[ nikicad @ 13.02.2005. 17:03 ] @
Uskoro pokrećem jedan sajt.
Trenutno imam nekoliko zainteresovanih sponzora, ali oni gotovo svi žele da sarađuju sa pravnim, a ne sa fizičkim licem preko Ugovora o delu.
Zbog toga sam želeo da osnujem neko pravno lice, ali sve moje potrage po netu, pa i ovim forumima, mi baš i nisu dale konkretne odgovore o mojim kasnijim obavezama prema Poreskoj upravi / Ministarstvu finansija / nekom trećem haračliji. :) Svuda se priča samo o načinu osnivanja i vidovima pravnih lica, ali ne i o "njihovim" porezima.
Znači, za sada sa sigurnošću mogu da pronađem sponzore koji bi mi obezbedili (za početak) oko 400 evra. Da li postoji mogućnost da ja porez plaćam samo na osnovu mesečnih prihoda, a da pri tom nemam neki fiksno razrezan porez. (nisam najbolje savladao PDV, pa ne zamerite :))
Znači, želim da, ako su moja mesečna primanja 400 evra, državi uplatim 20/30/78 posto od te sume i da time završim i sravnim svoje finansijske obaveze, a da ako su prihodi 0 (slovima: nula) ne plaćam ništa. Postoji li ta mogućnost?
A ako ne, koji način poslovanja bi mi preporučili. U obzir dolazi osnivanje pravnog lica kako samostalno, tako i ortački.

Kakve su obaveze agencija? Nekako mi najviše paše ova opcija...

Unapred hvala!
[ crews_adder @ 13.02.2005. 22:14 ] @
Agencija - rad od kuce (ili tako nesto).

Savet: konsultuj se sa nekim racunovodjom.
[ Davor Vlajkovic @ 13.02.2005. 23:53 ] @
Citat:
Da li postoji mogućnost da ja porez plaćam samo na osnovu mesečnih prihoda, a da pri tom nemam neki fiksno razrezan porez. (nisam najbolje savladao PDV, pa ne zamerite :))

PDV je znatno olaksao poslovanje "malim poreskim obveznicima". U tu grupu spadaju svi oni koji su u poslednjih 12 meseci ostvarili ili u narednih 12 meseci planiraju da ostvare promet manji od 2mil dinara. Oni nisu u sistemu PDV-a, sto znaci da nemaju pravo iskazivanja PDV-a u svojim racunima, pa samim tim i ne placaju porez, ali zato sve sto nabavljaju za potrebe poslovanja placaju sa uracunatim PDV-om i nemaju pravo na povracaj istog.
Citat:
Znači, želim da, ako su moja mesečna primanja 400 evra, državi uplatim 20/30/78 posto od te sume i da time završim i sravnim svoje finansijske obaveze, a da ako su prihodi 0 (slovima: nula) ne plaćam ništa. Postoji li ta mogućnost?

Ne postoji. Doprinosi spadaju u fiksne troskove, ne zavise od obima poslovanja.
Citat:
A ako ne, koji način poslovanja bi mi preporučili. U obzir dolazi osnivanje pravnog lica kako samostalno, tako i ortački.

Agencija...
Citat:
Kakve su obaveze agencija? Nekako mi najviše paše ova opcija...

Agencija je jedan od vida registracije preduzetnika. Za preduzetnike uvek vaze ista prava i obaveze, bez obzira da li su registrovali str, szr, agenciju, ordinaciju ili sta vec. Uradi pretragu mojih poruka, skoro sam objasnjavao kolike su mesecne obaveze preduzetnika prema drzavi. Ali ipak bih ti preporucio da se oko detalja konsultujes sa nekim knjigovodjom, oni ipak to najbolje znaju da objasne.

Pozdrav.
[ broker @ 14.02.2005. 00:43 ] @
Mozes i da osnujes udruzenje gradjana kao neprofitnu organizaciju ali ne znam kako stvari stoje sa racunovodstvene strane. Ako neko zna, valjda ce objasniti.
[ Dragan Varagic @ 14.02.2005. 06:56 ] @
Ako nećeš paušalno da plaćaš porez treba da otvoriš agenciju, ali na vođenje knjiga (tzv. jednostavno knjigovodstvo). To znači da ti treba knjigovođa (mislim da možeš da prinađeš za tvoju vrstu posla knjigovođu koji ti neće naplaćivati više od 50 EUR mesečno).

Pored ovog troška, imaš trošak za doprinose, kao što je rekao DaxxBGD. Minimalno, ovi troškovi se trenutno kreću oko 5.000 din mesečno za jednu platu, s tim da konkretna cena zavisi od zvaničnog proseka plata, tj. od deklarisanog minimalca (sada je tu oko 8.000 din).

Sam trošak firme u ovakvom slučaju ti je oko 300 din, mislim. Tu ti je još i trošak računa u banci za firmu, koji zavisi od banke, ali je obično do 200 din na mesečnom nivou.

Dobar je savet da se ozbiljno posavetuješ o svim troškovima (skidanje para, plata i sl.) sa nekim knjigovođom pre nego što otvoriš firmu.