[ ghost2k3 @ 20.02.2005. 10:44 ] @
Povezao sam jedan racunar u nasu home mrezu preko kabla od 40-ak metara. Sve lepo podesio, ali niti taj racunar vidi ostale racunare niti oni njega vide, iako stoji da mreza postoji. Ta mrezna salje pakete, ali nista ne prima. Isti slucaj mi se desio kada sam slicnu stvar uradio sa kablom od 86m, gde dve mrezne nisu htele da rade (10Mb i 100Mb) odnosno kao rade, kada utaknem kabel pojavi se kao mreza (onaj balon), ali ne radi. Ovaj problem sa resio tako sto sam stavio neku novu Dlink karticu i istog momenta je mreza proradila. Da li to znaci da te dve mrezne nisu mogle da rade na tolikom segmentu ili nesto drugo?
Pretpostavljam da je isti slucaj i sa ovim sadasnjim problemom. Ploca je MSI nForce2, delta-l ili delta-lsr, ne znam. Imam NF7 i sam njenom integrisanom mreznom preko kabla od 65 i kusur metara sasvim lepo mreza radi.
S druge strane je switch.
Da li je moguce da ta mrezna ne moze da radi na tolikom segmentu kabla (40-ak metara) ili je nesto drugo u pitanju? Probao bih ja sa nekom PCI mreznom, ali ne mogu da otvaram masinu.
Da napomenem da je kabel ispravan, switch ispravan, IP adrese lepo podesene, i sve ostalo. I da imam XP na svim masinama, ako je to bitno.
[ BoBa ,:) @ 21.02.2005. 11:57 ] @
i ja sam imao taj problem, govori mi da je konektiran na mrezu a ne moze da nadje taj drugi komp niti da ga pinga al je meni problem bio kabal, parice nisu bile dobro namjestene... a duzina ti moze biti do 100m
[ ghost2k3 @ 21.02.2005. 14:09 ] @
Testirao sam kabel sa testerom i ispravan je.
Sem ako tester ne laze.
[ Milan Andjelkovic @ 21.02.2005. 20:18 ] @
Dužine ispod 100 metara ne bi trebalo da prave problem.

U prvom slučaju verovatno nije valjala mrežna karta. U aktuelnom slučaju bi trebalo detaljno testirati sve. Ja sam recimo, skoro napravio kabl za koji je tester rekao da je sasvim ok, što se u praksi pokazalo za netačno (a proveravao sam dosta puta), tako da je nakon novog krimpovanja sve proradilo bez problema.

Dakle, testirati zasebno: integrisanu mrežnu kartu, kabl, port (switch), eventualno podešavanja.
[ ghost2k3 @ 21.02.2005. 22:40 ] @
Znam da bi do sto metara trebalo da radi bez problema, ali reko mozda neke mrezne malo odstupaju od toga, pa da nije taj slucaj u pitanju.
Ne znam kako da ne valja kabel ako tester pokaze da je u redu? Mislim tu je logika krajnje jednostavna. Salje struju kroz svaku zicicu i tu nema puno mudrolije. Nije tesko da ga ponovo krimpujem, ali cemu onda ti testeri sluze?
Mislio sam da ako je neko imao slicno iskustvo i ustanovilo se da mrezna na ploci ne valja da znam da se ne njakam oko toga. Da ne bude posle da sam ja nesto pokvario. :)
[ dragancesu @ 27.02.2005. 11:50 ] @
Zamisli situaciju da su mrezne dobre, kablovi provereni dobrim instrumentom (kosta oko 5000 EUR), a nece da radi. Tajna je u vezivanju parica kabla, treba ih malo ukrstiti

Na kraju kabla zaista treba da bude 1 na 1, 2 na 2 , do 8 na 8. Ali u samom kablu trebas malo ispreturati zice, pogledaj sliku

Vezi ko na slici i radice

A tu i ostale seme pogledaj na http://www.cabling-design.com/references/pinouts/
[ ghost2k3 @ 01.03.2005. 22:20 ] @
Citat:
dragancesu:
Ali u samom kablu trebas malo ispreturati zice


Nije mi jasno sta si mislio sa ispreturanjem zica u samom kablu? Kako to da izvedem?
Pa one su sve vec ispreturane kako vec treba da budu, samo ti na kraju ih slozis kako tebi treba.
Inace resio sam problem. Jednostavno sam obrisao drivere koji su bili instalirani i instalirao iste te drivere i podesio isto onako kako sam podesio i prvi put, sa istim kablom kao i prosli put, samo sto je ovaj put sve radilo kako treba. U cemu je bio problem, ko ce ga znati.