[ pera detlich @ 22.05.2002. 04:46 ] @
Kao sto sam vec ranije nabrojao u topicu Bane Andjelic na ES-u o zainteresovanim ulagacima u Mobtel, jedna od njih je i britanska firma Vodafone, (mislim) najveci mobilni provider u Europi. Vodafone, koji je postao svetski slavan najvecom ponudom na svetu za kupovinu druge kompanije (Mannesman Tally-a za nekih $144 milijardi US, 2000 godine). Pa su povecali na $169 milijardi US (ukoliko me secanje ne vara). Na kraju je BOD Mannesmanna popustio (prvobitno niko nije hteo ni da cuje).

Pa, kao sto vidimo, ima tu interesenata za Mobtel. Sada znamo jedan - Vodafone! Eto sjajne sanse da se 30% Mobtela proda Vodafone-u, i da moja prvobitna teorija (postirana pre nekoliko dana na topicu: Bane Andjelic na ES-u) i zazivi!

OTPISANO 51 ODSTO DUGA SRJ VELIKOJ BRITANIJI | 19:55 | Izvor: Beta

London -- Velika Britanija je u utorak otpisala 51 odsto ukupnog duga Jugoslavije prema toj zemlji, rekao je potpredsednik jugoslovenske vlade Miroljub Labus nakon sastanka sa izvrsnim direktorom britanske Agencije za osiguranje izvoznih kredita Vivijanom Braunom. Sporazum o otpisu dugova predstavlja operacionalizaciju ugovora koji je SRJ ranije potpisala s Pariskim klubom, a kojim je otpisano 66 odsto duga SRJ prema toj finansijskoj instituciji, rekao je Labus. On je naveo i da ce za 3 godine nakon isteka ugovora o stend-baj aranzmanu s Medjunarodnim monetarnim fondom biti otpisano i preostalih 15 odsto duga. Labus je dodao da je pre potpisivanja sporazuma dug SRJ prema Velikoj Britaniji iznosio je oko 700 miliona dolara, dok je sada 350 miliona. Prema njegovim recima, britanske firme su zainteresovane za investiranje u SRJ, posebno u oblasti metalurgije i telekomunikacija. Firma "Vodafon" je zainteresovana za telekomunikacije, dok su neke britanske firme i dalje zainteresovane za zelezaru u Smederevu, dodao je Labus.
[ Ivan Dimkovic @ 22.05.2002. 10:24 ] @
Ljudi iz vodafone-a su vec odavno zainteresovani za Mobtel, cak i prosle godine su imali dosta sastanaka sa rukovodstvom oko prodaje akcija.

I ja sam gotovo siguran da ce Vodafone dobiti posao sa Mobtelom, kad drzavi bude odgovarala cena.
[ pera detlich @ 22.05.2002. 14:24 ] @
Za siru publiku ovoga foruma: mobilna telefonija je itekako profitabilna, pa cu stoga dati i jedan jasan primer sa berze. Zasto bi investitori ulozili oko 1 milijardu $ US u ovu relativno malu kompaniju (poredivsi je sa Deutche Telecomom, ili Vodafonom).

Procitajmo malo o toj kompaniji koja je stacionirana u Quebecu, i ciji je naziv:Telesystem International Wireless Inc. (ticker TIWI). Obratite paznju na poslednju recenicu ovoga posta. Da li je to situacija slicna kao u Srbiji? ;)

Profil: TIW is a global mobile communications operator with 4.9 million subscribers. Through Dolphin Telecom plc, TIW offers enhanced specialized mobile radio services on a national scale in the United Kingdom and in several regions of France. Through its Central/Eastern European subsidiary, ClearWave N.V., TIW controls rapidly expanding cellular operations in Romania and the Czech Republic. In Brazil, TIW is a cellular operator with operations in four regions with a total population of 54 million. TIW is pursuing opportunities in Asia through an affiliate company established with strong financial partners and a capital commitment of $420 million.

TIW in Central & Eastern Europe

TIW established its Central and Eastern European cluster when the Czech Republic awarded the country's 3rd cellular license to the TIW-led consortium, Cesky Mobil.

TIW created ClearWave N.V., a wholly-owned subsidiary, to hold its interests in MobiFon, its Romanian GSM operator, and in its indirect subsidiary Cesky Mobil.

TIW is one of the few operators to have a controlling interest in 2 attractive markets Romania and the Czech Republic, respectively the 4th and 2nd most important markets in terms of subscribers.

TIW's presence in Central and Eastern Europe began in 1996 when MobiFon was awarded a digital cellular license in Romania.

Under the brand name CONNEX, MobiFon has established a world-class cellular operation in record time.

Cesky Mobil launched its initial services only three months after license award and launched full commercial services in March 1, 2000.

Cellular penetration in the region reached 19.5 million users as of June 30, 2000, an increase of 4.5 million or 30% of year-end 1999 figures.

Many industry analysts are predicting mobile penetration in the region to triple in the next five years.