[ Aleksandar Marković @ 08.02.2005. 20:04 ] @
Pranje zuba može da bude loše za decu, ili makar za onu decu koja jedu mnogo slatkiša sa ukusom limuna.

Ovo zapanjujuće otkriće šokiralo je nemačke zubare, a još više konditorsku industriju. Ispostavilo se da su slatkiši i pića sa visokim udelom limunske kiseline štetniji za dečje zube nego slatkiši sa mnogo šećera.

Tako će zubi dece više stradati od soka od pomorandže, ledenog čaja sa ukusom limuna i bombona sa dodatkom soka od južnog voća, nego od slatke čokolade.

Ministarka za pitanja potrošača nemačke pokrajine Severna Rajna-Vestfalija, Baerbel Hoehn, ističe da limunska kiselina izjeda zubnu gledj.

Stvar se dodatno pogoršava ako se nakon konzumacije kiselih slatkiša operu zubi jer energično četkanje pomaže limunskoj kiselini da prodre duboko u zubnu gledj. Tako ona postaje šupljikava i podložna bakterijskoj infekciji.

Ministarka Hen savetuje da deca isperu usta vodom ili da popiju čašu mleka. Osim što je mleko zdravo za rast zuba, ono će uspešno neutralizovati kiselinu.

http://www.news24.com/News24/T...s/0,,2-13-1443_1658549,00.html
[ kv66 @ 13.02.2005. 16:56 ] @
Siguran sam da decijim zubicima skode i paste sa dosta fluora.Ako ste primetili,paste za decu imaju manji% fluora od pasti za odrasle,a citao sam i da ako dete pere zube pastom za odrasle,na cetkicu treba staviti vrlo malo iste
[ zus @ 13.02.2005. 17:25 ] @
Prosto neverovatno. Ovo sa limunskom kiselinom i mogu da razumem, ali da je pranje zuba stetno eee to nikako.
[ Nabukodonosor @ 13.02.2005. 18:25 ] @
Pa kako si to rekao? Pa nije stetno, vec nije dobro SAMO za decu.
[ zus @ 13.02.2005. 18:31 ] @
Na to sam i mislio "Stvar se dodatno pogoršava ako se nakon konzumacije kiselih slatkiša operu zubi jer energično četkanje pomaže limunskoj kiselini da prodre duboko u zubnu gledj. Tako ona postaje šupljikava i podložna bakterijskoj infekciji." neverovatno. Pa ako nije dobro onda je .......! (OK. za decu)
[ Ivan Miladinović @ 14.02.2005. 17:12 ] @
Ja znam da na nekim (necu da imenujem) pastama za zube pishe da deca mlađa od 7 godina treba da peru zube najviše jednom dnevno i da stavljaju paste u količini zrna graška.
[ bikichi @ 18.02.2005. 00:14 ] @

Pranje zuba ne moze da steti deci!
Osnova za stvaranje karijesa je i kisela sredina koju stvara limunska kiselina, ali i ugljeni hidrati (cokolada) kada se razloze posle nekog vremena konzumacije. Kada se peru zubi uvek se pre cetkanja usta malo isperu cime se neutralise kiselina, a sto se tice
energicnosti tokom pranja zuba, poznato je da deca nemaju dobru koordinisanost pokreta i cesto i ne operu zube kako treba.Tacnije, nema reci o energicnosti, zato da bi pravilno prala zube, potrebno je da roditelji prate decu i ponekad mu i oni operu zube.

Fluor je koristan ali je tacno da deca koriste manje kolicine od odraslih, mogu i u tabletama. U zavisnosti od godista postoje odredjene doze-uvek se savetovati sa stomatologom. Inace fluor je jako koristan zato sto se ugradjuje u gledj zuba i stvara jacu kristalnu resetku koja je otpornija na karijes i naravno ima jos mnoga pozitivna dejstva...
Vest nije velika novina, jer postoji pitanje, sta je bolje ujutru pojesti za one koji jos nisu oprali zube: "Limun ili kocku secera?"