[ miki321 @ 10.02.2005. 20:01 ] @
Pomoc
[ IHThUS @ 10.02.2005. 20:25 ] @
Ako ne grešim prilikom podizanja takta procesora (FSB ili množilac) temperatura se povećava linearno dok je kod podizanja voltaže i klokovanja temperatura raste kvadratno.

Koji AMD procesor je u pitanju?
[ bakiman @ 10.02.2005. 20:51 ] @
Nisam imao prilike podizati množioc, ali moja predpostavka je:
Menjanjem samo frekvencije procesora (bilo preko FSB ili množioca ili oba) temperatura se MINIMALNO diže, ali menjanjem i NAPONA onda temperatura raste pa... mnogo, da ne kažem drastično, bar je tako na mom P4 prescott...

ENIVEJ,
mislim da je za sve procesore isto, samo što se AMD mnogo greje grejaće se mnooogo više sa većom freq i naponom, dok je ista situacija i kod Intela, samo što se on manje greje uopšte, pa će i biti malo manje "mnooogo" zagrevanje u istoj situaciji...

PozdraV
[ IHThUS @ 10.02.2005. 21:06 ] @
Citat:
bakiman: ENIVEJ,
mislim da je za sve procesore isto, samo što se AMD mnogo greje grejaće se mnooogo više sa većom freq i naponom, dok je ista situacija i kod Intela, samo što se on manje greje uopšte, pa će i biti malo manje "mnooogo" zagrevanje u istoj situaciji...

PozdraV

Pazi kad si osto živ.

Sorry Baki ali ovo za grejanje kod Intel CPU se ne odnosi na tvoj Preshot.
[ bakiman @ 10.02.2005. 21:23 ] @
Štooooo???
Ja sam prezadovoljan! 2.4 (Vcore 1.4)@3.01(Vcore 1.375).
Meni se temperature kreću ovako:
Idle 38C, full load 51C

PozdraV

PS Ne pitaj na koju foru OVERclocked - DOWNvolted Ni ja ne verujem svojim očima ali... eto... "Video procesor s kim ima posla pa popustio!
[ IHThUS @ 10.02.2005. 21:35 ] @
Citat:
bakiman: Štooooo???
Ja sam prezadovoljan! 2.4 (Vcore 1.4)@3.01(Vcore 1.375).
Meni se temperature kreću ovako:
Idle 38C, full load 51C

Da li ti je otvoreno kućište i na koliko ti se vrti fan na kuleru?

Meni je na 2.4C Northwood-u idle (surf, muzika, mejl...) ~31°C load (Prime) 47°C sa zatvorenim kućištem i fanom na ~1750rpm a skoro isto je na 3GHz-a, pa me malo čudi da ti sa Preshotom imaš tako niske temperature.

Inače ovo downvoltovanje kod klokovanja je uobičajeno za Asus ploče.
[ bakiman @ 10.02.2005. 21:44 ] @
Pa malo zbog odlične voltaže (baš niske) i malo sreće
Inače ASUS i ja se slažemo (ko Johnny Walker i ja...)
Hoću reći imam ASUS P4P800se - b e s p r e k o r n o . . .

Meni se ovaj BOXovac vrti na 1900idle, manje od 3000 full load, kućište mi je zatvoreno, a kada ga otvorim onda se temperature kreću 33-38 (pod idle mislim isto što i Ti).

Inače imam 2 sys fana, mada ne utiču mnogo na temperaturu procesora (ni 5%).

Ma... odlična oprema!!! pu,pu da ne ureknem, i grafičku sam uspeo OCovati za ~80%GPU, i ~40%mem...

PozdraV
[ miki321 @ 10.02.2005. 22:10 ] @
da li je bolje klokovati podizanjem mnozioca ili FSB
[ IHThUS @ 10.02.2005. 22:18 ] @
Ako možeš da menjaš množilac onda ga spusti i podigni takt magistrali-FSB, to daje najbolje rezultate. Ali treba da se ima u vidu da je najbolja kombinacija da ti pri kloku CPU i memorija rade sinhrono 1:1. To znači ako postaviš FSB 200 memorija treba da bude u stanju da prati to odnosno da radi na 400MHz.

[Ovu poruku je menjao IHThUS dana 10.02.2005. u 23:25 GMT+1]
[ bakiman @ 10.02.2005. 22:24 ] @
E to ćeš SAM da odlučiš, jer dizanjem FSBa ubrzavaš proc. PCI i AGP, e sada i jedno i drugo ima svojih prednosti:

Prednost FSBa:
Sve u kompjuteru je brže, mogućnost prilagođavanja clocka proca sa clockom memorije...

Zašto je FSB nezgodan?
Jer može stvoriti probleme u radu PCI i AGP kartica (PCI npr. modem, AGP - grafička)...

Prednost množioca:
Ubrzavaš SAMO procesor, ne praviš mogućnost da t zeke PCI i AGP karte...

Zašta je množioc ne pogodan?
Zbog onoga što može FSB

Moje lično opredeljenje bi bilo FSB!
JER:
FSB je magistrala, što šira magistrala (veći br.) veći je i protok podataka.

To ti je ovako:
Ibarska magistrala je pre 100god. imala 2 trake za vozila(npr. FSB66), danas ima 6traka (npr. FSB166) pitanje za tebe je, u kom slučaju će proći više vozila u jednom trenutku???

PozdraV

PS naravno, tu je i manji množioc - veći FSB što je the best! a ista brzina procesora (isto grejanje) a duplo veće performanse...
[ the.kum @ 11.02.2005. 14:57 ] @
bakimane, sirina magistrale je konstantna velicina (ne Ibarske vec kompjuterske ;)
[ bakiman @ 11.02.2005. 15:07 ] @
Jeste, ali kada ti promeniš FSB na više onda je veća-šira, pa prolazi veći broj automobila iliti podataka u trenutku!
[ Nabukodonosor @ 11.02.2005. 15:29 ] @
Nije sira, vec brza. Kao sto neko rece, sirina magistrale je konstantna velicina.
[ bakiman @ 11.02.2005. 15:35 ] @
dadadadadadadada, JA SE IZVINjAVAM!!! malo sam zbrkao stvari!!!

Povećanjem FSBa ugraćujete TURBO motor u automobile, pa su brži (brži protok podataka) a širina je konstantna i iznosi 32bita, a kod Athlon64 64bita.

PozdraV
[ IHThUS @ 11.02.2005. 17:37 ] @
Ajde Baki razmisli još jednom, možda ne grešiš, možda se prilikom klokovanja stvarno širi magistrala i povećava propusni opseg.
[ z_m00n @ 11.02.2005. 20:05 ] @
Kad se vec raspravljate oko tih množioca i magistrala
možda bi mogli da rešite i moj problem.
Naime imam barton 2500+ koji držim na 11x200(memclk 2 3 3 4) i kada recimo uradim
test u 3DMarku03 rezultat je negde oko 6000,
a kada stavim procesor na 9.5x233(memclk 2.5 3 3 4) rezultat padne na 5600,
zar ne bi trebao da se poveca?

CPU: Barton 2500+
MB : ABIT NF7 v2.0
GPU: RADEON 9800Pro
[ the.kum @ 11.02.2005. 20:08 ] @
Citat:
IHThUS: Ajde Baki razmisli još jednom, možda ne grešiš, možda se prilikom klokovanja stvarno širi magistrala i povećava propusni opseg. :)


e pa oce od prevelikog kloka zica da se zagreje, pa se onda i prosiri :P a moze i kljestima da se vuce malo da bi se prosirila, nek proba neko ovo pa nek javi jel se ubrzo procesor ;))))
[ bakiman @ 11.02.2005. 22:26 ] @
Trebalo bi, ali:
1. Zašto si dirao mem?
2. 3dmark je program koji računa bodove ugl. po grafičkoj karti.

Jedino opravdanje koje mi pada napamet je veći klok AGP slota što rezultira time što si naveo.

Na 200FSB trebalo bi da ti bude AGP 66, PCI 33, a na jače verovatno će biti 66+...

PozdraV

PS Kada moj proc je bio OCovan na 150FSB, što je davalo drugačiji AGP klok od normalnog, pa NISAM mogao da startujem nikakvu 3D igru, Kada sam stavio u biosu da mi AGPbude 66, PCI 33 (pored 150FSB, neka vrsta zaključavanja ovih freq) sve fura OK, ali sam zbog memorije, stavio FSB166, MEM166, AGP66, PCI33...
[ IHThUS @ 11.02.2005. 23:08 ] @
Obrati pažnju na FSB, sve je na difoltu i rock stabilno. Može ovaj Northwood C još više al' i ovo je sasvim dovoljno za moje potrebe i godine.



[Ovu poruku je menjao IHThUS dana 13.02.2005. u 14:10 GMT+1]
[ StORM48 @ 11.02.2005. 23:37 ] @
@bakiman

Proveri ti temperaturu nekom eksternom sondom (ne veruj svemu što BIOS bulazni). Ta temperatura prosto nije realna za Preshot. Osim toga, ni odnos minimalne i maksimalne temperature ti definitivno nije normalan. Kod mene ta razlika varira max. 5-6 stepeni, bez obzira na vremenske uslove.

I na kraju, i vrapci znaju ko se više greje ;)

Pozdrav
[ bakiman @ 11.02.2005. 23:41 ] @
Very lepo! Aaaaaaa, kako default 1.6V? Valjda svi na 1.4V (INTELOVCI4)?
U ostalom nije ni bitno... nrgo ovo sam hteo da ti kažem:
PIH bre kaki si čovek, ako ti je FSB260, stavi ga na 267 pa da imaš ko čovek 3.2 okruglo.

Ehh, da ja imam otključan proc... nego vidim ASUSovi novi BIOSi daju mogućnost ozključavanja INTELovaca, a i vidim spreman je takav BIOS i za moju mb, ali nemam hrabrosti da flashujem BIOS pa to ti je.......

PozdraV

PS http://www.elitesecurity.org/poruka/616306
[ bakiman @ 11.02.2005. 23:44 ] @
Pa ko je rakao da jeste? To su temp očitane BIOSom koji svakako laže, ali je orijentaciono, šta da kaže jadnik koji ima Athlona pa mu BIOS očitava 60? Da kuva kafu?

PozdraV
[ alagor2000 @ 11.02.2005. 23:47 ] @
Pozdrav
Imam presot 3.ghz,kolika je njegova realna temperatura kad se optereti
recimo igrama tipa doom 3 ili far cry?
Danas sam ga OC na 3.3 ghz znaci 10 % i radi bez problema,samo ne znm koja
je mah temperatura koja mu ne smeta u radu? Do koje je frekvencije dogurao
p4C sa Northwood jezgrom,znaci onaj sa fsb 800 Mhz?
[ IHThUS @ 11.02.2005. 23:53 ] @
Citat:
bakiman: Very lepo! Aaaaaaa, kako default 1.6V? Valjda svi na 1.4V (INTELOVCI4)?

Northwood i Preshot nemaju iste napone, razlika između 130 i 90 mikrona.

Citat:
U ostalom nije ni bitno... nrgo ovo sam hteo da ti kažem:
PIH bre kaki si čovek, ako ti je FSB260, stavi ga na 267 pa da imaš ko čovek 3.2 okruglo.

Eto, taki sam.

Citat:
Ehh, da ja imam otključan proc...

Kod Intela su svi desktop procesori zaključani.

Citat:
nego vidim ASUSovi novi BIOSi daju mogućnost ozključavanja INTELovaca, a i vidim spreman je takav BIOS i za moju mb, ali nemam hrabrosti da flashujem BIOS pa to ti je.......

Auuu bre, pa kaki si ti to kloker kad ne smeš da flešuješ BIOS? Evo da te malo ohrabrim, imam desetak dana istu ploču kao i ti, flešovao sam je nekoliko puta i zamisli sve radi bez problema. Malo sam testirao koliko može mašina da razvije pa sam morao da je vraćam iz kome i učitavam difolt BIOS a zatim sam opet flešovao novi....
[ bakiman @ 11.02.2005. 23:59 ] @
Hvala Ti na tvom reportu! IHThUS

Nego, da StORM48 nije video temperature otvorenog kućišta? 33-38

Evo ponoviću:
Idle temp: 38C
Full load temp: 51C


PozdraV

PS Čekaj, pa i ti imaš 1007BIOS verziju, pa daaaa LockFree opcija, samo...
ako ti je komp bio u komi, znači zeznuo si BIOS prilikom flashovanje, jel tako?
Pa si onda ubacio originalni CD i BIOS se sam učitao? Molim Te, pojasni mi ovo KOMA-ŽIVOT PUNIM PLUĆIMA
[ IHThUS @ 12.02.2005. 00:53 ] @
Citat:
alagor2000: Do koje je frekvencije dogurao
p4C sa Northwood jezgrom,znaci onaj sa fsb 800 Mhz?

FSB 265x4=1060, trenutno.

Citat:
bakiman:
PS Čekaj, pa i ti imaš 1007BIOS verziju, pa daaaa LockFree opcija, samo...
ako ti je komp bio u komi, znači zeznuo si BIOS prilikom flashovanje, jel tako?
Pa si onda ubacio originalni CD i BIOS se sam učitao? Molim Te, pojasni mi ovo KOMA-ŽIVOT PUNIM PLUĆIMA :)

Auuu bre, pa tek sada sam video na Asusovom sajtu da ta verzija BIOS-a ima opciju Lock Free.

Kada preteraš sa nekim setovanjima u BIOS-u izađe ti crni ekran i traži flopy ili CD da bi mogao da se povrati. Pošto flopije ne gajim već duže vreme ubacim CD od ploče i on sve odradi sam. Zatim isključim komp na prekidaču od napajanja pa nakon desetak sekundi opet startujem mašinu sa sve CD-om u drajvu. Uđeš u BIOS i presetuješ onu vrednost u kojoj si preterao a kasnije uz pomoć programa ''Asus Update'' flešuješ BIOS sa fajlom koji ti je na, recimo desktopu, i to je to.
[ IHThUS @ 12.02.2005. 01:14 ] @
Evo sad sam flešovao tu LockFree verziju ali množilac stoji i dalje na 12.
[ Miroslav Cvejić @ 12.02.2005. 08:43 ] @
Nekim ljudima jednstavno ne vredi govoriti. P4 ima zakljičan množilac. A u BIOSU može da piše da će ga naterati da softverski radi 64bit pa ko veruje nek se prima. Kraj diskusije.

Sećam se pre nekih 6 godina je neko uspeo burgijom od 0.5mm da otključa Slot1 Celeron i pritom uspeo da ga natera da radi u multiprocesorskom okruženju. Nisam ulazio u detalje i nisam skroz poverovao u celu priču. I toliko o tome...
[ alagor2000 @ 12.02.2005. 09:11 ] @
>> *alagor2000*: Do koje je frekvencije dogurao p4C sa Northwood
>> jezgrom,znaci onaj sa fsb 800 Mhz?
> FSB 265x4=1060, trenutno.
Nisam mislio na fsb,nego na frekvenciju procesora.Znaci koj je najbrzi p4 sa
northwood jezgrom,a da radi na fsb 800,koji moze da se nabavi,
posto mi se p4 prescoott 3.ghz grije do 55 c sto mi bas nije po volji,a i
ventilator je prilicno bucan,te hocu da se vratim na northwood!
[ IHThUS @ 12.02.2005. 09:42 ] @
@alagor2000
Northwood 3GHz

@Cvejić
Ej jesam se primio al' samo malo.
[ bakiman @ 12.02.2005. 14:17 ] @
Čekaj, tebi je fabrički množilac na 12??? Meni na ovom Prescottu 18x.
Trebalo bi da ti ta opcija LockFree da mogućnost da se menja množilac za po jedan-dva +- od default-a, zavisi od proca...

Miroslave, gde si našao na netu otključavanje Slot1 procesora??? Imam druga koji ima takav Proc, PII@350, pokušao sam da ga klokujem preko jumpera, ali nije se brzina promenila (100FSB je default, jumper ima samo za 66/100), dakle proc je zaključan (BIOS nema OC opciju).

Jako me interesuje ovo...

PozdraV
[ bakiman @ 12.02.2005. 15:05 ] @
Zaboravio sam ti kažem da si BEZVEZE flashovao BIOS (zbog crnog ekrana).
Meni se to desilo XYZ puta, posle preteranog OCa MEM, i CPU, jednostavno kada BIOS restartuje mašinu komp ne bootuje, crn ekran, a kućište se čuje, po tom pitanju radim sledeće:
Ugasim komp držeći ~5sec Power dugme, posle nekoliko sekundi opet upalim i standardno uđem u BIOS, onda mi on kaže da je OC failed press F1 da korigujem klok ili F2 da učitam default podatke, ja pritisnem F1 i korigujem, posle sve OK.

JEDINO, kada sam menjao podešavanje memorije, onda se pojavi crn ekran, kada upalim komp opet crn ekran, opet ga ugasim i upalim (dakle 2gi put) i onda on kaže OC failed...

Eto rešenjnjnjaaa (RadovanIII) :)

Kaži mi koja ti je verzija BIOSa bila u MB kada si je uzeo, kakva je razlika izmeću te i 1007LockFree verzije?

PozdraV
[ Miroslav Cvejić @ 12.02.2005. 17:28 ] @
U zlatno doba foruma yu.comp.hardware neko je uspeo da izburgija neke vodove i otključa procesor. E sad, da li je to tad bilo vredno truda kada je jedan Celeron koštao par stotina maraka? Sada kada ih možete dobiti za čokoladu od 300g možda ima smisla pokušavati.

Kao što rekoh to su ćorava posla...

I kad neko stvarno promeni množilac na P4 uz pomoć "lockfree" BIOSa nek se javi i dokaže... A do tad... Toliko o tome...
[ IHThUS @ 12.02.2005. 18:42 ] @
Citat:
bakiman: Zaboravio sam ti kažem da si BEZVEZE flashovao BIOS (zbog crnog ekrana).
Meni se to desilo XYZ puta, posle preteranog OCa MEM, i CPU, jednostavno kada BIOS restartuje mašinu komp ne bootuje, crn ekran, a kućište se čuje, po tom pitanju radim sledeće:
Ugasim komp držeći ~5sec Power dugme, posle nekoliko sekundi opet upalim i standardno uđem u BIOS, onda mi on kaže da je OC failed press F1 da korigujem klok ili F2 da učitam default podatke, ja pritisnem F1 i korigujem, posle sve OK.

JEDINO, kada sam menjao podešavanje memorije, onda se pojavi crn ekran, kada upalim komp opet crn ekran, opet ga ugasim i upalim (dakle 2gi put) i onda on kaže OC failed...

Eto rešenjnjnjaaa (RadovanIII)

Kaži mi koja ti je verzija BIOSa bila u MB kada si je uzeo, kakva je razlika izmeću te i 1007LockFree verzije?

PozdraV

Pazi kad si opet osto živ.

Kod mene to ne radi tako a zašto ne znam. Kad ga predoziram traži flopi ili CD da se povrati i to je tako, više puta ponovljeno. Kada učita BIOS sa CD-a i bootuje sistem flešujem ga ponovo da najnoviju verziju BIOS-a i to je sva mudrost. Nemam pojma koja je verzija BIOS-a došla uz ploču.

Jednoga dana ćeš možda da ukapiraš da flešovanje BIOS-a nije ništa strašno pa ćeš konačno da se oslobodiš i flešuješ masu BIOS-a dok ne nađeš ono što ti odgovara. Zamisli šta bi bilo da imaš Abit NF7, za ovu ploču ima ihaaaa verzija BIOS-a.

Inače množilac je zacementiran i nema šanse da se menja!!!
[ IHThUS @ 12.02.2005. 18:53 ] @
Citat:
bakiman: Čekaj, tebi je fabrički množilac na 12??? Meni na ovom Prescottu 18x.

E jesi biser i to žešći.

Ajmo malo jednostavne matematike:
12 x 200 = 2400

12 = množilac
200 = FSB
2400 = takt procesora

18 x 133 =?
[ IvanR. @ 12.02.2005. 19:34 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Nekim ljudima jednstavno ne vredi govoriti. P4 ima zakljičan množilac. A u BIOSU može da piše da će ga naterati da softverski radi 64bit pa ko veruje nek se prima. Kraj diskusije.

Sećam se pre nekih 6 godina je neko uspeo burgijom od 0.5mm da otključa Slot1 Celeron i pritom uspeo da ga natera da radi u multiprocesorskom okruženju. Nisam ulazio u detalje i nisam skroz poverovao u celu priču. I toliko o tome...


Moram da kazem da gresis,iako ja imam kombinaciju Barton-a 3200+ i Abit NF7 2.0
saznao sam da je Asus dao resenje u vidu spomenute(lock free)opcije,koja vlasnicima intel P4 prescoott procesora dozvoljava da postave mnozilac na 14x(ako se ne varam)i pored toga sto je intel te procesore zastitio na "mnoge" nacine!
Pozdrav!!!!!!!!!!!!!
[ IHThUS @ 12.02.2005. 20:05 ] @
Za Northwoode nema otključavanja kao ni za sve Preshote. Ima kod her Tome dobar tekst na ovu temu KLIK
[ alagor2000 @ 12.02.2005. 20:10 ] @
Danas sam skinuo novi bios za asus p4p800 SE plocu,u uputstvu pise da ima
opciju lockfree ali je ja u biosu ne dadjoh :)))0
[ bakiman @ 12.02.2005. 20:25 ] @
Trebalo bi biti verzija 1007, nalazi se u kartici Advanced...

Inače mislio sam da imaš FSB533 proc. kao i ja, pa sam opet mislio da LockFree radi...
Znači NEMA FLASHOVANJA... dobro...

Ah da, zamolio si me da ti izračunam 18*133, pa evo to ti je....2294, ovaj... 2356... aaa pa i WinXP ima kalkulator... koji kaže da je 2394mhza.

PozdraV

PS Ovaj Tomislav ne prestaje da me iznenađuje...
[ IvanR. @ 12.02.2005. 20:40 ] @
Citat:
IHThUS: Za Northwoode nema otključavanja kao ni za sve Preshote. Ima kod her Tome dobar tekst na ovu temu KLIK


Opet kazem varas se,ali mozda nisi dobro shvatio:NEMA OTKLJUCAVANJA,sto znaci da ne mozes da menjas mnozioc(znaci ne moze da se postavi na vise razlicitih vrednosti)vec mozes da postavis samo na 14x(ili neka druga vrednost nisam siguran),o tome postoji i osrednji text u Svetu Kompjutera(broj iz novembra,cini mi se)gde pise da je Asus prisao upomoc vlasnicima sa Preshot jezgrom!!!
Ali u svakom slucaju iako vise volim AMD(i tvrdim da su bolji),priznajem da su Intel procesori sa "starim" Northwood jezgrom bolji od "novih" Intela sa Preshot jezgrom,sto pokazuju i brojni testovi(na pr. Intel Nortwood 3.0Ghz je pokazao bolje rezultate nego Intel Preshot 3.2Ghz)!!!!!!!!!!!
Pozdrav!!!!!!!!!!!!
[ IHThUS @ 12.02.2005. 21:35 ] @
Ne kapiram u čemu se ja to varam, ma, nema veze. Kod mene stoji množilac na 12 i nema pomeranja. Ne smeta mi što je tako al' mi smeta malo što ova Asus ploča i nije baš nešto za klokovanje. Najviše mi smeta što memoriju ne pušta preko ~220 FSB da ide 1:1 a ima setovanja u BIOS-u za više taktove. Mislim da je Abit IC7 više clocker frendly.

Inače ne bih uzeo Preshot nikako! Da nisam našao nov 2.4C verovatno ne bih uzimao Intel platformu.
[ bakiman @ 12.02.2005. 23:22 ] @
Pih, znači ipak možda FLASH??? :) jer tij 14 su manje od mojih 18 zar ne?! :)
Pa ko vam je kriv kada uzimate 800FSB procesore :p

Inače, meni je glupo uzeti 800FSB, 200mhz MEM (maximum za ovu "našu" ploču) jer kada OCuješ proc. ne mož da ga mem prati...

Tako da kada budem uzeo bolji CPUcooler, poteraću ovog mog ljubimca na 3.6 (FSB800 ako ne računam LockFree) i super, nema potrebe da OCujem i RAM kada sam uzeo 200mhz... (400)

PozdraV
[ alagor2000 @ 12.02.2005. 23:39 ] @
Imam prescootta na 3ghz koga sam klokno na 3.3 ghz
Pustio sam cpu burn in i opterecenje procesora je samo 50%,a sto je jos
nevjerovatnije,pisem
ovu poruku i gledam divix istovremeno.Film ide na full screen bez ikakvog
sjeckanja,Mislim da je rijec o nevjerovatnoj procesorskoj snazi.
Prosto ne znam kako da ga natjeram na 100 % rad!
Aj da vidimo koji ce athlon da radi isto!Znaci CPU burn-in+divix+pisanje
poruke i opet je samo 54% zauzece procesora.Mislim da bi mogao i mp3
da grebuje :))))))
Nevjerovatno !!!!
P.S temperatura je samo 57 C,sa otvorenim kucistem
Neko neko pusti prime95 ili cpu burn in na athloni pa da vidimo!?
Jos jedna stvar,kad je kuciste otvoreno cooler ne prelazi 1900 rpm,znaci da
bi jedan dobar ventilator u kucist rijesio problem sa grijanjem.
[ IHThUS @ 12.02.2005. 23:55 ] @
Citat:
bakiman: Pih, znači ipak možda FLASH??? jer tij 14 su manje od mojih 18 zar ne?!
Pa ko vam je kriv kada uzimate 800FSB procesore

Jes, tako mi i treba kad' sam mlad, neinformisan i naivan pa nisam shvatio da je FSB 533 bolji od FSB 800.

Citat:
Inače, meni je glupo uzeti 800FSB, 200mhz MEM (maximum za ovu "našu" ploču) jer kada OCuješ proc. ne mož da ga mem prati...

Šta je kloker hteo da kaže?

Citat:
Tako da kada budem uzeo bolji CPUcooler, poteraću ovog mog ljubimca na 3.6 (FSB800 ako ne računam LockFree) i super, nema potrebe da OCujem i RAM kada sam uzeo 200mhz... (400)

Tebi je FSB 200 plafon a meni difolt pa se neke stvari suštinski razlikuju. Ne znam da li znaš da i865 najbolje rezultate postiže sa dvostranim memoriskim modulima u dual kanalu sinhrono 1:1.

Imam memoriju koja je deklarisana na 500MHz i ne bi me iznenadilo ako ide do 550MHz ili više ali ne može da ostvari deklarisani radni takt pošto joj ploča to ne dozvoljava. Ova ploča je sasvim OK za difolt ''vožnju'' jer je dosta brza i za neki blagi klok a upravo tako nešto mi treba. Memorija na 400MHz-a + PAT na 2-2-2-5 sve rock stabilno a mašina hladna i ne čuje se, napajanje se ni ne smlači. Ne želim da maximalno forsiram mašinu da bi mogao nekog da impresioniram već mi treba nešto brzo na difoltu za long run, definitivno starim.
[ IHThUS @ 13.02.2005. 00:08 ] @
@alagor2000
Možda bi trebao da razmisliš o nekom boljem kućištu ili da ubaciš jednu dvanesticu (12cm fan) sa zadnje strane kućišta da izbacuje vazduh a napred jednu da ubacuje svež vazduh. Smanjiš im napon na 7V ili 5V, ne čuju se a pritom imaju sasvim solidan protok vazduha koji bi prijao tvom procesoru i ostalim komponentama.

Visoka temperatura direktno utiče na vek trajanja komponenti!
[ alagor2000 @ 13.02.2005. 00:17 ] @
Kako moze 55 mil.tranzistora da bude bolje od 125 mil.tranzistora ,koliko
ima prescoott?Koliki je nominalni napon jezgra preskotta i koliko smije da
se poveca prilikom OC?
[ alagor2000 @ 13.02.2005. 00:24 ] @
Pa u leru je temperatura procesora 42 C,sa otvorenim kucistem,a pri punom
opterecenju ne prelazi 57 c.Da li je to puno?
Mislim da promjenim cooler,pa koji mi ti preporucujes?
Kako da smanjim napon ventilatora kad oni rade,koliko znam na 12 V?
Koliko je radni napon prescott,cini mi se 1.5 V,a koliko smijem da dizem
prilikom OC?
P.S. kakovo kuciste bi mi preporucio?
[ IHThUS @ 13.02.2005. 00:30 ] @
Nije sve samo u pukom broju tranzistora već u ukupnoj arhitekturi procesora.

Ne znam šta ti je dostupno od kućišta, ja sam uzeo OVO i extra sam zadovoljan. Može i neki Čiftek da bude sasvim OK rešenje.

Kulera ima raznih koji su OK ali uglavnom se svodi na to da sve zavisi od toga šta ti je dostupno i koliko možeš da izdvojiš kinte.

Naponi se menjaju ili modovanjem žica ili nekim drugim ''pomagalima''. Najjednostavnije i najjeftinije ti je da moduješ žice.

To su Preshot temperature.

Nemoj da podižeš napon!
[ bakiman @ 13.02.2005. 01:04 ] @
Pošteno da kažem, meni je bila temp. 55C sa uvećanim naponom sa 1.4 (2.4) na 1.55V (3.2ghz) na PRESCOTTu, sada temp ide do samo 51C ([email protected]).

Inače stavio sam memorije u DC, 2x256@400(sada 333) Kingston ValueRAM, setovanja 2.5 3 3 5 (najmanje moguće na default naponu) i uključena je opcija Memory Acceleration.

EVEREST program mi za benchmark memorije kaže ovako:

Memory Read: ~4600MB/s, uvek 8mo mesto u tabeli za poređenja
Memory Write: ~1600MB/s, variram između 7mog i 8mog mesta,
Memory Latency: ~87ns, variram između 8mog i 10og mesta.

Ajde i vi proverite to, pa postujete.

PozdraV

[Ovu poruku je menjao bakiman dana 13.02.2005. u 13:04 GMT+1]
[ IHThUS @ 13.02.2005. 08:59 ] @
Difolt + PAT (PAT = Memory Acceleration)
Read: 4626 MB/s
Write: 1879 MB/s
Latency: 82 ns
[ bakiman @ 13.02.2005. 11:59 ] @
Super, negooo... jel možeš da objasniš čemu služi ovo označeno??? I smem li to pipati???



Ovo prvo ima 8 i 4, mada na EVERESTU ne vidim nikakvih promena u performansama...
Ovo drugo ima oznake 0T......64T, ugl ima T na kraju, to me interesuje čemu služi?
Ovaj refresh je na auto (Auto ; 7.8 ; 15.8...), a EVEREST mi kaže da je 7.8uSec, što je i najbrže setovanje u ovoj opciji. Dakle navjiše me interesuje ovo T.

PozdraV
HVALA

[Ovu poruku je menjao bakiman dana 13.02.2005. u 13:31 GMT+1]
[ IHThUS @ 13.02.2005. 12:58 ] @
Ne diraj to ni za živu glavu. Ostavi tako i cooliraj.