[ abishai @ 23.02.2005. 19:27 ] @
Izgleda da mi su mi digli paket (nasi). Jel moze nekako nesto da se uradi povodom toga? (mada ne verujem da moze bilo sta, posto paket nije imao tracking)

Bilo kakav savet je dobro dosao.

Pozdrav


p.s. Moderatori ako je mozda ovakva tema vec bila, onda bih vas zamolio samo da mi ostavite link, a ovo brisite.
[ websector @ 23.02.2005. 21:28 ] @
to je posao za policiju, sledeći put - DHL rulz.
[ Balša @ 23.02.2005. 22:15 ] @
Piši Amazonu da ti paket nije stigao, pa će ti poslati opet. Ako ti i taj ukradu (kao što su meni), vratiće ti pare.
[ abishai @ 23.02.2005. 23:39 ] @
To je jedan tip rekao da je uradio i da su mu poslali ponovo.

Prosto ne mogu da verujem da bi mi poslali ponovo.... mislim... ono onda su stvarno vise nego fer. Gde mi zivimo.....

p.s. Smradovi su ti ukrali i drugi ?
[ Balša @ 24.02.2005. 08:32 ] @
Baš tako, paket od dva DVD-a. Prvi put poslat negde u julu-avgustu - nikad nije stigao. Drugi put poslat u oktobru - nikad nije stigao. Nakon toga su rekli da "oklevaju" da pošalju i treći put, te da mi, evo, vraćaju pare. Došlo mi je da im pišem pismo s izvinjenjem što živim u lopovskoj zemlji i što su zbog toga na gubitku 60 funti. :( U pitanju je Amazon.co.uk.
[ tdjokic @ 24.02.2005. 10:08 ] @
Citat:
Balša: Došlo mi je da im pišem pismo s izvinjenjem što živim u lopovskoj zemlji.

Da smo nikakvi - jesmo, ali pretpostavljam da oni za takve slucajeve imaju ekstra fond, neko osiguranje kod neke osiguravajuce kompanije i slicno, ali bi stvarno bilo malo cudno da prijave tri gubitka na istoj adresi, pa su digli ruke. Verovatno su im ona prva dva paketa pokrivena od strane osiguravajuce kompanije, a tebi vratili tvoje pare i nikom nista iz dzepa.

To me uvek nervira kod nas - jeste da i na Zapadu ima raznih brljotina, kriminala i ostalog, ali mi nije jasno odakle nam ideja da cemo mi njih da nadmudrimo u necemu (ili u svemu). Ne bih se upustio u debatu da li su humaniji oni ili mi, ali su definitivno efikasniji, i u dobrim i u losim stvarima.
[ ivladica @ 24.02.2005. 10:20 ] @
ljudi,
ja jesam demokratski orjentisan ali za ove nase lopurde od postara i carinika sam za radikalne mere.
slusajte, hajde da ostrimo glogove kolce pa da sve te lopurde i vacarose od postara i carinika pomlatimo od batina ovo je sve teska bruka i sramota.
mozete mislit da su,znam neke ljude kojima su pakete sa diskovima i nekim knjigama slati unutar Srbije(gde su i posljalac i primalac domaci), lopurde popstarske maznjavali.
lek je samo GLOGOV KOLAC,jr da je Pera na vreme otisao u policiju..
[ abishai @ 24.02.2005. 14:21 ] @
@Balša
I meni dodje, doduse videcu tek dal ce mi poslati ponovo. Mada u svakom slucaju znam da nije do njih.

@ivladica
Siguran lek je kalasnjikov.

Mom komsiji i drugaru su tako bili izbucali pakete da je to bill neverovatno. Brljali su po njima kao oni klosari kada brljaju po kontejnerima, tako su oni bucali po paketima, ma stoka su bre.
[ Ilija Studen @ 24.02.2005. 15:09 ] @
Kada ti je trebao stići paket?

Paket mi je kasnio nešto manje od nedelju dana, ali to je OK. Uostalom, mislim da su DVDi mnogo interesantiji carinicima od knjiga ;)

PS: U pitanju je bio amazon.com, ne co.uk
[ abishai @ 24.02.2005. 16:40 ] @
I ja takodje narucujem sa amazon.com, samo sam jednom do sada (pre par nedelja) narucio sa .co.uk. Poceo sam inace da narucujem pre otprilike 3 meseca.

I uvek do sada su cak stizali i ranije nego sto napisu. Ovog puta sam izabrao (sada ne mogu tacno da se setim kako se zove) ono da mi brze stigne za 5-10 radnih dana (u nasem slucaju "srbija" malo duze). Kasni nedelju dana, ali uvek da sada je stizao cak i ranije.

To da sto se tice dvd-a, primetio sam da svima kojima su maznuli uglavnom su imali porucene dvd-e. Ja sam imao dvd + knjiga ili samo knjigu itd..., a sada sam narucio jednu knjigu (koju ce inace moci da bace u djubre jer dzabe im i 2 dvd-a. Nadam se da ne znaju engleski jer filmovi nemaju prevod
[ Balša @ 24.02.2005. 19:07 ] @
Upravo tako, kada kradu, kradu samo DVD-ove, nikada mi se nije desilo da knjiga ne stigne, a naručio sam ih sigurno pedesetak.
[ abishai @ 24.02.2005. 19:32 ] @
Sta ce im knjige kada su nepismeni

Da inace kontaktirao sam amazon danas i posle 5 min. mi je stigla poruka da su mi poslali ponovo o svom trosku i to su mi poslali "Shipping Speed: Priority International Shipping". Valjda ga nece ponovo maznuti...

Onda cu stvarno upotrebiti onaj lek...
[ ventura @ 24.02.2005. 19:48 ] @
Ja sam prosle godine ne znam tacno kada naleteo na neku reklamu na netu, u fazonu pretplata na casopis maxim 9.99$ + shipping fees za godinu dana, i tako 3 godine recursive... Ono kao aj za 15 dolara da se pretplatim boli me uvo...

I stigao mi je mozda jedan ili dva primerka, i nakon toga nista... Pravo da vam kazem i zaboravio sam na to, kad pre nedelju dana mi stizu dva primerka odjednom i to za novembar i januar!!! ... Izgleda onom u posti dosadilo da cita, pa kao dace i meni malo...

Za te kradje jedini lek koji postoji je da se iscimas.... Sta sam ja radio dok su meni krali pakete (doduse ja sam ih slao iz srbjie), prvo sam probavao na finjaka... Fora svako drugi dan im donesem po flasu viskija, sve fino sa njima, al oni su samo jos gori... I onda sam se iscimao, otisao do policije i prijavio im da mi je ukradeno tipa oko 50 naocara, 15,000 dolara retail vrednosti, i covek je otisao samnom na lice mesta, medjutim nista se nije bilo (nisam ni ocekivao da cu da budem), ali su oni u posti prestali da me kradu, cisto da se ne bi smarali opet samnom, jer ima dovoljno budala koje mogu da kradu, bez ikakvih problema..

Znaci, jedini lek ti je da odes tamo u postu i da dignes frku, da im visis na kicmi dok te svi ne zapamte, i onda kad ti budu slali pakete manja je verovantoca da ce nesto da ti drpe, ako vide tvoje ime, i ako si im ti poznat kao smarac tamo... Jednostavno, uzece drugi paket da vide sta ima interesantno...

Inace, paketi kada stizu kradu se i pre nego sto se prime, znaci pri prijemu i klasifikaciji oni uzmu prodrmaju paket, ako nesto lupka, onda ga otvore da vide sta je... Ako se nista ne cuje unutra, onda im verovatno nije interesantno pa ni ne gledaju...
[ toleander @ 25.02.2005. 16:49 ] @
evo, da i ja prenesem moja iskustva:) lm, u poslednjih 1.5 godinu 10-ak puta sam kupovao preko neta i svaki put je uredno stiglo... doduse, nikad do sada nista od diskova nisam kupovao.

i tako, pre mesec dana sam napokon narucio i neke dvd-ove iz nemacke, ne moram bas da rekalmiram sajt, ali nije amazon. tri nedelje posto su mi poslali paket ja ga i dalje nisam dobio i vec sam preboleo paket, jos sam se cuo i sa prodavcem koji mi je ponudio da ponovo posalje (cudo jedno kako se preko grane veruje na rec) i taj dan mi postar donosi paket:)

lm, da mi je neko pricao, ne bih verovao! na paketu pise samo ime, mesto i zemlja, nigde ulice i broja! :) dve nedelje je paket stajao medju neisporucenom postom dok moj postar nije slucajno video. hvala bogu na neobicnom prezimenu i malom mestu gde postar moze da upamti ljude:))))
[ neetzach @ 25.02.2005. 17:02 ] @
websector:
Citat:

to je posao za policiju, sledeći put - DHL rulz.


DHL rulz ako hoces da ti ostete paket od 1000 EUR i da prave budalu od tebe tvrdeci da do ostecenja nije ni doslo jer nije dokumentovano.
[ abishai @ 25.02.2005. 18:48 ] @
Citat:
toleander:(cudo jedno kako se preko grane veruje na rec) i taj dan mi postar donosi paket:)


Budu li sa nama jos malo radili, mislim da ce promeniti neke stvari...
[ Dusan Marjanovic @ 25.02.2005. 19:18 ] @
Nije amazon, ali slično, alibris.com - naručio dve knjige u razmaku od nedelju dana, prva stigla u normalnom periodu - oko 4 nedelje kasnije, druga evo ni posle 2 meseca :( Kontaktirao ih, kažu poslali su, da vidimo da li će da stigne kad se navrši okruglo 60 dana šta dalje.
[ idFilip @ 26.02.2005. 00:28 ] @
Mislim da su u poslednje vreme poceli malo "vise" da kradu. I meni je stigao paket preko Victoria's Secret u kome su falile stvari, kao i racun koga nije bilo (islo preko UPS-a). Da podnesem zalbu carini treba da platim a garantovano od toga nista. Eh, kakva zemlja.
[ Ronald @ 26.02.2005. 12:40 ] @
Vazno je za nase uslove da svaki paket koji vam posalju iz inostranstva bude sa propratnim registracionim brojem...Amazon na zalost ne salje pakete na ovaj nacin znaci koristi opciju Non-registred mail i sa tim u vezi postarina je jako mala kada oni salju nama..Zato imaju fond gde da se u slucaju da se posiljka ne isporuci salju ponovo.Oni su svesni toga ali im se vise isplati da salju neregistrovane posiljke a da onima kojima se paket izgubi posalju ponovo....
Problem je sad kod nas jer nasi postari kad vide da je posiljka neregistrovana , tj ne zahteva se potpis primaoca i nema propratnog broja odmah shvate da imaju pravo na taj paket...Mogu ga maznuti bez ikakvih problema.
Moj savet vam je da uvek zahtevate od posiljaoca da vam dostavi propratni broj paketa i kada imate taj podatak mozete traziti svoju posiljku u vasoj posti, moraju biti ispostovani rokovi u vezi duzine trajanja dostave i slicno.Naravno ovu opciju morate zahtevati od onoga ko vam salje paket jer on u slucaju da se paket izgubi jedino moze poslati poternicu za paketom , a to se nasim postarima ne svidja puno...Bilo kako bilo , jedina stvar na koji bih jos zeleo da uputim u vezi nashih posta je link www.posta.co.yu imate sve podatke kako da se zalite i kome da se zalite nedavno je poceo da radi o novi telefonski broj broj informativni servis gde mozete saznati gde se nalazi vasa posiljka ako je registrovana, broj je 0700 100 300 vazi kado da zovete lokal.Imate tamo knjigu utisaka ,mozete napisati svoje primedbe...Mozete poslati mail prituzbu , ali ako nemate nikakav podatak da vam je paket poslat nema sanse da vam se problem resi.Postari to znaju zato sada izbegavaju da diraju registrovane pakete ali pljackaju ove ne registrovane.
Nemojte da odustajete ako vam paket nije stigao, i da oprostite bez obzira koliko je on recimo malo placen , Pisite prituzbe , bombardujte ih mailovima faksovima , pisite svoje probleme i dnevnim listovima kako bi objavile lopovluk koji se desava po postama.Sta vas kosta sta mozete da izgubite , posaljeite mailove na sve relevantne adrese, + dnevnim listovima i sl.Zamolite ih da objave tekstove o tome , naprave interviju sa celnicima poste i sl.
Po meni je to jedini nacin da kada dosta ljudi pocne da se zali da se jednostavno stvari pocnu resavati , ovako dok svako cuti i gleda samo sebe nema sanse da dobijemo normalnu postansku uslugu.
Pozdrav
[ abishai @ 26.02.2005. 13:15 ] @
Citat:
kada dosta ljudi pocne da se zali da se jednostavno stvari pocnu resavati , ovako dok svako cuti i gleda samo sebe nema sanse da dobijemo normalnu postansku uslugu.


Slazem se sa tobom.
[ bigtime @ 26.02.2005. 23:47 ] @
Ajde da vam odgovorim jer radim u posti:
1. SVAKA posiljka (osim razglednica) iz medjunarodnog postanskog saobracaja se knjizi u dostavnoj posti (odnosno u posti u kojoj treba da podignete paket, ili u kojoj radi vas postar koji ce vam doneti posiljku);
2. ukoliko vam nije stigla posiljka, mozete otici u dostavnu postu i traziti na uvid Dostavnu knjigu da vidite da li je bila posiljka za vas, a postar je nije urucio (odn. ukrao);
3. ukoliko vasa posiljka ne podleze carinskom pregledu, sadrzaj nece biti ukraden u Srbiji! jer ima mnogo kontrola na ulazu i izlazu i od strane kontrolora, pa nije lako ni jedan DVD izneti odande, a dobro znam ljude koji tamo rade i nema lopova, cak su provalili decka koji je krao pre 4 godine i tada sam ja doveden tamo i od tada nam se niko nije zalio;
4. U slucaju da posiljka podleze carinskom pregledu, nisam siguran sta sve carinici mogu da urade, jer sam ih vidjao da zakljucavaju vrata u toku "radnog vremena", a svi voze automobile i imaju preterano mnogo zlata na sebi, iako je zlato izaslo iz mode odavno, mada mislim da i oni imaju neku vrstu kontrole, njih kontrolisu manje jer su sa VI stepenom;
5. Nema potrebe zaliti se telefonom, jer je to iznajmljen call centar u kom rade ljudi koji nisu videli pisma, pa mozete jedino trositi vreme i impulse;
6. Mnogo posiljaka nestane u transportu i to ne u postanskim centrima, nego u dostavnim postama i za to su krivi postari i radnici u posti koji primaju posiljke u 5:00AM dok nikoga nema i imaju iskustva da sklone posiljku negde gde je niko nece videti i da je lako odnesu kuci;
7. Bila je kradja paketa pre 2 godine i to je krao covek koji je radio u Posti i bio otpusten zbog kradje, nakon toga je nasao back door za ulazak u postu i krao je pakete iz inostranstva, a uhvatili su ga tako sto mu je policija upala u stan,a palo im je napamet da to urade jer je kupio stan blizu poste...ccc

Evo mog slucaja: nasao sam razglednicu za mene dok sam radio u posti i nisam hteo da je ponesem sa sobom kuci da je ne bih guzvao u dzepu i rekoh "Donece mi je postar, za to je placen", i lepo cu je dobiti ujutru i jos se uverim da je razglednica prosledjena na moju dostavnu postu. Razglednicu nisam dobio!!!!!!!!!! Ko je ukrao-postar naravno!! U mojoj kuci je za postara Access denied zauvek!!! Taj isti postar je kupio stan i automobil do 6god. starosti, znaci ima se,a?? Najbolje bi bilo da mogu da ga pratim kada krene na rejon da vidim da li otvara pisma ili slicno pa da ga zadavim!!!
I opet, nemate kome da se zalite, nego jedino da proverite u svojoj posti s vremena na vreme da li stigla posiljka za vas...
[ abishai @ 26.02.2005. 23:59 ] @
Drugim recima ako maznu, mozemo se uhvatiti za k.... Tesko da ce moci nesto da se odradi.
[ zi:: @ 27.02.2005. 06:19 ] @
Meni je sa Amazona (.co.uk) stizalo uvek bez problema u naznacenom roku, ili cak ranije.

Istina je da Amazon salje ponovo ako paket ne stigne. Ipak su previse veliki da bi se petljali sa nekim izgubljenim paketima.

Meni se desio interesantan slucaj oko Nove godine: narucim tastaturu sa linuxcentral.com, naznacim da bude express posiljka. Ne stigne do Nove godine, pa do druge Nove godine, mislim, ipak je vreme da i Posta pocne da radi svoj posao, pa sam im pisao (linuxcentralu, ne Posti).
Rekli su da ce poslati ponovo, samo da potvrdim da je ta adresa koju sam napisao. Kazem jeste, nije mi bilo nista cudno, jer Amazon tako radi.

Sledeceg dana me ipak obaveste da ne znaju da posalju u moj grad (Palic), posto American express ide na nivou grad-grad, pa ako mogu da stavim neku alternativnu adresu ... :)
Odgovorio sam da slobodno posalju bilo gde u Srbiju, da ce onda stici do mene.

Stiglo od cetvrtka do utorka iz Amerike!

Sve ovo pisem da nije naodmet kontaktirati support ako se nesto desi, uglavnom su mi pozitivna iskustva sa supportom. Barem dobijes odgovor :)
Kazem uglavnom sam zadovoljan, jednom prilikom sam vise od 2 meseca ubedjivao neke Amerikance da mi vise nismo pod sankcijama, i da mogu da isporucuju u nasu zemlju. Na kraju sam im slao ukaz koji je potpisao Bill Clinton, nisu poverovali, nego sam ih step-po-step vodio po sajtu njihove vlade da vide da taj PDF stvarno postoji, da ga nisam ja konstruisao :) :)

Ne bih sirio pricu o gomili sajtova koji ne primaju nase kreditne kartice, pardon, primaju kreditne kartice, ali ne sa nasih IP adresa. Tako moram preci u Madjarsku da bih nesto uplatio. Kupovina iz fotelje? Da, ali iz tudje fotelje :)

To vise govori o nama, na zalost.
[ bigtime @ 27.02.2005. 10:50 ] @
Citat:
abishai: Drugim recima ako maznu, mozemo se uhvatiti za k....


To si potpuno u pravu, mozes jedino da navatas postara u kolima dok ti otvara posiljku...

E sad, dosta pisama ne stize iz inostranstva, dosta posiljaka pogresno stigne u nasu zemlju...Npr. stiglo je slucajno pismo u Beograd, a glasi za "...5001 Belgrade, Belgium". Nasi buzdovani u posti nece nadoslati pismo u Belgiju, nego ga vracaju posiljaocu sa naznakom da takve adrese nema u Beogradu. E pa tako mozda ima jos buzdovana u postama Evrope, ili salju kao American express od grada do grada, sto je rekao zi:: pa zato ne stigne i vrati se nazad.

Ajde da ne precutim, u posti na aerodromu su se pre 3 godine krala pisma i to je radilo vise radnika, a nije iskljuceno da je sada ostala cela ekipa tamo. Moj kolega koji je tamo bio 4 meseca je video da se krade i nestalo je vrednosno pismo sa oko 2000EUR, a pravdali su da su Madjari ukrali to pismo. E pa posto taj kolega nije hteo da krade, oni su ga smestili, rekli su mu da ide ranije kuci (3 sata ranije) i da ce oni zavrsiti ostatak posla i nakon sto je otisao zvali su shefa i rekli da je covek otisao kuci ranije, tako da je prebacen iz te poste.

Verujete mi da se i ja plasim kada nesto iz inostranstva treba da mi stigne, a znam da ne mogu da se zalim nikome ako mi paket ne stigne, samo prazne price sa nekim iz call centra.

Ako vam neko od rodbine salje vrednosti, obavezno neka salje kao preporuceno pismo, jer se kartuje u svakoj posti i 100% ste sigurni da ce vam stici, a postarina je veca samo za oko 6-9EUR.

Ako vam paket stigne sav istumban, malo pocepan, zgnjecen, to je sasvim normalno, jer se svi manji paketi (sa knjigama i DVD) i pisma pakuju u iste vrece, te vrece se vuku po podu desetinama metara, bacaju se sa visine od 1.5m, pa je sasvim normalno da vam omoti od DVD mogu stici polomljeni, nemojte samo misliti da su vam otvarali i gledali sta imate u posiljci. Ako se ne carini, onda vam niko nije otvarao, samo je istumbana, da je neko hteo da vidi sta imate u paketu, onda bi to gledao u svom stanu
[ Ronald @ 27.02.2005. 13:21 ] @
Ranije sam pratio, malo rad poste i sluzbe carine i mogu vam reci da kada govorimo o kradji paketa odgovornost se obicno prebacuje sa carinike na postare...Dok postari krive carinike , carinici krive postare i nikom nista a paketa nema.
Sve je ovo lepo sto je napisao BIGTIME ali sto bi mene kao korisnika postanskih usluga uopste intresovalo gde je nestao paket dali su ga maznuli postari ili carinici , meni je sve jedno ko je ukrao jer paket ne dolazi do mene.
Licno mi nikada do sada nije nestao paket ali uvek sam placao registrovanu posiljku, sto znaci da sam imao profakturu sta sam kupio , propratni broj paketa sa adresom na koju nesto treba da se isporuci...Jedino mi nisu donosili razglednice par puta koje sam dobijao iz inostranstva , dok recimo kada sam ja slao razglednice iz inostranstva svima su stizale kojim a sam poslao...Znaci zavisi od postara i vremenskih uslova , ako je lose vreme njega obicno mrzi da raznosi razglednice i baca ih...
Treca stvar nikad ne narucujem pakete iz inostranstva od kojih ne bi mogao lako da se oprostim, posto sam svestan u kakvoj zemlji zivim.
Cetvrta stvar je da i ako nestamne paket mora da je neko odgovoran za to.Ko pitanje je? E taj sto je odgovoran treba da snosi posledice ako pokazem profakturu , vreme kada je poslato , broj cargo leta kada je posiljka poletela prema beogradu sa inostranog aerodroma , a avion koji nosi moju posiljku se nije srusio u medjuvremenu , pitam se gde je posiljka...Znaci kod nasih postara je ....
E zbog toga vasa iskustva treba poslati na sve moguce adrese i napisati prituzbe svima ...bez obzira sto mozda nikada necete dobiti paket nazad...
Vazan je kontinuitet prituzbi dok se ne opamete i postanu civilizovani...
Ipak imam utisak prema iskustvima mojih prijateljima da se stvari krecu u pozitivnom smeru..
Pozdrav
[ abishai @ 27.02.2005. 14:24 ] @
Citat:
bigtime:Moj kolega koji je tamo bio 4 meseca je video da se krade i nestalo je vrednosno pismo sa oko 2000EUR, a pravdali su da su Madjari ukrali to pismo. E pa posto taj kolega nije hteo da krade, oni su ga smestili, rekli su mu da ide ranije kuci (3 sata ranije) i da ce oni zavrsiti ostatak posla i nakon sto je otisao zvali su shefa i rekli da je covek otisao kuci ranije, tako da je prebacen iz te poste.
;)


srbija....

Bas razmisljam, ali mislim da se to nece srediti, barem ne u skorije vreme. Trebali bi da otpuste 90% radnika, a i opet oni novi kada bi dosli verovatno bi (vecina) bili isti.
Jednostavno mi smo takav narod, lopov do lopava malo je onih koji su stvarno posteni (ima ih, ali nazalost mali broj).
[ bigtime @ 28.02.2005. 01:10 ] @
Jebiga, negde se skupe takvi radnici da ne mozete da verujete kakvi su kerovi. Da li znate kakvi su vam postari? Ja sam se u svog postara kleo, a on mi ne donese razglednicu, koju sam svojim ocima video i poslao u moju pripadujucu postu!!!
Svi se vade jedni na druge, ali paket koji nije preporucen ce se voditi u knjigama tek kada stigne do vase poste, tj. pre nego sto ga dobijete, pa su tako mogli da ga ukradu i vodoinstalateri koji rade u posti...
Poste u koju stizu sve posiljke iz inostranstva je posta 2 u Slobodana Penezica 2, na zeleznickoj stanici i posta 11003 na Aerodromu. Prosle godine su bile nocne provere radnika u posti, dolazili su na posao u pola 3 nocu, zatekli supervizora na spavanju, radnike kako rade, a nikoga da krade, a dolazili su u kontrolu zato sto se mnogo ljudi zalilo na kradju paketa, ali je ispalo da u posti na Zeleznickoj stanici niko nije krao. Ili se krade na aerodromu ili kradu postari.
Mrzim postare!!!!!!!!!
Iz iskustva znam da niko iz mog odeljka iz poste 2 u kom sam bio ne bi ukrao tudju posiljku, carinicaima je teze da iznesu vece svari jer su u zelenoj uniformi i upadaju u oci, pa ako bi nesto izneli, bili bi provaljeni, a i par puta mesecno ih zaustavljaju portiri i pretresaju tako da ne mogu da verujem da oni iznose toliku kolicinu posiljaka iz poste.
Negde mora da postoji velika rupa u vezi tih kradja. Mozda se posiljke jednostavno vrate nazad iz neke evropske poste, jer misle da smo i dalje pod sankcijama i da nemaju paketske otpreme sa nasom zemljom.
Ma vise ni sam ne znam, ne zna niko kako toliko posiljaka nestane u transportu, stalno su neke kontrole, ali nikako da utvrde gde nestaju. Mnogo ljudi se zali u poslednje vreme i ne verujem da bi nesto uradili kada biste trubili na sav glas, kao sto rece abishai ovo je Srbija.
[ SBSL @ 28.02.2005. 01:44 ] @
Evo sad bas malo gledam amazon.co.uk pa me zanima da li vredi da se narucuju malo vece stvari.. tipa playstation ili neki mobilni telefontako..?? I koliki su troskovi + ?
[ abishai @ 28.02.2005. 02:01 ] @
Koliko ja znam ne salju nista osim dvd-a (i video kaseta itd..) i knjiga.
[ abishai @ 28.02.2005. 02:04 ] @
@bigtime
Sad kad rece ovo da si se "kleo" u postara a on ti je maznuo paket... mozda bih i ja trebao da proverim ovog sto donosi meni iako ga poznajem. Dal bi vredelo nesto da odem do poste? (mada cisto sumnjam)
[ blck @ 28.02.2005. 12:07 ] @

Sa amazon.com mi je poslat paket 11.02 a sa amazon.co.uk 16.02 (dvd) i jos uvek ni jedan od paketa nije stigao? Kakvo je prosecno vreme isporuke sa ova dva sajta?
[ Ivan Dimkovic @ 28.02.2005. 12:26 ] @
Citat:

Negde mora da postoji velika rupa u vezi tih kradja. Mozda se posiljke jednostavno vrate nazad iz neke evropske poste, jer misle da smo i dalje pod sankcijama i da nemaju paketske otpreme sa nasom zemljom.


Da, da, verovatno ih kradu oni crnci u Amsterdamu - jos ako je hip hop...

Jel to isto vazi kada je iz posiljke izvadjeno sve sto valja, a posiljka prepravljena u "OMP" kako ne bi bila osigurana niti imala bilo kakvu nalepnicu o inspekciji paketa?!

Za ovakve stvari treba posta da odgovara, da plate debele odstete - a posle nek istrazuju sta se desava sa paketima medju svojim radnicima ako im se isplati.

Da li se to desilo u Posti 2, Aerodromu, na Kelebiji ili u lokalnoj posti na uglu - to uopste ne treba gradjane Srbije da zanima, to je stvar interne kontrole JP PTT Srbija

Nekada se za otvaranje pisma gubila glava.
[ blck @ 28.02.2005. 18:17 ] @

Da odgovorim sam sebi... Danas mi je stigao paket sa uk amazona. Vrlo dobro upakovano, svi diskovi na broju. Carina nije dirala paket.
[ bigtime @ 28.02.2005. 22:18 ] @
Citat:
abishai: @bigtime
Sad kad rece ovo da si se "kleo" u postara a on ti je maznuo paket... mozda bih i ja trebao da proverim ovog sto donosi meni iako ga poznajem. Dal bi vredelo nesto da odem do poste? (mada cisto sumnjam)

Nemam pojma, povedi nekoliko komsija i pratite postara, on ne moze da vam uzme paket, ali moze pisma, pa ako negde usput bude otvarao ili bacao pisma u kantu, prvo mu polomite kolena, a posle ga ubacite u kontejner... Ima platu oko 16000din i dva puta mesecno isplacuje penzije i u proseku mu daju oko 15din po penziji, a isplati oko 300 penzija, to je jos oko 10000din, pa ispadne da ima vecu platu od programera.

Citat:
Ivan Dimkovic:

Jel to isto vazi kada je iz posiljke izvadjeno sve sto valja, a posiljka prepravljena u "OMP" kako ne bi bila osigurana niti imala bilo kakvu nalepnicu o inspekciji paketa?!


Ovo je posao za policiju, prvo niko ne sme da ti pise po posiljci, drugo nedaj boze da neko ukrade nesto iz paketa, ako ti se to desilo ili ako se desi bilo kome, pravo u policiju i oni jedva cekaju da se malo izivljavaju nad radnicima u posti, siguno su i pandurima nestajale posiljke, znaju i oni malo da se osvete... Cuo sam price kako su prosli radnici koji su radili u toj smeni kada je nestalo jedno vrednosno pismo, nasli su tog koji je ukrao, ali su zato svi ostali pretrpeli stres u policiji. Zato vam kazem, ako vam stigne osteceno pismo, policija ce naci otiske i videti ko se igrao sa paketom i dace dobar primer drugim radnicima u posti.
[ abishai @ 01.03.2005. 02:30 ] @
Citat:
bigtime:...prvo mu polomite kolena, a posle ga ubacite u kontejner...


Haha ;) i meni je slicna ideja pala na pamet.


@blck - I meni su prva cetiri paketa stigla bez problema (i bilo je tu dvd-a), ali eto peti... :)
[ Ronald @ 01.03.2005. 02:46 ] @
Citat:
I meni su prva cetiri paketa stigla bez problema (i bilo je tu dvd-a), ali eto peti... :)


Znaci gori su od Turaka ...Turci su bar uzimali deseti deo a ovi nasi petinu starno , sto je mnogo mnogo je...

Pozdrav
[ sweepunk @ 01.03.2005. 21:25 ] @
Evo i par mojih iskustava posto dosta narucujem...
Meni su uvek stizali svi paketi sa amazon.com i co.uk ne otvarani...
Desavalo mi se da mi stignu patike, ja ih narucio marka 'DC SHOES USA' vrede $70, ide preko usps-a, meni ocarine paket, platim oko 3500din carinu i nadjem patike sa buvljaka u paketu, isto mi se tako jednom desilo sa farmericama, nasao sam neke ubudjale pantalone umesto onih koje sam kupio.. zovem carinu a oni me odjebu...
Sa UPS sam uvek imao problema ako mi paket vredi preko $100 jer sam onda morao da potplacujem speditere na aerodromu i da se jebavam ne bi li uzeo svoj paket, a spediter mi je rekao kako u toj zgradi niko ne kupuje odecu vec sve uzimaju iz paketa, u sta sam se i sam uverio kada sam video da nose sve skejterske majice i patike koje ovde ne mogu da se kupe ( tipa Dc, osiris, dvs...).
Prosle godine u decembru su mi ukrali 2 zenske jakne od oko 200funti i nikad nisam uspeo da saznam da li su to uradili carinici ili ljudi koji rade u posti na paketima.
'99 god mi je jedna izdavacka kuca poslala sva svoja izdanja za recenziju i mene su pozvali sa carine da dodjem jer mi je stigao paket, trazili mi dozvolu za uvoz i druge gluposti, ja otisao samo sa licnom kartom i ajde kao da otvore paket dok sam ja tu, u trenutku su se svi okupili oko mog paketa i kao iz zezanja: "A sta ovde ima za nas?".
Desavalo se isto da narucim danas jedan paket, pa sutra opet, pa prekosutra opet ( da bih izbegao vrednost od preko $100 ) a na carini sacekaju sva tri paketa pa me zajebavaju...
DHL su me mnogo puta presli, ja platim da mi se paket dostavi kuci a onda moram da dolazim u Bg da bih podigao paket i jos platim razne gluposti kao da vec nisam jednom platio postarinu..
Za sada su mi najbolja iskustva sa FedEx-om, dodje covek kolima iz Cacka, donese mi paket kuci i ja platim 600din za troskove carine i to je to, naravno ako puste paket na carini.
[ abishai @ 02.03.2005. 00:21 ] @
Jedno pitanje.

Kada hocu da stavim tracking jel to uradim preko amazona ili trebam da odem na njihov sajt (npr. ups, dhl itd...) ?
[ Ronald @ 02.03.2005. 03:33 ] @
@sweepunk

ALi zasto nisi trazio od onog ko ti salje paket da ti posalje profakturu sta je u paketu, mislim hoce oni da posalju fax ako ih pozoves i kad odes u postu ili carinu na licu mesta ispred radnika poste otvoris paket i pokazes profakturu, jedna ista takva trebalo bi da bude i u paketu.Zar nisi mogao da pozoves policiju i da napravite zapisnik sta je nadjeno u paketu i da to ne odgovara onome sto su oni poslali.Mislim vide se stvari ,patike koje su sa naseg buvljaka, nemaju dekleracuju , to ne moze da se kupi u inostranstvu. Pa nema veze i ako su ti maznuli al bar ih malo cimas , sta te briga nek cvikaju malo kad vec rade Krivicna dela kradje, bolje reci otimacine i placke.
[ Buum @ 02.03.2005. 16:05 ] @
sweepunk, brate, ja se tebi divim! Šta su ti sve ukrali, a ti mrtav-ladan...

JEDNA JEDINA STVAR DA MI ZAFALI, POLOMIO BI TE GOVNARE U CARINI/POŠTI! Tukao bi ih bre sve od reda dok ne priznaju ko je ukrao.
[ Dylan Dog @ 02.03.2005. 19:01 ] @
@abishai
Tracking dobijas samo kad uzmes najskuplji shipping .On ide preko DHL i mozes da ga pratis i na amazon.com i na sajtu dhl.
[ bigtime @ 02.03.2005. 19:10 ] @
Citat:
abishai: Jedno pitanje.

Kada hocu da stavim tracking jel to uradim preko amazona ili trebam da odem na njihov sajt (npr. ups, dhl itd...) ?


Ne postoji tracking u medjunarodnom postanskom saobracaju ( ako si mislio na pracenje posiljke da vidis gde se nalazi...), mozes samo za vrednosna pisma u unutrasnjem saobracaju.


Citat:
Ronald: @sweepunk

ALi zasto nisi trazio od onog ko ti salje paket da ti posalje profakturu sta je u paketu, mislim hoce oni da posalju fax ako ih pozoves i kad odes u postu ili carinu na licu mesta ispred radnika poste otvoris paket i pokazes profakturu, jedna ista takva trebalo bi da bude i u paketu.


Ako je otvorio posiljku i ukrao pantalone i patike, zasto ne bi bacio i profakturu Kako mozes da dokazes da je bila profaktura u paketu, kada on ne moze da dokaze da su bile patike unutra?????
Na svakom paketu postoji oznacena masa, pa se mozete orijentisati prema tome i videti kolika je tezina koja nedostaje u paketu.

Citat:
Buum: sweepunk, brate, ja se tebi divim! Šta su ti sve ukrali, a ti mrtav-ladan...

JEDNA JEDINA STVAR DA MI ZAFALI, POLOMIO BI TE GOVNARE U CARINI/POŠTI! Tukao bi ih bre sve od reda dok ne priznaju ko je ukrao.


Jos kada bi mogao da udjes u postu i pored 20-ak fizikalaca koji rade sa paketima, a i pola od njih ima nozeve kod sebe (za otvaranje vreca, a bogami i paketa), pa su skoro svi pijani i imaju sifru u Lazi, nemas pojma kako bi mirno izasao iz poste kada bi samo malo podigao glasic pred njima.
Mene je jedan pogodio manjim paketom u glavu jer je bio mrtav pijan i imao je noz kod sebe i sta sam mogao da radim nego da cutim, pricam ti iz iskustva, nikako ne mozes da pobedis na silu, jedino mozemo da pronadjemo resenje kako da ih spijuniramo dok "rade" pakete, potreban nam je intruder u posti.
[ Dylan Dog @ 02.03.2005. 22:14 ] @



Citat:
bigtime: :-):-):-):-):-):-):-):-)
Citat:

abishai: Jedno pitanje.

Kada hocu da stavim tracking jel to uradim preko amazona ili trebam da odem na njihov sajt (npr. ups, dhl itd...) ?




Ne postoji tracking u medjunarodnom postanskom saobracaju ( ako si mislio na pracenje posiljke da vidis gde se nalazi...), mozes samo za vrednosna pisma u unutrasnjem saobracaju.
.


Greska.DHL ima tracking.U svakom trenutku vidis gde je posiljka.
[ Ronald @ 02.03.2005. 22:39 ] @
Citat:
Bigtime:

Ako je otvorio posiljku i ukrao pantalone i patike, zasto ne bi bacio i profakturu Kako mozes da dokazes da je bila profaktura u paketu, kada on ne moze da dokaze da su bile patike unutra?????
Na svakom paketu postoji oznacena masa, pa se mozete orijentisati prema tome i videti kolika je tezina koja nedostaje u paketu.


Pa kad vec otvore paket oni mogu i tezinu da nastimaju , pa cak da bude i malo teze i onda kazu eto , sve je tu....

A to sto pricas za pijane postare i nozeve , mogu oni da okace macku o rep, od svake budale postoji veca budala, veruj mi pa kad mu ta veca budala nabije hladnu cevku u usta ,opametice se jednom za sva vremena i da odmah vrati sve sto je pokrao.Potrebno je samo da covek dovoljno poludi.Poenta je u tome sto i firme narucuju pakete iz inostranstva a ne samo pojedinci.
Neznam kako se zavrsila ta akcija u Kraljevu cini mi se kada su umesto italijanskih cipela i cizama pronadjene pronadjene u paketu stare patike i cipele cak i po jedna cipela...Pocepane...Tj ne znam dali je posta platila odstetu ili je neki pojedinac nadrljao....ili su svi ostali cisti...

Pozdrav
[ Buum @ 03.03.2005. 03:48 ] @
Citat:
bigtime:
Jos kada bi mogao da udjes u postu i pored 20-ak fizikalaca koji rade sa paketima, a i pola od njih ima nozeve kod sebe (za otvaranje vreca, a bogami i paketa), pa su skoro svi pijani i imaju sifru u Lazi, nemas pojma kako bi mirno izasao iz poste kada bi samo malo podigao glasic pred njima.
Mene je jedan pogodio manjim paketom u glavu jer je bio mrtav pijan i imao je noz kod sebe i sta sam mogao da radim nego da cutim, pricam ti iz iskustva, nikako ne mozes da pobedis na silu, jedino mozemo da pronadjemo resenje kako da ih spijuniramo dok "rade" pakete, potreban nam je intruder u posti.


Pa, nije frka čak i ako su tako brojni kao što kažeš. Poveo bih momke iz kyokushinkai kluba i tukli bi ih dok ne priznaju npr. gde su nam kimona koje, by the way, nismo ni poručili preko neta. Eto, baš mi se sviđa ideja da odemo i tabamo te pacove čisto, onako, sporta radi.

Imam jedno pitanje - kako utvrditi u spornim slučajevima ko je nadležan za nestali paket, carina ili pošta?

P.S.
Jebote, sve ozbiljnije razmišljam o formiranju interventne jedinice koja bi na pritužbe građana i uz odgovarajuću novčanu nadoknadu tukla ova birokratsko-lopovska g**** iz Telekoma, Pošte, Carine i ostalih zmijarnika parazitsko-samoupravljačko-banditskog tipa.
[ bigtime @ 03.03.2005. 17:31 ] @
Citat:
Dylan Dog: Greska.DHL ima tracking.U svakom trenutku vidis gde je posiljka.

Tacno je da ima, ali ti niko nece slati DHL-om ako si narucio preko neta.

Citat:
Buum:
Imam jedno pitanje - kako utvrditi u spornim slučajevima ko je nadležan za nestali paket, carina ili pošta?


Posta ima svoju carinu i ona kontrolise posiljke. Za sve sto ti nedostaje, posta je kriva.i

Citat:
Buum:
P.S.
Jebote, sve ozbiljnije razmišljam o formiranju interventne jedinice koja bi na pritužbe građana i uz odgovarajuću novčanu nadoknadu tukla ova birokratsko-lopovska g**** iz Telekoma, Pošte, Carine i ostalih zmijarnika parazitsko-samoupravljačko-banditskog tipa.

Ja sam vise za logistiku- ja da saznam ko je ukrao, a ti sa kyokushinkai ortacima da sprovedes akciju prebijanja dugovanja, jel moze?? I obavezno da dodje Irac
[ Dylan Dog @ 03.03.2005. 20:53 ] @

@bigtime


Hoce amazon.com i uk .25$ po posiljci plus jos 5 $ za svaku stvar koja se nalazi u paketu.Za tri dana stize iz Usa.



[ bigtime @ 03.03.2005. 21:06 ] @
To je oko 1500din, ali si dodatno siguran, DHL i FedEx su najbolji u svetu, mada se u Americi vise ceni FedEx. Moja preporuka je da doplatite koliko god vam traze za DHL, ali da je cena pristojna, a ova od 25$ i jeste takva.
[ abishai @ 04.03.2005. 00:37 ] @
Citat:
Dylan Dog: @abishai
Tracking dobijas samo kad uzmes najskuplji shipping .On ide preko DHL i mozes da ga pratis i na amazon.com i na sajtu dhl.


Jesi li siguran za ovo? Jel (kada izaberem najskuplji) trebam jos nesto da uradim ili samo njega izaberem i to je to?

Hvala
[ sweepunk @ 04.03.2005. 13:22 ] @
Pa koga da bijes kad su svi oni lopovi a ne znas tacno ni ko ti je ukrao ili ko te je zajebao.. u posti ili u carini...
Nisam ja mrtav ladan, nego sam isuvise razocaran i svestan u kakvoj zemlji zivimo i pomirio sam se s tim.
Prvi put kad mi se to desilo sa patikama, ja lepo platio carinu, uzeo paket i sav srecan otisao kuci... Posle su mi u posti rekli otkud oni znaju da ja nisam zamenio patike, pisao sam razne dopise u postu carinjenja i na kraju nista nije ispalo od svega, sem sto sam ja pukao i dodatnu kintu za zalbu.. Verujte kad vas tako zajebu ili vam ukradu nesto a vi ne znate ni gde ni ko, gotovo da ne postoje sanse da dobijete to nazad ili da vam neko nadoknadi.. sem eto po vasim pricama amazona ( sto je bas lep;o od njih ), ali na svu srecu svi paketi sa amazon mi stizu normalno pa nemam iskustva s tim..
Zadnji put kad sam se zalio zato sto su mi jaknu koja kosta $150 ocarinili oko 10.000din, paket su iz poste vratili na ponovno carinjenje a iz bg-a ladno poslali paket nazad u USA... sto ajde i nije toliko lose jer su mogli i da ga ukradu ali opet nije bilo po propisu..
[ mdx @ 04.03.2005. 18:52 ] @
To se da lako proverit na carini angazovat neku speditersku firmu da posmatra i ako propuste u posti ukoliko nestigne to znaci da je tamo problem a posle lagano uhvati
se taj gospodin ili gospodja kad tad ili mozda grupa ljudi koja ucestvuje u tim krivicnim delima .I onda kud koji mili moji , nego ja mislim kako je vec neko pomenuo na pocetku,
to je posao policije i preporucujem da se ode u policisku stanicu i prijavi odmah.

Pozdrav
[ JogyII @ 04.03.2005. 22:36 ] @
vec koju godinu e zbog ovakvih postova BOJIM da bilo sta kupim online, cak i kada je stvar 2-5 puta jeftinija sa sve shippingom i carinom nego kod "domacih" ili mi je neophodna a nema da se kupi kod nas.

pobogu zar svaki put kada zelim nesto iz inostranstva u ovoj budjavoj zemlji moram po to licno da idem ili moljakam prijatelje

Citat:
Buum: P.S.
Jebote, sve ozbiljnije razmišljam o formiranju interventne jedinice koja bi na pritužbe građana i uz odgovarajuću novčanu nadoknadu tukla ova birokratsko-lopovska g**** iz Telekoma, Pošte, Carine i ostalih zmijarnika parazitsko-samoupravljačko-banditskog tipa.

ja se javljam da besplatno (iz cistog zadovoljstva i zabave LOL) uradim sav IT deo posla (uradim, ne platim) - hardwer, softwer, mreza ...
kao satisfakciju trazim samo poneku sliku krivca posle "obrade"




[ milanche @ 05.03.2005. 17:08 ] @
Pre neki dan vozim iza belog postanskog automobila. Na desnoj strani zadnjih vrata
pise doslovno ovo:

Steal mail - go to jail.

A ispod sitnim slovima:

Mail tampering is a federal crime, punishable by imprisonment of minimum five years.

Jos bolje je ovo:
http://www.usps.com/communicat...ews/security/mailtampering.htm

Sto duze mislim, sve mi se vise cini da je nepostenje na svim nivoima i beskrajno
verovanje u laz i prevaru pra-koren svih nasih problema.
[ salec @ 06.04.2005. 12:03 ] @
Citat:
JogyII: vec koju godinu e zbog ovakvih postova BOJIM da bilo sta kupim online, cak i kada je stvar 2-5 puta jeftinija sa sve shippingom i carinom nego kod "domacih" ili mi je neophodna a nema da se kupi kod nas.

pobogu zar svaki put kada zelim nesto iz inostranstva u ovoj budjavoj zemlji moram po to licno da idem ili moljakam prijatelje
Citat:
Buum: P.S.
Jebote, sve ozbiljnije razmišljam o formiranju interventne jedinice koja bi na pritužbe građana i uz odgovarajuću novčanu nadoknadu tukla ova birokratsko-lopovska g**** iz Telekoma, Pošte, Carine i ostalih zmijarnika parazitsko-samoupravljačko-banditskog tipa.


ja se javljam da besplatno (iz cistog zadovoljstva i zabave LOL) uradim sav IT deo posla (uradim, ne platim) - hardwer, softwer, mreza ...
kao satisfakciju trazim samo poneku sliku krivca posle "obrade"


Najbolje neka se "jedinica" nazove "maler", to daje interesantne mogucnosti:

(pomirljivim, "burazerskim", tonom):

"Molim vas, nemojte da me cimate okolo... nemojte da vas bije maler zbog mene..."

To mozda i nije pretnja, nego dobronameran savet nekog ko je mozda sujeveran, a saosecajan.
[ Balša @ 27.04.2005. 00:06 ] @
Nađem večeras lep sajt sa zanimljivom ponudom DVD-ova i jeftinom isporukom. Pokušam da naručim - vidim da Srbije nema na listi. Napišem im odmah mejl, i evo šta dobijem:

Hi

Thank you very much for contacting us. It is with great regret that I have
to inform you that we are unable to deliver to this country.

This is due to the fact that we have experienced continual problems
delivering here in the past - with a number of orders going missing.

After much consideration, it was reluctantly decided that we would have to
remove this country from our delivery options.

I can appreciate the disappointment this will inevitably cause but there is
nothing we can do - all I can suggest is that you have an order placed and
sent on from an acquaintance overseas.

Kind regards

Jess
CD WOW! Customer Services
www.cd-wow.com


Uopšte me ne bi iznenadilo da i Amazon uskoro slično postupi.
[ abishai @ 27.04.2005. 01:58 ] @
Citat:
Balša:Uopšte me ne bi iznenadilo da i Amazon uskoro slično postupi.


Takodje...
[ sweepunk @ 27.04.2005. 14:00 ] @
Pa i bolje je da svi prestanu da salju, ustedece ljudi lepo pare, zivce, nama i njima...
[ baja_yu @ 27.10.2005. 05:49 ] @
Naidjoh slucajno na ovu temu, i jeste da je stara ali odlucih da napisem odgovor i iznesem svoja iskustva koja ce, nadam se, biti nekome od koristi.

Naime, ja mnogo pazarim preko interneta, i iskustva su mi velikom vecinom pozitivna.

Samo jednom mi nije stigao paket (iz Engleske), ali su mi isti poslali ponovo nakon cega je stigao.

Jedino bas lose iskustvo je vezano za DHL. Elem, narucim ja sa Amazona (com) komplet DVDova, prvih 5 sezona South Parka, i za shipping opciju izaberem najskuplji i najbrzi (jer je razlika do sledeceg jeftinijeg bila svega par dolara). Nisam ni imao pojma da ce paket ici DHLom. Nakon 4 dana mi stize SMS iz BGa (inace sam u NS) i kazu da je paket stigao i da ih nazovem. Nazovem ja i onda krenu da mi nabrajaju sta sve treba da se radi (i naravno plati), jer paket mora da se carini, sto je 30%, njihova "usluga" carinjenja je 2000 dinara, i "usluga" otvaranja paketa da se vidi faktura je jos 1000 dinara. Na paket od $150 nagomila se nesto preko 100 evra troskova.
Odlucim ja da napisem Amazonu mail i objasnim, i pitam da li mogu da odbijem paket. Odgvor stigne za par sati kazu "Samo napred!" :) Ja to i ucinim (bez ikakvih troskova).
Nakon 10 dana stize mail od Amazona da se paket vratio i potvrda da su mi refundirali cenu. Na moje iznenadjenje, refundirali su mi i postarinu, sve tacno u cent.

Zakljucak, 3 Bambija za Amazon; -5 Bambija za DHL

Razne informacije:
1. Amazon ne salje tehnicku robu van Amerike
2. Najisplativija opcija shippinga je USPS Internation Priority mail. Posiljku ocekujte za 10 dana, postoji tracking, ali nazalost samo do uzletanja aviona (napustanja USA), dalje se ne prati.
3. Po trenutnim zakonima, svaki paket iz inostranstva cija je vrednost preko 100 evra podleze jedinstvenoj carinskoj taksi od 30%
4. Iz licnog iskustva, carinu sam placao sam za tehnicku robu koju sam narucivao (iPod, Mp3 diskmen, itd). Sve drugo, cak i mnogo skuplje od 100 evra proslo je bez carine (npr. kaciga za motor od $450).
5. Zbog ustede na postarini, uvek probajte prvo da nadjete prodavnicu koja je locirana u Evropi (iako, Amazon u dosta slucajeva salje iz svojih magacina u Nemackoj)
6. Pre nego sto nesto narucite, potrazite da li to isto mozete da nadjete po manjoj ceni. Mogu sa naci prodavnice sa razlikom i do 80%. Licna preporuka su www.bizrate.com i www.froogle.com.
7. Ako imate bilo kakvih problema, OBAVEZNO se obratite podrsci prodavnice odakle ste narucili. Nemojte dozvoliti da vas bilo ko, iz bilo kog razloga osteti.
8. Kupovina preko eBay-a je skoro neizvodljiva, jer vecina prodavaca prihvata samo PayPal kao opciju placanja (koji za sada ne funkcionise u nasoj zemlji) a oni koji prihvataju kartice obicno ne salju u Jugu.
9. Za sve koji su videli da Alu felne mogu da se kupe za $100 dolara komad, postarina se izracunava na osnovu udaljenosti lokacije gde se salje, fizickih dimenzija paketa i tezine paketa. I na sve postoji limit. Tako da ne ocekujte da cete moci naruciti slona iz afrike. Tj, bar ne po nekoj prihvatljivoj ceni postarine.



Informacije za novajlije u Internet shopingu:
1. Potrebno je da imate Kreditnu (ili Debitnu) karticu sa deviznim racunom. Visa elektron i slicne kartice se ne mogu koristiti.
2. Ako kupujete tehnicku robu, obratite paznju da li je roba u originalnom pakovanju (to jeste, da li NIJE). Izraz "REFURBISHED" znaci da je to 'osposobljena' roba (npr, neko je dobio neispravan MP3 plejer, vratio ga i po garanciji dobio novi. Pokvareni se vratio u fabriku, oni su ga popravili i dali na prodaju kao "Refurbished", naravno po nizoj ceni)
3. Ako ne znate da li neka prodavnica salje u nasu zemlju i/ili niste sigurni koliko ce kostati postarina, moj savet je da dodate zeljeni predmet u 'korpu' (Shopping Cart) i idete na 'Checkout', upisete licne podatke (ime, adresu itd). Ako nase zemlje nema u listi 'Country' onda su sanse 99% da ne salju (ali mozete ipak da ih pitate emailom). U ovoj fazi jos ne upisujete podatke o kartici. Kad uzmete Next (ili Proceed, itd..) idete na sledecu stranu gde ce vam biti receno ukoliko vam roba ne moze biti isporucena. Ukoliko moze, imacete ispisanu cenu postarine.
Ukoliko ne salju u SCG, ne ocajavajte, nisu oni jedini koji prodaju taj proizvod. Pogledajte linkove u gornjem segmentu pod tackom 6.
4. Na mnogim mestima cete pre prve kupovine morati da obavite verifikaciju Kreditne kartice (sto vazi za sve internacionalne kupce). To se obicno sastoji u slanju slike prednje i zadnje strane kartice i/ili skeniran poslednji izvestaj iz banke na kome se vidi adresa i vase ime.
5. Iz sigurnosnih razloga, veliki broj prodavnica ce zahtevati da 'Billing' i 'Shipping' adresa budu iste, tj. moci cete naruciti robu samo na adresu na koju je prijavljena kreditna kartica u vasoj banci.
6. Pre nego sto nesto kupite, izracunajte koliko ce vas to ukupno kostati (Cena + Postarina + eventualni troskovi Carine) i vidite da li vam se uopste isplati da narucujete ili da jednostavno kupite ovde (ako to sto trazite ima da se kupi ovde)


Toliko... Nadam se da vas nisam smorio i da ce vam ove informacije biti od koristi. Ako ima dodatnih pitanja slobodno pisite.





[Ovu poruku je menjao baja_yu dana 29.10.2005. u 18:40 GMT+1]
[ pitchwayz @ 28.10.2005. 01:04 ] @
Hvala na ovako iscrpnom pojasnjenju i ulozenom trudu.

Imam i ja jedan mali predlog koji bi mogao da bude koristan:
svi koji znaju provereno da neki sajt salje i u nasu nam dragu domovinu mogli bi ovde da ostave ovde URL doticnih sajtova???

Tako bi ostali ustedeli mnooogo vremena koje potrose otvarajuci jedan po jedan i iznova se razocaravajuci...
[ baja_yu @ 28.10.2005. 02:11 ] @
Pa ne bi bilo lose da se napravi jedna nova Sticky tema za to, ali ne znam da li bi moderatori dozvolili da ne bude kao reklama i to...

Sto se tice tehnike, ja sam iPod narucio sa ovog sajta, i oni definitivno salju ovamo. Plus, imaju odlicne cene:

http://www.bhphotovideo.com


Za kolege bajkere ovde, ako ih ima, interesovace ih:
http://www.helmetshop.com - odlicna usluga, fenomenalne cene. Poslednji paket sto sam narucio mi je stigao za nepuna 3 dana (iz Amerike).



I opet ponavljam, ne zaboravite www.froogle.com i www.bizrate.com ... ustedice vam gomilu novca.




[Ovu poruku je menjao baja_yu dana 28.10.2005. u 03:17 GMT+1]
[ pitchwayz @ 28.10.2005. 13:37 ] @
: )))

E sad si me odusevio!

P.S. trke su u nedelju u Batajnici (domaci sampionat i oni oldtimer-i)!
[ baja_yu @ 28.10.2005. 15:40 ] @
Ja sam u NS, ali probacu da dodjem ako mi obaveze budu dozvolile.
[ dpns @ 03.01.2006. 23:19 ] @
Ja sam narucio knjige preko Amazon.co.uk dobio drugi mail da je poslato.da li se nesto placa ovde kada stigne.
[ Turin Turambar @ 04.01.2006. 17:55 ] @
Uh.... kakav rukopis....ne placa se nista, sve si platio Amazonu.
[ kobrejabre @ 24.01.2006. 14:05 ] @
Citat:
baja_yu: Za kolege bajkere ovde, ako ih ima, interesovace ih:
http://www.helmetshop.com - odlicna usluga, fenomenalne cene. Poslednji paket sto sam narucio mi je stigao za nepuna 3 dana (iz Amerike).


Koliko naplacuju postarinu?
[ baja_yu @ 24.01.2006. 18:20 ] @
Zavisi od nacina slanja, ekspres je $50, ali ces dobiti paket za 4-5 dana.
Najbolje je da pre narucivanja kontaktiras sa njima mailom i sve proveris i dogovoris.

U svakom slucaju, s obzirom na ovdasnje cene, isplatice ti se sigurno i sa postarinom.
[ miloses @ 28.10.2008. 15:35 ] @
Sta ja da radim, kako da se zastitim od nasih lopova.

Pre 15tak dana stigle su mi 2 posiljke iz Australije, nesto sto sam narucivao preko Interneta, obe prazne, a trebalo je unutra da budu neka kozna futrola za mobilni i neke providne kutijice.

Danas mi je stigla posiljka sto mi je ortak poslao iz USA, bateriju za mobilni, takodje prazna kutija!

Ovi iz poste kazu nema to nista sa nama zali se u carinskoj posti kod stanice.

Ja zelim da se zastitim od toga da prosto to ne moze da se desi i pitao sam ih kako oni nemaju pojma.

Gde mi zivimo...


[ ventura @ 28.10.2008. 17:09 ] @
Ne mora da znači da su te pokrali u pošti, vrlo je moguće da je pošiljaoc poslao praznu pošiljku.
[ miloses @ 28.10.2008. 17:17 ] @
Hoces reci da ortak koj mi salje bateriju kao poklon nije hteo da je stavi.

A i nemoguce je da je bila prazna jer ima i tezinu i carinski opis na zelenoj nalepnici...



[ Branko Santo @ 29.10.2008. 05:38 ] @
Paket otvaras na licu mesta, ukoliko nije to sto si cekao ne potpises i ostavis im paket nek se snalaze.
[ Yvan @ 29.10.2008. 15:38 ] @
Hoćeš da kažeš da će ti poštar dati da otvoriš paket pre nego što potpišeš i - ili platiš? Pa da tada rešiš hoćeš li ili ne da ga uzmeš? Nešto ne verujem...
[ tdjokic @ 30.10.2008. 02:33 ] @
Zbog ovakvih slucajeva su uspostavljeni drugi nacini slanja / dostave, razne kurirske sluzbe i slicno. To je sigurno 100%, ali i mnogo skuplje, pa ko sta voli, neka izvoli.
[ drdrksa @ 30.10.2008. 03:07 ] @
Yvan, da, upravo tako!
[ Branko Santo @ 30.10.2008. 05:21 ] @
Pa da ja sam na glavnoj posti u NS otvarao paket. Lepo kazes necu da potpisem dok ne vidim jel sve tu. Kada ti potpises, ti si potvrdio da ima sve ono sto pise na papiru. Zato prvo otvaras a posle vidis da li ces da potpises!
[ Yvan @ 30.10.2008. 06:02 ] @
A kada poštar donese paket na kućnu adresu? Je li ko i tada prvo otvarao, a posle potpisivao?
[ miloses @ 01.11.2008. 11:02 ] @
Ma kakve to ima veze.

Ti potpisujes ili ne potpisujes da si primio preporucenu posiljku, oni jedino mogu da izmere gramazu a ne da otvore jer takvo pravilo ne postoji.

I sad vidim ja da nije ista gramaza i necu da potpisem i sta onda?

Opet nista ... u svakom slucaju ostajem bez toga....

Normalno bi bilo da postoji neko pravilo da ono sto pise u nekoj carinskoj deklaraciji treba da se pogleda pa da se paket otvori pa da se uporedi a ne ovako pise kao da ne pise ... taj lik sto krade verovatno ima neku kontrolu pa ne moze da iznese ceo paket ili celo pismo vec samo uzme ono sto je unutra ako je dovoljno malo.

Takodje preko poste sto mi smeta je da ne mogu da se salju narezani cdovi.
Ja sam trebao nekom drugo da posaljem jedno 10tak dvd-a i oni su mi rekli da to ne moze jer je to kao piraterija... kao da su oni policija...
Ja rekoh ne vidim sta e to vas tice, a i to su nase video kasete stare prebacene na DVD, sto i jesu... rekli su ok al mora da ide na inspekciju! Pa sam to dodatno platio... I zalepili neku zelenu nalepnicu.... posle 7 dana mi se vratio paket s obrazlozenjem: "ne mogu da se zalju narezani CD-i".

Na kraju sam poslao preko DHL-a bez problema samo sto je kostalo mnogo. Jedino sto sam tamo potpisao je da saljem diskove potpuno besplatno i da vrednost ne prelazi 20 eur-a.

To naravno nema nigde u svetu samo u Srbiji i verovatno je protivzakonito ili protivustavno al ovo je ciganska zemlja totalno...

I evo danas ADSL se povecava sa 1.5 mbit na 2 mbit samo sramota, a slovenci od pre 2 godine imaju 8 mbit, italijani imaju 20 mbit, a tek nemci...

Posta i telekom kao drzavne firme su totalno rasulo.











[ jerryrain @ 11.11.2008. 13:37 ] @
ma kakvo otvaranje paketa pre preuzimanja... mozes da ga otvoris tek kad potpises, platis i preuzmes...
te price da se otvara u njihovim prisustvu mogu da se okace macku o rep...
[ touch_master @ 16.11.2008. 19:28 ] @
Kakva smo mi zemlja... tu zakon nista ne moze, samo uzeti pravdu u svoje ruke i nauciti prevaranta pameti!
[ anon157690 @ 17.11.2008. 21:18 ] @
Citat:
touch_master: Kakva smo mi zemlja... tu zakon nista ne moze, samo uzeti pravdu u svoje ruke i nauciti prevaranta pameti!

A kako?
Jedino što mi pada na pamet su neki lažni fensi gedžeti koji kada se otvore tj. izvade iz pakovanja (a poštari/carinici to ne bi smeli da rade) rasprskavaju hlorovodoničnu kiselinu na sve strane
8-)))))
[ Branko Santo @ 18.11.2008. 04:54 ] @
E to sto ne moze i nije po pravilima ne znam ali ja vam kazem da sam licno otvarao paket na glavnoj posti za pakete u NS tamo kod limanske pijace.