[ euripyd @ 12.02.2005. 23:02 ] @
PII, 266MHz, 128RAM.

Instaliram win2k, radi kao sat. XP mi radi dobro, ako se nista superextra ne dodaje.

Zatim sam instalirao na istu masinu na isti HDD na istu particiju: Mandrake 9.1, FedoraCore2, Redhat 9, Xandros 2 (ne odjednom).
Svi Linux sistemi bili su daaaleko sporiji od windowsa. Da li je moguce, sta sam pogresno uradio?
Cisto, ne mogu da verujem da je Linux toliko tezak sistem pa da ne moze da funcionise. Xandros to je bila katastrofa. Kliknem na ikonu, npr mail program, odem do toaleta, pa onda do kuhinje da prizalogajim i vratim se nazad a on ga krlja po hardu i jos ga nije otvorio.

da li pomaze pravilno particionisanje????

Ima li pomoci?
[ tdjokic @ 12.02.2005. 23:19 ] @
Probaj Vector, taj je za slabije masine. Xandros bi trebalo da bude konkurent XP-u recimo, ali pretpostavljam da je optimizovan za savremene, brze masine, jer se pretpostavlja da "prosecan" korisnik vec ima neki "gigahercijum" u kuci. Nemam Win, ali mi vecina Linuxa (i Xandros) rade sasvim prihvatljivom brzinom na prilicno skromnom "gigahercijumu" - Athlon 1700, 128MB RAM, hdd nov, 40G.
[ Dejan Lozanovic @ 13.02.2005. 10:30 ] @
Razlog zbog cega ti radi sporo racunaj je sto imas 128 mb rama, za KDE ili Gnome graficko okruzenje to je malo memorije, opet sa druge strane ne znamo da li si mozda dao da se startuju prilikom bootovanja mnogi serverski prorgami recimo mysql ili postrgesql ili apache ili itd... sto tebi kao desktop korisniku nije potrebno pa i ti programi zauzimaju dragocene resurse kojih na tvojoj konfiguraciji i nema bas mnogo, mana kod linux distribucija koliko vidim nema ni jedne user friendly koja radi sa tim starijim kompjuterima :(
[ Mitrović Srđan @ 13.02.2005. 11:34 ] @
Sto kaze Dejan,ipak na toj masini bi neka lite okruzenja poput fluxboxa ili blackboxa
trebali dobro da rade.Probaj sa njima.
[ vladab @ 14.02.2005. 10:43 ] @
Citat:
euripyd: PII, 266MHz, 128RAM.
Instaliram win2k, radi kao sat. XP mi radi dobro, ako se nista superextra ne dodaje.

Ja nikada nisam video XP na ovako slaboj mashini. Cuo sam da su neki pokusavali da instaliraju, ali da je t bila katastrofa. Hajde malo objasni sta ti znaci ono radi dobro. Koliko ti se dize sistem, koliko prodje od komande do odziva programa i sl.
[ dr ZiDoo @ 14.02.2005. 15:37 ] @
Stvarno bi bilo interesantno vidjeti taj XP, a bogami ni w2k nije daleko.

Neku modernije Linux distribuciju sa grafičkim okruženjem teško da ćeš natjerati na to da radi kako treba. I ako uradiš to ti je više patnja nego rad.

Moj savjet ti je da u startu batališ kde i gnome. Prekrsti se i pokreni xfce da vidiš kako će sve ići. Zaboravio na browser zavni mozilla, firefox i slične i instaliraj operu.

Savjet: Uštedi, otkini od piva, i kupi još 128 memorije.
[ euripyd @ 14.02.2005. 15:41 ] @
Pa ovako...
XP sam imao i sa manjom memorijom: 96 MB, na toj masini PII 266MHz.
Kada sam instalirao sistem XP je radio pristojno dobro, office 2000, sound forge, Adobe GoLive6. Radio je sasvim dobro. Osecas mozda da je sporiji posle rada na P4ci, svakako. Sistem se dizao zadovoljavajuce brzo. Onda kada sam se prikljucio na net, instalirao sam Norton AV i Firewall, koji su mi ZNACJNO usporili racunar pa sam presao na ZoneAlarm 5, bez antivirusa jer uglavnom znam sta radim na netu. I dalje je bilo ok, misli se na brzinu obicnog korisnika - surf, mail, text, mp3. cak je obrada zvuka tekla sasvim dobro. Kada sam dodao jos memorije 128 i presao na win2000 brzina je bila ocigledno povecana, tako da sada taj racunar koristim i u neke naprednije svrhe.

No, Linux.
citao sam negde da je od izuzetne vaznosti da se particije pravilno raspodele i da jedna odlucuje o brzini sistema (sve sam to, dragi moji zaboravio...). Dakle, te particije, ili bolje receno jedna od njih mora da bude dovoljno velika da bi sistem radio brzo (za razliku od wina koji ima samo jednu koja je potrebna sistemu).

E sada, vi linuxovci to bolje znate pa prepricajte... Ili posavetujte, posto vidim da ima dosta ljudi koji bi linux ali se razocaraju kada na istoj masini radi windows a linux jedva da se krece.
[ tdjokic @ 14.02.2005. 18:15 ] @
Ovo za particiju prvi put cujem, a dosta citam bas takve, obicne stvari. Mozda si mislio na swap, ali velicinu te particije vecina korisnika odredjuje priblizno isto, pa opet ne znam sta bi to bilo. Nisam se sretao ni sa tim zalbama previse cesto - da mu XP radi mnogo brze od Linuxa. Bicu toliko slobodan da ponovim svoju preporuku - Vector, jer je optimizovan za slabije masine a ima i ovo sto su kolege naglasavale, lakse graficko okruzenje.
[ VRider @ 15.02.2005. 11:30 ] @
Ima tu jos perverzija sa particijama, ali nista sto bi radili obicni korisnici.
Stavis, recimo, za /usr ext2 fajl sistem, i mountujes ga read-only. Tamo su svi programi, koji se jednom instaliraju, i to je to. A journal tu i nije od neke velike koristi, jer su tu i ovako nista ne menja. Sa druge strane, ext2 je daleko brzi od brace sa journalom.
[ homoludens @ 16.02.2005. 02:50 ] @
uzmi vector linux kao sto kaze tdjokic.
on je baziran za slckwareu i pravljen je za slabije masine, i nemoj da koristis kde ili gnome, moja preporuka ti je fluxbox.

http://www.vectorlinux.com
[ crus @ 19.02.2005. 18:02 ] @
Koje veze ima na cemu je baziran i za kakve mashine je pravljen?

Uzmes lepo distro koji god zelis, malo pripazis na servise koji ti trebaju i/ili ne trebaju, dignes umesto Gnomea ili KDE-a neki lightweight desktop i kraj price..

Razlika u brzini izmedju tog i nekog "pravljenog za slabije masine" ce biti minimalna.
[ homoludens @ 21.02.2005. 07:11 ] @
pa nije bitno na kjoj je distribuciji baziran, i istina je da to mozes i sam da uradis time sto pazis sta ti se startuje i sta sve instaliras, ali mislim da je jednostavnije da neko ko nije previse iskusan u linuxu stavi distribuciju kod kojoj je sve to po defaultu iskljuceno i kompajlirano za starije masine (npr. vector linux).