[ bancika @ 11.02.2005. 15:36 ] @
Samo to sto stoji u naslovu :) jel imao neko iskustvo sa njima?
[ cicika @ 11.02.2005. 16:37 ] @
Samo sa jednom, svojom. E sad jeste to slabiji model - Radeon 9600SE, medjutim znam neke 9200SE koje rade bolje od ovoga.
Bilo je problema sa recimo drajverima koji su došli uz nju. Onda sam skinula sa neta Omega drajvere i još tri-četiri paketa ATI-jevih i neki od njih su radili normalno i ti još uvek stoje (koji, nemam pojma, davno je bilo). Pitanje je da li je to do grafičke ili do drajvera.
Ova moja kartica ima samo pasivni hladnjak i posle pet minuta u bilo kojoj igri temperatura ode na 65C, posle verovatno ode još gore ali to ne pratim jer onda moram da isključim nadgledanje temperature jer mi kućište pišti na 65C a pravo da ti kažem ne interesuje me preterano da je držim hladnom, bolje da crkne pa da uzmem neku drugu.

Zanimljivo je da je mnogo više problema pravila dok je bila nova, u prvih mesec-dva, posle kao da se razradila (što nema mnogo veze s mozgom ali 'ajde).
[ walper @ 11.02.2005. 20:00 ] @
po mom iskustvu i po onome sto sam citao(PC CHIP, BUG itd,) , jedan od najboljih proizvodjaca ATI grafickih kartica
[ bancika @ 11.02.2005. 22:29 ] @
okej, posto sam nasao da su sapphire kartice dosta jeftinije od drugih (bar u nisu), npr Asus 9600pro kosta 151eu dok je sapphire oko 105 (xt kosta 145).
[ StORM48 @ 11.02.2005. 23:17 ] @
Bilo je već reči o ovome na forumu, ali evo da ponovim:

Sapphire je jedan od najjačih ATI-jevih partnera i užem krugu korisnika je poznat kao ekskluzivni proizvođač kartica pod imenom "Ati by Ati", jer sam ATI baš i ne raspolaže nekim bog zna kakvim proizvodnim kapacitetima.

Znači, referentne ATI kartice proizvodi upravo Sapphire.

Zašto su jeftinije od drugih? Prvo, logično je pretpostaviti da ATI drži Sapphire u povlašćenom položaju, jer im je isti taj Sapphire kao strateški partner i obezbedio tržište koje sada imaju. Da su se u tom pogledu oslanjali isključivo na sopstvene kapacitete i tehnologije, pitanje je da li bi izdržali tržišni pritisak. Ovako je Sapphire, kao njihov zaštitnik iz senke, uspeo da ih odbrani od jake konkurencije, koja je sve više počela da poprima obličje dinosaurusa (čitaj: nVidia).

Drugo, kartice koje uvoznici dovlače kod nas, su uglavnom jeftiniji paketi sa dosta siromašnijom "dodatnom opremom", koja je kod skupljih modela uglavnom propraćena "sitnicama" u vidu raznih igara, ekskluzivnih pozlaćenih kutija i kojekakvih čudesa, koje su karakteristične za ostale (skuplje) proizvođače.

Treće, forsiranjem modela u sva tri segmenta tržišta (low, middle i highend) pokušavaju da zadrže sve tri cenovne grupe proizvoda i time osiguraju prisutnost na duge staze.

Esej je ovim završen, iako nije bio neophodan. Ali, kad sam se već zaleteo, što da ne? :)

Pozdrav svima.
[ bancika @ 12.02.2005. 00:10 ] @
hvala na eseju
i ja sam zakljucio da nesto mute sa ati-jem jer samo njihve stvari prodaju. to sto ne stize mnogo toga uz karticu je samo veliki plus. naplate ti oni sve sto ti "poklone"
izgleda da cu da napustim nVidiu posle 7 godina. do sada sam koristio samo njihove kartice od rive128 pa nadalje ali su poceli da me nerviraju, a i ati nudi vise u istom cenovnom rangu (cak i jeftinije). samo sam se dvoumio izmedju proizvodjaca kartice, ali izgleda da je sapphire solidan izbor.
a jel moze da se nadje 9500xt jel izgleda da nema velike razlike u brzini izmedju nje i 9600xt
[ dzidzo @ 12.02.2005. 02:09 ] @
Sto se tice ATi grf kartica najbolje kartice pravi His E.Jedina firma kojoj je ATi odobrio proizvodnju tv tunera uz graf. karticu
[ Miroslav Cvejić @ 12.02.2005. 08:37 ] @
Ja sam baš pažljivo zagledao i nisam našao razliku vidnu između HIS, Club3D i Sapphire 9800Pro kartica. Identične su, ista memorija, isto je sve, samo se razikuju u nalepnici na ventilatoru. I BIOSu naravno.
[ bancika @ 12.02.2005. 11:16 ] @
ali ja nisam video His kartice ni u jednoj firmi u nisu...
[ Miroslav Cvejić @ 12.02.2005. 17:30 ] @
Kupi Sapphire, nećeš se pokajati.

Imam jednu i prodao sam gomilu kartica i nije bilo žalbi i reklamacija...
[ angry boy @ 12.02.2005. 21:49 ] @
Ja sam cuo da im se neki primerci greju ko sporet tope kuciste i slicno( radeon9200)
A takodje mislim da HIS rade bolje kartice i ako je Sapphire stvarno povlascen od ATia.
Nego ljudi kako vas ne dovode do ludila Ati trash driveri ,ja vec polako gubim strpljenje
a o nedostatku podrske za Linux da i ne govorim.
[ Miroslav Cvejić @ 12.02.2005. 23:21 ] @
Omega drajveri sasvim lepo rade... DNA nisam koristio (smorili su me sa 100 pitanja rilikom instalacije).
[ djblade @ 13.02.2005. 12:28 ] @
Citat:
angry boy: Ja sam cuo da im se neki primerci greju ko sporet tope kuciste i slicno( radeon9200)
A takodje mislim da HIS rade bolje kartice i ako je Sapphire stvarno povlascen od ATia.
Nego ljudi kako vas ne dovode do ludila Ati trash driveri ,ja vec polako gubim strpljenje
a o nedostatku podrske za Linux da i ne govorim.


Vala meni Sapphire X800XT PE odlicno radi pod RedHad9.0. I to nema orginal drivera za karticu. Filmovi lete itd. Naravno necu se igrat pod linuxom. A za drivere i ja sam imao dosta problema sa njima. Cak sam u jednom trenutku pomislio da mi je kartica neispravna. SAMO NEMOJTE UKLJUCIVATI OVERDRIVE. To dovodi do rusenja. Inace Omega driveri pravo dobro obavljaju svoj posao.
[ IHThUS @ 13.02.2005. 15:35 ] @
Imam Sapphire Radeon 9200 i mogu da kažem da se zaista greje ko ringla ali radi bez problema.
[ bancika @ 13.02.2005. 19:09 ] @
pa logicnije je da se te low-end kartice vise greju jer je na njima fush hladjenje...verovatno i nema aktivno hladjenje, a i memorija je najcesce bez ikakvog hladjenja.
[ stipica1 @ 13.02.2005. 19:24 ] @
Točno je da je saphire Ati partner, ali to ti ne donosi, osim cijene, mnogo dobroga.
Dakle princip je ovakav, svi čipovi koji se na testovima pokažu slabiji od prosjeka ne daju se Atijevim kupcima, da oni ne bi prigovarali na kvalitetu čipova, pa onda te saphire ugrađuje u svoje kartice. Dakle Saphire kartice nisu sa neispravnim čipoima, one na tvorničkim postavkama rade bez problema, a cijena im je bitno niža. Problem je kod overklokanja, tada nisu baš neki materijal, to su primjetil oni koji pišu o velikom grijanju svojih kartica. Ali treba naglasiti kartice su OK izrade, rade pouzdano, jeftine su, i za običnog korisnika odličan izbor, oni "luđi" neka ih izbjegavaju.
[ djblade @ 13.02.2005. 22:35 ] @
Citat:
stipica1: Točno je da je saphire Ati partner, ali to ti ne donosi, osim cijene, mnogo dobroga.
Dakle princip je ovakav, svi čipovi koji se na testovima pokažu slabiji od prosjeka ne daju se Atijevim kupcima, da oni ne bi prigovarali na kvalitetu čipova, pa onda te saphire ugrađuje u svoje kartice. Dakle Saphire kartice nisu sa neispravnim čipoima, one na tvorničkim postavkama rade bez problema, a cijena im je bitno niža. Problem je kod overklokanja, tada nisu baš neki materijal, to su primjetil oni koji pišu o velikom grijanju svojih kartica. Ali treba naglasiti kartice su OK izrade, rade pouzdano, jeftine su, i za običnog korisnika odličan izbor, oni "luđi" neka ih izbjegavaju.


Ima i istine. Ali sta kazes na Sapphire X800Pro ViVO koje se klokaju i na vece brzine od XT PE. I jos da su samo Sapphire X800Pro vivo modabilne u XT PE u 99% slucajeva.

I da Sapphire X800SE. Nikad u zivotu nikam vidio overklokabilniju karticu.

[Ovu poruku je menjao djblade dana 14.02.2005. u 18:56 GMT+1]
[ StORM48 @ 14.02.2005. 01:27 ] @
Samo delimično tačno.

"Slabiji" primerci GPU-a idu na Sapphire kartice, ali samo kao DODATNA količina - nikako kao osnovna.
[ pedja169 @ 16.02.2005. 18:57 ] @
pozdrav ljudi i ja imam sapphir 9550 128 mb 128 bitnu kod mene ok sljaka negrije se ali nema nigdje neki testova. 65 eura sam je platio pa ako neko ima ovaku neka mi nesto kaze o njoj. sto se tice igara pice ko lude.kartica ima kuler i neku lampicu plavu onako gotivnu. eto toliko od mene ovaj put





pozdrav iz banjaluke yo man ganga
[ djblade @ 16.02.2005. 19:00 ] @
imao sam je ja nekada :). dobra kartica sta da ti kazem. sasvim dovoljna. kulturna za overklok. ja nisam imao problema.

[Ovu poruku je menjao BeastMaster dana 16.02.2005. u 21:45 GMT+1]
[ pedja169 @ 16.02.2005. 19:07 ] @
ej djkrvavi kako da je o koknem odgovori ako mozes
[ djblade @ 16.02.2005. 21:30 ] @
Program se zove AtiTool. Sve sto te interesuje mozes naci na pretrazi.
[ Binary Mind @ 31.05.2011. 21:40 ] @
Stara tema. LOCK!