[ iscelitelj @ 09.02.2005. 11:43 ] @
Da li neko moze da mi pomogne u vezi organizacione sheme kompanije - srednje velicine, recimo kako je firma organizovana po sektorima: IT, menadzment, komercija, finansije itd itd.

Mozete li da nam pojasnite koju bi poziciju zauzimao IT sektor u uspesnoj kompaniji prema vasim iskustvima

Hvala !

[Ovu poruku je menjao iscelitelj dana 09.02.2005. u 13:50 GMT+1]
[ Slobodan Miskovic @ 09.02.2005. 11:57 ] @
To nije tako jednostavno...postoji vise shema... Sve zavisi po kom modelu su koncipirane...

Ima cetri osnovna modela:
1. Funkcionalni
2. Divizioni
3. Matricni
4. Inovativni

Za koji te model interesuje?
[ iscelitelj @ 09.02.2005. 12:54 ] @
Vise bi me interesovala praksa, tj prakticna primena organizacione sheme u ralnoj uspesnoj domacoj kompaniji. Konkretno najvise me interesuje pozicija IT sektora kompanije, kakvu vezu ima sa ostalim delovima kompanije, zavisnost od drugih delova, povezanost itd itd...
[ Slobodan Miskovic @ 09.02.2005. 13:09 ] @
Sve zavisi od kompanije do kompanije, inace sto se tice IT sektora tu si verovatno mislio na istrazivacki deo ili razvojni deo jedne IT kompanije. Ilil gresim?
Sve u svemu IT kompanije su (trebalo bi) koncipirane inovativno. Tako sto imamo dva odvojena dela kompanije.
Inovativni i operativni.
Inovativni je koncipiran matricno. Ako te interesuje detaljnije mogu ti objasniti, sad me mrzi.
Inovadivni deo je taj koji stvara ideje, inovacije i plasira nove proizvode. On je centar ''troskova'' jer ideje i inovacije nisu uvek uspesne.
To je tkz. venture capital.
Operativni deo kompanije vrsi plasiranje ideja na trziste a takodje prikuplja i novac.
Operacioni deo je koncipiran diviziono.
On je nosilac izvrsnih aktivnosti.
Najveci problem u inovativnom modelu je kako uspostaviti vezu i komunikaciju izmedju inovativnog i operacionog dela kompanije. To se resava stvaranjem interfunkcionalnih timova...
Mislim da retko koja firma kod nas ima ovako moderan koncept ali to je ono sto je u svetu...
[ iscelitelj @ 09.02.2005. 13:28 ] @
Puno vam hvala na brzim i kvalitetnim odgovorima !
Josh bih vas upitao za komentar kako biste vi ocenili kompaniju koja ima srednje razvijen IT sektor a u novoj organizacionoj shemi ovaj sektor pripaja sektoru knjigovodstva i finansija.
[ Slobodan Miskovic @ 09.02.2005. 13:30 ] @
Sve zavisi od toga koja je osnovna delatnost kompanije.
[ Vic @ 09.02.2005. 13:42 ] @
Pazi ovako, IT sektor u mojoj firmi nije pripojen komercijali i finansijama, ali radi skoro samo za njih. Tako da nije bitno gde je pripojen, ali sve se oslanja na IT sektor (ukoliko je firma tehnicki razvijena).
[ Slobodan Miskovic @ 09.02.2005. 13:45 ] @
Takodje treba razgraniciti sta je to IT sektor u firmi.
[ Vic @ 09.02.2005. 13:47 ] @
U pravu si! Ko zna sta se sve moze naci po firmama. Kod mene se zna.. sve vezano za racunare... planiranje, nabavka, odrzavanje, programiranje.... znaci iskljucivo IT
[ iscelitelj @ 09.02.2005. 13:51 ] @
Osnovna delatnost firme je proizvodnja i servis u oblasti elektronike i standardne elektrotehnike, medjutim tu su i programi kompanija koje su pripojene, one se bave proizvodnjom metalne ambalaze itd itd...
[ Slobodan Miskovic @ 09.02.2005. 14:05 ] @
Ako se fima ne bavi proizvodnjom novih proizvoda nego samo proizvodi postojece kao i ako svoju proizvodnju i inovacije zasniva na kupovanju licenci za proizvodnju onda je ocigledno da ne postoji deo kompanije zaduzen za inovacije. IT sektor u ovo slucaju moze samo da obavlja poslove tipa knjigovodstva i finansija. On bi trebao da pravi knjigovodstvene programe prilagodjene kompaniji kao i da odrzava sistem. Ovi podaci koje si izneo idalje ne govore puno o kompaniji, za dublju analizu potrebno je mnogo vise podataka...