[ fanaticos @ 09.02.2005. 00:45 ] @
Ovih dana sam u školi u kojoj radim formirao malu mrežu i priznajem da sam imao više sreće nego pameti. Naime u kabinetu informatike sam u računare ubacio intelove stare mrežne karte 10/100 MBps ,kupio sam swich marke DTK (made in China, 17 evra).
O mrežama nisam znao skoro ništa, pa sam kupio kabal koji mi pravi probleme. Pošto nism mogao da nabavim UTP kabal , onda sam kupio TELEFONSKI KABAL sa 4 parice presjka 0,6 mm kvadratnih . žice su izolovane sa onim "metaliziranim celofanom" ,kako li se već zove,pa sam perdpostavljao da se radi o elektromagnetnoj zaštiti od vanjskih uticaja.
Boje u ovom kablu NISU iste kao u predviđenom UTP-u pa sam odmah imao problema sa postavljanjem konektora. U jedan konektor sam boje složio slučajnim redom ,ali sam se u svim konektorima kasnije držao tog prvog rasporeda.
Kabal je isječen na nekih 3-4 metra,postavljeni konektori,povezani računari sa svičem,pokrenuti čarobnjaci za formiranje mreže (WINMe na svim računarima) i nekim čudom mreža je proradila iz prve na max. brzini.
Računare iz kabineta trebam spojiti preko posebnog računara na internet dial up konekcijom.Udaljenost je 30 metara.koristio sam ona isti TELEFONSKI kabal. ali vezu tim kablom nikako ne mogu uspostaviti . Kabal sam grubo ispitao i sigurno nema u njemu nikakvih prekida niti kratkih spojeva, raspored boja je isti kao i u onim kratkim kablovima ali veze nema pa nema .
Molim vas za neki savjet kako da ovo riješim.
Unaprijed sa zahvaljujem.

[ Gojko Vujovic @ 09.02.2005. 08:54 ] @
Taj kabl se koristi npr. za s-bus isdn instalacija, tako da mu sigurno nije namena za ethernet. Koristi UTP koji je i predviđen, sa ovim možeš samo imati problema.
[ fanaticos @ 09.02.2005. 09:59 ] @
Hvala vam na odgovoru.
Interesuje me da li mi UTP kabal garantuje uspostavljanje mreže na daljini od 30 metara
između sviča i računara ili moram kupiti još jedan svič za pojačavanje signala?

[ jogurt @ 09.02.2005. 10:31 ] @
Po standardu nemas problema do 100 metara UTP kabla, tako da je suludo
kupovati svic za ovih 30m .

Zoran
[ fanaticos @ 09.02.2005. 10:54 ] @
Onda ću ovaj kabal iskoristiti za prenos signala na malim daljinama( u kabinetu), jer provjereno tako radi ,a ovje ću postupiti onako kako ste mi sugerisali .Molim samo da mi kažete raspored boja žica sa lijeva na desno u konektorima .
Da li se tog rasporeda traba strogo pridržavati da bi se izbjeglo slabljenje signala, razne smetnje i sl ?
Izvinjavam se na ovim trivijalnim pitanjima , jer sam ja samo nastavnik ,popravak i sklapanje računara mi je hobi , a o mrežama ne znam skoro ništa.

Javiću vam kada merža proradi ?
Srdačan pozdrav iz Kaknja od Almira.
[ Milan Andjelkovic @ 09.02.2005. 14:27 ] @
http://www.incentre.net/incentre/frame/ethernet.html

Ako je veza racunar-racunar onda je crossover kabl, ako je switch-racunar onda je straight.

Sto se tice standarda, generalno je pametno pridrzavati ih se ako ima mogucnosti, jer je sansa za bilo kakve komplikace svakako daleko manja, a i resavanje problema je jednostavnije.

[edit: ispravljen lapsus]

[Ovu poruku je menjao Milan Andjelkovic dana 09.02.2005. u 16:06 GMT+1]
[ Milos Stojanovic @ 09.02.2005. 14:41 ] @
Citat:
Milan Andjelkovic:
Ako je veza racunar-racunar onda je straight kabl, ako je switch-racunar onda je crossover.

Lapsus? Valjda obrnuto?
[ Milan Andjelkovic @ 09.02.2005. 14:58 ] @
Yap, lapsus, eto desava se :)

sad cu i da izmenim, za slucaj da neko ovo ne procita...
[ bobanex @ 09.02.2005. 21:16 ] @
lapsus tastaturis desi se svakom ;)
[ fanaticos @ 10.02.2005. 18:35 ] @
svima se zahvaljujem na pomoći. HVALA , HVALA, HVALA
Postavio sam UTP kabal po preporuci ,žice složio po bojama i uspostavio vezu sa "glavnim računalom" ,podijelio sam pristup na internet onim računarima u kabinetu ( koji su već bili na mreži pod winme) i sve je proradilo iz prve.VEĆ SAM REKAO DA IMAM VIŠE SREĆE NEGO PAMETI.
Na glavnom kompu je win xp sp2, dodao sam AVAST antivirus,isključio FIREWALL u win i
instalirao ZONE ALARM free verziju,
U kabinetu sam instalirao takođe AVAST antivirus.
Sada mi je na mreži pravi haos ,a računari u kabinetu su izgubili mogućnost pristupa internetu . Više ne mogu ni da dijele foldere MyDocuments niti CD ROM pogone a prije sam bio podesio da mogu. Pokušao sam softverski popraviti mrežu ali ne znam. Mreža je hardverski potpuno ispravna jer je radila baz problema. Možda je najbolje da ponovo uspostavim mrežu "od nule" ali kako.
Molim za POMOĆ


[ Milan Andjelkovic @ 10.02.2005. 21:39 ] @
Vrlo moguće da zone alarm nije dobro konfigurisan i da pravi probleme ako saobraćaj prolazi kroz taj komp (mislim da bi i firewall iz sp2 sasvim fino obavljao posao).
Bilo bi dobro da nacrtaš neku šemu i postaviš je ovde (za te potrebe možeš iskoristiti visio ili čak i paint, photoshop & sl., ili [pre] tag na es-u), pa ćemo onda moći da ti damo više saveta po pitanju organizovanja mreže.
Ako dosta računara ima pristup netu preko tog jednog glavnog, verovatno bi trebalo da razmotriš i opciju korišćenja nekog softverskog rutera (winroute recimo).

Daklem, rezimiraj šta želiš (i detaljno izloži trenutnu konfiguraciju ako želiš da se prepravlja trenutno stanje) i daj šemu mreže.
[ fanaticos @ 10.02.2005. 22:19 ] @
U ovom slučaju šema nije ni potrebna jer je mreža tako jednostavna da sam je ja kao početnik uspio sastaviti uz vašu pomoć.
Tri kompa su preko mrežnih kartica 10/100 vezana na svič ( sve winme,instalirani drajveri, uspostavljena mreža pomoću čarobnjaka u winme ,podijeljeni rasursi my documetnts i CD ROM i sve radilo bez nekih posebnih podešavanja)
Glavni računar( u prostoriji udaljenoj oko30 metara) ima pristup internetu preko dial up modema. Glavni(četvrti) je takođe kablom vezan na onaj svič sa ciljem da on sa njima podijeli konekciju . konekcija podijeljena pomoću čarobnjaka i sve radilo "automatski"
bez ikakavih podešavanja nekih IP adresa .. izgleda da je onaj zone alarm sve zakucao.
Kako ću sada mrežu uspostaviti od početka ?
To mi je lakše nego ovo što ne radi da krpim. izgled mreže j priložen.
Molim za vrlo kratke i jasne upute .