[ djblade @ 06.02.2005. 15:50 ] @
Ati X800xx ili nVidia 6800xx??

Danas je tesko biti pametan oko izbora ovih modela.
Po meni je Ati dosta kvalitetniji, kvalitetniji prikaz slike, shaderi, i nekako mi je prirasto srcu :). Dosta prasine je diao pixel shader 3.0 kod nVidije. Marketinski ga nisu bolje mogli iskoristiti. Trebao bi vec sada da da nVidiji prednost ali ne daje. Ima vec igrica sa SM3.0 masinom ali na njima opet dominira Ati-jev proizvod. Prelistao sam strane forume i svi daju veliku prednost atiju jer je puno kvalitetniji u igricama osim u Doom3. U magazinima citam da je pixel shader 3.0 samo pozeljan u karticama i da nema nikakve prakticne prednosti naspram 2.0b. Mozda u nekoj daljnoj buducnosti???(vjerovatno).

Sta vi mislite ???

Ja sam se nakon razmisljanja i dvoumljenja izmedzu X800XT PE i 6800Ultra uzeo prvu. Jedino zbog cega sam se dvoumio je pixel shader 3.0 kod nVidije. Inace bez razmisljanja bi uzeo Ati. O X800XT PE se nema puno sta govoriti jer je kartica "zvijer". Trenutno najbrza poslije X850XT PE koja je po meni propala investicija jer je PUNOOO SKUPLJA a da je maltene iste rezultate.

[ mrkidivx @ 06.02.2005. 16:07 ] @
Pa koja je poenta pitanja ako si već kupio?
[ djblade @ 06.02.2005. 16:16 ] @
Ja jesam ali ce uskoro i drugi. Pa bi bilo ljepo da se ljudi upute.
[ slacker @ 07.02.2005. 00:18 ] @
Da kojim slučajem kupujem karticu te klase vjerujem da bi se isto na Atija odlučio s obzirom da trenutno imam jednoga s kojim sam jako zadovoljan ... čisto iz sentimentalnih razloga :D U toj klasi ti je više manje sasvim svejedno između te dvije, a ako nabavljaš PCI-E karticu onda ti je ATi ionako jedina solucija jer je 6800Ultra u PCI-E izvedbi jako rijetka zvjerka.

Još će zanimljivija biti sljedeća generacija. Ati radi skroz novi čip dok Nvidija samo proširuje broj cjevovoda (nešto što je Ati napravio sa X800 generacijom). S obzirom da iza Atijevog rješenja stoji i Microsoft mogao bi se dogoditi isti slučaj kao i kod pojave Radeona 9700Pro .... da Nvidija izgubi jednu generaciju na hvatanje tehnološke prednosti Atija..
http://www.xbitlabs.com/news/video/display/20041223075525.html
[ miki321 @ 07.02.2005. 10:32 ] @
Nvidia 6800xx
[ yooyo @ 07.02.2005. 15:13 ] @
Ne netu se vodi pravi rad da li je SM30 koristan ili ne. Ja sam programer i vec uveliko koristim prednosti SM30. Po mom vidjenji nVidia je bolja zbog nekoliko razloga:

1. SM30 omogucava da se neki efekti urade u jednom rendering prolazu (npr. light shafts ili smooth shadows) dok bez SM30 za to treba N rendering prolaza ili je nemoguce izvesti isti efekat.
2. NVidia ima 32bit preciznost u pixel shaderu dok ATI ima 24 bit. Prednost je da na NV karticama mozes da radis vertex proracunavanja pomocu pixel shadera u punoj preciznosti!!! Zvuci malo cudno, ali se moze iskoristiti za 3D character skinning.
3. ATI ima ogranicenje na 4 dependent read-a u pixel shaderu. To je nedopustivo u danasnje vreme.
4. SM30 podrzava pristup texturama iz vertex shadera. Veoma zgodno za raznorazne terrain engine.

Situacija kod danasnjih kartica je sledeca:
ATI x800 VS20 PS20
NV 6800 VS30 PS30
3dLabs Realizm VS20 PS30

PS20b ne postoji. To je marketniska izmisljotina ATI-a.

Za kraj... NV nudi novu tehnologiju, a ATI staru na steroidima. Izaberite...

yooyo
[ djblade @ 07.02.2005. 18:18 ] @
Za SM3.0 se teorecki slazem sa tobom. Ali ove tvoje ostale tvrdnje padaju u vodu kada pogledas da testu sa AA kako X800XT PE dere 6800Ultra u vecini igrica. Onda uzmi X800Pro koji se poredi sa 6800Gt koja ima cak 4 cjevovoda vise. Samo se moze reci BRAVO ATI. Vecina igrica koja dolazi u 2005 godini ne korisit SM3.0 a i ako korisi biti ce prilagodzena sa SM2.0 jer je u cilju proizvodzaca igrica da se igra vrti na sto vise racunara i grafickih. 2006 dolazi i SM40 ako se ne varam. Kao sto sam vec rekao i za FarCry koji koristi SM3.0 i vrti se opet bolje na ATI.
Sta da kazem. nVidija je veca kompanija i ima bolji marketing sa kojim je digla dosta presine sa SM3.0 koji joj maltene nista ne daje osim MOZDA teoretcke prednosti u dalekoj buducnosti. Isti slucaj i kod Intela kada je proizveo Prescotte. Hem se greju hem su slabiji od Northwooda. Isto i sa Karticama nVidije koje trose isto 760IL :) a i uz to povecaju temperaturu unutar kucista za oko 10C.
Ne mora ucijek najnovije biti najbolje na sto sve i ukazuje da nije.

http://forums.extremeoverclocking.com/showthread.php?t=122267
evo iskustava i drugih

3DMark03 je X800 neznatno bolje
u 3DMarku05 je ogromna razlika za Ati. To bi bio glavni pokazatelj na sadasnju i buducu situaciju.


[Ovu poruku je menjao BeastMaster dana 07.02.2005. u 21:32 GMT+1]
[ talicni_tom @ 07.02.2005. 19:05 ] @
Citat:
yooyo: Ne netu se vodi pravi rad da li je SM30 koristan ili ne. Ja sam programer i vec uveliko koristim prednosti SM30. Po mom vidjenji nVidia je bolja zbog nekoliko razloga:

1. SM30 omogucava da se neki efekti urade u jednom rendering prolazu (npr. light shafts ili smooth shadows) dok bez SM30 za to treba N rendering prolaza ili je nemoguce izvesti isti efekat.
2. NVidia ima 32bit preciznost u pixel shaderu dok ATI ima 24 bit. Prednost je da na NV karticama mozes da radis vertex proracunavanja pomocu pixel shadera u punoj preciznosti!!! Zvuci malo cudno, ali se moze iskoristiti za 3D character skinning.
3. ATI ima ogranicenje na 4 dependent read-a u pixel shaderu. To je nedopustivo u danasnje vreme.
4. SM30 podrzava pristup texturama iz vertex shadera. Veoma zgodno za raznorazne terrain engine.

Situacija kod danasnjih kartica je sledeca:
ATI x800 VS20 PS20
NV 6800 VS30 PS30
3dLabs Realizm VS20 PS30

PS20b ne postoji. To je marketniska izmisljotina ATI-a.

Za kraj... NV nudi novu tehnologiju, a ATI staru na steroidima. Izaberite...

yooyo


PS_2_b svakako postoji

za pocetak evo osnovnih razlika
Code:
PS_2_0     PS_2_a     PS_2_b     PS_3_0
Dependant Texture Limit     4     No Limit     4     No Limit
Texture Instruction Limit     32     Unlimited     Unlimited     Unlimited
Position Register     -     -     -     a
Instruction Slots     32 + 64     512     512     >= 512
Executed Instructions     32 + 64     512     512     >=65535
Interpolated Registers     2 + 8     2 + 8     2 + 8     10
Instruction Predication     -     a     -     a
Index Input Registers     -     -     -     a
Temp Registers     12     22     32     32
Constant Registers     32     32     32     224
Arbitrary Swizzling     -     a     -     a
Gradient Instructions     -     a     -     a
Loop Count Register     -     -     -     a
Face Register (2-sided Lighting)     -     -     -     a
Dynamic Flow Control     -     -     -     24


zaboravio si da pomenes atijev 3Dc Normal Map Compression sto je super tehnika za poztizanje boljeg kvaliteta i vece brzine

nvidia ima vise features ali ati je brzi
radeon 8500,premda sporiji, je imao vise features u odnosu na geforce 4600
svi znamo sta je bilo popularnije


[ slacker @ 07.02.2005. 20:07 ] @
Treba uzeti u obzir da trenutno ATIjev najjači čip ima oko 160mil trenzistora, a Nvidijin 222mil. Zapravo je Ati napravio dobar posao budući da ima kompetitivan proizvod na starijoj tehnologiji koji ga u proizvodnji manje košta. S novom generacijom, R5XX čipovima koji bi opet trebali biti mala revolucija kao što je bio R300, vjerujem da će Ati opet preuzeti tehnološko vodstvo budući je Nvidija najavila samo proširivanje broja cjevovoda.
[ yooyo @ 07.02.2005. 22:35 ] @
Cela 9600+ serija nije podrzavala DX9 standard do kraja pa ipak su se reklamirali da ga podrzavaju. Sada na x800 podrzavaju DX9 do kraja i to zovu ps20b.

Priznajem... zaboravio sam 3Dc. Dobar feature!

Broj tranzistora i fps u sintetickim testovima ne uzimam za ozbiljno. Sinteticki test nije u stanju da izvuce maksimum iz kartice.

Poznato je da GF FX 5xxx serija izvrasava PS20 shadere "kao pas koji pokusava da trci po linoleumu". Medjutim 6800 serija je sasvim druga prica.

yooyo
[ StORM48 @ 07.02.2005. 23:34 ] @
@djblade
Samo jedna "ispravka" - nVidia nije puno veća kompanija od ATi-ja. Ustvari, nije uopšte veća. Par stotina radnika gore/dole se u IT industriji ne računa za razliku.

Pozdrav
[ slacker @ 08.02.2005. 01:42 ] @
Ali vjerojatno više vrijede u dolarima. Ipak su se etablirali u proizvodnji čipseta za AMD, a sad će raditi i za Intela, zatim profi čipset za Opteron radne stanice, drže veliki dio tržišta profi grafike sa Quadro modelima ...
[ talicni_tom @ 08.02.2005. 18:57 ] @
ATi i nVidia su kompanije otprilike jednake velicine
nisam siguran zbog cega mislis da nvidia vrijedi vise, u pitanju su public traded companije i vrijednost se mijenja svaki dan
To sto si naveo je poprilicno malo zato sto amd ima samo 18% cpu trzista a ostalo su sve tzv. niche markets

ATI Fiscal Q1 2005 (Ended November 30, 2004)
Sales: $613.9 million
Profit: $63.7 million

NVIDIA Fiscal Q3 2005 (Ended October 24, 2004)
Sales: $515.6 million
Profit: $25.9 million

Treba napomenuti da su i ati i nvidia imali recordne quartere. Dobro ide prodaja grafickih kartica od $500:)
[ zokitrb @ 08.02.2005. 20:34 ] @
Ako si kupio karticu da igras igrice onda si bacio pare i treba te tuci jer si to mogao i za manje pare da se igras a ako si je kupio da radis nesto u vezi posla sto ce ti doneti takvih 10 kartica onda je OK.Ako je ovo drugo u pitanju onda nebi ni pogresio da si uzeo i onu drugu.Nadam se da ovo shvatas kao sugestiju a ne kao neko pametovanje.