[ Jbyn4e @ 14.05.2002. 19:01 ] @
Dakle, da vidimo - ima li ko ovde da se bavi php-om i oracle-om?
Koliko sam upoznat (gledao sam raznorazne informacije za instaliranje), potrebno je:

1) Odkomentarisati extension=php_oci8.dll u php.ini
2) Podesiti extension_dir = D:/PHP/extensions ukoliko je instaliran PHP u d:/php

Naravno, potreban uslov - apache i php instalirani ispravno, kao i oracle server ili klijent software (koliko sam shvatio zbog oracle-ovog oci.dll). Takodje, navedeno je ukoliko se javi greska ? Unable to load dynamic library ?D:/PHP/extensions/php_oci8.dll? ? The specified procedure could not be found. ? , da je moguci razlog:
You may have wrong version of oci.dll in your PATH environment.
i resenje:
1)First choice is to change your PATH environment in order to point to correct version.
2)Second choice is copy $ORACLE_HOME/bin/oci.dll (8.1.7) in to APACHE Home.

Pitanja:
1) Pominje se verzija oracle-a 8.1.7. Kakva je situacija ukoliko je u pitanju 8.1.6 ili neka starija 8.0.X, ne racunajuci 7.x verziju oracle-a? Kako se onda ispravlja ova greska? U path-u imam oracle-ov bin dir, ali u tom dir-u nemam oci.dll. Probao sam da sa drugog racunara koji je server iskopiram oci.dll, ali to nije uspelo - i dalje javlja gresku. Takodje sam probao sa prebacivanjem u Apache home dir, ali ni to nije dalo efekta. Onda sam sa racunara na kojem je stariji oracle (8.1.6) isto to probao, ali ni to ne radi. Ima li ko neku ideju kako da ovo resim da bi proradilo?

2) Nasao sam da bi moglo i na treci nacin da se ucita php_oci8.dll, ne preko php.ini, vec preko php komande dl:
dl("php_oci8.dll") or die("Nema toga!");
PutEnv("ORACLE_HOME=oracle_home_dir");
PutEnv("ORACLE_SID=name_of_database"); //only if you have more than one sids

Medjutim, ni ovo ne uspeva, jer dobijam poruku da dl komanda nije uspela (Nema toga!). Naravno, onda ne moze ni da se izvrsi OCILogon komanda, dobija se greska
Fatal error: Call to undefined function: ocilogon() in e:\www\test\oci.php on line 5

Dakle, moje jedino pitanje je - zna li kako da to sve resim (bez reinstalacije oracle-a...) da proradi php sa oracle-om?
[ Jbyn4e @ 16.05.2002. 18:06 ] @
Hm, svi junaci nikom ponikose...
Dakle, zakljucili smo da nema ljudi koji se bave php-om i oracle-om. Hm.
[ alex @ 16.05.2002. 18:18 ] @
Citat:
Jbyn4e:
Hm, svi junaci nikom ponikose...
Dakle, zakljucili smo da nema ljudi koji se bave php-om i oracle-om. Hm.


Ima ljudi koji se bave PHP-om i Oracle-om, ali (kad sam ja u pitanju) nikako i naravno da se necu baviti PHP-om i Oracle-om na Win32 platformi.. Stoga, razumljivo je sto nisam komentarisao tvoj post (kao uostalom i ostali, verovatno).

Uopste ne razumem smisao postavljanja Oracle-a i uopste bilo koje baze podataka na win32 platformu. ;)

Usput, konfigurisanje PHP-a da radi sa Oracle-tom je relativno trivijalno pod Linux-om ;), i koliko se secam, vec je o tome bilo reci ovde.

Poz, alex.
[ Jbyn4e @ 16.05.2002. 18:50 ] @
Citat:
alex:
Uopste ne razumem smisao postavljanja Oracle-a i uopste bilo koje baze podataka na win32 platformu. ;)

Hm, dok ne prebacimo server na linux, prisiljen sam da radim pod win32, dakle tu ne mogu mnogo da menjam. Ali ne vidim zasto ne stavljati oracle pod win32, sasvim lepo radi (da ne kazem super radi).

Nevermind, mislio sam da postoji i ovako neko ko se i ovim bavi... thx anyway.
[ Divine @ 21.05.2002. 04:12 ] @
Meni kuci sve to lijepo leti :) Bez problema sam makao komentar (;) iz php.ini i sve je savrseno :)
[ leka @ 21.05.2002. 09:14 ] @
Ljupče, na "pahuljici" sam ostavio PHP koji radi sa Oracle-om. Takođe sam napisao par sitnih skripti čisto radi testa... Pogledaj to i sve će ti biti jasno. :)
[ Jbyn4e @ 21.05.2002. 17:51 ] @
Citat:
leka:
Ljupče, na "pahuljici" sam ostavio PHP koji radi sa Oracle-om. Takođe sam napisao par sitnih skripti čisto radi testa... Pogledaj to i sve će ti biti jasno. :)

Leko, taj php koji si ti ostavio je davno zamenjen novijim, kao i baza sa novijim oracle-tom, kao i noviji apache, kao i jos mnogo toga. ma dzaba ti pricam kad si tamo u dalekoj svedskoj...
Ne bi meni bio problem da isprobam skriptu, kad bi on hteo da ucita podrsku za oracle, shvatas?
Btw, onaj search nbs-a, ne da si ga napravio sa onim left joinima, nego mi skuca masinu svaki cas :( (mysql drzi jaaaaaaaaaaaako dugo procesor na 99-100% ikoriscenosti, i jedino resenje je "net stop mysql" ;((( )
[ leka @ 23.05.2002. 18:12 ] @
Da dolazis na balcannet (kanal #OS) ili da te ima na ICQ mogli bi da popricamo kako da se ta baza malo optimizuje...

Svejedno, na PHPbuilder-u imas uputstvo za instalaciju PHP+Oracle , a mogo bi malo da priupitas Google za to. Neverovatno je sta sve Google zna! :)
[ Jbyn4e @ 23.05.2002. 19:25 ] @
Citat:
leka:
Da dolazis na balcannet (kanal #OS) ili da te ima na ICQ mogli bi da popricamo kako da se ta baza malo optimizuje...

Jes, pa da se opet zarazim IRC-om.. ne, hvala.
Citat:

Svejedno, na PHPbuilder-u imas uputstvo za instalaciju PHP+Oracle , a mogo bi malo da priupitas Google za to. Neverovatno je sta sve Google zna! :)

A ti mislis Leko da sam ja od juce i da nisam preceslajo google, phpbuilder i mnoge druge sajtove? A usto i kad bi se ti udostojio da odgovoris na mail duze od "ok" i slicno, mozda bi smo i uspeli... (xexexe). Svejedno, nasao sam resenja na web-u za ovo (sta mislis odakle mi inspiracija da pisem ono n apocetku posta?), ali ta resenja naprosto ne pomazu - kao sto sam napisao vec ranije). Bice da je nesto do verzije oracle-ta, posto je bajche nesto update-ovao, i tako dalje, sta vec, pa da zbvog toga nece... no ostalo mi je jos nekoliko opcija, ali nemam vremena za to -trenutno sam u frci zbog neceg drugog...

No, kad mi bude zatrebalo - cucemo se vec ;)
[ leka @ 29.05.2002. 21:32 ] @
Proteraj PHP na toj masini kroz neki debuger i vidi gde se javlja greska.

Takodje bi mogo gresku da posaljes meni da vidim o cemu se radi.

Trece, ne mora IRC, pogledaj dobro sta sam napisao, moze i ICQ recimo... ;)

A na mailove sam ti odgovarao duze od "ok" samo sto ti volis da zajebavas.
[ broker @ 07.06.2002. 19:13 ] @

Evo ja se bakcem ovih dana sa istim problemom. Doduse nije problem ucitati dll, ako ga imas i podesio si path za ekstenizije. Doduse, meni to radi sa PGP4.04. Probao sam sa PHP 4.21. i nece da ucita DLL, prijavljuje da ga nema pa nema...
Probaj neki drugi dll modul i proveri da li zaista imas dll tamo gde treba da bude.

Medjutim, ocekuj probleme tek kada ucitas taj DLL, kako sam uspeo da provalim PHP ima nekih bubica kada je u pitanju win32 platforma i ne ume dobro da se snadje i napavi ispravnu konekciju sa Oracle serverom. Ko ima srece, njemu proradi iz prve, ko nema, taj moze da digne ruke. Meni je uspelo tek kada sam php stavio na NT racunar na kome je instaliran i Oracle server. Sada radi ali sam Oracle server morao da opteretim i Apacheom sto mi se bas ne svidja...
[ Jbyn4e @ 08.06.2002. 17:28 ] @
Citat:
broker:
Evo ja se bakcem ovih dana sa istim problemom. Doduse nije problem ucitati dll, ako ga imas i podesio si path za ekstenizije. Doduse, meni to radi sa PGP4.04. Probao sam sa PHP 4.21. i nece da ucita DLL, prijavljuje da ga nema pa nema...
Probaj neki drugi dll modul i proveri da li zaista imas dll tamo gde treba da bude.

Ma probao sam , u tome i jeste izgleda problem. Inace, na drugom racunaru (winNT koji je oracle server) lepo postoji podrska za OCI8 i Oracle - bez broblema to ucita php. Medjutim, na ovoj win2k pro masini nece. Izgleda da je u pitanju verzija kljenta za oracle kjka je instalirana. A ja sam hteo da probam "remote" vezu php-a prema oracle serveru sa racunara gde nije oracle server. Probao sam i da kopiram oci.dll sa servera na razna mesta (razne direktorijume)na client masini, ali nije dalo rezultate.

Nevermind, bitno je da bar radi na serveru ;)
[ broker @ 13.06.2002. 10:44 ] @
vazno je da ikako radi :)