[ littleboy @ 13.02.2005. 21:55 ] @
Hey,

Ovako, na jednom serveru imam prilicno mnogo traffica u nekim trenutcima, znaci nekih 40-50 mbit/s par dana..

Sad tu se javlja problem sa mbuf_clusters koji mi je podesen na 9024 max.
Ako dodje do te granice, zakuca mi network i sve stane.

Posto, u FreeBSD-u 4.9 koji ja imam ne moze se mjenjati vrijednost sa sysctlom on the fly, nego se mora rekompajlirati kernel sa NMBCLUSTERS opcijom, ... postoji li nesto drugo a da nije reboot(kernel compiling, boot time parameters) da se rijesi ovaj problem ?

Probao sam sa limitovanjem traffica sa ipfw, ali i kad limitujem na 1 mB/s i na 5 mB/s isto je ...

A takodje je problem sto ja necu da stavim 16 K mbuf_clusters jer sto veca vrijednost vise mi rama uzima, a ne treba mi non stop 16 K da bude.
[ littleboy @ 13.02.2005. 22:05 ] @
Trenutno je limitovano na 2MByte/s i iskoristeno je oko 8.8 K klastera od 9024 ...

Moram da rekompajliram kernel ponovo ? l;(
[ rivan @ 14.02.2005. 07:35 ] @
videh u LINT fajlu da mozes da izbacis NMBCLUSTERS, NMBUFS iz kernel konfig fajla i da postavis MAXUSERS na 0 da sistem sam odredjuje (valjda i povecava ove parametre po potrebi) - znaci verovatno mora rekompajliranje, ali mozda sa ovim opcijama posle vise ne mora
[ littleboy @ 14.02.2005. 14:02 ] @
Da ali to mora biti isprobano, ne mogu tako da eksperimentisem na remote serveru...

Btw, prije par sati je puko ... tacnije resetovao se sam, vjerovatno poslijedica zakcuavanja mbuf klastera.
[ aax @ 15.02.2005. 14:46 ] @
http://www.freebsd.org/doc/en_...onfigtuning-kernel-limits.html
tamo ti je matematika objasnena kako se dolazi ( i koji je razlog) do broja za NMBCLUSTERS.
ako ti to ne pomogne, postiraj kernel koji imas i malo informacije za systemu ( amount of RAM,swap file size, koju network karticu imas, motherboard).

alex