[ vlaiv @ 20.02.2005. 16:33 ] @
Citajuci sada vec zakljucanu temu o mogucnosti detektovanja radio prijemnika koji su "nastelovani" na frekvenciju radio stanice, pade mi na pamet stara ideja koju sam imao, pa bi da prodiskutujem validnost toga ...

Konkretno, moja je pretpostavka da kada tv tjuner nadje neki kanal odnosno frekvenciju, onda dolazi do blage rezonancije na datoj frekvenciji sto pojacava snagu signala u datoj frekventnoj oblasti ...

Da li bi bilo moguce konstruisati instrument koji bi merio promene snage po frekvencijama koje bi bile srazmerne kolicini (odnosno broj) tjunera koji su na istoj signalnoj grani (recimo posle pojacivaca) i na taj nacin doci do procene "gledanosti" odredjenog TV kanala?
[ gane1 @ 27.02.2005. 09:21 ] @
Apsolutno je nemoguce!Naime,kad TV tjuner ulokuje jednu prijemnu frekvenciju sa nivoom VF polja u kablovskom sistemu se ne desava nista sto bi moglo da se detektuje kao podesenost nekog TV na primani kanal!Naponski nivoi po kablu,dakle na ulazu u TV su isti bez obzira koji kanal gledali!Cak ni merenje curenja signala lokalnog oscilatora ne bi jednoznacno definisalo gledani kanal zato sto u frekventnom spektru imam kanale koji su medjusobno pomereni za iznos medjufrekvencije u TV,pa uslovno"sprava"nebi mogla da odredi dali "vidi"signal iz LO ili regularan signal sa banda,a da ne pominjemo koliko bi kostalo registrovanje curenja iz lokalnog oscilatora!