[ miles_davis @ 15.02.2005. 20:27 ] @
Mozda nije pravo mesto, ali ne znam bolje.
Juce sam od racunovodje dobio zabrinjavajucu informaciju da postoji mogucnost da radnje (agencije, biroi, jednom recju - preduzetnici) ne mogu da posluju devizno i to od trenutka pocetka rada novouspostavljenog registra privrednih drustava.
Da li ima koga ovde da to potvrdi ili cvrsto demantuje ?! Deluje suludo ali ko zna..
[ pctel @ 15.02.2005. 20:44 ] @
Nisi bas precizirao na sta mislis. I sada ne moze da se posluje devizno izuzev pri uvozu/izvozu robe/usluga, a i kada moze onda je to samo prividno devizno poslovanje. Vec sam navodio primer situacije kada neko iz Crne Gore kupuje kompjuter od mene, ali evo jos jednom:
Npr. Komercijalna banka iz npr. Budve uplacuje npr. Komercijalnoj banci iz Beograda EUR-e preko banke u Nemackoj. Komercijalna banka iz BG prodaje dobijene devize NBS i meni uplacuje dinare, a ja zatim ako hocu da platim nesto dobavljacu iz Nemacke moram da podnesem zahtev za placanje Komercijalnoj banci koja od NBS sada kupuje EUR-e i placa dobavljacu iz Nemacke u moje ime. Ne postoji nacin da ja EUR-e dobijene od Crne Gore odmah iskoristim za placanje, vec moram dvaput da platim proviziju:
1) za prebacivanje EUR-DIN
2) za prebacivanje DIN-EUR
Jeste glupo da gluplje ne moze biti, ali sta se tu moze...

Ako si hteo da kazes da male radnje i agencije nece moci da vrse uvoz/izvoz, vec ce to moci da rade iskljucivo preduzeca, to je vec druga stvar - ostaju druge dve mogucnosti, ili da radite "na crno" ako mozete, ili da se preregistrujete kao preduzece, ako morate.
[ miles_davis @ 15.02.2005. 21:19 ] @
hvala na brzom odgovoru i razumevanju.
Mislim konkretno na izvoz. Znam da ima mnogo takvih shoe-string radnji, agencija i biroa koje rade upravo izvoz, jer se bave developmentom - apsurdno mi je da sada sve to treba da padne u vodu, pa sam apelovao na ljude odavde koji tako nesto imaju da mi to potvrde ili demantuju.
Preregistracija u preduzece uopste nije issue, vec da li je to tacno ili ne.