[ vladojuve @ 17.05.2002. 01:33 ] @
Imam mali problem


Imam svoj internet club sa 12 compjutera i pre izvesnog vremena nastao je jedan problem.
Ljudi dolaze u i zele da igraju igre online na games.yahoo.com i ne uspevaju da udzu od nijednog kompjutera ,to uspeva samo od servera..isto se desava i sa online chatovima kao sta su chat.msn.com, exite.com i slicno......

onin stalni musterije su mi rekli da su cinili to pre izvesnog vremena ali sad kad su mi formatirali kompjutere to im ne uspeva....


dali treba da negde (i gde) u mrezu popravim neke opcije....

inace sam na ISDN liniju...


Ko zna nek mi pomogne......



Pozdrav iz Makedonije i izvinite na moje jazicne greske.....

Vi ste najbolji forum koji sam sreo na netu.......
[ B o j a n @ 17.05.2002. 10:24 ] @
Pozdrav za Makedoniju,

Primecujem da je problem zajednicki za sve konekcije koje zahtevaju direktnu konekciju ( non-proxy ). Dakle tebi je potrebno jedan jednostavan NAT/firewall. To sto sada koristis je pretpostavljam neka vrsta proxy servera, sto je u nekim momentima sasvim u redu, no kao sto vidis i ne dovoljna.

Podesi routing na toj server masini, i javi da li je uspelo.
[ vladojuve @ 22.05.2002. 01:13 ] @
Hvala puno Bojane ali ja te stvarno ne mogu razumeti.Daj ako hoces malo detaljnije objasni gde da podesim setinze i malo vise mi objasni oko firewall-a ...Ali ja ipak mislim da nije problem u mom serveru vec da je kod ostalih komjutera jer pre izvesnog vremena na 2-3 kompjutera je islo online chat i games a na ostalih nije htelo,, ali sad ni na te komjutere nece a nisam imao nikakav kvar na njima ,jednostavno je nestalo....



Daj ako mozes pomagaj........

Hvala jos jednom
[ B o j a n @ 22.05.2002. 03:01 ] @
Okej, da mi sad tu ne bi nagadjali, ti nama lepo reci kako si konfigurisao mrezu, koji tip konekcije imas, problem smo culi. Pa da idemo u detalje. ...
Koju tehniku koristis da bi klijentima obezbedio pristup Mrezi ?
[ vladojuve @ 24.05.2002. 17:21 ] @
Evo da ti objasnim iz pocetka :
Kad formatiram kompjuter,kade se windows podigne idem u My Compute>properities>Device Menager I napravim remuve na PCI 10/100m fast eterned adapter I iz pocetka ubacim drajvere za mrezi.
Kada se pojavi ikona za mrezu inem ovako:
Network neiberhood>properities>Configuration I ubacim sledeci komponente:
1) Client for Microsoft Network
2) Microsoft family logon
3) Dial up adapter
4) PCI 10/100M Fast Ethernet adapter
5) IPX/SPX Compatibile protocol ->Dial up adapter
6) IPX/SPX Compatibile protocol -> PCI 10/100M Fast Ethernet adapter
7) Netbeui- >Dial up adapter
8) Netbeui-> PCI 10/100M Fast Ethernet adapter
9) TCP/IP->Dial up adapter
10) TCP/IP-> PCI 10/100M Fast Ethernet adapter
11) File and printing Sharing for Microsoft network
U (TCP/IP-> PCI 10/100M Fast Ethernet adapter) podesim specify an ip address I upisem moju ip adresu na klijent – kompjuter na koj to radim
TCP/IP->Dial up adapter podesim obtain an ip address automaticly
E to je to.Inace imam 12 kompjutera – klijenta (Pentium II) koji su povezani sa dva HUBA od 100 mb isto tako nisam ti napomenuo da net kafe radi I kao igracnicu.
Da ti kazem da isto tako moji pc rade preku wingate.
Drugo ne znam sta da ti kazem, ako treba da jos nesto navedem pisi mi

pozdrav
[ B o j a n @ 25.05.2002. 01:08 ] @
IPX protokol ti je potreban samo za igranje igrica koje podrzavaju IPX, tako da to nije neophodno.
Netbeui ??? Matori dinosaurus. Suvisno.

Takodje Dial-up adapter je ASPOLUTNO suvisan na klijent nodovima !!!!

Takodje File&Print sharing nije neophodan na klijentima, jer klijent mora biti klijent L;) Nema on nista da deli sa ostalima, a i ako ima nesto da deli, to moze da uploaduje na mrezni disk. Znaci nepotrebno.

Jedino sto je neophodno je TCP/IP. Preko tcp/ip se moze sve gurati. I file&print sharing, i igranje igrica.
I da, veoma je vazno da klijent masinama odredis FIXNE IP adrese, i to iz istog subneta ( 192.168.x.* na primer )

Sto se tice Wingate, to nemas sigurnog izlaza. Najbolje bi bilo da procesljas kroz njegov .hlp sistem, sigurno ima negde step-by-step guide.

Anyhow, moraces da napravis listu svih klijentskih IP adresa i da njima pomocu wingate omogucis NAT prevodjenje. To bi bilo to u kratkim crtama. Mestimicni problemi su uvek moguci.

Javi sta si uradio.
byez to .mk

[ atomiq @ 19.06.2002. 17:15 ] @
Jas ne znam zashto site koristite takvi glupi apps kako winroute wingate etc shto igraat uloga i na NAT, fw, proxy, cash srv i plus ushte neshto shto e dodatno optovaruvanje, kako za third party softver. Si imash be bate u Windows2000 ubavi mehanizmi za celata taa rabota. NAT-ot ti se naogja u RRAS kako routing protocol i se podesuva so dva klika, a ako te mrzi i da kucash gateway na sekoja mashina, kje si staish edno DHCP serverche, eden scope za tie 12 mashini, kje stavish i adresa na gateway da im dava sose ip leasot i reshen problem. Kakov wingate kakvi bakrachi..ostaj toa :]

[ B o j a n @ 19.06.2002. 19:13 ] @
Upravo tako atomiq !
Samo neki ljudi nikad neće naučiti .....

pozdrav na makedonia L;)

[ stinger @ 19.06.2002. 19:57 ] @
ovo moze da ti pomogne oko proxy-ing-a na tim masinama, kad budes teo da ti sve te masine izlaze na web preko jednoh host-a:

Proxy+ 3.0.232
http://download.drenik.net/spawn/opis.php?idprogram=1495

WinProxy 4.0i
http://download.drenik.net/spawn/opis.php?idprogram=1409

WinRoute Pro 4.1
http://download.drenik.net/spawn/opis.php?idprogram=485

Wingate 4.4
http://download.drenik.net/spawn/opis.php?idprogram=482
[ Reljam @ 19.06.2002. 20:08 ] @
Atomiq, potpuno si u pravu. Takodje mislim da ako neko vec ima mrezu sa 12 kompjutera, da moze da izdvoji jos $200 i da stavi normalan hardverski NAT router sa firewallom i DHCP serverom. Mrezni hardver je toliko jeftin u odnosu na cenu kompjutera, i toliko laksi za administraciju i pouzdaniji, da ima jako malo razloga raditi to na kompjuteru. Manite se metoda "pomocu stapa i kanapa", na kraju uvek ispadnu skuplje - makar u ceni ljudskog rada.
[ Sale81 @ 28.06.2002. 01:50 ] @
Pametno je iskoristiti ugradjene windowsove internet sharing, mada ako tebi net radi (surf, ftp...), a chat nece, stvar je u tome da irc serveri ne dozvoljavaju da sa iste IP ima vise klijenata. Posto sve masine 'prolaze' kroz taj jedan server, sa neta se vidi samo ta 'glavna masina'. Onda je problem u tome. Na RebelNet (irc.cg.yu <> irc.tehnicom.net) mrezi se to rjesava tako sto neko iz cafe-a zatrazi da im se napravi 'client' za odredjeni host@ip

na pr. [email protected].* i onda se stavi da sa takvom maskom, sa te klase IP moze da ima 12 klijenata i to je to :)

Ako neces da koristis internet sharing ugradjen u windows, predlazem da probas http://www.analogx.com/contents/download/network/proxy.htm jer je to najmanji i najbrzi program za tu namjenu (a jos i free)... mozes i email i sve da podesis...