[ nihil @ 07.02.2005. 09:26 ] @
Postoji li u windowsima (2003) *SUID bit za programe? Nekako sumnjam bas zato sto sam primjetio da me trazi password za runas. Moze li mi netko objasniti zasto se administratoru neda mogucnost preuzimanja tudjeg ID-a? Na unixu te nista ne pita. Shvatio sam da recimo enkripcija foldera radi preko username i passworda, ali koga briga? U ostalom zasto nisu stavili mogucnost da svaki folder ima vlastiti password? *rolleyes*

I sad se ja pitam da li postoji SUID bit? Logicno bi bilo da ne postoji jer bi u suprotnome mogao na taj nacin zaobici runas. Ako ne postoji onda ne razumijem kako windowsi daju obicnim userima kontrolirani pristup resursima. Zar sve radi preko servisa? Sta ako recimo trebam skripti ili programu dati vece ovlasti a da ih svi useri mogu koristiti? Pa necu valjda morat radit servis? Bio bih zahvalan da mi netko ukratko objasni kako to funkcionira.

*SUID - Set User ID je atribut na unixu koji programu daje ovlasti ownera, bez obzira tko ga starta.
[ Sundance @ 07.03.2005. 15:45 ] @
suid root aplikacije su notorni izvor gomile sigurnosnih problema, neka ostanu tamo gdje im i mjesto, na *nixu. Nasreću, win nema nešto sl. setuid root :o)

Na win se pokrenuta aplikacija pokreće KAO TI.