[ mat @ 12.02.2005. 09:42 ] @

Kupio bih si neku digitalnu kameru, u tom nekom najnizem cijenovnom rangu. Naime dvoumim se sada (posto sam odustao od kupovine polovne) izmedju DV kamere Canon 700i i digital8 kamere Sony 265 E, cijene su im podjednake, oko 360 eura.

Jasne su mi osnovne razlike izmedju DV i D8 sistema i prednost bi naravno bila na
strani DV-a, ali ...

u konkretnom slucaju Canonu se (kao i valjda vecini jeftinih DV kamera) prebacuje los snimak pri slabom osvjetljenu, zujanje sistema za pokretanje kazete na snimkama. S druge strane te mane kod Sonyjeve D8 kamere ne postoje (barem po onom sto sam ja uspio pronaci), imaju dobar snimak i pri slabijem osvjetljenju, snimanje je moguce cak i u gotovo potpunom mraku, nema zujanja sistema na snimkama.

A te dvije stvari mislim da su vrlo bitne, zbog cega mislim da cu se prije odluciti za Sony 265. Znam da su joj mane; puno veca i teza, manje prakticna za rukovanje i
da su joj mozda mogucnosti spajanja na komp i editiranja zapisa na racunalu mozda ogranicena.

Molim vase komentare!
Recite vase misljenje o ovim problemima i o ove dvije kamere!
Ima li ih mozda tko, pa da prense iskustva iz prve ruke,
hvala!
[ zorg @ 13.02.2005. 13:01 ] @
Pa sad, ja da sam na tvom mestu, tj. da odlucujem sta kupiti za belezenje zanimljivih trenutaka, svakako da bih se odlucio za miniDV format. Razlozi su brojni.
Istina je da su starije serije canona slabije pri uslovima slabijeg osvetljenja, ali ja pri takvim uslovima ili ne snimam, ili koristim dodatno svetlo (koje kachish na hot-shoe na kameri). Sto se tiche zujanja mehanizma kamere, tu ni sony nije sjajan. Externi mic reshava i taj problem :)
U svakom slucaju, za te pare nemozes se mnogo zajebati.
Mislim da ces biti zadovoljan svojim novim Canonom :)