[ Dakla @ 07.02.2005. 01:04 ] @
Oko cega se vrte dvojne ili vise zvijezda u paru,sta se nalazi u njihovom tezistu u centru njihovoh staza,ajde ko zna neka pomogne,nemogu naci tu informaciju na netu a ja ne znam.
[ ddz @ 07.02.2005. 07:55 ] @
Nisam nikad čuo za dvojne zvezde, ali neka logika mi govori da se vrte jedna oko druge, tj. da centrifugalna sila ne dozvoljava gravitacionoj da prilepi zvezde jednu za drugu.
[ filmil @ 07.02.2005. 08:51 ] @
Dvojne zvezde su, zapravo češća pojava od onih „usamljenih“ kao što je Sunce. Te zvezde se vrte jedna oko druge; ne postoji nikakvo posebno telo u centru mase. Na bezbednom rastojanju jedne od druge drže ih tangencijalna brzina i centripetalno ubrzanje.

Više zvezda ne mogu u opštem slučaju da izvedu ovaj štos jer je sa više zvezda vrlo teško dobiti stabilne orbite. Jedan zanimljiv izuzetak su naše zvezdane komšije iz Alfa Kentauri: A, B i Proxima, koje se računaju u trojni sistem. Međutim, ako se pogledaju njihove udaljenosti i veličine, onda se vidi i zašto je to tako: Proxima verovatno „vidi“ A i B kao samo jedno sunce i oko njega se vrti.

f

p.s. http://en.wikipedia.org/wiki/Alpha_centauri

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 11.02.2005. u 20:39 GMT+1]
[ Leftist @ 11.02.2005. 18:47 ] @
Strogo govoreci ni Zemlja se ne okrece oko Sunca, nego se zajedno okrecu oko zajednickog centra mase. Sad sto je zbog ogromne disproporcije masa taj centar duboko u unutrasnjosti Sunca...

Slicno vazi i za dvojne zvezde, gde se u zavisnosti od odnosa masa moze reci da manja zvezda kruze oko vece ili da obe kruze oko zajednickog centra, mada je samo ovo dvugo stvarno tacno.
[ filmil @ 11.02.2005. 22:28 ] @
Citat:
Strogo govoreci ni Zemlja se ne okrece oko Sunca, nego se zajedno okrecu oko zajednickog centra
Još bolji, a uz to i bliži primer je dvojna planeta Zemlja-Mesec. Odnos masa je 1:6.

f
[ Leftist @ 12.02.2005. 23:38 ] @
Ne bih da cepidlacim, ali odnos gravitacija je 1:6, ali posto mesec ima manji precnik, potrebna mu je i manja masa da na povrsini stvara toliku gravitacionu silu. Pod pretpostavkom da su gustine zemlje i meseca priblizno iste, dobije se da Mesec ima ~200 puta manju masu.
[ filmil @ 12.02.2005. 23:56 ] @
Citat:
Ne bih da cepidlacim, ali odnos gravitacija je 1:6
Auh! Mozak mi je juče izgleda uzeo slobodan dan. :) Izvinjavam se.

f
[ KPYU @ 19.02.2005. 01:28 ] @
Ovo je dečja igra: Dva deteta se uhvate za ruke i međusobno se vrte.
Kao i većina dečijih igara izgleda glupo do bola, no direktno možemo da primetimo neke stvari...
Ukoliko su deca približno istih masa (kao što najčešće jesu) okretaće se oko zajedničkog težišta, tj oko tačke koja je između njih.
Ukoliko je jedno dete značajno teže (npr težine odrasle osobe) ono će oko sebe okretati manje dete. U stvari opet će se oboje okretati oko težišta, ali će sada težište biti u prostoru koje fizički zauzima veća osoba.

Razume se pošto ljudi imaju noge, a ne klize po prostoru, ovo je samo poprilično provizoran primer.
Zanimljivo je takođe i da deca mnogo vole kada ih tako odrasli vrte... Naime uz dovoljnu ugaonu brzinu rotiranja lakše dete može se odvojiti od površine na kojoj je stajalo.
Btw bilo bi zanimljivo videti sličnu igru na ledu
[ zzzz @ 19.02.2005. 12:07 ] @
Evo jedne slike;

Na osnovu doplerovog pomaka može se pratiti kretanje.Takođe i izračunati
gotovo sve.