[ Serbian Fighter @ 10.05.2002. 23:22 ] @
Autor: Željko Harjač

Uz vaš mobilni aparat dobili ste bateriju i "punjač". Zašto punjač pod navodnicima? Zato što je taj uređaj, kojeg svi zovemo punjačem, zapravo tek mrežni ispravljač, tj. uređaj koji 220V izmjeničnog mrežnog napona smanjuje na nižu razinu i pretvara ga u istosmjerni. Elektronika koja se brine o pravilnom punjenju baterije gotovo uvijek se nalazi unutar telefona.

Baterije za mobilne telefone dolaze u različitim vrstama, oblicima i izvedbama. Postoje baterije koje ujedno imaju i ulogu dijela kućišta mobitela, dok se neke postavljaju ispod zasebnog poklopca. Neke su pak fiksno ugrađene u telefon i nisu predviđene za radoznale oči. Neke pak baterije nude i dodatnu funkcionalnost koja nema previše veze s pohranjivanjem i davanjem električne energije, npr. imaju ugrađenu vibracijsku dojavu poziva. Što se tiče vrste, vaša baterija vjerojatno je NiMH, Li-Ion ili Li-Poly. Ako ne znate koju vrstu bateriju posjedujete, ugasite mobitel te odvojite bateriju (ukoliko je to moguće) te pročitajte podatke s naljepnice. Tamo ćete zasigurno naći i podatak o vrsti baterije. I što sad? Strpite se, za trenutak ćemo objasniti koje su osnovne značajke svake spomenute vrste.

Primijetit ćete da baterija vjerojatno ima više od dva metalna kontakta kojima se spaja s mobitelom. Naravno da su za osnovnu funkciju baterije dovoljni + i - priključci, no suvremene baterije ne staju na tome. Dodatni kontakti omogućuju mobitelu i punjaču da očitaju razne parametre o bateriji, poput vrste baterije i njene temperature - dva parametra vrlo važna za ispravno punjenje. Već sada polako naziremo da su baterije malo kompliciranije sprave nego što se to čini na prvi pogled.

Prije nego počnemo razmatrati pojedine vrste baterija, upoznajmo se s nekim osnovnim pojmovima koje ćemo susretati.

Kapacitet - mjera za količinu električne energije koju baterija može pohraniti prilikom punjenja, te koju može dati tijekom pražnjenja. Uobičajena mjerna jedinica je mAh (miliampersat). Iako stvari baš nisu tako jednostavne, može se reći da kapacitet od 600 mAh znači da baterija sat vremena može davati struju od 600 mA. Pogađate, baterija koja tijekom dva sata može davati struju od 300 mA ima također kapacitet od 600 mAh.

Gustoća energije - omjer sadržane električne energije i mase baterije, obično se navodi u Wh/kg (vatsati po kilogramu). Veća gustoća energije znači lakšu bateriju uz isti kapacitet i nazivni napon.

Ciklus - pod ciklusom podrazumijevamo jedno pražnjenje i jedno punjenje baterije. Obično se podrazumijeva da se baterija uvijek puni do kraja, a prema tome koliko se baterija isprazni razlikujemo plitke i duboke cikluse.

Životni vijek - broj ciklusa nakon kojeg kapacitet baterije nepovratno padne ispod 80% početnog kapaciteta. Također, pod životnim vijekom može se smatrati i vrijeme (npr. broj godina) nakon kojeg dolazi do osjetnog pogoršanja performansi baterije.

Održavanje baterije - periodičko pražnjenje baterije do donje granice nakon kojeg slijedi ponovno punjenje do punog kapaciteta, a sve u cilju eliminacije ili smanjivanja izgubljenog kapaciteta kao posljedice kristalizacije ili memorijskog efekta.


Pogled iznutra

Kad bismo otvorili kućište baterije za mobilni telefon, unutra bismo našli jednu ili više baterijskih ćelija te vjerojatno nekoliko elektroničkih elemenata. Uočimo razliku između baterije i ćelije. Ćelija je osnovna baterijska jedinica i odlikuje se svojim nazivnim naponom i kapacitetom. Spajanjem ćelija u seriju dobivamo bateriju čiji je napon jednak zbroju napona pojedinih ćelija, dok je ukupni kapacitet nepromijenjen i jednak je kapacitetu jedne ćelije. Spajanjem ćelija u paralelni spoj povećat ćemo ukupni kapacitet uz zadržavanje napona. Pogledajmo sada osnovne razlike u građi pojedinih vrsta punjivih baterija.

Kao prvu vrstu spomenut ćemo NiCd (nikal-kadmij) bateriju, iako je nećete naći na vašem mobilnom telefonu. Spomen je zaslužila zato jer je udarila temelj današnjem poimanju punjivih baterija, a postavila je i dobru tehnološku osnovu za razvoj novijih vrsta. NiCd baterija predstavlja prvu široko prihvaćenu punjivu bateriju opće namjene. Unatoč tome što nudi nisku gustoću energije, a i kemijski sastav joj je daleko od ekološki prihvatljivog (toksični kadmij), veliki životni vijek (čak i do 1500 ciklusa) i dobro podnošenje većih struja pražnjenja čini je i danas vrlo pogodnom za određene primjene (kućanski uređaji i alati, prijenosne radio-stanice, medicinska oprema, profesionalne video-kamere). Njenu prikladnost za široke mase umanjuje činjenica da s ovom baterijom treba znati ispravno postupati, zbog vrlo izraženog problema kristalizacije.

Sljedeća generacija baterija, NiMH (nikal-metal-hidrid), donijela je mnoga poboljšanja, ali i neke probleme. Osnovni napredak je u tome što je toksični kadmij zamijenjen hidridom (spojem metala i vodika) netoksičnog metala. Ovaj ekološki znatno prihvatljiviji kemijski sastav donio je i znatno veću (do 50%) gustoću energije od NiCd baterija. NiMH baterije se odlikuju i znatno smanjenom kristalizacijom, pa su stoga osjetno manje zahtjevne za svakodnevnog korisnika jer traže tek minimalno održavanje. Osnovni nedostatak im je oko dva puta kraći životni vijek, no ne brinite previše - NiMH bateriju ćete napuniti i isprazniti barem 300-500 puta prije nego primijetite pad kapaciteta. Potencijalni nedostatak je i vrlo izraženo samopražnjenje: već 24 sata nakon punjenja baterija će izgubiti oko 10% svog kapaciteta, a nakon toga samopražnjenje polako pada i smanjuje se na 10% mjesečno. Ni zbog ovoga ne trebate brinuti jer ćete napunjenu bateriju vjerojatno iskoristiti unutar nekoliko dana.

Litij-ionska baterija (Li-Ion) predstavlja veći korak u evoluciji punjivih baterija. Budući da kao osnovnu aktivnu tvar koristi litij, jedan od najlakših metala, ova vrsta baterije odlikuje se vrlo malom masom. Jedna od najvećih prednosti joj je vrlo velika gustoća energije, čak dvostruko veća od tipične NiMH baterije, a odlikuje je i tri puta veći nazivni napon od niklenih baterija (3.6V u odnosu na 1.2V). Velika prednost joj je i u tome što, za razliku od baterija na bazi nikla, Li-Ion baterija ne zahtijeva apsolutno nikakvo održavanje jer ne pati ni od memorijskog ni od kristalizacijskog efekta. Dakle, moguće ju je puniti bilo kada i nema potrebe za periodičkom pražnjenjem. Li-Ion baterija je, sama po sebi, izuzetno osjetljiva na prepunjavanje i pretjerano pražnjenje, no za to se, umjesto korisnika, brine elektronika koja je ugrađena u svaku komercijalnu Li-Ion bateriju. Iako nije pogodna za pražnjenje jakom strujom, pokazala se kao izvrsno rješenje za mobilne telefone. Njen relativno dug životni vijek (500-1000 ciklusa) može biti skraćen starenjem baterije i bez njene upotrebe, što je znatno naglašenije nego kod baterija na bazi nikla.

Sljedeći korak u razvoju baterija na bazi litija predstavlja Li-Poly (litij-polimer) baterija. Ova vrsta vrlo je slična Li-Ion bateriji, s kojom dijeli i većinu značajki. Elektrolit baziran na polimeru omogućuje joj osobinu koja je gotovo nezamisliva kod ostalih navedenih vrsta. Radi se o mogućnosti gotovo potpuno proizvoljnog oblikovanja baterije, čak i u vrlo tanke oblike. Ne treba mnogo mašte da se uvide mogućnosti ove tehnologije u trendu smanjivanja mobilnih aparata. Nedostaci u odnosu na stariju sestru su prije svega kraći životni vijek (približno jednak NiMH bateriji), te veća osjetljivost na niske temperature.

Ovime smo završili pregled značajki današnjih punjivih baterija za mobilne uređaje. Razmotrit ćemo još dvije zanimljive baterijske tehnologije koje nemaju previše dodirnih točaka s dosad navedenom skupinom.

Spomenimo prvo tehnologiju koja je tek u posljednje vrijeme postala dostupna korisnicima mobilnih telefona. Radi se o Zn-Air (cink-zrak) bateriji. Iako ova baterija ne spada u punjive, pokazala se kao vrlo korisnom u funkciji rezervne baterije ili baterije za hitne slučajeve. Ova baterija isporučuje se hermetički zapakirana i specifičnog je izgleda. Kao što joj ime govori, stvaranje električne energije u ovoj bateriji se zasniva na reakciji cinka i zraka, tj. kisika. Kako bi kisik imao pristup do cinčanih elektroda u unutrašnjosti baterije, kućište baterije probušeno je mnoštvom malih otvora. Kada se hermetičko pakiranje jednom otvori, kisik u dodiru s cinčanim elektrodama prozivodi električnu energiju i baterija se postupno prazni, koristili je mi ili ne. Kapacitet ovih baterija obično je više nego tri puta veći od prosječnih Li-Ion ili NiMH baterija, što znači da ćete ovu bateriju tipično moći koristiti preko dva tjedna - na žalost, samo jednom. Kada prestane davati napon, Zn-Air bateriji preostaje samo recikliranje. Kao zanimljivost spomenimo da su ove baterije komercijalno dostupne i u obliku punjača, tj. priključuju se na mobitel umjesto mrežnog ispravljača.

Pregled vrsta baterija završit ćemo tehnologijom za koju se očekuje da bi u skorijoj budućnosti mogla naći primjenu i kod mobilnih telefona. Gorive ćelije (eng. fuel cell) mogle bi doista biti prekretnica u općem poimanju električne energije, ne samo na području mobilne telefonije. Princip na kojem se teoretski zasnivaju iznimno je jednostavan, a temelji se na procesu suprotnom elektrolizi vode. Elektroliza vode je razlaganje vode na vodik i kisik provođenjem električne energije kroz nju. Ideja je obrnuti ovaj postupak te iz vodika i kisika dobiti vodu i električnu energiju. Ovaj ekološki savršen postupak izgleda vrlo jednostavno u teoriji, no praksa pokazuje da je ovaj proces u praksi znatno teže izvesti. Naravno, ovdje ne govorimo o oksidaciji vodika sagorijevanjem, već kontroliranim procesom uz pomoć katalizatora (tvari koja taj proces potiče). Postoje mnoge varijante gorive ćelije, od onih koje rade na elementarni vodik i kisik, do onih koje vodik dobivaju indirektno. Za mobilnu elektroniku zanimljive su gorive ćelije koje kao gorivo troše metanol. Umjesto da mobitel priključimo na punjač, gorivoj ćeliji bit će dovoljno doliti malo metanola i aparat će raditi tjednima. Za sada je ovo moguće tek u laboratorijskim uvjetima, dok će za komercijalnu upotrebu biti potrebno riješiti niz problema, a prvenstveno efikasnost, dimenzije i cijenu.


Život baterije

Velika većina novih ili duže nekorištenih baterija zahtijeva uhodavanje ili formiranje. Pod time se podrazumijeva nekoliko uzastopnih i potpunih ciklusa punjenja i pražnjenja baterije. Većina novih baterija postići će svoj puni kapacitet tek nakon 2-3 ciklusa, a ponekad ih je potrebno i više. Tijekom uhodavanja preporučljivo je bateriju puniti do kraja, i to bez prekida. Proizvođači obično naglase da prvo punjenje treba neprekidno trajati oko 14 sati (varira od proizvođača do proizvođača), unatoč tome što će mobitel punjenje proglasiti završenim. Većina punjača će nakon završenog punjenja bateriju održavati punom pomoću tzv. trickle-charge (u slobodnom prijevodu: punjenjem na kapaljku). Ovo je redovita praksa kod punjenja NiMH baterija budući da imaju veliko samopražnjenje, dok Li-Ion i Li-Poly baterije ovaj tretman ne trebaju.

Vjerojatno se čuli za nešto što se zove memorijski efekt. Recimo to odmah na početku - baterija vašeg mobilnog telefona od toga zasigurno ne pati. Memorijski efekt je fenomen koji se, u mjerljivom iznosu, javlja isključivo kod starijih generacija NiCd baterija. Uočen je kod baterija na jednom satelitu, a pojavio se iz jednog vrlo specifičnog razloga. U orbiti oko Zemlje, kako su solarni paneli satelita ulazili i izlazili iz njene sjene, baterija je uzastopno prolazila kroz potpuno jednake razine pražnjenja i punjenja. Iako se baterija u Zemljinoj sjeni nije uopće znatno praznila, nakon većeg broja ciklusa primijećen je znatan pad kapaciteta. Na kraju, kapacitet baterije smanjio se upravo na razinu do koje se baterija praznila prilikom svakog ciklusa, kao da baterija pamti razinu do koje se prazni. Otuda i ime - memorijski efekt. Rješenje ovog problema bilo je u povremenom punom ciklusu pražnjenja i punjenja, tj. bateriju je bilo potrebno nekoliko puta uzastopce potpuno isprazniti i napuniti, a taj postupak održavanja trebao se ponoviti svakih mjesec dana. Za sve današnje NiCd i sve NiMH baterije može se reći da nemaju mjerljivi memorijski efekt, a Li-Ion i Li-Poly uopće ne pate od tog fenomena. Za paranoične: čak i kada bismo u mobitelu imali stariju vrstu NiCd baterije, normalnom uporabom bilo bi gotovo nemoguće u bateriji izazvati memorijski efekt. Razlog tome je što bateriju gotovo nikad ne praznimo do potpuno iste razine.

No, danas se pod memorijskim efektom često spominje jedan drugačiji fenomen. Radi se o kristalizaciji unutar baterije. U NiCd bateriji kadmij je prisutan u obliku sićušnih kristala. U određenim uvjetima ti kristali se mogu povezati i narasti u veće kristale, čime im se smanjuje korisna površina, pa dolazi do pada napona i kapaciteta baterije. Nikal je takodjer podložan kristalizaciji. U ekstremnom slučaju, kristali mogu narasti u dendrite, dugačke lance koji mogu kratko spojiti + i - pol baterije, uzrokujući visoko samopražnjenje, kratki spoj i prividnu «smrt» baterije. NiCd baterija je podložnija kristalizaciji od NiMH jer kod nje kristalizaciji doprinose i nikal i kadmij.

Kako onda otkloniti pad kapaciteta nastao kristalizacijom? Vrlo jednostavno: NiCd bateriju je potrebno jednom mjesečno isprazniti do kraja (do točke gašenja mobitela), pa je zatim napuniti do vrha, dok je za NiMH ovaj postupak dovoljno prakticirati svaka dva do tri mjeseca. Li-Ion i Li-Poly baterije ne boluju od memorijskog efekta, a ne pate ni od problema kristalizacije, pa njima nije potreban nikakav postupak održavanja. Upozorenje: ne pokušavajte bateriju nasilno prazniti ispod granice gašenja mobitela. Većina baterija ima donju granicu napona ispod koje se ne smije prazniti.

Spomenimo i utjecaj načina punjenja na bateriju. Razlikujemo sporo i brzo punjenje. Razlika između sporog i brzog punjenja je jednostavna: sporo punjenje puni bateriju malom strujom pa za to treba više vremena, dok brzo punjenje traje znatno kraće ali koristi veću struju. Dok se pod sporim punjenjem podrazumijeva punjenje koje traje 10-20 sati, brzim punjenjem baterija se može napuniti već za sat vremena. Iako jače zagrijavanje baterije prilikom brzog punjenja može negativno utjecati na njen životni vijek, brzim punjenjem razbija se kristalizacija unutar baterije. Dodamo li tome i praktičnost kraćeg trajanja punjenja, vidimo da brzo punjenje ima više prednosti. Jedini uvjet je da je brzi punjač dovoljno inteligentan, tj. da zna prepoznati kada je baterija puna. NiMH i osobito Li-Ion baterije su vrlo osjetljive na prepunjavanje i izuzetno je važan pravi trenutak završetka punjenja. Ne brinite - elektronika za punjenje u vašem telefonu dovoljno je pametna za taj zadatak. Baterija se neće oštetiti ako ostane i danima priključena na takav inteligentni punjač. Današnji mobilni telefoni redovito sadrže inteligentne brze punjače.

Dok će veći dio korisnika puniti i prazniti bateriju ne opterećujući se previše problemom kristalizacije, neki će, gotovo fanatično, paziti da bateriju uvijek prazne do kraja, pa zbog toga uz mobitel uvijek sa sobom nose i punjač. Iako ni potpuni nemar nije pohvalan, pretjerana «briga» može donijeti više štete nego koristi. Štoviše, nepotrebno pražnjenje baterije samo nepotrebno skraćuje njen životni vijek. Pokazalo se da duboki ciklusi brže skraćuju životni vijek baterije od plićih, osobito kod NiCd i NiMH baterija. Baterija koja se ne prazni redovito «do kraja» dat će tijekom svog života više električne energije. Dodatna opasnost u dubokom pražnjenju baterije je u tome što baterije imaju specificiranu donju granicu napona. Ako se baterija isprazni ispod te granice, mogući su razni problemi. Može doći do trajnog gubitka dijela kapaciteta, punjač može odbiti punjenje, a u slučaju da se baterija sastoji od više serijski povezanih ćelija, može doći i do okretanja polariteta na jednom od članaka uslijed nejednolike napunjenosti. Ekstrem je Li-Ion baterija koje se na taj način može nepovratno izgubiti, jer njeno punjenje nakon predubokog pražnjenja postaje opasno, pa i nemoguće.

Najjednostavnije je pridržavati se sljedeće rutine: ako navečer procijenite da baterija neće izdržati cijeli sutrašnji dan, stavite da se puni preko noći. Ne bojte se prepunjavanja baterije: kao što smo već spomenuli, punjači današnjih mobitela dovoljno su pametni. Samo ukoliko imate NiMH bateriju, jednom u mjesec-dva se sjetite i ispraznite je "do kraja" - pustite da mobitel isprazni bateriju dok se sam ne ugasi, a nakon toga je bez prekida napunite "do vrha".

Spomenimo i kako ispravno čuvati baterije ako duže vrijeme neće biti u upotrebi. Kao prvo, svakako ih skinite s mobitela. Spremite ih na suho i hladno mjesto (no uvijek iznad 0o C). Hladnjak (ne zamrzivač!) nije loše rješenje, ali baterije treba dobro zapakirati da ne budu izložene vlazi. Ni sobna temperatura ne predstavlja osobit problem, no više temperature svakako nisu preporučljive. Obično se preporuča bateriju čuvati na 40% napunjenosti, ali napunjenost nije lako procijeniti. Za Li-Ion bateriju postoji opasnost ako se uslijed stajanja isprazni ispod svoje kritične razine, jer punjenje tada može postati nemoguće. Zato ćete manje pogriješiti ako je spremite nešto jače napunjenu. Nakon skladištenja najbolje je bateriju pustiti da se prirodno aklimatizira na sobnu temperaturu, te je tada napuniti. Nakon dužeg stajanja nužnim se može pokazati i ponovno uhodavanje baterije.



n broj korisnika dan u vrijedno
[ bokisan @ 12.05.2002. 12:54 ] @
Dosta stvari smo znali, ali je u svakom slucaju korisno i za svaq pohvalu. SAMO NAPRED MAJSTORE!!!
[ Serbian Fighter @ 12.05.2002. 14:43 ] @
Meni je bio cilj da se sto vise ovakvih tutorijala , tekstova opisa i sl stvari nadje ne ovom forumu. Ovo su tekstovi koji mogu pomoci svima koji bi postavili neka opsta pitanja oko baterija. Na ovaj nacin se povecava kvalitet foruma.
[ vivicav @ 13.05.2002. 19:49 ] @
Citat:
Serbian_Fighter:
Autor: Željko Harjač


Tijekom uhodavanja preporučljivo je bateriju puniti do kraja, i to bez prekida. Proizvođači obično naglase da prvo punjenje treba neprekidno trajati oko 14 sati (varira od proizvođača do proizvođača), unatoč tome što će mobitel punjenje proglasiti završenim. Većina punjača će nakon završenog punjenja bateriju održavati punom pomoću tzv. trickle-charge (u slobodnom prijevodu: punjenjem na kapaljku). Ovo je redovita praksa kod punjenja NiMH baterija budući da imaju veliko samopražnjenje, dok Li-Ion i Li-Poly baterije ovaj tretman ne trebaju.




Da li ovo znaci da Li-Ion bateriju ne treba formirati punjenjem od 14 sati?Ustvari jel' ovo znaci da je dovoljno napuniti do vrha i isprazniti 3-4 puta.Nesto slicno ovom sam vec negde procitao i u tom stilu odgovorio Bad Habbitu kad je bio kupio N6210?Tada sam bio demantovan!?Jedino mi je zao sto nikako ne uspevam da nadjem link na taj tekst.
[ Serbian Fighter @ 13.05.2002. 20:32 ] @
U principu li-ion baterije su takve da ih mozes dopunjavati kada nisu prazne dok kod nimh to nije ok. I ne moras formatirati bateriju ,... mada ja to uvek uradim cisto reda radi.
[ ::B::r::a::n::e:: @ 31.05.2002. 13:24 ] @
sad ovo ce igledati kao da teram mak na konac, ali ja ipak moram da znam u cemu je razlog ovako neshvatljivog ponasanja jedne velike kompanije kao sto je Ericsson ?

Because in
original ericsson manual it is literarly written: "When the battery is fully
charged, the charging stops. You cannot overcharge your battery"

Procitao sam dosta tekstova na ovu temu ali mozda sam nasto i propustio...
[ Bad Habbit @ 31.05.2002. 16:30 ] @
Pa kako nekapiras sta su ljudi hteli da kazu. Tu ti lepo pise da baterija ne moze da se prepuni

Citat:
You cannot overcharge your battery


overcharge na engleskom znaci prepuniti a charge znaci puniti tako da ti tu lepo pise da nemozes prepuniti bateriju sto znaci da ti ako ostavis celu noc da ti se telefon puni a on se napuni posle 2 sata, punjac ce prestati sa daljim punjenjem baterije. Kod formiranja mi bas nije jasno kako to ide ali otprilike valjda formiranjem seobezbedjuje upravo to da kada baterija "kaze" da je puna onda je stvarn puna a ne samo prividno puna sto bi bilo redovna pojava kada nebi formirao bateriju ili u prevodu krace bi ti trajala baterija.
[ ::B::r::a::n::e:: @ 31.05.2002. 17:46 ] @
Citat:
Bad Habbit:

overcharge na engleskom znaci prepuniti a charge znaci puniti tako da ti tu lepo pise da nemozes prepuniti bateriju sto znaci da ti ako ostavis celu noc da ti se telefon puni a on se napuni posle 2 sata, punjac ce prestati sa daljim punjenjem baterije.


dobrojutro genije !

Citat:
Bad Habbit:
Kod formiranja mi bas nije jasno kako to ide ali otprilike valjda formiranjem seobezbedjuje upravo to da kada baterija "kaze" da je puna onda je stvarn puna a ne samo prividno puna sto bi bilo redovna pojava kada nebi formirao bateriju ili u prevodu krace bi ti trajala baterija.


Sta kazes nije ti jasno ? Mislim da te muci slican problem kao i mene...
[ vince @ 31.05.2002. 21:11 ] @
U svakom originalnom uputstvu koje sam ja video bez obzira na proizvodjaca ne pise nista u vezi formiranja baterije vec da je baterija puna posle 2-3 sata punjenja
[ Serbian Fighter @ 01.06.2002. 00:33 ] @
Da, ali PRVO punjenje i traje dosta duze nego druga.
Stim sto to za Li jon ne vazi ...
Samo se ti opsuti i ostavi pvi put preko noci .. ne mora 12 , ali 6-7 sati makar i ne brini.
[ legija @ 01.06.2002. 00:46 ] @
Da se i ja malo ukljucim. :)
1. Bateriju ne puni punjac, nego telefon. Punjac je samo izvor napajanja i nista vise. (Svi oni koji su probali puniti 3210 punjacem od neke druge znaju o cemu govorim.)
2. U svakom telefonu postoji prilicno (do zla boga) komplikovan sklop zaduzen samo za kontrolu baterije pri punjenju. Naravno, sve je to podrzano i potrebnim softverom, tako da kad spojite punjac, slobodno mozete ostaviti telefon sto godina, i ako je T E L E F O N ispravan, bateriji se nece nista lose dogoditi.
3. Mnogo telefona posjeduje baterije sa aktivnom elektronikom - recimo s25, sony cmd c1, ili T20, tako da baterija moze biti OK, ali ako je elektronika "crkla" dobijete "wrong battery" ili vam telefon ne radi.
4. Zavisno od tipa baterije, formiranje, dopunjavanje, i "trosenje baterije, mozemo razlicito gledati.
5. Najvaznija stvar.

Trebamo biti svjesni cinjenice da je 90% naseg trzista preplavljeno kineskom, filipinskom i sta ti ja znam kakvom ne robom, koja nije prosla test kvaliteta potreban za normalne zemlje( ovdje mislim na citave serije), te je kao takva dosla na nase trziste.

6. Dakle, ako imate srece pa dobijete kvalitetnu bateriju, veoma tesko ce te je ostetiti, ali ako vas je zapala losa, onda je nece formirati ni Butros Gali.

Naravno, treba imati u vidu da povecanje temperature lose utice , te se najvise zbog toga smanjuje radni vijek baterija.
[ Serbian Fighter @ 01.06.2002. 01:01 ] @
1. Prilikom kupovine original telefona dobices i ok bateriju.
2. A kada kupujes rezervnu ipak ne idi po buvljacima i sl sem ako bas nigde ne mozes naci sta ti treba.
3. U ovlastenim serivsima nalazis baterije po visokim cenama , ali veruj mi ... vrede.
[ Artz @ 01.06.2002. 02:06 ] @
Ta fama oko formiranja baterije dolazi jos iz vremena kada su Ni-Cd baterija vladale mobilnim telefonima. Ni-Mh i Li-Ion baterije nije potrebno formirati, a evo i zasto.
Ni-Cd baterija ima nesto drugaciju strukturu od druge 2 popularne vrste. Prvo svaka baterija se sastoji od vise celija koje su spojene (kao kada spojite 2 baterije od 1.5V i dobijete 3V). Formiranje kod Ni-Cd baterije znaci usposavljanje identicne brzine praznjenja svake od celija i rasporedjivanje elektrolita unutar celija ravnomerno (koje su se usled gravitacije natalozile kod nove baterije). To se obicno dogadja posle 3 ili vise (cak 50) puna praznjenja i punjenja (kroz normalno punjenje). Zato se postupak "formirnja" mora ponoviti ako se baterija ostavi i ne koristi puno vremena. Neki proizvodjaci navode da se baterija puni prvi put 12-24 sata, ali toga vise nema kod novih baterija.
Ako pitate nekog od nasih dilera zasto mora da se puni baterija prva 3 puta 12 sati, recice vam da tako mora (drugim recima nemaju pojma, tj. culi su da tak mora). Inace NI-MH baterija ne podnosi dobro overcharge (prepunjavanje) tako da je ne treba ostavljati dugo na punjacu posle maksimalnog punjenja (kada indikator na mobilnom to kaze).
Drugim recima ne morate da punite bateriju 3 i vise puta po 12 sati osim ako ne imate neku praistorijsku bateriju.
Neko je rekao da se punjac ohladi kada se napuni baterija. Tacno tada je punjac zavrsio sa punjenjem i prebacuje se na tzv. trickle charge tj. daje bateriji taman toliko struje da usled samopraznjenja ona ipak ostane puna.
I samo da potvrdim sto je Legija rekao. Temperatura najvise steti bateriji, ako se punjac pokvari i bateirija duze vreme ostane iznad sobne temp. obicno i crkava.
Pozdrav.
[ Serbian Fighter @ 01.06.2002. 02:22 ] @
Pa sa obzorim na cinjenicu da Li Ion bukvalo razvljauje traziste i da maltene za sve telefone imas i litijumsku bateriju a da se novi prave sa ugradjenom istom ... opusteno

p.s. BISER: Ne znam jesam li pre rekao , ali t65 nema ''skidajucu'' bateriju ... u okviru telefona je i da bi je vadili moras ga nositi u servis , a katica se ubacuje odogo u fijokicu [kad smo vec kod baterija]
[ Serbian Fighter @ 01.06.2002. 06:57 ] @
Citat:
Naravno bat punim nocu i ona se sama prekine, u zoru je ladna kao led.


Ne bih da budem previse dosadan , ali ipak je punis 10ak sati ... A to da se sama prekine , to je normalno i vec 100 puta receno. Tj ne prenike ona nego telefon.

BTW ... cudno , ali najcesci kvarovi koje sam ja zapazio su konektori i lose maske (lose nalegle i sl)
[ ::B::r::a::n::e:: @ 01.06.2002. 13:45 ] @
ma ja nju ukljucujem kad ocu. Npr. ako je utaknem u 01 h ona ce do 02h vec biti puna. Pa naravno da necu da se budim zbog baterije jer telefon sam prekida punjenje.
[ Serbian Fighter @ 01.06.2002. 17:22 ] @
Samo kazem da ipak radis ono :)
[ bokisan1 @ 01.06.2002. 22:15 ] @
Kada smo vec kod baterija, skoro sam dobio jednu za 3310, polovna, ali je radila O.K. Kada sam uzeo da je napunim, pojavljuju se problemi. Punio sam je 12 h i jos se onaj indikator krece. Na istom telefonu i sa istim punjacem druga baterija radi normalno. Da li ovo znaci da se ova baterija ni ne moze napuniti normalno?
[ Serbian Fighter @ 01.06.2002. 22:37 ] @
Inace bez obzira na to dobro drzi?
Pa :
1. Felericna baterija
2. Kasnije doterana pregrevanjem ili necim slicnim ....
[ Artz @ 02.06.2002. 00:18 ] @
Bokisan1 to sto ti se desava ne znaci da je baterija lose napravljena (mozda ali ne sigurno). Za punjenje baterije u telefonu i punjacu postoji fina elektronika koja kombinacijom merenja napona na bateriji i temperatuje odredjuje kada je baterija napunjena.
To samo potvrdjuje cinjenicu da je bolje kupiti originalnu bateriju koja je testirana od strane proizvodjaca bas za taj model telefona. Znam da su orig. baterije skupe al' sta da se radi. Moze da ti se zalomi dobra, a moze kao i tebi losa.
[ Serbian Fighter @ 02.06.2002. 00:31 ] @
Pazi ... tuzno je , ali ..
Original baterija nije ispod 30E a kineska 10ak ... U situaciju u kojoj zivimo , uvek ce ljudi , ma koliko to lose bilo uzeti ''zutu'' :(
[ bokisan1 @ 02.06.2002. 11:36 ] @
Citat:
Artz:
To samo potvrdjuje cinjenicu da je bolje kupiti originalnu bateriju koja je testirana od strane proizvodjaca bas za taj model telefona. Znam da su orig. baterije skupe al' sta da se radi. Moze da ti se zalomi dobra, a moze kao i tebi losa.



Pa ja kazem da sam je dobio, a ne kupio. Inace, ona se puni, i napuni se do jednog dela, a onaj indikator i dalje ide, i nikako da stane...
[ Ivand @ 04.06.2002. 18:21 ] @
najbolje bi bilo da ukljucis net monitor
na telefonu i tada pregledas
informacije o bateriji (zaboravih koji kod tacno , imas u nekom tut-u)
inace mozes da vidis tip baterije , koliko puta je punjena, temperaturu ,napon .....
[ Serbian Fighter @ 04.06.2002. 18:29 ] @
Postovao sam pre par dana u LINKOVIMA na ovom forumu gde ima tutorijal o NetMonitoru i to jos na srpsko-hrvatskom.
Pogledaj , ima jos zanimljivih linkova za Noku.
[ vecans @ 10.06.2003. 03:46 ] @
Procitala sam pazljivo sta ste sve napisali,ali nikako niste spomenuli da li je potrebno formirati Li-polimer bateriju koju sam ja dobila u Ericssonu t68i. Prodavac mi je naglasio da se baterija ne mora formirati i da je odmah mogu puniti koliko hocu tj. dok se ne napuni i ja sam tako uradila.Mislim da sada,ni kada bih trebala da je formiram,ne bih to mogla uciniti jer sam je vec punila dva puta po 5-6 sati.Baterija mi na novom tel. traje oko 3 dana,ali valjda je to normalno jer se radi o tel. sa realnim bojama.Sta kazete na sve to i da li se stvarno baterije Li-polimer ne formiraju?
Unapred hvala.
[ vivicav @ 10.06.2003. 14:09 ] @
Ni ja svoju nisam formirao.Na istom telefonu mi trtaje 3-4 dana.U pocetku i krace.
[ djurasim @ 30.12.2004. 00:11 ] @
Evo i mene zanima par stvari posto sam veoma neiskusan. Skoro sam pazario SonyEricsson T230, i posto se baterija (Li-Ion) vrlo brzo ispraznila, posle poruke low battery ja sam ga stavio da se puni prvi put. Otprilike za 4 sata ikonica je pokazala da je punjenje zavrseno, ispravljac je bio hladan i tada sam zavrsio punjenje. Jos ga nisam punio drugi put, a proslo je nekih 30 casova. Zanima me sledece:
1) da li treba staviti tel. da se puni posle poruke low battery ili ga i dalje koristiti dok se ne ugasi i onda ga jos koristiti dok se potpuno ne isprazni baterija?
2)da li ga puniti ukljucenog ili iskljucenog?
Naslusao sam se raznih varijanti i vise ne znam nista.
[ espresso @ 17.04.2005. 18:07 ] @
Imam dva dodatna pitanja u vezi litijum jon baterija. Nisam našao podatak da li je kod formiranja potrebno ponoviti ciklus punjenja tri puta ili je dovoljno napuniti je jedanput.
Kada je bat. nova, da li je potrebno potrošiti onaj preostali kapacitet u njoj pa puniti ili je odmah staviti na punjač? Prodavci kažu: potroši to malo pa je onda napuni.

Našao sam podatak da je rok trajanja litijumskih od 2 do 3 godine od datuma proizvodnje. To je zbog starenja ćelija. Takodje brzina starenja zavisi od stanja napunjenosti u kojem se baterija drži i temperature. Baterije sa katodom od kobalt oksida sa nominalnim naponom od 3.6v povećavaju unutrašnju otpornost usled starenja što ih dovodi u situaciju da ne mogu da isporuče dovoljno struje kada je potrebno. Baterije sa katodom od mangan oksida sa nominalnim naponom od 3.7v zadržavaju svoju unutrašnju otpornost ali gube kapacitet usled hemijskog raspada. Ovaj tip ćelija ima manju gustinu energije od prethodnog.

Izvinjavam se ako sam nešto ponovio.

Ako neko zna odgovor na moja pitanja nek kaže.
[ bobiska @ 08.07.2005. 09:41 ] @
litijum jon baterija u principu se najoptimalnije odrzava tako sto joj se ne dozvoljava da se potpuno isprazni, vec se dopunjava kada je na pola ispraznjenosti. Znaci za razliku od NiMh, ova ne voli potpuno praznjenje. To je idealan tretman, ali ne treba ga smatrati za sveto pismo, LiIon je i izmisljen da nam olaksa zivot, zato, opusteno...
[ epicurus001 @ 03.09.2005. 02:01 ] @
Jedno pitanje ne bas u tesnoj vezi sa temom, ali...

pominjali ste i NI-Cd i Li-Inske baterije..i mislim da svako vec zna razliku tu sada, ako nije znao ranije...a kako stoji stvar sa Ni-Mh..naravno ne mislim na baterije za mob vec punjive AAA...jesu blize Ni-Cd ili Li-in, sto se tice formiranja?
[ Reggie @ 10.10.2005. 10:43 ] @
Ja sam procitao u motorolinom uputstvu da prva tri puta treba puniti dok se ne napuni do kraja i pri tome ne koristiti fon.To je i meni logicno jer to je ljudi li jon i ono sa 12h je stvarno smesno koliko se ljudi glupiraju!I to u celom svetu!
[ Zogra91 @ 01.06.2006. 20:04 ] @
ej ljudi danas sam kupio SamsungSGH-E720 i ima bateriju Li-Ion 820 mAh prodavač mi je reko da bateriju treba puniti 12sati, DALI JE TO POTREBNO
[ gojnik @ 01.06.2006. 21:07 ] @
Ne. Moze da stoji na punjacu tih 12h, ali ce se napuniti za 1-3h i prekinuti protok struje do baterije. Dakle duze drzanje je bezveze i nepotrebno.
[ abstractee @ 07.06.2006. 01:34 ] @
Citat:
Guidelines for prolonging Li-ion battery life
Unlike NiCad batteries or NiMH batteries, lithium-ion batteries should be charged early and often. However, if they are not used for a longer time, they should be brought to a charge level of around 40%. Never use the battery care functions some cellular phones provide for nickel based batteries. (This will deep cycle the batteries.)
Li-ion batteries should be kept cool. Ideally they are stored in a refrigerator. Aging will take its toll much faster at high temperatures. Keeping them in very hot cars can kill lithium-ion batteries.
Avoid running the battery through "deep discharge" cycles — that is using it until it's fully depleted to 0 %.
Many authors suggest that freezing Li-ion batteries may be detrimental. However, most Li-ion battery electrolytes freeze at approximately -40°C. Household freezers rarely reach below -20°C. Published experiments demonstrate that freezing (even below -40°C) is unharmful if the battery is fully warmed to room temperature before use. More details are given in the book "Characteristics and Behavior of 1M LiPF6 1EC:1DMC Electrolyte at Low Temperatures" by L.M. Cristo, T. B. Atwater, U.S. Army Research, Fort Monmouth, NJ.
Buy Li-ion batteries only when needed. Look at the manufacturing date. That is when the ageing process begins.
When using a notebook computer running from fixed line power over extended periods, it is advisable to remove the battery and store it in a cool place. However, check the manufacturer's instructions before removing the battery. Many laptop manufacturers recommend against removing the battery from a laptop while it is plugged in, as this can damage a laptop designed to operate with the battery installed. Some manufacturers are also concerned about dust accumulation with the battery removed.


http://en.wikipedia.org/wiki/LiIon
[ Nenad Vranjanac @ 13.06.2006. 21:58 ] @
-----Original Message-----
From: [email protected]
Sent: Friday, July 30, 2004 3:18 AM
To: [email protected]
Cc: [email protected]
Subject: Batteries



Product: Extended Battery QN-Z5BPE



Opinion: Concerning battery care:

1)which is the best way to charge battery (wait till phone goes off or before; and how long to leave it charging)

2)In Serbia every dealer implores to "form battery". (This means after bying new phone to leave it on charger for 12 hours, then thorougly empty it, and repeat this two more times; after that charge as you wish). Is this procedure correct?

3)Where in my country can I buy original t610 battery?

4)Sorry for awfull english!

Dear Mr./Mrs. Vranjanac,



Thank you for contacting Sony Ericsson Call Center.





We would like to inform you that, the Sony Ericsson T610 mobile phone uses the standard battery BST-25 (770 mAh). In order to purchase the specific battery, we suggest you to perform a personal search in the Yugoslavian market.



Furthermore, the proper initial charging time is approximately four (4) hours. It is also recommended to fully discharge the battery in a two-week period.





Kind regards,

A. Kelaiditis

Sony Ericsson Call Center



Please contact us again at [email protected] if we can be of further assistance and also visit our website at http://www.sonyericsson.com for more information and support on our products.



In addition, register now at www.sonyericsson.com/fun for great content and fantastic Web and WAP services.





[ goranbo @ 09.08.2006. 17:35 ] @
Naglasio bih prije svega da sam pomno procitao cijelu temu, ali sam naisoa na kontradiktorne stvari oko tgo formiranja, pocetnog punjenja za razl. vrste baterija itd.
Stoga vas molim za pomoc odnosno komentar konkretnog problema.

Dobio sam novi mobitel Nokia 6230i.
Netko mi je rekao da ga treba dulje puiniti i potpun isprazniti prvih par punjenja no ja to nisma napravio. Ne kuzims e bas u mobitele, mislio sam da to vrijedi samo za one stare baterije (kao na onim Alcatelima starim). Dakle skino sam bateriju naklratko s punjaca mozda vec nakon pola sata punjenja, i onda je prikopcao ponovno.

Evo kakva je situacija danas (mobitel je u u uporabi jedno deset dana). Moram puniti bateriju svaki drugi dan, najmanje, ili svakih 36 sati, a sada je vrijeme ljetnih odmora pa i ne razgovaram mnogo preko mobitela (doduše, dosta sam prčkao po menijima da se malo upoznam s postavkama, da prilagodim telefon).
Specifikum: Nokia ima 7 crtica za bateriju. Gotovo citav dan (otprilike) mi stoji svih sedam crtica, a ostalih šest se isprazni u najmanje upala manjem roku. Gotovo za par sati (ne znam točno, nisam mjerio). Za to s tim crtama sam citao jos negdje na internetu, ali nije bio odgovora.

E sad, zanima me koja je dijagnoza i ima li lijeka osim kupnje nove baterije?

BTW, u upustvima telefona (koja sam nazalost procitao tek kasnije) stoji: "Nova baterija radit će s punim učinkom tek nakon dva do tri potpuna ciklusa punjenja i pražnjenja" — dakle ne piše da se to mora učiniti na početku. (ja sam u međuvremenu imao više potpunih punjenja i pražnjenja, pa bi prema tome sve trebalo štimati OK, ali baterija se ipak čudno ponaša, zapravo čini mi se da se prebrzo prazni, a indikator radi neujednačeno.)

U čemu je onda stvar , ili je možda sve normalno?

Meni se cini da bi ta baterija, BL-5C (950 mAh) trebala drzati mobitel na životu mnogo duže.
[ millko @ 24.09.2006. 23:24 ] @
kod mene je isti problem.bat bl-5c ima 850 mAh,traje mi oko 1 dana kada ga koristim bas,znaci bluetooth upaljen bar pola sata,veza sa pc,drka.e s kamerom i td.kod normalnije upotrebe ide do nepuna 2 dana.indikator bat je nekako neuravnotezen.koju mi bat preporucujete,nasao sam ovu bl-6c od oko 1000 mAh.pozzzzzzzz
[ Lord Stark @ 22.11.2006. 19:44 ] @
Niste nista rekli o tome da li steti bateriji ako se puni sa upaljenim telefonom ili ugasenim?
npr. Ako se baterija puni kada je telefon upaljen i pristigne ti sms ili te neko pozove, kako to utice na trenutnu fazu punjenja baterije?
[ millko @ 23.11.2006. 01:56 ] @
koliko ja znamne utice.formiranje li ion baterije ionako nije ni potrebno,fabricki je odradjeno ovako da se izrazim.slobodno koristi fon
[ brancco @ 05.02.2007. 18:57 ] @
Meni baterija jako kratko traje na n70(nokia).Kad sam je kupio, bila je malo puna, ispraznila se i kad sam je prvi put punio, nisam cekao da se skroz napuni, nego sam prekinuo na pola!Da li je to uzrok?Cini mi se da prvih 15 dana nisam imao tih problema(nisam obracao paznju koliko mi traje baterija)!Ili je mozda fabricka greska?
[ jugic @ 12.03.2007. 22:20 ] @
moj SAMSUNG X-700 ima li-po bateriju od 800mah,i u zavisnosti od toga koliko i sta koristim na njemu-toliko i traje baterija.Cim malo vise koristim bluetoot, mp3 player ili kameru baterija se brzo prazni i traje jedva 1 dan.Medjutim kod manje upotrebe pomenutih funkcija povecava se i njegova autonomija rada na 2-3 dana.
[ Somile @ 21.03.2007. 18:16 ] @
A znate li mozda gde se mogu nabaviti baterije za Qtek telefone???
[ melink @ 10.05.2007. 19:24 ] @
Nokia N70 ,baterija traje jedan dan,sa nekoliko razgovora,poruka,i pogledanim jednim filmom sa smart movie.Nekad se desi da ne izdrzi ni jedan dan.Koliko je to dobro?
Pozdrav!!!!
[ zakmo @ 16.05.2007. 14:50 ] @
Dobio sam zvanican odgovor od panasonika za li-ion ske baterije za kamere ali to je isto da baterije ne treba formirati
[ Predrag Krstic @ 21.05.2007. 17:00 ] @
Evo da podelim sa vama link ka dobrom sajtu o baterijama:
http://www.batteryuniversity.com

Edukacija je vrlo vazna jer vam se moze desiti ovo:

Figure 1: Lithium-ion battery damages a laptop.

Figure 2: A cell phone with a no-brand battery that vented with flame while charging in the back of a car.


Razresili su mi mnoge nedoumice u vezi (nepotrebnog) prvog punjenja Li-ion baterije, metoda za produzenje njenog veka, razlike u odnosu na Li-polimer, prednosti i mane, a ima i informacija u vezi drugih tipova baterija.


Prosto ne mogu da verujem da u radnjama za telefone i dalje preporucuju 3 x 12-15h pocetnog punjenja jer se Li-ion baterija nece dobro formatirati.
Alo bre, internet ima odgovor na sve! :)
[ bmilan @ 09.07.2007. 11:26 ] @
Prosto pitanje, ali nisam siguran u odgovor:

Da li je stetno ako je punjac stalno ukljucen u uticnicu u zidu, bez obzira da li se mobilni puni ili ne?

Da li ga treba posle punjenja vaditi iz uticnice?

Pozdrav
[ stil @ 09.07.2007. 13:47 ] @
Naravno da je stetno. Prvi je da nije dobro ostavljati ukljucene elektricne uredjaje bez nadzora zbog opasnosti od pozara. Nikada se nezna do kakvih varijacija napona moze da dodje u mrezi a koji mogu da budu okidac za varnicu. Drugi razlog je potrosnja elektricne energije jer uvek cak i kad nije prikacen telefon tece struja praznog hoda . Ova struja jeste mala ali na godisnjem nivou potrosnja nije zanemariva. Godisnje jedna tinjalica potrosi jedan kilovat el. energije. Ova ista prica vazi i za racunare televizore i radio prijemnike.
[ bmilan @ 10.07.2007. 09:24 ] @
To, praktično, znači da bi sve uređaje u stanu trebalo isključivati iz utičnice, a i sam znaš da su nam pojedini uređaji godinama uključeni. Rešenje je, verovatno, razvodni kabl sa utičnicama koji ima prekidač i treba da bude na dohvat ruke.

A da li, konkretno, ima štete po punjač ako je stalno u utičnici, bez obzira da li je prikljucen mobilni ili ne?
[ stil @ 10.07.2007. 12:48 ] @
Tako sam i ja razmisljao do pre nekoliko godina iako sam bio svestan svega onoga sto sam gore napisao. Jednog dana Grundig tv koji je bio na stend by se iz cista mira zapalio na moje oci. Sva sreca da sam bio tu da iscupam kabal iz uticnice inace ode kuca. Od tada su svi uredjaji na jednom prekidacu. Kad nisam kod kuce vise ne brinem. Ne treba pri tome zaboraviti ni ekologiju jer se tako bez potrebe rasipa energija koja se dobija sagorevanjem uglja. Sagorevanjem se oslobadja izmedju ostalog CO2 koji izaziva efekat staklene baste. Zbog toga imamo ovako visoke temperature. Zamisli samo koliko miliona elektricnih uredjaja ima koji su ukljuceni na mrezu a ne koriste se. To su bacene pare u vetar. Svaki punjac ima u sebi elektrolitske kondenzatore ciji kapacitet vremenom slabi ako je konstantno pod naponom.
[ bmilan @ 10.07.2007. 17:36 ] @
Hvala na odgovoru i vremenu.

U pravu si, prema ovome se ponašamo lagodno, u stilu " nije to baš tako opasno, ili neće baš mene" sve dok nam ne cikne neki "Grundig" a onda se hvatamo za glavu.

Meni je, zbog stalnih nestanaka struje u vreme bombardovanja, ciknuo ITT Nokia (72cm), otišao visokonaponski deo. Žalio sam, ali ni onda a ni kasnije nisam ni pomislio da je moglo da bude puno gore jer u stanu duže vreme nije bilo nikoga.

U svakom slučaju, o ovome treba ozbiljno razmisliti.
[ majce22 @ 03.12.2007. 12:59 ] @
da li je normalno da na telefonima kao sto su samsung u700 i nokia 6300 uz srednje koriscenje baterija ne moze da izdrzi 2 dana?
[ Catch 22 @ 05.12.2007. 02:36 ] @
Citat:
majce22: da li je normalno da na telefonima kao sto su samsung u700 i nokia 6300 uz srednje koriscenje baterija ne moze da izdrzi 2 dana?

Pa da lepi i tanki, sa tanucnom baterijom, super kvalitetnim displejom, a strašno zanimljivi svom novom vlasniku, koji ih stalno nešto čačka... svaki pritisak na bilo koji taster prazni bateriju, a o slušanju muzike, kameri... da i ne govorimo. Najduže traju baterije na starim, debelim, dosadnim telefonima sa malim, crno-belim ekranom.

PS
Trebalo bi da može 2 dana (maksimum)
[ Nije bitno @ 23.12.2007. 21:40 ] @
E da ja prilzom moje iskustvo o Li-ion bateriji.Telefon - Nokia 5100.Baterija 820ma.
U moje ruke je dosao potpuno nov,originalan.Formirao sam bateriju (3x12h),jbg,tad nisam imao pojma da to ne treba.I taj telefon je prve dvije godine bukvalno non stop bio aktivan.Uvece po nekoliko sati,dok se isprazni,pa kad se to desi na punjac i naravno nastavlja se mucenje.I tada je baterija trajala po 2 dana.Trecu godinu je drzala dan ipo,sad cetvrtu dan.Naravno,moze i sad 2 pa mozda i 3 ako se ne dira puno.Zadnje dvije godine je koriscen samo malo manje nego prve dvije,poslao 5 miliona poruka,sijalica,radio.Jedino nije imao redovne serije od po par sati koriscenja (net).Za svo to vrijeme se punio uglavnom po noci (6-12 sati),po danu dosta puta skidan prije zavrsteka punjenja,dok je punjac od 4 godine bar 3,5 proveo u uticnici (sad vidim da mi je finih para uzao...).Inace,brzi,"laki" punjac.
O padovima,lomljavi,udaranjima da ne govorim.Nije upadao u vodu,to stoji.E da,prve dvije god posle gasenja fona nije se mogao upaliti a od tad se desavalo da ga palim i po 3-4 puta dok dodjem do punjaca.

Ne znam kakva su vasa iskustva ali ja sam potpuno zadovoljan sa mojom baterijom s obzirom na sve ovo.
Sad imam li-ion u Nokiji 3110,cisto radi tradicije cu da je formiram...jedino sto imam par pitanja...

Prvi put mi se juce ispraznila baterija potpuno (tel se ugasio) i stavio sam ga na punjac onako iskuljucenog (prvo punjenje).Posle punjenja skinuo,upalio...
Ne shvatih iz svih ovih tekstova bas najbolje,nije preporucljivo pustati da se skroz prazni? Ima li razlike u punjenju kad je upaljen i ugasen?
[ propitivac @ 28.02.2008. 11:20 ] @
Pridruzujem se ovom pitanju.
I mene jako zanima da li smeta ako je telefon ukljucen pri punjenju.
(baterija je Li-Ion, aparat je Nokia 3110 Classic)
[ BigFoot @ 28.03.2008. 20:59 ] @
Ne smeta.
[ Sizif @ 14.05.2008. 17:34 ] @
Maj 2008....

Mislio sam da i vrapci na grani znaju, ali ovo mi se desilo danas... kupujem mobilni u jednoj radnjici u Knezu. Mlađahna prodavačica pakuje telefon u kutiju, i uz račun nonšalantno dodaje:
"I ne zaboravite da ga punite tri puta po 12 sati da se baterija formira."
Ja: "Litijum jonske baterije se ne formiraju."
Ona, sa blago prezrivim izrazom na licu "Da, da, čula sam ja to, pa posle mušterije dođu i žale se na bateriju..."
Ja: ".....(duga pauza)....doviđenja, prijatno." (široko otvorene oči i zbunjen izraz lica usled nedostatka odgovarajućih argumenata da pobijem ovako potkovanu teoriju)

Ako ima voljnih da naprave na jednoj A4 strani objašnjenje, krupnim slovima, zašto se ne formira Li-Ion baterija, ja se dobrovoljno nudim da ga umnožim i rasturam po beogradskim prodavnicama telefona.
[ deki77vaga @ 14.05.2008. 18:03 ] @
e ljudi moji sve je to klasika za nase prodavce(PREVARANTE) telefona kako bi vecini rekli
"zao nam je ali smo testirajuci utvrdili da niste pravilno formirali bateriju"
meni se cak pre nekoliko godina desilo pri kupovini nokije 6600 da su hteli da mi uvale KINESKI punjac sa buvljaka al posto sam iz prica znao za jadac trazio sam da mi ga na licu mesta provere i tako jedan punjac nece da radi,drugi nece,treci nece da bi mi na kraju ljubazna prodavacica rekla ipak ce te morati da uzmete orginalni punjac a za njega je doplata 300din na cenu.
nego imam i ja nesto vas da pitam
trenutno imam nokiu N 70 sluzi me extra al me nervira kad ga uvece prikljucim na punjac iz samog punjaca se cuje neko krckanje kao kad crv udje u drvo pa ga gricka.jel to tako treba ili je neki problem u pitanju?
hvala svima unapred
[ Iksi @ 14.05.2008. 22:08 ] @
imao sam ja isti problem, nista strasno ali ipak zameni punjac posto su mu
dani odbrojani :)d
[ deki77vaga @ 19.05.2008. 14:20 ] @
hvala na savetu druze al on tako radi od prvog dana a sad evoga vec godina i vise kako josuvek radi
[ Iksi @ 20.05.2008. 10:19 ] @
ok, u svakom slucaju to je do punjaca ali nista strasno :)d. Meni je poceo
da pisti posle recimo desetak meseci ili sam ja tad tek obratio paznju :)
[ Catch 22 @ 07.06.2008. 10:44 ] @
Detaljna objašnjenja u vezi svih baterija, načina punjenja i slično:
Battery University
[ sikili @ 17.06.2008. 08:28 ] @
n73me
kupio sam auto punjac ali ga ne mogu priljuciti na telefon ,pa sam kupio drugi takodje za nokiu i ostale telefone
medjutim merenjem na instrumentu dosao sam do sledecih zakljucaka
prvi autopunjac ima 8.5 napona i 0.8 struja
drugi sa usb ima 5.22 napona i 0.57 struje
kucni orginal sa 220, 8.2 napona i 0.74 struje

steti li bateriji ili telefonu ovolika razlika?
koji koristiti?
[ Java Beograd @ 17.06.2008. 08:43 ] @
Kako si izmerio napon ? U toku punjenja ili "na prazno" ? Kako si izmerio struju ?
[ sikili @ 18.06.2008. 13:57 ] @
instrumentom na prazno.
prva dva u autu
treci na 220v
[ Java Beograd @ 18.06.2008. 14:24 ] @
Struju si izmerio "na prazno" ?!
[ Acika @ 19.06.2008. 13:01 ] @
U subotu 14.06 sam kupio telefon Nokia 6555. Video sam da ima Li-Ion bateriju, i na mnogo stranica na internetu procitao da se ona ne formira, vec da je fabricki vec pripremljena za upotrebu, pa je "nisam formirao", mada mi je prodavac rekao da ide punjenje standardno 3x15 sati... E sad baterija mi jedva izdrzi 24h, a koristim ga samo za telefoniranje i poruke... Da li je to nesto do telefona, do baterije? Da li imam pravo da trazim da mi zamene bateriju, ili sta da radim? Garancija je godinu dana!
[ JOJO847 @ 19.06.2008. 13:25 ] @
ne formiras ju, a prodavac nezna sto to znaci niti zna princip punjenja Li-Ion baterije dok je spomenuo 3x15h punjenje. To zanemari

Isprazni bateriju do kraja da se aparat sam ugasi. Cim to napravi, pokusaj da ga ukljucis jos jednom i neka se ponovo sam ugasi. Nakon toga ga vise NEMOJ pokusavati ukljuciti nego ga prikljuci na punjac i neka se puni do kraja (pozeljno bez prekida). Cim signalizira da je punjenje zavrseno, ono je stvarno zavrseno. Ponovi taj postupak jos jednom i trebalo bi to biti to.
[ Acika @ 19.06.2008. 14:09 ] @
E ok! Pokusacu ovo sto si mi reko pa cemo videti sta ce biti... Zvao sam ovu radnju gde sam kupio fon, i rekose mi da ce to da se normalizuje posle 10 15 punjenja... Pozzz i hvala!
[ calexx @ 19.06.2008. 18:48 ] @
Da li si je ti uopšte punio od subote? U principu prvih nekoliko puta puniš do kraja pa pustiš da se isprazni do kraja a posle kako hoćeš. Kako si ti punio i praznio?
[ Acika @ 19.06.2008. 19:28 ] @
Naravno!!! Punio sam ga od subote sigurno 4 5 puta! Isprazni se, napunim, isprazni mi se ponovo za manje od 24h...
[ Acika @ 22.06.2008. 17:54 ] @
Baterija se i dalje prazni posle samo 24h... Jel ima neko neki predlog? Jel da trazim da mi zamene bateriju? I da, primetio sam da mi se telefon mnogo greje kad nesto radim na njemu... Jel to normalno? Ili...
[ Acika @ 22.06.2008. 20:10 ] @
E ovako, posto svi u porodici imamo nokia telefone, naisao sam na jednu zanimljivost, naime na mom telefonu je baterija koja ima malo izmenjen zastitni hologram i pocinjem da sumnjam da baterija nije originalna :(

Evo i fotke mog telefona:


A evo i ostalih nokia telefona:


Zanima me da li neko zna da li na svakoj nokia batriji mora da stoji i ovaj crni deo na hologramu?

Uzgred i na nokiinim sajtu http://europe.nokia.com/nokia/0,,72071,00.html stoji isto i taj crni deo... a na mom telefonu tog dela nema...

[ Catch 22 @ 22.06.2008. 20:38 ] @
^ Pomenuti "crni deo" je tzv. "greb-greb" zaštitni sloj ispod kog se nalazi jedinstveni numerički kod za svaku bateriju.
Na zvaničnom Nokia sajtu postoji odeljak gde se unošenjem tog koda mogu saznati razni detalji o toj pojedinačnoj bateriji (kao npr. da li pripada grupi baterija, koje je zbog greške u proizvodnji moguće beplatno zameniti, itd...)

Što se tiče holograma, svojevremeno mi je lokalni prodavac / "serviser" pokazao punu ladlu "originalnih" hologramckih nalepnica... tako da je komentar suvišan!
Proveri da li se na hologramskoj nalepnici pod različitim uglovima pojavljuju i one tačkice oko elipsastog logoa
-levo jedna
-desno dve
-iznad četiri
-ispod tri

Mada kako već rekoh, sama hologramska nalepnica nije dovoljna garancija..
[ Acika @ 22.06.2008. 21:37 ] @
Pojavljuju se te tacke! Inace jel moze da bude problem samo do baterije ili i do aparata... kad god krenem da radimnesto na telefonu, bilo da pisem poruku, snimam, slikam, slusam muziku imam osecaj da se telefon greje... jel ima to neke veze sa ovim prekomernim trosenjem baterije?
[ Catch 22 @ 22.06.2008. 21:59 ] @
^ U tom slučaju logičan zaključak bi bio da sa telefonom nešto nije uredu, ako se u radu prekomerno greje ("vuče veću struju") i brže prazni bateriju... mada nije isključeno ni da je baterija neispravna.
Imaš li načina (cca 400,00 din) da probaš neku drugu bateriju?
[ Acika @ 22.06.2008. 22:03 ] @
Imam naravno, to sam i planirao da uradim sutra. Znaci da kupim istu bateriju. Ali ne znam da li da idem kod ovih u radnju da se zalim ili da prvo probam sa nekom drugom baterijom, pa ako ostane isto, trazicu servis, jer su mi dali garanciju na godinu dana i imam fiskalni racun. I jel da je formiram ili kako da je punim prva nekoliko puta?

[Ovu poruku je menjao Acika dana 22.06.2008. u 23:16 GMT+1]
[ Catch 22 @ 22.06.2008. 22:34 ] @
Lithium Ion i novije baterije se NE FORMIRAJU!!!!!
Puni je dok ti telefon ne da signal da je napunjena (1 - 2 sata), prvih par puta je poželjno da je pustiš da se potpuno isprazni (dok se telefon ne ugasi), baterija svoj pun radni kapacitet postiže tek nakon početnih nekoliko ciklusa punjenje / pražnjenje.
Ako ćeš da čuvaš bateriju van telefona, preporučuje se da bude "napunjena do pola" i da se čuva van domašaja ekstremnih spoljnih uticaja (temperatura, vlaga, elektromegnetno zračenje i sl...)
[ Acika @ 22.06.2008. 22:47 ] @
Aha. Ok. Tako sam isto uradio i sa ovom koja mi je dosla uz telefon. Nista, videcu sta ce biti narednih nekoliko dana i sa tom novom baterijom, i nadam se da ce sve biti ok! Hvala najlepse i pozdrav!
[ Acika @ 11.07.2008. 20:13 ] @
Ehhh zamenio sam bateriju na onoj Nokii 6555, ali i dalje jedva izdrzi dan ipo i to bez skoro nikakvog koriscenja telefona... Ne znam sta da radim?! Da li je moguce da je nesto do telefona? Jel mogu da trazim zamenu ili nesto slicno?
[ Catch 22 @ 11.07.2008. 21:53 ] @
Citat:
Acika: ... Ne znam sta da radim?! Da li je moguce da je nesto do telefona? Jel mogu da trazim zamenu ili nesto slicno?

Moguće je da je do telefona... bilo je slučajeva gde je instalacijom novog softvera, problem sa trajanjem baterije vrlo efikasno rešavan.
Moguće i da je u pitanju nekakva hardverska greška na samom uređaju, pa pošto si promenio bateriju - bez ikakvog pozitivnog rezultata, probaj sada da zameniš telefon (ako ikako možeš)...
[ Exodusbgd @ 31.07.2008. 14:57 ] @
Kupio sam Nokiu 5310, poneo je na posao, stavio na punjenje, punila mi se oko sat vremena, i hitno mi je trebao fon, pa sam ga skinuo sa punjenja. Proslo je od tada 4 dana, i baterija drzi (uz slusanje muzike od 4-5 sati) samo pola dana.
Da li je neispravno formirana?
[ Nenad Vranjanac @ 31.07.2008. 23:19 ] @
pa zar nisi procitao temu? novi telefoni dolaze gotovo uvek sa Li-ion i Li-pol baterijama, koje su vec fabricki formirane i nikakva dodatna formiranja na njima nisu potrebna. takodje potrebno je i neko vreme da baterija dostigne pun kapacitet.
i jos ako se uzme u obzir da verovatno non-stop njakas telefon jer je nov pa ti je jos zanimljiv pola dana i nije tako strasno.
[ Exodusbgd @ 01.08.2008. 01:01 ] @
Hm, on trebao da, po testovima, izdrzi 23h konstantnog slusanja muzike.

I procitao sam celu temu, pa sam tek onda postavio odgovor...
[ Nenad Vranjanac @ 01.08.2008. 02:02 ] @
da li pise pod kojim uslovima? ako si taj podatak nasao u specifikaciji (a ja mislim da je 18h deklarisano a ne 23) on se obicno odnosi na umerenu jacinu, i da se pri slusanju ne cacka mobilni i da ne radi osvetljenje ekrana.
mislim da nema razloga za brigu, kao sto rekoh baterija ce nakon 20ak ciklusa punjenja da postigne pun kapacitet. u medjuvremenu (ako uopste mozes da se suzdrzis ;) ) ostavi telefon na playback i ne diraj ga pa da vidis koliko ce trajati.
[ Exodusbgd @ 02.08.2008. 14:31 ] @
Sada veoma varira. Npr, juce je uz slabiju potrosnju izdrala ceo dan i plus danas do 10h, a onda sam je napunio, i istrosilo se pola baterije za 2 sata.
Takodje se danas izuzetno pregrejala, tako da sam ugasio fon.
Sta to moze da znaci?
[ djsextazy @ 29.06.2010. 13:20 ] @
Ljudi a sta da se radi kad baterija rikne a ne postoji druga ista na svetu?

Imam Alcatel OT-C 701 muzicki telefon ima Lithium 3,7 V / 750 mAh bateriju, posle 2-3 meseca padne mi fon i nece da se pali ide kod "majstora" i on kaze da je problem u bateriji. Ako stavim jedan levi punjac u mrezu i direktno + i - sa punjaca na klemice fon se pali.

Pokusavao sam da bateriju napunim univerzalnim punjacem, nista. U prodavnicama nemaju takav telefon na buvljaku prvi put vide takav telefon, u drugim gradovima zvao sam prijatelje da vide kazu nema nista, a telefon je iz monte negra iz prodavnice uzet je na novo na promociji, kupio sam SE K550i i dobio alcatel uz njega, znaci sve je original.

E sad sta mi se desilo sa SE, baterija se "ugojila" izgleda kao jastuk to se desilo kad je bio na punjacu i to nakon 2-3 min od kad sam ga stavio na mrezu.

Sta da radim sa prvim slucajem?

Hwala
[ Iksi @ 29.06.2010. 14:39 ] @
da bacis telefon jer bateriju neces naci :D
[ djsextazy @ 29.06.2010. 15:06 ] @
Epa ima od njega da napravim digitron koji mora da se prikljuci na punjac, "Fiksni digitron"
[ Iksi @ 29.06.2010. 18:16 ] @
ima jedna firma u Bg-u koja se bavi reparacijom baterija, ako neko zna kako
se zove neka napise posto treba i meni za jednu specificnu bateriju koja u
engleskoj kosta 20 funti...
ee.. sad mi nesto pade na pamet, probaj da stavis bateriju na peckalicu i
drzis je oko 40 min, peckalice imas kod kineza i kostaju oko 300 din nemas
sta da izgubis :))
[ svetozar @ 30.06.2010. 07:43 ] @
Citat:
Iksi:ima jedna firma u Bg-u koja se bavi reparacijom baterija, ako neko zna kako
se zove neka napise posto treba i meni za jednu specificnu bateriju koja u
engleskoj kosta 20 funti...

Ima firma i u Novom Sadu, ali nesmem da javno kažem da je nebih reklamirao.
Ako želite, pustiću vam na PP.
[ Iksi @ 30.06.2010. 09:41 ] @
pusti slobodno s tim sto mi bg vise odgovara jer moram ceo uredjaj da nosim
tamo ne samo bateriju, jer je jedan kraj kabla vezan za uredjaj pa ja tu ne
bih nista dirao
[ djole574 @ 24.08.2010. 20:19 ] @
Pozdrav. Posto tema nosi ovo ime imam slobodu da postavim sledece pitanje da li je moguce i kako.
Kupio sam preko limunda 6230i i trebalo je da bude sve ispravno osim dugmeta za paljeje. Koju god bvateriju stavim samo da probam da ga upalim ta baterija crkne.
Da li te baterije posto sam pokvario 4 baterije mogu nekako da se opet koriste posto ni jedna nije moja i ako moze kako da ih ozivim? Nije mi ni jasno kako je moguce da telefon pokvari svaku bateriju koja se stavi. Ali posto je tema o baterijama znaci interesujeme, da li mogu nekako opet da ih ozivim i na koji nacin. Hvala
[ djole574 @ 24.08.2010. 20:27 ] @
a da baterije i dalje kada se izmere imaju snagu 3.78 V ali niti rade niti se pune
[ MMaarrCCoo @ 16.03.2011. 14:41 ] @
Da ne otvaram temu...Jutros sam uzeo u Telekomu Huawei U8110,pa me interesuje treba li da se formira njegova baterija,obzirom da je Li-jonska.Koliko sam informisan ne treba,ali da potvrdim u svakom slučaju.Pozdrav svima.
[ miki069 @ 16.03.2011. 23:32 ] @
Zemljače teorija je jedno, a praksa drugo.
Ne puni taj 8110 dok mu se baterija skroz ne isprazni.
Onda 12h na ugašeno i to je to.
Posle puni kad i kako hoćeš.
Iako nauka kaže da ne treba, praksa mi kaže da treba.

[Ovu poruku je menjao miki069 dana 17.03.2011. u 00:43 GMT+1]
[ espresso @ 17.03.2011. 07:25 ] @
Litijum jon se ne puni ni u praksi kad se završi glavno punjenje. Kad dođe do 4,2 V sve staje, svako dalje punjenje može samo da izazove neželjene posledice. Nisam formirao ni jednu litijum-jon bateriju - što na laptopovima, što na telefonima. I nema degradacije, drže onoliko koliko je proizvođač propisao.
[ boban.stom @ 14.04.2011. 20:17 ] @
pozdrav svima evo jedne moje situacije pa molim strucnije od mene da mi pomognu.....imam bateriju pm16a model 1200mah 3.7 v ....i definitivno je ona problem jer kad ubacim novu radi super....evo sta se desava:punjena je godinama samo na usb ulaz na telefonu a ne preko originalnog punjaca,sada tel gubi signal gasi se restartuje kad je ubacim i ja kontam da je verovatno to pad napona na jace crpljenje,ali ono sto je cudno je,kada indikator pokaze 80% ili manje gasi se rerstartuje,i tako znaci iole normalno radi kada je indikator od 100 do 80 posto....a na novoj bat i sa 2% hoce da radi.ima li neko predlog/sta znace ovi procenti zasto pokazuje 80% npr kad nece da radi zasto ne pokazuje 5,10 ako je riknula baterija.sta fakticki znaci taj indikator sta on pokazuje ako i nju puni do 100 posto.ima li joj leka jer je nova skupa jako ona ima 6 metalnih izlaza kako sam mshvatio dva plusa dva minusa i jos neka dva....ne znam zasto.svaki predlog je dobro dosao.jer kad padne ispod tih 80% ni signal nema samo se gasi a na novoj i na 1% radi bez problema hvala unpred