[ averoes @ 14.02.2005. 21:21 ] @
Posto imam nameru da instaliram FreeBSD 5.3 beta 1, sakupio sam literaturu i poceo da citam istu ali i postove sa ovog foruma. Skoro sam procitao deo o instalaciji i podesavanju boot loadera...narocito deo sa vec postojecim sistemom (winxp) posto isti imam. Postoje 3 izbora od kojih, kad je moja shema u pitanju 'handbook' preporucuje prvu (bootmanager). Medjutim citajuci i uporedo starije postove i iskustva drugih, vidim da je cesto bilo problema...cak i kod iskusnijih. Ni sad mi nije jasno koji je najsigurniji put jer predloga je bilo razlicitih ali bez definitivnog zakljucka. Mozda je danas situacija drugacija sa dolaskom noviih verzija...ili da se ipak strogo drzim 'handbook-a' !? Mlim za savet i pozdrav!
[ aax @ 15.02.2005. 14:31 ] @
http://www.freebsd.org/doc/en_...ks/handbook/install-steps.html
----------------------
2.5.3 Install a Boot Manager

You now have the option to install a boot manager. In general, you should choose to install the FreeBSD boot manager if:

* You have more than one drive, and have installed FreeBSD onto a drive other than the first one.
* You have installed FreeBSD alongside another operating system on the same disk, and you want to choose whether to start FreeBSD or the other operating system when you start the computer.


------- ovo ti je izvod iz oficijalnog freebsd handbooka.
kolko sto sam video u principu drzati se handbooka je najbolja ideja. Ako hoces da se raspravljas i ucis FreeBSD, pametno je da postanes member freebsd-questions mailing liste:
http://lists.freebsd.org/mailman/listinfo/freebsd-questions gde ima puno ljudi koje ce ti rado pomoci ako znaju/mogu. just a note: prvo napravi svoj research ( google newsgroups ( ili koji vec web pretrazivac koristis)) pre nego sto postavis pitanje na listu. nije problem da ti ljudi odgovore ali je steta za bandwith ako pitas kako se setuje hostname.

nadam se da ce ti ovo razresiti deo tvoje dileme.
alex

[ averoes @ 15.02.2005. 15:27 ] @
>
>
>
Da naravno, ja sam to vec procitao ali usput pogledah starije postove
koji me malo zbunjuju.
Konkretno u mom slucaju pravilan izbor je 'boot manager' ako sam dobro
razumeo.
Puno ti hvala na savetu...pozdrav i prijatno!
[ rea @ 16.02.2005. 03:00 ] @
U sekciji FAQ na FreeBSD-ovom sajtu imas potrebne info-e o multiboot-u Free-a i Win-a, ako hoces da koristis NTLOADER:
FreeBSD FAQ

A kao multiboot manager-e, imas dosta programcica, ja otkrih (ili preciznije ;o) otkrise mi) GAG, koji je mnogo simpatican, os independent, intuitivan:
GAG

poz.
mirjam
[ srx @ 16.02.2005. 21:27 ] @
Kako koristim Slackware i FreeBSD koristim lilo. Zašto?
Pa najprostiji mogući razlog najednostavnija konfiguracija i dosta mogućnosti...

Pozdrav
[ random @ 21.02.2005. 13:01 ] @
LILO ne može da bootuje FreeBSD kernel direktno. Tako da zapravo koristiš DVA bootloadera, LILO i FreeBSD bootloader.

GRUB, sa druge strane može da direktno bootuje i Linux i svaki BSD.
[ averoes @ 21.02.2005. 13:48 ] @
>
Jos jednom hvala!