kad hocu da sacuvam sliku sa safarijem,prvo kopiram sliku na clipborad pa je u tek u preview-u cuvam...u svakom slucaju,firefox je stara navika sa pc-ja,i preporucujem ga svakom!!
[ SBSL @ 14.02.2005. 03:18 ] @
Evo od pre par minuta koristim firefox (do sad sam koristio operu)..

Nekako mi je 'drazi' od opere..

Negooo, imam jedan problem:

Npr. konektujem se na ES tacno u 12:00h, i kada pogledam sta imam ja odem.. medjutim firefox zapamtio 12:00h pa ga ne pusta !!

SVaki sledeci put kada se konektujem on mi pokazuje da sam zadnji put bio u 12:00h, a to me jako nervira..

Sa operom tih problema nisam imao...
[ BytEfLUSh @ 14.02.2005. 06:47 ] @
Hmmm SBSL, možda nisi dobro podesio vreme na Mac-u?
Imaš Mac, zar ne? :)

U svakom slučaju, probaj i sa brisanjem cookija...
[ madamov @ 14.02.2005. 11:53 ] @
Citat:
prvo kad hocu da sacuvam stranu,nikad mi ne cuva slike


Safari nema mogućnost snimanja web arhiva kao Explorer ili iCab. Medjutim, možeš ili da odštampaš stranu u PDF (tada se gube linkovi) ili da obaviš Select All, Copy pa Paste u TextEdit u RTF dokument. Tada su sačuvani i linkovi.
[ SBSL @ 14.02.2005. 20:07 ] @
Evo malo pre normalno radilo i sad opet pokazuje da sam bio o 12:00h..

Gde se nalaze 'kukiji' da ih obrisem..?! Neznam jer nikad nisam baratao ni sa jednim browserom..

PoZDraV
[ BytEfLUSh @ 14.02.2005. 20:54 ] @
SBSL, pre nego što ti odgovorim, da ustanovimo jednu stvar - da li koristiš Firefox na Mac-u ili ne? Ako je odgovor negativan, postavi to pitanje na odgovarajućem forumu da ne bi ovde pravili šum.
[ SBSL @ 15.02.2005. 00:06 ] @
@BytEfLUSh - He He, ne mogu da verujem !! Vidim ja non-stop spominjes MAC, pa se jos mislim o cemu ti pricas.. Tek sad vidim da sam pogresio forum (naravno slucajno)..

Resio sam problem tako sto sam obrisao cookies !!

PoZdraV

p.s - Jbg, preko pretrage sam nabasao na ovu temu a nisam ni citao u kojem je forumu..

[ BytEfLUSh @ 15.02.2005. 00:11 ] @
Hehe, dešava se...

Svejedno, ovo što smo napisali može da posluži i onima koji FF koriste na Mac-u, a imaju iste probleme.
[ milemile @ 20.12.2005. 15:58 ] @
Da li neko može da mi kaže kako da mi firefox bude default a ne IE.
[ madamov @ 20.12.2005. 16:29 ] @
Citat:
milemile: Da li neko može da mi kaže kako da mi firefox bude default a ne IE.


Za početak je bolje da pitaš u nekom Windows forumu ako si mislio na Firefox na Windowsu, a tako mi izgleda, pošto je na Macu default browser safari. A ako pitaš za Mac OS X, pokreneš Safari, pa uđeš u njegove preference i pod General ćeš naći opciju za postavljanje default Web browsera.
[ MMX @ 20.12.2005. 23:49 ] @
Mene zanima zašto se prestalo sa razvojem Internet Explorera za OS X? Poslednja verzija je 5.2.3, ako se ne varam. Da li ima negde da se downloaduje verzija 6.0? Internet Explorer može biti koristan recimo za elektronsko bankarstvo jer 99% banki u SiCG ima online banking sistem koji zahteva IE i ActiveX.
[ SIT @ 21.12.2005. 00:12 ] @
jel pošlo nekom za rukom da se sa mac-a konektuje na neki e-banking sistem?
mnogo bi me obradovalo da mogu da se prikačim na raiffeisen banku :)
[ hulja @ 21.12.2005. 05:42 ] @
nema boga :(
sajt koji trazi active x kontrole a firefox ih explicitno nema nema sanse.
prestalo se sa razvojem i.e. zato sto nemaju rezona a safari i firefox i druge alternative su preegazile i.e.
ako znas da je razvoj prekinut ne znam odakle ti ideja da nadjes i.e. 6.0
dok programeri ne odustanu od takvog koda nista pricao sam sa nekim programerima (ms samo da se razumemo i bili su zgrozeni kada sam im to ispricao.
jedino resenje je da im pisemo (pojedinacnim firmama) i da trazimo da se doticna app modifikuje.
[ madamov @ 21.12.2005. 14:02 ] @
Citat:
Da li ima negde da se downloaduje verzija 6.0?


Nema.

Citat:
Internet Explorer može biti koristan recimo za elektronsko bankarstvo jer 99% banki u SiCG ima online banking sistem koji zahteva IE i ActiveX.


Zato što su lenjivci i ne gledaju dalje od svog nosa. Tj. njihovi razvojni timovi su se opredelili za .NET i ne znaju ni u čemu drugom da naprave softver, pri tom ih baš briga što neki korisnici nemaju IE 6. A to znači da čak i oni koji imaju starije verzije Windowsa ne mogu da koriste ebanking.
[ madamov @ 21.12.2005. 14:05 ] @
Citat:
jel pošlo nekom za rukom da se sa mac-a konektuje na neki e-banking sistem?


Koliko je meni poznato, samo HVB i to samo iz Internet Explorera, sve ostale ili dobiješ poseban softver za to (u mom slučaju to je Halcom kod Komercijalne banke) ili ide kroz Web interfejs, ali su zahtevi IE6, ActiveX i slično. Drastičan je primer, mislim Societea, čiji softver radi kroz Web interfejs, a strane su im pune VBScripta. Užas.

A o gluposti zvanoj Card Reader mogu celu poruku da napišem, ako te interesuje.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 21.12.2005. u 15:07 GMT+1]
[ henrik @ 21.12.2005. 15:13 ] @
Malo offtopic, ali - sada provalih da mi iz Safarija 1.3.1 na Pantheru ne radi Serbian ćirilica na nekim Invision forumima, dok na nekima radi. A ista je verzija, 2.0.4. Šta bi to moglo da bude?
[ SIT @ 21.12.2005. 15:42 ] @
ovo je strava
Code:

Function TestiranjeDiskete() ' testiranje kartice
    dim uscr
    on error resume next
    if Document.Corporate.UserCredentials.value="" then
        'USC1.TraceOn = true


funkcija se zove testiranje diskete (diskete?!?)
a programerov komentar funkcije, testiranje kartice
verovatno "prepisivali" kod pa ostalo ime funkcije :)

kada otvorim stranu dobijem poruku
Code:

Do‰lo je do gre‰ke pri instalaciji unikodne kontrole za rad sa sertifikatom! Do‰lo je do gre‰ke pri instalaciji klijentske kontrole! Do‰lo je do gre‰ke pri instalaciji klijentske kontrole [Utility]! Do‰lo je do gre‰ke pri instalaciji klijentske kontrole [Base64]! Do‰lo je do gre‰ke pri instalaciji unikodne kontrole za rad sa kompresijom podataka!
[ madamov @ 21.12.2005. 16:05 ] @
Citat:
henrik: Malo offtopic, ali - sada provalih da mi iz Safarija 1.3.1 na Pantheru ne radi Serbian ćirilica na nekim Invision forumima, dok na nekima radi. A ista je verzija, 2.0.4. Šta bi to moglo da bude?


Podešavanje u samim forumima, mislim da nema veze sa Safarijem.
[ madamov @ 21.12.2005. 16:08 ] @
Citat:
ovo je strava


Koliko vidim, VBScript. Strašno. Verovatno im je mnogo teško da istu stvar naprave u Javi.
[ MacOS @ 24.12.2005. 01:43 ] @
Citat:
prestalo se sa razvojem i.e. zato sto nemaju rezona a safari i firefox i druge alternative su preegazile i.e.

Nadam se da si se samo lose odrazio. :) IE takav, kakav je, je i dalje zakon za ove nove alterntative (pogotovo Safari)

[Ovu poruku je menjao madamov dana 25.04.2007. u 09:53 GMT+1]
[ Ni ten ichi ryu @ 24.12.2005. 06:01 ] @
Meni Firefox ne odgovara iz samo jednog razloga - mighty mouse.. Ako slucajno scrollujem levo, Firefox me vraca na prethodnu stranu (desno - forward).. Siguran sam da bih mogao da promenim njegovo ponasanje, ali mi ne pada na pamet da instaliram 156MB softvera zbog misa. Uglavnom koristim Safari, ali mi se desi da mi poneka stranica izgleda totalno degenerisano - sve vise i vise koristim Camino. Kad bootujem u Linuxu, Firefox radi savrseno.

MacOS, drago mi je da uzivas u IE, ali ja licno katastrofalniji browser nisam video. Da zanemarim sto mi je fizicki odvratan (jer to ipak nema veze ni sa cim, i Camino je ruzan), vecina stranica koju sam otvorio u IE u MacOS izgleda potpuno degenerisano (o IE u OS9 da ne pricam).. U odnosu na IE, Safari je pravo osvezenje.
[ hulja @ 24.12.2005. 06:38 ] @
ja ako se ne varam 10.4.3 citao sam da sam podrzava mighty mouse ja ga takodje imam i podesavam ga u preferences.
cisto informacija
[ Ni ten ichi ryu @ 24.12.2005. 07:12 ] @
Radi i u 10.4.2, a radi i u Windows-u (ipak je to vecinom obican opticki usb mis). Ali ja verujem da bi taj gigantski drajver mogao, recimo, da iskljuci levi-desni scroll (a ne bih ga ni iskljucivao bas - navikao sam na njega). Mnogo jednostavnije resenje mi je da koristim Camino umesto FF.
Hvala na informaciji :)
[ madamov @ 24.12.2005. 09:00 ] @
Citat:
MacOS, drago mi je da uzivas u IE, ali ja licno katastrofalniji browser nisam video. Da zanemarim sto mi je fizicki odvratan (jer to ipak nema veze ni sa cim, i Camino je ruzan), vecina stranica koju sam otvorio u IE u MacOS izgleda potpuno degenerisano (o IE u OS9 da ne pricam).. U odnosu na IE, Safari je pravo osvezenje.


I ja to mislim, ali ljubisha uvek ima posebne potrebe tako da ga razumem. B) I bez ovoga što si naveo. samo jedna stvar je dovoljna da ne koristim IE, tab browsing. Kada se jednom navikneš, teško je bez toga.
[ henrik @ 24.12.2005. 17:19 ] @
Jedno pitanje oko Safarija na Tigeru - kada prelazim sa taba na tab, menja mi se jezik odn. aktivna tastatura, pa stalno moram da vraćam. Bug or feature?
[ madamov @ 25.12.2005. 09:47 ] @
A kada uđeš u polje za unos teksta u formi, da li se vrati na izabranu?
[ madamov @ 25.12.2005. 10:11 ] @
Samo za ljubishu, obratiti pažnju na poslednju rečenicu:

http://www.microsoft.com/mac/p...orer.aspx?pid=internetexplorer


[Ovu poruku je menjao madamov dana 25.12.2005. u 11:11 GMT+1]
[ henrik @ 25.12.2005. 16:37 ] @
Citat:
madamov: A kada uđeš u polje za unos teksta u formi, da li se vrati na izabranu?


Ne. Upavo to mi i smeta. Ali što je najgore, nije pravilo.
[ iMiki @ 29.12.2005. 11:48 ] @
Cao

Koristim Safari i uvek cu ga koristiti!

Kao sto neko rece, tabovi su strava stvar i sve je uredno, nisam zatrpan gomilom prozora. U dnu imam status bar da znam sta ce mi se desiti ako negde kliknem. Strana se iscrtava odmah i ako vidim ono sto mi treba klik i otisao sam. Kod I.E. dok ucita celu stranu da bi je prikazao "u trenutku" ima da se otelis. Steta sto u downloads nema opciju za pauziranje da bi se neki drugi download zaleteo i zavrsio brze.

FireFox nisam probao i tesko da cu u skorije vreme. Probao sam Mozilu i izgledala mi je kao Netscape u ranim verzijama, malo ogoljeno.

Kod kuce imam XP i Netscape 7.2 i nemam nikakav firewall i antivirus i sve radi super i bez popup-ova, cak i na Win98 sa Netscape 4.7.

Drug mi jednom predlozio Operu. Skinem tada aktuelnu verziju 4. Instaliram, pokrenem, odem na sajt kad tamo ERROR: SET BACKGROUND COLOR trt, trt... Ako ne moze da postavi boju pozadine, kako ce se snaci sa ostalim stvarima? I tu sam je deinstalirao. Kasnije sam probao verziju 7 i kad vidim prozor u prozoru (dobrih 20% ekrana oduzmu opcije i reklama) kao da virim kroz kljucaonicu.

Steta sto Apple ne napravi i Safari za PC-a kao sto je uradio sa iTunes :)


P.S. Jednog dan kad OS X za PC bude stvarnost sve ce biti drugacije, mnogo drugacije.
[ madamov @ 29.12.2005. 13:31 ] @
Citat:
Steta sto Apple ne napravi i Safari za PC-a kao sto je uradio sa iTunes :)

Darko Selaković je na forumu na www.macserbia.org ostavio link ka traču da Apple razvija Safari za Windows, čak je i sliku ostavio. E, sad, ima li istine u tome, ne znam.
[ milke @ 29.12.2005. 16:59 ] @
Kada smo već kod browsera, moj prvi "stalni" browser na Mac-u je bio OmniWeb 4.2, čak sam i registrovani korisnik, koristio sam ga čak i kada je Safari bio dosta dugo u opticaju. Verzija 5.0 je, pored mnogih drugih novina, donela i tabove, ali koji su smešteni u drawer-u (bira se leva ili desna strana) i mogu prikazivati samo naslov stranice, ali i umanjenu verziju stranice. To mi se jako svidelo, zato što se odmah nasluti o kojoj se stranici u tabu radi. Lako je tabove i razmeštati, za razliku od drugih browsera, običan drag & drop. Neki se bune da ovako realizovani tabovi zauzimaju mnogo mesta na ekranu, ali jednim klikom na toolbar ili prečicom na tastaturi se brzo sklanjaju/prikazuju. Na žalost, OmniWeb je od varijante 5.0 mnooogo spor, i prilikom renderovanja i prilikom pokretanja, ma uopšte, tako da ga gotovo više i ne koristim, sklonio sam ga sa dock-a, sada je tu Safari.

E sada, i OW 5.0 je izgubio jednu malu sitnicu koju je 4.x imao i mnogo mi nedostaje (i kod Safarija i ostalih). Naime, iz ko zna kakvih razloga ja ne volim da mi je status bar vidljiv, ali je jako korisno da se vidi adresa linka iznad kojeg je pointer. To je kod OW 4.x mnogo lepo rešeno: dok pointer nije iznad nekog linka, u address polju je adresa trenutne stranice a ispod njega piše "page address". Kada se pointer postavi iznad nekog linka, adresa linka se pojavi u address polju, a ispod njega piše "link address".
[ MacOS @ 30.12.2005. 17:23 ] @
Citat:
MacOS, drago mi je da uzivas u IE, ali ja licno katastrofalniji browser nisam video. Da zanemarim sto mi je fizicki odvratan (jer to ipak nema veze ni sa cim, i Camino je ruzan), vecina stranica koju sam otvorio u IE u MacOS izgleda potpuno degenerisano (o IE u OS9 da ne pricam).. U odnosu na IE, Safari je pravo osvezenje.


Kao sto Miki rece, imam neke posebne potrebe i zato tvrdim da nema
browsera kao sto je IE. U stvari, ima, iCab radi nesto slicno i ima
opcija kao svi ostali Mac browseri zajedno ali jos nije izasla neka
normalna finalna verzija. :( Ajde da jos jednom nabrojim neke od
prednosti:

+ odlican DL Manager koji za razliku od nedovrsenog Safarija moze da
zapamti 500 DLa, moze da nastavi DL (naravno ako to sam protokol na
sajtu dozvoljava) sto je ujedno odgovor iMikiju da moze ladno da
klikne Cancel sto ce u velikooom broju slucajeva da sacuva DL za
nastavak. Osim toga radi i drag&drop linka na DL prozor
+ savrseno editabilan Favorites (Favorites.html)
+ ActiveX sto je, vidim, i dalje potrebno za elektronsko placanje a
sajtove kao www.elmar-wisotzki.de nema sanse da vidis u nekom drugom
Mac browseru
+ Scrapbook koji cuva prezentacije u WEB (ORIGINALNOM formatu), u
Address polju stoji originalna adresa (trenutno cuvam nesto preko
100Mb) a kasnije mozete da je 'raspakujete' i dobijete podatke u
folderima kao sto su i na sajtu a samo snimanje traje... ma trenutno
je. Pod originalom mislim bas na to da nije nista dirano u html-u.
Putanja za Internet Scrapbook moze da se promeni jedino ako se poturi
Alias istim imenom ali to i na 10.4.3 radi sasvim sigurno
+ SaveAs... koji moze da snimi prezentaciju u WEB formatu, a moze da
grebuje i do dubine 5. E sad, to nije snimanje iz kesa vec ponovni
DL, prilikom cega se otvara novi DL prozor gde moze da se prati sta
se skida ili da se odatle pokupi neki link.
+ Cache je zapravo isto sto i WEB prezentacija (jedan fajl koji se
moze raspakovati)
+ Select All u html-u pa drag&drop na desk daje tekst fajl (a i dalje
radi i na prozor u neki tekst editor)
+ da Apple nije zeznuo Finder komentare na OSXu IE bi i dalje i to
odlicno radio
+ itd bi nabrojao da pola onoga sto ima u Mac verziji 5.2.3 nema u
najnovijoj na pisiju :)

Mane su sto je sporiji, ne snalazi se sa brzim konekcijama, nema
TABove, ne iscrtava normalne YU znake... Ali i takav je zakon za
Safari. Npr. snimi sajt kao WEB prezentaciju pa posle probaj da
uradis nesto sa njom. Nema sanse ni da izvadis sors a o slici da ne
govorim. Mozda v.3 i bude nesto ali za sada mi jos uvek deluje kao
nedovrsena beta verzija.

P.S. Nadalje je cist carsav pa ako neko nastavi da cita i nadje nacin
da me razuveri neka javi. Uvek sam za poboljsanja u kvalitetu i
brzini rada (pa nisam od juce, zato i koristim Mac a ne pisi).

IE ima regularne ASCII preference fajlove (generalno, nedostatak za
sve ostale na Macu, pogotovo za WEB grebere). Npr. Download fajl se
zove Downloads.html i veoma je dobar za skidanje, ehm, slika na
primer. Editujes taj fajl, startujes IE i lepo skines par hiljada
fajlova. Da nije bilo IEa tesko da bih se prihvatio muke skidanja
CELOG Playboy sajta pre neku godinu. :) OK, neko bi mozda koristio
neki od WEB grebera ali oni tada skoro da nisu ni postojali za Mac i
rad sa njima je bio cista muka a o gubitku vremena (najgore je sto je
to online vreme) ne vredi diskutovati. Cak je i danas tesko skidati
sa Playboy sajta sa Mac WEB greberima zbog silnog smeca koji dovlace.
Npr. na sajtu je bilo preko 15000 HTML strana sa intervjuima. Uz malo
editovanja i Search/Replace utrosio sam sat vremena na pravljenje
Downloads.html i onda sam otisao na spavanje. Ujutru sam imao samo
ono sto mi treba i to sortirano po folderima. Najkvalitetnije
uradjeno za najkrace vreme uz najmanje truda i vremena online.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 25.04.2007. u 09:55 GMT+1]
[ Darko Selakovic @ 31.12.2005. 02:17 ] @
Ako se dvoumite između Safari-a i Fox-a evo nešto za probu 3MB:
http://hmdt-web.net/shiira/
Otvorite više tabova pa tapnite na F8!
detalji:
http://hmdt-web.net/shiira/screenshot/en

[Ovu poruku je menjao Darko Selakovic dana 31.12.2005. u 03:21 GMT+1]
[ MacOS @ 31.12.2005. 02:21 ] @
> ~Samo za ljubishu, obratiti pažnju na poslednju rečenicu:

*** Additionally, as of January 31st, 2006, Internet Explorer for the
Mac will no longer be available for download from Mactopia. It is
recommended that Macintosh users migrate to more recent web browsing
technologies such as Apple's Safari.

Da, pa sta si ocekivao? Prvo, vec dugo i nema security or performance
updates a drugo, da nece mozda da reklamiraju Netscape? :<
[ Ni ten ichi ryu @ 31.12.2005. 03:18 ] @
MacOS, tebi ocigledno IE odgovara. Meni prednosti koje si naveo nista ne znace (osim mozda snimanja stranice, sto sam upravo probao u Safariju, koji mi je bez problema otvorio source snimljene stranice).

Srecna nova godina.

[Ovu poruku je menjao Ni ten ichi ryu dana 31.12.2005. u 21:39 GMT+1]
[ hulja @ 31.12.2005. 07:04 ] @
komentar vezan za active x.
domaci e banking sistemi rade iskljucivo sa i.e za windows ako se ne varam 6.0 ili veci tako da taj razlog barem u mom slucaju ne radi iako sam ga namerno probao bas u tu svrhu samo za e banking.
[ NastyBoy @ 31.12.2005. 16:52 ] @
relativno off-topic:

Nikad nisam razumeo 'domace' banke (ako tako neshto josh postoji), i firme koje im rade softver. Zashto samo IE? Koju to tehnologiju IE poseduje koja nije dostupna i zamenjiva pod drugim platformama? ActiveX? Pa to je chista diskriminacija i treba se zaista buniti protiv toga.

Ne znam kako je u drugim zapadnim zemljama, ali svi eBanking sistemi koje sam probao u UK rade bez problema na svim browserima, bez ikakvih USB plaginova, ActiveX komponenti i kojechega. Da li je to u Srbiji u pitanju neznanje ili su pupchanom vrpcom vezani za Microsoft?

PS
Nisam u toku - da li je Safari proshao Acid2 test?
[ hulja @ 31.12.2005. 17:30 ] @
safari je jedini browser koji je prosao acid2 test.
gugluj pa ces naci test online mozes probati.
[ madamov @ 01.01.2006. 11:21 ] @
Citat:
safari je jedini browser koji je prosao acid2 test.

Da budemo precizniji, on je prvi čija je "shipping" verzija prošla taj test. Vrlo brzo su posle njega taj test prolazili i interni "buildovi" iCaba i Konquerera. Kakva je situacija sada, ne znam.
[ madamov @ 01.01.2006. 11:28 ] @
Citat:
Ne znam kako je u drugim zapadnim zemljama, ali svi eBanking sistemi koje sam probao u UK rade bez problema na svim browserima, bez ikakvih USB plaginova, ActiveX komponenti i kojechega.

Slično važi i za Španiju i Portugal gde sam živeo od 1999. do 2001. Imao sam račune u obe države i nijedna banka nije imala specijalne zahteve za svoj eBank sistem, sve je radilo iz bilo kog browsera na bilo kojoj platformi.
[ milke @ 01.01.2006. 11:46 ] @
Citat:
NastyBoy: relativno off-topic:
Nikad nisam razumeo 'domace' banke (ako tako neshto josh postoji), i firme koje im rade softver. Zashto samo IE? Koju to tehnologiju IE poseduje koja nije dostupna i zamenjiva pod drugim platformama? ActiveX? Pa to je chista diskriminacija i treba se zaista buniti protiv toga.

Ne znam kako je u drugim zapadnim zemljama, ali svi eBanking sistemi koje sam probao u UK rade bez problema na svim browserima, bez ikakvih USB plaginova, ActiveX komponenti i kojechega. Da li je to u Srbiji u pitanju neznanje ili su pupchanom vrpcom vezani za Microsoft?

OT: kada sam prvi put probao e-banking sistem Raiffeisen Banke (jedini koji sam do sada i koristio) i video da je potreban IE6 + ActiveX + ... napisao sam ljubazno pismo adresirano na njihovu tehničku podršku ili tako nešto, ne sećam sa ali znam da je adresa na stranici e-banking sistema i pokušao da im objasnim da mnogi ljudi na Win-u na koriste IE (mada za to imaju argument "neka koriste IE samo za tu priliku"), a da takođe mnogi ne koriste Windows (nisam pominjao Mac, već Linux kao možda bolji primer - više korisnika i veći rast popularnosti i zastupljenosti). To je bilo negde u julu 2004. Kao što vidim, još uvek ništa. Kasnije sam ih i otkačio i više nisam koristio ni jedan naš e-banking sistem u nameri da lišim sebe nerviranja.

Možda bi pomoglo kada bi se više ljudi pobunilo. Da ove domaće - strane banke rade bar malo kao na zapadu, zabrinule bi se zbog gnevnog pisma jednog jedinog klijenta i gledale da ga ne izgube (ako je solventan, naravno). Kod naših, sve se opet svodi na onu staru "ih, jedan manje - više".
[ MMX @ 01.01.2006. 17:23 ] @
Jedina banka kod nas na kojoj ebanking sistem radi sa bilo kog browsera (sistema) je HVB. Medjutim problem je sto imaju filijale u relativno malo gradova u odnosu na konkurenciju.

Drugo, cuo sam da Delta banka (Intesa ili kako vec) ima stari ebanking sistem (ne https://online.deltabanka.co.yu) koji jos uvek nije ugasen i radi sa bilo kog browsera (sistema). Zna li neko adresu?
[ MacOS @ 01.01.2006. 22:03 ] @
> ~MacOS, tebi ocigledno IE odgovara. Meni prednosti koje si naveo
> nista ne znace (osim mozda snimanja stranice, sto sam upravo probao
> u Safariju, koji mi je bez problema otvorio source snimljene
> stranice).

Da, mozes da ga vidis, ali ne i da ga snimis sa jer ti onda vise i ne
daje izbor vec OPET snima kao prezentaciju. Jedino ti preostaje da ga
bacis u clipboard ali meni koji ipak radim na Macu to je
izivljavanje. IE stvarno prati staru Mac filozofiju rada sto se
nikako ne moze reci za Safari. :((
[ madamov @ 02.01.2006. 13:53 ] @
Citat:
IE stvarno prati staru Mac filozofiju rada sto se nikako ne moze reci za Safari. :((

Prati je do jaja. B) Sećam se njegove gluposti da kada radiš drag&drop iz njegovog prozora na desktop da pravi tekstualni fajl, a ne text clipping. Možemo mi do sutra da raspravljamo da je to logičnije, ali svi ostali rade drugačije, tj. prave text clipping.
[ SIT @ 02.01.2006. 15:05 ] @
Citat:
MacOS: > ~MacOS, tebi ocigledno IE odgovara. Meni prednosti koje si naveo
> nista ne znace (osim mozda snimanja stranice, sto sam upravo probao
> u Safariju, koji mi je bez problema otvorio source snimljene
> stranice).

Da, mozes da ga vidis, ali ne i da ga snimis sa jer ti onda vise i ne
daje izbor vec OPET snima kao prezentaciju. Jedino ti preostaje da ga
bacis u clipboard ali meni koji ipak radim na Macu to je
izivljavanje. IE stvarno prati staru Mac filozofiju rada sto se
nikako ne moze reci za Safari. :((

rešenje postoji
http://www.elitesecurity.org/poruka/938859
[ milke @ 02.01.2006. 17:51 ] @
Citat:
Ljubiša se, kao stari korisnik Mac OS 7 - 9, verovatno užasava komandne linije :-)
[ MacOS @ 07.01.2006. 01:58 ] @
~ *SIT*: re�enje postoji http://www.elitesecurity.org/poruka/
938859Ljubi�a se, kao stari korisnik Mac OS 7 - 9, verovatno u�asava
komandne linije :-)

Ma da, da sam hteo da kucam kupio pih pisi sa dosom a Atari pa onda
Mac. :)
[ MacOS @ 07.01.2006. 02:39 ] @
> ~Prati je do jaja. B) Sećam se njegove gluposti da kada radiš
> drag&drop iz njegovog prozora na desktop da pravi tekstualni fajl,
> a ne text clipping. Možemo mi do sutra da raspravljamo da je to
> logičnije, ali svi ostali rade drugačije, tj. prave text clipping.

Dobro je, ipak neko i cita moze zvrljotine. :) Ma, bre, jesi u
pravu, ali kako ono bese. Nikad nije kasno da se nauci nesto novo.
Samo badava, IE je ponudio nesto novo jos pre 7-8 godina a vi bre
zapeli za text clipping. Koja je korist od njega? Seti se, svi valjda
radimo na Macu zato sto ne zelimo da nas prave ludima. Pa zar nije
lakse da jednim potezom dobijem tekst fajl nego da prvo pravim
clipping pa ga onda otvaram u nekom tekst editoru? Pogotovo kad radim
sa mnooogo takvih fajlova. Ako je nesto dobro, onda je dobro pa makar
ga napravio i M$. A ovo ne da je dobro, nego je savrseno. :)
[ SIT @ 07.01.2006. 12:11 ] @
evo za ljubisu pravi software
bez ruku !

http://www.macspeech.com/


Move the mouse
with your voice!
[ hulja @ 07.01.2006. 14:17 ] @
ja licno koristim safari mada moram priznati da imam i firefix zbog onih 2% sajtova sa kojima safari ima problem.i.e. sam stavio kada sam mislio da cu uspeti da pristupim e banking sajtovima ali posto od toga ionako nista skinuo sam ga.
mislim da cu skinuti i firefox.
btw da li postoji opera za mac os x?nije da bih je stavio vise me interesuje.
[ madamov @ 07.01.2006. 21:15 ] @
Citat:
tw da li postoji opera za mac os x?nije da bih je stavio vise me interesuje.

Postoji.
[ madamov @ 07.01.2006. 21:19 ] @
Citat:
Samo badava, IE je ponudio nesto novo jos pre 7-8 godina a vi bre
zapeli za text clipping.

Mogao je to "novo" da postavi da se dobije sa option+drag i da ponudi ono što svi rade, tj. text clipping, ili, još bolje, da ponudi u preferencama obe opcije i da izabereš "default behaviour" koji hoćeš i ja se ne bih bunio. Ali ne, ima da bude samo onako kako je M$ zamislio, dakle samo text fajl, bez mogućnosti text clippinga.
Pravo da ti kažem, i meni je text clipping bio glupost, ali sam kasnije ukapirao da mi on više odgovara od tekst fajlova. Čuva stilove, na primer.
[ MacOS @ 08.01.2006. 01:53 ] @
> ~behaviour" koji hoćeš i ja se ne bih bunio. Ali ne, ima da bude
> samo onako kako je M$ zamislio, dakle samo text fajl, bez
> mogućnosti text clippinga.
>
Ma, da, pa da mi Apple decenijama govori kako mi nije potreban mis sa
dva tastera. :<< Ako je nesto korisno onda je korisno, pa makar ga i
M$ napravio. Jos uvek dizem VirtualPC zbog DVDShrinka i SubRipa. ALO!
Posle toliko godina nemamo nista slicno na Macu!! :(

Nego, zalutah. IE je za razliku od Safarija ponudio Save as Text
opciju!!

~ Pravo da ti kažem, i meni je text clipping bio glupost, ali sam
kasnije ukapirao da mi on više odgovara od tekst fajlova. Čuva
stilove, na primer.

Sad si ti malko omasio. Vidim da ga nisi startovao jedno sto godina.
Stilove... pa naravno da cuva. Aman, sve je isto kao i da uradis drag
u Tekst editor samo sto stedis pokrete misem dakle radis brze. A
vreme je novac, zar ne? :)
[ MacOS @ 08.01.2006. 02:03 ] @
> ~btw da li postoji opera za mac os x?nije da bih je stavio vise me
> interesuje.

Postoji i to 8.x. Pogledaj malko na VersionTracker ili se 'pretplati'
na nedeljnu listu.
[ Darko Selakovic @ 09.01.2006. 01:01 ] @
tema se zove: da li koristite Firefox, al pošto smo se raspričali, da pitam koristi li ko još šta s' ove liste?
http://darrel.knutson.com/mac/www/browsers.html
[ MacOS @ 11.01.2006. 16:53 ] @
> ~tema se zove: da li koristite Firefox, al pošto smo se
> raspričali, da pitam koristi li ko još šta s' ove liste?
> http://darrel.knutson.com/mac/www/browsers.html

AU! Pa cekaj malo da poskididam i probam sve ovo. :) Inace, iCab
koristim (i naravno IE), a probao sam Operu, Netscape, Hazice, Shiira...
[ madamov @ 11.01.2006. 17:37 ] @
Citat:
da pitam koristi li ko još šta s' ove liste?

Firefox i Mozillu ponekada.
[ MMX @ 15.01.2006. 23:23 ] @
Ja koristim Safari, Camino i Shiira-u.
[ Darko Selakovic @ 16.01.2006. 00:23 ] @
Naravno, najviše koristim Safari, ali ponekad uleti i DeerPark - G4 optimizovani Firefox (za G4, al ima i za G5):
http://www.beatnikpad.com/archives/2005/12/01/firefox15


[ Darko Selakovic @ 22.01.2006. 23:48 ] @
Evo jednog testa browser-a za Mac-a...
http://www.freesoftwaremagazin...ssue_10/free_software_test_01/
i PDF tog istog texta:
http://www.freesoftwaremagazin...e_10_free_software_test_01.pdf
[ madamov @ 09.02.2006. 10:43 ] @
Citat:
Ma da, da sam hteo da kucam kupio pih pisi sa dosom a Atari pa onda
Mac. :)

Možda će ti ovo više odgovarati: http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/29095
[ madamov @ 14.07.2006. 12:36 ] @
http://macintalk.com/index.php?id=136
[ Shadowsong @ 17.07.2006. 02:54 ] @
Ok...

Citao sam i citao i citao i stigao do trece strane do pola i shvatio da se ponavljate...

Prvo pozdrav za madamova i g. Selakovica! ;)

Evo, vrlo prosto i jednostavno.
Za Wintel platformu Firefox, za Mac Safari.

Licno bih voleo kada bih mogao i na Wintelu (u mom slucaju Wiamdu) da pokrenem Safari.

Sto se tice (ne)veselog Internet Explorera o kome je toliko reci.
Slazem se da e-banking NE MOZE bez IEa, ali nije on kriv, niti korisnici koji ga koriste, niti programeri (u nekoj meri), vec sam Microsoft.
Evo kako.
Ako kazemo da je Apple najveci proizvodjac softwarea na svetu, onda je Microsoft najveci proizvodjac developer alata na svetu. Da nije bilo Bilija i njegove Mikro$hit kompanije mi bi i dan danas (mozda) koristili 0 i 1 za sve zivo. Oni su razvili Basic, VB, C, C++, .NET... Sve skoro od programskih jezika ili su napravili ili su razvijali dokle je moglo (sem Sunove Jave, nju niko nece).
Pitate se sto je sve u VBu... Iz razloga sto je Bili zveknuo po monpolu. Banke koriste Windows, Windows ima DirectX na koji se oslanja ActiveX, IE jedini to renderuje, programeri (cak i klinci iz srednje) znaju da rade u VBu i eto. Omasovilo se za tili cas.

Ovom prilikom nisam i necu ulaziti u to koliko su strucni programeri koji su (pre)pisali kod. Ali mislim da je to krajnje smesno. Jer su te programe radili ljudi okrenuti. Desktop/Ethernet varijanti umesto Web programiranju. Bankama se vise isplatilo da plate programeru jos 200 eura umesto da placaju 1000 eura za kompletan AllWebBrowsers Security web sajt.

offtopic:
Ne mojte se mnogo cuditi. Navescu Vam samo podatak da je covek "napravio" sajt za klijenta po ceni od 1450 dolara. E sad to i nije toliko cudno, jer je to i relativno normalna stvar. Ali kada Vam kazem da je sajt ustvari besplatan tutorijal za Photshop web design, onda vidite u kakvoj zemlji zivimo.


DODATAK:
Safari je FENOMENALAN browser. That says me, as a wanna be pro web designer.
[ NastyBoy @ 17.07.2006. 21:29 ] @
Errmmm... ke?
Imam zhelju da repliciram na ovo napisano, ali prosto ne znam odakle da pochem....
[ madamov @ 18.07.2006. 12:11 ] @
Citat:
Imam zhelju da repliciram na ovo napisano, ali prosto ne znam odakle da pochem....

Isti slučaj i sa mnom. Pgotovo što veći deo odgovora ne bi imao veze sa browserima. B)
[ MacOS @ 18.07.2006. 13:32 ] @
Citat:
Imam zhelju da repliciram na ovo napisano, ali prosto ne znam
odakle da pochem....
Isti slučaj i sa mnom. Pgotovo što veći deo odgovora ne bi imao
veze sa browserima. B)


Evo ja da počnem sa pitanjem koje me veoma interesuje (kad je već
pomenut IE i Safari)

Citat:
Safari je FENOMENALAN browser.


Možda sam slep, vreme me pregazilo, ili nešto sasvim drugo ali ovo
ne mogu da shvatim. Safari je brz, veoma snalažljiv brovser ali nema
ni trećinu opcija kao prastari IE. Da nije malo preterano za ocenu
'FENOMENALNO'?
[ madamov @ 18.07.2006. 13:42 ] @
Citat:
Evo ja da počnem sa pitanjem koje me veoma interesuje (kad je već pomenut IE i Safari)

Čini mi se da smo NastyBoy i ja više mislili na ono što je rečeno o programerima i razvoju eBanking sistema. B)
Citat:
Safari je brz, veoma snalažljiv brovser ali nema ni trećinu opcija kao prastari IE. Da nije malo preterano za ocenu 'FENOMENALNO'?

Mislim da je malo preterano ponovo pričati na ovu temu, kada smo o tome ovde već prilično pričali. B) Ne znam za druge, ja nemam ništa novo da kažem na tu temu.
[ NastyBoy @ 18.07.2006. 14:16 ] @
Kao kontra-teza na tu temu - ja sam se prebacio sa Camina na Safari, razlika u brzini se itekako oseti na mom iBook-u.
Safari kreshira ponekad (narochito na glupavim novinskim sajtovima tipa Blic, koji imaju hektar Flash reklama na svaka dva reda korisnog teksta), ali mi ne smeta preterano. A ne mogu ni da se setim nijedne opcije iz bilo kog browsera koja mi nedostaje za obichan browsing (ekstenzije iz FF-a mi nisu za to bitne preterano). Kao WebKit nightly -build je chak dobar i za web-dev.
[ Shadowsong @ 19.07.2006. 15:26 ] @
Citat:
"Možda sam slep, vreme me pregazilo, ili nešto sasvim drugo ali ovo ne mogu da shvatim. Safari je brz, veoma snalažljiv brovser ali nema ni trećinu opcija kao prastari IE. Da nije malo preterano za ocenu 'FENOMENALNO'?"

Zasto je Firefox popularan? Da li on ima 3.000 opcija za jednu naj prostiju stvar?
Ja volim simple browsere. A to su, po mom misljenju Safari i Firefox.
Camino nisam probao.

Update by madamov: ubačen tag za quote

[Ovu poruku je menjao madamov dana 19.07.2006. u 16:37 GMT+1]
[ cikaKosta @ 19.07.2006. 16:01 ] @
Ma firefox je spor do bola,narochito na starijim mashinama,ali zato Seamonkey ima mnogo vise opcija od safarija,a jednako brz cinimi se...Upravo postujem iz njega...Ko voli da se igra sa browserima,obavezno neka proba ovaj!
[ henrik @ 20.07.2006. 13:41 ] @
Citat:
cikaKosta: Ma firefox je spor do bola,narochito na starijim mashinama,ali zato Seamonkey ima mnogo vise opcija od safarija,a jednako brz cinimi se...Upravo postujem iz njega...Ko voli da se igra sa browserima,obavezno neka proba ovaj!


Pročitao sinoć poruku, skinuo SeaMonkey, instalirao, i za sad mi se prilično sviđa. Jeste brži od starog Mozilla Suitea, plus ima sve one opcije. Za sad mi je default browser i ne žalim se :)
[ henrik @ 21.07.2006. 22:34 ] @
...i dalje sam vaistinu zadovoljan :) Još kad bi imali RSS... Composer je fin za amatera poput mene :)
[ milke @ 24.07.2006. 21:58 ] @
Uff, kako je OmniGroup krenuo sa OnmiWeb 5.5 beta1, vidim da će opet, posle više od godinu dana, Safari da nestane sa Dock-a. Glavni problem (za mene na G3-ci) brzina je rešen, malo sporije pokretanje od Safarija (nije ni čudo, s obzirom šta se sve nalazi unutra), renderovanje brže. Momci iz Omnija su izgleda bolje iskoristili WebKit od samog Apple-a.
[ madamov @ 15.09.2006. 10:45 ] @
http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/19029
[ madamov @ 25.10.2006. 10:36 ] @
Izašao Firefox 2.0. Da li je neko probao?
[ DS_Store @ 25.10.2006. 11:37 ] @
Evo ja se dobrovoljno javljam. Sa će' bacim pogled.
[ madamov @ 25.10.2006. 11:46 ] @
Ja već bacio, deluje mi nekako brže od starije verzije.
[ DS_Store @ 25.10.2006. 12:10 ] @
E pa da, definitivno je brži od prethodnog, ali se i dalje sporije diže od Safarija (i to podosta za moj ukus). Ja ipak imam nešto sporiju mašinu i instaliran UNO pa ne znam koliki je udeo interfejsa.

U listi release notes stoji i ovo: "Java does not run on Intel Core processors under Rosetta." Možda ovo nekome bude problem.
[ madamov @ 25.10.2006. 12:34 ] @
Uvek se i dizao sporije od Safarija i kod mene.

A ovo za Rosettu verovatno znači da Firefox nije Universal Binary.
[ Dachaz @ 25.10.2006. 15:08 ] @
Humpf, jutros ga skidah i oni kažu da je UB (i još objašnjavaju šta je to UB na download strani)...?
[ madamov @ 25.10.2006. 15:22 ] @
Onda to verovatno predstavlja mali disclaimer za one koji će, iz ne znam kog razloga, na Intel Macu da pokrenu Firefox kroz Rosettu.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.10.2006. 19:20 ] @
A šta ako se odnosi na samu Javu? Mislim..Java je Java, ali možda ima nekih dodirnih tačaka.
[ madamov @ 25.10.2006. 19:37 ] @
Onda je verovatno upozorenje da se ne pokreće Firefox pod Rosettom ako želiš Javu, ne verujem da znači da Java na Mac OS X-u uopšte ne radi na Intel Macovima. B)