[ hakinen @ 15.02.2005. 18:22 ] @
Imam wd hdd od 60 gb, i na njemu u prvih 5 gb bad sektore. Tih 5 gb sam stavio kao jednu particiju( 1 ) a ostali prostor sam podelio na jos dve( 2,3 ). Win mi nedozvoljava da ga instaliram na drugoj particiji( 2 ili 3 ), vec se automatski postavlja na prvu ( iako ja selektujem jednu od ove dve) valjda zato sto su tih 5 gb pocetni prostor na hardu i uvek ih gleda kao prvu particiju bez obzira koje je slovo ispred nje!!! Kako postaviti operativni sistem na jednu od ove dve ( ispravne )particije, posto je ovih 5 gb totalno neupotrebljivo, a ostali prostor radi bez problema!!!!!
[ fade @ 15.02.2005. 18:28 ] @
ja sam isto tako odsekao 4 gb ,evo sta sam radio sa partition magicom tu particiju morash da stavish kao active i na njoj onda mozesh instalirati OS,meni je zadnji 20 gb active a prvih 15 extended .i sve radi vec godinu dana
[ hakinen @ 15.02.2005. 18:53 ] @
Jel mozes malo detaljnije da mi pojasnis, posto nikada nisam radio sa partition magic. Meni je ta opcija zatamljena ( desni klik na particiju, advanced pa onda set activ )???
[ fade @ 15.02.2005. 20:30 ] @
pa mislim da morash formatirati tu particiju ali mozesh imati nekoliko aktivnih ,nije problem mislim max 4, kad formatirash onda desni klik pa vidi nisam odavno radio i nemam ga vishe ,uglavnom pored file sistema na particiji pishe extended ili active ,pa kad namestish active ,izvrshish promene i onda ce instalirati.
[ hakinen @ 15.02.2005. 21:05 ] @
Formatirao sam i nju i i dalje mi ne daje mogucnost da postavim aktiv!!!! Sada sam onu prvu na kojoj se nalaze bad sektori, postavio ka hide i ona mi se ne vidi ali ne znam kako da postavim da mi jedna bude aktivna i da postavim operativni sistem posle!!!! Jel ima mozda neki drugi naci da se to odradi???
[ fade @ 15.02.2005. 21:21 ] @
nisam toliko dugo radio sa pmagicom ,ali ako bash ne ide koristi fdisk,sa kojim sigurno to moze da se uradi ,prosto je i lepo objasnjeno .
[ hakinen @ 15.02.2005. 22:15 ] @
Koliko ja vidim fdisk ne radi na xp-u!!! sta onda?
[ Safet Beriša @ 16.02.2005. 08:03 ] @
Možda ima lakše rešenje, ali meni na pamet pada sledeće, bez Partition Magica i ostalih 3rd party programa:

1. Odneseš HDD kod nekoga ko ima Windows XP/2003

2. Odeš u Control Panel > Administrative Tools > Computer Management > Storage > Disk Management i pronađeš svoj HDD (u donjoj polovini prozora, ako taj kod koga si ima samo jedan HDD tvoj bi trebalo da bude obeležen kao Disk1).

3. Predpostavljam da ti je, kad si formatirao disk, Windows napravio jednu primarnu (prva, sa bad sektorima) particiju i jednu extended particiju (sa dva logička drajva). Ako je tako radi sledeće: Desni klik na svaki od logičkih drajvova i Delete Logical Drive..., desni klik na logičku particiju (u kojoj su bili drajvovi koje si sad obrisao) i Delete Partition..., desni klik na Unallocated Space koji je sada ostao i New Partition... pa onda:

[Next] > Primary Partition > (odaberi veličinu, ovo će ti biti sistemska particija) > [Next] > odaberi Format this partition with the following settings i odaberi file system (preporučujem NTFS) > [Finish]

4. Posle završetka formatiranja bi trebalo da imaš dve primarne particije. Desni klik na prvu particiju (na kojoj su bad sektori) i odaberi Delete Partition....

5. Prostor na HDD-u bi ti sada trebao biti: unallocated space, primarna particija, unallocated space. Desni klik na primarnu particiju i odaberi Mark Partition Active....

5.a Ako želiš možeš sada napraviti i drugu particiju od unallocated spacea posle primarne particije ili to možeš obaviti po završetku instalacije Windowsa (isto iz Disk Managementa, preporučujem da novu particiju praviš posle instalacije Windowsa), ova particija može biti ili primarna ili extended.

6. Nosi HDD kući i instaliraj Windows na postojeću particiju. Kad završiš instalaciju idi u Disk Management i particioniši ostatak diska (unallocated space na početku ne diraš pošto su tu bad sectori), ako to nisi već uradio (5.a).
[ hakinen @ 16.02.2005. 14:26 ] @
Hvala sefe ovo je stvarno upalilo, i radi!!!! Nego samo jos jedno pitanjce sta da radim sa onim prostorom od 5.5 gb koji sa bad sektorima, da ga parcionisem i da udarim hide partition ili da ga uopste ne diram, neka stoji kako jeste sada unpartition space????
[ Goran Mijailovic @ 16.02.2005. 16:21 ] @
Ma neka stoji tako nista ne smeta.
[ Safet Beriša @ 16.02.2005. 17:36 ] @
Upravo to što kaže Goran - "ništa ne smeta", zašto da ga formatiraš i posle kriješ particiju kad ga ovako takođe ne vidiš. Ionako ga nećeš koristiti, mislim da je najbolje da ostane unallocated.
[ hakinen @ 16.02.2005. 21:39 ] @
Ok ljudi hvala ovo radi lepo!!!
[ hakinen @ 23.02.2005. 18:31 ] @
Ajde keveti malo pojasni to sto si izneo ( prevedi na jezik obicnih ljudi ) mislim ako moze???? Ja sam sve ovo lepo odradio, i onaj deo na kome se nalaze bad sektori ostavio neparticionisam!!! I mislim da sve lepo radi!!!! Evo ima par dana kako to radi kod mene a vidim da kod Fade-a radi vec godinu dana tako, i da se nija glava kako ti kazes "rascopla" sta god ti to znacilo!!!!! Tako da ajde daj konkretne preporuke za neki program koji popravlja bad sektore, ili kazi mi konkretno sta da radim?????
[ Vill @ 23.02.2005. 23:10 ] @
Jedno pitanjce za Nikolu,

Ja sam uklanjao sa nekih diskova Bad sectore, i podrzavam ono sto sam
procitao od tebe/ mislim na razliku da li je fizicko ili neko drugo
ostecenje pa je bs/ sa program za wd diskove, windlg, i opcije WRITE ZERO. E
sad, taj disk hvala Bogu i dalje radi sasvim fino i bez problema. Moje
pitanje, preporucio si mhdd, jel on moze bolje, i sto je bitnije sigurnije i
trajnije da otkloni to sajze od bs-a, od ovog windlg-a?

Hvala ti na odgovoru
[ Vill @ 24.02.2005. 17:12 ] @
Hvala ti puno na odgovoru, reci molim te, spomenuo si u nekom od postova
t13.org ili slicno, da li postoji neki sajt na koji si nabaso a u kome se
neko lepo napisao uputstava o reparaciji diskova, popravljanju elektronike,
o BAD SEKTORIMA, mada moze i od tebe puno da se nauci o bs-u???
[ Vill @ 24.02.2005. 23:09 ] @
Hvala ti puno
[ hakinen @ 01.03.2005. 19:20 ] @
Opet mi se pojavili bad sektori doduse sad je manja kolicina ali oko 300 kb koji su dovoljni da zezaju win!!! :(( Sta da radim? Gde da nadnjem ovaj mhdd, dajte pouzdan link da ga skinem, ili neki drugi programcic koji ce da zavrsi posao!!!! Primetio sam da mi se bad sektori pojavljuju nakon kompresovanja dvd u divx ali ne znam zasto!!!! Mislim definitivno necu da radim vise kompresovanje, samo daj da popravim ovaj hard!!!! Ne kupuje mi se novi ako ovaj moze da sljaka?????
[ hakinen @ 04.03.2005. 16:49 ] @
Skinuo sam sa sajta WD-a windlg i u njemu odradio write zeros, ali i dalje kada pustim extended test posle nekih 10 min kaze da ima mnogo detektovanih bad sektora!!!! Tako da ne znam vise sta da mu radim kako bi proradio hard, i nigde nemogu da nadjem progame koje je naveo ranikolahdd one ( mhdd.exe , hddl.exe ) pa ako neko zna link gde se mogu naci bili bi mi od koristi, posto polako gubim nadu da cu uspeti da osposobim ovaj hard i da cu na kraju morati da pljunem lovu koju nemam da bi kupio neki hard!!!!
[ Goran Mijailovic @ 04.03.2005. 17:01 ] @
Pazi kad ne mogu da verujem a da pogledas jednu od top tema a nije pravilnik.
[ hakinen @ 04.03.2005. 21:54 ] @
E nek si mi reko.. Pa bre nisam ja serviser da mi trebaju sve one sprave za popravku harda.. Treba mi neki fin program sa linkom i par objasnjenja kako da ga upotrebim u otklanjanju bad sektora... Pa jel sam napisao da sam probao sa par programcica i nije uspelo.. Treba mi neko sa iskustvom.. Poslednja varijanta je da odnesem u servis.. Ako ne zelis da pomognes ne moras se javljati nije frka..
[ Goran Mijailovic @ 04.03.2005. 22:24 ] @
Citat:
hakinen: ...i nigde nemogu da nadjem progame koje je naveo ranikolahdd one ( mhdd.exe , hddl.exe ) pa ako neko zna link gde se mogu naci bili bi mi od koristi, posto polako gubim nadu da cu uspeti da osposobim ovaj hard i da cu na kraju morati da pljunem lovu koju nemam da bi kupio neki hard!!!!


Jesi trazio link, e pa imas ga u TOP temi: Kako se popravljaju hard diskovi

[ hakinen @ 04.03.2005. 22:42 ] @
Skinuo sam oba program ali opet dzaba.. HDDL kad instaliram, program je u nekom mrtvom fontu i ko zna kom jeziku(ili je samo font nerazumljiv) a MHDD trazi neku sifru a i iskreno ne znam kako se koristi pa bi par saveta dobro doslo...
[ Goran Mijailovic @ 04.03.2005. 23:38 ] @
Hddl je na ruskom :) imas grub prevod opet u onoj temi ;) samo valja citati...
MHDD ima sifru sa razlogom, na njihovom forumu banuju korisnike koji napisu kako se do nje dolazi ;) sifru ces naci tako sto detaljno procitas upustva koja se nalaze u doc folderu na disketi...
Jos jednom procitaj dobro upustva da ne bi s***o hdd.
Pozdrav.
[ hakinen @ 06.03.2005. 17:05 ] @
Iscitao sam one fajlove oko mhdd-a i skoro sve mi je jasno.. Samo ima jedan mali problemcic, ne znam kako da selektujem hard da bi mogao da ga skeniram i popravljam, stalno mi kaze drive not ready kad pritisnem F2(detect drive) A kad idem na ono sa shift+F3 pita me Enter HDD number [3]: .. Sta tu da napisem?? Hard sam stvaio da bude secundary master, cini mi se da tako treba ako sam dobro skapirao uputstvo... Hard je trenutno unpartition space pa jel mozda to ima neke veze?
[ apex @ 06.03.2005. 17:28 ] @
Hdd Regenerator dobar programcic jednostavan za upotrebu. Meni je popravio dva harda koja su imala bad sectore i nije se posle popravke nisata novo pojavilo (mislim na bad sectore)
Malo googlaj i nacices ga sigurno.
[ Goran Mijailovic @ 06.03.2005. 18:31 ] @
Citat:
ranikolahdd: pa sto ne kazes coveku nego ga teras da cita uputstva,kakav je to nacin,

Nikola

[ hakinen @ 06.03.2005. 20:40 ] @
Za apex-a, koju ti verziju koristis?

... za ranikolahdd a kako brate da instaliram cirilicu u dosu to u zivotu nisam radio??


//edit: no cracks allowed

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 07.03.2005. u 03:48 GMT+1]
[ dakipro @ 07.03.2005. 02:14 ] @
Citat:
hakinen:  za ranikolahdd a kako brate da instaliram cirilicu u dosu to u zivotu nisam radio??


E, josh kad bi doso kod njega kuci i sredio mu HDD!

Mislim...

hakinen, brate, jasno je da imash problem i da ti nije prijatno, i meni bi bila frka da sad moram da se majem sa neispravnim HDom, ali mislim da mnogo cimash ljude. Sve ti rekoshe, odvajaju svoje dragoceno vreme da ti pomognu (za Dz!, a vreme je novac), a ti ni to ne cenish josh ih cimash da ti objashnjavaju kako se instalira font! Mislim...
Potrazi malo na googletu, pa na yahoo, pa na http://tux.bartolich.at/faq.html

@mod, znam da mi je poruka oftopic, ali sam morao da mu kazem.

Aj u zdravlje.
[ McKracken @ 07.03.2005. 02:45 ] @
Zasto je offtopic? :)

Ionako si me pretekao. Jedno je traziti pomoc, a drugo je biti lenj i ne guglati za prostim stavrima (i vrlo dostupnim)
[ stil @ 07.03.2005. 15:36 ] @
Probaj da sa WD sajta skineš Data lifeguard diagnostics i Data dfeguard ,naravno pronađi program koji odgovara tvojem HDD.Nisam siguran koji od ta dva mi je pomogao ali znam da jedan od ta dva skenira hard disk i ako nađe greške traži da nastavi i onda sredi stvari,ako javi da je uspeo da sredi, moraćeš ponovo da instaliraš Windows jer će njegov program za skeniranje i dalje videti loše sektore.Posle instalacije Windowsa bi trebalo da sve bude u redu.
[ hakinen @ 07.03.2005. 16:25 ] @
Pa to sam ves jednom uradio sa windlg koji sam skinuo sa njihovog sajta, odnosno sajta wd-a!!! I uspesno je odradio write zeros, ali kada ponovo pustim extended test on prijavi da vidi bad sektore!!! Znaci po tvoj, hard bi trebalo da je sredjen, ajde ponovo cu da odradim write zeros i onda da napravim particije postavim vin pa cu da vidim dal ce da sljaka!!!!
[ stil @ 07.03.2005. 22:24 ] @
Pazi relativno davno sam to radio pa se više ne sećam do detalja,ali koliko mi se čini ovo sa nulama je da bi zaštitio podatke ako disk prodaješ i tako to.Treba pokrenuti test u Dlgdiag (Data lifeguard diagnostics) za ispravnost diska "quick test" i kad nađe loše sektore pokrenuti sledeći korak.Skeniraj ponovo sve testove koji su tu dostupni i trebalo bi sada da pokaže da nema grešaka ako je sve u redu.
[ hakinen @ 07.03.2005. 23:29 ] @
verovali ili ne skarabudzih ja nesto sa ovim programcicima sa WD sajta.. koliko ce da radi videcemo ali nema bad sektore.. Hvala svima! bar za sada
[ ivanpejic @ 14.05.2005. 02:13 ] @
http://mhddsoftware.com/