[ Zeljko Jankovic @ 13.02.2005. 21:58 ] @
Zanima me kakva je perspektiva sa ovim smerom,gde bi mogao da radim(u nasoj zemlji),kakva mi je prodja napolju?
Da li je smer malo u autu u odnosu na ostale(zastareo)?
Svaki savet je dobro dosao...
unapred hvala
[ cvijic_ltd @ 14.02.2005. 14:13 ] @
Citat:
Zeljko Jankovic: Zanima me kakva je perspektiva sa ovim smerom,gde bi mogao da radim(u nasoj zemlji),kakva mi je prodja napolju?


Perspektiva: zapitaj se sta bi se desilo da ne postoje inzenjeri energetike --> ne bi bilo nikoga ko zna kako da distribira elektricnu energiju od mesta proizvodnje do krajnih potrosaca i sl. Ja studiram termoenergetiku na masincu (to je struka koja je u sprezi sa energetikom sa etfa jer etfovci distrbuiraju struju dok je mi pravimo - u najkracem).

U nasoj zemlji posla ce za ovu struku uvek biti i trenutno imaju ogroman nedostatak kadrova. Elektrane, toplane i sl su mesta na kojima je moguc rad. Radi se u dosta prljavim uslovima ali zato su zarade pristojne (tako kazu a i niko se ne zali kada ih u elektranama pitas koliko zaradjuju --> otprilike inzenjer pocetnik ima oko 40,000 dinara mesecno sto je super).
[ rea @ 16.02.2005. 02:29 ] @
Citat:
Perspektiva: zapitaj se sta bi se desilo da ne postoje inzenjeri energetike

Jeste da je energetika osnova, kostur proizvodnje i industrije, kostur drzave (bukvalno osnova za sve ;o)) ali to nije grana u razvoju, vec grana koja se samo odrzava. Uglavnom, manje/vise doslo se do granica sa razvijanjem i teoretisanjem u toj grani, ostali su alternativni izvori energije, a nasa drzava kao sto sam znas, nema para za odrzavanje konvencionalnih izvora, tako da ni tu nesto nemamo prakticnih strucnjaka na fakultetu od kojih bi mogao da ucis.
Ja sam zavrsila energetiku prosle godine u maju, bavim se uglavnom IT-om. Dosta ih iz moje generacije radi na nekim poslovima koji su totalno bzvz placeni, a dosta ih ima koji ne rade.
Tako, da ti je moj topli savet, ako mozes da biras (a mislim da se etf totalno reorganizovao od vremena kada sam ja bila brucos), biraj nesto drugo.
poz.
mirjam
[ cvijic_ltd @ 16.02.2005. 10:21 ] @
Citat:
rea: Uglavnom, manje/vise doslo se do granica sa razvijanjem i teoretisanjem u toj grani,


Sto se tice razvoja i teoretisanja u termoenergetici se kod parnih turbina definitivno doslo do maksimuma ali su zato gasne turbine oblast koja moze jos mnogo da se razvija.

[ A.M. @ 16.02.2005. 16:50 ] @
Citat:
otprilike inzenjer pocetnik ima oko 40,000 dinara mesecno sto je super).

U elektranu je gotovo nemoguce uci bez dobre veze, a 40 000 mesecno inzenjer pocetnik ima samo u Siemensu, koliko je meni poznato.
Ukoliko uopste uspe da se zaposli, realnija plata je oko 20 k dinara.
[ cvijic_ltd @ 17.02.2005. 09:36 ] @
Citat:
A.M.: U elektranu je gotovo nemoguce uci bez dobre veze, a 40 000 mesecno inzenjer pocetnik ima samo u Siemensu, koliko je meni poznato.
Ukoliko uopste uspe da se zaposli, realnija plata je oko 20 k dinara.


Apsolutno se slazem. Malo sam se ja izleteo sa cifrom.
[ rea @ 17.02.2005. 23:40 ] @
Citat:
cvijic_ltd: Sto se tice razvoja i teoretisanja u termoenergetici se kod parnih turbina definitivno doslo do maksimuma ali su zato gasne turbine oblast koja moze jos mnogo da se razvija.


"mnogo" je diskutabilno. Meni je zao ako sam te sa necim pecnula u mojoj izjavi. Uostalom, kako god da rade gasne turbine, to nema apsolutno nikakve veze sa perspektivom energetike ;o). Vise mi lici, sa tvoje strane, na trazenje igle u plastu sena.

poz.
mirjam
[ anglomont @ 24.03.2005. 17:33 ] @
Jel ima neko pojma kako trenutno prolaze energeticari napolju-
ja sam cuo da se tamo dosta studenata prebacuje s IT smerova zbog outsourcinga na energetiku i sl. sto bi trebalo da znaci nedostatak posla u dogledno vreme...
[ the.kum @ 24.03.2005. 21:39 ] @
Citat:
rea: Dosta ih iz moje generacije radi na nekim poslovima koji su totalno bzvz placeni, a dosta ih ima koji ne rade.
Tako, da ti je moj topli savet, ako mozes da biras (a mislim da se etf totalno reorganizovao od vremena kada sam ja bila brucos), biraj nesto drugo.
poz.

To je i moj utisak. Ako ostanes u zemlji, dosta lakse ces naci posao ako zavrsis RTI ili Telekomunikacije. Koliko sam ja upucen, smer je sasvim OK sto se tice znanja koje steknes, a u principu tu tesko moze nesto mnogo da zastari...Po meni su recimo Telekomunikacije dosta zastareliji smer, jedino je stvar sa njima sto su izvikane, i sto je to kao "elitni" smer...mozda je tako nekad bilo, ali danas je to smer gde se najmanje nauci sto se tice nekih prakticnih stvari, i definitivno smer koji se najlakse(najbrze) zavrsava. Mada nikad se ne zna sta ce biti za par godina, posto se promene vrse u hodu...s' obzirom kakva je trenutna situacija ja bih ti preporucio RTI, mada ovo i nema neke veze s' energetikom.
[ Mikser1 @ 13.07.2016. 17:49 ] @
Citat:
anglomont:
Jel ima neko pojma kako trenutno prolaze energeticari napolju-
ja sam cuo da se tamo dosta studenata prebacuje s IT smerova zbog outsourcinga na energetiku i sl. sto bi trebalo da znaci nedostatak posla u dogledno vreme...


Ne nego je obrnuto, dosta ljudi se sa energetikre prebacuje na IT