[ srx @ 16.02.2005. 21:38 ] @
Pozdrav

Imam još jedan problemčić ako se tako može nazvati, pa me zanima kako su drugi korisnici rešili taj problem. Naime iako napravin .bashrc datoteku (ili kopiram oni sa Slackware-a) u home direktorijumu nikako da nateram bash da je koristi. Tačnije one alias nemogu da koristim tako da moram da pišem kilometarske komande..

Jel zna neko rešenje ovog problemčeća
Tnx
[ Anarki @ 16.02.2005. 21:48 ] @
robaj da napravish datoteke
~/.bashrc
~/.bash_profile
Ima obichaj bash da koristi razlichita imena za to ;)
Prepishi u obe aliase i ostala podeshavanja koja imash, pa bi trebalo da proradi.

POzz
[ srx @ 16.02.2005. 22:45 ] @
Citat:
~/.bashrc
~/.bash_profile

Ne neće probao sam, ali mislim da FreeBSD koristi ovaj prvi kao i Slackware.
[ anrxc @ 16.02.2005. 23:20 ] @
man stranica kaze, prvo se poziva /etc/profile, nakon sto procesira taj file trazi
~/.bash_profile, ~/.bash_login i ~/.profile
Procesiraju se oni fileovi koji postoje i koji su citljivi ...
Preimenuj taj svoj .bashrc u .profile , a ako kojim slucajem ni tada ne bude radilo
probaj postaviti globalno u /etc/profile .
[ Dusan Marjanovic @ 19.02.2005. 10:25 ] @
Mozda glupo pitanje, ali ipak...jel si siguran da koristis bash shell?
[ risk @ 19.02.2005. 11:55 ] @
meni radi ~/.profile
[ random @ 19.02.2005. 12:23 ] @
.profile (ili .bash_profile, .bash_login) se čita ako je bash pokrenut kao login shell (npr. ssh, virtuelni terminal), a .bashrc ako je pokrenut kao ne-login shell (xterm, screen).

Nije loš fazon da strpaš sve komande u .bashrc a u .profile staviš samo jedan red

Code:

. ${HOME}/.bashrc
[ srx @ 20.02.2005. 14:36 ] @
Citat:
Mozda glupo pitanje, ali ipak...jel si siguran da koristis bash shell?

Nije glupo pitanje ali sam 100% siguran da koristim bash. Kao što rekoh na slacku sve fino radi.

Ono što ja želim presvega je da promenim prompt, da bude malo korisniji (da mogu da vidim trenutni radni direktorijum da nemoram da se zamaram sa pwd komandom svaki put itd. Znači želim da
PS1="[\u@\h:\w]\$ "
i takođe da ubacim neke alias-e u istu datoteku, da kao što rekoh nekucam kilometarske komande svaki put.

Citat:
Nije loš fazon da strpaš sve komande u .bashrc a u .profile staviš samo jedan red
Code:
. ${HOME}/.bashrc

Probaću pa ću javiti ali mislim da je ovo rešenje tnx

Pozdrav