[ Miloje Sekulic @ 08.02.2005. 21:12 ] @
Moje postovanje,

Lutajuci levo-desno Internetom naidjoh na sajt Yugoslovenskog udruzenja webmastera.
www.serbianhost.net

Toplo preporucujem odeljke sajta YWO, Usluge, Zaposlenje

Miloje
[ bokacbl @ 08.02.2005. 21:29 ] @
hahha....

odavno se nisam ovako nasmijao....

pa u zivotu ne vidjeh vecu glupost...
[ Gojko Vujovic @ 08.02.2005. 21:45 ] @
U operi ne ide dalje od naslovne stranice...
[ broker @ 08.02.2005. 21:48 ] @
Ne ide ni u mojoj Mozilli. Pokusava da otvori popup pa kada sam to dozvolio otvorio je novi veliki prozor u koji je valjda trebao da ucita sajt ali mu nije uspelo.
[ cicika @ 08.02.2005. 21:55 ] @
Kod mene je (FF) učitao celu tu stranu (u flashu je radjen sajt) medjutim odbija da ode na bilo koji link.

Da ne treba da probamo iz IE!?
[ NikolaVeber @ 08.02.2005. 21:56 ] @
Citat:
Vi izgleda ne koristite mnogo internet obzirom da nemate aktuelnu verziju FLASH plugina inače ne bi ste videli ovo upozorenje. Preporučujemo da kliknete OVDE i na strani za instalaciju kliknete dugme INSTALL (ukoliko instalacija ne započne sama). To traje 1 do 2 minuta. Nakon toga posetite nas ponovo i uživajte. Korisno je što ste nas posetili jer ste sigurno nešto dobili - dobili ste novi FLASH.

Posetite nas ponovo...


Upotrebljivost iznad svega :D
[ [nq] @ 08.02.2005. 21:58 ] @
da nece u FF 1.0 PR a kondam da nije vredno pokretanja IE - a.
[ Nikola Denić @ 08.02.2005. 22:05 ] @
Nije vredno otvaranja ;)

inace morate da imate flash da bi videli :)

i js da dozvolite :) i jos mnogo toga :D joooj ..kako je ruzno :)
[ Ilija Studen @ 08.02.2005. 23:30 ] @
Da je samo ružno, nego je i glupo. Nude besplano domen i hosting, izradu sajta i koješta slično jer "im se može" i jer "žele da učine domaći net boljim i kvalitetnijim mestom".

Neki ljudi nikako da odrastu.
[ Dragan Varagic @ 09.02.2005. 07:42 ] @
Ne znam šta koristite od FF, ali ja sam otvorio sajt. Ali... da ne ulazimo u total "cool webmaster" feature, kao što je otvaranje sajta u drugom prozoru (pop-up), cela ova priča jeste veoma zanimljiva:

YWO je chapter od WOW (www.joinwow.org), naravno na spomenutom sajtu ima samo jedna stranica. Pokretač cele priče je izvesni Prof. dr Mile Vasiljević. Kada se na Google-u otkuca njegovo ime sa navodnicima, dobija se između ostalog i ova stranica:
http://www.joinwow.org/pressroom/10.09.02.asp, a sledeća stranica objašnjava jednostavnost kreiranja podružnice WOW-a:
http://www.joinwow.org/chapterdetails/

Za istog čoveka (iz Požarevca) vezana je i ova varijanta:
http://www.ewuf.org/ewuf/members/mf/SERBIA.htm
http://www.kungfu.co.yu/ (sajt radio isti webmaster kao i serbianhost, tj. pomenuti Prof. dr)

I sada nabolja priča - preko poslednje spomenutog sajta na temu kung fu-a našao sam link do zvaničnog sajta YWO: http://www.webmasters.org.yu/. Naravno, sajt je za sada under construction, verovatno, obzirom da se jezik ne može odabrati...

[ boccio @ 09.02.2005. 07:50 ] @
A koliko je godisnja clanarina? lol

@Miloje: kako li si samo ovo iskopao, svaka cast! :)))))
[ Ilija Studen @ 09.02.2005. 08:40 ] @
Citat:
Naravno, sajt je za sada under construction, verovatno, obzirom da se jezik ne može odabrati...


Sajt nije under construction već se može ući na njega. Nije potrebno izabrati jezik. Skoro cela enter stranica je link za ulaz na sajt...
[ Miloje Sekulic @ 09.02.2005. 09:56 ] @
Citat:
sajt radio isti webmaster kao i serbianhost


i www.uns.org.yu

Citat:
@Miloje: kako li si samo ovo iskopao, svaka cast! :)))))


prateci cudnu adresu http://uns.serbianhost.net/indexf.htm

Jece nas je naime NUNS (nezavisno udruzenje novinara) obavestilio da su redizajnirali sajt www.nuns.org.yu Pogledao sam ga pa sam onda krenuo da obilazim novinarske sajtove (preporucujem Net Novinara - mislim da ima korisnih materijala i za webdizajnere - www.netnovinar.org ) i tako nadjoh UNS i YWO.

Miloje
[ Dragan Varagic @ 09.02.2005. 10:16 ] @
Da, stvarno je dostupan. Eto, zavela me usability priča i brzina...

Inače, poslao sam mail Prof. Vasiljeviću sa linkom do ove teme...
[ Zero-Cool @ 09.02.2005. 11:47 ] @
Nadajmo se da ce se onda zadrzati na forumu i da ce procitati neke korisne stvari i da ce ponesto nauciti od mladjih kolega.
Nemam nista protiv flasha ali sto je mnogo mnogo je!!!

Ovo je preslo u kic i sund web designa.
I sto je najgore takvi sajtovi treba da predstavljaju udruzenje webmastera jugoslavije pa to je sramota za sve dobre web designere u nasoj zemlji.

On ima jako dobru zamisao posto nama definitivno treba neka vrsta udruzenja ali mu realizacija te zamisli bas uopste ne ide od ruke.
[ profmile @ 09.02.2005. 11:57 ] @
Gospodin Dragan Varagic mi je poslao mail kojim me je obavestio o temi na ovom forumu, na cemu mu zahvaljujem. Pozdravljam gospodina Sekulic Miloja a ostalim ucesnicima cu odgovoriti generalno.

Ja sam ovaj forum posetio nekoliko puta ali nikada nisam osetio potrebu da se registrujem i nesto kao i ja pravim pametan. Ja spadam u ljude koji rade i gledaju svoja posla. Konstruktivna razmena saznanja je ispravna ali nazalost na vecini nasih foruma vlada "pljuvacka" atmosfera bez da prethodno zaista provere ono o cemu vrlo surovo i najprizemnije kritikuju.

Najpre, ne radi se niokakvom "Jugoslovenskom udruzenju webmastera" nego o zvanicnoj, registrovanoj i cak medjunarodno priznatoj "Jugoslovenskoj Webmaster Organizaciji" poznatoj i kao YWO u okviru koje radi webmaster asocijacija Srbije.

Sigurno ste primetili da niko nije "spamovan", nikoga nismo maltretirali hvaleci se i reklamirajuci se, pogotovu na forumima. Mi posteno radimo svoj posao i jedino sto moze da Vam smeta je sto se ne krijemo nego se ispod svog dela podpisemo. Nikoga ne ugrozavamo, nikoga ne kudimo i cak sebe ne isticemo i ne hvalimo se. Zato mi nije jasno zasto su neki clanovi ovog foruma ispoljili takvu agresiju i netrpeljivost.

Da razjasnimo, neke nase sajtove koje ste uspeli da pronadjete (a ima ih vise od stotinu) neki od Vas nisu mogli da pogledaju. Zbog svoje nesposobnosti i neznanja ili ocajne masine sa kojom pokusavaju da zive u 21. veku neki nisu mogli da sagledaju sajtove na koje su naisli. NAJPRE, bez obzira sto privatno vladamo Linuxom i takodje koristimo "alternativne" pretrazivace, kao zvanicni partneri Microsofta mi imamo obavezu da "zvanicno" propagiramo MS Internet Explorer, tako da su svi sajtovi optimizovani za Explorer. Kao sto ste primetili, u drugom pokusaju, svi oni se otvaraju i sve im radi. Da li Vam se svidjaju ili ne je veoma subjektivna stvar.

Imao sam obavezu da Vam ovo kazem kao i da pozovem sve dobronamerne da mi se slobodno obrate na licni mail " [email protected] "

I da postupim prikladno ponasanju na forumu, dodacu jednu informaciju: Pogledajte www.rzs.org.yu (sajt Republickog Zavoda za Sport). Tamo se takodje nalazi Forum. Odmah da kazem da je sajt u postavljanju. Prokomentarisite ga.

Oficijalni sajt YWO je " www.webmasters.org.yu " a www.serbianhost.net je sajt Agencije za Razvoj Interneta u okviru YWO. Ostale sajtove na ovom mestu nema znacaja da pominjem.

Nema razloga za sujetu i "pljuvanje". Pokusajte da od informacija do kojih ste dosli na ovom forumu izvucete neko dobro za sebe. To je generalni princip koga se drze pametni: cak i od onoga sto je neprijatno i nedopadljivo pokusajte da uzmete nesto korisno za Vas, jer samo tako bivate sve bogatiji i bogatiji na svaki nacin.
[ Ilija Studen @ 09.02.2005. 12:35 ] @
Citat:
Zbog svoje nesposobnosti i neznanja ili ocajne masine sa kojom pokusavaju da zive u 21. veku neki nisu mogli da sagledaju sajtove na koje su naisli.


Hm. Da li su članovi tog udruženja ikada pročitali nešto slično ovome:
http://www.amazon.com/exec/obi...lwebmagazi/102-0573630-9737743

Inače, poenta dobrog sajta (okrenuta ka korisniku, a ne ka "partneru koga morate da propagirate") leži u naslovu te knjige i za informaciju svih webmastera ovde to je jedan od glavnih trendova u web razvoju u zadnjih par godina.

Otidite na moju stranicu. Ona se neće raspasti, neće se ponašati čudno ili vas oterati. A prvobitno je testirana na Gecku, pa tek onda optimizovana za IE. Ali radi na IE. Smatram neprofesionaliznom da se ljudi ne potrude da svakog desetog posetioca usluže kao i svakog drugog. Postoji nešto što se zove specifikacija propisana od strane W3Ca i praćenjem tih specifikacija, par proverenih praksi i hackova (nužno zlo, koje iskusan web dizajner može da izbegne) može da se napravi sajt koji besprekorno raditi u skoro svim dosupnim browserima.


I generalno, stajanje iza jednog "partnera" mi je skroz trulo. Prvo, kvalitet Microsofotovih tehnologija je negde bolji od konkurencije, negde gori. Klasika. Što se weba tiče stoji da je dobar deo Microsoftovih tehnologija znatno lošiji u odnosu na (uglavnom open source) konkurenciju. Tu konkretno mislim na Interenet Explore kao vrata ka svemu drugom, dalje ASP koji ima veoma jaku konkurenciju u jezicima kao što su Python, JSP, PHP, Ruby, IIS u odnosu na Apache i tako dalje i tako dalje. Primera je dosta.

Činjenica je da su alternativne web tehnologije prilično zastupljenije na domaćem interenetu od Microsoftovim što znači da vi kao pristrasno telo ne govorite u ime svih. Čak verujem da govorite u ime manjine.


I za kraj da spomenem da su vaši sajtovi loši. Pošto ovo nije review tema onda neću mnogo dužiti o tome, ali ću samo spomenuti:

- odlazak u fullscreen bez pristanka korisnika (zbog ovakvih i sličnih "bezobraština" koje IE dozvolja prestao sam i da ga koristim)
- korišćenje enter stranica (koju je 90% webmastera prereaslo)
- neadekvatna upotreba Flasha
- loš i u najbolju ruku osrednji dizajn
- loš markup (if any) i generalno loša upotreba dostupnih tehnologija

Itd itd... Kao što rekoh, da ne dužim.
[ malisha @ 09.02.2005. 12:52 ] @
Ne smatram sebe nekim posebnim web profesionalcem.... niti imam neki poseban portfolio kojim bi se predstavio, ali jednostavno moram da iskomentarisem sve pomenute sajtove, u svojstvu prosecnog korisnika interneta.

www.webmasters.org.yu i www.serbianhost.net su ruku na srce lose odradjeni sajtovi. Mozda na 14" monitorima u rezoluciji 800x600 i deluju kompaktno, ali kod mene na 19" i 1280x1024 deluju zaista ocajno.... Pregledao sam ih i u IE i Operi i Mozilli i samo mogu da primetim da mi je u slucaju IE-a iskocila pop_under reklama...
Izbor fonta je takodje ocajan... tekstovi su zdudani... velicina fonta je neodgovarajuca... tj. zbog toga sto je u Flash-u se "razvlaci" prema dimenziji ekrana.... a o organizaciji necu ni da pricam.....
Ne zelim da se upustam u spekulaciju kojim su od postojecih Flash generatora ovi sajtovi napravljeni.. ili je exportovano iz PowerPoint-a, ali da je ovo radjeno u Macromedia Flash programu je prosto neverovatno... sto u sustini i nije bitno, ali oba sajta jednostavno odaju otisak rada na brzinu (fuserisanja).

Na stranu sto su takvi sajtovi mogli biti uradjeni i u obicnom html-u i biti daleko pregledniji, da ne kazem "brzi"


www.rzs.org.yu ima samo indexf.htm stranicu i obican phpBB forum... te tu i nema covek sta da oceni.... (instalaciju phpBB-a mozda??)


Elem, sta hocu svime ovim reci.....

Posto je ovo zvanicna organizacija zaista je tuzno i zalosno da se na ovako los nacin predstavlja i potencijalnim clanovima, ali i klijentima. Uopste ne smatram da ovi sajtovi moraju da sljaste i bljeste i da prezentuju kompletan raspon znanja webmastera koji su clanovi udruzenja i koji su radili na prezentaciji i da "vrcaju" od raznih Flash-eva... java skriptova... banner-a.... raznoraznih efekata itd.

Jednostavno kad bilo koji prosecan korisnik interneta i dodje na ove adrese, moze samo sa razocarenjem da zakljuci koliko kaskamo za svetom, a zbog totalnog utiska neprofesionalnosti moze samo da izazove lavinu ovakvih komentara, kao sto ima na ovoj temi....

Velika je steta da jednu ovako dobru ideju i postojecu organizaciju urusavaju ovako losi sajtovi..... znam ja da se kaze da auto mehanicar uvek vozi neispravan auto (jer konstantno popravlja tudje) ali ovo je ipak vise primer zidara koji zivi u kartonskoj kutiji.....
ili da zamislimo izlog krojaca koji nudi sako sa 3 rukava... svaki u drugoj boji... a da cak nisu ni jednaki......
da li bi ste od tog krojaca BILO STA od odece kupili/porucili??

Znaci... ako vec imate dovoljno clanova i ako nisu bas svi 100% uposleni na nekim projektima..... mogli bi sve ovo da prebacite u obican html (za pocetak) i sa minimalnim dizajnerskim zahvatima malo to preuredite....

mislim, moram reci da bi me bilo sramota da kazem da sam clan YUW-a i da ljudima dam link do ovakvog sajta....

Ovo nije bilo pljuvanje i vredjanje... vec zaista jednostavno nabrajanje osnovnih cinjenica i iznosenje licnog utiska koji na mene ostavljaju ovi sajtovi.
[ boccio @ 09.02.2005. 12:59 ] @
Postovani prof. Vasiljeviću,

Niko Vas na ovoj temi ne pljuje. Na zalost, negativne kritike mnogi dozivljavaju kao pljuvanje, ali to je vec licni (psiholoski) problem pojedinca u koji ne zelim da zalazim. Vasom uvodnom izjavom
Citat:
Ja sam ovaj forum posetio nekoliko puta ali nikada nisam osetio potrebu da se registrujem i nesto kao i ja pravim pametan.

ste pokazali a-priori negativno misljenje o clanovima foruma, jer zaboga, mi se ovde nesto pravimo pametni umesto da se klanjamo kvazi-asocijacijama. Medju clanovima ovog foruma ima dosta profesionalnih web developera, webmastera, web programera, web dizajnera i SEO/E-marketing strucnjaka sa jakim portfoliom, sto se vrlo lako moze ustvrditi letimicnim pogledom na profile tih clanova.

Indikativno je da niko od njih nije clan Vase Asocijacije.

Izgled vasih sajtova ne zelim da komentarisem, Ilija je vec dosta rekao - ali samo cu dodati da ni jedan profesionalni developer sebi NIKADA nece dozvoliti da napravi web stranu na kojoj korisnik mora da intervenise (allow pop-up i sl.) da bi video sadrzaj.

Da li ste nekad culi za izraz accessibility?

Citat:
Da razjasnimo, neke nase sajtove koje ste uspeli da pronadjete (a ima ih vise od stotinu) neki od Vas nisu mogli da pogledaju. Zbog svoje nesposobnosti i neznanja ili ocajne masine sa kojom pokusavaju da zive u 21. veku neki nisu mogli da sagledaju sajtove na koje su naisli. NAJPRE, bez obzira sto privatno vladamo Linuxom i takodje koristimo "alternativne" pretrazivace, kao zvanicni partneri Microsofta mi imamo obavezu da "zvanicno" propagiramo MS Internet Explorer, tako da su svi sajtovi optimizovani za Explorer.

Kvantitet sajtova koje imate nije apsolutno nikakav reper. Ne budimo deca. Deo o nesposobnosti i ocajnim masinama necu ni da komentarisem. Vasa obaveza da propagirate odredjeni pretrazivac je Vasa licna stvar, ali to ni u kom slucaju ne podrazumeva da sajt NE RADI na drugim pretrazivacima. To je krajnji amaterizam. Da ne pricam da sajt ne radi ni u Internet Exploreru sa SP2 ili sa Google Toolbarom koji ima pop-up blocker. Cak i website Vaseg "partnera", www.microsoft.com radi najnormalnije u svim pretrazivacima. Toliko o tome.

Osim toga, kako moze jedna "asocijacija webmastera" da bude partner bilo kome i favorizuje odredjeni pretrazivac? Kakva je to onda asocijacija?

Samo bih Vam postavio par konkretnih pitanja:

Koliko clanova ima Vasa asocijacija? Ko su ti clanovi? Koje telo rukovodi asocijacijom i koji je background clanova tog tela?

Posto ste vec uzeli ucesca u diskusiji, ocekujem da cete nas udostojiti odgovora.
[ dragancesu @ 09.02.2005. 14:27 ] @
Opet smo iznenadjeni ili neobavesteni. Od nedavno pratim ove forume, otprilike pola godine, i mislim da je bilo poruka tipa kako se udruziti zbog nekog cilja, mada se na kraju to svede da se bolje naplati svoj rad.

Davno je proslo vreme da se u garazi moze napraviti veliki biznis. Danas je to malo drugacije. Tako i za ovakve organizacije postoji pravilo kako se osnivaju. Ova grupa ljudi je to ispostovala i osnovala nesto... I bilo bi lepo da su se lepo obratili i objavili da postoje. Mozda i jesu, ali je proslo nezapazeno.

Znate li sta je IAWMD? Naravno, Medjunarodno udruzenje webmastera i dizajnera. Hocete da budete clan? Hocete. Onda odete na sajt, prijavite se, platite 75.95 USD clanarine i to je sve. To se tako radi. I lepo pise sta dobijate kao clan.

A kod nas? Udruzenje postoji, cak i sindikat. Potrebno se samo prijaviti, ali sta imate od toga? Verovatno nista.

Sto se sajta tice, mislim da je neprimeren takvoj organizaciji. Ili mozda, kakva organizacija takav i sajt.


(Komentare nije lako pisati, treba imati pouzdane informacije, a ja ih nemam.) Ali ajde, pretpostavimo da je sve kako pise na sajtu.


Strateski partneri. Pa zar se to ne trazi? A oni uvek nesto daju. Da li ce taj Microsoft, Adobe, Macromedia ili neko deseti dati clanovima popust prilikom nabavke softvera, recimo 50%. To je njima reklama.

Pa udruzenje nudi free hosting, pa free izradu prezentacije. Mozda je istina, da li je neko proverio?

***
Nemojte misliti da nekog hocu da branim. Mislim da je normalno da ovako udruzenje postoji. A ono vec postoji u ilegali...
[ noviKorisnik @ 09.02.2005. 15:16 ] @
Citat:
profmile:
Sigurno ste primetili da niko nije "spamovan", nikoga nismo maltretirali hvaleci se i reklamirajuci se, pogotovu na forumima. Mi posteno radimo svoj posao i jedino sto moze da Vam smeta je sto se ne krijemo nego se ispod svog dela podpisemo. Nikoga ne ugrozavamo, nikoga ne kudimo i cak sebe ne isticemo i ne hvalimo se. Zato mi nije jasno zasto su neki clanovi ovog foruma ispoljili takvu agresiju i netrpeljivost.

Postoji marketing ovakav i onakav. Ovo je tipičan primer domaćeg poslovanja, mešanja pojmova poznanstava i profesionalizma. Nemate razloga za spamovanje jer koristite privatne kanale u igri elitizma i, kao šlag na tortu, masku NACIONALNE STRUKOVNE ORGANIZACIJE. Ovo poslednje je mnogo više no spam.
Citat:
I da postupim prikladno ponasanju na forumu, dodacu jednu informaciju: Pogledajte www.rzs.org.yu (sajt Republickog Zavoda za Sport). Tamo se takodje nalazi Forum. Odmah da kazem da je sajt u postavljanju. Prokomentarisite ga.

Ako želite komentare za neki svoj projekat, postavite temu u forumu Kritike: http://www.elitesecurity.org/forum/90

Ovde bih samo postavio pitanje: Šta je opredelilo Republički zavod za sport da posao izrade sajta poveri baš Vama? Ovo jeste pitanje na koje odgovor mogu da daju samo odgovorni iz RZS-a, ali ste sigurno dovoljno upućeni da možete i smete i sami da odgovorite.
Citat:
Nema razloga za sujetu i "pljuvanje". Pokusajte da od informacija do kojih ste dosli na ovom forumu izvucete neko dobro za sebe. To je generalni princip koga se drze pametni: cak i od onoga sto je neprijatno i nedopadljivo pokusajte da uzmete nesto korisno za Vas, jer samo tako bivate sve bogatiji i bogatiji na svaki nacin.

Slažem se, lepo rečeno.
[ Nikola Denić @ 10.02.2005. 00:29 ] @
ja nikako nisam mogao da dodjem do stranice za kontakt .. hteo sam da im ponudim da im uradim free sajt da lici na nesto :)

Ako hoce neka mi se obrate :)
[ noviKorisnik @ 10.02.2005. 08:18 ] @
To - što nisi mogao da dođeš do stranice za kontakt - upućuje na tvoju nesposobnost i neznanje ili očajnu mašinu sa kojom pokušavaš da živiš u 21. veku (... detaljnije objašnjeno na http://www.elitesecurity.org/poruka/613437 ).

Plemenito je što se nudiš da im uradiš free sajt, ali to njima ne bi bilo prvi put :-)
[ Nikola Denić @ 10.02.2005. 08:44 ] @
Ček,ček ...ti meni kažeš da na Yugoslovensko udruzenje webmastera moram da idem sa P4 na 3.4 Ghz 2 giga rama i t1 vezom .... ma daaaaj ?

Alo ... jel je cuo neko negde za ussability ... za user friendly ... da ne postoje "webmasteri" koji koriste linux ,ne voli ,koji koriste Mac .. i tome slicno ... mora da me zezas ?

A druga stvar ... :) ne znam sto se pa ja pravim majmun ... lepa je ideja da se napravi nesto ovako .. sa nekim ko je vec "kako takvo ime" iza svega .. ne radim mene samog ili tebe ,nego radih novih ljudi koji zele da se bave ovim poslom.Meni nije potrebno neko dalje renomiranje ,ja radim i živim od ovoga... Odvojio sam se sa srpskog trzista i ne zanima me .. cak mi smeta u refencama ..

A moja dobra volja moze da bude shvacena kako god :) Mene bas briga


Odo da spavam ...
[ Ghogilee @ 21.02.2005. 08:00 ] @
Poštovani gospodine, vi ste napisali sledeće:

...bez obzira sto privatno vladamo Linuxom i takodje koristimo "alternativne" pretrazivace, kao zvanicni partneri Microsofta mi imamo obavezu da "zvanicno" propagiramo MS Internet Explorer, tako da su svi sajtovi optimizovani za Explorer...itd itd

Pošto ste "pridružnica" WOW udruženja, pogledajte (pošto verovatno to niste uradili) šta oni kažu o W3C standardima:

http://search.atomz.com/search...p;sp-p=all&sp-f=ISO-8859-1
Po svemu sudeći ne znam ko ovde živi u 21 veku...

PS.: Join today and get your choice of a WOW denim shirt or sweatshirts FREE!
Jesu li im kvalitetne majice?



[ vejin @ 15.10.2005. 17:16 ] @
Dali je ovo jedino udruzenje Web mastera u nasoj zemlji. Mislim poznajuci nas vereovatno postoji vise organizacija zvanicnih naravno.

Nadam se da se nece neko uvrediti ali ovako nesto , ipak mora imati konkurenciju.
[ Miloje Sekulic @ 19.03.2006. 21:52 ] @
Opet naiđoh na prof. Vasiljevića
Sada je osnivač domaće podružnice ISOC-a www.isoc.org
www.isoc.org/isoc/chapters/ch_active.php#Serbia+and+Montenegro

Area: Serbia and Montenegro
Name: ISOC-Serbia and Montenegro
Contact: Prof. Dr MILE Vasiljevic
Email: [email protected]
Web site:
Notes:

Miloje

[Ovu poruku je menjao Miloje Sekulic dana 19.03.2006. u 22:52 GMT+1]
[ Slobodan Miskovic @ 19.03.2006. 22:03 ] @
Miloje carina, gde samo iskopavas ovakve linkove :D

heheh, ovog puta je bar sajt normalan.
[ noviKorisnik @ 19.03.2006. 23:54 ] @
Sorry, nema sajta.
[ Shadowsong @ 20.03.2006. 00:39 ] @
Mogu Vam reci da sam totalno odusevljen! :)

Kada sam poceo da citam tekst zaintrigirao me je. Rekoh pa dobro, mozda ne bi bilo lose da prijavim svoj tim u tu vrazju organizaciju pa da imamo neki kredibilitet. Ali kao sto obicno biva nije sve tako lepo.
Mnogo Vas pre mene je uspelo da nadje busotine (a ima ih vise nego u naftnim poljima Teksasa) u tekstu profesora KakoMuVecImeDaSeNosiDoVraga, Mile.

Samo jedan kratak osvrt. Sajtovi zaista jesu dno dna. Ona stara. Mnogo hteli mnogo zapoceli. A uradili su ga nikako. Kod mene u FF 1.5.0.1 (onaj pop up) je sirine oko 3000 px. :( :( :(
Alal im vera! To ce na plazmi da cuci do yaya, samo kod mene na 17" i nece bas nesto.
W3C-a nema ni od korova kod njih.

Sve ono sto se zadnje vreme desava jeste pojava kojekakvih priucenih profesora, kazem to zbog prakticnog znanja (a ovde boga mi i teoriskog) koje u opste ne poseduju! I onda se tako neko nadje pametan pa osnuje neku organizaciju... I onaj Cosic sa Polarotora (zaista pljujem kad god mogu i koliko mogu) sve su to ista crevca... Samo jedan na pocetku a drugi na kraju...
I ostaje pitanje. Ko je coveku dao PARE jer je on validna organizacija da sve to finansira. Ako je sam to platio svaka mu cast, ali neka hvala. A ako je drzava, onda da lepo potpisemo da smene coveka i da ga licno oplavimo od batina. :D Ok ovo na kraju je bilo malo ostrije. :D Sala mala.
Ali zaista. Sta ce takva osoba na celu organizacije. A voleo bih da se uclanim. I da placam clanarinu.

Ustvari ko ih sisa. Hajde mi lepo da osnujemo nasu organizaciju.

Asocijacija Web Profesionalaca Srbije [ AWPS ]
Sta kazete? Ko me podrzava u ovome?
Rado cu pokloniti hosting za ovako nesto.
Godisnja clanarina 10 eura.
Ovo sa poslovima nije losa stvar. Samo treba da napravimo ime od AWPS-a i svi ce pitati da li ste nas clan kada mu radite sajt. :)
Na kraju kada je sajt gotov mi dodjemo proverimo i overimo. ;)
(malo tehnickih detalja jer svako ko moze da plati 10 eura moze da bude clan, samo oni koji imaju uniqe gif\serial na sajtu je validan)

WHAT SAY YE!
[ Slobodan Miskovic @ 20.03.2006. 00:45 ] @
Citat:
Sorry, nema sajta.


Koji browser koristis? :D

Evo sajt: http://www.isoc.org

btw kada sam rekao na sajt mislio sam na link koji je cika Miloje dao.
[ Mystery_Men @ 20.03.2006. 02:10 ] @
www.serbianhost.net ,
hehe:))))))))))lol , jel ovo neka zezancija:D?otisao sam na sajt , totalni uzas u Flashu ,
ljudi ne zloupotrebvljavajte flash za ovakve
sajtove , flash sluzi za ponajvise za
prezentacije koje u sebi sadrze animacije , dosta slika (kvalitetnih) , a ne za neke ruzne textove koji su ogromnog fonta...i ako je vec morao
da bude flash mogli ste bar napraviti neku HTML podlogu..
Onaj panel clanova , deluje kao neka jpg slika koja tu stoji za ukras...
Nema bash nikakve logike zasto je radjeno u flashu...sve je moglo da se odradi u html(sem panel clanova) sa ponekom gif slicicom, i da sve to deluje mnogo lepse za oko...

www.webmasters.org.yu , ista prica , uzas totalan , bez ikakve logike zashto flash , kad nepostoji nikakva animacija na njemu....borba za prava webmastera?....umesto da ste povukli jedan par Frame-ova...i to je to...

oba sajta su presiroka , ostaje pitanje kako izgleda kod nekoga ko ima manji monitor od 17 incha...fontovi OGROMNI....
www.serbianhost.net .....previse sareno...

stvarno nemam nishta protiv vas , ali ovo je katastrofa...Flash sajtovi bez ikakve animacije i efekata...
...totalna Zloupotreba Flash-a..
i da Jugoslavija je nekad postojala:)...a oba sajta deluju kao da su iz tog vremena..



[Ovu poruku je menjao Mystery_Men dana 20.03.2006. u 03:15 GMT+1]
[ WawaHOO! @ 20.03.2006. 09:38 ] @
Mislim da se Macromedia i ostali proizvodjaci Flasha ponekad postide svojih programa i mislim da bi zbog ovakhiv stvari trebalo da tuze nekoga.

:-):-):-)
[ noviKorisnik @ 20.03.2006. 10:25 ] @
Stella, nisi dobro razumeo - isoc je međunarodna organizacija i ima toliko veze s profmiletom koliko je on član organizacije i njihov zastupnik za ovu zemlju i što su podaci lokalne organizacije izlistani na stranici ogranaka isoca ... a u tom slogu je prazno polje za web sajt, blah.
[ Slobodan Miskovic @ 20.03.2006. 10:34 ] @
Ma kontam sta si hteo da kazes ali mislio sam na link a ne na sajt ;)

Elem ni oni koji imaju sajt nisu bas obratili paznju na dizajn... Mislim na ostale zemlje..
[ bojan_bozovic @ 20.03.2006. 10:41 ] @
@Mysteryman

ako mislis da je Flash=animacija mislis i da je javaskript=sliding menu - e pa gresis mnogo... Zato sto TI ocekujes da flash sajt bude animiran, on mora biti... ma jeste...
[ maric1 @ 20.03.2006. 16:08 ] @
ja se izvinjavam ako nisam dobro razumeo ali nesto kod ovog udruzenja mi nije jasno sve je "BESPLATNO" a registracija je 60e


na koji to nacin besplatno
[ Mystery_Men @ 20.03.2006. 17:56 ] @
Citat:
bojan_bozovic: @Mysteryman

ako mislis da je Flash=animacija mislis i da je javaskript=sliding menu - e pa gresis mnogo... Zato sto TI ocekujes da flash sajt bude animiran, on mora biti... ma jeste...


Ovako , nevidim nijedan razlog zasto su ovi sajtovi odradjeni u flashu...Doduse nebitno...JSS meny naravno nije flash...
A shta je Flash ne znam dali si ti obavesten o tome...Sto rece covek pre mene ladno Macromedia treba da tuzi autore ovakvih flash sajtova:)))))a ti bojan_bozovic trk na ovaj sajt , da vidish sta je flash (pogledaj detaljno)
www.cartier.com
[ noviKorisnik @ 20.03.2006. 19:55 ] @
Dragi Trpač, interesuje me plaća li tebe cartier da već treći put upućuješ na njihov sajt?
[ Shadowsong @ 20.03.2006. 20:07 ] @
Nemoj tako, mozda covek voli nakit. :D
[ Mystery_Men @ 20.03.2006. 20:32 ] @
@noviKorisnik
Pa kad je rec o Flashu moram da pomenem to remek delo...neplacaju me na zalost:(
da mi je samo pola plate koju cartier isplacuje...sad bi sedeo na nekoj plazi i kuckao sa osmehom:)))
@Shadowsong
a da , nakit volim , to mi je inace profesionalna struka (kojom se nazalost nebavim - jewelry:(
[ Shadowsong @ 21.03.2006. 10:32 ] @
Sto nazalost!
Sve nas opeljesis kad dodjemo devojkama da kupimo poklon!
I tebi nesto zao... Ajde molim te.
Xaxaxaxaxa!
:
[ dr_ambis @ 22.03.2006. 05:35 ] @
ko je taj Mile, jel zna neko?
Hitno mi treba, bem mu sajt, radio sam nesto i u trenutcima odmora gledao ovaj forum.
Videh Miletov sajt i reko ajde da vidim sta je. Tad je nastupilo PRC.
Zablokiro racunar zbog onog nenormalnog flesa valjda i ceo moj rad je otiso u pm.
Nije Mile kriv, ja sam kriv, nisam snimio.
Znaci jedan savet za sve one koji idu na Miletove sajtove,
OBAVEZNO PRE POSECIVANJA SNIMITE SVE STO TRENUTNO RADITE NA RACUNARU.
Ja sam iz druge pogledao sajt i sta da kazem.
Bruka, ali nije ona od Cece, ona je u neku ruku i dobra (ljuljaj Mileeeee). Ma kad sam video ono, blam bre.
Videce neko iz stranih udruzenja webmastera.
Sramota od sveta, smejace nam se ljudi.

//edit (jablan): izbacio provokaciju

[Ovu poruku je menjao jablan dana 22.03.2006. u 09:02 GMT+1]
[ jablan @ 22.03.2006. 08:04 ] @
Iskulirajte malo, sajt jeste užas božji i to je to.

Ako neko ima nešto konstruktivno da doda na temu, neka mi pošalje PP pa ću otključati.
[ NenaSoko @ 08.04.2006. 13:35 ] @
Od skoro pratim ovu temu hteo sam da posaljem odgovor i ranije nego je tema bila zakljucana, hvala jablanu sto ju je ponovo otvorio kako bih rekao ono sto imam.



Naleteo sam na ovu temu koja me je zainteresovala, a onda sam od prijatelja koji licno poznaje Mileta, ali ne onog sa Cubure i koji ga je doslovce nazvao "zamlata". On je klasican dokaz sta covek u Srbiji moze da ucini ako ima dobru zvaku i par poznanstava.

Posto, kako sam vec ranije rekao, od skoro na forumu i tek sada video - cito neke stare teme, cega sve tu ima - ili bolje reci nema na srpskom Internet nebu. Sramota je preslaba rec - uzas bi odgovara. Ima tu mnogo interesantnih linkova, za uzor, ali vecina je da se covek pocepa od smeha kad vidi sajt. Ko sve sebe danas ne naziva webmasterom i webdizajnerom, neka zastita od toga mora da postoji, neki pravilnici kodeksi ponasanja, pa nismo mi rodjeni na sljivi.

U ovoj zamlji svako ko napravi jedan sajt sebe naziva webdizajnerom, jos gore webmasterom ipak webmaster je titula, a ne zanimanje.

Zato podrzavam onaj predlog za koji sam procitao negde na ovom forumu, da se zaista organizuje Asocijacija webmastera Srbije. Udruzenje majstora svog zanata, strucnih ljudi koji znaju kako se i za koga radi.

Ta asocijacija bi bila udruzenje zanatlija koji se bave webom i razvojem weba u Srbiji, drzava moze i ne mora da nas podrzava i prizna, vazno je da nas priznaju kolege iz sveta, a pre svega posetioci nasih sajtova, jer za njih i radimo.

I na kraju ovakvo jedno udruzenje bi napravilo veliku pregradu izmedju Milana i nas.

Zakljucak: Od takvih ljudi se mora ograditi "postena inteligencija".
[ Shadowsong @ 09.04.2006. 12:52 ] @
Ja sam predlozio da se formira asocijacija (da se zna! ).
[ Peacemaker @ 09.04.2006. 22:33 ] @
Citat:
Shadowsong: Ja sam predlozio da se formira asocijacija (da se zna! :D).


Predlog mi se strasno svidja.

Moze tu dosta toga da se odradi , spreman sam da ulozim vreme trud i materijalne resurse u takav projekat pa ako ste stvarno zainteresovani dajte da se dogovaramo da to proradi. Potrebno je samo jos troje cetvoro zagrejanih kao ja da se krene dalje bi se to vec razvilo kako treba.
Verujem da bismo dobili podrsku i od ES foruma.


eMail: [email protected]
[ broker @ 10.04.2006. 08:06 ] @
Jao ljudi nemojte iznova. Od kako je ES napravljen stalno neko predlaze da se pravi takvo udruzenje...
[ NenaSoko @ 10.04.2006. 08:09 ] @
Shadowsong, naravno da se zna, tvoje ime ce stajati uklesano u mermernu plocu na ulazu u zgradu, a tvoj lik isklesan u karbonitu kao Han Solo.


Naravno malo se salim, ali cini mi se da sam definitivno bio u pravu, kada sam predlozio Jablanu da otkljuca ovu temu, jer postoji interesovanje, postoji i dobra volja da se nesto uradi i da se prekine sa ovom sramotom.
Kao sto neko rece, stvarno me je sramota kada kazem da sam radio u Srbiji web prezentacije.

I ja sam spreman da ulozim vreme, materijalna sredstva i sve ostalo sto je potrebno da se nesto tako odradi.
Posto radim u jednoj Opstini nedaleko od Beograda, moze biti jos neke pomoci, naprimer mesto gde cemo napraviti I sastanak, organizacioni ili nesto slicno, ako se ne moze organizovati na nekom drugom mestu.



Ma OK je to sto se predloga tice, a zasto to niko nije uradio. I kazite mi bar jedan razlog da netreba da postoji.
zar u svetu treba da nas predstavljaju ovakvi ljudi, ili trebamo sami sebe da predstavljamo.


Pa svi zainteresovani neka se jave i neka se malo rastrubi o tome i onda da krenemo sa radim i organizacijom!


[Ovu poruku je menjao NenaSoko dana 10.04.2006. u 09:17 GMT+1]
[ Peacemaker @ 10.04.2006. 08:32 ] @
Verovatno od avgusta-septembra ove godine cu imati poslovni prostor na raspolaganju , posto nameravam da pokrecem IT firmu , a to znaci da cu morati da unajmim i sekretaricu i da ce da postoji sva prateca oprema fax/tel pristup netu itd. Mogu da ponudim prostorije za potrebe asocijacije... ili kako cemo je vec krstiti ja sam ostavio eMail pa javljajte se pa cemo da pravimo nesto, nadam se.

Pozdrav.
[ NenaSoko @ 10.04.2006. 12:55 ] @
[quote="Peacemaker"]Verovatno od avgusta-septembra ove godine cu imati poslovni prostor na raspolaganju , posto nameravam da pokrecem IT firmu , a to znaci da cu morati da unajmim i sekretaricu i da ce da postoji sva prateca oprema fax/tel pristup netu itd. Mogu da ponudim prostorije za potrebe asocijacije... ili kako cemo je vec krstiti ja sam ostavio eMail pa javljajte se pa cemo da pravimo nesto, nadam se.[/quote]


Ma taj prostor uopste nije problem, mi se kanda bavimo Internetom, sve podatke i veze mozemo ostvariti na taj nacin, a bar ga na netu ga ima koliko hoces - evo cak je i ES pokazao dobru volju da nas ugosti.
Da bi se zaista registrovali potrebni su kvalitetni ljudi iz branse, dakle prvo i osnovno ljudi, zatim dobra volja, malo papira zbog statuta i tih organizacionih stvari, mesto gde ce se zainteresovani okupiti.
Sve ovo osim ljudi nije problem. Najteze je skupiti kvalitetne ljude,koji imaju zelju da se ukljuce u jedno tako udruzenje.

Kada se sve ovo bude odradilo bice nam potrebna neka svecana sala da se u njoj okupimo i osnujemo.

Ako cemo neku proslavu ili nesto tako onda i par sponzora koji ce sve to i izfinansirati!


Ali da krenemo redom, ljudi:

Ovde na forumu nas ima par zainteresovanih, posaljite drugima koje znate da se bave ovim poslom i da su ozbiljni da pridju.

Dacu i konkretan predlog da se do 1. maja sakupe ljudi, mislim da je dovoljno vremena.

Zapoceti sa sakupljanjem ljudi i pricom oko udruzenja.

I ujedno dajte predlog za ime.
Shadowsong je predlozio Asocijacija Webmastera Srbije, ima li ko neki drugi.


Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao NenaSoko dana 10.04.2006. u 14:00 GMT+1]
[ broker @ 10.04.2006. 13:26 ] @
Da bi ste privukli ljude da se uclane morate im dati bar jedan dobar razlog za to.
[ Shadowsong @ 10.04.2006. 14:40 ] @
To sa mermernom plocom i karbonitom mi se mnogo dopada. Sve dok mene ne iskoristite za kalup.

Inace moj predlog je bio AWPS.

Lepo pitanje je postavio broker. Za ime sveta zasto bi se neko uclanio u (hajde da koristim tu rec) nase udruzenje Asocujaciju Web Profesionalaca Srbije (AWPS)?
Uostalom ako nemamo mnogoo dobar odgovor na to pitanje onda dzaba sva halabuka oko osnivanja. Ja cu pokusati da prizum odgovor na ovo i jos neka pitanja koja ce verovatno biti postavljena. Pokusacu da to stavim u perspektivu buduceg potencijalnog clana.

Evo tih odgovora:

- Ja bih se uclanio zato sto cu sa svojom clanarinom moci sebi da garantujem nivo cena i usluga koje su prihvacene opstim cenovnim rangovima i kao kvalitet koji cu moci da isporucim.

- Zato sto cu od Asocijacije dobijati pravnu pomoc u slucaju sklapanja ugovora itd.

- Zato sto cu kao clan jasno imati svoj cin/rang/kategoriju koju pripadam. Znaci malo poznajem HTML, malo PHP, odradjeni su mi ti i ti sajtovi, njihova ocena je tolika. Ja spadam u D klasu web profesionalaca Srbije.

- Zato sto cemo imati mesto gde cu moci da razgovaram sa kolegama i dobijem neke vrlo vazne savete.

- Zato sto ce asocijacija praviti BLACK listu svih firmi ili preduzeca sa kojima ne bi trebalo da se posluje.

- Zato sto ce svaki clan imati svoj portfolio licne podatke itd. stavljene na sajt (u zavisnosti u kojoj se klasi budem nalazio).

- Zato sto cu moci da preuzimam i citam tekstove uskovezanih za moju profesiju.

- Zato sto ce svakoga meseca izlaziti pregled sajtova i clanova (sta se radi, ko je sta uradio...).

- Zato sto cu sa svojom clanarinom moci konacno da sredim nic.co.yu i prevedemo ih u profi organizaciju.

- Zato sto cu kao clan, da bih napredovao, morati da postujem odredjena pravila kodiranja, grafike...

- Zato sto cemo napraviti ime od organizacije i na svakom sajtu koji budem uradio stojati nas bedz (po izboru clana), dok u kodu se mora nalaziti kao komentar.

- Zato sto cu preko organizacije dolazti do jeftinijeg orginalnog softwarea koji mi je neophodan.

i na kraju ZATO STO ZELIM DOBRO OVOJ ZEMLJI I ZATO STO SAM PATRIOTA!


Uf. Mislim da sam Vam odgovorio.

Im the master of ideas and marketing. Dont you say?
[ flylord @ 10.04.2006. 15:07 ] @
Citat:
Ja bih se uclanio zato sto cu sa svojom clanarinom moci sebi da garantujem nivo cena i usluga koje su prihvacene opstim cenovnim rangovima i kao kvalitet koji cu moci da isporucim.

- Zato sto cu od Asocijacije dobijati pravnu pomoc u slucaju sklapanja ugovora itd.

- Zato sto ce asocijacija praviti BLACK listu svih firmi ili preduzeca sa kojima ne bi trebalo da se posluje.


Meni bi bilo ovo zanimljivo i izuzetno korisno. Licno smatram da bi cene trebale da budu nesto vece. I da se ujednace cene. Da se ne bi desavalo da uzimamo jedni drugima posao velikim dampovanjem cena. Plus, ono sto je jos bitnije, mogu lako da nadjem nekog za razne vidove saradnje: npr. imam posao koji ne mogu sam da uradim, a bitan mi je, nadjem nekog ko ima slobodne resurse da se to zavrsi.. i mnogo drugih nacina. Sad, drugi je problem da li to moze ovde da zazivi, jer je mnogo freelancera u ovoj oblasti.
[ Shadowsong @ 10.04.2006. 22:42 ] @
Podstakao si me na razmisljanje flylord i tvoja teza za dampovanje cena.
Iako ce asocijacija verovatno voditi politiku anti-damiranja nemoguce je to izbesti. Moze deo toga da se izbegne time sto bi svaki od clanova redovno upisaovao projekte i poslove koje je dobio. Opet to je cisto od volje i azurnosti svakog od clanova ali bi to moglo malo da smanji tu pojavu. Jer ako cemo posteno zasto bi mi (ljudi pametni i obrazovani) podrivali nase dobro ime zarad 20 - 30 eura ili procenata.
Black lista se verovatno ne bi odnosila samo na firme i urduzenja vec i na clanove koji su okrenuli na tamnu stranu. I sve to imenom i prezimenom. Sada moram da napomenem, ovo je ogromna administracija. Za ovakav posao bi nam trebalo 2 sekretarice i jedan odlican program sa bazom podataka i slobodnim web serverom na kome ce biti sajt asocijacije koji ce biti vraski brz za sve upite dnevno. Takodje bi trebalo dodati i jednog od pravnika za ugovore i ostala pitanja. Medjutim mogli bi nekako da se provucemo. Ja odavno imam u glavi plan da se srednje skole i fakulteti vise ukljuce u PRAVI ZIVOT oko njih. Tako da bi mogli da navucemo Pravni Fakultet da nam da nekog apsolventa koji treba da diplomira. To bi bila prava stvar. Njemu bi to bilo 1 godina u struci iskustva a mi bi imali pravnika probono. :) Nisam pokvaren nego snalazljiv. I taj apsolvent koji bi radio bi dobijao neku kintu. Mislim da je to fer all around.

Da pitanje ostaje posle ovog mog mozda i ne toliko konciznog teksta, izvinjavam se umoran sam malo, kako privoleti tolike freelancere? :) Hm... Trebalo bi da ne budemo babaroge vec neko ko ce ljudima zaista pomoci a ne zabiti im noz u ledja. Toliko puta ljudi se odvracaju od necega jer znaju da ce neko da ih potencijalno zezne, iako to i nije slucaj ponekad. No ipak to je pojava. Put ce biti dugak i tezak. I nece se ta asocijacija preko noci napraviti i nece sve biti cvece i vedro nebo. Ali ako ljudi koji budu odlucili da to zapocnu imaju moje izrazito divljenje.
Ja nisam neko ko ce biti vodja tog projekta i te stvari. Kao sto sam rekao ranije ja sam ideja momak i neko ko moze da nadje greske i popravi ih. :)

Tako da eto. Malo mog CV-a i dosta prazne price za sada. Snovi...
[ Peacemaker @ 10.04.2006. 23:22 ] @
Pravnik apsolvent otpada , posto bi sam pocinio krivicno delo pruzajuci pranicke usluge bez diplome.... :D tako je kako je ... to se radi na drugi nacin , objasnicu jednom prilikom ,malo sam svisnuo nisam spavao preko 48h ... Ne bi bas da pokrecemo asocijaciju nego vise sindikat za sada i da od clanarina i drugih legitimnih i legalnih izvora finansiranja sindikata opremimo jedan extra studio sa licenciranim programima ... pa kada neko ko je clan odradi posao na home masini i prodje odredjene kriterijume kvaliteta , objavljuje se pod logom sindikata koji pokriva legalnist i poreze i ... tkao da bi slobodnjaci mogli da rade legalno i placaju porez i clanarinu .... detaljnije drugi put ima dosta toga.


Pozdrav.
[ NenaSoko @ 11.04.2006. 08:15 ] @
Uhhhhhhhhhhhhhhhhh, moram reci da ste me bas zasenili. Fenomenalno, toliko poruka i toliko interesovanja, a tek duzina poruka, vidi se da ste o tome dosta razmisljali i da vam je, cini mi se, dosta ovog staja u Srbiji i da zelite da ga promenite.

No zeleo bih i ja da nesto promenem i da krenem redom od Shadowsong-ove poruke.
Kalup vidis o tome nisam razmisljao, ali ako hoces da ti bista lepo izgleda onda se moras i zrtvovati.
No salu nastranu AWPS malo rogobatno zvuci, jer ono profesionalci, valjda sam nas rad i odnos prema njemu bi trebali da budu profesionalni, a kvalite usluga koji ponudi to ce i pokazati. Tako da mi je to u nazivu suvisno.
Na lep i koncizan nacin si objasnio zasto bi se neko uclanio u nasu organizaciju, da ne koristim rec udruzenje, dok bi moje objasnjenje trajalo malo duze i zato cu ga preskociti, nego cu se nadovezati na ono sto ste vi napisali.

Ti si se stavio u ulogu dobronamernog buduceg clana, patriote, koji svoj posao ozbiljno shvata i koji zeli da ga unapredi. Nemoj zaboraviti da ima mnogo neozbiljnih, freelancera, mnogo nedobronamernih, sta je sa njima.

Posto ce Asocijacija garantovati da ce svaki njen clan povereni mu posao odraditi maksimalno korektno, kvalitetno i sa tacnim datumom isporuke. Posto ce se clanovi rangirati, od ranga zavisila bi i cena usluge. Nije isto da ti sajt pravi neko sa A1 i sa D3 rangom, sada lupam, ali recimo to tako, nesto sigurno mora biti skuplje.
Svaki clan koji ne bi postovao pravila bio bi momentalno iskljucen i time gubio sve benificije.

Neko ko zaista zeli kvalitet, pogotovo iz inostranstva ce pre angazovati nekoga ko je clan neke strukovne organizacije, odnosno nekoga iza koga neko stoji. Pa na zapadu niko ne sme da Vas zaposli ako niste clan sindikata, zato bi i cene bile nesto vise, koliko, pa dogovoricemo se.

Zbog toga ce i freelanceri vremenom da se uclane, upocetku ne, ali malo pomalo i vise ih nece biti, jer ce i njima trebati zastita. Koliko vas je radilo a vise neradi sa preduzecima u Srbiji? Koliko vas je ostalo neisplaceno? Ima milion pitanja, a Srbija polako ali sigurno postaje meka za web marketing, a za to se gospodo moramo prirpemiti.

Asocijacija, kao strukovno udruzenje i registrovano u Ministarstvu za nauku i tehnologiju imali bismo veca prava i mogucnosti nego kao sindikat. Mogli bismo da konkurisemo za sredstva kod ministarstva kao i kod stranih donatora i sl. Mada i sindikat ima svoje prednosti. I Asocijacija bi mogla da ima prostor i legalan software i sve sto si spomenuo Peacemaker.
Sto se pravnika tice tu je na zalost Peacemaker u pravu, nemozemo angazovati nekog ko nije zavrsio Pravni fakultet, medjuutim nezaboravite jednu stvar svi oni koji zavrse fakultet moraju odstazirati godinu dana.


Dakle, da apsolviramo definitivno imamo zasto, ostaje pitanje asocijacija ili sindikat, pa i to cemo resiti, vidi se da dobre volje ima.
[ Shadowsong @ 11.04.2006. 10:29 ] @
Sad sam ustao i vidi, imam sta i da procitam. (samo da pustim mjuzu) [Posoljeni zrak i razlivena tinta [live] - Zlatan Štipčić aka Gibonni] eto, done.

Sto se tice kalupa, morao bih jos malo da razmisli. Postoje tu neke, kako da kazem, otezavajuce okolnosto. Morao bih da se oprostim od svoje ljubavi, porodice, posla, zivota... Mnogo je. Ako moze nesto da izmuvam, pa ljudi smo brate, mislim, nije prvi put...

Moj predlog za naziv je isao poprilicno jednostavno. Evo, predlazem jos jedan Nacionalna Asocijacija Web Profesionalaca. Ali mislim da je prva mnogo vise u centar stvari. No kako bilo. Ne pitam se samo ja. Sto se tice neozbiljnih, freelancera, mnogo nedobronamernih za njih nije sve gotovo izbacivanjem iz asocijacije. Ja bih tu dodao jos nekoliko disciplinskih mera. Tipa: dozivotna zabrana ponvnog ucesca u asocijaciji, placanje kazne (jer nasi ljudi najvise slusaju kada su udareni po dzepu), kidnapovanje, ubistva... Ok, malo sam se zaneo. Da stanemo na zabrani i novcanim kaznama. Takodje bih predlozio spisak The Fallen gde ce stojati njihova imena u Arial fontu size 14. (mozda sam malo preterao, al ajd sad, zakon je zakon)

Koliki raspon klasa predlazes? Ja sam mislio da je dovoljno rangirati od A, B, C, do D. Mada 4 klase mozda i nisu dovoljne. Kako bi bilo da im dodamo brojeve od 1 do 4, a ne do 3. Znaci skroz low bi bilo D4, skroz top bi bilo A1.

Posto sam clan Vokabular.org predlazem da pocnemo vise implementirati cirilicu u nas jezik (iako to sam ne cinim jos uvek). Ali posto je cirilica zvanicno pismo nase zemlje predlazem da sajt i svi dopisi budu na cirilici. Iskren da budem zgadila mi se vise latinica. Sada cu malo offtopic. Ne znam da li ste primetili deda mraza na flasi Knjaz Milos-a? Kada smo mi to imali pre na njoj? Zasto se na nasim televizijama vrti reklama u kojoj je na flasi sve ispisano LATINICOM!? Zasto oni zecevi se uvijaju oko onih jaja u reklami isto za KM? Zecevi su po katolickom obicaju. Mozda sam ja previse paranoican, ali "ovi" hoce da nas asimiluju. Skroz na skroz.

Mozda previse razmisljam o nekim stvarima, ali se zaista brinem kakav cu svet ostaviti svome detetu, iako sada imam 22 godine. Sve to nije daleko i ceka sve nas.

Da nastavim.
Sto se tice organizacije, trebalo bi odmah po osnivanju napraviti neke osnovne stvari. Ja mnogo volim protokol, i mislim da je to osnova civilizovanog drustva i odlicne organizacije. Nema nista na vrat na nos, vec se sve zna. Ako radis to i to dobijas to.
Svaka prepiska ce biti uniformisana sa logom i ostalim nakindjurenostima. Mislim da to daje i odredjen dignitet celoj stvari.

Sto se tice podrske, mislim da ce nam za sam start trebati oko 12.000€. Nekoliko racunara, neophodan software, web server, prostorije, planirano pokrivanje toroskova u narednih godinu dana. Da treba racunati da u prvoj godini asocijacije cemo poslovati sa minusom. Ako tako krenemo u borbu lepe su sanse da izadjemo sa nulom na kraju. Ne smemo podceniti okolnosti.

Mislim da za drzavu te pare nisu nista i da ih nece ni osetiti kada ih daju. Meni ne bi nista smetalo to, sve dok oni ne bi mesali svoje prste u nas posao. Zato treba napraviti ugovor, ako budu zeleli, koji ce nas zastiti od njih u svakom pogledu. Ako budemo mogli mogli bi da ostvarimo specijalnu saradnju sa Nic.co.yu, jer su nam oni ipak strateski partneri za nas posao. Mogli bi da provucemo malo monopolistickog u tome. Naprimer da se nasi zahtevi procesuiraju brze nego obicno. Ili mi da preuzmemo deo njihovih poslova koji su vezani striktno za nas, tako da bi svi poslovi bili instant gotovi.

Ok. Sto se tice pravnika ja sam Vam dao ideju kako i sta. Vi razradite detalje. Vidim da je resenje na pomolu, mislim na stazistu.

Mislim da je Asocijacija bolje resenje od sindikata, medjutim preko sindikata mozemo da uzimamo televizore Konka na rate itd. Salu u obor, sindikat je bolje resenje iz razloga sto cemo moci da uticemo na stanje zaposlenih i ne zaposlenih u Srbiji kroz sindikatsku borbu.

Ko zna. Mozda nasa mala asocijacija preraste u kompaniju.
[ Peacemaker @ 11.04.2006. 12:08 ] @
Ah, dobro jutro svima ... :)

Sindigat je neprofitabilna organizacija i finansira se od clanarina , i donacija kao i od akcija sindikata koje mogu biti profitabilne SINDIKAT NEPLACA POREZ :P

Ima dosta toga. Bash sam u poslu sa nekim, "Sindikatom Telekoma ..." ,novopecenim, pa sam otpratio sve od osnivanja pa nadalje.

Sto se pravnika tice ,kao i knjigovodje , smatram da to treba da budu profesionalci vec dokazani itd itd. Pa ako nemozemo da ih nadjemo na kompezaciju odna cemo da ih platimo...:)
od drzave za pocetak mozemo da dobijemo kitu(cvetca) da radimo ... osnovni izvor finansija bi morala biti clanarina i donacije , kojih bi nadam se bilo , naravno, e ovako za pocetak dajte da smislimo ime i logo onda lepo napravimo pristupnicu i postavimo je na es i gde god stignemo, Ljudi stampaju popunjavaju i salju na neku adresu pa ako se skupi oko 200-300 clanova mozemo da pocnemo da radimo , stim da mi se vasa ideja o rangiranju nesvidja , treba da postoji ali malo drugacije ...


Sta mislite o pristupnicama da na osnovu njih vidimo sta dalje...

pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Peacemaker dana 11.04.2006. u 13:12 GMT+1]
[ NenaSoko @ 11.04.2006. 18:13 ] @
Rangovi su malo preglomazni, ja sam samo reda radi rekao D3, ali predlazem cetiri osnovna npr. A,B,C,D sa po dva podranga 1 i 2, tako da dobijas oko osam kategorija, najnizi D2 i najvisi majstorski A1. Mislim da je sasvim dovoljno.

Pismo cirilica ili latinaica, se zna, regulisano zakonom, Times New Roman 12, cirilica, ali mozemo i dvojezicno, pa za i tro jezicno a oni koji znaju i svahili mogu i na njega. Mislim da smo sada predaleko otisli, dajte da prvo skupimo ljude.

Pristupnica - to je odlicna ideja, napravimo virtuelnu pristupnicu poput neke grupe, za prijavu neki osnovni podaci, ime prezeime, email, mesto, kontakt telefon i sl., i da navede sta ocekuje od sindikata. Broj moze biti i manji za pola, dovoljno za pocetak. Jer ne primamo sve i svakoga, iza njega mora stajati neki rad. Znaci u prijavi i linkovi ka neikm od njegovih sajtova minimum 2.

Nije u pitanju samo ime vec samo ono profesionalaca, a ako vec osnivamo sindikat onda neka bude Strukovni Sindikat WebMastera Srbije, cek da skupimo clanstvo pa onda da ih izbacimo i o razlozima za iskljucenje.

A nakon osnivanja i registracije upotreba loga i sl. Za sada mogu da se zajedno sa pristupnicama postavi par predloga za logo pa da se glasa.

Od vlade sem po(drsku) tesko mozemo ocekivati bilo sta drugo i nista vise. Zato se moramo osloniti na strane donatore i ministarstvo nauke i tehnologije kada raspise neki projekat da konkurisemo.

onda da rezimiram


trebamo da odlucimo sidikat ili asocijacija

i

gde da postavimo tu virtuelnu pristupnicu

i dajte predloge za rangiranje?
[ Shadowsong @ 12.04.2006. 19:12 ] @
Ok. Ja sam za sindikat koji ce se zvati AWPS.

Mrzi me sada mnogo da pisem. Izvinjavam Vam se svima zbog toga. Ali ako budemo samo govorili i malo sta radili necemo se pomeriti daleko. Evo ja sam pre pola sata seo i zbrckao nesto.

Zig 1:


Zig 2:

Razlika je u tonovima boja. Ali bitniji je koncept.

Sve slike su zakacene na net zahvaljujuci ImageShack Hostingu. Hvala im.

A na sajtu www.plumts.com (sajt firme koji nikako da uradim) mozete naci link za DEMO prijavu. Ako neko nek uzme da napravi od onoga nesto ja zaista nisam imao vremena, samo sam poubacivao tekst.
[ Mystery_Men @ 14.04.2006. 17:23 ] @
hm:)
des nemanja:)vec smo pricali to tome...
po meni:
Asocijacija Web Stvaralaca Srbije (deluje malo hrvatski:()
Asocijacija Web Umetnika Srbije
Shto se logo-a tice , mora biti mnogoooo bolji , takva asocijacija o kojoj govorimo (nebitno kako se zove) mora imati mnogo prepoznatljiviji logo od ovog.Ovo mi deluje kao neki auto-moto savez srbije:)))
Sama rec AWPS , AWUS , AWSS (nebitno koja) , negovori nishta o cemu se tu zapravo radi , i neko ko prvi put vidi taj logo nece imati pojma o cemu se radi:)
Logo mora imati neki znacic (video si onaj prosli , probni:) - mora biti shvatljiv iz prve
Asocijacija Web Umetnika (ili stvaralaca) Srbije - deluje mi kao pun pogodak (ima mesta i za dizajnere,codere , programere)
Asocijacija Webdizajnera Srbije - u tom naslovu ostaje mnogo manje mesta za programere , codere , itd...
Asocijacija Web Profesionalaca Srbije - zvuci prepotentno ...
Sama ideja je za takvu organizaciju je odlicna - najbitnija stvar iz sveg toga je da se vec jednom utvrde cene rada (neki minimum ispod kog netreba raditi) - mislim da bi se dosta ljudi prikljucilo tom projektu (pomoc) bez ikakve novcane naknade , a naravno isto mislim da bi se isto veci broj ljudi prikljucio kao clan i ucesnik u temama i diskusijama..(i naravno josh dosta toga)...
Ja sam Za (a mislim da ima vec 10,15 osoba)

evo onog starog idejnog resenja , shto se tice banera ...mislim da bi dobro izgledalo i kao ilustracija i kao 3d slicica (ideja naravno) A sam naziv organizacije bi bio odradjen kao neki mini logo (sa recimo dve cetkice(ili nekom tastaturicom) - ispred naziva organizacije) --->moze ovo da izadje na dobro
[ NenaSoko @ 16.04.2006. 15:21 ] @
E ovo ce i jos na dobro izaci, dobija konkretne crte, svidja mi se LOGO koji je preporucio Mystery_Men .

Malo sam za vikend bio zauzet ali cu sesti u ponedeljak tj. sutra i nesto odraditi.


Ja predlazem ako je sindikat da ime bude:

SIDIKAT WEBMASTERA SRBIJE

ako je asocijacija

ASOCIJACIJA WEBMASTERA SRBIJE


ima mesta za sve.
[ radea @ 18.04.2006. 00:38 ] @


Jako dobra zamisao. Javljam se da ucestvujem i posto nema mnogo vajde
od toga da ja sad nesto preterano pricam i objasnjavam objasnjeno odlucio
sam da makar necim doprinesem osnivanju ovakve organizacije. Samo zelim
reci da bi sto se ljudi tice trebalo da sadrzi vrsne pravnike kao osnovu za
sve ostalo. Mnogo mi se svidja ideja da se odrede cene web dizajniranja/programiranja,
da ne bi zaskakali jedni drugima musterije snizenim cenama. Isto tako da bi
mogli legalno da placamo porez za svoje radove. Treba isto tako postaviti
jasan kriterijum kakvi Web dev. studiji bi imali mogucnost da uopste postanu
clan ovakve organizacije. Drugim recima najvise se treba baciti na odredjivanje
kriterijuma za sledece stvari: Clanove (kategorizovanje istih, i pravljenje uslova
za prijavljivanje u AWS), platnog kriterijuma tj. cena po satu rada (u zavisnosti
koje vrste rada) na web projektu, kriterijumom bodovanja web sajtova, kao
i sve ostale stvari kojih trenutno nemogu da se setim.
Evo nesto na brzinu sto sam uradio sobzirom da zurim da spavam:


[Asocijacija Webmajstora Srbije]



@Mystery_Men, mislim da je to idejno resenje previse jednostavno
da bi pretstavljalo dizajnere Srbije. Mislim da mora bolje.

Ako treba neka pomoc mozete mi se obratiti na drake.scc(at)gmail(dot)com


Pozdrav

[Ovu poruku je menjao radea dana 18.04.2006. u 02:03 GMT+1]
[ NenaSoko @ 18.04.2006. 08:09 ] @
Napredujemo, napredujemo, evo za sada imao tri predloga logoa, cak mozemo i birati.

Ali radea je u pravu, moramo uspostaviti kriterijum ko moze biti clan a ko ne. Hocemo li u pocetku primati sve i svakoga ili cemo odmah uspostaviti kriterijum.

Prijava za popunjavanje u elektronskoj formi nalazi se na adresi http://www.smed-palanka.co.yu/webmaster/prijava.html

A kada budu pristigle prijave na adresi http://www.smed-palanka.co.yu/webmaster/pregled.html mocicete da vidite ko je sve poslao prijavu.
Nakon toga svi prijavljeni ce moci da glasaju za oblik organiyacije, naziv i grb.


Slazete li se sa ovim!

[Ovu poruku je menjao NenaSoko dana 18.04.2006. u 10:29 GMT+1]
[ me-tuzalem @ 18.04.2006. 08:28 ] @
Iako sam skeptican prema svemu, da dam svoj mali doprinos.
Predlazem da clanovi udruzenja mogu da budu samo oni koji se web dizajnom bave tako sto:
1. imaju svoju firmu za pruzanje ovih usluga
2. rade kao freelanceri, a inace nisu nigde zaposleni
3. zaposleni su u firmi (pod 1), i NE TEZGARE za svoj racun!!!!

Ovo pod 3 mi je najvaznije, muka mi je od bijelih medveda koji su se uvalili u nekakvoj drzavnoj firmi, tamo grickaju platu i ne rade nista, drugi ima placaju skolovanje, obezbjedjuju sve potrebne resurse, a oni su kao mnogo pametni pa u radno vrijeme prave sajtove za tezgu i obaraju cijenu.

BTW, ako je u pitanje udrzenje webmajsora Srbije, kada se predlaze logo, boje Srbije su crveno-plavo-bijelo, a ne plavo-bijelo-crveno!!

@nenasoko: Ne rade ti ovi linkovi za prijavljivanje!
[ NenaSoko @ 18.04.2006. 09:41 ] @
Citat:
me-tuzalem: Iako sam skeptican prema svemu, da dam svoj mali doprinos.
Predlazem da clanovi udruzenja mogu da budu samo oni koji se web dizajnom bave tako sto:
1. imaju svoju firmu za pruzanje ovih usluga
2. rade kao freelanceri, a inace nisu nigde zaposleni
3. zaposleni su u firmi (pod 1), i NE TEZGARE za svoj racun!!!!!

Ovo pod 3 mi je najvaznije, muka mi je od bijelih medveda koji su se uvalili u nekakvoj drzavnoj firmi, tamo grickaju platu i ne rade nista, drugi ima placaju skolovanje, obezbjedjuju sve potrebne resurse, a oni su kao mnogo pametni pa u radno vrijeme prave sajtove za tezgu i obaraju cijenu.

BTW, ako je u pitanje udrzenje webmajsora Srbije, kada se predlaze logo, boje Srbije su crveno-plavo-bijelo, a ne plavo-bijelo-crveno!!

@nenasoko: Ne rade ti ovi linkovi za prijavljivanje!



Sa svim se ovim slazem.
Moje je misljenje da ovu organizaciju treba osnovati pre svega zarad toga da se zastiti zanimanje kao zanimanje, da se podigne nivo usluge i kvaliteta. Da neko stoji iza ljudi koji u ovoj drzavi ovaj posao rade malte ne pro bono, dok je na zapadu to veoma cenjeno.
Treba da ujedini sve koji se bave webom kako bi mogli da se razvijaju i dalje.
Da uradi nesto po pitanju Internet veza konekcija, da daje preporuke (crne i bele strane) za ISP za Hosting i slicno.


Linkovi ispravljeni.

[Ovu poruku je menjao NenaSoko dana 18.04.2006. u 10:54 GMT+1]
[ me-tuzalem @ 18.04.2006. 10:02 ] @
Citat:
NenaSoko: Sa svim se ovim slazem, ja radim u drzavnoj instituciji i sa svim se ovim slazem. Poneki poslic sitan, za koji imam vremena odradim kod kuce. I to debelo naplatim.


Pa, po mojim kriterijumima, ti ne bi mogao biti clan.
1. I sam posljednji post si pustio u radno vrijeme. Znaci ovaj angazman ti placa drzava, a meni moja firma (ciji sam vlasnik).
2. Mozda "poneki sitan poslic" odradis kod kuce, ali vjerujem da bar deo radnog vremena provedes praveci, ili makar razmislajuci o tom "poslicu" u vrijeme koje ti placa drzava.
3. Da li si mozda neki "poslic" ugovorio u radno vrijeme ?
4. Da li ti drzavna firma placa literaturu, iz koje su stekao znanje koje koristis kod kuce ?
5. Zar ne mislis da je pregovaracka pozicija opstinskog webmastera (pretpostavljam da si to?), nepostena prednost u odnosu na nekog ko vodi svoju firmu za web dizajn ?
6. Probaj napraviti svoju firmu (agenciju, preduzece), bez garantovane drzavne plate, pa ces vidjeti stvari drugacije. Lako je prdjeti iz punog du****.

Ova pitanja mozda zavrijedjuju drugi topic, ali sam ih ovdje pokrenuo da bi u prica o udruzenju web kreatora ubacio i neravnopravan polozaj, a udruzenje bi trebalo da pomogne da se ta neravnopravnost eliminise koliko je moguce.

Uf, dok sam kucao, vidim da si promenio svoj post.

[Ovu poruku je menjao me-tuzalem dana 18.04.2006. u 11:03 GMT+1]
[ NenaSoko @ 18.04.2006. 11:25 ] @
Citat:
me-tuzalem: Pa, po mojim kriterijumima, ti ne bi mogao biti clan.
1. I sam posljednji post si pustio u radno vrijeme. Znaci ovaj angazman ti placa drzava, a meni moja firma (ciji sam vlasnik).
2. Mozda "poneki sitan poslic" odradis kod kuce, ali vjerujem da bar deo radnog vremena provedes praveci, ili makar razmislajuci o tom "poslicu" u vrijeme koje ti placa drzava.
3. Da li si mozda neki "poslic" ugovorio u radno vrijeme ?
4. Da li ti drzavna firma placa literaturu, iz koje su stekao znanje koje koristis kod kuce ?
5. Zar ne mislis da je pregovaracka pozicija opstinskog webmastera (pretpostavljam da si to?), nepostena prednost u odnosu na nekog ko vodi svoju firmu za web dizajn ?
6. Probaj napraviti svoju firmu (agenciju, preduzece), bez garantovane drzavne plate, pa ces vidjeti stvari drugacije. Lako je prdjeti iz punog du****.

Ova pitanja mozda zavrijedjuju drugi topic, ali sam ih ovdje pokrenuo da bi u prica o udruzenju web kreatora ubacio i neravnopravan polozaj, a udruzenje bi trebalo da pomogne da se ta neravnopravnost eliminise koliko je moguce.



Razlozi za osnivanje i uclanjenje u ovakvu jednu organizacju nisu da bi zastitili vas male privrednike, svaka vama cast, ali ja ovo vidim kao strukovnu organizaciju, u kojoj ce dolaziti do razmene ideja i usavrsavanja.
I kada budem pisao svoj CV, da stoji da sam clan jedne strukovne organizacije, a ne tamo neki nadri.
Vi prirednici, preduzetnici imate svoja udruzenja koja vas stite,vas i vasa prava, ako vas nestite to je onda drugo.

Neki sitan poslic ja odradim kod kuce, ali nikad ne razmisljam i ne ugovaram posao u ovoj zgradi u kojoj primam platu. Necu da kazem da ljudi ne dolaze i ne nude, to nikako i tekako dolaze i tekako nude, ali ih uvek saljem svojim prijateljima.
Ti sitni poslici su oni poslovi koje sam radio pre nego sto sam se zaposlio ovde gde sam. znaci sada ih sao administriram i to su sajtovi koji su mi otvorili vrata ka ovom mom poslu i ljudima koji su mi ukazali poverenje kada mi je najvise trebalo nezelim i necu okrenuti ledja kada sam ja njima potreban. To stvara losu sliku o nasoj profesiji.

Svo svoje znanje sam stekao placajuci sam i knjige i kurseve, u drzavnu instituciju sam dosao sa vec tri uradjene Internet prezentacije.

I dalje usavrsavanje placam sam, seminare i knjige, jer od drzave ne zelim nista da uzmem, jer sto god da uzmes ona ti stostruko naplati odnosno ljudi koji u njoj rade.

Moja jedina prednost je sto mogu u neogranicenim kolicinama surfovati Internetom u potrazi za sourceom, kodovima, scriptama i sl.

Ali ja to ionako vec upotrebljavam na Opstinskom sajtu, tako da zloupotreba na "kucnim" poslicima je neprimetna.

A sto se tice toga da prdim iz punog du****, malo ti je konstatacije preostra, a sam vidi zasto.

I kako mi se cini ti zelis da osnujes organizaciju koja ce da zastiti vas male privrednike od freelancera, onda si promasio temu.

Ja zelim da zastitim struku od deda miloja i slicnih njemu. Onda se nismo razumeli u ciljevima.

RAZMISLITE MALO O TOME DRAGI KOLEGA!
[ me-tuzalem @ 18.04.2006. 11:53 ] @
Ovaj topic (bilo ih je nekoliko , ne znam da li su mergovani) se uglavnom fokusirao oko dvije teme.
Jedna je asocijacija koja bi kao usko strukovno tijelo pomagala autorima u postizanju bolje kvalitete (dizajnerski, programerski ...). I tu PRIZNAJEM moja predlozena ogranicenja ne stoje!
Druga, cesto pominjana tema je bila oko unificiranja cijena i slicnih, cisto trzisnih elemenata, i tu je itekako vazno da li smo ravnopravni. Jedno je raditi za garantovanu platu, a ako nesto kapne sa strane onda lijepo, a sasvim drugo, kada, ako nemam kome da uradim sajt, nema ni mlijeka za djecu.
Ako bi se asocijacija bavila onim prvim, onda moja diskusija ne stoji i treba je brisati. Ako bi joj teziste bilo na trzisnoj zastiti web autora, onda je ovo sto sam napisao itekako vazno.

Da se razumijemo, nisam ja protiv freelancera.(pogledaj moj prvi post).
Ali smatram da NISU freelanceri oni koji tezgare! Freelanceri su oni koji bez stalnog zaposlenja, jer vole ljudi slobodu, svoj rad i znanje pokusavaju da prodaju i naplate.
Ja sam samo protiv "zakonom zasticenih bijelih medveda".
Pogledaj npr. www.radanpro.com. Sajt vec dvije godine radi covjek koji u jednoj drzavnoj firmi ne radi nista, i vec dvije godine svo svoje radno vrijeme trosi na pravljenje sajta.
[ NenaSoko @ 18.04.2006. 12:27 ] @
Citat:
me-tuzalem: Ovaj topic (bilo ih je nekoliko , ne znam da li su mergovani) se uglavnom fokusirao oko dvije teme.
Jedna je asocijacija koja bi kao usko strukovno tijelo pomagala autorima u postizanju bolje kvalitete (dizajnerski, programerski ...). I tu PRIZNAJEM moja predlozena ogranicenja ne stoje!
Druga, cesto pominjana tema je bila oko unificiranja cijena i slicnih, cisto trzisnih elemenata, i tu je itekako vazno da li smo ravnopravni. Jedno je raditi za garantovanu platu, a ako nesto kapne sa strane onda lijepo, a sasvim drugo, kada, ako nemam kome da uradim sajt, nema ni mlijeka za djecu.
Ako bi se asocijacija bavila onim prvim, onda moja diskusija ne stoji i treba je brisati. Ako bi joj teziste bilo na trzisnoj zastiti web autora, onda je ovo sto sam napisao itekako vazno.

Da se razumijemo, nisam ja protiv freelancera.(pogledaj moj prvi post).
Ali smatram da NISU freelanceri oni koji tezgare! Freelanceri su oni koji bez stalnog zaposlenja, jer vole ljudi slobodu, svoj rad i znanje pokusavaju da prodaju i naplate.
Ja sam samo protiv "zakonom zasticenih bijelih medveda".
Pogledaj npr. www.radanpro.com. Sajt vec dvije godine radi covjek koji u jednoj drzavnoj firmi ne radi nista, i vec dvije godine svo svoje radno vrijeme trosi na pravljenje sajta.


E drago mi je da smo se napokon razumeli!
Pa onda hajde da resavamo problem jedan po jedan.
Da krenemo sa kvalitetom, a onda i sa legalnoscu.
Neznam kako ljudi koji rade u drzavnim ili privatnim (malo teze) postizu da rade posao i kod kuce. Ovaj koji radim na poslu je preglomazan i jos nije gotov a radim ga od sredine januara i jedva poekad postignem da administriram i one stare. I to cu raditi neko vreme, a onda cu ih prepustiti nekome drugom, jer nemogu sve da stignem, em sto radim ovo, em sam postao danas i poverenik za dijasporu. posla svaki dan sve vise i vise i sve vise i vise potencijalnih klijenata.

Evo bas mi pre neki dan dosao covek hoce sajt na principu love de lux-a. Pitao me za cenu i hocu li ja to da odradim.
Rekao sam da cenu ne znam, ali mu mogu dati preporuku ko to moze kvalitetno da mu odradi.

U tom pogledu ja mogu i hocu da pomognem i dobornameran sam. Oni koji hoce po svaku cenu da rade 100 sajtova mesecno mislim da netreba da budu clanovi ni jednog ni drugog, em sto obaraju cenu, brate neverovatno obaraju i kvalitet....
Znaci da idemo prvo sa jednim pa onda sa drugim, ako se slazete.
[ Mystery_Men @ 18.04.2006. 17:05 ] @
Citat:
radea

@Mystery_Men, mislim da je to idejno resenje previse jednostavno
da bi pretstavljalo dizajnere Srbije. Mislim da mora bolje.
Ako treba neka pomoc mozete mi se obratiti na drake.scc(at)gmail(dot)com
Pozdrav
[Ovu poruku je menjao radea dana 18.04.2006. u 02:03 GMT+1]


Pazi sto se tice toga , to je samo ideja koja nemora biti realizovana (dosla mi ideja iz glave , buum seo i uradio je za 5 min) pre nego sam ugasio comp...sto se tice ove ideje moze da bude mnogo bolje odradjena , i da deluje odlicno kada se postavi na sajt . s tim sto ilustracija ne predstavlja logo - logo bi bio odradjen posebno i bio bi naknadno uklopljen sa tom slicicom (banerom) - naravno bio bi odradjen cirilicom , i onaj text (asocijacija web profesionalaca srbije bi bio izbacen) i zamenjen cirilicnim logo-m...
Kada ja u pritanju asocijacija ili neki sindikat - definitivno sam za ilustraciju , 100% je bolje resenje od neke realne slike sa nekim pshop filterom...
Sto se tice tvog predloga , moram reci sledece (bez neke zle namere):
logo deluje kao logo za neki zipo upaljac , onaj orao deluje kao americki , a i one boje (koje predstavljaju nasu zastavu) slicne su americkim , tako da u kombinaciji sa onim orlom definitivno deluje kao logo neke americke kompanije....ako cemo orla onda nek bude dvoglavi:)))
[ Peacemaker @ 18.04.2006. 18:29 ] @
Bio sam veoma zauzet predhodnih dana , drago mi je da vidim da postoji interesovanje za ovako nesto.
Iako sam nacionalista, smatram da ipak treba da koristimo latinicu kao zvanicno pismo.
Takodje smatram da treba da bude u pitanju sindikat.Koji bi se zvao "SINDIKAT WEBMASTERA SRBIJE" kao sto je neko predlozio vec.
Nazalost moram da konstatujem da mi se ni jedan logo nesvidja i cim budem imao malo vremena postavicu svoje idejno resenje.

Pa dok nebudem uradio nesto, tolko od mene.


Pozdrav
[ noviKorisnik @ 18.04.2006. 20:43 ] @
A šta je to webmaster?
[ Mystery_Men @ 18.04.2006. 21:56 ] @
webmaster je bezveze nadimaK:))to je rec koja je totalno nezvanicna , i koristi se ponajvise za ljude koji
koji azuriraju , prave , dizajniraju sajtove....glupa rec..
ta organizacija kako god joj bude ime nesme sadrzati rec webmaster (jer ta rec nista neznaci , i nije srpska rec)...
Asocijacija Web Dizajnera Srbije meni deluje najbolje...sto neko rece i coderi i programeri su na neki nacin dizajneri:)
tu ima mesta za sve - tom nazivu...
Sindikat - to mi deluje totalno komunisticki:) - bucmasti debeli sindikalci:) koji sede u fotelji i nishta ne rade...
Neko pomenu da se konkurise za neku kintu 12 000e:)))da da drzava:) - teshko ali ne i neostvarljivo (nikad se nezna)
ako daju pare Asocijacija ce im garantovati kvalitetne sajtove , redovno azuriranje , i davace popust od 10% (od 2000e:) za vladine institucije:) ministarstva , projekte , itd...:)))
Sve u svemu ovo je odlicna ideja , a mislim da ima dosta zagrejanih (koji nebi napllacivali svoj rad i trud dok ta "asocijacija" ne zazivi da moze da finansira ljude koji vode racuna o sajtu i ogranizaciji)
Sto se tice rangiranja , mislim da su dva ranga dovoljna - programer - dizajner , mesta za uclanjenje ima za svakoga ko ostavi svoj portofilio - naravno zahtev za uclanjenje se upucuje pismeno na mail u vidu formulara - posto procita zahtev administrator odobrava "pristup" novom clanu...pa tako ko zeli privatno da angazuje nekoga iz asocijacije moze pogledati njegov portofilio...
Mislim da bi to sve to za manje od godinu dana zazivelo , da se utvrde cene rada , kreira crna lista preduzeca koja su ostala duzna , svi clanovi asocijacije bi ravnomerno delili posao koji "asocijacija" obezbedi uz naravno uzimanje provizije (recimo 10% od sume koja je isplacena za neki projekat) - za budzet organizacije ,isto da drugi clan angazuje nekoga iz asocijacije ukoliko je tanak sa vremenom (ko ima viska posla) , da se daju saveti i pruza pomoc ljudima koji je zatraze...
Sto se tice samog sajta - predlazem : engleski , spanski , nemacki , italijanski , francuski (eventualno kineski :mrgreen: )= tako da se mogu sklapati i poslovi sa ljudima iz inostranstva (susedi ce nas razumeju:)...Sve smo blizi realizaciji:D , ajd bre da krenemo polako da radimo neshto.......finansija i donacija za asocijaciju nece biti dok projekat ne bude zaziveo...tako da negine free work za dobrobit svih
odradicu i ja josh neki logo , id banner...:)

EDIT : P.S ne radi :mrgreen: :))

[Ovu poruku je menjao Mystery_Men dana 18.04.2006. u 22:59 GMT+1]
[ soulshine @ 18.04.2006. 23:27 ] @
Owaj, swe je to qL .. aLi ajde neshto konkretno... Mrzelo me je da chitam prethodne postove do detalja, ali koliko sam shwatio wi swi imate blizu 30 (no hard feelings), dakle, sa tix 30 trebalo bi da ste wetj uradili dosta ako se naziwate profesionalnim webmasterima. A od swega owoga ja widim 2-3 logo-a i jedan bugovt sign up form :]. Shto znachi, pokazhite washe radove, predstavite se, jer niko ne zheli da ulazi u nekakav sindikat/udruzhenje sa ljudima koji samo prichaju o nekakvim zakonskim ili bilo kakvim stwarima, umesto da rade ;]

btw, chemu h8 prema onima koji rade u drzhavnim firmama? :D Ja ne radim nigde (and im cool with that fact) :p

[Ovu poruku je menjao soulshine dana 19.04.2006. u 00:39 GMT+1]
[ Mystery_Men @ 18.04.2006. 23:56 ] @
@soulshine
ja imam 22:D
profesionalni - rekao sam da deluje bzveze i preopetentno...
webdizajneri je dovoljno...
to sto ima par logo-a je nebitno , bitnije je interesovanje ljudi da se tako neshto realizuje , a ima bar jedno 15-ak za ovih par dana - koji bi ulozili trud da se to realizuje..lako ce se posle utvrditi logo i napraviti jos radova kada se utvrdi fixni broj ljudi koji bi radili bez budzeta za pocetak...a nevidim zasto se ljudi ne bih prikljucili (koji se bave tim poslom) - naravno clanarina bi bila besplatna...znaci bitnije je da tu bude za pocetak nekih 200 , 250 ljudi koji bi se uclanili , nego da se sve to odradi a posle niko zainteresovan , bolje prvo skupiti 10ak , 15 ljudi (koji ce da rade), i ispitati situaciju kod ostalih da li su zainteresovani da se ukljuce i krenuti sa radom na svemu tome......
Sto se mene tice - vise sam opredeljen ka dizajnu (grafike ,izrada fontova , logo ,obrada slika , itd) tako da sam direktno povezan i sa web sajtovima - i , grafikama , ilustracijama , vizuelnim izgledom - ono shto je iza slicica , banera , ilustracija---> (codiranje css , php ...) ostavljam boljima od sebe...i tu sam ako treba neshto free da se odradi za ovu Asocijaciju koja mislim da ce biti realizovana;)

p.s @soulshine vidim da si se regno (new username) iskljucivo da bi postovao na ovu temu:)


[Ovu poruku je menjao Mystery_Men dana 19.04.2006. u 01:00 GMT+1]
[ NenaSoko @ 19.04.2006. 07:27 ] @
Citat:
soulshine: Owaj, swe je to qL .. aLi ajde neshto konkretno... Mrzelo me je da chitam prethodne postove do detalja, ali koliko sam shwatio wi swi imate blizu 30 (no hard feelings), dakle, sa tix 30 trebalo bi da ste wetj uradili dosta ako se naziwate profesionalnim webmasterima. A od swega owoga ja widim 2-3 logo-a i jedan bugovt sign up form :]. Shto znachi, pokazhite washe radove, predstavite se, jer niko ne zheli da ulazi u nekakav sindikat/udruzhenje sa ljudima koji samo prichaju o nekakvim zakonskim ili bilo kakvim stwarima, umesto da rade ;]

btw, chemu h8 prema onima koji rade u drzhavnim firmama? :D Ja ne radim nigde (and im cool with that fact) :p

[Ovu poruku je menjao soulshine dana 19.04.2006. u 00:39 GMT+1]



Koliko sam uvideo vecina nas koji su zainteresovani za osnivanje jedne ovakve organizacije, radimo ili privatno ili u nekim firmama, pa cak ima i privatnika. Tako da je to sto su dva tri losa loga i jedan bagovit sign up form verovatno posledica prezauzetosti svojim regularnim poslom, sto je slucaj kod mene, ne zelim da se pravdam ali za dva minuta uraditi formu i postaviti je, je premalo vremena a uz to je ne testirati je stvarno neprofesionalno s moje strane, ali dobra volja definitovno postoji i neke ce se stvari promeniti i popraviti. Evo naprimer sada forma radi odlicno, popravio sam je.

A kada dans ispratim ministra i nakon praznika zavrsim jos neke poslice definitivno cu malo vise vreman posvetiti ovome.


Samo definitivno moramo odrediti ime, kao i webmaster tako i web dizajner neznaci nista jer se pod tim pojmom misli na web page design, jer u engleskom ne postoji sama rec web design, vec prethodna koju sam naveo. A sad uklopi wpd u ime asocijacije, malo je preveliko, s sa druge strane iimas i web programere i web administratore. Svima njima je jedno zajednicko a opet nije isto.

Onda da se razgranicimo

web page dizajner organizuje stranicu, propisuje boje i raspored elemenata koji ce se i gde na web stranici naci.
web programer ili koder pise skripte VB, CSS, JS, PHP, ASP i ostalo
web administrator odrzava, administrira strenicu, menja sadrzaj kojem je istekao rok i postavlja nov.

WebMaste, a toga je kod nas ponajvise su oni koji znaju od svega toga po malo ili mnogo, nesto vise nesto manje ali su upoznati sa svime i znaju kako i sta radi. Sto bi se reklo one-man band ili all incluse.

Tako da je tacno sto je do sada receno u prethodnim postovima ali kako naci jedinstveno ime.
[ NenaSoko @ 19.04.2006. 07:50 ] @
Citat:
Mystery_Men: @soulshine
ja imam 22
profesionalni - rekao sam da deluje bzveze i preopetentno...
webdizajneri je dovoljno...
to sto ima par logo-a je nebitno , bitnije je interesovanje ljudi da se tako neshto realizuje , a ima bar jedno 15-ak za ovih par dana - koji bi ulozili trud da se to realizuje..lako ce se posle utvrditi logo i napraviti jos radova kada se utvrdi fixni broj ljudi koji bi radili bez budzeta za pocetak...a nevidim zasto se ljudi ne bih prikljucili (koji se bave tim poslom) - naravno clanarina bi bila besplatna...znaci bitnije je da tu bude za pocetak nekih 200 , 250 ljudi koji bi se uclanili , nego da se sve to odradi a posle niko zainteresovan , bolje prvo skupiti 10ak , 15 ljudi (koji ce da rade), i ispitati situaciju kod ostalih da li su zainteresovani da se ukljuce i krenuti sa radom na svemu tome......
Sto se mene tice - vise sam opredeljen ka dizajnu (grafike ,izrada fontova , logo ,obrada slika , itd) tako da sam direktno povezan i sa web sajtovima - i , grafikama , ilustracijama , vizuelnim izgledom - ono shto je iza slicica , banera , ilustracija---> (codiranje css , php ...) ostavljam boljima od sebe...i tu sam ako treba neshto free da se odradi za ovu Asocijaciju koja mislim da ce biti realizovana;)

p.s @soulshine vidim da si se regno (new username) iskljucivo da bi postovao na ovu temu



Cini mi se da interesovanje definitivno postoji, ne neko preveliko za sada, ali postoji. A ako se prica malo rasiri i po drugim forumima onda mislim da cemo dogurati do cifre od 200, 250,300,350.. a to je onda brojka i da se clanarina naplacuje.
Ali steta je sto se ovi "mladji" ne ukljuce malo vise, pa da daju, nemaraju da budu kvalitetne, alibar neka budu ideje.

A kada dodju u moje godine i budu imali iskustva koiliko ja i budu imali posla koliko ja, onda ce im zivot biti bagovit.

[ NenaSoko @ 19.04.2006. 08:06 ] @
Radim u SO Smederevska Palanka, od 1. decembra kao webmaster (pod tim podrazumevam sve, propisujem sadrzaj, dajem idejno resenje za dizajn i izgled stranice, administriram, jednom recju one-man band), a povrh toga, juce sam postao poverenik za dijasporu, a vec danas docekujem ministra.
Pre dve godine sam osnova nevladinu organizaciju "PALANKA Wireless", za propagiranje racunarstva, informatike i bezicnog interneta. Bilo je otprilike 10-15 entuzijasta koji su u pocetku zeleli da rade, ali vremenom se entuzijazam ugasio. Imajuci to u vidu postavljam isto pitanje hoce li se isto desiti i sa ovom organizacijom ili postoji sansa da se zaista sakupi 200 ljudi oko jedne ideje i da ovo nastavi da zivi i nakon osnivanja.

Zato mi se cini da je sindikat bolje resenje ma koliko komunisticki zvucao, jer on ipak stiti prava radnika, tj. trebalo bi da stiti, od losih poslodavaca i moze okupiti ljude istog zanimanja radi razmene ikustava, usavrsavanja i sl.

Sindikat i Asocijacija imaju isti delokrug ali ne i istu tezinu kada nastupaju pred drugim organizacijama, vladinim i nevladinim.
[ jablan @ 19.04.2006. 09:11 ] @
Citat:
soulshine: koliko sam shwatio wi swi imate blizu 30 (no hard feelings), dakle, sa tix 30 trebalo bi da ste wetj

Poruke namerno pisane što nerazumljivijim jezikom ubuduće će biti brisane. (Na ovoj temi samo to još fali.) Ili, ako ti je ovako jasnije: isqooleeray malo sa tim slowima.
[ Peacemaker @ 19.04.2006. 10:05 ] @
Shvatio sam pouku sa webmaster, stvarno je nezgrapno ... Ako mislite da Web dizajner ne bi iskljucilo codere i druge , savrseno odgovara.

Sto se tice sindikat-asocijacija , i dalje odgovorno tvrdim da je Sindikat bolje resenje , a to sto nekome zvuci komunisticki govori samo to
da su ljudi veoma neupuceni.

Sindikat moze da zastiti i trziste i ljude koji pokusavaju da opstanu na tom trzistu,
asocijacija moze da propisuje standarde i dobija na tezini kada clanovi asocijacije postanu uticajne velike firme
koje uglavnom i formiraju asocijacije da bi mogli da lakse definisu standarde koji im odgovaraju na trzistu.

Ima tu jos mnogo toga ....



[Ovu poruku je menjao Peacemaker dana 19.04.2006. u 11:18 GMT+1]
[ vejin @ 19.04.2006. 11:10 ] @
Moje razmisljanje je sledece, angazovati ekonomistu ili menadzera, pa ga platiti da radi posao. Clanovi unije da plate clanarinu od po 100 evra godisnje. Ekonomisti koji vodi poslove zakaciti za vrat nadzorni odbor od nekoliko profesionalaca koji imaju firme za izradu sajtova i bar dva freelancera. Ako nebude dobro radio posao, posledica ja jasna.

Napraviti bazu podataka sa osnovnim pogdacima o clanovima, obavezno sa referencama. A takodje napraviti par stranica sa upozorenjima na prevare i sa savetima za krajne potrosace. Saveti bi bili otprilike da im se pretstave sta je knjiga gostiju, anketa, autorska prava, prednosti i mane koriscenja web templata............

Posao bi mogao pokrenuti neko ko ima malo iskustva u organizovanju. Takodje nebi bilo lose pogledati i iskustva zemalja u okruzenju. Jer ipak ne izmisljamo toplu vodu, zar ne.

Ja nista ne govorim, ja samo predlazem.
[ soulshine @ 19.04.2006. 11:17 ] @
@ ostatak: Ovde se raspravlja o imenu i logou tog udruzhenja? :] Vidi se da postoji interesovanje, zashto onda ne bi preshli sa rechi na dela? :D

Citat:
Mystery_Men:p.s @soulshine vidim da si se regno (new username) iskljucivo da bi postovao na ovu temu:)


:D bio sam primoran :D

Citat:
NenaSoko: Cini mi se da interesovanje definitivno postoji, ne neko preveliko za sada, ali postoji. A ako se prica malo rasiri i po drugim forumima onda mislim da cemo dogurati do cifre od 200, 250,300,350.. a to je onda brojka i da se clanarina naplacuje.
Ali steta je sto se ovi "mladji" ne ukljuce malo vise, pa da daju, nemaraju da budu kvalitetne, alibar neka budu ideje.

A kada dodju u moje godine i budu imali iskustva koiliko ja i budu imali posla koliko ja, onda ce im zivot biti bagovit.


Mladji? :] imam 18 ako nekog interesuje. A znam josh dosta ljudi koji bi se rado ukljuchili u ovako neshto, ali nisu informisani, shto znachi -> ako su svi ozbiljni u nameri da to udruzhenje zazhivi onda pocnite sa propagandom brale :D reklamice. Postoje i drugi 4umi sem [es]... (:

@ vejin: 100e godishnje? Za shta? Mislim da je to ipak malo previshe za chlanarinu...Mozhda posle odredjenog vremena kada se udruzhenje dokazhe u web society

[Ovu poruku je menjao jablan dana 19.04.2006. u 12:24 GMT+1]
[ NenaSoko @ 19.04.2006. 12:00 ] @
Citat:
soulshine: @ ostatak: Ovde se raspravlja o imenu i logou tog udruzhenja? :] Vidi se da postoji interesovanje, zashto onda ne bi preshli sa rechi na dela? :D



Mladji? :] imam 18 ako nekog interesuje. A znam josh dosta ljudi koji bi se rado ukljuchili u ovako neshto, ali nisu informisani, shto znachi -> ako su svi ozbiljni u nameri da to udruzhenje zazhivi onda pocnite sa propagandom brale :D reklamice. Postoje i drugi 4umi sem [es]... (:

@ vejin: 100e godishnje? Za shta? Mislim da je to ipak malo previshe za chlanarinu...Mozhda posle odredjenog vremena kada se udruzhenje dokazhe u web society

[Ovu poruku je menjao jablan dana 19.04.2006. u 12:24 GMT+1]

Pa ti si jos mali!
Ni ja nisam bio informisan ali me je ova tema zanimala i o tome sam cutao sve dok sasvim slucajno nisam dosao do ovog foruma i od JABLANA trazio da otkljucatemu i onda je krenulo, od predloga pa do prvih konktrenih rezultata.
Za one koje znas da su zaintereosvani javi im za forum i neka se ukljuce ako imaju zelje.

Do sada ima samo tri prijave, ako ih bude vise mozda stvarno bude neceg veceg i konkretnijeg!

Pa ovo je nemoguce 100eurica, zasta? Mi nemamo nista konkretno, cek da se osnijemo pa da vidimo gdesmo, sagledamo probleme, a zatim iznadjemo resenja za njihovo prevazilazenje. Imamo Agenciju za informatiku i Internet pa se povezemo s njima i nesto konkretno odradimo, e onda mozemo da uzmemo 100e godisnje ili 1% od plate kako radi zvanican sindikat, e od tada pocinje ozbiljan rad, a sa njim i sredjena nfrastruktura i sve ostalo.

Dakle za sada o naplati clanarine mozmeo samo da sanjamo!

Peacemaker fali ti jos jedno S u logu!

[Ovu poruku je menjao NenaSoko dana 19.04.2006. u 13:04 GMT+1]
[ soulshine @ 19.04.2006. 12:10 ] @
Citat:
NenaSoko: Pa ti si jos mali!


:) Na mladjima svet ostaje. :] Ali evo povlachim se iz dalje diskusije. Vidimo se.
[ vejin @ 19.04.2006. 12:32 ] @
Finansiranje na procenat iz naplacenih poslova ne nije ja mislim dobro resenje, jer ce svi prijavljivati da su naplatili posao po 50 evra.

Citat:
NenaSoko:

Do sada ima samo tri prijave, ako ih bude vise mozda stvarno bude neceg veceg i konkretnijeg!



Gde se treba prijaviti?
[ NenaSoko @ 19.04.2006. 14:36 ] @
Citat:
soulshine: :) Na mladjima svet ostaje. :] Ali evo povlachim se iz dalje diskusije. Vidimo se.

Nisam ja rekao da treba da se povuces, ali da malo usporis i nevredjas starije i iskusnije!
[ NenaSoko @ 19.04.2006. 14:38 ] @
Citat:
vejin: Finansiranje na procenat iz naplacenih poslova ne nije ja mislim dobro resenje, jer ce svi prijavljivati da su naplatili posao po 50 evra.



Gde se treba prijaviti?

Mozda se nisam dobro izrazio ali poenta je jasna prvo rad a placanje tek onda i zatim.

U potpisu svake moje poruke je link za prijavu!

[Ovu poruku je menjao NenaSoko dana 19.04.2006. u 15:47 GMT+1]
[ starisloven @ 19.04.2006. 15:16 ] @
Za naziv možete uzeti "Udruženje web majstora Srbije".
[ NenaSoko @ 20.04.2006. 12:15 ] @
Molim vas da kada popunjavate prijave, popunite i polje sta ocekujete od osnvanja ove organizacije, jer ce sva ta vasa ocekivanja biti razlog za osnivanje i ciljevi kojima ce se teziti u radu.

Zato vas molim da izbegnete opste pojmove i recenice u sislu: "Mogiao bih do sutra da nabrajam."
Nabrajajte slobdno jer sto vise to bolje, sve sto nabrojite ce biti jeno za, sto vise za, to veci pritisak na ove gore, da se stanje popravi.
[ Shadowsong @ 21.04.2006. 10:31 ] @
Sve je to ok sto neko zeli da se ukljuci u raspravu. ALI DA PROCITA TEKSTOVE OD POCETKA! Mislim na "Gde da se prijavim?"
Pise ti na strani 4! Ispade da sve sto smo pisali moze da se popisa...

Ono sa logom je bilo cisto reda radi da ima nesto. Ni u kom slucaju nisam bio ozbiljan. Mislim da bi logo morao biti u lezecem formatu tipa 600 x 250 (predlog) i da je uradjen u nekom grange-hidef-metalic-national stilu. I prvenstveno da ne bude nacickan detaljima. Ko zna da radi u Ilustratoru ili cemu vec neka uradi logo u (joj stao mi mozak) vektorskom formatu (setio sam se). Ili da saceka da neko prezentuje resenje pa onda da ga uradimo kao vektor. I sto je vrlo bitno da se ne izgubi!!!

Smatram da 100 eura nije mnogo. Ja ih nemam sada. Zaista nemam. Ali smatram da mozemo izdvojiti 100 eura. Jer ako uradis 4-5 sajtova godisnje mozes sigurno da izdvojis taj novac.

------
Predlog:
------
Da bi ovakav sistem naplate radio. Predlazem da se naplata radi po sistemu 25x4 (25 eura po kvartalu).
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Da se ustanovi sistem nagrada na kraju godine. Nesto kao Oskar Americke Filmske Akademije. Gde cemo svi mi imati pravo glasa.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Da se predstavnici udruzenja dogovore sa BSA oko popusta na software.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Da udjemo u alijansu sa Informatickim (sta vec...) i Nic.co.yu. (Vec sam rekao kako)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Da ni jedan post na ovom treadu ne sme biti manji od 600 karaktera. Jer me nervira gubljenje i onako dragocenog vremena koje svi imamo a razlicito cenimo.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Da SWPS (Sindikat Web Profesionalaca Srbije) napravi svoj web hosting i zakupi celokupni server kako bi mi (clanovi) imali dobar i pouzdan hosting. (TO MI JE SAN!)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Da se za sponozra ili prijatelja SWPS uzme AppleCentarYugoslavia (odnosno Apple).
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Da se za tehnicku posadu SWPS uzmu najbolji medju nama.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Da nadjemo harizmaticnog vodju koji ce nas predstavljati. (aka Scot Celby ili Steve Jobs)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Da se uradi cilj i plan razvoja za narednih nekoliko godina.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Da se slizemo sa nekim provajderom u srbiji koji ce dobiti licencu od nas kao oficijelni ISP SWPS. Tako da bi mi mogli njih da promovisemo kroz nas rad i delo i obrnuto.
---------------------------------------------------------------------------------------------------


AJMO PENZOSI! STA SE CEKA!
Hocu da se vidimo u Beogradu za 3 meseca! A cetvrtog da pocnemo sa funkcionisanjem.
[ tiranin @ 21.04.2006. 11:21 ] @
@nenasoko

A sto ne radi pretraga prijavljenih potencijalnih clanova ?
[ Mystery_Men @ 21.04.2006. 12:34 ] @
@Shadowsong
100 eura nije mnogo...ali je bre bruka da Asocijacija Web Dizajnera Srbije plati nekome
te novce jer nije sama u stanju da odradi kvalitetan zastitni znak:) - nek odradi svako od nas
po dva tri resenja - zajedno izaberemo najbolje (a sigurno ce biti bar 5,6 dobrih varijanti:)...

-Da bi sistem naplate radio - moras imati neku ponudu , zbog cega bi se ljudi uclanili i placali
clanarinu - niko nije lud da placa clanarinu jer mu je neko iz Asocijacije rekao
bice jeftinih legalnih softvera , bice povlastica , bice svega - majke mi:D
nema nishta od naplacivanja dok ne bude bilo dobrog razloga za to - shto bi neko placao clanarinu
a da od nje ima minus:) , svi valjda ocekuju neki mini profit od ulozenog novca;) - real time za naplatu - posle godinu dana...
-Slazem se za oskar:DD - (samo da pobednik ne pocne posle proglasenja sa plakanjem , i zahvaljivanjem svojoj mami koja ga voli , bogu koji je uvek tu , i naravno kucnom ljubimcu:)- neg da uzme +++ kesha i nasmeje se:))))
-Odlicna ideja za jeftinije legalne softvere (a mislim da je veoma izvodljiva) - eto podrstreka ljudima da placaju clanarinu:) (ima da budemo popularni kao Rimokatolicka Crkva:)))<--->surovo poredjenje , ali istinito:)
-Alijansa obavezno - nego shta!
-Vec ima 600 karaktera:)
-Hm server:)) , fina ideja ali ne i realna za pocetak...mozda posle nekih godinu , godinu ipo - to moze vec da se iskombinuje (jedino ako nepadne neki neocekivan kesh:)
-Pitanje da li Apple centar uopste ima u planu da finansira neku organizaciju ...Licno mislim da je najbolja varijanta da se trazi novac od nadleznih institucija - jer i one u toj celoj prici imaju interes - uvek ce imati garantovan kvalitet i nikad se nece kasniti sa "njihovim projektima":) - i naravno neizbezno Donate Us!!!:))
-Naravno da se odabere najbolji!,...sto se mene tice nisam taj:)... ja vam mogu pruziti free podrsku , graficki dizajn , ilustracije , vektoske grafike , uopshte vizuelni izgled...
-Vodja : Djovani Trapatoni (zraci harizmom:) - al trazi mnogo novca tako da od njega odustajemo:)
-Da da , celokupan buesnisse plan:) (neophodno!) - da se zna cilj!
-Provajder , pa shta tu ostaje da se bira - PTT , Verat (mada mislim da to dodje isto;)

-->>najozbiljnije mislim da bi "asocijacija" , trebala biti odradjena na minimum 5 , 6 stranih jezika - sto zbog mogucnosti da vise ljudi ugrabi nekog dobrog posla za strance ( i naravno uzme vece novce), mozda se uleti i u neki veci projekat.... , sto zbog neocekivanih donacija i poklona koji uvek mogu prijatno da iznedade:)
Videcu da odradim koji logo (ali ozbiljnu varijantu) , neki ultramegagiga ozbiljan logo:)
[ Shadowsong @ 21.04.2006. 13:05 ] @
@tiranin
Zasto nisi mogao to pitanje postaviti preko privatne poruke?

[]

@Mystery_Men
Eeee, pobratime moj...
Prakticno si sam sebi odgovorio na pitanja i komentare.
No imam jednu primedbu za nas naziv ili komentar na tvoj predlog. Izaberi sta ti se vise dopada.

Rekao si da nam treba vise jezika na sajtu. OK, mozda. Da bi se i stranci uclanili. Hm. E vidis tu cisto sumnjam. Jer smo vec stavili Asocijacija / Sindikat Webmastera Srbije. Kljucna rec je Srbije. Strani jezici bi bili korisno za eventualno angazovanje asocijacije za neki megalomanski projekat.

Da ne bi smo vise sami sebi postavljali pitanja. Evo resenja.
Treba neko (ja ne) da se raspita o tome kakva nam dokumenta (papiri) trebaju da se osnujemo. Treba odmah izabrati High Council od 3 clana (coder, dizajner, admin), koji bi unapred postavili temelje za osnivanje. Bavili bi se dogovaranjem poslova, obezbedjivanjem povlastica, papirologijom. I kada se sve to zavrsi da se skoncentrisu na clanove. Mislim da je bolje da se tako uradi. Znaci da se osnuje. Da sve bude zatvorenog tipa. Dok se sve ne utanaci. I onda bum tras!

-------
Predlog: Mogli bi da nahvataju neke drzavne institucije da za njih radimo sajtove. Primer su opstine. Ja imam fenomenalnu ideju za sajtove opstina.

Jednom prilikom na nasem kongresu cu Vam je izneti.
-------

Sto se tice plana. HC bi morao da vidi kako ce da napravi da se clanarina od 100 eura vrati u 110 eura za clana. Jer to je razlika da li ce neko prici ili ne.
Tipa sa Dreamweavera 30 eura, sa Photoshopa 35, sa Zend Studija 20, popust za hotel kada budemo isli na kongres 20, literatura iz XXXXXXXXX biblioteke 5 po knjizi, i vec se clanarina sama otplatila!!! Na sajtu bi mogli da budu tutorijali... HelpDesk...

[ Zar nisam totalno IdeaMan! ]
[ vejin @ 21.04.2006. 21:50 ] @
Sve oko glavne stvari je uglavnom u redu, a glavna stvar je da bi to udruzenje trebalo da vodi ekonomista.
[ Mystery_Men @ 21.04.2006. 22:43 ] @
opet moram da kazem a vec je i neko postavio pitanje
Shta znaci rec Webmaster???!
Jesmo mi Srbi il Englezi?
Opet konstatujem da rec webmaster nema nikakvo znacenje...:)
[ Shadowsong @ 22.04.2006. 00:34 ] @
@vejin
JA SAM EKONOMISTA! PICK ME!

@Mystery_Men
Slazem se ja sa tobom. Ali kasno smo se setili da krenemo u posrbizaciju neta. Mislim da ne treba mnogo da lupamo glave za mene je webmaster samo rec. Mislim da je suludo govoriti o srpskoj reci u zemlji gde imamo vise turcizama nego bilo gde u svetu (ukljucujuci i TUKRE)

Web majstori zvuci skroz... Kada mi neko kaze majstor ja tu pomislim na auto mehanicara (nemam nista protiv njih. Sve najbolje!) ali kada se to kaze ne dobijam utisak da se misli na nekoga ko odrzava sajt. Vec na nekog tipa u kombinezonu mas'an do grla sa viljuskastom 12icom u jednoj i cekicem (nacionalna alatka) u drugoj ruci.

Kako god da odlucite fine by me.
Srbin ili Englez isto je... Ja volim Srbiju! (to valjda sam svima stavio do znanja)
[ NenaSoko @ 22.04.2006. 14:13 ] @
Citat:
tiranin: @nenasoko

A sto ne radi pretraga prijavljenih potencijalnih clanova ?

Radice nakon Ukrsnjih praznika. A ujedno cekam da se malo vise nas prijavi
[ Shadowsong @ 28.04.2006. 09:38 ] @
Nenade, koliko je se do sada prijavilo ljudi?
[ broker @ 28.04.2006. 14:07 ] @
Mene vise interesuje prosek godina prijavljenih :)
[ NenaSoko @ 28.04.2006. 18:20 ] @
Citat:
#1131031/Shadowsong: Nenade, koliko je se do sada prijavilo ljudi?

Sutra cu postaviti ko se sve do sada prijavio pa cete moci videti broj i neke osnovne podatke!
[ Mystery_Men @ 28.04.2006. 20:20 ] @
Citat:
#1131319/broker: Mene vise interesuje prosek godina prijavljenih :)


:))))) cika broker:D 69:) , to dodje 37:) respect:)
salu na stranu , godine nisu toliko bitne , naravno od 18 pa nadalje...
ja sam zasao u 23-cu:) , za ostale ne znam , recice valjda @nenasoko prosek godina prijavljenih:)
daleko je bitnije poznavanje materije i neko iskustvu u radu ...dizajn , code ....naravno i zelja za daljim napretkom i sticanjem znanja....itd , itd...
ja sam ubedjen da je sigurno veci broj mladjih ljudi ispisao te prijave (na mladjima svet ostaje:) , tj daleko je veci broj mladjih ljudi koji su u kontaktu sa racunarima , nego osoba od 40-ak godina...
[ noviKorisnik @ 28.04.2006. 22:28 ] @
Kako se dokazuje poznavanje materije, pa i iskustvo u radu?

Koje su kvalifikacije neophodne za prijavu u udruženje?

Vidim istaknuto pitanje "Koliko ste Internet prezentacija do sada uradili" - da li pretpostavlja kvalifikaciju?

Šta uopšte znači "uraditi Internet prezentaciju"?

Ups, sada vidim tamo na formularu da se pominje termin "web stvaralac" - o čemu se tu radi pobogu?

- nijedno od ovih pitanja nije banalno dok ne znaš da odgovoriš na njega.
[ broker @ 28.04.2006. 23:29 ] @
Ne bi bilo lose znati i kakav je prosecan godisnji promet prijavljenih web stvaralaca po osnovi web stvaralastva.
[ Mystery_Men @ 29.04.2006. 00:16 ] @
Citat:
#1131913/broker: Ne bi bilo lose znati i kakav je prosecan godisnji promet prijavljenih web stvaralaca po osnovi web stvaralastva.


Stoji to sto si napisao... oko stvaralaca i stvaralashtva :)))...
ja sam za neku organizaciju (asocijaciju) dizajnera...
e sad ovo sto si napisao mislim da je to veoma direktno pitanje na koje nisam siguran da bi i ti dao odgovor:) , i ako bi ga dao verovatno ne bi bio tacan:)...totalno neugodno pitanje i za onog ko postavlja a i za onog koji treba da odgovori , nebitno da li je cifra mnogo velika ili mnogo mala...a mislim i da to nema neke velike veze sa idejom da se napravi neki fixni cenovnik ispod kojeg netreba raditi...shto se mene licno tice najvise para sam uzeo (500 jevreja) za jedan porno sajt:)))))))) necu reci koji jer imam zelju da ostanem anonimus kada je ta vrsta umetnosti u pitanju...a kada je godisnji budzet u pitanju....nekom drugom prilikom - mozda u toj asocijaciji (ako zazivi:)

Citat:
#1131835/noviKorisnik: Kako se dokazuje poznavanje materije, pa i iskustvo u radu?
Koje su kvalifikacije neophodne za prijavu u udruženje?
Vidim istaknuto pitanje "Koliko ste Internet prezentacija do sada uradili" - da li pretpostavlja kvalifikaciju?
Šta uopšte znači "uraditi Internet prezentaciju"?
Ups, sada vidim tamo na formularu da se pominje termin "web stvaralac" - o čemu se tu radi pobogu?
- nijedno od ovih pitanja nije banalno dok ne znaš da odgovoriš na njega.


1. Nikako:( , recimo da se ostavljaju linkovi (u nekom licnom profilu) ka svojoj prezentaciji i svojim radovima
2. Sto se kvalifikacija za prijavu tice po meni ovako treba da izgleda : kontaktirati nekoga iz te asocijacije (admina ili nekoga ko bude zaduzen za tu oblast) (ako to sve zazivi) putem mail-a , ostaviti prave podatke (adresu , telefon ,itd...koji su vidljivi samo administratoru) linkove ka svojoj prezentaciji i svojim radovima - pa ko zeli privatno da angazuje tog clana asocijacije - moze ga kontaktirati putem maila...---Poshteno!:) ,...za koga se sazna (slucajno ili namerno) da je lagao za podatke pri prijavi - taj biva iskljucen iz tog udruzenja , i svako ko se bude nekorektno ponasao na bilo koji nacin dobija out:)
3. Kolicina uradjenih prezentacija :) , to je opet bezveze , ne sme se na taj nacin gledati da li ce neko biti primnjen ili ne , i to uopste negovori nista o samom kvalitetu pojedinca...mogu ja da prezentujem ovog momenta neko novo slovo na internetu = 10 novih slova = 10 prezentacija:)))))) to je sve bzveze i nadam se da nece predstavljati bilo kakvu kvalifikaciju pri uclanjenju....- a po meni uraditi neku prezentaciju znaci (5, 6 html stranica) , logo firme (u vidu nekog jpg banera)--->o nama--->proizvodi-->usluge--->cenovnik--->adresa--->kontakt , neki rolover i to je to:) (ili eventualno da se to odradi u flasu:)= moje vidjenje prezentovanja neke firme...
Web stvaraoci ....bezveze necu se tu prijaviti sigurno:) slazem se sa broker i sa novikorisnik:) = tako ne sme da se zove...
Probao sam da dam moje vidjenje na ova pitanja , naravno ona su jako proizvoljna i moze se pricati mesecima na tu temu:)
@broker i @noviKorisnik zato vas dvojica (ukoliko imate vremena) ne bi preuzeli organizaciju oko svega toga , sigurno ste duze od nas koji smo zainteresovani , u toj prici (dizajn , css..itd)...
bitna je stvar da se iz ovoga ne izrodi (ukoliko se razlizuje)- neki mega strucnjak koji bi pokupio slavu jer je uradio uspesan projekat - da posle prica -e moja ideja , ja sam sve odradio...itd:).... trebalo bi svi da kazu = ovo je nase , ovo je kuca svih nas...(naravno i da misle tako:)
[ broker @ 29.04.2006. 08:20 ] @
Imam dva razloga:

- nemam vremena, imam previse posla

- ne pronalazim sebe u tome sto ste vi zamislili


Inace, imam utisak da vecina aktuelnih diskutanata uopste niej procitala celu ovu temu, posto upadate u iste greske kao i ljudi pre vas.

Osnovno o cemu vi diskutujete je:

- kako ce da se zove organizacija
- kakav ce da bude logotip
- na koji nacin ce da vam nalazi posao

Medjutim, ako mislite da ta organizacija zazzivi morate naci nacin da privucete ljude koji su odavno razvili biznis, imaju dosta posla, nemaju vremena za zamajavanje i kojima organizacije ne treba da bi diskutovali oko logotipa i naziv, a ponajmanje im treba da im nalazi poslove.

[ Mystery_Men @ 29.04.2006. 10:18 ] @
i to isto stoji...
rece shadowsong , da se propagira legalan softwer , i da se preko te asocijacije nabavlja za nesto manje novca (za clanove) (sto je opet dobra stvar) a mislim da je i izvodljiva...isto da se utvrde neke cena rada kojih bi trebalo svi da se pridrzavaju...ako to mogu da odrade neki "trash" dj-evi , i da se dogovore 50e po zurci , onda to sigurno mogu uraditi i ljudi koji se bave ovim poslom ...a sto se samog nalazenja posla tice...to je nebitno - ali zasto da ne ako iskrsne neka dobra ponuda...da se recimo izaberu medju clanovima te asocijacije ljudi koji ce nas eventualno predstavljati i u inostranstvu......ima jos dosta toga o cemu treba razmisljati , i jos dosta toga sto bi eventualno moglo da se izvede...
Naravno niko se tu nece uclanjivati radi reda (jer mu je neko rekao) , svako tu ocekuje neku korist nebitno dal je ta korist u vidu neke ustede ili zarade novca , ili u nekom drugom , trecem obliku - niko se nece tu prikljuciti ako mu ne bude nesto garantovano uclanjenjem ...od naplate clanarine - nema nishta , berem prvih godinu dana dok to bude u nekoj experiment fazi...........sve naravno treba lepo isplanirati (delatnosti , koristi , pomoc , zasto se uclaniti itd..) ...pre nego se bude odlucivalo o nekom imenu i logo-u te eventualne organizacije......no prvo da vidimo koliko ima zainteresovanih ljudi , pa da se onda napravi neki mini elaborat:) (il kako god se to kaze:)
[ broker @ 29.04.2006. 11:02 ] @
Nije bitno koliko ima zainteresovan nego ko su oni. Po mojoj slobodnoj proceni u zemlji se moze naci u vrh glave 15-20 ljudi koji se mogu svrstati u profesionalce u ovom poslu i ako oni nadju neki interes, udruzice se. Medjutim, njihov interes nije ono sto vi ovde zamisljate.

To oko odredjivanja minimalnih cena i slicno, nece da upali. Oni koji i sada rade po damping cenama i bez ikakvih kriterijuma kvaliteta radice tako i dalje jer njih udruzenje i ne iteresuje nego brza zarada.

To udruzenje moze da posluzi samo da odvoji zito od kukolja, a to znaci da postavi prilicno visoke kriterijume i odvoji ozbiljne ljude od padobranaca pre svega po kriterijuma kvaliteta usluga, ozbiljnosti i pouzdanosti u poslovanju i slicno. Da bi to moglo da zazivi nije dovoljno samo napraviti deklaraciju. Potrebno je da iza nje stanu upravo oni ljudi koji su autoriteti o ovom poslu.

Bojim se da su neophodni kriterijumi takvi da ni neki vas koji se interesujete za osnivanje udruzenja, verovatno ne bi ste mogli da ih ispunite.

E sad, problem je sto autoriteti nisu zainteresovani. Oni su se odavno sami etablirali kao autoriteti, a nemaju problem sa padobrancima iz prostog razloga sto rade poslove koje padobranci ne mogu da rade jer nemaju potrebno znanje.
[ Shadowsong @ 29.04.2006. 11:58 ] @
Rekao je Shadowsong svasta nesto. Uglavnom pametne stvari. Ja mislim da smo dosli do trenutka kada je razgovor na temu imena ili logoa nebitan.

Pitanje je sta ce se konkretno uraditi, drugovi!
Nas sindikat mora biti utociste za sve nas, drugovi!
I kao takvo mesto mora biti nezavisno! Jel tako drugovi?
(sto ti je kad se covek presalta na komunizam)


Salu na stranu.
Ja vise sta da Vam kazem nemam. Dao sam Vam i razloge i zasto i kako.
Ko zeli da pocne neka krene. Ovo nije decija igra ovo je ozbiljna stvar.
Moj tim je u pocetcima i sada ja ili neko od nas da pocne da se bavi oko udruzenja bila bi ludost.
Zelim Vam sve najbolje. Sto se tice prijava. Plum TS Inc. ce se definitivno uclaniti u organizaciju.
Da bi to i drugi uradili koji nisu bili ovde dok pricamo sada o ovome. Morate procitati sve sto je napisano, ili sve sto sam ja napisao posto tu imate najvise materijala i da te "crtice" prevedete u delo.
Sto se tice mene. Ja ocekujem svoj lik u karbonitu i specijalnu zahvalnicu na ulazu u zgradu. (format sve preko 50 cm x 50 cm)


Srdacan pozdrav!
[ Mystery_Men @ 29.04.2006. 13:36 ] @
Citat:
#1132282/broker: Nije bitno koliko ima zainteresovan nego ko su oni. Po mojoj slobodnoj proceni u zemlji se moze naci u vrh glave 15-20 ljudi koji se mogu svrstati u profesionalce u ovom poslu i ako oni nadju neki interes, udruzice se. Medjutim, njihov interes nije ono sto vi ovde zamisljate.
To oko odredjivanja minimalnih cena i slicno, nece da upali. Oni koji i sada rade po damping cenama i bez ikakvih kriterijuma kvaliteta radice tako i dalje jer njih udruzenje i ne iteresuje nego brza zarada.
To udruzenje moze da posluzi samo da odvoji zito od kukolja, a to znaci da postavi prilicno visoke kriterijume i odvoji ozbiljne ljude od padobranaca pre svega po kriterijuma kvaliteta usluga, ozbiljnosti i pouzdanosti u poslovanju i slicno. Da bi to moglo da zazivi nije dovoljno samo napraviti deklaraciju. Potrebno je da iza nje stanu upravo oni ljudi koji su autoriteti o ovom poslu.
Bojim se da su neophodni kriterijumi takvi da ni neki vas koji se interesujete za osnivanje udruzenja, verovatno ne bi ste mogli da ih ispunite.
E sad, problem je sto autoriteti nisu zainteresovani. Oni su se odavno sami etablirali kao autoriteti, a nemaju problem sa padobrancima iz prostog razloga sto rade poslove koje padobranci ne mogu da rade jer nemaju potrebno znanje.


Opet ostaje diskutabilno to ko je profesionalac a ko nije:) i koji su kriteriumi da bi neko bio profesionalac u nekom poslu...
Svejedno neki eventualni "clanovi" koji nisu "profesionalci" mogu kroz koju godinu,dve to i da postanu...Za godinu dana bice sigurno bar 10-ak novih ljudi koji rade jako dobro...ako ovi sto trenutno nemaju interes da udju u tu pricu - nemoraju...docice neke nove snage koje su u zaletu i koje ce mozda imati u toj prici neki interes...
Ovi sto rade za neku sitninu radice i dalje , to stoji i protiv toga se ne moze niko izboriti , pa cak ni ustav republike:)) , a kamo li neka asocijacija...
Upravo to , da se odvoji od zita - kukolj , i da to zito dogovori svoje cene i uslove rada (i kriterijume naravno), i da zito ima neke povlastice kroz tu asocijaciju za razliku od kukolja:) , josh samo da pronadjemo par dobrih "Seljaka" - domacina da vode racuna o zitu i da kukolj redovno odstranjuju:))
E sad ti "autoriteti" , njih to sigurno ne zanima iz vise razloga...da ih nenabrajam...(nabrojao si ti neke koji su tacni)....ali mislim da to moze krene i bez njih--->ako krene sve u dobrom smeru oni ce se sami uclaniti...po meni je dovoljno 15-ak , 20-ak osoba (koji imaju nekog solidnog rada iza sebe) da se tu nadje za neki sam pocetak...
E sad kriterijumi - opet jako diskutabilna tema , niko na radi jednako kvalitetno , neko bolje - neko losije , ali mislim da nije tu poenta ----> ko je osoba koja bi mogla da ocenjuje bilo ciji rad i znanje? -->po meni tri kriterijuma : dizajner , coder , dizajner + coder:) , e sad naravno rece ja neko bolje radi neko losije , bolje zito i malo losije zito:) , kad se to sjedini dobije se neko solidno zito koje ima svoju cenu:) ....
Cela ova prica ima dobar potencijal ali.......xx problema , naravno i ja cu se uclaniti ako se tako nesto realizuje:))))))))))...ali nevidim ko bi to mogao sa strane da organizuje .... jedino 5,6 ljudi sa ove teme pa shta bude:)
ako se ne realizuje nikad se nece saznati da li je prica bila ispravna ili ne:)

[Ovu poruku je menjao Mystery_Men dana 29.04.2006. u 16:10 GMT+1]
[ radea @ 29.04.2006. 23:11 ] @
Citat:
#1131978/Mystery_Men: 1. Nikako:( , recimo da se ostavljaju linkovi (u nekom licnom profilu) ka svojoj prezentaciji i svojim radovima
2. Sto se kvalifikacija za prijavu tice po meni ovako treba da izgleda : kontaktirati nekoga iz te asocijacije (admina ili nekoga ko bude zaduzen za tu oblast) (ako to sve zazivi) putem mail-a , ostaviti prave podatke (adresu , telefon ,itd...koji su vidljivi samo administratoru) linkove ka svojoj prezentaciji i svojim radovima - pa ko zeli privatno da angazuje tog clana asocijacije - moze ga kontaktirati putem maila...---Poshteno!:) ,...za koga se sazna (slucajno ili namerno) da je lagao za podatke pri prijavi - taj biva iskljucen iz tog udruzenja , i svako ko se bude nekorektno ponasao na bilo koji nacin dobija out:)
3. Kolicina uradjenih prezentacija :) , to je opet bezveze , ne sme se na taj nacin gledati da li ce neko biti primnjen ili ne , i to uopste negovori nista o samom kvalitetu pojedinca...mogu ja da prezentujem ovog momenta neko novo slovo na internetu = 10 novih slova = 10 prezentacija:)))))) to je sve bzveze i nadam se da nece predstavljati bilo kakvu kvalifikaciju pri uclanjenju....- a po meni uraditi neku prezentaciju znaci (5, 6 html stranica) , logo firme (u vidu nekog jpg banera)--->o nama--->proizvodi-->usluge--->cenovnik--->adresa--->kontakt , neki rolover i to je to:) (ili eventualno da se to odradi u flasu:)= moje vidjenje prezentovanja neke firme...
Web stvaraoci ....bezveze necu se tu prijaviti sigurno:) slazem se sa broker i sa novikorisnik:) = tako ne sme da se zove...
Probao sam da dam moje vidjenje na ova pitanja , naravno ona su jako proizvoljna i moze se pricati mesecima na tu temu:)
@broker i @noviKorisnik zato vas dvojica (ukoliko imate vremena) ne bi preuzeli organizaciju oko svega toga , sigurno ste duze od nas koji smo zainteresovani , u toj prici (dizajn , css..itd)...
bitna je stvar da se iz ovoga ne izrodi (ukoliko se razlizuje)- neki mega strucnjak koji bi pokupio slavu jer je uradio uspesan projekat - da posle prica -e moja ideja , ja sam sve odradio...itd:).... trebalo bi svi da kazu = ovo je nase , ovo je kuca svih nas...(naravno i da misle tako:)


500e pogotovo za porno sajt je premalo al opet nisam upucen u to koliki je to bio posao. Koliko strana/ koliko kodiranja ima/ sve u svemu koliko posla.
Tebi je vidjenje web prezentacije 5,6 html strana logo firme i 'neki rolover'?! Ili eventualno u 'flasu' (tako je, bez 'h' ;p).
Doduse nisam ovde da bih ispravljao nekog, ali vidim da ste neozbiljno postupili prema svemu ovome. Vidi se po tome sto do sada
(6 strana) niste odlucili ni tacan naziv ni logo asocijacije. Drugo, po cemu bi neko zvao asocijaciju za izradu sajta koja ce dodeliti 'nekom tamo' da
mu uradi 'sajt' sa '5,6 html strana sa logoom i 'nekim roloverom''?

Zatim, firme kojima je web sajt potreban, ne treba im izrada nikakvog logoa. Oni hoce profesionalno resenje. Nece da im radi sajt neko koga im
dodeli tamo neka asocijacija web ''''profesionalaca''''. Nemojte da mislite da ikog vredjam, ali realno mislio sam da se prijavim u ovo ali zaista nemam vremena
za ovo. Do ove tacke do koje ste stigli ne zna se ni ko predvodi ovaj projekat/ ovu asocijaciju.

100e godisnje nije nikakav problem, ako vam asocijacija nabaci i jedan valjan posao. Ali prijavljivati se u asocijaciju koja bi vam nabacila jedan posao je gubljenje
vremena zar ne? Zato semorate organizovati da NEMOZE svako da se prijavi. Nije vam bitan kvantitet nego kvalitet.

Zamislite situaciju prijavilo vam se 200 ljudi/timova. VI ne znate ni ko su oni. Dodje delta M i kaze ocu da mi napravite prezentaciju za maxi diskont. (lupam)
vi date posao nekom ko nema blage veze i odradi sajt maxi diskonta na 5, 6 strana sa nekim roloverom. Kako ce to uticati na uticaj vase asocijacije.
Ne kazem ja da nema kavlitetnih ljudi (ne znam ni ko se sve prijavio) u ovoj asocijaciji web profesionalaca. Ali je pitanje koliko je njih profesionalac.
Razmislite, zasto bi profesionalac, covek koji zna jako dobro posao, i samim tim ima verovatno posla da ne moze da postigne sve, imao vremena da se
prijavi u asocijaciju da bi mu ona nasla posao?
Profesionalcima ne treba niko da im nalazi posao, posao nalazi njih ako su dobri.

Zao mi je ako sam nekog/celu asocijaciju uvredio ovim postom, samo prikazujem glediste iz mog ugla. Ja da imam firmu i da mi treba sajt, raspitacu se ko
moze da mi odradi posao po najvisem kvalitetu i pristojnoj ceni. Ne bi zvao asocijaciju koja bi dodelila posao 'nekom-ko-ni-ona-ne-zna-ko-je' i da mi otalja posao.

Po vama, asocijacija se svodi na dobijanju popusta za software!? Profesionalcu koji od jednog posla(eventulano 2) kupi sav potreban software, treba popust?
Svodite se na oglas kompaniju, bez uvrede.


Zelim vam svu srecu, ali morate da se uozbiljite....

Pozdrav
[ Mystery_Men @ 30.04.2006. 00:03 ] @
care il si me pogresno skapirao ili nisi dobro procitao sta sam napisao (sorry za omaseno slovo Flash)
to je moje vidjenje web prezentacije neke mini firme (ili komsije koji oce svoj sajt) (5, 6 html stranica:) neki rolover , jos poneki efekat ...i stojim da to treba naplatiti minimum 250 - 300e ...nesto staticno sto se promeni ponekad tek reda radi...- to meni najvise lici na rec = web prezentacija...(neciji kutak na internetu)
tih 6 stranica se naravno ne odnosi na tu eventualnu ideju o asocijaciji , ili o nekom maxi diskontu koji pominjes (to bi bili veoma obimni i veliki projekti koji bi se morali naplatiti mnogoooo vise i koji nemaju toliko veze sa "komsijinom" prezentacijom:)) , niti ima bilo kakve veze sa asocijacijom , pogresno si sve to protumacio (ili nisi sve procitao)...
sad dal je 500e malo ili mnogo....diskutabilno opet , ali recicu ti samo da ja nemam nikakve veze sa kodiranjem , ili sistemom funkcionisanja tog sajta koji vrsi naplatu .....ja sam tu odradio samo dizajn (vizuelni deo) , ovo ostalo sto stoji iza slicica su radili drugi ljudi.........a i rekao sam u nekom od prethodnih postova da sam vise opredeljen za vizuelni izgled , graficki dizajn , itd... ...

i da ....smorio sam se vise od ove teme , neverujem da cu svracati , naredna dva , tri dana ovde ....
[ noviKorisnik @ 30.04.2006. 00:05 ] @
Samo da pomenem da se suština mog učešća u ovoj temi svodi na to da se u potpunosti slažem sa sledećom ocenom:
Citat:
#1132282/broker:
To udruzenje moze da posluzi samo da odvoji zito od kukolja, a to znaci da postavi prilicno visoke kriterijume i odvoji ozbiljne ljude od padobranaca pre svega po kriterijuma kvaliteta usluga, ozbiljnosti i pouzdanosti u poslovanju i slicno. Da bi to moglo da zazivi nije dovoljno samo napraviti deklaraciju. Potrebno je da iza nje stanu upravo oni ljudi koji su autoriteti o ovom poslu.


[Ovu poruku je menjao noviKorisnik dana 30.04.2006. u 01:05 GMT+1]
[ Shadowsong @ 30.04.2006. 00:26 ] @
Ok. Manimo se ćorava posla. Gasi temu. A u qurac! Neću da čitam kako nas neko "stručno" podjebava.
Lično mi smeta to što je radea izjavio. Sve je sveo na jednu od x činjenica i razloga.
Interesuje me da li si radea, barem pročitao sve poruke pre nego što si odgovorio?

Hoću da večeraske završimo ovo.

1. Hoću da se 3 čoveka prijave ovde na forumu, na ovoj temi, da ostave poruku sa punim podacima. Ako žele da vode ovaj posao.

2. Hoću da se odredi ko će od te trojice koji posao da radi. (dizajn, kod, pravo)

-kada se to oformi.

3. Da se utvrdi logo i ime.

4. Da se napravi sastanak svih NAS! Da vidimo šta ćemo dalje.

Oćete nećete, prosto. Nema, oće kaki neće kaki.
[ radea @ 30.04.2006. 02:17 ] @
Nisam ja nikog 'strucno podjebavao' samo sam zeleo da ukazem da treba da
vise radite a manje pricate. I da tacno definisete sta cete raditi.

Kazes trojica, (dizajn, kod, pravo) ne treba dizajner ni koder za ljude koji ce voditi
organizaciju koderi i dizajneri bi trebalo da budu ljudi koji ce biti u organizaciji, a u
vrhu organizacije bi trebao da bude neko ko se razume u pravo, da zna da sve to
zakonski regulise,organizator, onaj ko ce organizovati ko ce sta raditi tj. sam lider
organizacije. Za sve ostalo ce biti tu clanovi organizacije.

Sto se tice toga da li sam procitao ceo topic, odgovor je potvrdan, jos pri prvoj
poruci, samo mnogo ste oduzili pricu i rasprave oko gluposti... pogledajte kolko ima
postova samo oko imena svako daje svoje misljenje, trebate odrediti ljude koji ce
biti u upravi organizacije. Znaci najstrucnije ljude u oblasti prava, iskustvo u vodjenju / organizovanju
rada vece grupe ljudi. Ljudi za marketing, itd. Ili jednostavno da postavite neko glasanje
pa nek glasaju ljudi, stim da pravo glasa imaju samo oni koji su se prijavili u organizaciju.

Pozdrav
[ dusan1962 @ 30.04.2006. 03:14 ] @
Slazem se za ovo sve ali pod uslovom da se i ti pravnici razumeju u sam web dizajn
pa makar i amaterski, da znaju kakav je to mukotrpan rad u multidisciplinarnom podrucju,
narocito kad web dizajner ako nema tim saradnika oko sebe kao sto obicno i biva u
ovoj situaciji besparice pa mora sve sam da radi i non stop da se usavrsava kao sto je
slucaj i samnom.
Ali ipak ja bih u upravi okupio sve, a pravnici su i po vokaciji savetnici, pa neka tako
i ostane.
Pozdrav,
Dule.
[email protected]
[ NenaSoko @ 30.04.2006. 10:04 ] @
Mislim da se od davnina zna ko je profesioanalac a ko nije.
Ali opet da bi smo se razumeli:
Profesionalac je onaj koji od odredjenog posla kojim se bavi zivi.
Amateri su svi ostali.

Prve priojave su postavljene.

No kako neko rece da se manemo corava posla i prazne price.

dajem konkretan predlog, 10. maja se zatvaraju prve prijave. Ko se prijavio prijavio.
Prelazimo na zatvorenu temu (samo za clanove organizacije), ako to ovde moze, dogovaramo se oko sastanka, kada i gde.
Pravnici nisu problem ni sama registracija, statut i sl. najneophodnije je da mi odlucimo sta hocemo i da se oko toga usaglasimo. Sastanak ce tome i posluziti, da se vidi jesmo li za sindikat ili za asocijaciju, jer to su dva nacina prijave i dve kategorije clanova. U sindikat ulaze samo oni koji rade u ovim oblastima (vec profilisani), a u asocijaciju mogu svi koje zanima ova tema.

Dakle cekam Vas odgovor i da zavrsavamo sa ovom praznom pricom.

[Ovu poruku je menjao NenaSoko dana 30.04.2006. u 11:21 GMT+1]
[ flylord @ 30.04.2006. 10:39 ] @
aj da se malo ukljucim :)

Aj da mi neko objasni, zasto bih se ja prikljucio u tu vasu organizaciju? Pogotovo,

Citat:
#1133103/Shadowsong: Ok. Manimo se ćorava posla. Gasi temu. A u qurac! Neću da čitam kako nas neko "stručno" podjebava.
Lično mi smeta to što je radea izjavio.


kad se neko ponasa ovako kao dete. Cim ga neko iznervira, on nece da to radi. Al ajde.

Ajd sada konkretna pitanja:

1) Koliki su inicijalni troskovi udruzenja
2) Koliki su mesecni/godisnju troskovi udruzenja
3) Statut?
4) Precizno definisano cime ce se organizacija bavi??
5) I najvaznije pitanje: zasto bih se ja prikljucio istoj? Po vasem misljenju?
[ Shadowsong @ 30.04.2006. 11:59 ] @
flylord prelistaj ranije strane. videces da je neko ko se ponasa kao dete vec sve to napisao.
Ovo je mali presedan. Moderator koji ne cita poruke, a umesao se u temu. :\
[ flylord @ 30.04.2006. 12:01 ] @
Ja sam procitao celu temu. Verovao ili ne. I sve sto sam primetio, je da vam je prvi posao da napravite logo, a ne da proracunate troskove/beneficije/kako naci pare/sta sa statutom...
Hocete da prvo osnujete pa da onda glasate, pa da onda uvedete clanarinu... Tako se ne radi
[ Mystery_Men @ 30.04.2006. 12:04 ] @
Citat:
#1133363/flylord: aj da se malo ukljucim :)
kad se neko ponasa ovako kao dete. Cim ga neko iznervira, on nece da to radi. Al ajde.


eto vidish , citiracu - kad ga neko iznervira...
ima likova koji se se registrovali na ovaj forum samo da bi nervirali nekog (dal slucajno ili namerno nebitno) = recimo radea ...lik se registrovao da bi postovao na ovu temu i samo daje neke kritike i strucno podjebava...i vecina vas daje neke kritike ....a niko nije dao nijedan savet i neku novu ideju o svemu tome - a novih ideja treba , i pozivam svakoga ko je ima da je iznese ovde....dosta se pricalo sta nevalja , aj nek neko kaze sta bi moglo da valja u toj prici i nek iznese novu ideju o tome sta bi moglo da se jos izvede?
@NenaSoko
" Profesionalac je onaj koji od odredjenog posla kojim se bavi zivi.
Amateri su svi ostali."
poznajem dosta u tom slucaju amatera koji bolje rade od u tom slucaju profesionalaca
[ radea @ 30.04.2006. 13:20 ] @
Citat:
#1133441/Mystery_Men: eto vidish , citiracu - kad ga neko iznervira...
ima likova koji se se registrovali na ovaj forum samo da bi nervirali nekog (dal slucajno ili namerno nebitno) = recimo radea ...lik se registrovao da bi postovao na ovu temu i samo daje neke kritike i strucno podjebava...


E sada, ako pazljivo procitas sta sam napisao to su predlozi da se manete price i da uradite sve ono sto je @flylord i rekao.
Drugo, nemoj da pricas nesto napamet. Pogledaj datum kada sam se registrovao. April 2005.
Prvo sto trebate uraditi je napraviti tacan opis udruzenja, sto nije definisano do detalja.
Zatim sto kaze flylord proracunati sve moguce troskove na godisnjem i mesecnom nivou.
Regulisati sve pravne obaveze u vezi te organizacije.
A najvaznije od svega, pre svega navedenog da smislite tacno definisane razloge zbog cega bi se bilo ko prijavio u tu organizaciju.
Sta vi njemu nudite kao clanu organizacije/asocijacije?
Koje on koristi ima od toga? (popust na software je smesna stavka realno;p)
Za sta bi vam placao 100e godisnje?
Tacno definisane usluge organizacije?
Na koji nacin bi nalazili posao i delili ga clanovima?
Koji je kriterijum koji zadovoljava da neko postane clan organizacije?

Pozdrav
[ Mystery_Men @ 30.04.2006. 14:17 ] @
@radea
postavio si pitanja koja stoje...i na koje se pokusava naci odgovor
ali mislim da bi bilo dobro da i ti sam pokusas na njih da odgovoris?
da cujemo i tvoje misljenje?
sto se popusta na softwer tice , nije to ni malo smesno ni naivino , to ce kroz 2,3 godine postati nuzno imati legalan softwer svakome ko je prijavljen i ko radi u nekoj firmi (to je normalno u svakoj normalnoj zemlji)
recimo Adobe Photoshop CS2 600 dolara - 15% ili 20% to ce dodje oko 100 dolara ustede , dva takva programa godisnje i ustedis 200 dolara ? zasto da neko da 200 $ vise , kada moze da prodje jeftinije?
probaj sam da odgovoris ne neko od tvoj pitanja, da se cuje i tvoje misljenje..
[ NenaSoko @ 30.04.2006. 17:54 ] @
Citat:
flylord: aj da se malo ukljucim :)

Aj da mi neko objasni, zasto bih se ja prikljucio u tu vasu organizaciju?

Ako neces nemoras se uclaniti, niko te ne tera. ako ne osecas da jedna ovakva organizacija ne treba da postoji onda se nemoj ni uclanjavati.


Citat:
flylord:1) Koliki su inicijalni troskovi udruzenja

Registracija je oko 50e vise manje, zatim sastanci za osnivanje, osnivacka skupstina i sl. Ali najveci troskovi bi bili oni sledeci nakon osnivanja, kada se odlucuje sta i kako dalje.

Citat:
flylord:2) Koliki su mesecni/godisnju troskovi udruzenja?

Do odgovor na ovo pitanje cemo doci tek nakon dogovora sta cemo biti, asocijacija ili sindikat.

Citat:
flylord:3) Statut?

Statut Asocijacije vec imam!
ako cemo sindikat onda samo malo da se prepravi i idemo dalje!

Citat:
flylord:4) Precizno definisano cime ce se organizacija bavi?

Do toga cemo doi kroz dogovore i pregovore na ovom forumu.

Citat:
flylord:5) I najvaznije pitanje: zasto bih se ja prikljucio istoj? Po vasem misljenju?

Vidi pocetak posta!
[ NenaSoko @ 30.04.2006. 18:00 ] @
Citat:
Mystery_Men: eto vidish , citiracu - kad ga neko iznervira...
ima likova koji se se registrovali na ovaj forum samo da bi nervirali nekog (dal slucajno ili namerno nebitno) = recimo radea ...lik se registrovao da bi postovao na ovu temu i samo daje neke kritike i strucno podjebava...i vecina vas daje neke kritike ....a niko nije dao nijedan savet i neku novu ideju o svemu tome - a novih ideja treba , i pozivam svakoga ko je ima da je iznese ovde....dosta se pricalo sta nevalja , aj nek neko kaze sta bi moglo da valja u toj prici i nek iznese novu ideju o tome sta bi moglo da se jos izvede?
@NenaSoko
" Profesionalac je onaj koji od odredjenog posla kojim se bavi zivi.
Amateri su svi ostali."
poznajem dosta u tom slucaju amatera koji bolje rade od u tom slucaju profesionalaca


Opet se mesaju neki pojmovi, oni uobicajeni u nasem narodu.
Nemora uvek da znaci da ako neko obavlja neki posao, da zna najbolje da ga radi. Ponekad je obrnuto, najvise znaju oni koji se time bave iz hobija.
Onaj ko radi za racunarom, dizajn, programiranje i sl. u nekoj firmi, svojoj, tudjoj ili drzavnoj i za to prima platu, a njegov poslodavac porez je profesionalac.
Onaj ko sve to radi kod kuce, bilo u u slobodno vreme iz hobija, kao dopunsku delatnost, bilo kao osnovnu i ne placa porez za to sto radi, je u najmanju ruku kriminalac, po evropskim i svetskim zakonima, ali ja necu upotrebiti tako grubu rec, vec cu reci da je amater.

Mozda su ove moje reci pregrube ali suocimo se sa istinom
[ NenaSoko @ 30.04.2006. 18:02 ] @
Za sve one koji naznaju da li i zasto ovakva jedna organizacija treba da postoji neka procitaju poruke sa celokupne teme pa nek se tek onda jave.
Narocito razloge koje sam naveo u mojoj prvoj poruci.

Pozdrav
[ flylord @ 30.04.2006. 18:14 ] @
Citat:
NenaSoko:
Ako neces nemoras se uclaniti, niko te ne tera. ako ne osecas da jedna ovakva organizacija ne treba da postoji onda se nemoj ni uclanjavati.


Aj da budem iskren. Ja se bavim tim poslom, i ako mi neko ko zeli da osnuje tu organizaciju kaze da se ne uclanjujem u nju, onda mogu samo da kazem samo sve najgore o vama.

Kako bre mozete da ovde jurite ljude da vam se pridruze ako ne znaju kolko to kosta?! Ne mozes bre da osnujes firmu, organizaciju ako ne znas kolko ce te to kosta!!! Kolka je dobit. Kolki su predvidjeni troskovi. To morate da znate na pocetku.

NenaSoko , Da li ce se IKO PRIDRUZI organizaciji ako mu ti kazes: "Ma nosi se bre, koji ces mi djavo. Ako hoces se prikljucis, prikljuci se, ako neces, ma briga me". Ocigledno, kolko vidim, ovde ima par ljudi koji bi zeleli da ovo osnuju iskljucivo radi neke svoje licne koristi (zarada na clanarinama i ostale sitne besmislene stvari) a ne da bi se iko njima pridruzio. Pa kako onda ocekujete ovde bilo ciju podrsku?!? Na osnovu cega ocekujes da vam se IKO prikljuci???


[Ovu poruku je menjao flylord dana 30.04.2006. u 19:16 GMT+1]
[ radea @ 30.04.2006. 18:24 ] @
Citat:
Ako neces nemoras se uclaniti, niko te ne tera. ako ne osecas da jedna ovakva organizacija ne treba da postoji onda se nemoj ni uclanjavati.


Ne radi se o tome, nisi shvatio sta je hteo reci covek.
Covek trazi razloge koji bi ga privukli da se uclani. Nemora da se radi o njemu to neverujem ni da je mislio, nego na
uopste web dizajnere/programere. Trazio je spisak onoga sto 90% njih zanima.

Sta je tacno to do detalja sto bi nudila jedna ovakva asocijacija/organizacija svojim clanovima?

Pored popusta na software sto se pominjalo, treba da regulisete nacin nalazenja poslova korisnika.
Ajde malo da diskutujemo na tu temu. Predloge za funkcionisanje ovakvog sistema?

Ja sam za to da NEMOZE svako da se prijavi. Znaci da svako ko zeli da se ukljuci tj. da postane clan
organizacije napravi neku vrstu 'seminarskog rada' znaci svako da napravi sajt koji bi predao organizaciji,
ali ujedno zadrzao pravo na taj rad. Znaci cisto na 'ocenivanje'.
Posto strucni ljudi procene i ocene svaciji rad, odredi se u cemu je doticni clan najbolji. Sta mu najvise lezi.
Da li ima znanja da odradi veliki projekat, ili neki mali, graficko znanje, programersko, SEO znanje za optimizovanje,
sve da se racuna i lepo sabere.

Zatim trebalo bi sprovesti VELIKU marketinsku kampanju u sta bi se i trosio novac od godisnje/kvartalne clanarine clanova.
Pa da funkcionise tako da organizator ima bazu svih clanova i da ima u vidu sta ko i koliko zna.
Tako da kada dodje neko da mu se uradi sajt od 10 strana, cistog htmla/css-a, po potrebi u delovima js, da se da taj
projekat nekom sa manje znanja.
Dok kada dodje projekat da se radi neki veliki portal/cms nebitno, uglavnom sa mnogo posla, da se dodeli nekom strucnijem
timu za izradu.

Eto vam predlog da ne bude da samo delim kritike ;p.

Zatim trebate isto tako u odnosu na ocenu rada (koji potencijalni clan dostavi), da ga svrstate u kategoriju odredjenu o
cemu je takodje bilo reci na ovoj temi. I ako je ispod zadovoljavajuceg kriterijuma da bude ONEMOGUCEN da udje u ovu
asocijaciju ili organizaciju.

Pozdrav
[ NenaSoko @ 30.04.2006. 18:29 ] @
Citat:
flylord: Aj da budem iskren. Ja se bavim tim poslom, i ako mi neko ko zeli da osnuje tu organizaciju kaze da se ne uclanjujem u nju, onda mogu samo da kazem samo sve najgore o vama.

Ocigledno me nisi razumeo, ja sam rekao ako zelis da se uclanis, uclani se, ako nezelis onda nemoj. Necu ninasta ikoga da teram. Ako neko smatra da treba da zastiti profesiju kojom se bavi od raznoraznih MILETA i ako zeli da razmenjuje iskustva i da se usavrsava onda svakokako treba da se uclani. Ako hoce da promovise sebe i svoje znanje, onda opet treba.
E za ono ostalo da asocijacija nabavlja posao, to ide malo teze, jer konkurencija je vrlo velika i misli da to u tom pogledu nece funkcionisati. Ali u jednom drugom hoce, na jednom mestu ce se naci, ajde da tako kazem portfolii ili reference, daj boze nekoliko stotina, dizajnera i programera sa komentarima njihovih klijenata i potencijalni klijenti ce na osnovu toga moci odrediti ko ce im raditi sajt. Dakle, prednost je u laksem i brzem pronalazenju najboljeg resenja. Tako da ako zele i firme se mogu uclaniti.

To je ako se radi o asocijaciji, kako sam vec rekao sindikat je nesto drugo, o njemu cu ako se budemo slozili da se osnuje sindikat.

Citat:
flylord: Kako bre mozete da ovde jurite ljude da vam se pridruze ako ne znaju kolko to kosta?! Ne mozes bre da osnujes firmu, organizaciju ako ne znas kolko ce te to kosta!!! Kolka je dobit. Kolki su predvidjeni troskovi. To morate da znate na pocetku.


Ja ne osnivam firmu, da osnivam firmu, seo bih sam napravio biznis plan uradio SWOT analizu i rekao ovo moze ovo ne.
Ja sam dao predlog da se osnuje organizacija, ne kompanija. I meni nije bitno koliko ce to da kosta, jer je to jedan vid marketinga.
ako se vec bavis oim poslom, da li se reklamiras, vodis li racuna o reklami, koliko kosta ili koliko ce je ljudi videti i kupiti tvoj proizvod.

Citat:
flylord:NenaSoko , Da li ce se IKO PRIDRUZI organizaciji ako mu ti kazes: "Ma nosi se bre, koji ces mi djavo. Ako hoces se prikljucis, prikljuci se, ako neces, ma briga me". Ocigledno, kolko vidim, ovde ima par ljudi koji bi zeleli da ovo osnuju iskljucivo radi neke svoje licne koristi (zarada na clanarinama i ostale sitne besmislene stvari) a ne da bi se iko njima pridruzio. Pa kako onda ocekujete ovde bilo ciju podrsku?!? Na osnovu cega ocekujes da vam se IKO prikljuci???

Mene za clanarinu bas zabole, ja cu biti samo clan, a ovu organizaciju kako sam vec rekao vidim kao jedan vid promocije onoga sto radim i zastitu nas koji to radimo s ljubavlju.
[ NenaSoko @ 30.04.2006. 18:31 ] @
A, za one koji imaju ambiciju da budu u rukovodstvu, pazite da Vam maca ne odgrize prstice.
[ Shadowsong @ 30.04.2006. 18:33 ] @
Nenade ja cu uskoro u BG. Planiraj da se vidimo. Da ostvarujemo ovo polako. Nigde mi ne yurimo.
Mystery_Mana pozivam da nam se pridruzi.
[ NenaSoko @ 30.04.2006. 18:37 ] @
Citat:
Shadowsong: Nenade ja cu uskoro u BG. Planiraj da se vidimo. Da ostvarujemo ovo polako. Nigde mi ne yurimo.
Mystery_Mana pozivam da nam se pridruzi.


Nema problema samo gledaj da bude vikend ili radni dan popodne posle 17h, posto pre podne radim.
[ NenaSoko @ 30.04.2006. 18:47 ] @
Citat:
radea: Ne radi se o tome, nisi shvatio sta je hteo reci covek.
Covek trazi razloge koji bi ga privukli da se uclani. Nemora da se radi o njemu to neverujem ni da je mislio, nego na
uopste web dizajnere/programere. Trazio je spisak onoga sto 90% njih zanima.

Sta je tacno to do detalja sto bi nudila jedna ovakva asocijacija/organizacija svojim clanovima?

Pored popusta na software sto se pominjalo, treba da regulisete nacin nalazenja poslova korisnika.
Ajde malo da diskutujemo na tu temu. Predloge za funkcionisanje ovakvog sistema?

Asocijacija, sindikat ili bilo koja organizacija ovakvog tipa ne moze da sluzi za nalazenje posla, ali moze olaksati potragu za kvalitetnim kadrovima, cak i poslodavcima za eventualno zaposlenje. Clanstvo u jednoj ovakvoj organizaciji bi mogao biti veliki plus, trebamo raditi na tome.

Citat:
radea: Ja sam za to da NEMOZE svako da se prijavi. Znaci da svako ko zeli da se ukljuci tj. da postane clan
organizacije napravi neku vrstu 'seminarskog rada' znaci svako da napravi sajt koji bi predao organizaciji,
ali ujedno zadrzao pravo na taj rad. Znaci cisto na 'ocenivanje'.
Posto strucni ljudi procene i ocene svaciji rad, odredi se u cemu je doticni clan najbolji. Sta mu najvise lezi.
Da li ima znanja da odradi veliki projekat, ili neki mali, graficko znanje, programersko, SEO znanje za optimizovanje,
sve da se racuna i lepo sabere.

Zato i treba da postoji prag za clanstvo u organizaciji. Broj sajtova je samo pocetni parametar.
Nisam za to da se daju domaci zadaci, vec samo ono sto je do sada uradjeno. Koje si sajtove uradio, daj linkove, pogledamo i kazemo moze ili ne moze. Kriterijume cemo postaviti visoke i striktne.

Citat:
radea: Zatim trebalo bi sprovesti VELIKU marketinsku kampanju u sta bi se i trosio novac od godisnje/kvartalne clanarine clanova.
Pa da funkcionise tako da organizator ima bazu svih clanova i da ima u vidu sta ko i koliko zna.
Tako da kada dodje neko da mu se uradi sajt od 10 strana, cistog htmla/css-a, po potrebi u delovima js, da se da taj
projekat nekom sa manje znanja.
Dok kada dodje projekat da se radi neki veliki portal/cms nebitno, uglavnom sa mnogo posla, da se dodeli nekom strucnijem
timu za izradu.

Eto vam predlog da ne bude da samo delim kritike ;p.

Baza clanstva bi u svakom slucaju morala da postoji kako bi potencijalnim klijentima olaksala potragu za kvalitetnim kadrovima.

Citat:
radea: Zatim trebate isto tako u odnosu na ocenu rada (koji potencijalni clan dostavi), da ga svrstate u kategoriju odredjenu o
cemu je takodje bilo reci na ovoj temi. I ako je ispod zadovoljavajuceg kriterijuma da bude ONEMOGUCEN da udje u ovu
asocijaciju ili organizaciju.

Pozdrav

TO SE VALJDA PODRAZUMEVA
[ Mystery_Men @ 30.04.2006. 19:38 ] @
Citat:
Onaj ko radi za racunarom, dizajn, programiranje i sl. u nekoj firmi, svojoj, tudjoj ili drzavnoj i za to prima platu, a njegov poslodavac porez je profesionalac.
Onaj ko sve to radi kod kuce, bilo u u slobodno vreme iz hobija, kao dopunsku delatnost, bilo kao osnovnu i ne placa porez za to sto radi, je u najmanju ruku kriminalac, po evropskim i svetskim zakonima, ali ja necu upotrebiti tako grubu rec, vec cu reci da je amater.


opet se prica o necemu na sta mi trenutno ne mozemo da uticemo:(
onaj ko radi u firmi tudjoj , svojoj ili drzavnoj je kao neki profesionalac:) , ti si mozda imao srece da se uglavis u neku fotelju i sad imas neku platu i ti si profesionalac?
Onaj ko radi bez ikakvih papira , kod kuce , i neplaca porez = se samo bori da zaradi neki dinar vise i da prezivi ...situacija u zemlji je sto se toga tice ocajna i bila bi bajka kada bi svi mogli da prijave svoju firmu , da se zaposle u neku drzavnu ili da rade negde privatno...ali nazalost to je daleko par svetlosnih godina od realnosti...mislim da se ne moze reci da su te osobe kriminalci...ako vec mora rec Amater onda ima dosta Amatera koji bolje rade od
"profesionalaca"- koji su uvalili svoje guzove preko neke veze u neku drzavnu instituciju:)

Neko vec rece da ovde ima likova koji bi sve ovo organizovali zarad neke sitne zarade , i meni to polako pocinje da se mota po glavi , ali videcemo polako kako ce sve to da ide...

@radea nisu lose ove tvoje ideje o nekom mini "seminaru" projektu pre samog uclanjenja , - da se odradi neki tempalate na koji autor zadrzava pravo - cisto da se ima u vidu sta ta osoba moze da uradi ...ali opet i ta ideja povlaci mnogo potpitanja:)...ali vidis da moze kad napregnes malo mozak i bacis se na razmisljanje , a ne samo da kritikujes:)...a sto se portala tice......:) u najmanju ruku mora da radi neki team - i da taj team trazi saradnike za sve ostale stvari koje su portalima potrebne...

@flylord , da ti si rekao ono sto se tice one sitne zarade:) , i meni mirise na to , ali valjda do toga nece doci jer sve onda pada u vodu...
i da mislim da si pregrubo razumeo reci
"Ako neces nemoras se uclaniti, niko te ne tera. ako ne osecas da jedna ovakva organizacija ne treba da postoji onda se nemoj ni uclanjavati."
sto ce reci - niko nikoga nebi trebalo da ubedjuje da se uclani , sam buduci clan mora videti neki svoj interes u celoj toj prici...ako ti (ili vec neko drugi) nemas interesa za ono sto ta "organizacija" bude nudila - logicna je stvar da se neces ni uclaniti ...= a sto bi se uopste uclanio , bolje da se pridruzis toj prici od pocetka? ili da das neku ideju savet , , pa ako padne u vodu padne ....nikom nishta bar je pokusano nesto dobro da se realizuje...
[ flylord @ 30.04.2006. 22:01 ] @
Pa da, ali meni niko nije rekao konkretno, sta ja imam od svega toga. Ja sam lepo pitao. Ja sigurno necu biti jedan od osnivaca. Da bi bilo korisno da tako nesto postoji, bilo bi. Ali ne ovako, kad oni pokusavaju da osnuju nesto bez imalo plana, nego su dosli ovde da nas pitaju sta nama treba. I onda mogu da se zapitam, cime se oni bave, ako ne znaju sta nama treba.
Oni treba da ovde postave

1) statut
2) troskove
3) obaveze
4) beneficije

A ne da mi pricaju o logotipu. Ako budem ja poceo da razmisljam o svemu tome, onda cu lepo da se dogovorim sa ljudima koje znam da sami to osnujemo. Ali ja jednostavno nemam vremena. Prosto...
I jos sam rekao sta mene zanima pre nego sto bilo sta kazem i pomognem bilo kome oko organizacije.
Vodjenje ovog tipa organizacije, nece biti nimalo jednostavno...



[ NenaSoko @ 30.04.2006. 22:15 ] @
Citat:
flylord: Pa da, ali meni niko nije rekao konkretno, sta ja imam od svega toga. Ja sam lepo pitao. Ja sigurno necu biti jedan od osnivaca. Da bi bilo korisno da tako nesto postoji, bilo bi. Ali ne ovako, kad oni pokusavaju da osnuju nesto bez imalo plana, nego su dosli ovde da nas pitaju sta nama treba. I onda mogu da se zapitam, cime se oni bave, ako ne znaju sta nama treba.
Oni treba da ovde postave

1) statut
2) troskove
3) obaveze
4) beneficije

A ne da mi pricaju o logotipu. Ako budem ja poceo da razmisljam o svemu tome, onda cu lepo da se dogovorim sa ljudima koje znam da sami to osnujemo. Ali ja jednostavno nemam vremena. Prosto...
I jos sam rekao sta mene zanima pre nego sto bilo sta kazem i pomognem bilo kome oko organizacije.
Vodjenje ovog tipa organizacije, nece biti nimalo jednostavno...



E tako te volim, kada kazes nesto sto si trebao na pocetku.
Nemas vremena da se majes, a da treba treba.
Onda lepo sacekaj da se osnujemo, donesemo statut, beneficije, parava i obaveze clanova i cenovnik, clanarina i ostalo.
A ja vec imam neke predloge za clanarinu ali otom potom, kada to bude doslo na red!
A koliko je lako ili tesko znaju oni koji su se vec suocavali sa time, cije su organizacije propadale - gasile se i ponovo nasatajale.
Da nam se to ne bi dogodilo treba poslusati one koji imaju iskustva u organizovanju i vodjenju ovakvih organizacija.

Ali pre svega moramo se dogovoriti oko vrste organizacije ASOCIJACIJA ili SINDIKAT, zatim oko ciljeva (razloga za osnivanje), a onda i ostale sitnice...
[ Mystery_Men @ 30.04.2006. 23:50 ] @
sta misliste o SAVEZ-U:)
javni sektor-> Savez racunovodja i revizora Srbije:)
i sistem na koji on funkcionise...
pogledajte:
http://www.srrs.co.yu/
veoma zanimljivo i fenomenalno organizovano
po svetskim standardima
s tim sto sajt nije nesto najslavnije odradjen (nema neku lepotu:)

edit: verovali ili ne postoje vec preko 50 godina:)

opet edit : http://www.bilans.org.yu/
pogledajte Drustvo racunovodja beograda
osnivac je neki profesor , kojem nije trulo da stoji njegova slika na sred sajta zajedno sa autogramom:))))))))

[Ovu poruku je menjao Mystery_Men dana 01.05.2006. u 01:03 GMT+1]
[ Buum @ 01.05.2006. 05:51 ] @
Ako hoćete nešto da uradite, ugledajte se na uspešna strukovna udruženja.

Mislim da od cele ove priče nema ništa dok god je pokreću neki poluanonimusi, amateri, entuzijasti & početnici. Tek ako jednog dana dokazani i priznati web autori (dizajneri, programeri, administratori, SEO i marketinški stručnjaci) odluče da se udruže i naprave ozbiljnu organizaciju, moći ćemo da kažemo da imamo strukovno udruženje od integriteta i renomea. Ali, hajde da ostavimo moj skepticizam po strani.

Momci, ako već nemate reference i iskustvo, a upuštate se u priču oko osnivanja saveza, poslušajte šta su vam flylord, broker i ostali iskusniji forumaši sugerisali. Napravite koncept udruženja koji će zaintrigirati najbolje dizajnere, programere i ostale web delatnike da vam se pridruže. U suprotnom, vaša priča se neće puno razlikovati od slučaja nesrećnog Prof. Dr Mileta Vasiljevića.

Pozdrav,
Buum

[Ovu poruku je menjao Buum dana 01.05.2006. u 07:03 GMT+1]
[ Dragan Varagic @ 01.05.2006. 08:43 ] @
Kao prvo, ovde niko o main diskutanata nije našao za shodno da izlista prethodne teme sa ovom tematikom na ES-u, pa bi ste možda već dobili odgovore na neka vaša pitanja. Npr.:

http://www.elitesecurity.org/tema/16027
http://www.elitesecurity.org/tema/49701
http://www.elitesecurity.org/tema/15602

Pogledajte malo datume postova na ovim diskusijama i zapitajte se zašto se od silne priče ništa nije desilo svih ovih godina. Interesantno je da oni koji nisu glavni u ovoj diskusiji, tj. oni koji su postavljali veoma konkretna pitanja (Novi Korisnik, Flylord, P. Supurović - eto vam nekoliko autoriteta), su i postavili suštinu razloga za kreiranje strukovne organizacije ovog tipa. Slažem se sa mišljenjem iz prethodnog posta da ako vi sa vašim aktivnostima i formirate organizaciju, ako ne privučete nekog od autoriteta (ljudi su vam lepo postavili pitanje zašto bi se neko učlanio u ovu organizaciju), bićete na nivou gore-pomenutog profesora.

Kako sam na ovom forumu u više navrata pisao na ovu temu (ima tekstova u pomenutim diskusijama), ovom prilikom neću se ponavljati.
[ Mystery_Men @ 01.05.2006. 13:57 ] @
Citat:
Buum:  U suprotnom, vaša priča se neće puno razlikovati od slučaja nesrećnog Prof. Dr Mileta Vasiljevića.


:)pazi ovako , mislim da je taj profesor sam organizovao tu organizaciju koju jedan covek ne moze da vodi...
druga bitna cinjenica je ta shto je sve organizovano zarad nekih sitnih novaca koji bi organizator strpao u dzep i bio happy:).....
to jednostavno ne sme u ovom slucaju ni da se nasluti , a kamoli da se desi...

@Dragan Varagic
pogledao sam linkove google=search - tvoje ime ,
eto ti imas ime , cak si i autor knjiga o internet marketingu
zasto se ti ne bi ukljucio u sve ovo? , ako recimo bude realizovano nesto (i imalo nekog potencijala) , da se ukljucis i malo marketinski poguras sve to...?
najlakse je cekati da odradi to neko drugi (i sve smisli) , pa se onda aktivirati u tu pricu ....
jednostavno ovo ne moze da organizuje (i smisli) jedan covek , niti pet ljudi ...5 ljudi moze recimo da odradi to tehnicki deo posla , ali ostali to moraju podrzavati idejama , savetima ..
bilo bi lepo kada bi svako ko je aktivan u temi ovde napisao 5 razloga sta ocekuje od jednog "udruzenja , saveza, asocijacije , sindikata" (nebitno kako vec) ? mislim da ce posle toga ideja biti vise i bice logicnije od nekih pomenutih...

[Ovu poruku je menjao Mystery_Men dana 01.05.2006. u 15:11 GMT+1]
[ Dragan Varagic @ 01.05.2006. 19:38 ] @
Ne znam kako da vam drugačije kažem, ali se slažem sa prethodnim diskutantima (koje sam pomenuo u mom postu) da je sadašnja situacija sa vašim pripremama za ovu organizaciju malo neozbiljna, tj. ne vidi se da će se iz toga izroditi nešto kvalitetno (Pročitajte ponovo postove osoba koje vas argumentovano kritikuju).

Što se tiče mog angažovanja po ovim pitanjima, pogledajte malo postove koje sam naveo, ima tamo dosta toga konkretnog i upotrebljivog - možete to iskoristiti...

Uzmite malo i proučite kako to rade najbolji, "ne treba izmišljati vodu" - npr.:

http://www.shop.org/network/committees.asp
[ NenaSoko @ 02.05.2006. 10:05 ] @
Citat:
Mystery_Men: sta misliste o SAVEZ-U:)
javni sektor-> Savez racunovodja i revizora Srbije:)
i sistem na koji on funkcionise...
pogledajte:
http://www.srrs.co.yu/
veoma zanimljivo i fenomenalno organizovano
po svetskim standardima
s tim sto sajt nije nesto najslavnije odradjen (nema neku lepotu:)

edit: verovali ili ne postoje vec preko 50 godina:)

opet edit : http://www.bilans.org.yu/
pogledajte Drustvo racunovodja beograda
osnivac je neki profesor , kojem nije trulo da stoji njegova slika na sred sajta zajedno sa autogramom:))))))))

[Ovu poruku je menjao Mystery_Men dana 01.05.2006. u 01:03 GMT+1]

Savez racunovodja i revizora Srbije, jako dobra organizacija, strukovna koja se brine o svom clanstvu. I to mislim u edukativnom pogledu i vrlo dobro funkcionise.
Vrlo dobar uzor!!

[Ovu poruku je menjao NenaSoko dana 02.05.2006. u 11:05 GMT+1]
[ NenaSoko @ 02.05.2006. 10:23 ] @
Interesantno, sada sam video neke teme i postove i prenecu vam jedan koji se meni ucinio najinteresantnijim a poslao ga je krdr:
1) Postoji potreba za udruzenjem koje bi stitilo interese radnika u internet industriji. I programera i dizajnera i sistem inzenjera itd...

2) Drustvo bi se staralo o pravima clanova.

3) Clan drustva bi morao da ispunjava neke kriterijume da bi bio clan drustva i time stiti kredibilitet drustva

4) Drustvo bi se brinulo o stalnom obrazovanju clanova (zbog prirode profesije)

5) Drustvo bi promovisalo upotrebu standarda u web tehnologijama, promovisalo internet i upotrebu internata.

6) Postojao bi standardizovan cenovnik, i drustvo bi pruzalo freelancerima sve usluge oko finansija.

7) Drustvo ne bi sluzilo da nekome nabacuje poslove

8) Drustvo bi se brinulo o zdravstvenom, socijalnom i slicnom na nacin na koji se brine ULUPUDUS o umetnicima.

Uvek postoji problem ko bi to organizovao i vodio i sl...


Cini mi se da je glavni razlog zasto se ni jedno od ovih zamisli nije ostvarila bas u konceptu.
Mystery_Men je lepo rekao pogledajte Savez racunovodja i revizora Srbije, oni postoje kako bi unapredili svoju profesiju, razmenjivali iskustva i svoju profesiju i svoj posao ucinili boljim.
Ne postoje oni kako bi svojim clanovima obezbedili zdravstveno osiguranje i sl. to rade firme.
I ne cini mi se samo nego mislim i da jeste ovo glavni razlog zasto se dalje od price nije maklo.
Neko ocekuje da mu jedna ovakva organizacija resi neke probleme i jos da mu nabavi posao.

Jednom za svakda cu reci i vise nikada to necu spomenuti, ne zelim takvu organizaciju, a onaj ko zeli ili neka osniva svoju ili ja u toj prici necu ucestvovati i povucicu se s misljenjem da Srbija definitivno nije spreman za eru koja dolazi. A pod Srbijom nemislim na narod i vladu koja ce donositi zakone o Internetu i ostalom ne pitajuci nikoga za misljenje, a mi koje ce to najvise pogadjati cemo ostati nemi na sve sto nas zadesi. E pa ja necu.

Mystery_Men mi je dao odlicnu ideju i ko hoce da se prikljuci, au svojoj zelji i nameri je ozbiljan i stavu prema profesiji kojom se bavi, dobro je dosao!
[ broker @ 02.05.2006. 10:38 ] @
Citat:
Mystery_Men:
eto ti imas ime , cak si i autor knjiga o internet marketingu
zasto se ti ne bi ukljucio u sve ovo? , ako recimo bude realizovano nesto (i imalo nekog potencijala) , da se ukljucis i malo marketinski poguras sve to...?


Upravo zato sto pitas ovo, umesto da sam sebe zapitas zasto bi se on ukljucio u sve to.

Stvar osnivanja takvog udruzenja nije u tome da je to lepa ideja i kako bi to trebalo napravit, nego u prostom obicnom interesu. Ljudi ce da se ukljuce ako imaju interes da se ukljuce. Ne mozes vuci ljude za rukav i vabiti ih da se prikljuce, nego im moras ponuditi program i aktivnosti koje ce oni prepoznati kao nesto sto ce im biti korisno i zbog cega ce da se sami ukljuce u celu stvar.

Problem koji ja ovde vidim su suprotstavljeni interesi. Vi hocete udruzenje da bi ste preko njega razvili svoj posao. Autoritetima to ne treba.

Ono sto je njima potrebno, to je da naprave jasnu razliku izmedju sebe i ostalih koji nemaju autoritet, da bi na taj nacin promovisali i zastitili struku kao takvu. Njima nije potrebna licna promocija, nalazenje poslova i dokazivanje. Njima nije potrebno da imaju sertifikat neke organizcije. Oni su se mukotrpnim dugogodisnjim radom odavno dokazali.

Njima je potrebno da se na jasan nacin ograde od wanabee web designera, ne zato sto im ovi "otimaju" posao, nego zato sto srozavaju zanat na vrlo niske grane. To samo po sebi podrazumeva da ce autoritet u svoj krug da prihvate samo one koji su i sami autoriteti ili predstavljaju kvalitetan materijal od koga mogu postati autoriteti. To znaci da bi kriterijumi za "ufur" bili veoma visoki i da bi mnogima vrata bila zatvorena. To je sve u suprotnosti sa onim sto vi zagovarate u ovoj diskusiji.

Citat:

najlakse je cekati da odradi to neko drugi (i sve smisli) , pa se onda aktivirati u tu pricu ....


Ovo je u dobroj meri nekorektna opaska. Dragan je jedan od ljudi koji su de fakto autoriteti na polju web-a. On ne ceka nista. On je svoje odradio i njemu ne treba to sto vi nudite. Vase je da ga svojim programom i idejama zainteresujete da vam pomogne, a ne da na ovaj nacin prozivate njega ili bilo koji drugi autoritet.
[ flylord @ 02.05.2006. 11:08 ] @
Evo sta meni najvise treba:

1) pravna zastita i saveti
2) mogucnoct da jos lakse dodjem do nekog ko radi isti posao u cllju kooperacije
3) lakse i jednostavnija komunikacija sa bankama. Recimo to drustvo knjigovodja to olaksavaju zahvaljujuci svom ugledu.

Ono sto mene stvarno ne zanima:
1) da ja osnivam organizaciju (mogu da vam dam svoj potpis i tako to, ali da radim ja nesto po tom pitanju? Nemam vremena)
2) kako ce da izgleda logo (jednostavno se plati nekoom iskusnom logo dizajneru da nam da jedno 10 predloga, i sigurno ce da dobijemo jedan koji je dobar)
3) kako ce se zove organizacija


Ono sto me jako zanima, da opet ponovim, mada su jos neki to rekli:
1) zasto bih se ja uclanio
2) koje su moje obaveze
3) koje su moje beneficije
4) koji su troskovi te organizacije

I da, procitao sam celu temu, ja nisam moderator na ovom forumu, mrzi me da opet citam celu temu, mrzi me da trazim gde je ko sta rekao. Zanima me da se pojavi po jedan post o svakom mom pitanju od vas koji zelite da budete osnivaci

I kolko vidim tema postaje mnogo besmislena, nemojte da jos jedna ovakva tema postane besmislena...
[ NenaSoko @ 02.05.2006. 16:01 ] @
Citat:
broker: Ovo je u dobroj meri nekorektna opaska. Dragan je jedan od ljudi koji su de fakto autoriteti na polju web-a. On ne ceka nista. On je svoje odradio i njemu ne treba to sto vi nudite. Vase je da ga svojim programom i idejama zainteresujete da vam pomogne, a ne da na ovaj nacin prozivate njega ili bilo koji drugi autoritet.


OVO JE RECENO BAS KAKO TREBA!

PODRZAVAM
[ NenaSoko @ 02.05.2006. 16:33 ] @
Citat:
broker:Problem koji ja ovde vidim su suprotstavljeni interesi. Vi hocete udruzenje da bi ste preko njega razvili svoj posao. Autoritetima to ne treba.
Ono sto je njima potrebno, to je da naprave jasnu razliku izmedju sebe i ostalih koji nemaju autoritet, da bi na taj nacin promovisali i zastitili struku kao takvu. Njima nije potrebna licna promocija, nalazenje poslova i dokazivanje. Njima nije potrebno da imaju sertifikat neke organizcije. Oni su se mukotrpnim dugogodisnjim radom odavno dokazali.
Njima je potrebno da se na jasan nacin ograde od wanabee web designera, ne zato sto im ovi "otimaju" posao, nego zato sto srozavaju zanat na vrlo niske grane. To samo po sebi podrazumeva da ce autoritet u svoj krug da prihvate samo one koji su i sami autoriteti ili predstavljaju kvalitetan materijal od koga mogu postati autoriteti. To znaci da bi kriterijumi za "ufur" bili veoma visoki i da bi mnogima vrata bila zatvorena. To je sve u suprotnosti sa onim sto vi zagovarate u ovoj diskusiji.
Ovo je u dobroj meri nekorektna opaska. Dragan je jedan od ljudi koji su de fakto autoriteti na polju web-a. On ne ceka nista. On je svoje odradio i njemu ne treba to sto vi nudite. Vase je da ga svojim programom i idejama zainteresujete da vam pomogne, a ne da na ovaj nacin prozivate njega ili bilo koji drugi autoritet.


Ovo je do nekle tacno, jer po tebi bi onda trebalo napraviti neko elitisticko udruzenje. Ovde se ide iz krajnosti u krajnost.
Ja sam dao predlog da se napravi organizacija koja ce zastiti struku, a ne pojedince. Netreba stiti pojedince od mase niti masu od pojedinaca, jednostavno organizacija za sve koji zele da se u Srbiji nedesavaju ovakvi slucajevi i da se rad, dizajn i programiranje podigne na visi nivo.
Organizacija ne bi trebalo nikoga da izdvaja, najbolji bi bili nagradjeni, a najgori prokazeni.
U toj organizaciji bi bilo mesta i za one koji su vec postigli ime, ali i za one koji tek pocinju, a zele da rade kvalitetno i posteno.
I nemojte zaboraviti, mi smo daleko iza evrope, a ko zeli da radi za Mercedes ili Chanel mora da radi kako na sebi rako i na drugima.
Konkurencija dovodi do kvaliteta.
[ Mystery_Men @ 02.05.2006. 17:22 ] @
Citat:
broker: Ovo je u dobroj meri nekorektna opaska. Dragan je jedan od ljudi koji su de fakto autoriteti na polju web-a. On ne ceka nista. On je svoje odradio i njemu ne treba to sto vi nudite. Vase je da ga svojim programom i idejama zainteresujete da vam pomogne, a ne da na ovaj nacin prozivate njega ili bilo koji drugi autoritet.


uf...
Nije to bilo koji nacin prozivanja.To sam rekao misleci na sve koji su ukljuceni i aktivni u ovoj temi i koji se bave ovim pomenutim poslom...Ok je to da je on autoritet , necemo da zalazimo ko jeste i ko nije...meni samo deluje kao da pojedini nazovi - autoriteti pokusavaju da odmognu svojim izjavama = bila je x puta ta tema - nista dobro niste rekli - ne moze to tako ...(mislim izjave nisu bas takve ali smisao pojedinih postova se svodi na to)....primera radi ...
Citat:
Tek ako jednog dana dokazani i priznati web autori (dizajneri, programeri, administratori, SEO i marketinški stručnjaci) odluče da se udruže i naprave ozbiljnu organizaciju, moći ćemo da kažemo da imamo strukovno udruženje od integriteta i renomea. Ali, hajde da ostavimo moj skepticizam po strani
...
Provlacila se ovih dana misao da poznati , dokazani , priznati , profesionalci nemaju vremena za tako nesto , jer njih bukvalno "svrbe jaja" da nesto tako organizuju (izjave nisu takve ali se svodi na to) - tako da ako se bude cekalo na "autoritete" od tog posla nema nista narednih 10 godina...

Logicna je stvar da se dobar program i sistem tog "udruzenja" mora napraviti
@flylord recimo evo nekih odogovora koji su dovoljni za sam pocetak:
uclanio da bi se za pocetak zbog sledecih stavki:

-Clanostvom bi utvrdio tacnu cenu svog rada (koja je jednaka ili priblizna sa cenama ostalih clanova) , da se vec jednom utvrdi koliko se sta naplacuje...
-Mogucnost upoznavanja novih kolega koji se bave istim poslom , sklapanje novih poslovnih poznanstava , razni vidovi saradnje , medjusobno pomaganje...
-Recimo da bi se od naplacenih clanarina finasirao i jedan pravnik , koji bi bio zaduzen za davanje saveta svakom clanu udruzenja , za pokretanje sudskih postupaka pri povredjivanju autorskih prava , i koji bi bio nadlezan za sve ostalo sto je lose u ovom poslu...
-Zato sto bi (ukoliko je to potrebno) mogao preko udruzenja da steknes jos neke dokvalifikacije i diplome.
-Zato sto bi uvek bio obavesten i upucen u nove i aktuelne zakonske propise - koji imaju veze sa ovim poslom - direkno ili indirektno nebitno (recimo da bi to za pocetak funkcionisalo preko mailing liste)
-Zato sto bi imao priveligije da preko udruzenja nabavljas sa nekim popustom neke potrebne stvari za ovaj posao.

Recimo da bi tvoje obaveze bile:
-Da se pridrzavas minimuma dogovorenog cenovnika
-Da mesecno placas clanarinu
-Da postujes ostale clanove , i da se naravno ponasas profesionalno
-Da eventualno ucestvujes (u koliko hoces) u nekim humanitarnim projektima , kojima bi asocijacija ili to udruzenje pruzalo besplatnu internet kampanju (naravno samo ono sto je vezano za Srbiju)

Sto se tice troskova organizacije oni bi za pocetak bili
-Mesecna plata pravniku - koji bi bio nadlezan za sve clanove...finansiranje od - clanarine
-Naravno hosting , troskovi osoba koje vode racuna o izgledu ,sadrzaju ,servisu -tog udruzenja -finansije od -clanarine

Mislim neke stvari od ovih nisu odmah ostvarljive , ali sigurno nije problem da se sve ovo realizuje - za pocetak to mora funkcionisati samo preko neta.....i jos naravno , dosta , dosta toga - ako ima neko jos ideja neka ih navede...pade mi na pamet da udruzenje prodaje template svojih clanova (po naravno odgovarajucoj ceni) - recimo jos jedan izrov finansiranja...

Citat:
Zanima me da se pojavi po jedan post o svakom mom pitanju od vas koji zelite da budete osnivaci

Ja ne zelim da budem osnivac , samo sam se ponudio da pomognem koliko mogu , sto idejama , sto nekim drugim stvarima(ukoliko to bude potrebno) - svejedno ovako nesto ne moze da osnuje jedan covek , barem 10-ak ljudi mora da stoji iza...

zao mi je sto sam bio surov prema renomiranim profesionalcima , ali stvari stoje tako kao sto sam i rekao...svrbe ih jaja:)


[ jablan @ 03.05.2006. 09:21 ] @
Joj. Ne može čovek ni na prvomajske praznike da ode...

Ovako: i pored mase (ali zaista mase) nemuštih, nepotrebnih i napornih poruka na zadatu temu, ipak mislim da je ponešto i rečeno i formulisano, pre svega pojavljivanjem kolega moderatora i iskusnijih članova foruma, pa zato neće biti brisanja i zaključavanja. Molim one koji su ovu temu po ko zna koji put ponovo započeli da poruke starijih članova dobro pročitaju i pokušaju da nađu odgovore na postavljena pitanja. Npr. Mystery_man je, čini mi se na dobrom putu poslednjom porukom.

Molim učesnike koji su počeli da prave udruženje da rasprave oko konkretnog statuta, predloge logotipa itd prenesu na sajt udruženja (imate sajt, jel tako?). Ovde uvek možete doći po savet i kritiku članova foruma, ali nemojte koristiti ES kao tehnički forum za vaše udruženje - ima brdo jeftinog hostinga po netu, molim lepo.
[ NenaSoko @ 03.05.2006. 09:40 ] @
Uskoro, cu imati ceo projekat sa predlogom statuta, ciljevima, zadacima i cenovnikom spreman i postavljen.
Najkrace 15 najvise mesec dana.
[ flylord @ 03.05.2006. 09:56 ] @
cekacemo...
[ boccio @ 03.05.2006. 13:27 ] @
dzizs....

Ne zelim nikom da ubijem entuzijazam (niti da budem zvocalo), ali to sto vi radite ce izgleda biti samo za vasu internu upotrebu :)
Esnaf da bi bio esnaf potrebno je da u samom organizacionom telu okuplja autoritete iz date oblasti, koji ce svojim renomeom da stoje ispred esnafa, a novcem prikupljenim od clanova (ili odakle god) da marketinskim i PR aktivnostima stvaraju sliku o esnafu u javnosti.

Cilj je, naravno, da i Jugoimpex i Energoprojekt i SZR Perica kad traze ponudu za svoj sajt prihvate ISKLJUCIVO ponudjace koji su clanovi Udruzenja. Tek tada to ima smisla! Na isti nacin kao kad sedate u taxi pa gledate da li je iz neke vidjenije asocijacije i da li ima tablu grada Beograda (sto znaci da nije ilegalac). Naravno, da bi vi to uopste gledali, potrebno je da vas neko EDUKUJE da to gledate (bilo grad, bilo taxi udruzenja).

A ovde? Sta vi zapravo hocete? Da se napise statut, nacrta logo, renta neki prostor za 100 jura, i to je to... eto nama asocijacije :) I posle se pitate sto mi matori gledamo na to u fazonu igrala se deca... Pa eto vam odgovora. Kada bi postojala Asocijacija Web Profesionalaca, u cijem odboru bi sedeli Dragan Varagic, Goran Anicic, Steva Majstorovic, da sad ne nabrajam dalje - koji bi svojim pozicijama i autoritetom u javnosti sirili sliku o Asocijaciji kao telu koje objedinjuje profesionalce i brine o tome da je na prvom mestu zasticen interes klijenata od raznoraznih hohstaplera, e ONDA bi ta prica imala smisla i ja bih prvi skocio da platim clanarinu. Poenta je da ta Asocijacija treba da uziva poverenje javnosti na prvom mestu, odnosno klijenata. A to je moguce samo i iskljucivo sa:
a) establishovanim profesionalncima u Odboru;
b) novcem.
Kraj price. Samo, i tek onda ce imati smisla da ja stavim na svoj sajt markicu "clan Asocijacije Web Profesionalaca Srbije", jer znam da javnost zna sta je to, i sta ONI dobijaju time sto im je pruzalac usluga (da ne kazem provajder) clan Asocijacije.

Da li iko od vas ide kod stomatologa koji nije clan Privatne komore stomatologa? A zasto? Odgovorite na to pitanje i sve ce vam biti jasno. A pritom, nemojte zanemariti cinjenicu koja sredstva ta Komora odvaja za odrzavanje svog imidza u javnosti i ko su ljudi koji stoje iza tog udruzenja. Da li neki tek ispileli zubar ili likovi sa 20 prefixa u imenu.

Sad but true, ali tek kad to shvatite, shvaticete koliko je besmisleno to sto vi pokusavate. Sve o cemu pricate na ovoj temi je na tangenti problema (statut, clanarine, razne dziza-bidza-benificije, etc). Jedina stvar koja je bitna da li ste sposobni da plasirate siroj javnosti sliku sta je Udruzenje (asocijacija), po cemu je ono referentno u regionu i sta dobijaju KLIJENTI (a ne clanovi!) koji rade sa clanom Udruzenja.

A vi to nemate cak ni u najavi...sorry guys...

[Ovu poruku je menjao boccio dana 03.05.2006. u 14:33 GMT+1]
[ Mystery_Men @ 03.05.2006. 15:02 ] @
Citat:
jablan:
Molim učesnike koji su počeli da prave udruženje da rasprave oko konkretnog statuta, predloge logotipa itd prenesu na sajt udruženja (imate sajt, jel tako?). Ovde uvek možete doći po savet i kritiku članova foruma, ali nemojte koristiti ES kao tehnički forum za vaše udruženje - ima brdo jeftinog hostinga po netu, molim lepo.


Sajt je u toj prici najmanji problem ....on bi u toj prici trebao izaci kao proizvod , neke dobre organizacije...doduse nebitno...
Ali opet ostaje pitanje zasto pokretati takvo nesto kada @boccio , @jablan ,@broker , @flylord , @novikorisnik , @Dragan Varagic = zrace negativno sto se toga tice , ubijaju u pojam nekog ko bi pokusao uloziti truda da pokusa napraviti nesto za dobrobit svih?

Citat:
ali to sto vi radite ce izgleda biti samo za vasu internu upotrebu

sigurno...
ujedno i moj poslednji post na ovu temu...
poz

edit:
@novikorisnik = nisam mekan na kritike , kada me neko kritikuje pokusavam mu dokazati da nije u pravu , ali ovo iznad nije nikakva kritika , meni vise lici na neku vrstu uvrede...

[Ovu poruku je menjao Mystery_Men dana 03.05.2006. u 16:44 GMT+1]
[ noviKorisnik @ 03.05.2006. 15:29 ] @
U čemu onda jeste problem? Ja ne vidim negativno zračenje navedenih likova, samo vidim sveobuhvatnije gledanje na stvar i traženje odgovora na pitanja koja se protežu već godinama.

Ako te kritika i razložna pitanja ubijaju u pojam, onda i jesi previše mekan i nisi za to organizovanje. Ništa, valjda se nađe neko ko jeste ... "I taj će prvo dići sajt koji treba da digne organizaciju, da spoznaje sve probleme koji ima da se rešavaju i da krenu da se rešavaju." (proviđenje po Luki, 19/20)

Ovo nije ni prva ni jedina diskusija na ovu temu, samo na ovom forumu ... i večito se proteže da se kao ideja podržava od strane nekih novih ljudi koji upadaju u stare zamke.

Ja ne vidim da je ijedan od malopre prozvanih izjavio da se ne bi priključio valjano postavljenoj organizaciji, a neki su i jasno rekli da bi bili unutra ... ako ima zašto.
[ boccio @ 03.05.2006. 16:42 ] @
Dejane, ma nisi u pravu, mi ustvari zracimo i negativni smo do jaja i ubili smo u pojam dobre momke koji hoce da urade nesto za opste dobro :)
Citat:
Mystery_Men: ovo iznad nije nikakva kritika , meni vise lici na neku vrstu uvrede...

Bravo momce. Upravo si mi pomogao da shvatim da sam dzabe sve ono kucao :( Da li je moguce da si od celog mog posta, koji ti objasnjava NAJVECI problem cele price oko tog famoznog Udruzenja uspeo da izvuces samo recenicu koju si citirao - "...ali to sto vi radite ce izgleda biti samo za vasu internu upotrebu"??

Reci mi molim te, svi ti ljudi koje si naveo - flylord, jablan, D.Varagic, noviKorisnik, broker, ja - pa jel moguce da smo svi mi matore nadzak-babe koje nemaju pametnija posla u zivotu nego da podmecu klipove mladim perspektivnim snagama koje bi da urade nesto za opste dobro?!? Jel to tebi iskreno ima smisla? A sto bih ja to radio? Jel ti mene ugrozavas? Plasim se da ces mi uzeti hleb? Ljubomoran sam?

Vidis, najlakse je primeniti poznatu taktiku domacih socijalista i furati fazon "mene svi mrze", umesto da stavis prst na celo i zapitas se ZASTO vam se sve ovo govori. Ali takav nacin razmisljanja bi vrlo verovatno doveo do toga da moras da se pogledas u ogledalo i kazes "jebiga, u pravu su ljudi, nije to bas tako ko sto sam ja mislio...". A ti ocigledno imas problem sa tim, i jednostavnije ti je da prebacis lopticu na drugu polovinu terena i kazes kako te zracimo, mrzimo, i ostalo...

Bicu slobodan da jos jednom ucesnicima teme i "potpisnicima" novog Udruzenja postavim pitanje na koje nisam dobio odgovor:
Da li ste svesni da je jedina svrha Udruzenja/Asocijacije da bude respektibilno telo, sa jasnim imidzom/identitetom u javnosti, koje svim fizickim i pravnim licima pruza dozu poverenja u pruzaoca usluge izrade web sajta (ili cega god) koji je clan asocijacije! Bez OVOGA sam koncept Udruzenja je besmislen!

O tome sam pricao kroz celi prethodni post, da bi mi mladi gospodin replicirao sa jedinom recenicom iz celog posta koja je offtopic!

Da li vi to mozete da postignete ili ne?! Ako mozete - na koji nacin? Mene ne interesuje ni statut, ni clanarina, ni pogodnosti koje ja kao clan dobijam (kakav bre softver, diplome, kakvi bakraci!?), ni bilo kakve ostale dzidza-bidze! Da, nije ni najmanje lako, cak stavise! Ali zato verovatno jos uvek ni ne postoji takvo telo, jer niko ocigledno nije spreman da se uhvati u kostac sa ozbiljnim problemima koje bi to nosilo.




//edit: mislim da je ovo zrelo za Web Razvoj...mada, moze i IT politika razvoja ako neko misli da je pametnije :)


[Ovu poruku je menjao boccio dana 03.05.2006. u 18:03 GMT+1]
[ Mystery_Men @ 03.05.2006. 17:53 ] @
Iskreno izvinjenje sto se ponovo javljam ali moram da odgovorim na prethodni post...

Citat:
Da li ste svesni da je jedina svrha Udruzenja/Asocijacije da bude respektibilno telo, sa jasnim imidzom/identitetom u javnosti, koje svim fizickim i pravnim licima pruza dozu poverenja u pruzaoca usluge izrade web sajta (ili cega god) koji je clan asocijacije!


To je jasno...i ispravno
A ne znam dali je tebi jasno da ta pomenuta organizacija , ko god stajao iza nje i ko god je pokrenuo , to preko noci ne moze da postane...Respekt i izmidz se stice vremenom , tako da ko god to osnovao na pocetku krece od same nule (sto se ugleda i respekta tice)...
Nisam rekao da vi ne govorite ispravne stvari , sve sto ste rekli je ispravno i tacno (sem internih upotreba) . Ali jednostavno je nemoguce sve to zapoceti , stvoriti i organizovati odjednom...Vecina velikih organizacija i preduzeca krenula je skromno za nekim pocetnim skromnim idejama i ciljevima. Vremenom (ukoliko sve to opstane) dolaze nove ideje , novi ciljevi i tako se postize ovo sto si gore napisao...Naravno "opstane" pod uslovom da se odredjeni kriterijumi postuju...
Ne treba to udruzenje da se namece javnosti sa svojim identitetom , javnost ce se sama vremenom zainteresovati u koliko se budu uspostavili odredjeni standardi i kriterijumi....Prvo treba napraviti Juga koji je kvaliteta kao BMW , a ne nametati se i pricati - e napravicu Juga koji je kvaliteta kao BWM...(valjda je poetna skapirana)
Ko visoko leti , zna nisko da padne (doduse titra u mestu) , www.nadlanu.com , dzaba bilbordi , dzaba marketing , dzaba ljudi koji stoje iza , dzaba kampanja , kad je sve to vec sto puta vidjeno...
Prvo treba napraviti neki za pocetak skroman plan i "velike" planove za buducnost , organizovati porostor i ankteritati ljude koji se bave ovim poslom - da li se slazu sa pocetnim planom , sta od svega toga ocekuju ...itd...
poz
[ NenaSoko @ 04.05.2006. 06:56 ] @
Citat:
jablan: Joj. Ne može čovek ni na prvomajske praznike da ode...

Nadam se da si se lepo proveo!!!

Citat:
jablan:Ovako: i pored mase (ali zaista mase) nemuštih, nepotrebnih i napornih poruka na zadatu temu, ipak mislim da je ponešto i rečeno i formulisano, pre svega pojavljivanjem kolega moderatora i iskusnijih članova foruma, pa zato neće biti brisanja i zaključavanja. Molim one koji su ovu temu po ko zna koji put ponovo započeli da poruke starijih članova dobro pročitaju i pokušaju da nađu odgovore na postavljena pitanja. Npr. Mystery_man je, čini mi se na dobrom putu poslednjom porukom.

Molim učesnike koji su počeli da prave udruženje da rasprave oko konkretnog statuta, predloge logotipa itd prenesu na sajt udruženja (imate sajt, jel tako?). Ovde uvek možete doći po savet i kritiku članova foruma, ali nemojte koristiti ES kao tehnički forum za vaše udruženje - ima brdo jeftinog hostinga po netu, molim lepo.

Drago mi je da je vecina uvidela da se ladja krece, sporo ali se krece, do nekle smo stigli.
Hvala na ovolikoj podrsci ES timu, kada sam zamolio jablana da ponovo otvori temu ni sam nisam slutio koliko ce interesovanje biti.
Interesovanje je veliko ali je broj prijava mali, zato u narednim danima ocekujem vise prijava.
Organizacija posto je jos u osnivanju i nema imenema ni svoj sajt, ali cu ja na sopstvenu odgovornost deo prostora na sajtu koji uredjujem, ustupiti organizaciji u osnivanju i na tom sajtu pokrenuti forum. Ali o svemu tome cete biti blagovremeno obavesteni, a to sve ce biti u narednih nekoliko dana.
Do tada mogu samo da se zahvalim ljudima iz ES tima i da ih zamolim za jos malo strpljenja.

Hvala!
[ NenaSoko @ 04.05.2006. 07:19 ] @
Stvarno mi je dosadila ova prica niokocega.
Uzecu za primer vec gore spomenutu organizaciju >>Savez racunovodja i revizora srbije<<, koji se jako brinu o svojem clanstvu.
Oni su se izborili da se donese zakon da potpis na zavrsni racun moze da stavi smo ovlasceni racunovodja, a ispit za polaganje moze da organizuje samo organizacija, odnosno moze ga organizovati bilo ko uz saglasnost SRRS i neko iz rukovodstva organizacije mora biti prisutan na polaganju. A i testovi za polaganje se rade u saradnji sa SRRS i na kraju na dan polaganja neko iz SRRS mora biti prisutan.
I naravno sve usluge SRRS naplacuje.

E sad zasto sam Vam ovo ja pricao, kada sam birao racunovodju, gledao sam da on bude ovlascen, jeste da je malo skuplji od onog koji nije ovlascen, ali opet sve to ispadne jeftinije, nego da placam neovlascenog, a kada budem predavao zavrsni racun trazim potipis od ovlascenog racunovodje koji taj svoj jedan potpis debelo naplati, neki cak i do 500 evra.

E sada se nadam da ste shvatili poentu moje price.


boccio Neznam tacno sta si mislio pod tim INTERNO?

Da bi neka organizacija bila esnafska, pre svega mora da okuplja ljude koi znaju da rade svoj posao i koji ga posteno rade. Da se kvalitetom rada i odnosom prema clanovima izdigne iznad ostalih nevladinih i slicnih organizacija, naravno da bude profesionalna.
Autoriteti, kako ih Vi nazivate, su siroko poznati, ima ih na raznim skupovima, pozivaju ih razni mediji da daju svoje komentare u vezi teme kojom se bave.
To sto nas nekoliko na forumu i malo sire zna te ljude neznaci da su neki autoritet u siroj javnosti, a organizacija bas ka tome treba da nastoji, da se njeni clanovi izdignu iznad ostalih i budu autoritet u javnosti.
Silom prilika, ako pitate, ko je autoritet u Palanci za Internet prezentacije, svi ce vam odgovoriti: "Onaj sto uredjuje opstinski sajt!"
Kako sam vec rekao to je bilo silom prilika, par pojavljivanja na TV-u, u novinama, davanje komentara i svog misljenja u vezi posla kojim se bavim, je u sredini u kojoj zivi i radi od te osobe stvorilo autoritet. Iako to nije nista posebno.
Posto radim posao koji radim, non stop srecem klince, srednjoskolce, koji mesecno izace po jedan dva sajta uradjena u FrontPage-u i naplacene po 50e. Tek da imaju za dzeparac. I svi sajtovi lice jedan na drugi.

Da do toga ne bi dolazilo i da bi se u ovoj zemlji pocelo sa proizodnjom autoriteta koji zaista to zasluzuju, dosao sam na ideju osnivanja jedne ovakve organizacije.
Ako, autoriteti nemaju zelje da se uclane u jednu ovakvu organizaciju i svojim iskustvom i AUTORITOTM ne zaustave dalje propadanje stuke, onda nemam sta dalje reci i to je dovoljan pokazatelj koliki su zaista AUTORITETI.

Posto mi je namera da organizacija bude priznata od strane ministarstva za nauku i tehnologiju i Agencije za informatiku i Internet, kao i da sa njima saradjuje.
Prisistvom ministra za nauku i tehnologiju i direktora agencije za informatiku i Internet BANE ANDJELIC, osnivackoj Skupstini, obezbedice nam prvi kontakt sa televizijom, novinama - medijima u jednoj reci, a samim tim primarno izdvajanje od ostalih slicnih organizacija.
Daljom edukacijom stanovnistva, pravnih i fizickih lica, objasnicemo zasto je bolje uzimati nekog da vam odradi sajt ko je clan nase organizacije, a edukacijom clanova omogucicemo da kvalitet sajtova bude bolji.
Davanjem predloga donosenje zakona ili uredbi zaveli ismo rd u poslu kojim se bavimo i one koji posteno i lepo rade zastitili od hohstaplera.

A cilj organizacije ce biti postignut onog trenutka kad TE neko bude kontaktirao za posao, a pritom te pita jesi li clan >> te i te organizacije<<, a ti kazes da nisi, a on kaze hvala lepo, pozvacemo Vas ponovo, ako nam Vase usluge budu bile potrebne! I ode da potrazi nekog ko je clan.
Tog trenutka cemo znati da je sve ono sto smo naveli u razloge za osnivanje ispunjeno i tog trenutka ce kvalitet rada biti najvisi, a clanovi biti na ceni isto je najbitnije tog trenutka ce nasi ljudi poceti da primaju medjunarodne nagrade za kvalitet.


Ako ovo nije dovoljan razlog da se neko uclani, ja onda ne znam sta jeste. A da jeftinij softver......

[Ovu poruku je menjao NenaSoko dana 04.05.2006. u 08:59 GMT+1]


[Ovu poruku je menjao flylord dana 04.05.2006. u 09:38 GMT+1]
[ broker @ 04.05.2006. 08:02 ] @
Citat:
Mystery_Men: Ali jednostavno je nemoguce sve to zapoceti , stvoriti i organizovati odjednom...Vecina velikih organizacija i preduzeca krenula je skromno za nekim pocetnim skromnim idejama i ciljevima. Vremenom (ukoliko sve to opstane) dolaze nove ideje , novi ciljevi i tako se postize ovo sto si gore napisao...Naravno "opstane" pod uslovom da se odredjeni kriterijumi postuju...


Stvar je u tome sto stvar mozda moze da uspe ako je podrze autoriteti, ali ako je ne podrze, nema nikakvih sansi.

Citat:
NenaSoko:
E sad zasto sam Vam ovo ja pricao, kada sam birao racunovodju, gledao sam da on bude ovlascen, jeste da je malo skuplji od onog koji nije ovlascen, ali opet sve to ispadne jeftinije, nego da placam neovlascenog, a kada budem predavao zavrsni racun trazim potipis od ovlascenog racunovodje koji taj svoj jedan potpis debelo naplati, neki cak i do 500 evra.


Poredjenje sa racunovodjama ima jednu manjkavost: racunovodstvo spada u delatnosti koje su obavezne (firma, prosto, mora da vodi knjigovodstvo, to joj zakon nalaze) ali i delatnosti sa povecanom odgovornoscu. Njima je lako da nametnu standarde.

Web sajt je stvar izbora.
[ NenaSoko @ 04.05.2006. 09:32 ] @
Pogresno postavljeno, stvar moze da uspe samo ako neko hoce da uradi nesto tako! Dokaz je MILE, on je organizovao nesto, da ima par clanova i da zna kako da odradi neke stvari, on bi vrlo brzo postavio standarde.
Na zalost ti standardi bi bili vrlo niski.
Znaci za uspeh ti netrebaju autoriteti, vec volja za rad, ali za postavljanje standarda ti trebaju.

Da li biste vi AUTORITETI, zeleli da vas u svetu predstavlja neko kao sto je MILE i njegova organizacija?
Ja iskreno nebih i zato i jesam dao ovakav predlog.
A neminovno ce jednog dana doci do toga da nas u evropi, ako ka njoj idemo i u svetu neko predstavlja. Ako nista po tom pitanju ne uradimo MILE ce se definitivno izdici i zauzeti tu poziciju pregovaraca i sa njegovim standardima necemo daleko stici.
Svet oko postavljanja standarda nece razgovarati sa pojedincima, vec sa priznatim institucijama, sa zaljenjem mogu reci da je za sada u Srbiji jedina MILETOVA organizacija ozvanicena.
Jos jednom pitam zelite li da vas on predstavlja?

To je jos jedan razlog zasto se treba uclaniti i osnovati ovu organizaciju?

I za kraj, da li je mana njihova ili nasa, videcemo, ali mi mozemo nametnuti standard po pitanju kvaliteta i jos sto sta, samo ako znamo sta zelimo, ako to hocemo i ako smo organizovani u tom pogledu.


Svaki poslodavac i narucilac posla zeli da za njega radi neko ko je strucan za taj posao, sto bi rekli ako ima ĆABU.

Sajt je na nasu zalost u 80% stvar prestiza, a ne funkcionalnosti. Vecina hoce da im sajt sljasti od boja, a ne da bude funkcionalan.


[Ovu poruku je menjao NenaSoko dana 04.05.2006. u 10:40 GMT+1]
[ jablan @ 04.05.2006. 09:52 ] @
Citat:
NenaSoko: A neminovno ce jednog dana doci do toga da nas u evropi, ako ka njoj idemo i u svetu neko predstavlja. Ako nista po tom pitanju ne uradimo MILE ce se definitivno izdici i zauzeti tu poziciju pregovaraca

Zemljo otvori se...
[ tiranin @ 04.05.2006. 12:47 ] @
Ja cu da se prijavim za clanstvo,
a evo zasto
.
Da li ja mislim da za takav sajt vredi traziti mnogo vise, ili on stvarno ne vredi vise od 150evra?
Mozda ja precenjujem dizajnersko-programerski trud, ali meni lici da smo stalno svedoci da neko srozava vrednost onog cime se bavimo. Taj sajt(iz linkom navedenog topica) se meni ne svidja preterano(stvar ukusa), ali zar je moguce da trud autora vredi tako malo?





[ jablan @ 04.05.2006. 12:54 ] @
A kako bi tačno članstvo u udruženju pomoglo tebi da uzmeš više od 150€? (BTW, mislim da je onaj lik lupio tu cifru, mislim da možeš uzeti par puta više)
[ tiranin @ 04.05.2006. 14:26 ] @
Citat:
jablan: A kako bi tačno članstvo u udruženju pomoglo tebi da uzmeš više od 150€?

Da probam da odgovorim pitanjima.
Zasto se poznate tekstilne firme bore protiv kineskog bofla?
Zasto se svajcarske fabrike satova bore protiv laznih rolexa?
Zasto uopste postoje razni sertifikati ? Valjda da garantuju da iza njih stoji neki kvalitet.

Kupci nasih usluga cesto nisu u stanju da prepoznaju sta je kvalitet, i tada se opredeljuju za najnizu ponudu. Kada shvate da su za male pare dobili veliko nista, tesko se odlucuju da jos jednom investiraju, plaseci se jos jedne prevare.
E, tu mislim da bi neko udruzenje moglo da pomogne, ne kazem da se i to ne bi izrodilo u nesto negativno (takav smo mi narod), ali vredelo bi pokusati.



[ jablan @ 04.05.2006. 14:55 ] @
Tako je. Poznate tekstilne firme i švajcarske fabrike satova. Udruženje neće imati nikakvog značaja dok iza njega ne stanu eminentni stručnjaci iz branše (Boccio je to jako lepo objasnio). A da bi "velike ribe" pristale na to, osim ostalih stvari, mora se i obezbediti sistem da ne može bilo ko ko plati članarinu (recimo taj tvoj Žikica koji pravi sajtove za džakče praška) postati član udruženja.

Još jedna napomena: apsolutno je nebitno koliko neko naplaćuje dizajn. Udruženje nikad neće moći (niti bi trebalo) da tebi garantuje cenu sajta, već kupcu kvalitet sajta. A cena dolazi sama.

[Ovu poruku je menjao jablan dana 04.05.2006. u 15:59 GMT+1]
[ tiranin @ 04.05.2006. 17:31 ] @
Mi se u osnovi slazemo.
Jedna prica je da li je udruzenje potrebno (bar meni), i sta ja od toga mogu da imam.
Druga prica je ste je nephodan uslov (autoriteti,...) da udruzenje ima realnu snagu.
I, naravno da udruzenje nikome ne garantuje cenu. Ali moja pregovaracka pozicija je drugacija ako postoji autoritativno telo koje prati ovu oblast na trzistu, i koje svojim sertifikatom(?) nesto garantuje.
Tada ja, ako udruzenje garantuje da pruzam neki kvalitet, nastupam kao proizvodjac kvalitetne robe, a ako ne ispunjavam kriterijume tog udruzenja, potencijalni korisnik zna da nudim bofl.
A kupaca uvek ima i za bofl i za kvalitet.
[ boccio @ 04.05.2006. 17:50 ] @
jablane, ne vredi... vrtimo se u krug :)

@tiranin misli da ce clanstvo u udruzenju da mu pomogne da naplati vise... @NenaSoko hoce da postavlja nekakve standarde... niko i dalje ne kapira ono sto pokusavamo na 4 strane da objasnimo, a to je da je poenta takvog Udruzenja da zastiti KUPCE, i pruzi im garancije da je osoba (firma) koja radi njihov sajt kompetentna i strucna. Oni vide Udruzenje kao nesto sto ce njima da pomogne, a ne kao omcu koja ce da im stoji oko vrata da svoj posao obavljaju profesionalno, inace ce izgubiti clanstvo.

E sad, na ovo jednostavno moram da repliciram :)
Citat:
NenaSoko:
Da li biste vi AUTORITETI, zeleli da vas u svetu predstavlja neko kao sto je MILE i njegova organizacija?
Ja iskreno nebih i zato i jesam dao ovakav predlog.
A neminovno ce jednog dana doci do toga da nas u evropi, ako ka njoj idemo i u svetu neko predstavlja. Ako nista po tom pitanju ne uradimo MILE ce se definitivno izdici i zauzeti tu poziciju pregovaraca i sa njegovim standardima necemo daleko stici.
Svet oko postavljanja standarda nece razgovarati sa pojedincima, vec sa priznatim institucijama, sa zaljenjem mogu reci da je za sada u Srbiji jedina MILETOVA organizacija ozvanicena.
Jos jednom pitam zelite li da vas on predstavlja?

Khm...
Wikipedia: Fallacy of many questions
Citat:

Many questions, also known as complex question, presupposition, loaded question, or plurium interrogationum (Latin, "of many questions"), is a logical fallacy. It is committed when someone asks a question that presupposes something that has not been proven or accepted by all the people involved — i.e., a premise is included which is at least as dubious as the proposed conclusion.

Prvo, odakle ti ideja da neko mora da nas predstavlja negde? Jesam ja nesto propustio, postoji nekakav Evropski Parlament Dizajnera gde SCG mora imati predstavnika, pa ce to biti prof. Mile? O cemu pricas :) Kakav pregovarac, kakva pozicija, kakvi standardi? Pazi, ja razumem da hoces da nas "zaplasis" sa tim Miletom po principu "ako ne budete hteli nasu Organizaciju, doci ce vam prof. Mile pa cete videti vi"...ali jebiga... malo smo matori za takve bedtime stories :)))
[ tiranin @ 04.05.2006. 19:25 ] @
@boccio: Ne da naplatim vise, vec upravo sto ti kazes, da kupci znaju da im neko nudi kvalitet. A, onda cena dolazi kao posledica kvaliteta, mozda ja sada postizem i bolju cenu od onoga sto zasluzujem, jer uspesno lazem!?.
[ NenaSoko @ 06.05.2006. 17:59 ] @
Citat:
tiranin: Mi se u osnovi slazemo.
Jedna prica je da li je udruzenje potrebno (bar meni), i sta ja od toga mogu da imam.
Druga prica je ste je nephodan uslov (autoriteti,...) da udruzenje ima realnu snagu.
I, naravno da udruzenje nikome ne garantuje cenu. Ali moja pregovaracka pozicija je drugacija ako postoji autoritativno telo koje prati ovu oblast na trzistu, i koje svojim sertifikatom(?) nesto garantuje.
Tada ja, ako udruzenje garantuje da pruzam neki kvalitet, nastupam kao proizvodjac kvalitetne robe, a ako ne ispunjavam kriterijume tog udruzenja, potencijalni korisnik zna da nudim bofl.
A kupaca uvek ima i za bofl i za kvalitet.

Svi se oko ovoga slazemo, apsolutno, i ja sam protiv toda da udruzenja nabavlja posao i da odredjuje cenu. Cena se odredjuje na osnovu kvaliteta, udruzenje ce garantovati bas to da njeni clanopvi nude kvalitet i onda se vracamo na bocciov post, zar to nije automatsko postavljanje standarda, a samo da ti kazem da ih ti postavljas jos na pocetku, jer kazes da ne moze svako da se uclani i plati clanarinu......
Razmiski malo o tome
[ Dragan Varagic @ 08.05.2006. 07:44 ] @
Razlog zbog čega sam pominjao prethgodne postove u različitim temama je upravo da vidite kako je do sada doprinošeno tematici osnivanja strukovne organizacije, i da tu ima veoma konkretnih predloga od strane različitih stručnih osoba.

Cilj ovakvih komentara (koje negativno tretirate) jeste da vam se eventualno pomogne da ne upadnete u neke greške u koje su upadali raniji pojedinci sa svojim pokušajima. Bilo je ovde i konkretnih interesantnih pokušaja ranije (npr. IDJ /Internet Društvo Jugoslavije/ - 1998./1999.), a i danas imate udruženje Internet klub (www.internet.org.yu) - prezentacija se trenutno ažurira...

Možda vam i ovako nešto pomogne: http://i-cop.org/

[Ovu poruku je menjao Dragan Varagic dana 08.05.2006. u 08:52 GMT+1]
[ flylord @ 09.05.2006. 09:16 ] @
Sta bi sa ovom idejom? Odustali ste svi. Tresla se gora, a? Nije mi jasno zasto ste zapocinjali nesto sto necete zavrsiti do kraja. To nije dobro za imidz
[ NenaSoko @ 09.05.2006. 09:57 ] @
Citat:
flylord: Sta bi sa ovom idejom? Odustali ste svi. Tresla se gora, a? Nije mi jasno zasto ste zapocinjali nesto sto necete zavrsiti do kraja. To nije dobro za imidz

Ja cekam da se vi ljudi odlucite da se prijavite, kada se bude prijavilo 20 ljudi krecemo u aktivnu kampanju, sirenja ideje.
[ jablan @ 09.05.2006. 10:50 ] @
Molim kolegu flylorda da ne provocira, taman se malo odmorismo od udruženja.
[ NenaSoko @ 29.05.2006. 07:41 ] @
Nesto ste se ucutali, znam da ide leto ljudi ai dajte mu ga malo, javljajte se, prijavljujte, da radimo!
Doduse i ja sam malo zakazao sa pripremama prezentacija i predstavljanje Opstine, ali sam od cetvrtka 1 juna ponovo slobodan pa da idemo dalje!
[ Shadowsong @ 29.05.2006. 10:42 ] @
Na mene mozes uvek da racunas.

Ja neko vreme nisam ni posecivao ovu temu (u periodu kada su "glavesine" dosle da sole pamet), ali posto su se strasti smirile mislim da ponovo mogu da doprinesem.

Eto. Samo da se javim da znate da sam ziv.
[ flylord @ 29.05.2006. 10:43 ] @
pa dobro, ako smo samo solili pamet, sto to niste osnovali i samo nam javili da ste to uradili i svima nam urucili pozive da se pridruzimo. Ja se necu prijavljujem u nesto sto ne postoji. A mozda ni u nesto sto postoji
[ CtrlAltDel @ 08.06.2006. 02:01 ] @
e sad sam stvarno sve video...

pa da svako ide na pompezna imena ( infoi ,svetionici, poslovne mreze ... ) trudeci se time da nasim "bizmismemima" koji su juce skinuli vunene carape i opanke i prodali stado da bi danas uskocili u odela i otvorili firmu uteraju poverenje , idotskim dizajnom i jos idiotskijim razvojem docaraju kafanski glamur - sa pricom "radimo sve po Vasim zeljama" , a **bes to sto ce to da bude sramota kad je skoro dzaba - ko je jos cuo da se sajt placa preko 50e.



pa jes ti normalan sta ce meni baza podataka bio meni neki mali kaze sve ce to da skrka za 100e.... pa eto onda ispadnes i lopov...

optimizacija za browsere, SEO sta to bese? gde se to placa kad ovaj sto radi sajt za 50e - "prijavljuje klijenta na sve svetske pretrazivace"

a da pricamo i onim malo naprednijim sto drpaju dizajn , krpe neki svoj kod od kojekakvih skripti i sl...

Moderno poslovanje, profesionalan prikaz usluga/proizvoda , podrska , customer care - to sve pada u vodu ako moz da dobijes sarenis za sitnis - e toliko vredi komadic 21. veka u Srbiji.

A sto se tice prof. Mileta , infoa ,svetionika, krojaca, mreza eno vam ih na Pinku u okviru grand parada , kojekakvih "performansa" , "projekata" raznih pevaljki... sund i kicerica to ti je Srbija.

Malo mesta za kulturu... :)





[ CtrlAltDel @ 08.06.2006. 02:10 ] @
da jos nesto mi pade na pamet....

sigurno ne koriste piratski softver.... mislim ipak su svetski priznata organizacija :)

di je microsoft i nasa policija kad ti treba. ( koja kombinacija , a?)

nc nc nc

[ NenaSoko @ 04.12.2006. 11:33 ] @
Gospodo, na forumu http://forum.palankawireless.org.yu dobili smo svoje mesto za raspravu, ova ne vladina organizacija nam je ustupila mesto na svom forumu i podrzava nas u nasem nastojanju da siuaciju u nasem sektoru dovedemo u red. Tako da o svim specificnim problemima ove vrste mozemo tamo raspraviti, kako vise ne bismo zauzimali mesto ovde.

Zahvaljujem im se na tome!
[ noviKorisnik @ 04.12.2006. 11:49 ] @
... ko se prvi prijavi udvostručiće broj korisnika ... ccc ... smejurija
[ Shadowsong @ 04.12.2006. 17:09 ] @
Ajde bre da podrzimo coveka. Ja se upravo regujem. Mada ovo mora mnoogo ozbiljnije. :)
[ flylord @ 04.12.2006. 17:28 ] @
Ne mogu ja da ga podrzim kad ne znam ko je on uopste. A anonimuse ne podrzavam tek tako.
[ Shadowsong @ 04.12.2006. 22:49 ] @
Pre svega da ga podrzimo moralno, a posle i na druge nacine.

Ali ona pozadina od foruma me oslepe.
[ NenaSoko @ 05.12.2006. 07:13 ] @
Citat:
Sta bi sa ovom idejom? Odustali ste svi. Tresla se gora, a? Nije mi jasno zasto ste zapocinjali nesto sto necete zavrsiti do kraja. To nije dobro za imidz
Nakon svega muci me samo jedno pitanje, da neko i pokrene da li ce jos neko stati iza njega. Ja vala necu ni napred ni pozadi. Necu uopste ucestvovati u tome, mada sam imao dobru volju da pomognem i organizaciono i materijalno, a sad vidim da sve ono sto su mi prigovarali ovde na forumu, zapravo nisu prigovarali vec predvidjali sudbinu i od sveg srca im hvala na tome.
[ NenaSoko @ 05.12.2006. 07:18 ] @
Citat:
e sad sam stvarno sve video...

pa da svako ide na pompezna imena ( infoi ,svetionici, poslovne mreze ... ) trudeci se time da nasim "bizmismemima" koji su juce skinuli vunene carape i opanke i prodali stado da bi danas uskocili u odela i otvorili firmu uteraju poverenje , idotskim dizajnom i jos idiotskijim razvojem docaraju kafanski glamur - sa pricom "radimo sve po Vasim zeljama" , a **bes to sto ce to da bude sramota kad je skoro dzaba - ko je jos cuo da se sajt placa preko 50e.



pa jes ti normalan sta ce meni baza podataka bio meni neki mali kaze sve ce to da skrka za 100e.... pa eto onda ispadnes i lopov...

optimizacija za browsere, SEO sta to bese? gde se to placa kad ovaj sto radi sajt za 50e - "prijavljuje klijenta na sve svetske pretrazivace"

a da pricamo i onim malo naprednijim sto drpaju dizajn , krpe neki svoj kod od kojekakvih skripti i sl...

Moderno poslovanje, profesionalan prikaz usluga/proizvoda , podrska , customer care - to sve pada u vodu ako moz da dobijes sarenis za sitnis - e toliko vredi komadic 21. veka u Srbiji.

A sto se tice prof. Mileta , infoa ,svetionika, krojaca, mreza eno vam ih na Pinku u okviru grand parada , kojekakvih "performansa" , "projekata" raznih pevaljki... sund i kicerica to ti je Srbija.

Malo mesta za kulturu... :)

Kada lulturni nece da promovisu kulturu neko mora, pa da vam i kazem lepse je ovako, ja radim u opstini, "selja" kada dodje kod mene i kaze da oce sajt,ja mu ispricam pricu i kazem da ce to da ga kosta 300evrica, on kaze da sam skup, a ja njemu da ce imati najbolji i najposeceniji sajt u opstini, a mozda i sire za sest meseci i tip se zalpi ko musica na med. Toliko kosta mojih 8 sati rada. Ko hoce neka place!
[ NenaSoko @ 05.12.2006. 07:19 ] @
Citat:
da jos nesto mi pade na pamet....

sigurno ne koriste piratski softver.... mislim ipak su svetski priznata organizacija :)

di je microsoft i nasa policija kad ti treba. ( koja kombinacija , a?)

nc nc nc
Zalazem se za Open Sources!!!!
[ NenaSoko @ 05.12.2006. 07:33 ] @
Citat:
... ko se prvi prijavi udvostručiće broj korisnika ... ccc ... smejurija
Forum je tek nastao, a nasa tema nema veze sa brojem clanova.
Citat:
Ajde bre da podrzimo coveka. Ja se upravo regujem. Mada ovo mora mnoogo ozbiljnije. :)
Hvala Shadow i racunam na vas nekoliko koji podrzavate ovu ideju na ma kom se ona forumu nalazila. Mi smo se ranije culi i na PP po ovom pitanju zato i kazem da racunam.
Citat:
Ne mogu ja da ga podrzim kad ne znam ko je on uopste. A anonimuse ne podrzavam tek tako.
Nisam u pitanju ja, vec ideja kao ideja, i ne trazim podrsku ja vec ideja, vec svi oni koji zele da zavedu malo reda u ovu bransu. I ja kada slusam nekoga sta prica, mnogo vise paznje obracam na to STA i KAKO prica nego KO, pa nakon nekog vremena donosim sud.
Citat:
Pre svega da ga podrzimo moralno, a posle i na druge nacine.

Ali ona pozadina od foruma me oslepe.
Moj moral, po ovom pitanju je vec na nuli, tako da nemam problema sto se toga tice i moje zalaganje za ideju je doslo tek nakon toga sto sam otkrio da ovakvo nesto postoji ja sam je podrzao ne pitajuci ko je i iz kojih pobuda pokrenuo, jer sam ubedjen da nakon nekog vremena sve dodje na svoje mesto. I misljenja sam jos da ako se mi ne potrudimo da unesemo red u ovo sto radimo da ce to uraditi neko za nas, a da taj pri tom nece ni znati sta je Internet i u cemu je razlika izmedju browsera i email klijenta, a sto se tice pozadine, pa promeni je, postavi klasicnu.
[ drazha @ 05.12.2006. 09:37 ] @
Pitanje: Zar Jugoslavija nije mrtva?
Jugoslavija iz ded, long liv Srbija

Poz//D
[ NenaSoko @ 05.12.2006. 09:47 ] @
Koliko sam ja razumeo mi svo ovo vreme pricamo o SWMS- SavezuWebMastera Srbije. Medjutim tema je postavljena jos verovatno u SFRJ, ali se nakon nekih dogadjaja niko nije setio da joj promeni ime. Mada za mene to i nije toliko bitno, mnogo je vazniji smisao svega ovoga. Ima li ovo uopste sisla!?
[ drazha @ 05.12.2006. 09:58 ] @
Pozdrav,

Sisla nema, ali smisla svakako ima :)

Ok, salu na stranu, ja licno smatram da neka vrsta organizacije, pa
makar bila "spontana" end "samo organizovana", potrebna i pozeljna.
Takva organizacija moze kasnije raditi na raznim obrazovnim programima,
diskusijama u vezi standarda, i sl.

Nedavno sam citao par clanaka na ES-u koji, izmedju ostalog ukazuju i
pokazuju na neke od popularnih srpskih sajtova, i bilo bi lepo kada bi
postojao mehanizam kroz koji bi se promovisao kvalitet kako u dizajnu
(grafickom, aplikacionom i dr) tako i u implementaciji srpskog
"cyber-space"-a.

Na neki nacin i ovi ES forumi vec to predstavljaju: pitanje je samo dali
to na neki nacin treba ozvaniciti ili nastaviti terati po starom bez
neke (polu)zvanicne organizacije.


Poz//D.
[ CtrlAltDel @ 05.12.2006. 11:00 ] @
Citat:
NenaSoko: Kada lulturni nece da promovisu kulturu neko mora, pa da vam i kazem lepse je ovako, ja radim u opstini, "selja" kada dodje kod mene i kaze da oce sajt,ja mu ispricam pricu i kazem da ce to da ga kosta 300evrica, on kaze da sam skup, a ja njemu da ce imati najbolji i najposeceniji sajt u opstini, a mozda i sire za sest meseci i tip se zalpi ko musica na med. Toliko kosta mojih 8 sati rada. Ko hoce neka place!


To i jeste jedan od problema jer ispricas coveku pricu bas kao i prof. Mile . Nije stvar u prici , nazivima, organizaciji nego u nekvalitetu/kvalitetu i da li dobija obecano.

Korak dalje... cak ne spadas u kategoriju "za 50e" koju sam opisivao nego mozda u kategoriju derikoza .
Zato tebe toliko i interesuje ta organizacija jer bi ti dala "priznatost i zvanicnost" i mogucnost da deres neuki narod.

Stvar je da treba lepo objasniti coveku sta se dobija za koju sumu novca, sta mu treba, sta od toga mozes da uradis , a sta ne mozes i realno naplatiti svoj rad.

ozbiljna organizacija bi se bas bavila izmedju ostalog procenom kvaliteta usluga odredjenih subjekata i sortiranje po nekim kategorijama, zalagala bi se za edukaciju ljudi o korisnosti interneta, odrzavala predavanja...

a cilj "svetski priznate organizacije" i bla bla je koliko vidim izmedju redova dobijanje donacija od firmi ....
i bre ne mogu vise da pisem muka mi je od svega...

[ NenaSoko @ 07.12.2006. 08:14 ] @
Citat:
drazha:
Ok, salu na stranu, ja licno smatram da neka vrsta organizacije, pa
makar bila "spontana" end "samo organizovana", potrebna i pozeljna.
Takva organizacija moze kasnije raditi na raznim obrazovnim programima,
diskusijama u vezi standarda, i sl.

Kad sam se prikljucio ovoj temi i nastojanjima da se uvede red u sektor kojim se bavima, nisam ni znao sta ce stajati ispred mene i da li ce ista stajati.
Da tako nesto treba, i nece se samo organizovati, vec mi koji radimo ovaj posao da se spontano samoorganizujemo i osnujemo ono sto mislimo da treba, postavimo na noge koje nama najvise odgovaraju i pocenom sa radom.
Ne sporim da ce imati i kvalitetnijih i manje kvalitetnijih ali i zlonamernih ljudi koji ce zeleti da se prkljuce kako bi sve to propalo, ali dobrom, cvrstom i pre svega na zdravim nogama postavljenom organizacijom, to moze da se spreci ili zaleci.

Citat:
drazha:
Nedavno sam citao par clanaka na ES-u koji, izmedju ostalog ukazuju i
pokazuju na neke od popularnih srpskih sajtova, i bilo bi lepo kada bi
postojao mehanizam kroz koji bi se promovisao kvalitet kako u dizajnu
(grafickom, aplikacionom i dr) tako i u implementaciji srpskog
"cyber-space"-a.

Koliko po aktivnosti vidim, drugi misle da ne bi trebalo.
Pa mozda zaista i ne bi?

Citat:
drazha:
Na neki nacin i ovi ES forumi vec to predstavljaju: pitanje je samo dali
to na neki nacin treba ozvaniciti ili nastaviti terati po starom bez
neke (polu)zvanicne organizacije.

Zasto samo polu, zasto ne zvanicne, pa mora da postoji jos neka takva organizacija u svetu?!

Citat:
CtrlAltDel: To i jeste jedan od problema jer ispricas coveku pricu bas kao i prof. Mile . Nije stvar u prici , nazivima, organizaciji nego u nekvalitetu/kvalitetu i da li dobija obecano.

Pa on najbolje zna da li je dobio ono sto sam mu ja obecao, to se vidi!

Ovom prilikom bih ujedno zeleo i da se zahvalim Draganu Varagicu, ciji su mi tekstovi, koje je on pisao u vezi dizajna i marketinga na Internetu zaista pomogli u radu, jer i pored svih zavrsenih skola, kurseva i seminara, sto na ETF-u, sto u PKS-u, sto u agenciji za informatiku i Internet, nisu mogli da mi daju onu finu glazuru kao sto su to ucinili njegovi tekstovi.

Citat:
CtrlAltDel: Korak dalje... cak ne spadas u kategoriju "za 50e" koju sam opisivao nego mozda u kategoriju derikoza .

Ja nederem nikoga, ja samo cenim svoj rad, i rad mojih saradnika, jer ja neradim sam, u timu imam fotografa za fotografije perfektnog kvaliteta, ne one slikane idiotom i do maksimuma doradjivane u Photoshopu i jos par ljudi, to sve deco moja kosta.

Citat:
CtrlAltDel: Zato tebe toliko i interesuje ta organizacija jer bi ti dala "priznatost i zvanicnost" i mogucnost da deres neuki narod.
Stvar je da treba lepo objasniti coveku sta se dobija za koju sumu novca, sta mu treba, sta od toga mozes da uradis , a sta ne mozes i realno naplatiti svoj rad.
Ozbiljna organizacija bi se bas bavila izmedju ostalog procenom kvaliteta usluga odredjenih subjekata i sortiranje po nekim kategorijama, zalagala bi se za edukaciju ljudi o korisnosti interneta, odrzavala predavanja...

Pa sto onda ti ne edukujes neuki narod, nego dok god postoji neko kao ti Infantila i neko kao neuk.. uvek ce neko smatrati da su ovce za sisanje i zato nemojmo se cuditi da se nakon Dafine i Jezde pojavi Zarko i 4um racunari. a ti ostani Ifantilan. Istog smo stava samo sto ja pokusavam nesto da promenim, a ti i dalje sedis u toploj sobi i pametujes.
"Ljudi, samo jedan zivot imamo" pa dajte onda da tokom njega uradimo nesto vredno.

Citat:
CtrlAltDel: A cilj "svetski priznate organizacije" i bla bla je koliko vidim izmedju redova dobijanje donacija od firmi ....
i bre ne mogu vise da pisem muka mi je od svega...

Da bi jedna organizacija bila svetska mora da mora prvo da se organizuje i da radi na svojoj promociji. Sta ce promovisati je pitanje morala, a sam promocija pitanje marketinga.
Cilj nije dobijanje donacija od firmi, nego da se za clanove obezedi jeftiniji softver, koje daju proizvodjaci istog, ali dileri kod nas ovu mogucnost nemaju u svojim katalozima, vise o ovome mozes procitati na sajtu jedne ne vladine organizacije.
[ CtrlAltDel @ 07.12.2006. 10:25 ] @
ha , ma hajde.... samo ti vredjaj i lupetaj , svako ko vidi tvoj "rad" samo moze da se krsti ...

to je dizajn ? ti ces da usmeravas i uvodis red.... nc nc nc

posto pretpostavljam sta ces sledece da opalis - ja nigde nisam sebe dizao u nebesa niti predlagao da "zavodim red" niti mi pada na pamet ...

spominjao si neku svoju finu glazuru, priblizi molim te i pojasni mi sjaj udruzenja posto vidim da sam izgleda slep.

ova tema je i pokrenuta sa prikazom "rada" prof. Mileta koji se zasniva na slicnim principima kao tvoj...

btw. nemoj bre da citiras maskotu ds-a, nadji nekog pametnog pa citiraj

posto vidim koliko si resio da vredjas ....
evo predlog... radimo sajt sa istom tematikom, istim materijalom, kacimo ga za kritike na es.... pa ako ti bolje prodjes ja te svesrdno podrzavam u tvom uvodjenju reda.... a ako moj rad bolje prodje...

pa prvo ces javno da priznas da nemas pojma i da prestanes da "zavodis red", ok?
mislim da je to najpametnije resenje , jer od prazne price nema nista...