[ Sopocanac @ 19.05.2009. 11:39 ] @
Stalni pad nataliteta

Po stopi nataliteta Srbija je na poslednjem mestu u Evropi. Popis stanovništva od 2002. godine pokazuje da prosečno domaćinstvo ima 2,86 članova i da Srbija po jednom bračnom paru nema ni jedno celo dete.

U proteklih deset dana u 150 naselja nije zabeležena prinova. Prema rečima mr Biljane Spasić, autora knjige „Zašto Srbi nestaju?“, za dve decenije Srbi će biti manjina u sopstvenoj državi ukoliko se stopa nataliteta ne poveća, a već za 50 godina preti im potpuni nestanak.

- Prosečna starost građana Srbije, bez Kosmeta, danas je 39,75 godina, a u centralnoj Srbiji je 40,9 godina, dok mladih do 19 godina ima samo 19,6 odsto - kaže Biljana Spasić.

Od 1992. godine Srbija beleži negativan prirodni priraštaj. U poslednjih 50 godina broj novorođenčadi u Vojvodini je sa 40.590 opao na 18.686, a u centralnoj Srbiji sa 120.796 na 53.536. Osim što je broj novorođenčadi u Srbiji za pola veka smanjen 2,2 ****, i broj dece po bračnom paru je smanjen sa 4,1 na 0,81. Da bi prirodni priraštaj postao pozitivan, svaka bi porodica trebalo da ima najmanje četvoro dece.

- Zabrinjava i smanjenje broja sklopljenih brakova. Za prošle dve decenije brakova je za četvrtinu manje. Trećina bračnih parova nema potomstvo, a od njih polovina zbog medicinskih problema. Trenutno oko 800.000 građana traži pomoć lekara kako bi postali roditelji. Ostali ne žele potomstvo, jer „vole život na visokoj nozi“, misle da je potrebno pre svega rešiti stambene i sve druge probleme, trče za karijerom, teže ekonomskoj samostalnosti... Mlade žene sve više karakteriše potpuni egoizam, a o novom životu koji treba da stvore sve ređe razmišljaju. Analize su pokazale da jedva sedam odsto parova u Srbiji živi na ivici egzistencije i ima stvarne razloge da se odrekne potomstva zbog ekonomskih razloga - ističe Biljana Spasić.

Poslednji popis stanovništva pokazuje da u 80 odsto okruga u Srbiji stanovništvo nestaje. U centralnoj Srbiji se za deset godina broj žitelja smanjio za 116.602. Najviše se demografski smanjio Zlatiborski okrug, za 18.654 stanovnika, a slede Zaječarski, Braničevski, Borski i Pirotski okrug.


----------

sta na sve ovo covek da kaze ? zavrsicemo kao Mohikanci ako se hitno ovog trenutka nesto ne promeni - u sta sumnjam.
[ Sopocanac @ 19.05.2009. 11:40 ] @
U urbanim naseljima centralne Srbije i Vojvodine dolazi samo 42 bebe do jedne godine zivota na 1 000 zena sposobnih za radjanje... U Beogradu je stanje porazavajuce, jer dolazi samo 25 beba na 1 000 zena."

--------------

U Srbiji prema poslednjem popisu živi 6.212.000 srba, i država ništa ne čini da zaustavi belu kugu
U SRBIJI će za samo 50 godina prestati sve političke razmirice i otimanje oko vlasti.
Iako se dr Momčilov nije usudio da nagađa kliki je to broj, prema nekim našim saznanjima i nezvaničnim procenama, u Srbiji se godišnje obavi više od 300.000 abortusa
[ Miroslav Jeftić @ 19.05.2009. 11:48 ] @
Kakva zemlja, takvo i sve ostalo.
[ pctel @ 19.05.2009. 11:55 ] @
Citat:
...već za 50 godina preti im potpuni nestanak.

Znaci, ipak smo nasli nacin da zeznemo MMF - da nestanemo pa da im ne vratimo onih "40 milijardi" + jos sto uzmemo + kamate
Naselimo ovde lepo jos kosookih, pa nek oni vracaju kako znaju i umeju.

Inace, smatram da ce za 50 godina te nacionalne pripadnosti i tome slicno svakako biti ukinute.
[ NoneVi @ 19.05.2009. 12:11 ] @
Koliko li će trebati pre nego što se krene u raspravu za ili protiv abortusa? :-)

A u vezi cele teme: So f***** what? Rađaj se i množi ako hoćeš, ako nećeš koga briga? Bolje imati jedno ili dva deteta kojima ćeš omogućiti pristojan život, nego deset koji će skapavati od gladi.
[ toplim @ 19.05.2009. 12:43 ] @
Mi i sad zivimo losa, a da nas je vise, ne bi imali ni za "leba". Salu na stranu. U pitanju je nas mentalitet. Ali zaista, mozda najbolji pokazatelj razvoja jedne zemlje je prosecna starost stanovnistva. Dokle god budemo imali vise penzionera i radno nesposobnih od radno sposobnih, necemo moci da napredujemo. Tradicija cini svoje, a za to vreme mladima se pruza vise nego sto mogu da podnesu, izrastaju u sebicne i egoisticne ljude. Ne daj boze da tako bude. Samo navodim primer moguceg razvoja situacije.
[ Horvat @ 19.05.2009. 13:26 ] @
opet ova tema?
[ Sopocanac @ 19.05.2009. 13:48 ] @
Citat:
Koliko li će trebati pre nego što se krene u raspravu za ili protiv abortusa? :-)

A u vezi cele teme: So f***** what? Rađaj se i množi ako hoćeš, ako nećeš koga briga? Bolje imati jedno ili dva deteta kojima ćeš omogućiti pristojan život, nego deset koji će skapavati od gladi.


priroda kaze da sve sto je lose mora da propadne i nestane - bioloski. samim tim sa takvim razmisljanjem i ti si predodredjen za nestanak a izgleda i vecina pripadnika srpskog naroda.
[ jericho1405 @ 19.05.2009. 13:51 ] @
Citat:
Sopocanac:samim tim sa takvim razmisljanjem i ti si predodredjen za nestanak

Svi smo mi predodredjeni za nestanak, nema tu nista neobicno.
[ Sopocanac @ 19.05.2009. 13:53 ] @
Citat:
Svi smo mi predodredjeni za nestanak, nema tu nista neobicno.


svi smo predodredjeni kad se rodimo da umremo i to je jedina neminovna stvar, a ono sto nas cini ljudima jeste ono sto uradimo sa nasim zivotom.

svaka bioloska jedinka ima jedan osnovni zadatak, da obezbedi i stvori potomstvo tj produzetak svoje vrste. sto se tice nas srba mi smo izgleda degenerisani oblik zivota cim nismo sposobni da obezbedimo taj najosnovniji zadatak svakog zivog bica - produzetak vrste....
[ jericho1405 @ 19.05.2009. 14:05 ] @
Citat:
Sopocanac: svaka bioloska jedinka ima jedan osnovni zadatak, da obezbedi i stvori potomstvo tj produzetak svoje vrste. sto se tice nas srba mi smo izgleda degenerisani oblik zivota cim nismo sposobni da obezbedimo taj najosnovniji zadatak svakog zivog bica - produzetak vrste....

Da, da, i sada svako od nas treba da napravi po 10-ero djece zarad tih ciljeva, bez obzira sto, i ovako, vecina zivi veoma skromno. Bitno da se brojimo, a sto necemo imati sta da jedemo - who cares. Zanimljivo, al' jako pogresno.
[ NicholasMetropolis @ 19.05.2009. 14:11 ] @
Ne znam odakle ti ti podaci, ali Srbija ima 1.8 beba po bračnom paru što je evropski prosek (2.1 je potrebno za održanje stanovništva). U nekim zemljama je situacija mnogo gora, npr: Italija ima 1.2, a Španija 1.3 (doduše njih vadi imigracija).
[ Horvat @ 19.05.2009. 14:16 ] @
bla bla bla
i sta i da nestane?
i ovako je prenaseljena zemlja :)
[ pctel @ 19.05.2009. 14:25 ] @
Citat:
svaka bioloska jedinka ima jedan osnovni zadatak

Pa eto, Srbi ne vole domace zadatke.
Inace, ove godine sam prvi put u zivotu cuo analize naucnika da ce ova planeta za par decenija patiti od prenaseljenosti, tako da se trenutno Srbi pokazuju kao veoma drustveno odgovoran narod.

Inace, kad smo vec kod toga, koliko imas dece?

[ Sopocanac @ 19.05.2009. 14:42 ] @
Citat:
Ne znam odakle ti ti podaci, ali Srbija ima 1.8 beba po bračnom paru što je evropski prosek (2.1 je potrebno za održanje stanovništva). U nekim zemljama je situacija mnogo gora, npr: Italija ima 1.2, a Španija 1.3 (doduše njih vadi imigracija).


srbija ima 0.8 dece po bracnom paru a ne 1.8 i srpski natalitet se pogotovo smanji u poslednje cetiri godine a podatke ko sto vidis daju nasi demografi koji prate situaciju svake godine.
[ Miroslav Jeftić @ 19.05.2009. 14:42 ] @
Citat:
Sopocanac: svaka bioloska jedinka ima jedan osnovni zadatak, da obezbedi i stvori potomstvo tj produzetak svoje vrste. sto se tice nas srba mi smo izgleda degenerisani oblik zivota cim nismo sposobni da obezbedimo taj najosnovniji zadatak svakog zivog bica - produzetak vrste....


Ljudska vrsta to radi veoma uspešno - sve je više i više ljudi na Zemlji. Ne vidim kakva je to razlika između Srba i Kineza ili Indijaca?
[ jericho1405 @ 19.05.2009. 14:50 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Ljudska vrsta to radi veoma uspešno - sve je više i više ljudi na Zemlji. Ne vidim kakva je to razlika između Srba i Kineza ili Indijaca? :)

Valjda misli da su Srbi druga/posebna vrsta?
[ toplim @ 19.05.2009. 14:53 ] @
Mislim da smo previse dobro skovani da bi proizvodili nove verzije. Ali security update nije los :)
[ Horvat @ 19.05.2009. 14:54 ] @
mesto da se gadjate ciframa

lepo otidjite na zavod za statistiku pa citirajte tacne podatke ,pa da bude relevantno :)
[ pctel @ 19.05.2009. 14:57 ] @
Citat:
Zabrinjava i smanjenje broja sklopljenih brakova. Za prošle dve decenije brakova je za četvrtinu manje.

Pa ja ne znam uopste cemu sluze ti brakovi? Nije li to malo prevayidjeno? Ja nisam niti vidim i 1% potrebe da budem u braku ikada do kraja zivota. A imam dete. Pa 21. vek je, brak nije nikakav uslov za dete. Sta koji moj, vencanje - trosak, razvod - trosak. Ovako kad hocemo da zivimo zajedno - zivimo, kad necemo ne zivimo.
[ NoneVi @ 19.05.2009. 15:20 ] @
Citat:
Sopocanac:priroda kaze da sve sto je lose mora da propadne i nestane - bioloski. samim tim sa takvim razmisljanjem i ti si predodredjen za nestanak a izgleda i vecina pripadnika srpskog naroda..


Ne misliš li da je glupo praviti decu da bi obezbedio opstanak Srba? Valjda ću da pravim decu zato što želim da imam decu, a ne da bi stvorio još jednog Srbina?

Razumem ja tebe i tvoj pogled na svet, ali meni nikada nije bilo bitno da li čovek Srbin, Mađar, Šiptar, Amer, muško, žensko, marsovac, bitno mi je da je Čovek.

Šta uopšte znači biti Srbin (Hrvat, Mađar, Japanac)? Jeli ima neki poseban gen za to? po čemu mi je bliži neko ko živi npr. u Kragujevcu i Srbin je od nekoga ko živi u Novom Sadu (ili Sarajevu (to su mi lokacije na kojima obitavam)) i nije Srbin, ali mi je komšija. Da li ja sutra, kada mi se dete bude ženilo(udavalo), treba da gledam da mu je partner Srbin, da bi očuvao čistoću Loze? Ti si, nadam se, svestan da su se Srbi tokom vekova pod turcima dobili značajan deo južnjačkih gena.
[ mrle 011 @ 19.05.2009. 15:56 ] @
Citat:
pctel: Pa ja ne znam uopste cemu sluze ti brakovi? Nije li to malo prevayidjeno? Ja nisam niti vidim i 1% potrebe da budem u braku ikada do kraja zivota. A imam dete. Pa 21. vek je, brak nije nikakav uslov za dete. Sta koji moj, vencanje - trosak, razvod - trosak. Ovako kad hocemo da zivimo zajedno - zivimo, kad necemo ne zivimo.


pa sluze da deca odrastaju uz oba roditelja, kao sto je to prirodno.

u USA se 70% prvih brakova zavrsava razvodom.
u drugom braku su sanse za razvod 85%.
[ zaraza @ 19.05.2009. 16:16 ] @
^^^
nije tacno, odakle samo izvlacis takve podatke?
[ Ivan Dimkovic @ 19.05.2009. 16:23 ] @
Citat:
mrle 011
u USA se 70% prvih brakova zavrsava razvodom.
u drugom braku su sanse za razvod 85%.


A izvor? TANJUG pretpostavljam? :-)

http://www.divorcereform.org/rates.html
http://www.cdc.gov/nchs/fastats/divorce.htm

Prvi brak - nesto vise od 40%
Drugi brak - 60-67%

A sira perspektiva, posto kako ih Mrle ispaljuje, ti podaci nicemu ne sluze:

http://www.divorcemag.com/statistics/statsWorld.shtml



Ocigledno, stopa razvoda kao i stopa nataliteta imaju dosta toga sa stepenom edukacije zena i sa religioznoscu... Regije gde su zene vise obrazovane, i gde je religioznost slabija su obicno i regije sa visokom stopom razvoda i sa niskom stopom prirodnog prirastaja.

Takodje, tamo gde je visoka stopa prirastaja je stopa razvoda manja - tako da ta 3 parametra (edukacija zena, religioznost i stopa razvoda) jesu vrlo povezani parametri.

Grcka, Gruzija, Jermenija, Hrvatska - jako visoka religioznost - stopa razvoda mala.
Belorusija, komunisticka zemlja gde su zene i te kako napredovale po pitanju obrazovanja - stopa razvoda velika
Estonija, Holandija - religioznost mala, zene emancipovane - stopa razvoda velika
itd...

Sto nista ne cudi, to je odavno uocena korelacija.
[ mrle 011 @ 19.05.2009. 17:04 ] @
http://pastebin.ca/1427559

;)
[ toplim @ 19.05.2009. 17:06 ] @
A moze da se i posmatra po tome cije su zene lepse, sto su zene lepse, to su brakovi sigurniji :) mislim nema se ptrebe da se trazi druga
[ Horvat @ 19.05.2009. 17:10 ] @

sta je ovo?
[ mrle 011 @ 19.05.2009. 17:11 ] @
pa "izvor"
[ kelja @ 19.05.2009. 17:13 ] @
Citat:
A moze da se i posmatra po tome cije su zene lepse, sto su zene lepse, to su brakovi sigurniji mislim nema se ptrebe da se trazi druga

To nije tacno. Naucnici su utvrdili da privlacnost partnera nije dovoljan uslov za bracnu vernost.

Odnosno, svaleraju se i oni (one) sto imaju lepe zene/muzeve.

Ali, ljudi, vi se zaebavate, a ovako ozbiljna tema pokrenuta. Krajnje je vreme da se Srbi slože, umnože i obože, da na bismo nestali kao nacija.
Ko bi onda ispravljao svetske nepravde pored monitora i tastature, da NAS nema???

[ Ivan Dimkovic @ 19.05.2009. 17:28 ] @
Bogme, gledajuci ove statistike za Belorusiju zaista se bojim za buducnost - mislim, ako i drugovi Belorusi nestanu, sa sve Srbima - to ce biti tragican gubitak za slobodarstvo...
[ toplim @ 19.05.2009. 17:33 ] @
Indijke su 50 puta lepse od Svejdjanki. Pogledaj tabelu.onu plavu iznad.
[ zaraza @ 19.05.2009. 17:52 ] @
Citat:
Horvat: sta je ovo?


To je citat iz "Komunista" iz 1962. godine.
[ NicholasMetropolis @ 19.05.2009. 18:05 ] @
Citat:
Sopocanac: srbija ima 0.8 dece po bracnom paru a ne 1.8 i srpski natalitet se pogotovo smanji u poslednje cetiri godine a podatke ko sto vidis daju nasi demografi koji prate situaciju svake godine.


Prvi post citira početne podatke za Srbiju sa Kosovom i poredi ih sa današnjim podacima za Srbiju bez Kosova (što je 0.8). Ako hoće da bude konzistentan, onda je trebao i početne podatke da stavi za Srbiju bez Kosova. Inače Srbija bez Kosova ima stagnaciju populacije od kraja 70-ih, a pad je krenuo sredinom 80-ih.
[ Kosuth @ 19.05.2009. 18:11 ] @
Citat:
zaraza: To je citat iz "Komunista" iz 1962. godine.

Bilo bi chak veoma interesantno videti statistichke podatke o natalitetu iz tog doba....

No,braco i sestre ispod ove nashe "kape nebeske" problem nataliteta je veoma jednostavno reshiv...

A,znate kako?
[ zaraza @ 19.05.2009. 18:13 ] @
Citat:
Kosuth
No,braco i sestre ispod ove nashe "kape nebeske" problem nataliteta je veoma jednostavno reshiv...


Eh, kad bi to bilo tako lako, do sada bi nas bilo 500 000, najmanje......Jednostavno, sex ne resava problem nataliteta.
[ jablan @ 19.05.2009. 18:43 ] @
Citat:
zaraza: Jednostavno, sex ne resava problem nataliteta.

E al bi rešio problem ovolikih glupih tema na ES... ;)
[ Kosuth @ 19.05.2009. 18:47 ] @
@zaraza
A mislish da ga "tastatura" reshava...?

Ja sam svoje oduzhio poshteno,a nisam siguran da bi bilo tako da sam se u to vreme vishe "druzhio" sa tastaturom,a sva je sreca pa je nije ni bilo...nego..."udri bato".
[ zaraza @ 19.05.2009. 18:49 ] @
Citat:
Kosuth: @zaraza
A mislish da ga "tastatura" reshava...?

Ja sam svoje oduzhio poshteno,a nisam siguran da bi bilo tako da sam se u to vreme vishe "druzhio" sa tastaturom,a sva je sreca pa je nije ni bilo...nego..."udri bato".


Pa jel ti deca zive od vazduha?
[ Kosuth @ 19.05.2009. 18:51 ] @
Ne,nego od svog sopstvenog rada.
[ zaraza @ 19.05.2009. 18:52 ] @
eee, to je to....
al sigurno ih nisi dao u rudnik kad su imali 2 godine...
[ Kosuth @ 19.05.2009. 18:55 ] @
Nema tu nikakve filosofije i nije tu samo sex dovoljan.
Da bi se odluchio da imash decu,pored sexa mnogo su vazhnija mooda...
[ Ivan Dimkovic @ 19.05.2009. 19:08 ] @
Pored mooda je potrebno da zena takodje hoce da ima decu ;-)

Odavno je ustanovljeno da je stepen prirastaja u direktnoj korelaciji sa obrazovanjem zena. U sredinama gde zene ne idu u skolu, ima dece koliko hoces, jer je njima jedina svrha u zivotu da ih baja napuni semenkama i da radjaju decu - tamo gde zene imaju i neku skolu, hoce posao - imanje 3-4-5-oro dece ne ide tako lako :-)

[ Darko Nedeljković @ 19.05.2009. 19:15 ] @
Citat:
pa sluze da deca odrastaju uz oba roditelja, kao sto je to prirodno.

u USA se 70% prvih brakova zavrsava razvodom.
u drugom braku su sanse za razvod 85%.


Pa to je jos jedan argument protiv brakova - da deca ne prozivljavaju strahote razvoda.


Citat:
Ocigledno, stopa razvoda kao i stopa nataliteta imaju dosta toga sa stepenom edukacije zena i sa religioznoscu... Regije gde su zene vise obrazovane, i gde je religioznost slabija su obicno i regije sa visokom stopom razvoda i sa niskom stopom prirodnog prirastaja.

Ja bih to rekao na jos jedan nacin - natalitet opada sa rastom zenskih prava i opadanjem muskih prava u drustvu. Zsto? Pa protivprirodno je za muskarca da zena moze da ga hebe kako hoce a on otprilike sve sto sme da kaze je "da draga" i kad se postigne takva situacija natalitet nestaje.


Citat:
Krajnje je vreme da se Srbi slože, umnože i obože, da na bismo nestali kao nacija.

Otpisani smo kao Prle i Tihi.


[ Kosuth @ 19.05.2009. 19:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pored mooda je potrebno da zena takodje hoce da ima decu ;-)

Odavno je ustanovljeno da je stepen prirastaja u direktnoj korelaciji sa obrazovanjem zena. U sredinama gde zene ne idu u skolu, ima dece koliko hoces, jer je njima jedina svrha u zivotu da ih baja napuni semenkama i da radjaju decu - tamo gde zene imaju i neku skolu, hoce posao - imanje 3-4-5-oro dece ne ide tako lako :-)

Jel' ovako bolje:"mooda"?
Fala bogu da se podrazumeva da i zhena treba da ima "mooda" za tako neshto i pored toga shto je obrazovana i solidno zaposlena,rodila mi je troje,tako da nisam bash siguran u celu prichu...
Pre ce biti da se isuvishe "gleda televizija" i od svega shto se tamo vidi mladi postavljaju sebi pogreshne repere...
[ Miroslav Jeftić @ 19.05.2009. 19:39 ] @
Da, televizija i video igre načisto pokvariše omladinu.
[ Bata @ 19.05.2009. 20:05 ] @
Pa sta ako nestane Srba ?!?
Evo ja sam Srbin, i nemam nista od toga.
Ako i imam neke probleme u zivotu, a imam ih velikih, njima su uzrok:
1. Ja
2. Drugi ljudi oko mene
3. prilike

I sve tri vrste uzroka su srpske nacionalnosti i porekla.


Vec je receno, na planeti nas ima 6milijardi i sve vise, to ce kad-tad da pukne, na ovaj ili onaj nacin
(ja glasam za pandemiju, "cistije" je nego rat, i pravednije, ako tako nesto(pravda) postoji)


Koliko samo imate problema u zivotu kojima su objektivno uzrok vasi roditelji, to jest njihove precenjene mogucnosti,
i optimizam kojim su uletali u roditeljstvo, a da nisu pre toga obezbedili neke stvari ?
(Srbija je ovo, svi imamo takvu pricu, bar malu...)

Koliko vas ima koji su od detinjstva prevrtali ocima kada bi im matori pricali onu pricu
"...mi kad smo bili deca isli smo bez dorucka peske pet kilometara u skolu u krpenim cipelama, a pre toga smo nahranili kravu i svinju(jednina)..."
i u sebi se pitali zasto to moramo da slusamo, kakve to ima veze sa nasim zivotom, zabole me, sto ste to radili...


Poenta ovoga svega sto sam napisao je, zivi za sebe i svoj interes i zadovoljstvo, jer medalju neces dobiti nizasta,
a i ako je dobijes, na leba ne mozes da je namazes, mozes samo dupe da zapusis.
[ Kosuth @ 19.05.2009. 20:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic

Odavno je ustanovljeno da je stepen prirastaja u direktnoj korelaciji sa obrazovanjem zena.

Po svemu sudeci onda se mozhe zakljuchiti da su nashe zene najobrazovanije i najemancipovanije na svetu?!?!
[ germanchc @ 19.05.2009. 21:00 ] @
A mozda malo ima veze i sa time sto je kod nas omiljeni nacin kontracepcije "interuptus" pa kada to ne uspe (a to je vrlo cesto) idi mala na abortus :( , jeftina zabava za decicu koja nece da kupe fuking kondom....pa onda malo-malo pa cujem neke nebuloze za piliule i to od obrazovanih ljudi , cak i nekih doktora koji verovatno rade jos po programu iz sezdeset i neke godine i nisu se ni malo usavrsavali..hajde ako nekoga ne mrzi da pogleda koliki je procenat zena u nemackoj (ili slicno) "on the pill" a koliko kod nas ?

nevezano bas za samu temu ali i od pola ljudi koje znam njihovu decu cuvaju i izdrzavaju baba i deda...a oni nastavljaju zivotom koji su vodili do tada sto mi nije bas normalno, i jos jedna bitna stvaka: pitanje koliko bi se zaista dece rodilo u srbiji da se izuzme faktor "slucajne trudnoce" i faktor "brinuce neko drugi o detetu" ..?
[ Flo33 @ 19.05.2009. 21:12 ] @
Ma dajte ljudi, kakva emancipacija? Emancipacija je usavršavanje svog teoretskog i praktičnog znanja i shvatanje sebe kao 1/7.000.000.000 deo sveta. Naše, a i velika većina žena gore navedenih su samo sebične. Tako i muškarci. I naravno da ima veze sa standardom, jer čim imaš više opcija za svoj život, biraš onu koja odgovara tvom dupetu.

Govorim lično za sebe, imam uslova za decu. Za više dece. Ali sam sebičan, kao i moja devojka, i sve odlažemo za sledeću godinu, ''još je rano'', ''još samo ovo''...

A i ko spomenu ''Sex i grad'' ima i toga, ne toliko sama serija, već način života prikazam tamo. Svi to žele.

Još jedan glas za pandemiju.
[ Kosuth @ 19.05.2009. 21:22 ] @
Citat:
Još jedan glas za pandemiju.

Sa ili bez "glasa",2012.-ta se priblizhava...
[ zaraza @ 19.05.2009. 21:23 ] @
Citat:
Kosuth: Sa ili bez "glasa",2012.-ta se priblizhava...


Stvarno.
Jedva cekam Olimpijadu.
[ Miroslav Jeftić @ 19.05.2009. 21:42 ] @
Citat:
Flo33
Govorim lično za sebe, imam uslova za decu. Za više dece. Ali sam sebičan, kao i moja devojka, i sve odlažemo za sledeću godinu, ''još je rano'', ''još samo ovo''...


Ne vidim zašto je to sebično? Decu bi (valjda) trebalo da imaju oni koji to zaista žele, a ne koji ih imaju da bi ih imali, tj. "zato što svi imaju", "da bi bilo više Srba" ili već neki drugi besmisleni razlog (da izostavimo trenutno one kojima se "desilo" iako su "pazili").
[ germanchc @ 19.05.2009. 21:49 ] @
second that :) . ali ipak ovakav stav nemoj da iznosis u okruzenju gde ima vise zenskih osoba preko 25-30g... nije bas popularan :)
[ Ivan Dimkovic @ 19.05.2009. 21:52 ] @
Citat:
Sopocanac
ma ceo sistem je pogresan. bioloski zena treba da pocne da radja do najkasnije 25 godina ,a kod nas zene studiraju do negde 28-30 udaju se u 33 i posle naravno ne mogu da rode vise dece nego rode jedno jedino na jedvite jade i yebu muzu mater ako predlozi da imaju jos jedno .


Odlicno - ugradi sebi matericu i jajnike pa se razmnozavaj. Mislim super je to - "zene treba da pocnu da radjaju do 25" pa da nakote 3-4-5 dece, ali sve je to super posto ti nemas problem sa tim, nisi zensko :-)

Ima jedna izreka "lako je tudjim... gloginje mlatiti" koja se u ovom slucaju moze preformulisati u "lako je tudjom... decu radjati" :-)

Citat:
Flo33
Ma dajte ljudi, kakva emancipacija? Emancipacija je usavršavanje svog teoretskog i praktičnog znanja i shvatanje sebe kao 1/7.000.000.000 deo sveta. Naše, a i velika većina žena gore navedenih su samo sebične. Tako i muškarci. I naravno da ima veze sa standardom, jer čim imaš više opcija za svoj život, biraš onu koja odgovara tvom dupetu.


Pa nije bas tako - imas bogatih drustava, tipa razni Emirati, gde se i dalje jako puno kote - posto je muskarac bog i batina, zena ne zna da cita i pise - i nema frke, sta ima da se tu razmislja.... semenke i uzivaj.

Fora je u tome da skokom obrazovanja zena skace njihov procenat zaposlenosti - a stalni posao i karijera nisu bas kompatibilni sa imanjem puno dece - naravno i sebicnost bogatijih drustava tu ima uticaj - ali to je prvenstveno zbog toga sto bogatija drustva nemaju problem izdrzavanja kada omatoris - nekada davno su deca bila "penziono osiguranje", tj. neko ko ce da te cuva kad si mator...

Tako da, kada neko nema taj problem - dosta cesto zeli pre da ulozi pare u nekakva putovanja, auto - nego u odricanje radi dece. Tako je kako je - to je posledica vremena.


[ Flo33 @ 19.05.2009. 22:04 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Ne vidim zašto je to sebično? Decu bi (valjda) trebalo da imaju oni koji to zaista žele, a ne koji ih imaju da bi ih imali, tj. "zato što svi imaju", "da bi bilo više Srba" ili već neki drugi besmisleni razlog (da izostavimo trenutno one kojima se "desilo" iako su "pazili"). :)


Ja želim, i moja devojka želi. Ali ''ne sad'' ;)

Zvuči poznato?

Citat:
Ivan Dimkovic: Pa nije bas tako - imas bogatih drustava, tipa razni Emirati, gde se i dalje jako puno kote - posto je muskarac bog i batina, zena ne zna da cita i pise - i nema frke, sta ima da se tu razmislja.... semenke i uzivaj.



Da, slažem se, ali da preskočimo društva u kojima žene i služe samo za razmnožavanje. Tj da rađaju. Iako su bogati, nagli skok standarda nije praćen skokom ''emancipacije''.

I apsolutno se slažem da je to posledica vremena. Ali ću ostaviti kao najveći razlog sebičnost, koja se ne odnosi samo na stvaranje porodice, nego na ceo život.
[ NoneVi @ 19.05.2009. 22:36 ] @
Citat:
Sopocanac: ma ceo sistem je pogresan. bioloski zena treba da pocne da radja do najkasnije 25 godina ,a kod nas zene studiraju do negde 28-30 udaju se u 33 i posle naravno ne mogu da rode vise dece nego rode jedno jedino na jedvite jade i yebu muzu mater ako predlozi da imaju jos jedno .

pa vidis da 800.000 parova uopste ne moze da ima decu, a razlog tome je upravo kasno stupanje u brak - ne toliko kod muskaraca nego kod zena. zena mora da se uda do 25 god i kraj price muskarac moze i kasnije , i njemu takodje opada broj spermatozoida u spermi al opet sto akze nas narod iz vise puta mora da pogodi pa makar gadjao najgore ;) . citao sam negde da je kod zene 800-1000 puta teze da ostane u drugom stanju posle 30te godine ako radja prvo dete nego kada prvo radja u dobi od 20-250. sve u svemu ko sto rece dimkovic emancipacija zena je direktno povezana sa ntalitetom i sto su zene vise nalik seriji seks i grad to je propast tog naroda veca....

sta da kazes za srpska sela u raskoj oblasti odakle su sve zene pobegle i nece zive da se udaju za momke koji tu zive pa su oni prinudjeni da dovode albanke iz okoline skadra ?

zato srbija propada i propadace .....


sada se u srbiji desava cistiliste

porodice sa zenama koje razmisljaju "moderno" ce da se bioloski ugase a ostace porodice ovih srba koji su tradicionalno vaspitani....

to ce se desiti za najdalje 4 generacije , broj srba mozda spadne na milion al posle toga ce krenuti da raste....

sve sto je lose i treba da izumre


Dobro došli u 1859 godinu. J*** te u kom ti svetu živiš
[ _andjela_ @ 20.05.2009. 00:23 ] @
Ivan Dimkovic je sam napisao razlog zasto je najlakse da muskarci razmisljaju za zene:

Citat:
Odavno je ustanovljeno da je stepen prirastaja u direktnoj korelaciji sa obrazovanjem zena. U sredinama gde zene ne idu u skolu, ima dece koliko hoces, jer je njima jedina svrha u zivotu da ih baja napuni semenkama i da radjaju decu - tamo gde zene imaju i neku skolu, hoce posao - imanje 3-4-5-oro dece ne ide tako lako :-)

Pa nije bas tako - imas bogatih drustava, tipa razni Emirati, gde se i dalje jako puno kote - posto je muskarac bog i batina, zena ne zna da cita i pise - i nema frke, sta ima da se tu razmislja.... semenke i uzivaj.


Da se najezis.

Zene u Emiratima itekako znaju da citaju i pisu Ivane, i radjaju decu cak i u sred fakulteta i doktorata, i ima ko da im cuva decu. I zavrsavaju te fakultete i doktorate. Porodicno pitanje egzistencije je reseno - ili same rade ili i one i muzevi rade ili muzevi rade, ili drugi rade za njihove porodice. Egzistencijalno pitanje u Srbiji nije reseno, pogotovo sa mentalitetom da je normalno (i da se stavise podrazumeva) za zenu da potpise ugovor o raskidanju radnog sporazuma u istom trenutku kada pise ugovor o sporazumu da radi na istoj poziciji. Nije normalno ni za muskarca, a kamoli za zenu. Na trudnice se gleda kao da su bukvalno u drugom stanju - tj. bolesne, i otpisane jer zamisli - radjaju decu. :) A to sve dolazi od ljudi koje i sami imaju majke koje su ih rodile, pa se upitas - gde su ti rasli?

Ovo nije kritika, nego opservacija:

Decaci i dalje ostaju deca, normalno je da se provode sati igrajuci igrice, prati se pink i reality show kultura; lakse se olesiti alkoholom ili kakvom droga bombonom, nego se olesiti od redovnog (ili prevremenog) zavrsavanja skole ili rada. Koncept vojske prevazidjen, pa se prati moda civilne sluzbe - a sami svoj ambijent vecina muskaraca nije u stanju ili zainteresovano ocistiti. Ko nije odrastao kod kuce, tek mu se ukida prilika da odraste u redovnoj vojsci, ma kako gledali na to. Otprilike sve ovo se desava u periodu izmedju 0 i 18.

I ma koliko se smejali na poruku koju je ostavi Sopocanac, ima dosta istine u tome. Ne bih da se slazem sa ovim: '**** muzu mater ako predlozi da imaju jos jedno', jer cesto zene zele vise dece, a muzevi razmisljaju 'nema se novca' ili 'dosta mi je'. Tako da nije sve kao sto ti se predstavlja. Za stvaranje porodice treba dosta novca, pogotovo vece.

Sopocanac je pisao o zeni posle tridesete, a evo malo i o muskarcima: kvalitet sperme opada kod starijih muskaraca. Znaci, onaj DNK koji se proizvede vremenom biva ostecen (sto je i normalno u procesu starenja) i onda je i samim tim povecan broj dece koji imaju manji IQ, cak i kada je zena mlada i zdrava.

Sto se tice diskusije o zenama i zavrsavanju skole, izvini Sopocanac, ali ja nigde nisam videla da skolski sistem dozvoljava napredovanje i prelazak materije u nesto brzem roku, nego svi moraju zajedno, cak i kad im to nije u interesu. Nije problem za svakog, ali je problem za dobar procenat studenata, i to naravno pojede godine, hteo ti to prihvatiti ili ne.
[ kelja @ 20.05.2009. 00:32 ] @
Citat:
Decaci i dalje ostaju deca, normalno je da se provode sati igrajuci igrice, prati se pink i reality show kultura; lakse se olesiti alkoholom ili kakvom droga bombonom, nego se olesiti od redovnog (ili prevremenog) zavrsavanja skole ili rada. Koncept vojske prevazidjen, pa se prati moda civilne sluzbe - a sami svoj ambijent vecina muskaraca nije u stanju ili zainteresovano ocistiti. Ko nije odrastao kod kuce, tek mu se ukida prilika da odraste u redovnoj vojsci, ma kako gledali na to. Otprilike sve ovo se desava u periodu izmedju 0 i 18.

I ma koliko se smejali na poruku koju je ostavi Sopocanac, ima dosta istine u tome.

Stvarno, da se najezis...



Pa, naravno, vojska napravi coveka!!! To je ta poslednja karika u vaspitnom lancu...

Ne mogu da verujem sta neki ljudi pisu, i pitam se da li zasita misle to sto pisu, ili je neka zajebancija i provokacija, neki psiholoski eksperiment u pitanju.



[Ovu poruku je menjao kelja dana 20.05.2009. u 02:27 GMT+1]
[ pctel @ 20.05.2009. 07:12 ] @
Citat:
kelja: Stvarno, da se najezis...



Pa, naravno, vojska napravi coveka!!! To je ta poslednja karika u vaspitnom lancu...

Ima primera kad je to prva karika.
[ Miroslav Jeftić @ 20.05.2009. 07:34 ] @
Citat:
Flo33: Ja želim, i moja devojka želi. Ali ''ne sad''

Zvuči poznato?


Meni to više zvuči kao "želim, ali ne baš toliko". Naravno, ne mislim ništa loše pod tim.
[ stil @ 20.05.2009. 07:52 ] @
B92 - Život - Vesti - Telenovele krive za pad nataliteta :)
[ gleb @ 20.05.2009. 08:59 ] @
Napuni semenkama…
To je kako mali djokica zamislja. Ne znam bas da se pod pretnjom puske udaju. I radjaju decu.

A mi jesmo zarazeni tim ‘nacinom zivota’ koji nam serviraju sa teveja. Instant kultura, sad i odmah, ako moze bez truda.
Dugo sam mislio da je kriza uzrok ali nisam vise uveren. Negde procitah da natalitet ni u najboljim godinama 70-80tih nije bio sjajan.
Onda nije kriza. Vec je system vrednosti.
Jednostavno porodica, deca i sve sto uz to ide, pre svega odgovornost, ne odgovara vecini.
Nema spavanja do podne.
A nije samo to. Neka neverovanta lenjost, sebicluk i bahatost se uvukla medj’ nas.
Nema dana da nisam zgrozen bezobrazlukom, kao npr juce.
Kroz jednosmernu ulicu u suprotnom pravcu ide auto, dve ‘ribe’ u kolima, kao montirane. Uska ulica na vozdovcu, deca se igraju, prolaznici. Ja im dobacim – cini mi se da je ovo jednosmerna, na sta ‘riba’ odgovori – pa jeste. I smeje se.
Dodala je gas cim je videla moj izraz lica. I srecom pobegla, jer po prvi put u zivotu bi nekoj pripalio samar samo tako.

I takva ce nekom da bude majka? Ta ima mozga?

Glup primer reci cete. Ne nije. Takve gledam svaki dan. I slusam na poslu, i poslednja tema koja bi se ikada pomenula je porodica, brak, buducnost. Ili ono osnovno – sta sutra?
Jer od sutra ima samo nove cipelice za ‘samo 200eurica’ dok ona radi za malkice vise.

Pljujem na zene? Pa da. Takvo ponasanje nisam nigde video. I da, vecina kod nas je takva, svidelo se to nekom ili ne.
To i A.Rajs pominje, sto dugo nisam prihvatao ali ispada da jeste tako.

A muskarci? Pa sa kim oni da prave porodicu? Zensko treba to da zeli, a ne muskarac da je u to ubedjuje.
Ili da saceka njenu 35-tu i da joj bude poslednji vozic.

Ko je malo proputovao, moze da uporedi i zna o cemu govorim.
Nije dovoljno da se ‘okreci’ i natakne na stikle, treba da zna i da ume.

Nase ne umeju.
[ zaraza @ 20.05.2009. 09:09 ] @
Citat:

A muskarci?


Ni muskarci nisu bolji po tom pitanju.
[ Flo33 @ 20.05.2009. 09:46 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Meni to više zvuči kao "želim, ali ne baš toliko". :D Naravno, ne mislim ništa loše pod tim. :)


Pa upravo...

Andjela, nikako ne treba prebacivati loptu sa jednog pola na drugi. Svi su krivi. I decaci i devojcice. Glavni problem naseg drustva je kao sto je naveo Gleb, plus bih dodao da nas narod zivi u nekim iluzijama ceo zivot. Zene imaju neke svoje, muskarci svoje, i vecinom nerealne iluzije. Nikako da shvate da bolji zivot stvaraju sami..
[ germanchc @ 20.05.2009. 10:05 ] @
Citat:
pctel: Ima primera kad je to prva karika.


ne bih rekao da je taj oblik da kazes "discipline" i stvaranje radnih navika dobra vaspitna mera, mozda je bio odgovarajuci za socijalisticki sistem a sada u ovo vreme nije nikakav pozitivan aspekt.... sta to radi od coveka imate kao primer na onima iz sremske kamenice i sl. , osoba koja slepo slusa nadredjenog i ima radne navike ali zato sa druge strane vrlo rade namece "silom" sebe kao autoritet svima za koje misli da moze (mlati zenu jer to moze, ulazi cesto u konflikte jer se krije iz znacke i to moze, zloupotrebljava polozaj kada god to moze) .

ako je neko 18 godina rastao u krelca tesko ce ga 9 meseci vojske preokrenuti (po sadasnjim uslovima mislim da ce napraviti cak jos veceg krelca)
[ Lesli Eldridz @ 20.05.2009. 10:06 ] @
Citat:
gleb: Napuni semenkama…
To je kako mali djokica zamislja. Ne znam bas da se pod pretnjom puske udaju. I radjaju decu.

A mi jesmo zarazeni tim ‘nacinom zivota’ koji nam serviraju sa teveja. Instant kultura, sad i odmah, ako moze bez truda.
Dugo sam mislio da je kriza uzrok ali nisam vise uveren. Negde procitah da natalitet ni u najboljim godinama 70-80tih nije bio sjajan.
Onda nije kriza. Vec je system vrednosti.
Jednostavno porodica, deca i sve sto uz to ide, pre svega odgovornost, ne odgovara vecini.
Nema spavanja do podne.
A nije samo to. Neka neverovanta lenjost, sebicluk i bahatost se uvukla medj’ nas.
Nema dana da nisam zgrozen bezobrazlukom, kao npr juce.
Kroz jednosmernu ulicu u suprotnom pravcu ide auto, dve ‘ribe’ u kolima, kao montirane. Uska ulica na vozdovcu, deca se igraju, prolaznici. Ja im dobacim – cini mi se da je ovo jednosmerna, na sta ‘riba’ odgovori – pa jeste. I smeje se.
Dodala je gas cim je videla moj izraz lica. I srecom pobegla, jer po prvi put u zivotu bi nekoj pripalio samar samo tako.

I takva ce nekom da bude majka? Ta ima mozga?

Glup primer reci cete. Ne nije. Takve gledam svaki dan. I slusam na poslu, i poslednja tema koja bi se ikada pomenula je porodica, brak, buducnost. Ili ono osnovno – sta sutra?
Jer od sutra ima samo nove cipelice za ‘samo 200eurica’ dok ona radi za malkice vise.

Pljujem na zene? Pa da. Takvo ponasanje nisam nigde video. I da, vecina kod nas je takva, svidelo se to nekom ili ne.
To i A.Rajs pominje, sto dugo nisam prihvatao ali ispada da jeste tako.

A muskarci? Pa sa kim oni da prave porodicu? Zensko treba to da zeli, a ne muskarac da je u to ubedjuje.
Ili da saceka njenu 35-tu i da joj bude poslednji vozic.

Ko je malo proputovao, moze da uporedi i zna o cemu govorim.
Nije dovoljno da se ‘okreci’ i natakne na stikle, treba da zna i da ume.

Nase ne umeju.

Tacno, sve je to stoka, i musko i zensko, od takvih porod nije potreban ni jednoj zemlji, nego takvi treba da pocrkaju. Gde ce kruska da padne nego ispod kruske pa ce takvi kao sto su ovi i deca da im budu, ako ne i gora.
[ _andjela_ @ 20.05.2009. 13:37 ] @

kelja,

Nemoj da se flekas. Uzmi lavor.


gleb,

Citat:

Kroz jednosmernu ulicu u suprotnom pravcu ide auto, dve ‘ribe’ u kolima, kao montirane. Uska ulica na vozdovcu, deca se igraju, prolaznici. Ja im dobacim – cini mi se da je ovo jednosmerna, na sta ‘riba’ odgovori – pa jeste. I smeje se.
Dodala je gas cim je videla moj izraz lica. I srecom pobegla, jer po prvi put u zivotu bi nekoj pripalio samar samo tako.

I takva ce nekom da bude majka? Ta ima mozga?


Ti si bas romanticna osoba. Sem imena domacih i divljih zivotinja (macka, pile, krava, riba, treba), i fizicke potrebe da nekom pokazes pravdu, da li postoji jos neki nacin kojim sarmiras osobe suprotnog pola? 'Po prvi put', jer ti se do sada nije ukazala prilika?

Citat:
Takve gledam svaki dan. I slusam na poslu, i poslednja tema koja bi se ikada pomenula je porodica, brak, buducnost. Ili ono osnovno – sta sutra?


Predlazem manje gledanja onih za koje nisi zainteresovan, manje prisluskivanja, manje dobacivanja i vise akcije – tj. da pridjes onoj koja te zanima. I naravno, da ti pozelim da se zaljubis, pa ces imati manje vremena da se brines o montazi. :) Valjda neces da je ispljujes pri prvom susretu.


Flo33,

Izvini, ali kakvo prebacivanje vidis u obicnoj opservaciji?

U proteklih par godina, pink kultura se prosirila na prostore bivsih SFRJ republika, i to se gleda kao normalan potez u njihovim knjigama, iz poslovnog ugla. A tokom tih istih godina, povecao se broj mladih ljudi koji bivaju inficirani pink tifusom, sto se opet gleda kao nenormalna konsekvenca, iz zdravstvenog ugla. Linija sazrevanja se pomera prema gore, a deci se sve ranije i ranije pomera linija kada im je svakodnevno dostupno raznorazno nasilje, cemer i jad preko tele ekrana. Kada upitas bilo kog roditelja da li bi odveli svoje dete u neku mracnu ulicu i dopustili da im neko mlati njihovo dete, dobio bi cudne poglede i pitanja - 'da li si ti zdrav, kad tako pricas?'; a opet, ti isti roditelji izaberu da ukljuce programe koje rade iste stvari njihovoj deci, i to sve u ugodnosti porodicnog doma.

Specificno za musku populaciju, iako se linija sazrevanja pomera prema gore, nije bas da cujes da devojke cesto traze zrele zelene jabuke. Jedini uspesan koncept zrele zelene jabuke je onaj u smislu Granny Smith.

Citat:
A i ko spomenu ''Sex i grad'' ima i toga, ne toliko sama serija, već način života prikazam tamo. Svi to žele.


Neka hvala, nisu svi zainteresovani da zive njihovim zivotom. Ako ti nije promaklo, jeftina serija, dobar marketing.


germanchc,

Pa od svih primera ti si izabrao tipove iz Kamenice i patologiju po pitanju razvoja? I nije bas da razumem da si u citavoj prici izabrao vojsku kao fiks ideju oko koje se sve vrti. To je samo jedna stvar u nizu.

Citat:
ne bih rekao da je taj oblik da kazes "discipline" i stvaranje radnih navika dobra vaspitna mera, mozda je bio odgovarajuci za socijalisticki sistem a sada u ovo vreme nije nikakav pozitivan aspekt....

Pa u kulturi jedne male Srbije, cak i pre socijalizma, odlazak u vojsku se gledao kao vazan aspekt u odrastanju. I veseo i tuzan u isto vreme. Vreme provedeno van komfort-zone jeste veoma pozitivan aspekt vojske, verovao ili ne.
[ Miroslav Jeftić @ 20.05.2009. 13:59 ] @
Radije ne verujem ženskim osobama koje pominju pozitivne aspekte vojske, što kaže Ivan gloginje i mlaćenje...
[ pctel @ 20.05.2009. 14:07 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Radije ne verujem ženskim osobama koje pominju pozitivne aspekte vojske, što kaže Ivan gloginje i mlaćenje... :p

Zene zasigurno imaju i vece izazove u zivotu nego sto je vojska. Dobro, neke i nemaju.
[ Ivan Dimkovic @ 20.05.2009. 14:10 ] @
Nema veceg dokaza o totalnoj iskrivljenosti svega kada na ovoj temi zene savetuju muskarce vojsci a muskarci zene o trudnoci... :-)

Mislim, sve je to lepo, politicka korektnost, ravnopravnost polova i tako to... ali ovo je vec suludo :)

Nego ono sto meni nije nikako jasno kod ljudi kao sto je gleb, sto bi da prevaspitava nekog... A zasto vi imate toliku zelju da menjate druge ljude? Jel vam brani neko da imate / nemate decu? Ne. Tvoj organ, tvoja slobodica sta ces sa njim da radis - primeti da je za decu potrebno dvoje, pa moras naci i saputnicu koja se slaze sa tvojim idejama...

Odakle tebi pravo uopste da samaras nekog? Kako bi bilo da tebe neko jaci odalami zato sto mu se ne svidja sto si presao ulicu na crveno? Ako ti smeta sto su devojke vozile van propisa, sto nisi zapisao broj tablica i prijavio MUP-u? Nije tvoj posao da delis pravdu - jos manje sa samarima.


[ Miroslav Jeftić @ 20.05.2009. 14:20 ] @
Citat:
pctel: Zene zasigurno imaju i vece izazove u zivotu nego sto je vojska. Dobro, neke i nemaju.


Zasigurno ni meni (a pretpostavljam ni ostalima) vojska nije najveći izazov u životu.
[ germanchc @ 20.05.2009. 15:24 ] @
Citat:
_andjela_

Pa od svih primera ti si izabrao tipove iz Kamenice i patologiju po pitanju razvoja? I nije bas da razumem da si u citavoj prici izabrao vojsku kao fiks ideju oko koje se sve vrti. To je samo jedna stvar u nizu.

Pa u kulturi jedne male Srbije, cak i pre socijalizma, odlazak u vojsku se gledao kao vazan aspekt u odrastanju. I veseo i tuzan u isto vreme. Vreme provedeno van komfort-zone jeste veoma pozitivan aspekt vojske, verovao ili ne.


jeste, jer je o vojsci i drill-u koji se sprovodi u njoj bilo reci kao faktoru koji je pozitivan vaspitni metod po zivot mladog coveka... sremska kamenica jeste malo drugacija ali koristi se isti metod samo u duzem trajanju , psihicko i fizicko razbijanje coveka koje se provodi cistim nametanjem sile i samo sile.....zatim istom tom silom nametanje postovanja lanca komande tj autoriteta. i naravno socijalisticki metod da nikada ne treba razmisljati svojom glavom nego jednoumlje je zakon i na kraju dolazimo do toga da se simbolicnim davanjem uniforme taj autoritet prenosi na malodog coveka koji je naucio najboljim mogucim metodom sta se postize grubom demonstracijom sile i kako je najbolje za tebe u zivotu da se postavis kao autoritet jer ces u dragacijoj varijanti uvek biti na dnu.Logicno ta demonstracija sile se posle prenosi i van "kolektiva" na kucu,zenu,komsije,decu itd....

Sto se tice kulture u Srbiji ... hebes kulturu ako znamo da su u proslosti decaci bas lepo odrastali u istoj toj vojsci tako sto su bili topovsko meso, neki su sada na grobljima neki imaju psihicke probleme, vojska koriscena za PR slobe i njegove bolesne zene,za vreme tita isto "oficiri dobijali stanove za to sto vicu pali na manevrima" i sada se koristi za isto to da bi penzosi tripovali "kako smo jaki"... pa koji ce nam onda uopste... iz licnog iskustva ja sam bio u vojsci (regularnoj), pa tu ipak imam malo vise first hand experience od tebe, tako da cu ti prvo reci o toj konfort zoni koju pominjes..... onaj ko je ima , taj nece ni ici u vojsku da li tako sto podmaze nekog ili "sredi" iznajmljeni stan .. totalno nebitno jer sa druge strane u vojsci definitivno nece nista nauciti osim toga kako da izgubi dragocenih godinu dana zivota (wtf. imam da radim za 3000evra godisnje nego da radim za dzaba) i naravno naucice kako nam je sistem otisao na samo dno... a ovo civilno sluzenje je jos veci robovlasnicki sistem ali hajde da idemo mnogo off. ...
[ _andjela_ @ 20.05.2009. 15:32 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Zasigurno ni meni (a pretpostavljam ni ostalima) vojska nije najveći izazov u životu. ;)

Zasigurno niko nije rekao da treba da ti bude. Tvoj je izbor sta ces izabrati.

Citat:
Radije ne verujem ženskim osobama koje pominju pozitivne aspekte vojske, što kaže Ivan gloginje i mlaćenje...

Slazem se. Nema svrhe da nesto radis ako i sam gledas na to drugacije.

Citat:
Ivan Dimkovic: Nema veceg dokaza o totalnoj iskrivljenosti svega kada na ovoj temi zene savetuju muskarce vojsci a muskarci zene o trudnoci... :-)

Cek, dokaz o iskrivljenosti ako gledas stvari drugacije? Nekada davno to se zvalo 'necije misljenje'. Kakvi dokazi, kakva analiza. I kakvi sad 'saveti'? Nije ovo onlajn bejbisiting servis, niti 'Draga Saveta, sta da radim' novela. Uopste, sama populacija ES-a (en masse) - 90%+ muskarci, pa mozda je i zbog toga takav odbrambeni stav. Cim napises nesto sto nije u sablonu, svi trce da ti ukazu na nepravilnost. :)

[ Ivan Dimkovic @ 20.05.2009. 15:37 ] @
Vidi, ovaj, kako da ti kazem - kada vidim da na sajtu koga cine 90% muskarci deo njih krene da prica o savetima kako zene treba da se ponasaju u pogledu trudnoce... sta da mislim?

Mislim, jasno je da je misljenje ko dupe - svako ga ima i, naravno, ima pravo da ga iznese, ali nije li ti malo neobicno da postoji tolika zainteresovanost za nesto sto niko od njih ni u teoriji ne moze da iskusi? :-)

Ista stvar i za tvoj komentar o vojsci - totalno je smesno citati kako jedni druge optuzuju za nesto sto su oni proglasili za problem: tebi su problem nezreli muskarci, posto ne idu u vojsku - a njima su problem iskvarene zene... :-) Fakat je da je moderni svet postao isuvise sebican i zasticen socijalnim servisima tako da im primalni instinkti za produzenjem vrste nisu vise primarna stvar u zivotu.... i to nema puno veze sa vojskama ili sa "sex & city".

Face it - prirodni prirastaj je gotovo po pravilu nizak u razvijenim sredinama, cak i USA koja je retka razvijena drzava za pozitivnim prirastajem to jeste zahvaljujuci ogromnoj Latino i crnacnoj populaciji koja je en-masse siromasnija i manje obrazovana.

Ako zelite da resite "problem" - ukinite skole, ukinite penzije. I ljudi ce se vratiti primarnoj porodici, primarnoj podeli uloga i, naravno, toni dece... znate ono, muskarac lovac, zena koja radja i cuva decu... idila :)
[ _andjela_ @ 20.05.2009. 16:07 ] @
germanch,

Wtf, u jednoj temi covek krivi Slobodana za sve, u ovoj temi okupiranost socijalizmom i Slobodanom ponovo, u trecoj temi manevrisanje u smislu naprednih stranaka...

Ovo me sve podseca na prvu lekciju u vezi bolesti i zdravstva u Srbiji. Bolest se zove politika.

Kakvo radjanje dece, kakvo interesovanje za napredak u drustvu - ko o cemu, bitno je da se razvlaci harmonika o politici.

Tvoja poruka ima dosta zajednicko sa citavom temom o civilnom sluzenju vojske u Srbiji, pa si slobodan da nastavis diskusiju na toj platformi. Moguce je da ce biti vise zainteresovanih za busanje u grudi.

Ako nema postovanja lanca komande u vojsci, sve ode u toalet. Toliko o tome.

Neko brani grad dok sedi u tvrdjavi, a neko je ispred, na terenu. Dopusti da se tvoja slika vojske razlikuje od slike drugih ljudi, jer zivis svoj zivot, ali ne i njihov.

Sto se tice first hand iskustva i nadmetanja, izaberi suparnika, ovde nema petlica.

Sasvim mi je dovoljno sto vidim ostatke pradedovine i dedovine, spaljene tokom Drugog svetskog rata i nedavnog-modernog-'civilnog'. Sasvim mi je dovoljno da idem na sahrane ili grobove ljudi koje volim, a koji su otisli u istim. Sasvim mi je dovoljno da se pitam cemu geleri u stomaku rodjaka koji je bio u osnovnoj skoli kad je pala bomba, jer su se deca vracala iz skole u grupama, pa ih je bilo lakse ciljati. Sasvim mi je dovoljno da hodam kroz minsko polje, ili da putujem vojnim avionom, ili kroz koridore. Sasvim mi je dovoljno sto je vatromet bio zamenjen raketama, da osvetli nebo.

Na Balkanu nije bilo nijedne generacije a da je nije rat okrznuo. I da, moguce je da zbog svega toga delim drugacije misljenje o vojsci. Slazem se da je tvoj dozivljaj vojske bio drugaciji.

[ _andjela_ @ 20.05.2009. 16:23 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Vidi, ovaj, kako da ti kazem - kada vidim da na sajtu koga cine 90% muskarci deo njih krene da prica o savetima kako zene treba da se ponasaju u pogledu trudnoce... sta da mislim?

Deo - tipa...svi? I sta da mislis? Ne znam. Sam izaberi. Ja bih prvo pitala da li imaju devojke ili zene kad toliko brinu o natalitetu. Aktivno ucestvovanje u planiranju porodice donosi mnogo vise poena od pisanja; tj. vise dece.

Citat:
Ista stvar i za tvoj komentar o vojsci - totalno je smesno citati kako jedni druge optuzuju za nesto sto su oni proglasili za problem: tebi su problem nezreli muskarci, posto ne idu u vojsku - a njima su problem iskvarene zene... :-)

Ako postoje svi ti 'nezreli muskarci', koji 'ne idu u vojsku', gde pise da su na optuzenickoj klupi? Ko ih stavlja tamo? Opservacija da postoje ni u kom slucaju nije zakacka da se stave na bilo kakvu klupu.

A pazi stvar: 'kako jedni druge optuzuju'...oke, a koga vidis od zenske populacije da ucestvuje, sem jedne osobe?

E da...hajde napisi 'dzamahirija', pa da zakljucamo temu. :)
[ stil @ 20.05.2009. 16:49 ] @
Pitam se da li je Marko M. isao u vojsku ? Odnosno u ratove koje je tata oranizovao. Mislim da nije, bavio se "pametnijim" poslom, nekakvim sleperima i tako. So ...
[ stil @ 20.05.2009. 16:49 ] @
Pitam se da li je Marko M. isao u vojsku ? Odnosno u ratove koje je tata oranizovao. Mislim da nije, bavio se "pametnijim" poslom, nekakvim sleperima i tako. So ...
[ germanchc @ 20.05.2009. 16:52 ] @
andjela,

:) srpska vojska je ne samo za vreme slobe nego i mnogo pre njega bila jedan vrlo rizican i skup (pre svega skup i nefikasan ) faktor, ako malo poznajes istoriju znaces o cemu pricam.... nekako mi izgleda da je bolje nemati nego imati pogotovo sada i u ovakvom obliku kakve jeste.

Citat:
_andjela_: germanch,


Ako nema postovanja lanca komande u vojsci, sve ode u toalet. Toliko o tome.



Sto se tice first hand iskustva i nadmetanja, izaberi suparnika, ovde nema petlica.

Sasvim mi je dovoljno sto vidim ostatke pradedovine i dedovine, spaljene tokom Drugog svetskog rata i nedavnog-modernog-'civilnog'. Sasvim mi je dovoljno da idem na sahrane ili grobove ljudi koje volim, a koji su otisli u istim. Sasvim mi je dovoljno da se pitam cemu geleri u stomaku rodjaka koji je bio u osnovnoj skoli kad je pala bomba, jer su se deca vracala iz skole u grupama, pa ih je bilo lakse ciljati. Sasvim mi je dovoljno da hodam kroz minsko polje, ili da putujem vojnim avionom, ili kroz koridore. Sasvim mi je dovoljno sto je vatromet bio zamenjen raketama, da osvetli nebo.

Na Balkanu nije bilo nijedne generacije a da je nije rat okrznuo. I da, moguce je da zbog svega toga delim drugacije misljenje o vojsci. Slazem se da je tvoj dozivljaj vojske bio drugaciji.


Opet teorija, ako postujes lanac komande u srpskoj vojsci ode sve u toalet , takodje. ali ako postujes lanac komande u drustvu u srbiji , ode tebi zivot u toalet.....a mi smo nekako od ovoga krenuli , tj od toga kakve pozitivne efekte vojska ima na nekog ko "sluzi" istoj. Sto se tice tvog first hand iskustva , kakve ono veze ima sa sluzanjem vojske u Srbiji ?

tvoj dozivljaj je dozivljaj "posmatraca", dve razlicite stvari , da li su te vukli iz bosne/hrvatske transportom ili si gledala spaljene kuce i izignule frendove na TV-u nema apsolutno nikakve veze sa time sta znaci otici u sadsnju Vojsku Srbije i kakav to uticaj ima na "vaspitanje" muskarca.
[ germanchc @ 20.05.2009. 16:54 ] @
Citat:
stil: Pitam se da li je Marko M. isao u vojsku ? Odnosno u ratove koje je tata oranizovao. Mislim da nije, bavio se "pametnijim" poslom, nekakvim sleperima i tako. So ...


Isao je ,druze, ali po pozarevackim kaficima sa automatskim oruzijem.....i to samo 99-te , ranije je isto isao sa automatskim oruzijem ali bez uniforme :)
[ zaza000111 @ 20.05.2009. 17:00 ] @
A jeli moze jedna tema da prodje bez Slobe i SPS-a,mislim ovde su neki toliko okupirani Slobom da im je on idalje kriv sto sunce izlazi ujutru ili sto su danas ustali na levu nogu mislim ima on svoje zasluge kao sto svi znamo ali ovolika okupacija pojedinaca njijime je stvarno patoloske prirode.
[ stil @ 20.05.2009. 17:01 ] @
Pa kad nas je covek zaduzio. Moramo da ga spominjemo
[ zaza000111 @ 20.05.2009. 17:22 ] @
Pa znas sta na nesrecu ima mnogih koji su nas "zaduzili" i to slicnom kolicinom "odluka" pa to ne znaci da treba sada sve njih u svakoj temi da pominjemo ipak treba imati mere.
[ _andjela_ @ 20.05.2009. 17:27 ] @
germanch,

Izvini, tema o razvoju srpske vojske se nastavlja negde drugde.

Citat:
Sto se tice tvog first hand iskustva, kakve ono veze ima sa sluzanjem vojske u Srbiji ?

Pa verovao ili ne, kad dodje do toga da ti zivot visi o koncu, bilo direktno ili indirektno, bez iznosenja licnih detalja, svi ljudi koji su doneli kljucne odluke u tim trenucima su imali odsluzen vojni rok, osnovnu spremnost i obzir na konsekvence koje njihove odluke nose. Da stavis iste ljude u iste pozicije, bez osnovnog znanja ili zainteresovanosti - slobodno povuci vodu i ugasi svetlo. Sluzenje vojske uopste nije bitna stvar kad neko razmislja o tome u zemlji koja nije ucestvovala u ratovima, ili ih salje kao marionete da paze druge zemlje tipa UN paket posiljka. Specificno ciljas srpsku vojsku jer je tema o Srbiji, natalitetu i ostalom sta se ubaci u paprikas. Pojam vojske, iliti obavezne sluzbe, aktivnosti koje su neophodne za osnovno prezivljavanje desi li se neki nepridvidiv dogadjaj - pojavljuje je i u drugim zemljama, npr. Izraelu, i gleda se na to kao na sasvim normalnu stvar; nesto sto je deo odrastanja, bas kao i skola.

Vec si napisao lament o godini koja ti je uzeta, pa je bolje da se slozimo da razmisljamo drugacije.


[ zaraza @ 20.05.2009. 17:30 ] @
znaci skupili regrute, pa oni donosili kljucne odluke :):):)
aj nemoj da si smesna....
[ _andjela_ @ 20.05.2009. 17:32 ] @
Ko pise o skupljanju regruta?

Pa da, slobodno komentarisi o onom sto procitas, a ne o onom sto je napisano. Nigde nisu napisane godine, u slucaju da ti je promaklo.

Ako hoces quickie u smislu upadanja u temu, slobodan si da se raskomotis. Niko nece da te dira (a ni da komentarise).
[ zaraza @ 20.05.2009. 17:35 ] @
ko govori o odlukama koje se donose kad ti zivot visi o koncu?
da li je to samo vojna odluka ili moze biti i iz druge oblasti?
[ zaza000111 @ 20.05.2009. 17:38 ] @
Galeb je lepo ilustrovao ono sto i ja mislim o ovoj temi samo da dodam da je po meni problem u oba pola manje vise u sustini problem je egoizam i preterani hedonizam koji propagira moderno kapitalisticko drustvo u vidu ideologije konzumerizma jer osobe koje imaju decu imaju i tendenciju da su stedivljije a samo odvajanje vermena na decu smanjuje mogucnost zarade u uslugama vise nego sto odgajanje deteta povecava.
[ _andjela_ @ 20.05.2009. 17:40 ] @
Izvini zaraza, nemam nameru da prepricavam diskusiju do sada. Nista emotivno ni licno.
[ zaraza @ 20.05.2009. 17:42 ] @
Ne brini nista, pratio sam ja raspravu, pa ne moras da je prepricavas.
Niti da obrazlazes svoje misljenje da jedino muskarci mogu da donose kljucne odluke.....
[ Ivan Dimkovic @ 20.05.2009. 20:17 ] @
Citat:

sustini problem je egoizam i preterani hedonizam koji propagira moderno kapitalisticko drustvo u vidu ideologije konzumerizma


Nije samo to - kao sto vidis, Belorusija je pri vrhu po pitanju razvoda a tesko bi se nazvala kapitalistickom/konzumeristickom.

Kao sto rekoh - ima vise faktora:

a) Religioznost
b) Stepen obrazovanja zena
c) Stepen socijalne sigurnosti drustva


--

a) Religiozna drustva su obicno nisko po pitanju razvoda, i visoko po pitanju nataliteta (pri tom ne mislim na "sprsku religioznost" iliti pomodarstvo)

b) Drustva sa visokim stepenom obrazovanih zena takodje imaju manji natalitet, jer obrazovane zene imaju manje dece u proseku od neobrazovanih

c) To je taj "konzumerizam" - mada ima vise sa stepenom socijalne sigurnosti. Kao sto rekoh, nekada davno se zivelo u drugacijoj porodici, nije bilo penzije, nije bilo univerzalnih poslova - obicno se imalo ili neko polje, ili stoka ili porodicni zanatski posao - i trebalo je imati naslednike koji ce se brinuti o vama kad ostarite i koji ce preuzeti posao - danas to, u vecini slucajeva, ne odgovara realnosti - porodica je sasvim drugacija i mnogima nije vise potreba - vecina ljudi ne nasledjuje "poslove" od roditelja, roditelji imaju penziju i sigurni su bez da treba neko da ih hrani kad prestanu da budu radno sposobni, itd...

--

Opet, uvek ostaje fakat da su deca ipak bioloska potreba i da jos uvek ima dovoljno ljudi oba pola kojima je ta potreba ipak iznad svojih trenutnih prohteva - mislim, broj ljudi sirom sveta se povecava a ne smanjuje.

Tako da - to sto je u Srbiji tj. u dobrom delu Evrope natalitet mali je samo sitno odstupanje od globalnog trenda - koji je prilicno pozitivan. Tamo gde je natalitet mali, ako postoji ekonomsko opravdanje, dolaze emigranti, oni unose "novu krv" u sistem i cela stvar nastavlja dalje...



[ Darko Nedeljković @ 20.05.2009. 21:50 ] @
Citat:
to sto je u Srbiji tj. u dobrom delu Evrope natalitet mali je samo sitno odstupanje od globalnog trenda - koji je prilicno pozitivan.

A da li sam ja dobro informisan Ivane, da je pozitivan trend u principu negativan (tj. los, nepovoljan) i da cak i trenutni broj ljudi ima problema sa manjkom potrebnih resursa na planeti (voda, vazduh, hrana, mesto gde ce se bacati smece...), te bi shodno tome trebalo raditi na smanjenju nataliteta?
Postoji li nesto kao idealna gustina naseljenosti na planeti? Da li prosecan covek na planeti ima da jede 3x dnevno, ima da pije vode koliko hoce i ima da se ponekad okupa? Ne bih rekao.
[ Miroslav Jeftić @ 20.05.2009. 21:55 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: A da li sam ja dobro informisan Ivane, da je pozitivan trend u principu negativan (tj. los, nepovoljan) i da cak i trenutni broj ljudi ima problema sa manjkom potrebnih resursa na planeti (voda, vazduh, hrana, mesto gde ce se bacati smece...), te bi shodno tome trebalo raditi na smanjenju nataliteta?


Pre bih rekao da treba raditi na boljem upravljanju resursima, smanjenje nataliteta nije rešenje ako će ostatak ljudi i dalje da baca smeće gde ne treba i sve ostalo.
[ gleb @ 20.05.2009. 22:03 ] @
Citat: Nego ono sto meni nije nikako jasno kod ljudi kao sto je gleb, sto bi da prevaspitava nekog

Da ponovim – jednosmerna ulica, deca se igraju, neko vozi u zabranjenom smeru, i kad ga opomenu na to se smeje.
To nije samo bahatost te je i ugrozavanje zivota.
Nije jasno?
Stvarno ne znam sta nije.
Samar?
Pa da, zasluzila je. Na zalost ja se time bas i nisam bavio u zivotu.
Samo znam da mi je preko (male) glave takvog ponasanja. Samo se povlacimo pred komsijom ‘sto je malo pustio muziku’, idiotu koji je parkirao na samom ulazu, stoki koja baca djubre kroz prozor itd.

I Dimke te tvoje humanisticke ideje macku o rep.
Znas kako to izgleda u Torontu npr u ilatijanskoj ili spanskoj cetvrti? Prodjes jednom peske, sve ok. Krenes drugi put, pri povratku recimo, a nisi iz tog kraja, nego samo zevas onako, zaustave se kola pored, izadju tipovi i vrlo kulturno te pitaju sta radis tu. Beskrajno su ljubazni, ali ti vise nikad na pamet ne padne da se tamo setkas bez preke potrebe. A sa voznjom u suprotnom smeru..

Nego,

Sto srbi ne prave vise dece?
Vole samo sebe?
ili ne vole nikoga..
[ zaza000111 @ 20.05.2009. 22:18 ] @
Ne bih bas rekao Ivane vecina ljudi je pod uticajem medija a upravo ti mediji propagiraju egoizam i hedonizam sto je za kapitalistu dobro jer osoba koja misli samo na sebe i na trenutna uzivanja i u dovoljavalje sebi je spremna da potrosi mnogo vise cak i da ide u dug od osobe koja misli i na druge i nezivi samo za 'zivotna zadovoljstva'.Slazem se da sa obrazovanjem opada broj dece na koji je zena spremna ali ipak ne u tako drasticnom broju kao sto je danas slucaj takodje ako se primeti broj dece koja se radjaju je opao i kod zena nemaju ne znam kakvo obrazovanje.Problem je u pogresnom sistemu vrednosti sto ima veze i sa religioznoscu jer je jedan sistem vrednosti u njoj zamenjen drugim koga obuhvata konzumerizam koji se razvio iz zadnje faze kapitalizma koja evo vec traje 40-45 godina zbog toga je to i posebno izrazeno u razvijenim drustvima. Pa i Belorusiju je zahvatio zapadni kulturni talas ono sto sam primetio ljudi kada dodju u dodir sa drugom kulturom cesto prvo uzimaju negativne stvari iz nje umesto suprotno.
Da upravo zbog egoizma danas ljudi su slabo spremni na zrtvu i dodatni rad iznad onoga da bi obezbedili uslove za sebe tako da im odgajanje deteta prestavlja teret a da negovorim vise njih.
[ Horvat @ 20.05.2009. 22:33 ] @
je l' odgovorio sopot siti kraj visoki decani da li ima decu? [cini mi se da je i u ovoj ,kao i pored mnogih drugih slicnih tema pitan ovo pitanje]


samo vi pljuskajte devojke,naredjujte im da radjaju i sta sve ne i posle se cudite sto je negativan natalitet
je l je sledece da ju pljusnes kada kaze da ima trudove?
ili je sledece da postanete "shemales" pa da radjate sami?


sto se vojske tice,kako ova vojska bilo cemu pomaze? cisto proseravanja,samo trosak ti pravi,moras da placas put svake 2-3 nedelje kuci...a da ne pominjemo kakve sve budale mozes naci na malom prostoru [uvek i bilo] i pored koga moras provoditi dane,sto je potpuno off u ovoj temi
ali da dodje neki rat,nece tu "pomoci" 6-9 meseci vojske,pa ni oni sto su isli 4 godine u mornaricu nece "pomoci"...


tako da ,osim ako niste [mislim na muski deo koji se "buni" protiv bele kuge] niste hermofroditi ili neki "macho mens" koji siluju devojku i drze je u zatocenistvu dok ne rodi ili slicno,za tango je potrebno dvoje ;)
[ mrle 011 @ 20.05.2009. 23:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ... i koji ce preuzeti posao - danas to, u vecini slucajeva, ne odgovara realnosti - porodica je sasvim drugacija i mnogima nije vise potreba - vecina ljudi ne nasledjuje "poslove" od roditelja, roditelji imaju penziju i sigurni su bez da treba neko da ih hrani kad prestanu da budu radno sposobni, itd...


otkad uvedosmo ovu tzv trzisnu ekonomiju, pored ekonomske, i u drustvenu sferu zivota ... i porodica, i radjanje dece, i briga prema roditeljima .... postadose samo jedan "business plan".


Citat:
Darko Nedeljković: ... cak i trenutni broj ljudi ima problema sa manjkom potrebnih resursa na planeti (voda, vazduh, hrana, mesto gde ce se bacati smece...)...


sto se tice vazduha, business jos nije razvio nacin kako da ga upakuje i distribuira potrosacima, ali radi se na tome.
i pre 50 godina je izgledalo nemoguce da ti neko prodaje vodu za pice u flasama.
hrane se moze proizvesti da se prehrani i 100 milijardi ljudi.
a djubre? .... djubre ne bacaju ljudi, vec potrosacko drustvo.


Citat:
gleb: ... Samo se povlacimo pred komsijom ‘sto je malo pustio muziku’, idiotu koji je parkirao na samom ulazu, stoki koja baca djubre kroz prozor itd...


braco, 'teli ste tu slobodu i demokratiju, pa sad uzivajte - sto kaze lesli.
nije vam odgovarala zla diktatura u kojoj je sloboda pojedinca ogranicavana u korist zajednice, ciji je i taj pojedinac deo.

niste dobili slobodno trziste samo deterdzenata i ulozaka, vec i sloboda, dece, porodica, vazduha, vode, politicara, morala, pravde, kamata ....
pa nek svako bira za sebe sta 'oce, demokratija je.


Citat:
Horvat: ... cini mi se da je i u ovoj ,kao i pored mnogih drugih slicnih tema pitan ovo pitanje...


horvat, jel' si ti bio policajac u proslom zivotu?

... a zemlju koja vojsku nema, tudja cizma gazi ... a tudja uvek gadnija od svoje.
[ _andjela_ @ 21.05.2009. 00:31 ] @
zaraza,

Citat:

Niti da obrazlazes svoje misljenje da jedino muskarci mogu da donose kljucne odluke.....


Upravo sam o tome i pisala – upadanje u temu. :) Ne bih ni da pitam iz kog bunara si to izvukao.

gleb,

Citat:

Samar?
Pa da, zasluzila je. Na zalost ja se time bas i nisam bavio u zivotu.


Na ciju? Na tvoju ili na njenu? Zalost sto nisi isprobao ili radost kad tako iskazujes ljubav i brigu za pravicnost u svojoj sredini? Nemoj da te iznenadi ako ostanes sam u tom deljenju radosti.


mrle011,
Citat:
... a zemlju koja vojsku nema, tudja cizma gazi ... a tudja uvek gadnija od svoje.

Slazem se, ali neki ljudi vole da budu gazeni. Iz navike.
[ Horvat @ 21.05.2009. 06:33 ] @
@mrle nisam,ne boj se
ali evo,kad vec pitas,da i tebe priupitam pitanje koje sam ti postavio i u drugim temama,a nikako da odgovoris na isto

sta ti znaci trzisna ekonomija,tj slobodno trziste ili kako si vec to nazivao sve?

p.s. je l stvaras otpad? i g**** i pisacka su otpad,pa ne znam ni jednog coveka da ne stvara isto ;)
[ Miroslav Jeftić @ 21.05.2009. 07:37 ] @
Citat:
_andjela_

Slazem se, ali neki ljudi vole da budu gazeni. Iz navike.


A kad živiš u inostranstvu, koja te onda čizma gazi?
[ gleb @ 21.05.2009. 08:32 ] @
_andjela_
Ne znam gde ti zivis, i zasto ti ne smeta takvo ponasanje, a vidis meni uzasno smeta.
Nesto sto se imenuje kao nevaspitanje, agresija, bezobrazluk, ugrozavanje drugog.
I sasvim normalna je moja reakcija, i zove se – dosta je. Da tako ne reagujem, to ne osecam, bio bih verovatno negde ostecen. U prevodu nenormalan.

Tako da ti u svojoj reakciji, emotivnoj, zgrazavajucoj, napravi razliku izmedju ‘hteo sam’ i ‘uradio sam’.
Na zalost je upotrebljeno u smislu da ja to ne umem da radim. Kad mama i tata to nisu vaspitali,a dezurni ne moze da bude u svakoj ulici, neko mora da kaze dosta.

I onaj covek je u zemunu izasao da kaze ‘finoj decici’ da ne lome pa dobio noz. I opet cu da kazem, na zalost, nije izasao mladji, pa da ih nalupa.

Ti mozda nisi ali ja jesam nedavno zvao hitnu pomoc kad je tip pokupio devojku kolima i pobegao. Ti mozda ne setas dete, ali ja setam, i ne nikako nisam opusten stalno zverajuci okolo koji ce sad idiot da sa 100km juri sporednom ulicom.
A to gledam svaki jbn dan.

I to je dokaz jedne elementarne cinjenice, naseg odnosa prema zivotu, postovanju svog i tudjeg. Nema ga.

Nema radosti, kulture, ni osmeha na licima. O strasti necu ni da govorim.
Strasti prema zivotu koja radja zelju ka zeni, zelju za porodom, zelju za boljim, za lepsim. Da se radi, stvara, zavodi, veseli, prave deca, pevaju pesme, krece kuce, sadi cvece, komsiji kaze dobar dan.

Toga kod nas, sem agresije tipa ‘ma ko ga hebe’ nema.
[ Lesli Eldridz @ 21.05.2009. 08:58 ] @
Citat:
Horvat:p.s. je l stvaras otpad? i g**** i pisacka su otpad,pa ne znam ni jednog coveka da ne stvara isto ;)

Mokraca, to ti je nesto najcistije. U mom selu kad se neko posece, mi smo rane njome ispirali.
Citat:
Miroslav Jeftić: A kad živiš u inostranstvu, koja te onda čizma gazi? :)

Crna kozna sa visokom stiklom, visoka do pola butke.
[ Ivan Dimkovic @ 21.05.2009. 09:47 ] @
Citat:
mrle 011
otkad uvedosmo ovu tzv trzisnu ekonomiju, pored ekonomske, i u drustvenu sferu zivota ... i porodica, i radjanje dece, i briga prema roditeljima .... postadose samo jedan "business plan".


Bla bla bla truc truc.

Natalitet je u SFRJ znacajno opao pogodi kad? Kada je uvedena edukacija za zene (i treba) - tvoja ekipa je, ipak, bila najvise zasluzna za to sa svojom rapidnom industrijalizacijom - a ne neki business plan.

Mada, to sto su tvoji drugovi uradili (povecali edukaciju stanovnistva, pogotovu zena) je jedna od retkih stvari koju pozdravljam.

Smesno je slusati tvoje gluposti - i SFRJ je bila "trzisna ekonomija" prijatelju, samo sto je trziste bilo ograniceno na ono sta Partija kaze. Niste razmenjivali robu, vec ste koristili novac, imali ste banke, imali ste bajo i biznis planove - samo sto mozda ti nisi imao prilike da ih vidjas - tako da, pricaj tu pricu o "trzisnoj ekonomiji" nekom drugom.
[ musicmaster @ 21.05.2009. 10:04 ] @
Kazu da je zena sama po sebi zla.
Ima i ona zajebancija gde se matematichki to objashnjava,
na mogu sad da trazim...

Najvishe krivice zbog manjka ljudskih plodova pada na njih,
jer mi mushkarci, smo svi do jednog, sexualni manijaci.
Oni koji to nisu, su ili gejevi, ili impotentni... omatoreli.
Svaki normalan mushki tinejdzer (pa i kasnije...) pomisli oko 700 puta na sex u toku jednog dana.
A sex je potencijalni pochetak trudnotje.

Za zene se josh ne zna.
Kazu da su iste kao i mi mushkarci,
samo im fali razum i urachunjivost,
te zbog toga nije utvrdjeno koliko chesto one razmishljaju o tome....

Dakle, najvishe smo mi koji imamo pishu, krivi za mortalitet u plusu.
Ako je zena sama po sebi zla, dakle,
iz zene treba isterati zlo i uterati dobro!
To je reshenje.

Mozda su kineskinje drugachije?
Stvarno, zamislite kombinaciju Kineskinje i Srbina...

KRBIN.

New to come....

[ pctel @ 21.05.2009. 10:58 ] @
Citat:
musicmaster: Najvishe krivice zbog manjka ljudskih plodova pada na njih...
Dakle, najvishe smo mi koji imamo pishu, krivi za mortalitet u plusu..

Reci da je neko kriv za nizak natalitet, je podjednako inteligentno kao reci da je neko kriv za nisku popularnost kriket-a u Srbiji. Znaci, ako volis kriket igraj, ako ne volis onda nemoj druge terorisati prinudnim igranjem.

Citat:
Svaki normalan mushki tinejdzer (pa i kasnije...) pomisli oko 700 puta na sex u toku jednog dana.
Mozda, ako je neizivljen, seksualno opterecen, hteo bi al nema sta...
[ musicmaster @ 21.05.2009. 11:06 ] @
Isto tako kazu da je razlika izmedju prodavca kola i prodavca rachunara u tome shto prodavac kola ipak ZNA kad slaze.
Ovaj drugi ne zna...

;)

Hotjem kasti, citirash pochetak i kraj bez sredine....
[edit]
Dodao si, ..... i to je dakle pubertet....
[/edit]

:)
[ Miroslav Jeftić @ 21.05.2009. 11:06 ] @
Sex je jedno, a odgajanje deteta u narednih 20-30 (ili i više ako ispadne večiti student ) je sasvim druga stvar. Ono prvo može svaka budala, a ovo drugo je već nešto komplikovanije.
[ _andjela_ @ 21.05.2009. 13:59 ] @
Miroslav Jeftic,

Kad pocnes placati porez razlicitim zemljama, mozda ces imati i veca interesovanja za cizme koje gaze i gde. Komentar ti je van konteksta.



gleb,

Postoji nesto sto se zove reaktivno ponasanje, pasivna agresija i generalan pristup svetu da je necije da zavodi red. Ne bih da spominjem rec zdravlje. Kao sto si i sam procitao, i drugi muskarci se zgrazavaju na takav nacin razmisljanja, pa je normalno da ti se dodeli dobra bejzbol palica pa da fino sredis sve situacije koje ti smetaju i da se smiris. Da li ce tvoje dete gledati kako se uspesno resavaju problemi dok uzmes pauzu i opalis samar nesavesnom vozacu? Izvukao si primer iz rupe, pa da ti parira jos jedan: kako nagraditi muskarca koji pijan vozi svoju porodicu u sred bela dana, i to dvoje male dece? Da li bi i njemu tako socno opalio samar, ili bi zastao, jer ima mogucnosti da ti vrati, i to pred tvojim detetom?

I jos nesto – da li je moguce da nisi primetio gomile metala na stazama namenjenim za pesake? Ako si setao svoje dete dok je bilo malo, u kolicima, da li ti je bilo normalno da setas po ulici, umesto po trotoaru? Koga si pozvao da ukloni te automobile, pa da mozes normalno prosetati, hm?

[ Miroslav Jeftić @ 21.05.2009. 17:09 ] @
Da, 'oće to da bude van konteksta. Živeti u drugoj zemlji i poručivati nama ovde da treba da idemo u vojsku i odupiremo se stranoj čizmi, priceless, što biste vi tamo rekli.
[ Ivan Dimkovic @ 21.05.2009. 17:29 ] @
Hihihi, pa da - neko je vec odavno utvrdio da tzv. "patriJotizam" skace sa udaljenoscu od Srbije :-)

Znas ono "Zivot u Cikagu, Srce u Srbiju" - ili je mozda brine nezgoda sto joj potencijalni klinac nece ici u vojsku u AUS jer nema obavezne vojske, ali ako mu ostavi srpsko drzavljanstvo uvek ga moze poslati na prasinarenje u Srbiji, da sazre i da se pripremi da bude dobar tata :-)

[ Miroslav Jeftić @ 21.05.2009. 17:52 ] @
To već nemam protiv, kome se sviđa neka ide slobodno. Uostalom, čuvena je rečenica "odazivanje na ovaj poziv vam ne može niko uskratiti" (tako nekako, više se ne sećam).
[ _andjela_ @ 22.05.2009. 00:53 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Da, 'oće to da bude van konteksta. ;) Živeti u drugoj zemlji i poručivati nama ovde da treba da idemo u vojsku i odupiremo se stranoj čizmi, priceless, što biste vi tamo rekli. :)


HALO? Ko ti porucuje da ides BILO GDE? Cemu osecaj pritiska da ti neko SAVETUJE da je bas za tebe najbolje u vojsci? I naravno da je komentar van konteksta: na Balkanu kao da postaje navika da je normalno da ljude gaze cizma. Iz generacije u generaciju, koliko godina su stanovnici Balkana bili porobljeni, a koliko su proziveli u slobodi? Eto, specificno Srbija. Izvoli, izracunaj, pa se javi.

I jos nesto: 'ziveti u drugoj zemlji i porucivati nama ovde', da li te brine sto server nekog foruma na kojem ucestvujes (ovog ili nekog drugog) moze biti u nekoj drugoj zemlji? Da li te brine sto koristis tehnologiju koja nije napravljena niti usavrsena u tvojoj zemlji (vecina)? Pa ako te nije briga za to, cemu patetika od komentara - gde ti zivis i odakle 'nam' pises? Wtf, da ti dostavljam reportaze sa svih kontinenata od ove ili prosle godine, da li bi se osecao bolje?

Citat:
Ivan Dimkovic: Hihihi, pa da - neko je vec odavno utvrdio da tzv. "patriJotizam" skace sa udaljenoscu od Srbije :-)

Kao i semenke Ivane.

Citat:
Znas ono "Zivot u Cikagu, Srce u Srbiju" - ili je mozda brine nezgoda sto joj potencijalni klinac nece ici u vojsku u AUS jer nema obavezne vojske, ali ako mu ostavi srpsko drzavljanstvo uvek ga moze poslati na prasinarenje u Srbiji, da sazre i da se pripremi da bude dobar tata :-)


Zar ti nije prioritet da brines o potencijalu sopstvene prokreacije, gledajuci da neces ucestvovati na drugim terenima? Mene ne brinu tvoje predrasude ili pretpostavke, ali se pitam zasto jedna inteligentna osoba bira da se izrazava na taj nacin. Kao sto i sam znas, iz sopstvenog iskustva, geografiju je uvek lako promeniti ako si nezadovoljan tu gde jesi, ali geografija ne menja sve - pa tako ni zainteresovanost ljudi za 'a sta to neko drugi radi?'.
[ misterno2008 @ 22.05.2009. 11:43 ] @
Pozdrav svima,

Jako interesantna tema i jos interesantnija vidjenja.
Najpre,morao sam da procitam svaki post ponaosob,da ne bih upao u klopku zvanu,repliciraj,diskutuj,a da prethodno nisam shvatio ko je sta zaista hteo da kaze.Isto bih predlozio svima u diskusiji.

Najpre,to sam sto sam,Srbin(nekom to imponuje,nekom ne).Zivim u ovoj mojoj Srbiji kakva god da je.Svestan sam svih problema sa kojima se suocavamo,ali,zapamtite,nije dzaba receno,pogledaj i iza sebe i ispred sebe.Uvek je bilo i gorih i boljih od nas.

Cinjenica je da smo prosli kroz jako ruzne periode(pamtim nekih 40god unazad),da smo suoceni sa malih milion problema,od egzistencijalnih do svih drugih.Ali,pravi problemi leze u nama samima.Umorili smo se,postali smo depresivni(razumljivo),rasudjivanje je postalo u najmanju ruku upitno...

Sve je to tacno i moglo se ocekivati.Medjutim,olako donosimo zakljucke o jednom ovakvom kompleksnom pitanju.

Zaista me mrzi,a mislim da bi bilo i besmisleno da copy/paste postove mnogih diskutanata.

Jako je nezgodno diskutovati sa nekim,a da ga ne poznajes,ko je,sta je,koliko godina ima,koliko mu je bogato zivotno iskustvo.Moje je recimo prilicno.

Kao prvo,otac sam dvoje dece,zelim sebi i svojima sve najlepse,hedonista sam,uzivam(tj. umem da uzivam) u mnogim stvarima,a opet,otplacujem stambeni kredit,otplacujem motor,otplacujem kreditnu karticu...ipak zivimo.

Da se osvrnem konkretno na temu.Sta je to kvalitetan zivot?Sta je to dobar standard?Sta je to sto nas cini srecnim?Jako,jako individualna i relativna stvar.

Pitanje nataliteta tj. njegovog opadanja u Srbiji ima i nema uporiste u gore iznetom.Zasto ima uporiste?Naravno,svako od nas zeli da zivi komotno,da sebi i svojoj porodici omoguci sto kvalitetniji zivot.Velika odgovornost tj. strah da necemo odgovoriti obavezama ima smisla.Medjutim,stvaranje porodice,radjanje dece jednostavno,po prirodi stvari je u nasem bicu.
Sve ostalo su nebuloze,pricaj mi pricu tra-la- la-la.Hajde da tupimo i mlatimo praznu slamu...

Postali smo sebicni,neodgovorni,odnos prema zivotu je postao bolestan,zivimo u zacaranom krugu pomodarstva i posasti.Izgubili smo svoj identitet(srpski),nije Srbija nastala sa Titom,Milosevicem pa na ovamo.Gde su se pogubile nase prave vrednosti,o dobrom ocu,majci,domacinu?Ljudi,o cemu mi ovde pricamo?

Mislite li da cete kao samci ili kao porodica bez dece ziveti kvalitetnije?Necete.To je samo velika zabluda.Par prijatelja i prijateljica zive tim zivotom,verujte,zivot im je prazan.Bilo je jedno vreme interesantno,zivela imaginarna komocija i sloboda.Ali,onda su stigle godine,smisao zivljenja je postao upitan.

Necu da pricam o tome kakav je osecaj imati decu,ono sto je najvaznije i sa time cu zavrsiti,i te kako je moguce ziveti lepo i kvalitetno i sa dvoje,troje,cetvoro dece.

Zamislite sebe kao sezdesetogodisnjaka,kada vam deca dodju u goste,kada sa vama podele i lepo i ruzno,kada znate da neko misli o vama kao i vi o njima,a ne sami u nekoj garsonjeri ili u gerentoloskom centru,prepusteni sami sebi.

Ljudi,pravite decu!




[ Miroslav Jeftić @ 22.05.2009. 12:15 ] @
Citat:
_andjela_: I jos nesto: 'ziveti u drugoj zemlji i porucivati nama ovde', da li te brine sto server nekog foruma na kojem ucestvujes (ovog ili nekog drugog) moze biti u nekoj drugoj zemlji? Da li te brine sto koristis tehnologiju koja nije napravljena niti usavrsena u tvojoj zemlji (vecina)? Pa ako te nije briga za to, cemu patetika od komentara - gde ti zivis i odakle 'nam' pises? Wtf, da ti dostavljam reportaze sa svih kontinenata od ove ili prosle godine, da li bi se osecao bolje?


Zašto bi me brinuo server ili tehnologija? Ako ti ne vidiš svojevrstan doublethink u tvom lamentu o "stranoj čizmi" (ako to nije patetika ne znam šta je), a istovremeno pišeš sve vreme iz zemlje iz koje ta čizma dolazi, onda ok.
[ pctel @ 22.05.2009. 12:28 ] @
Citat:
Cinjenica je da smo prosli kroz jako ruzne periode(pamtim nekih 40god unazad)

Jos su tih 40 godina najbolje od proteklih 700.

Citat:
Postali smo sebicni,neodgovorni,odnos prema zivotu je postao bolestan,zivimo u zacaranom krugu pomodarstva i posasti.Izgubili smo svoj identitet(srpski),nije Srbija nastala sa Titom,Milosevicem pa na ovamo.Gde su se pogubile nase prave vrednosti,o dobrom ocu,majci,domacinu?Ljudi,o cemu mi ovde pricamo?

Pa nemoj da te to cudi - niko kad se radja ne bira kao koja nacionalnost da se rodi, a kad ti zapadne da budes Srbin, onda si nekako hendikepiran, kao da si se rodio bez ruke, noge ili oka. Samim rodjenjem, od strane kreatora trenutne globalne kulture prisiva ti se etiketa da si nasilnik, terorista, divljak i da se ne kupas. Shodno tome, ne vidim da je neko srecan zbog tog svog identiteta. Zato kazem, za najvise 50 godina te nacionalnosti, identiteti i slican bullshit ima da nestane sa lica zemlje.

Citat:
Par prijatelja i prijateljica zive tim zivotom,verujte,zivot im je prazan.

Svako bira kako mu vise odgovara da zivi. Retka je pojava da je neko mazohista pa sad namerno hoce da zivi onako kako mu ne odgovara. Sta ima da se prica o tome - slobodno imaj 20 dece, ja to podrzavam i postujem. Isto tako ko nema ni jedno dete postujem njegovo pravo izbora. Zato ne dajem sebi za pravo da kazem:
Citat:
Ljudi,pravite decu!
[ gleb @ 22.05.2009. 12:44 ] @

_andjela_
Citat: da je necije da zavodi red.

Nije samo zamena teza, vec klasicno izvrtanje. Sladunjavo, jeftino psihologiziranje jeste samo sladunjavo.

Nije necije, nego moje. Moj grad, moja ulica, moje drvece, prodavnice, kiosk, trotoar, park. Moje, jel jasno?
Kao i moje porodice, kao i mojih komsija.
Ja drugo nemam.

Sklanjane pred siledzijom nas i jeste dovelo ovde gde smo. Masa ljudi se danas dvoumi (mozda lazna dilema) praviti li decu u ovakvom okruzenju!

A oni koji imaju daju divan primer istoj sklanjajuci se pred siledzijama svake vrste – precuti sine, nemoj da se zameras…

Onom koji je zgazen sasvim je svejedno da li ga je zgazio grga od 2m ili ‘fina, nezasticena curica’ za volanom.
Siledzija nema pol ni godine. On je jednostavno to sto jeste.
I ta plitka pamet kako ti kazes – tebi sve smeta, treba biti tolerantan – je plitka i lazno humana.
Jer ja hocu za sebe i svoje (istovremeno i za druge), da zivim bolje. A to podrazumeva da lazna tolerancija ne postoji.
Ako neko pravi s.ranja, prvo ga opomeni, pa posle prijavi.
Zasto? Pa … zato.

I ako meni neko pripali samar na sred ulice pred detetom kao sto kazes, osecao bi se kao g.
Jer to znaci da jesam pre toga napravio neko s*****. Samo si tu pretpostavku zaboravila da pomenes…

Ja mozda nisam najbolji primer po karakteru prznice ali sa mnom niko nije imao problema. Da ti prevedem – na mene se niko ne zali. Dok oni koji se nedolicno ponasaju jesu imali mene za vratom.
Ne precutkujem i ne sklanjam se. Trvdoglav sam, dosadan i uporan.
Pa nisam dobio (samar).

Zato sto nemam pametnije sta da radim? Ne, nego zato sto to i jeste moja uloga. Kao nekog muza, oca, komsije. Da svaki put opomenem barabu koja pusta preglasnu muziku, parkira na travnjaku, baca djubre po hodniku i… vec vidjeno.

Ako svi budemo cutali ne samo da ce nam deca biti prepustena ulici, vec ce ulica uci na nasa vrata.
Kao djubre baceno sa sprata iznad.


[ Miroslav Jeftić @ 22.05.2009. 13:20 ] @
Citat:
misterno2008

Da se osvrnem konkretno na temu.Sta je to kvalitetan zivot?Sta je to dobar standard?Sta je to sto nas cini srecnim?Jako,jako individualna i relativna stvar.


U svakom slučaju to nije prosečna plata u Srbiji (a čak i ta prosečna je nedostižna za dobro deo stanovništva južno od Beograda).
[ misterno2008 @ 22.05.2009. 13:41 ] @
Karapctel ili Crni pctel(bez uvrede),svakako u svom prethodnom postu sugerisah,prvo procitaj da bi shvatio, pa diskutuj!

Ne valja biti tako negativan,kao da si pred suicidom.Hajde malo pozitivno,izvlaci iz zivota ono lepo,a ne samo najgore.

Proputovah pola evrope,uglavnom zemlje za kojima ti dusa iste,bogate i bericetne.U nekima i ziveh.Veruj mi na rec(a ne moras,tvoj problem),zivot koji mi zivimo u Srbiji,sa prosecnih 200-300evra mesecno,mnoooogo je sadrzajniji i bogatiji od zivota prosecnog holandeza ili nemca sa 2000-3000evra takodje mesecno.Nije isprazna prica,sem tog novog automobila koji voze,50% njih ne ide na godisnje odmore(letovanje,zimovanje,banje),drustveni zivot im je katastrofa,po neka utakmica i besomucno trosenje para na gluposti.

Niposto ne zelim da poredim zivotni standard tamo i ovde(kod nas je golo prezivljavanje na zalost),ali veruj mi,tvoj i moj nacin zivota i zivot prosecnog Bura recimo,je neuporediv.Al dobro,ko zna i ko je doziveo, zna sta pricam,ko ne,zao mi je.

Ni malo mi nije zao sto sam Srbin,jer dok smo cenili prave vrednosti bili smo i cenjeni(zivelo se bolje).Danas je neka druga prica,al to je vec za drugu temu.

Kritikujes me zato sto sam dao sebi slobodu da kazem,Ljudi pravite decu?
To se odnosilo na one koji zele decu ali se pravdaju raznim izgovorima.
Za mene su privatnost i samoodlucivanje zakon.Svako je gospodar svoga zivota(bar bi tako trebalo da bude) i ne pada mi na pamet da ljudima solim pamet i sugerisem ovo ili ono.Namera mi je bila samo da obodrim neodlucne i prenesem svoje iskustvo.

Tuzno je kad se ne prepoznaju dobre namere,vec uvek se nadje neki "pametnjakovic" kome je najbitnije da nesto kaze,a sad,da li je to suvislo ili ne nebitno je.

Zivite ljudi zivot,nemojte da on zivi vas!

[ germanchc @ 22.05.2009. 13:55 ] @
Citat:
_andjela_:  Izvukao si primer iz rupe, pa da ti parira jos jedan: kako nagraditi muskarca koji pijan vozi svoju porodicu u sred bela dana, i to dvoje male dece? Da li bi i njemu tako socno opalio samar, ili bi zastao, jer ima mogucnosti da ti vrati, i to pred tvojim detetom?

?


Ako mislis pijan, kao mortus pijan onda ga treba streljati na licu mesta ... moje misljenje bez smajlija....


Ali dosta o tome nego da se vratimo na vojsku :)....

Citat:
Ivan Dimkovic

Znas ono "Zivot u Cikagu, Srce u Srbiju" - ili je mozda brine nezgoda sto joj potencijalni klinac nece ici u vojsku u AUS jer nema obavezne vojske, ali ako mu ostavi srpsko drzavljanstvo uvek ga moze poslati na prasinarenje u Srbiji, da sazre i da se pripremi da bude dobar tata :-)


Od toga da neko postaje dobar tata od "prisilnog sluzenja" vojske ... ili da vojska sluzi kao edukutavni sistem za "mladog" muskarca gori crap nisam siguran da postoji, i taj stav uglavnom provlace neke babe,penzosi ili zene koje imaju manjak K vitamina u zivotu pa traze opravdanje u fazonu "sve ce to vojska srediti ili je trebala da sredi" a sa druge strane apsolutno nemaju pojma kako je u toj istoj vojsci niti sam barem negde primetio da se neka feministicka organizacja zalaze da i zene sluze vojsku pa ono barem civilno ako nikako drugacije..... ravnopravnost zena ali samo onda kada to njima odgovara.

Naravno ima i onih likova koji su isli u vojsku i imaju pozitivan stav o tome , kada ih covek pita zasto ? pa ono.... vezbas :) (wtf. idu u teretanu) , naucio sam vozim c kategoriju :) buhehehe neki debilni odgovor ,samo da bi nasli opravdanje u svojoj glavi za bukvano protracenih godinu dana zivota ili civilno sluzenje vojnog roka .... cist prisilan rad koji ama bas nema nikave veze sa sistemom vojske i da ne bude moj ne objektivan dozivljaj vojske jer sam vam svoj stav napisao za svojih prvih 7 meseci koja je po onome sto cujem od drugih ista kao i sada (trivijalnost koja nicemu dobrom ne sluzi)..

@andjela

ako mislis da sam subjektivan i da se nasa iskustva mogu remote porediti, opisi mi kako izgleda situacija (ili slicna naravno), kada ti vozilo u kojem se nalazis naleti na protivtenkovsku mini , odfikari ti do obliznjeg drveta zadnje sediste i sledece sto shvatas da se deseva, kada izlazis i besvesnog stanja je da prema tebi pucajuci ide muskarac obucen u zensku odecu.... ? Sta mislis kako to deluje na "sazrevanje" pod vojnom kapom?
[ boccio @ 22.05.2009. 13:58 ] @
Citat:
germanchc:
Naravno ima i onih likova koji su isli u vojsku i imaju pozitivan stav o tome , kada ih covek pita zasto ? pa ono.... vezbas :) (wtf. idu u teretanu) , naucio sam vozim c kategoriju :) buhehehe neki debilni odgovor ,samo da bi nasli opravdanje u svojoj glavi za bukvano protracenih godinu dana zivota ili civilno sluzenje vojnog roka ....

Postao sam covek!!! :p
[ misterno2008 @ 22.05.2009. 13:59 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: U svakom slučaju to nije prosečna plata u Srbiji (a čak i ta prosečna je nedostižna za dobro deo stanovništva južno od Beograda).



Na zalost.Ista slika je i severno od Beograda.Ni sam se ne mirim sa ovdasnjim zivotom i prilikama,zelim uvek vise i bolje.Ali,treba znati uzivati i u malim stvarima.Moramo ziveti,moramo raditi,praviti decu...Najstrasnije je kada kukamo nad nasim sudbinama.Ako su ovakvi forumi mesto za olaksavanje dusevnog bola,u redu.Postujem.

Ali,ako se sve svodi na kuknjavu,cemu zivot,hajde da uzmemo stranjke pa da se vesamo.Moramo biti pozitivni,koliko god nam to izgledalo tesko.
[ Miroslav Jeftić @ 22.05.2009. 14:13 ] @
Nije kuknjava naravno, ali činjenica je da je tolika plata, južno ili severno i ne vredi to ulepšavati, toliko je koliko je. Ovo samo još moram prokomentarisati:

Citat:
misterno2008

Proputovah pola evrope,uglavnom zemlje za kojima ti dusa iste,bogate i bericetne.U nekima i ziveh.Veruj mi na rec(a ne moras,tvoj problem),zivot koji mi zivimo u Srbiji,sa prosecnih 200-300evra mesecno,mnoooogo je sadrzajniji i bogatiji od zivota prosecnog holandeza ili nemca sa 2000-3000evra takodje mesecno.Nije isprazna prica,sem tog novog automobila koji voze,50% njih ne ide na godisnje odmore(letovanje,zimovanje,banje),drustveni zivot im je katastrofa,po neka utakmica i besomucno trosenje para na gluposti.


A u Srbiji svi idu na more? Ja se slabo krećem, a znam solidno ljudi koji su zadnji put letovali >15 godina; sadržajan život sa 200-300 evra se ovde najčešće sastoji od ispijanja piva ispred prodavnice na ćošku, gledanja španske serije i "falio mi jedan za tiket". Ubilo se od sadržajnosti. Trošiti pare besomučno na gluposti zvuči mnogo bolje nego znati šta kupiti, a nemati para.
[ misterno2008 @ 22.05.2009. 14:45 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Nije kuknjava naravno, ali činjenica je da je tolika plata, južno ili severno i ne vredi to ulepšavati, toliko je koliko je. Ovo samo još moram prokomentarisati:



A u Srbiji svi idu na more? :p Ja se slabo krećem, a znam solidno ljudi koji su zadnji put letovali >15 godina; sadržajan život sa 200-300 evra se ovde najčešće sastoji od ispijanja piva ispred prodavnice na ćošku, gledanja španske serije i "falio mi jedan za tiket". Ubilo se od sadržajnosti. :) Trošiti pare besomučno na gluposti zvuči mnogo bolje znati šta kupiti, a nemati para. ;)


Dal` covek da se smeje ili place.Ne tebi naravno,vec nasoj sudbini.
Apsolutno tacno,sve sto si rekao,ali mislio sam na nesto sasvim drugo.Ogradio sam se da nemam nameru da poredim standard kod nas i preko,to je neporedivo.Medjutim,govorio sam o nasem duhu,kreativnosti,visprenosti,o uzivanju u malim stvarima...
Naravno da zivimo jadno,mnogo cega nam fali.Ali,pazi sad,slave,preslave,rodjendani,uranci,basket,mali fudbal,rostilji,kotlici,sedeljke...
O tome ja pricam.Namerno nisam spomenuo Bozic i Uskrs,jer njih slave svi.
Tamo toga nema,druzenja nema(govorim o srednjoj generaciji,porodicnim ljudima).Ono sto ljudi gledaju na filmovima,to su filmovi,to nema veze sa zivotom jedne prosecne porodice preko.Mi smo mnogo siri,pa i ta ista sedeljka sa ispijanjem piva ispred prodavnice ima duha.

Da ne brkamo babe i zabe,jasno da su preko mnogo vece pare,da su dosta bezbrizniji,ali kvalitativno gledano,umece zivljenja je daleko na nasoj strani.
Samo realno sagledajmo,do duse,bar tako je u mom okruzenju.
[ Miroslav Jeftić @ 22.05.2009. 14:52 ] @
Mislim da je to sve preterano - ono mi uživamo bez para, a oni imaju para, al' su nesrećni, zvuči kao običan stereotip, ali pošto nisam živeo na zapadu neću komentarisati, naćiće se već neko. Mada jeste da je dobro biti kreativan kad imaš 200 evra penziju i dobiješ 100 evra račun za gas (grejanje), stvarno izazov.
[ misterno2008 @ 22.05.2009. 15:06 ] @
Eh,sad vec bukvalizujemo stvari.
Nisam rekao da su oni tamo nesrecni,ni da mi ovde uzivamo.
Ne bih da se ponavljam,mislim da sam bio jasan malo pre.Sustinska razlika je u nacinu zivota tamo i ovde,e sad,nek tumaci kako ko hoce.
E da,moj racun za gas je bio 125oodin za 63kvm(katastrofa)
[ DaliborP @ 22.05.2009. 15:43 ] @
Jesi bio ti nekad u Spaniji? Ili Portugalu? Francuskoj?
Veruj mi tamo je to nase "umece zivljenja" na mnogo vecem nivou. I to sve sa boljim standardom.
[ misterno2008 @ 22.05.2009. 16:39 ] @
Citat:
DaliborP: Jesi bio ti nekad u Spaniji? Ili Portugalu? Francuskoj?
Veruj mi tamo je to nase "umece zivljenja" na mnogo vecem nivou. I to sve sa boljim standardom.


Nisam,bio sam u Holandiji,Nemackoj i Belgiji.Od toga,najduze sam boravio u prvoj,u dva-tri navrata po 6 meseci i desetak puta na po mesec dana.
Ali,nije mi jasno,kako sad da shvatim ovo "poklapanje"?Jel se to meni nesto zamera?Zar sam ostavio utisak coveka koji uziva u sadasnjici?
I sam se krpim od danas do sutra i borim za svaki sutrasnji dan!Ne mogu da shvatim da ljudi ne razlikuju pozitivan odnos prema zivotu i zadovoljstvo u istom!?
Uporno govorim,najpre procitajte napisano,pa tek onda sudite o istom!

Alo,svestan sam da smo svi drugacije zamesani,da se neki bore sa sadasnjicom uspesno,a neki manje uspesno.Bedak nikom nikada nije pomogao,niti ce.Izvlacite ljudi od zivota ono najbolje,a ne najgore.To je sustina.Moji prijatelji i moja porodica ove teskoce prevazilazi upravo tim malim zadovoljstvima koja zivot znace.To je recept za opstanak i za hladnu glavu,a ne beskonacno kukumavcenje.Od kukanja ce vam biti lakse?Neko ce vam pomoci?
Ne zivimo ni u Francuskoj,ni u Spaniji,niti u Portugaliji.I sta sad?

Za ovakav zivot opet nam je neko drugi kriv jel da?Do nas nije nista?Necu da idem u off,ali,hajde otvorite novu temu,pa mozemo i o tome.

Ko nastavi da pliva zivece,ko nije spreman nek uzme stranjku i nek se vesa.Imali smo 5 oktobar,dobismo promene,to smo svi hteli i sta bi?Nas problem je sto nam je 5 oktobar potreban svake godine,ali to sad nije tema.

E,posto smo takvi kakvi smo i posto nam je drzava takva kakva je,u se i u svoje kljuse i guraj.Ja sa 40 god nemam bas neke alternative,i od zivota uzimam ono najbolje.Sebi i svojoj porodici ugadjam spram mogucnosti i ta "mala" zadovoljstva koja zivot znace su svetlost na kraju tunela.

Prosecan svaba i holandjanin to ne znaju,odgovorno tvrdim.Latini su nama slicnog mentaliteta i verovatno svoje bolje materijalno stanje jos uspesnije koriste.To je fakat,a ja nisam kriv sto nisam latin.Ne bih imao nista protiv da jesam.

[ DaliborP @ 22.05.2009. 17:41 ] @
Hteo sam reci da ta prica da mi nemamo para ali zato imamo vise duha od ostatka Evrope ne pije vodu. Sta si ti hteo reci nisam bas siguran.
[ milanche @ 22.05.2009. 18:18 ] @
Evo, mogu ja da probam da to objasnim iz svog ugla.

Kad sam poslednji put posecivao rodbinu u srcu Srbije, desilo mi se da sam se sa stricem
koji me je vozio po rodbini dosao u njegov krug zgrada. Pred jednim ulazom sam video gomilu
dece i odraslih, tu smo negde i parkirali, i ne budi lenj, iako nije u pravcu stricevog ulaza,
odem da vidim sta se radi.

I, evo sta se radi:
letnje doba, gomila dece u sorcevima i majicama, jedno 50 njih, igraju se modne revije.
Njih 20-tak posedalo pored staze kojom se izlazi iz zgrade i tapsu. Ostali stoje u ulazu,
i cekaju da ih najavi po imenu ili nadimku odrasla zena koja se sa jos par matoraca zajedno
igra sa njima. Kako koje najavi, dete izlazi i manekenskim korakom seta niz par stepenika,
zatim niz stazu iz zgrade kroz spalir druge dece koja tapsu.

Na sve strane cika i vriska, veselje, pedesetoro dece i nekoliko odraslih se zajedno druzi
i igra pred svojom zgradom. Sede zajedno do kasno, smeju se, igraju, zaljubljuju, druze.

Sigurno se bolje provode nego ekipa na pravoj modnoj reviji.

E, onda tu scenu (koju sam na osnovu svog detinjstva mogao da ocekujem, jer je bilo dosta
slicnih dogadjaja), uporedim sa San Franciskom iz kojeg sam stigao nedelju dana pre toga,
i shvatim da za osam i po godina nisam apsolutno nikog u ulici od 20-tak kuca upoznao,
osim prvog komsiju, malog homica iz susedne kuce, imigranta iz Kostarike koji je pricljiv i
prijatan kao tropski papagaj, uvek se javi, nasmejan, hoce da se druzi, znamo se po imenu,
mogu da ga zamolim manje stvari (tipa da mi odvuce kantu za djubre iznetu ispred kuce
negde u stranu jer necu biti tu dva dana). Njegova bolja polovina, wasp doktor sa privatnom
praksom jedva hoce i da se javi. Sve ostale, ukljucujuci sedog dedu sa belim uvijenim brkovima kojeg
vidim preko ulice svako jutro kad se protezem pored kreveta - nikad nisam upoznao.

Gde su ? Ujutru - auto iz garaze pa na posao (sto radim i sam). Uvece - dodju s posla, auto
u garazu, iz garaze u kucu. Vikendom - slicno. Sreca je da zivimo u verovatno najlepsoj
klimi na svetu, u jednom od najlepsih i najzanimljivijih gradova na svetu. Mogu da mislim na
sta lici zivot onima koji zive u kilavijim klimama i dosadnijim gradovima.

Cak i ako smo taj socijalni zivot iziveli kao deca, sta ceka nasu decu ?

E, to su te razlike.

Civilizacija (regulisanje obaveza) i kultura (regulisanje slobodnog vremena) nisu jedno isto.

[ milanche @ 22.05.2009. 18:29 ] @
Citat:
Od toga da neko postaje dobar tata od "prisilnog sluzenja" vojske ... ili da vojska sluzi kao edukutavni sistem za "mladog" muskarca gori crap nisam siguran da postoji, i taj stav uglavnom provlace neke babe,penzosi ili zene koje imaju manjak K vitamina u zivotu pa traze opravdanje u fazonu "sve ce to vojska srediti ili je trebala da sredi" a sa druge strane apsolutno nemaju pojma kako je u toj istoj vojsci niti sam barem negde primetio da se neka feministicka organizacja zalaze da i zene sluze vojsku pa ono barem civilno ako nikako drugacije..... ravnopravnost zena ali samo onda kada to njima odgovara.


Na ovu temu ima dosta toga da se kaze i prica. Samo, bojim se da tema moze da ode u ozbiljan off-topic.
[ misterno2008 @ 22.05.2009. 18:57 ] @
Citat:
DaliborP: Hteo sam reci da ta prica da mi nemamo para ali zato imamo vise duha od ostatka Evrope ne pije vodu. Sta si ti hteo reci nisam bas siguran.


Pa da si pazljivije procitao moje postove,onda bi verovatno znao sta sam hteo reci.
Kazem opet,nezgodno je diskutovati sa ljudima koje ne poznajes,kad ne znas kog su obrazovnog profila,koliko godina imaju,sta su videli(doziveli) tj. kakvo zivotno iskustvo imaju.

Pricao sam o svom iskustvu,o stvarima kakve sam doziveo preko i o nacinu zivota ljudi u nama nedosanjanim drzavama.

Pretpostavljam da je vecini nasih ljudi reper za pojam kvalitetnog zivota,upravo zivot ljudi u najbogatijim germanskim zemljama.Eto,sticajem okolnosti,imao sam priliku da se upoznam sa takvim nacinom zivota.

Da se ne bih ponavljao,pare jesu jako bitne,ali ne i presudan uslov za srecu.
Oni koji su bili na Kubi(ja nisam,al su mi kumovi preneli utiske),gde je kvalitet zivota daleko od naseg,vedrina i pozitivnost tih ljudi je nama nepojmiva.

Sve vreme govorim o nasem duhu,kreativnosti,sposobnosti da ugodimo sebi malim stvarima.Toga kod hladnih germana nema.Mnogi iz svih tih zemalja trce na provod u Srbiju(Exit,Guca,splavovi,nocni zivot u Bg na primer).Zasto?Zato sto imamo duha,smisla za provod,zato sto znamo da uzivamo.Klubovi u evropi ne razlikuju se od nasih,ambijent,muzika i dr. isto,ali mi imamo da ponudimo jos toga(gore nabrojano).

Kod svabe u 9h ides na posao,ne retko radis i do 19h ako hoces da nabijes kintu.Posle posla nema izlazaka,druzenja,nema odlaska na bazen ili pecanje.Vikendom se odlazi u pazar,setnju i kuci na odmor.U mnogim zemljama kafici rade do 23h radnim danima i fajront.Kod nas?
Naravno da zivimo losije,da nam je kupovna moc dosta slabija,da sastavljamo kraj sa krajem,ali,shvatate li da oni sa svim svojim parama jednostavno ne umeju da uzivaju.To je sustina.
Zasto su nasi gastarbajteri kad dodju na odmor ko pusteni sa lanca?Tih mesec-dva ne znaju gde ce pre,ne bi li nadoknadili propusteno.

O tome sam pricao,a ko nije doziveo neka misli sta hoce,bilo njemu jasno ili ne.
[ Ivan Dimkovic @ 22.05.2009. 19:56 ] @
Citat:
_andjela_
Zar ti nije prioritet da brines o potencijalu sopstvene prokreacije, gledajuci da neces ucestvovati na drugim terenima? Mene ne brinu tvoje predrasude ili pretpostavke, ali se pitam zasto jedna inteligentna osoba bira da se izrazava na taj nacin. Kao sto i sam znas, iz sopstvenog iskustva, geografiju je uvek lako promeniti ako si nezadovoljan tu gde jesi, ali geografija ne menja sve - pa tako ni zainteresovanost ljudi za 'a sta to neko drugi radi?'.


Ovaj... khm, ne znam da li si primetila sarkazam ali, "semenke" su bile samo izraz koji sasvim lepo prilici pogledu likova kojima su "zene krive" sto nema dece kao par progagnosta ovde... Za njih bi resenje problema bilo vrlo jednostavno - zabraniti edukaciju zenama i uciniti njihovu jedinu svrhu "punjenje semenkama" - dokazano da je obrazovanje zena u korelaciji sa brojem dece.. :)

Nemam ja sa tim ama bas nista, vec samo konstatujem kako bi bilo jednostavno resiti njihov problem - hipoteticki. Licno nemam ama bas nista protiv edukacije zena, cak naprotiv ;-)

Citat:
misterno2008
Kod svabe u 9h ides na posao,ne retko radis i do 19h ako hoces da nabijes kintu.Posle posla nema izlazaka,druzenja,nema odlaska na bazen ili pecanje.Vikendom se odlazi u pazar,setnju i kuci na odmor.U mnogim zemljama kafici rade do 23h radnim danima i fajront.Kod nas?


Mislim da ljudi porede babe i zabe ovde - nocni zivot i provod u Berlinu i Hamburgu je super... u Berlinu su ljudi daleko opusteniji, manje rade... jbg, moze se - gomila njih su neki umetnici, polticari i sl...

Ljudi ovde porede Beograd - kulturni centar zemlje sa nekim nemackim selima i malim gradovima - yep yep, siguran sam da su ljudi genijalno vedri i spremni za provod po nekim selima i malim gradovima u Srbiji i da im kafici rade 00-24 i da neces umreti od dosade vec prvo vece :-)

Citat:

Sve vreme govorim o nasem duhu,kreativnosti,sposobnosti da ugodimo sebi malim stvarima.Toga kod hladnih germana nema.Mnogi iz svih tih zemalja trce na provod u Srbiju(Exit,Guca,splavovi,nocni zivot u Bg na primer).Zasto?Zato sto imamo duha,smisla za provod,zato sto znamo da uzivamo.Klubovi u evropi ne razlikuju se od nasih,ambijent,muzika i dr. isto,ali mi imamo da ponudimo jos toga(gore nabrojano).


Khm, ne znam to je vrlo subjektivno misljenje - recimo moje je da je nocni zivot u Londonu je milion puta bolji od nocnog zivota u Beogradu - sa sve splavovima ili bez... a isto vazi i za Berlin ;-)

Germani jesu vise dosadni i manje vedri od Srba, ali su Italijani vise vedriji i jos manje dosadni od Srba - sto ocigledno pokazuje da klima, tj. kolicina suncanih i toplih dana ima puno toga sa ponasanjem ljudi. Ljudi koji su u severnijim krajevima su ocigledno istorijski provodili mnogo manje vremena zezajuci se a mnogo vise vremena u skupljanju hrane za zimu i gradnji objekata koji odolevaju vetrovima i snegu... :-)
[ Darko Nedeljković @ 22.05.2009. 20:06 ] @
Citat:
Niposto ne zelim da poredim zivotni standard tamo i ovde(kod nas je golo prezivljavanje na zalost),ali veruj mi,tvoj i moj nacin zivota i zivot prosecnog Bura recimo,je neuporediv.Al dobro,ko zna i ko je doziveo, zna sta pricam,ko ne,zao mi je.

Vidis, ja kad uopste nisam uzeo u obzir zivotni standard, znam da je neuporedivo gore u Kongu, Etiopiji, Nigeriji... Kad sam rekao da dete moze zadesiti nesreca da se rodi u Srbiji mislio sam recimo na:

Citat:
Pre 3 godine, zaustavlja me saobracajna policija zbog redovne rutinske kontrole. Reklo bi se u alkoholisanom stanju - debeli spava u kolima a mrsavi izasao napolje i postao hiperaktivan. Proverava dokumenta, proverava vozilo, sve u redu. Vraca se do mene, vraca dokumenta i kaze "daj mi hiljadu-dve dinara". Tu se ja iynerviram nevidjeno (ali ostanem smiren) i kazem mu da nije u redu to sto radi, ponasa se kao najgori drumski razbojnik i secikesa. Tu on meni gotovo sapatom preti da ce me odvesti u stanicu i sve mi kosti polomiti (nekoliko metara dalje je prodavnica ispred koje 5-6 seljaka sede, piju pivo i pazljivo posmatraju tok dogadjanja. Ja mu namerno glasno odgovaram da se ja pristojno ponasam pa nema povoda ni za kakve batine, vec ako ima neku primedbu da napise prijavu i da me pusti da idem kuci.

Tu on mene poslusa, uze dokumenta ponovo, vidno iznerviran zaustavi jos 3-4 vozila i poce da pise neke prijave. Dok je pisao sad mi je vec otvorenije dobacivao i pretio, pa je u jednom trenutku izgubio koncentraciju sta pise i kome, pisuci malo mojih podataka u prijavu, malo od drugog vozila, malo od treceg. Dade mi prijavu za prolazak na crveno svetlo !!! Ja sam mislio da me za'ebava, da u selu nema semafora, uyeo papir i otisao. Medjutim, u tom selu ipak ima jedan jedini semafor, ali nalazi se u ulici kojom ja ne samo da tada nisam prosao, vec nikada u zivotu nisam prosao...

I tako, ispricao ja to sve sudiji, zalio se na neuredno napisanu prijavu, naveo koji podaci se ne odnose na mene... proslo od tad jos dve godine... Pre 10 dana dodje meni poziv za odsluzenje zatvorske kazne u trajanju od 14 dana! Rok za zalbu istekao pre godinu dana! Kao, nisu mogli da me nadju, menjao sam prebivaliste mesec dana posle dogadjaja (uredno prijavio promenu), pa su me obavestavali isticanjem obavestenja na oglasnoj tabli suda! Pazi, majku mu, kad treba da dam izjavu, onda me nadju bez problema (formalno je potrebno da okrivljeni koji nije potpisao da izjavu). Kad treba da me obaveste o kazni zatvora, onda me opet nadju bez problema (to se po zakonu ne sme isticati na oglasnoj tabli). Jedino kad treba da me obaveste o mom pravu zalbe, onda ne znaju gde sam :-)

Sve u svemu, da ne sirim pricu, ja sebe smatram postenim gradjaninom ove zemlje koji se ponasa u skladu sa zakonom, ali ne "postuje" predstavnike zakona (postovanje u smislu uvazavanja, divljenja i slicno), cak sta vise smatra ih bagrom, lopovima, secikesama, sljamom i legalnim kriminalcima. Valjda i nema dileme da oni to zaista jesu?


Onda ovo:
Citat:
Ne znam sta da ti kazem, meni agencije ne ulivaju poverenje, a i na ovde navedenom primeru se pokazalo da je lakse dobiti novac nazad od prodavca nego od agencije...

Jos kad se tome doda cinjenica da je protivzakonito, vec me podilazi jeza od te zamisli. Naime, agencijama je po zakonu zabranjeno da primaju novac namenjen prodavcu, mogu samo da prime svojih 3% provizije, u dinarima razume se, bezgotovinski. Mada oni bez pardona primaju EUR-e i to na ruke. Ne treba da naglasavam da Srbija nema Zakon o prometu nekretnina, po kome je agencija odgovorna za stetu nastalu zbog kojekakvih eventualija. U civilizovanom svetu je drugacije - otvaranje agencije za nekretnine je procedura slicna otvaranju banke - deponuje se novac u vrednosti nekoliko stanova, pa ako neko bude ostecen isplacuje mu se iz depozita a agencija posle juri prevarante.

U Srbiji kad neko ostane i bez stana i bez para, agencija kaze "izvinite" i nastavlja dalje. Ukoliko se ne zatvori. Agencije osnovane kao privredna drustva mogu biti zatvorene u svakom trenutku, zatvoriti agenciju i otvoriti drugu je trosak ne veci od 500 EUR-a. Posle toga nema nikakve odgovornosti za nikakva potrazivanja. Preduzetnici zadrzavaju dugove iz poslovanja dozivotno, (tj. dok ne zastare) bez obzira na zatvaranje agencije, ali naplata dugova u Srbiji nije bas tako uspesna iz raznoraznih razloga. Moyda nije trebalo o ovome da pisem, jer ce sad hiljade ljudi procitati ovo i naci ce se neka budala zeljna novca koja ce da se pridruzi ekipi i odradi ovu kombinaciju za brzo bogacenje. No dobro, guranje problema pod tepih takodje ne doprinosi njegovom resavanju.

U situaciji takvoj kakva je, kupovina stana u Beogradu je postala jedan vid lutrije - takav da ne moze da se dobije, ali moze da se izgubi. Prema podacima iz prosle godine, u Srbiji je bilo evidentirano oko 25.000 prevarenih kupaca stanova - koji su novac dali a stan nikada nisu dobili. Negde sam naisao na podatak da ih sada ima preko 30.000. Mozda je resenje da se ipak vise prica o tome. Ljudi mogu biti sigurni da nece biti prevareni, jedino ako nikom ne daju priliku da ih prevare.

A kupovina u sivoj fazi, u predgradnji, projektno finansiranje i tome slicno je tek posebna prica. Oglasi su puni stanova za koje kad pozovete sve je idealno dok ne pitate da dodjete da pogledate. A onda vam kazu "ali znate, zgrada je u izgradnji, bice gotova u... decembru, ali je vec 80% prodata. Jednom tako naidjem pored neke poljane/sume i vidim buldozeri cupaju drvece, ravnaju, nasipaju. Pogledam onaj bilbord gde se pise izvodjac radova, sa sve slikom buduceg objekta i brojem dozvole, vidim tu je i broj telefona. Pozovem da se raspitam kad je u planu da to bude gotovo (zgrada na slici a i lokacija mi se bas svidele) i dobijem totalno neocekivan odgovor - "zao mi je gospodine, svi stanovi na toj lokaciji su vec prodati". Kako majku mu prodati, kad sam ja dosao u trenutku dok je tu jos suma, samo taj bilbord najavljuje da bi tu jednog dana eventualno moglo biti stanova...

Pricam o tome jednoj komsinici i ona se nasmeja i iz starog sanduka izvadi sliku zgrade. Pogledam lepa zgrada. Pokaza mi ona i gde je trebao da bude njen stan. Jos davne 1983. su stanovi i lokali na toj lokaciji prodati. Svako uredno dobio broj svog stana, sprat, plan, priynanicu za pare koje je dao... "Al prodje od tad 13 bajrama" pa jos puta 2, a ljudi ne dobise stanove. Plac onaj kad se ide od Slavije prema Pravnom fakultetu, pa pri vrhu uzbrdice sa desne strane. Pada u oci, lokacija obrasla krupnijim zbunjem i sitnijim drvecem, neko tu posle postavio 3 bilborda. To je otprilike bio prvi primer da ljudi nesto plate a ne dobiju. Posle je to postala redovna pojava.


i sa dugackog spiska da navedem jos samo jedno:

Citat:
Dva puta sam podnosio zahtev za poslovnu vizu. Prvi put radi saradnje sa jednom firmom tamo. Sve moguce papire prikupio, sluzbenica pregledala, konstatovala da je sve sto treba tu, rekla mi da nema nikakvih problema, da dodjem za 5 dana i da cu sigurno dobiti vizu. Ja dosao, ono zahtev odbijen. Obrazlozenja nema, bilo kakvu informaciju nemoguce dobiti. Napisao molbu da mi se kaze razlog kako bih eventualne prepreke otklonio, sluzbenica uzela molbu, rekla mi da na svaku molbu odgovori za najvise 30 dana na kucnu adresu. Posle 60 dana nema odgovora. Podneo jos jednu molbu. Takodje.
Podneo zahtev za novu vizu, radi odlaska na CEBIT. Kupio karte, platio transport i smestaj. Doneo sve to sa svim ostalim mogucim papirima. Sluzbenica pregledala, rekla da je sve tu i da cu sigurno dobiti vizu. Na moju primedbu da mi je njena koleginica to isto rekla i proslog puta, odgovorila mi je da sigurno firma koja me pozivala nije platila porez ili tako nesto pa su me zato odbili, ali za CEBIT ne odbijaju radnike kompjuterskih firmi, samo da dodjem za 5 dana. Za 5 dana - zahtev odbijen. Jos nekoliko firmi je proslo isto. Nisam se trudio da kucam molbu da mi se kaze zasto. Odustao sam od putovanja po Evropi i konstatovao da se 'lebac mora zaradjivati iskljucivo u Srbiji.
[ misterno2008 @ 22.05.2009. 20:37 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Khm, ne znam to je vrlo subjektivno misljenje - recimo moje je da je nocni zivot u Londonu je milion puta bolji od nocnog zivota u Beogradu - sa sve splavovima ili bez... a isto vazi i za Berlin ;-)



Germani jesu vise dosadni i manje vedri od Srba, ali su Italijani vise vedriji i jos manje dosadni od Srba - sto ocigledno pokazuje da klima, tj. kolicina suncanih i toplih dana ima puno toga sa ponasanjem ljudi. Ljudi koji su u severnijim krajevima su ocigledno istorijski provodili mnogo manje vremena zezajuci se a mnogo vise vremena u skupljanju hrane za zimu i gradnji objekata koji odolevaju vetrovima i snegu... :-)


Ne razumem te,o kakvim selima pricas?Govorio sam o zivotu u Roterdamu,Bredi,Tilburgu!?I nije rec o nocnom zivotu,vec zivotnim navikama prosecnog holandjanina,nemca...
Procitaj gore najpre.

Interesantno zapazanje,ali i sam sam rekao u jednom od postova,da su latini slicnog naseg mentaliteta i duha i da je sa njima druga prica.

Treba procitati prethodne postove,da se prica ne bi izvlacila iz konteksta,poenta je u necemu sasvim drugom.

[ misterno2008 @ 22.05.2009. 20:57 ] @
Darko,svi smo svesni ko smo,sta smo i u kakvoj drzavi zivimo.Prica je otisla u out.Tema je pad nataliteta,a ja sam samo hteo da ohrabrim neodlucne u vezi radjanja dece.Hteo sam da kazem,da poucen svojim iskustvom,parovi koji zele decu a ne usudjuju se da ih dobiju zbog poznatih okolnost(zivotnih),grese ako misle da ce im zivot u dvoje omoguciti kvalitetniji zivot.To je zabluda,ali,svaciji izbor postujem.

Nas covek je vedrog duha,sposoban i kreativan i poenta svega je da treba da razmisljamo pozitivno,da imamo pozitivan odnos prema zivotu(ma kako tesko bilo).Moramo uzivati u malim stvarima,a mi to umemo jako,jako dobro.E,onda sam povukao paralelu sa zivotnim navikama prosecnog coveka iz nama nedosanjanih zemalja(Holandija,Nemacka...) i ma koliko losije ziveli od njih,odgovorno tvrdim da su nasi zivoti ispunjeniji,ma kako to fantasticno i nestvarno zvucalo.
[ Ivan Dimkovic @ 22.05.2009. 21:25 ] @
Citat:

Treba procitati prethodne postove,da se prica ne bi izvlacila iz konteksta,poenta je u necemu sasvim drugom.


Poenta je u tome da smo mi juznije od Nemaca, Finaca i sl... da imamo mnogo vise sunca i topliju klimu i da je to ocigledno jako puno delovalo na nas karakter.

:-)

Zivotne potrebe su vrlo kompleksna stvar - ono sto je zasigurno je da gde god da odes, nekom nesto 'fali - Nemcu fali slobodno vreme i sloboda za zezanje, Srbinu 'fale pare, itd... itd... Ljudi nikad zadovoljni - osim mozda na Filipinima kazu da su tamo najsrecniji :-)
[ ar nogard @ 22.05.2009. 23:19 ] @
Ne ne ne poenta je u tome da su deca najvece blago, stara dobra izreka pa onda sta cekati?
Inace ja imam tri deteta i nikada nisam razmisljao ni planirao kad cu da ih imam ili kad da ih pravim i moze da se i u srbiji odgaja vise dece od jednog po porodici nije strasno cak mislim i da je lakse imati 3 klinca ovde nego negde preko, a pricao sam sa ljudima koji su sa decom probali preko da zive i rade i vratili se posle godinu dve ovde i zakljucak je da su se tamo mucili za dzabe.
A to sto opada natalitet itd nema nikakve veze sa obrazovanjem zena ili muskaraca, nego najvise ima veze sa uticajem zapadne kulture i njihovim nacinom zivota koji polako prenose svuda sto milom sto silom pa shodno tome 90 posto devojaka ni u snu ne namerava da se rano uda i ima copor dece kako to u zargonu kazu nego zna se fax karijera dobar posao i nocni zivot a takodje je isto i sa momcima, kola motori zanske zurke pa im tek u 30-toj proradi kliker da treba da produze lozu e onda mucna stavka koju uzeti a da nije kurva pa i kad nadju nesto a posle saznaju malo vise o voljenoj onda slede razvodi i propali brakovi kolih je veoma mnogo.
Itd bla bla bla o ovome moze da se raspravlja nasiroko iskreno uopste ne zalim sto zivim ovde u Srbijici ono za cime mnogi da zale je kad nam ovaj nacin zivota zamene sa modernim robovlasnickim drustvom kad globalizacija zavlada svetom i kad nece biti te razlike kako se zivi ovde a kako tamo jer ce se svuda ziveti slicno makar i na silu.
[ zaza000111 @ 22.05.2009. 23:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Srbinu 'fale pare, itd... itd... Ljudi nikad zadovoljni - osim mozda na Filipinima kazu da su tamo najsrecniji :-)


Pa kad su Srbi postali da ne kazem sta za vreme komunjara pa sve gledaju kroz pare da se ne lazemo bilo je to i pre Drugog Svetskog Rata ali samo u Beogradu koji je procentualno cinio mnogo manji broj stanovnika u Srbiji nego sada i to samo u visim slojevima dok je vecina Srbije bila jos zdrava sada samo im pare fale samo se na to zale istu pricu vec dvadeset godina slusam a rada pa rada nesto malo ima a tek deca pa gde to jedva rade i za sebe jos da rade oko deteta kako bi onda mogli da sede po kaficima po ceo dan , najbolja je scena kada se dodje na Obilicev Venac po suncanom danu oko podneva pa se mogu videti ne pregledni kafici krcati rajom dokle ti pogled seze.
Lepo ja kazem problem nataliteta je problem egoizma i hedonizma u preteranoj varijanti ranije kada su ljudi bili religijozni ona im je davala jednu drugaciju filozofiju i samim tim pogled na svet i sam zivot i sta je u njemu vazno ,sada je jedina filozofija ova dva gore pomenuta i sobzirom da su ta dva sami sebi svrha tu od radjanja nema nista ,umesto kada smo se vec odvikli od religije da je zamenimo nekim jos progresivnijim filozovskim sistemom moderne korporacije su nametnule po nekim parametrima jos nazadniji.Da se razumemo nemam ja nista protiv modernih korporacija ali ima protiv nekih njihovih postupaka koji donose njima maksimiziranje profita na dugorocni ustrb drustva , treba ipak i u profitu imati meru sto i ova kriza pokazuje.

@Darko Nedeljković: Uvek se moze naci izgovor za bilo koju stvar to je jedno od univerzalnih pravila.
[ maliradojca @ 23.05.2009. 00:31 ] @
Citat:
ar nogard: A to sto opada natalitet itd nema nikakve veze sa obrazovanjem zena ili muskaraca, nego najvise ima veze sa uticajem zapadne kulture i njihovim nacinom zivota koji polako prenose svuda sto milom sto silom pa shodno tome 90 posto devojaka ni u snu ne namerava da se rano uda i ima copor dece kako to u zargonu kazu nego zna se fax karijera dobar posao i nocni zivot a takodje je isto i sa momcima...

Pricao mi kolega da su deca iz odeljenja tukla devojcicu jer je siromasna. Radnja je bila u blokovima na Novom Beogradu. I onda je problem ako hoces da imas decu, a sramota je biti siromasan u Srbiji.

Kako da izdrzavas recimo 4 deteta sa nekom prosecnom fakultetskom platom?
Zavisi kako ko posmatra. Deci je ipak vaznija roditeljska ljubav nego novac. Ali odmah iza vrata roditeljskog doma su i druga deca npr. ciji je roditelj nasledio(la) babin stan, imaju malo jacu kintu inace, i "resili" su da budu "dobri roditelji". E takvi kreiraju parametre roditeljstva u Srbiji, i zbog takvih je sramota biti siromasan, a ustvari je njihova sramota to sto nemaju ljubavi i osecanja(ali se to ne vidi tako ocigledno kao nedostak novca).
Mislim da je mnogo toga pogresno postavljeno u Srbiji, i to toliko pogresno da je trulo jos u korenu. I nece se skoro promeniti na bolje.
[ Miroslav Jeftić @ 23.05.2009. 00:31 ] @
Citat:
zaza000111: Pa kad su Srbi postali da ne kazem sta za vreme komunjara pa sve gledaju kroz pare da se ne lazemo bilo je to i pre Drugog Svetskog Rata ali samo u Beogradu koji je procentualno cinio mnogo manji broj stanovnika u Srbiji nego sada i to samo u visim slojevima dok je vecina Srbije bila jos zdrava sada samo im pare fale samo se na to zale istu pricu vec dvadeset godina slusam a rada pa rada nesto malo ima a tek deca pa gde to jedva rade i za sebe jos da rade oko deteta kako bi onda mogli da sede po kaficima po ceo dan , najbolja je scena kada se dodje na Obilicev Venac po suncanom danu oko podneva pa se mogu videti ne pregledni kafici krcati rajom dokle ti pogled seze.


Nije cela Srbija Obilićev venac. Ako Beograd ima 1,5 ili 2 miliona stanovnika, logično je da će se uvek naći par stotina (ili hiljada) džabalebaroša koji će opsedati kafiće u centru.
[ Horvat @ 23.05.2009. 09:54 ] @
Citat:
misterno2008:Hteo sam da kazem,da poucen svojim iskustvom,parovi koji zele decu a ne usudjuju se da ih dobiju zbog poznatih okolnost(zivotnih),grese ako misle da ce im zivot u dvoje omoguciti kvalitetniji zivot.To je zabluda,ali,svaciji izbor postujem.


hmmm,kome kvalitetniji zivot?roditeljima?
a ne mislis da neki "ne prave" decu jer ne mogu DECI da obezbede kvalitetan zivot?
[ misterno2008 @ 23.05.2009. 11:23 ] @
Citat:
Horvat: hmmm,kome kvalitetniji zivot?roditeljima?
a ne mislis da neki "ne prave" decu jer ne mogu DECI da obezbede kvalitetan zivot?


Pa dobro,ti se nemoj zeniti,nemoj imati decu i zivi kvalitetnije.Umorio sam se od gluposti.Nas narod kaze,ja te krstim,a ti prdis.
Citat:
ar nogard: Ne ne ne poenta je u tome da su deca najvece blago, stara dobra izreka pa onda sta cekati?
Inace ja imam tri deteta i nikada nisam razmisljao ni planirao kad cu da ih imam ili kad da ih pravim i moze da se i u srbiji odgaja vise dece od jednog po porodici nije strasno cak mislim i da je lakse imati 3 klinca ovde nego negde preko, a pricao sam sa ljudima koji su sa decom probali preko da zive i rade i vratili se posle godinu dve ovde i zakljucak je da su se tamo mucili za dzabe.
A to sto opada natalitet itd nema nikakve veze sa obrazovanjem zena ili muskaraca, nego najvise ima veze sa uticajem zapadne kulture i njihovim nacinom zivota koji polako prenose svuda sto milom sto silom pa shodno tome 90 posto devojaka ni u snu ne namerava da se rano uda i ima copor dece kako to u zargonu kazu nego zna se fax karijera dobar posao i nocni zivot a takodje je isto i sa momcima, kola motori zanske zurke pa im tek u 30-toj proradi kliker da treba da produze lozu e onda mucna stavka koju uzeti a da nije kurva pa i kad nadju nesto a posle saznaju malo vise o voljenoj onda slede razvodi i propali brakovi kolih je veoma mnogo.
Itd bla bla bla o ovome moze da se raspravlja nasiroko iskreno uopste ne zalim sto zivim ovde u Srbijici ono za cime mnogi da zale je kad nam ovaj nacin zivota zamene sa modernim robovlasnickim drustvom kad globalizacija zavlada svetom i kad nece biti te razlike kako se zivi ovde a kako tamo jer ce se svuda ziveti slicno makar i na silu.


Svaka cast,pravo u sredu.Nemam sta ni da dodam ni da oduzmem.
[ Horvat @ 23.05.2009. 11:46 ] @
nema potrebe da me krstis,fala ;)

nisi razumeo sta hocu reci,nije ni bitno
[ misterno2008 @ 23.05.2009. 11:57 ] @
Citat:
Horvat: nema potrebe da me krstis,fala ;)

nisi razumeo sta hocu reci,nije ni bitno


I ne razumem te.Mislis li da svi mi roditelji ne brinemo i ne razmisljamo i ne zelimo da sebi i svojoj deci pruzimo kvalitetan ili sto kvalitetniji zivot?I taj pojam "kvalitetan" vrlo je relativna stvar.Nekome ce preduslov za stvaranje porodice biti zaposlenje,a nekom na racunu 1 ooo ooo evra.
[ Horvat @ 23.05.2009. 12:15 ] @
za pocetak,treba da se zapitas sledece [mislim buduci roditelji]
1) da li ces imati da kupujes deci pelene
2) da li ces imati da kupujes deci hranu
3) da li ces imati da kupujes deci odecu
kad malko porastu
4) da li ces imati da im kupujes opremu za skolu


to je ono osnovno,ne racunajuci letovanja,kotlice,rostilje i ostalo

a sve to kosta

a ako hoces da pustis dete da drci golo po ulici ,onda nemoj ni da ga "pravis"
[ Ivan Dimkovic @ 23.05.2009. 12:19 ] @
Citat:

A to sto opada natalitet itd nema nikakve veze sa obrazovanjem zena ili muskaraca, nego najvise ima veze sa uticajem zapadne kulture i njihovim nacinom zivota koji polako prenose svuda sto milom sto silom pa shodno tome 90 posto devojaka ni u snu ne namerava da se rano uda i ima copor dece kako to u zargonu kazu nego zna se fax karijera dobar posao i nocni zivot a takodje je isto i sa momcima, kola motori zanske zurke pa im tek u 30-toj proradi kliker da treba da produze lozu e onda mucna stavka koju uzeti a da nije kurva pa i kad nadju nesto a posle saznaju malo vise o voljenoj onda slede razvodi i propali brakovi kolih je veoma mnogo.


Ovaj, kao sto rekoh - Belorusija. Totalno ne-kapitalisticka zemlja, pa opet - nizak natalitet.

Inace, sasvim je izvesno da je natalitet u Srbiji poceo da opada 1945-te godine, kada su zene masovno krenule u skolu i pocele da dobijaju posao, a ne kada je u Srbiju usla "zapadna kultura" sredinom 80-tih (konzumerizam je samo zacementirao nesto sto se jos od ranije desilo.

Obrazovanje = posao ali onaj koji se zove "karijera" (Chris Rock je lepo opisao razliku izmedju "Job" i "Carreer" ;-), a to jeste nekompatibilno sa gomilom dece - roditi 3-4 dece i i dalje imati posao i biti u mogucnosti da provodis adekvatno vreme sa decom a i na poslu je skoro pa nemoguce, a i kad je moguce zahteva velika odricanja i napor - nesto sto vecina nije uopste spremna da ulozi niti to zeli.

Jedino sto se moze uciniti po ovom pitanju je olaksavanje trudnoce profesionalnim zenama - dakle, sto vise pogodnosti, zamrznuta pozicija na poslu. Ali sve i sa tim, tesko da ikad mozete ocekivati nekadasnjih 4-5+ dece. Jednostavno su se vremena i shvatanja promenila.

I, ne... to nece ici u nazad.

--

Ali gledajte to sa vedre strane - civilizovane zemlje imaju nizak natalitet, ali zato ima ko da popuni tu prazninu, ljudska rasa je ipak sigurna - svaki dan nas je sve vise i vise :-)
[ misterno2008 @ 23.05.2009. 12:30 ] @
Citat:
Horvat: za pocetak,treba da se zapitas sledece [mislim buduci roditelji]
1) da li ces imati da kupujes deci pelene
2) da li ces imati da kupujes deci hranu
3) da li ces imati da kupujes deci odecu
kad malko porastu
4) da li ces imati da im kupujes opremu za skolu


to je ono osnovno,ne racunajuci letovanja,kotlice,rostilje i ostalo

a sve to kosta

a ako hoces da pustis dete da drci golo po ulici ,onda nemoj ni da ga "pravis"


Ma hajde,nemoj mi reci?Kao prvo,imas li iskustvo roditelja,da znam skim diskutujem?Ako si od onih koji cekaju Godoa,onda razumem i postujem.

Previse banalizujes stvari i veruj nemam snage da se mlatim oko toga.
U najkracem,sve gore pobrojano ce im omoguciti dve plate i to one ispodprosecne.
[ misterno2008 @ 23.05.2009. 12:34 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: roditi 3-4 dece i i dalje imati posao i biti u mogucnosti da provodis adekvatno vreme sa decom a i na poslu je skoro pa nemoguce, a i kad je moguce zahteva velika odricanja i napor - nesto sto vecina nije uopste spremna da ulozi niti to zeli.

Jedino sto se moze uciniti po ovom pitanju je olaksavanje trudnoce profesionalnim zenama - dakle, sto vise pogodnosti, zamrznuta pozicija na poslu. Ali sve i sa tim, tesko da ikad mozete ocekivati nekadasnjih 4-5+ dece.


Ma niko i ne govori o 4-5 dece,ne treba dozvoliti pad nataliteta,a prosta reprodukcija tj. dvoje dece i nije bas tako veliki "teret":)
[ Horvat @ 23.05.2009. 12:36 ] @
ako pitas da li sam roditelj,ne
sa svojih 21 godinu ni ne zelim da postanem ,smatrem se nedovoljno zrelim za tu ulogu
da li zelim da budem roditelj "kasnije",da

super,dve ispodprosecne plate ce omoguciti sve to ,za koliko dece? 1? 2? 3?

imam dovoljno rodbine koja sada ima malu decu,pa ono,mogu ponesto reci,ako se to ista racuna ;)

edit:jos da dodam nesto,roditelji trebaju i posvetiti sebe deci,dovoljno dugo

jedna mamina prijateljica cuva jedno dete ,kojoj mama radi u nekoj banci ili tako nesto,a i tata tom detetu je na nekom visoko placenom poslu,sad sledi "zanimljiv" deo
doticna prijateljica cuva dete POSLE obdanista,kada je detetova mama kod kuce,jer je doticna "umorna" i treba joj odmora...
da ne sirim pricu

[ kelja @ 23.05.2009. 12:40 ] @
Citat:
misterno2008: Ma niko i ne govori o 4-5 dece,ne treba dozvoliti pad nataliteta,a prosta reprodukcija tj. dvoje dece i nije bas tako veliki "teret"


A sto ne treba dozvoliti? I, ko ce to da ''zabrani''?

I kako ti to tako olako procenjujes da dva deteta nisu teret? Znas li za koliko casha mesecno se u Srbiji radi? Znas li koliko radna nedelja ima radnih sati kod srpskih novokapitalista?
[ Ivan Dimkovic @ 23.05.2009. 12:40 ] @
Pazi,

Imanje dvoje dece zahteva bar godinu dana izostanka sa posla, a ako zelis adekvatnu negu toj deci od strane majke to znaci i mnogo duze.

Na zalost, u Srbiji u mnogim slucajevima to verovatno znaci i otkaz, na ovaj ili onaj nacin ili potpuno onemoguceno napredovanje na poslu - a drustveni obrazac je takav da ljudi gledaju kako da imaju platu svaki mesec kako bi sebi omogucili nesto sto se naziva "kvalitetan zivot", jure da napreduju, mnogi hoce da budu neki sefovi, menadzeri, da imaju vece plate...

Uopste, ne zelim ni da hvalim ni da kritikujem takav nacin zivota - vec samo konstatujem da je on takav.

U takvoj konstelaciji, bez cvrstih prava za zenu koja zeli da ima i posao i da ima decu (vise dece) to postaje nezgodno - dodjavola, cak i u razvijenim zemljama tu postoji problem.

Valjda je jasno da nazad ne moze - u vreme kada je zena sedela u kuci i radjala decu, ne ide, da ne pricamo o tome da je to po danasnjim standardima odavno potpuno prevazidjena stvar... Jasno je da je nacin zivota odavno krenuo nekim drugim putem. Neke zemlje to resavaju sa uvozom imigranata, koji jos i dalje imaju navike i nacin zivota iz svojih originalnih krajeva, ali ce verovatno i njihova deca ili bar unuci imati nas pogled na svet...


[ musicmaster @ 23.05.2009. 12:50 ] @
Lepo ja kazem - Krbin.
Ako se ukrsti Srbin sa Kineskinjom.
Ili - Srinez.
Ako bude obrnuto...

I shta tu ima loshe?
:D

Srbin kao srbin, gde god da ga pustish,
u bilo koju zemlju, on zaradi/pribavi sve shto mu treba.
Snadje se uvek.
U 99% sluchajeva.

Kad bi na tako snalazljivu genetiku dodali i kineske vrednosti...
Auuu, 'em mentalno nenadjebivo, 'em se brzo mrda... djipa,... skache..
Opasno, opasno... :P
[ misterno2008 @ 23.05.2009. 13:39 ] @
Citat:
Horvat: ako pitas da li sam roditelj,ne
sa svojih 21 godinu ni ne zelim da postanem ,smatrem se nedovoljno zrelim za tu ulogu
da li zelim da budem roditelj "kasnije",da

super,dve ispodprosecne plate ce omoguciti sve to ,za koliko dece? 1? 2? 3?

imam dovoljno rodbine koja sada ima malu decu,pa ono,mogu ponesto reci,ako se to ista racuna ;)

edit:jos da dodam nesto,roditelji trebaju i posvetiti sebe deci,dovoljno dugo

jedna mamina prijateljica cuva jedno dete ,kojoj mama radi u nekoj banci ili tako nesto,a i tata tom detetu je na nekom visoko placenom poslu,sad sledi "zanimljiv" deo
doticna prijateljica cuva dete POSLE obdanista,kada je detetova mama kod kuce,jer je doticna "umorna" i treba joj odmora...
da ne sirim pricu


Zelim ti sve najbolje,mlad si,vremenom ce ti se kazati samo.Imam sina tvojih godina i razumem te.Sve sto ti zelim reci,jeste,hrabro i samo napred.

Citat:
kelja: A sto ne treba dozvoliti? I, ko ce to da ''zabrani''? :)

I kako ti to tako olako procenjujes da dva deteta nisu teret? Znas li za koliko casha mesecno se u Srbiji radi? Znas li koliko radna nedelja ima radnih sati kod srpskih novokapitalista?


Meni ces da pricas o tome?Otisli smo u out.Na kraju,od dobre namere ispadne da te ljudi jos i napadaju.Govorio sam iz svog ugla i ugla svojih prijatelja,kao ljudi sa osrednjim primanjima.Sta da ti kazem,zelim ti da imas para koliko ti srce iste,da te pare usrece,da ti pare omoguce da sebi priustis sta god pozelis,a na kraju da sa tim istim parama sebi "kupis" dete.

U sta smo se pretvorili majko moja?!
[ milanche @ 24.05.2009. 05:24 ] @
Citat:
U sta smo se pretvorili majko moja?!


Evo nekih koordinate za poredjenje:

jedan od mojih roditelja je 11-to dete po rodjenju, rano detinjstvo ih je prezivelo 7-moro.
Od kuce se odlazilo sa 15-16 godina, udavalo u 17-22, zenilo od 18-25, radjalo po troje
dece u proseku koga kvare deca rano otisla u vece gradove.

Drugi roditelj najstariji od cetvoro rodjene dece (troje prezivelo rano detinjstvo) pamti
prve posleratne godine, 1952-ga recimo, doba godine je recimo mart, u kuci nema nicega
osim jedne glavice luka i malo soli, i brasna dovoljno da se napravi jedan hleb za cetiri dana
dok ne dodje prolece pa ne stigne povrce.

Kasnije generacije su negde nesto krupno pobrkale u racunu.

Nesto je definitivno tu pogresno.

Sigurno je samo jedno - imamo daleko kvalitetnije zivotne okolnosti nego sto su imale
te generacije.
[ Beltrammi @ 24.05.2009. 07:33 ] @
sama andjela protiv tolikih muskih, kao jajna celija protiv milion spermija !
[ kelja @ 24.05.2009. 08:46 ] @
Citat:
Meni ces da pricas o tome?Otisli smo u out.Na kraju,od dobre namere ispadne da te ljudi jos i napadaju.Govorio sam iz svog ugla i ugla svojih prijatelja,kao ljudi sa osrednjim primanjima.Sta da ti kazem,zelim ti da imas para koliko ti srce iste,da te pare usrece,da ti pare omoguce da sebi priustis sta god pozelis,a na kraju da sa tim istim parama sebi "kupis" dete.

U sta smo se pretvorili majko moja?!


Cari obrazovanja i zdrav razum (razmisljanje o posledicama sopstvenih postupaka, predvidjanje/planiranje buducnosti na osnovu postojecih parametara) pristizu polaku i u Srbiju, to ti je... Znam da boli, ali navici ce se ljudi, valjda... ;)

P.S. Ne treba mi dete, vec ga imam, ali da sam hteo da imam drugo NIKAD, ali ponavljam, NIKAD mi ne bi bio motiv ostvarivanje ''proste reprodukcije'', kao sto vecini ljudi to i NIJE motiv (nadam se), a i ne treba da bude.
I da, hvala na lepim zeljama, i ja tebi zelim sve najlepse! ;) Kako si pogodio da me novac cini srecnim? :)

Citat:
Evo nekih koordinate za poredjenje:

jedan od mojih roditelja je 11-to dete po rodjenju, rano detinjstvo ih je prezivelo 7-moro.
Od kuce se odlazilo sa 15-16 godina, udavalo u 17-22, zenilo od 18-25, radjalo po troje
dece u proseku koga kvare deca rano otisla u vece gradove.

Drugi roditelj najstariji od cetvoro rodjene dece (troje prezivelo rano detinjstvo) pamti
prve posleratne godine, 1952-ga recimo, doba godine je recimo mart, u kuci nema nicega
osim jedne glavice luka i malo soli, i brasna dovoljno da se napravi jedan hleb za cetiri dana
dok ne dodje prolece pa ne stigne povrce.

Kasnije generacije su negde nesto krupno pobrkale u racunu.


Khm, ili su mozda otkrile kontracepciju?
Salu na stranu (mada je ovo samo delimicno sala) povratka u proslos' nema, porodice od 9-10 clanova su sve redje, skoro pa nemoguce (osim kod nekih retarda na socijalnoj pomoci koji tako sire krug svoje nesrece).
[ marko37 @ 24.05.2009. 09:05 ] @
Citat:
kelja: P.S. Ne treba mi dete, vec ga imam, ali da sam hteo da imam drugo NIKAD, ali ponavljam, NIKAD mi ne bi bio motiv ostvarivanje ''proste reprodukcije'', kao sto vecini ljudi to i NIJE motiv (nadam se), a i ne treba da bude.


Nek ti motiv bude zdrav psihološki i socijalni razvoj deteta. Još nisam upoznao čoveka (ili ženu) koje je jedino dete a da nema određenih problema sa nekim normalnim uklapanjem u društvo. A sebičnost i samoživost nekako obavezno ide uz takve osobe...
[ _andjela_ @ 24.05.2009. 11:05 ] @
marko37,

Ne znam da li si poveden nekim losim iskustvima u zivotu, ali cemu odmah trcati sa takvim izjavama?

Poucen sopstvenim iskustvom (kao jedino dete u porodici), Vladeta Jerotic ima par zanimljivih stvari da kaze na tu temu.

I ne, nisam jedino dete u porodici, jer znam da ce ti to biti sledece pitanje.
[ Kosuth @ 24.05.2009. 11:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Ovaj, kao sto rekoh - Belorusija. Totalno ne-kapitalisticka zemlja, pa opet - nizak natalitet.

Samo ne zaboravi jedno,da je to na "istoku" TAKO zato(i možda baš samo zato) što su "zapadni" mislioci(Marks,Engels,Klara Cetkin...) uspeli da svoje "ideje" otelotvore tamo,znači ne samo konzumerizam,već i "uvertira" u to stigli su sa "zapada"...
To važi i za Srbiju,svakako,sećam se veoma dobro vremena kada su IKONE tih zapadnih "mislilaca" streljale beživotnim pogledima buduće naraštaje sa zidova svih učionica...
Citat:
Ali gledajte to sa vedre strane -civilizovane zemlje imaju nizak natalitet, ali zato ima ko da popuni tu prazninu, ljudska rasa je ipak sigurna - svaki dan nas je sve vise i vise :-)

Konačno da i ti priznaš,hteo to ili ne,da je deo planete Zemlje,koji je okrenut profitu po svaku cenu ,osuđen na izumiranje,kao i svaki njen budući deo koji se opredeli za takav sistem...
Samo u tom smislu "to neće ići unazad",jer već uveliko IDE,jedan korak napred,dva nazad....kao što si i ti to,polako,ali sigurno zaključio...
Upravo "necivilizovani" deo planete zemlje,okrenut prirodnim zakonitostima obezbeđuje opstanak ljudske vrste iz čega se nedvosmisleno izvodi zaključak da profit i ekstraprofit niukom slučaju ne podležu tim zakonitostima,čim pospešuju izumiranje vrste...
Citat:
U takvoj konstelaciji, bez cvrstih prava za zenu koja zeli da ima i posao i da ima decu (vise dece) to postaje nezgodno - dodjavola, cak i u razvijenim zemljama tu postoji problem.

Koji sistem zasnovan na profitu ima bilo kakav interes u obezbeđivanju "prava za ženu"???
Stoga takvi sistemi i obezbeđuju sebi "sveže meso" upravo iz nerazvijenih zemalja,implantirajući im konzumerizam "t e l e v i z i j o m ".
Citat:
milanche:

Kasnije generacije su negde nesto krupno pobrkale u racunu.

...svesrdno potpomognute sveprisutnom agresijom medija u izvođenju pogrešnih zaključaka i rezultata u "računu"...
Citat:
Sigurno je samo jedno - imamo daleko kvalitetnije zivotne okolnosti nego sto su imale
te generacije.

Ali "okolnosti" koje su samo puki "koncentrat hrane" za obezbeđivanje "mišićne mase" u službi profita...
Citat:
Nesto je definitivno tu pogresno.

Da,to je apsolutna istina,koja polako ali sigurno probija strogo kontrolisanu medijsku barijeru...
[ jericho1405 @ 24.05.2009. 14:30 ] @
Citat:
Kosuth: da je deo planete Zemlje,koji je okrenut profitu po svaku cenu ,osuđen na izumiranje,kao i svaki njen budući deo koji se opredeli za takav sistem... Upravo "necivilizovani" deo planete zemlje,okrenut prirodnim zakonitostima obezbeđuje opstanak ljudske vrste iz čega se nedvosmisleno izvodi zaključak da profit i ekstraprofit niukom slučaju ne podležu tim zakonitostima,čim pospešuju izumiranje vrste...

Potpuno pogresno vidjenje problema. Nema nikakve veze "zapadnjacki" nizak natalitet sa njihovim, kako kazes, stavom: "profit po svaku cijenu", vec sa obrazovanjem, "povecanjem" svijesti i, sto rece Ivan, opustenijem stavu prema religijama. Jednostavno, shvatili su ljudi da je apsolutni idiotizam radjati gomilu djece koja ce, uzgred, da zive jako jadno i zalosno, a sve to zarad nekih "visih" ciljeva, tipa. opstanak i ekspanzija katolicanstva i slicne gluposti koje su nametali drustvu. Ovako ce da imaju djece, onoliko, koliko mogu da paze, i kojima mogu da obezbjede jedan kvalitetan i dostojanstven ljudski zivot.
[ misterno2008 @ 24.05.2009. 14:47 ] @
Citat:
jericho1405: Potpuno pogresno vidjenje problema. Nema nikakve veze "zapadnjacki" nizak natalitet sa njihovim, kako kazes, stavom: "profit po svaku cijenu", vec sa obrazovanjem, "povecanjem" svijesti i, sto rece Ivan, opustenijem stavu prema religijama. Jednostavno, shvatili su ljudi da je apsolutni idiotizam radjati gomilu djece koja ce, uzgred, da zive jako jadno i zalosno, a sve to zarad nekih "visih" ciljeva, tipa. opstanak i ekspanzija katolicanstva i slicne gluposti koje su nametali drustvu. Ovako ce da imaju djece, onoliko, koliko mogu da paze, i kojima mogu da obezbjede jedan kvalitetan i dostojanstven ljudski zivot.


Ne bih se sa tobom slozio.Naravno da svako zeli sebi i svojoj deci sto kvalitetniji zivot,ali sam taj pojam "kvalitet" je vrlo relativan.

U jednom od ranijih postova napisah,nekom ce preduslov za stvaranje porodice biti zaposlenje,a nekom drugom 1 000 000 evra na racunu.Argumentacija ti je nekako tanka.
[ Kosuth @ 24.05.2009. 15:08 ] @
Citat:
jericho1405: Potpuno pogresno vidjenje problema.

Izreći ovako nešto,a pritom u daljem izlaganju ispoljiti apsolutno nepoznavanje uzajmnog odnosa i funkcionisanja,namene,u tekstu navedenih "civilizacijskih" institucija,je samo puko ispoljavanje EGA,a u kojoj meri kondicioniranog agresivnim medijskim uticajem,pokazaće piscu tih redova vreme koje je ispred njega.
Voleo bih jedino da čujem definiciju,a prema stavu citiranog pisca svakako opšteprihvatljivu,pojmova kao i kategorija:"kvalitetan i dostojanstven ljudski život"...
[ jericho1405 @ 24.05.2009. 15:08 ] @
Citat:
misterno2008: Ne bih se sa tobom slozio.Naravno da svako zeli sebi i svojoj deci sto kvalitetniji zivot,ali sam taj pojam "kvalitet" je vrlo relativan.
U jednom od ranijih postova napisah,nekom ce preduslov za stvaranje porodice biti zaposlenje,a nekom drugom 1 000 000 evra na racunu.Argumentacija ti je nekako tanka.

I ko to treba da procijeni? Jbt, okanite se generalizacije i nametanja misljenja pojedinca na kolektiv. To je tako bilo u komunizmu, i vidjeli smo, nije funkcionisalo. Svako ima svoje ideale i manire. Ne mozes ti pricati nekome da radja djecu, ako on to zaista ne zeli. To dijete moze samo da pati i da bude zapostavljeno. U cemu je poenta toga? Ispunjavanje nacionalne, vjerske, il' neke trece fakin', duznosti? Ne kapiram.

Problem je, dakle, u (ne)razvijenosti svijesti i pogresnim idealima zivota. Tamo neki zatucani Indijac ili Kinez mozda nece previse ispastati zbog svog neodgovornog i nepromisljenog ponasanja, al' njegovo dijete, definitivno, hoce. Klasicno mrcvaljenje ljudskih bica. Vrijeme suludih ideja, ekspanzija i "visih" ciljeva je trebalo vec odavno da prodje.
[ jericho1405 @ 24.05.2009. 15:25 ] @
Citat:
Kosuth: Voleo bih jedino da čujem definiciju,a prema stavu citiranog pisca svakako opšteprihvatljivu,pojmova kao i kategorija:"kvalitetan i dostojanstven ljudski život"...

Ne znam pod kojim staklenim zvonom si ti rastao, al' eto, pogledaj, svoju najblizu familiju par generacija u nazad, pa vidi kako su zivjeli, sta su i kad jeli, ko i koliko se skolovao il' posjecivao kulturne, sportske itd dogadjaje, a koji su, naravno, bili porodica za "primjer" odrzavanja ljudske vrste i opstanka nacije, tj. koji su imali znatno vise djece od danasnjeg prosjeka.

Ili, pogledaj kako zive Kinezi, Indijci i sl koji se, svojski, trude da doprinosu opstanku vrste, bez obzira sto nemaju, apsolutne, mogucnosti za tako nesto. Cim mrdne, to jadno dijete mora da radi i da zaradjuje za zivot. Skola je privilegija, a ne normalna stvar. Da sada ne pricam o nekim drugim, sasvim normalnim, aktivnostima.

Zato, psst. Takodje, koliko uvazeni Kosuth ima djece?
[ misterno2008 @ 24.05.2009. 15:26 ] @
Citat:
jericho1405: I ko to treba da procijeni? Jbt, okanite se generalizacije i nametanja misljenja pojedinca na kolektiv. To je tako bilo u komunizmu, i vidjeli smo, nije funkcionisalo. Svako ima svoje ideale i manire. Ne mozes ti pricati nekome da radja djecu, ako on to zaista ne zeli. To dijete moze samo da pati i da bude zapostavljeno. U cemu je poenta toga? Ispunjavanje nacionalne, vjerske, il' neke trece fakin', duznosti? Ne kapiram.

Problem je, dakle, u (ne)razvijenosti svijesti i pogresnim idealima zivota. Tamo neki zatucani Indijac ili Kinez mozda nece previse ispastati zbog svog neodgovornog i nepromisljenog ponasanja, al' njegovo dijete, definitivno, hoce. Klasicno mrcvaljenje ljudskih bica. Vrijeme suludih ideja, ekspanzija i "visih" ciljeva je trebalo vec odavno da prodje.


Uf,uf,uf,cekaj,samo polako.Najpre,niko ne sugerise onima koji ne zele decu da istu radjaju,vec smo samo ohrabrivali one koji zele al se ne usudjuju zbog ovog ili onog razloga.Moras procitati postove od prve strane,pa tek onda diskutovati.

Kao drugo,ti ovde zamenjujes teze?Ti si taj koji procenjujes kvalitet zivota dostojanstven ljudskom bicu.Ja sam rekao da je pojam "kvalitet" relativna stvar.Pa pogledaj gore:)
[ jericho1405 @ 24.05.2009. 16:01 ] @
Citat:
misterno2008: Ja sam rekao da je pojam "kvalitet" relativna stvar.Pa pogledaj gore:)

Jeste relativna stvar, i zato nema potrebe da neko, nekome sugerise kad i koliko treba djece da ima. Posebno je tuzno sto se takav jedan stav pravda nekim, krajnje poremecenim, razlozima i ciljevima. Jbt, gdje rastu takvi umovi?

Ivo Andric: "Kad god sam i gde sam naišao na ljude koji su pokazivali suviše razvijenu brigu za nacionalni ponos i opšti interes ili preteranu osetljivost za licnu cast i dostojanstvo, uvek sam, gotovo po pravilu, nailazio i na ogranicen um, nerazvijene sposobnosti, tvrdo srce i grubu kratkovidu sebicnost".
[ Kosuth @ 24.05.2009. 16:23 ] @
Citat:
jericho1405: Ne znam pod kojim staklenim zvonom si ti rastao,
Zato, psst. Takodje, koliko uvazeni Kosuth ima djece?

Puko retoričko navođenje napabirčenih "primera",uočenih sa pijedestala postavljenog ispod medijskog staklenog zvona opet ima za cilj ipoljavanje,ali sada već uzdrmanog,EGA i to svakako nije odgovor na moje pitanje.

To "psst" smatram ostatkom ponerološkog delovanja iz doba komunizma,kada isto tako na mene nije imalo nikakvog uticaja.

A, dece?
U svakom slučaju nedovoljno...

Pridružujem se savetu da se tema prvo isčita,pa diskutuje...
[ Ivan Dimkovic @ 24.05.2009. 16:37 ] @
Citat:
Kostuh
Koji sistem zasnovan na profitu ima bilo kakav interes u obezbeđivanju "prava za ženu"???
Stoga takvi sistemi i obezbeđuju sebi "sveže meso" upravo iz nerazvijenih zemalja,implantirajući im konzumerizam "t e l e v i z i j o m ".


Ovaj... mozda da procitas malo skoriju istoriju, i skok prava zene, od prava na glas, prava na posao, obavezno skolovanje umesto zabrane istog, zakona protiv diskriminacije na poslu, prava na razvod - pogodi u kojim drustvima su te stvari prvo uvedene.

Mislim cemu ovo - da necemo mozda da anuliramo istoriju ili da se pravimo da ovo gore nisu dodatna prava zene nego neka bajka? :-)

Moja prababa, sa kevine strane je morala da ide da moli nekog vladiku da se anulira brak koji je bio "dogovoren" a njoj se nije svidjao - danas bi samo trebala da podnese papire... zapravo, ne bi ni dosla u situaciju da je neko prisili u brak sa covekom koji joj ne odgovara (zamisli da ti familija ugovori brak ***ote). O obrazovanju i da ne pricamo, o obicajima da se zensko dete ostavlja i ne ide u skolu, kako bi cuvala roditelje... sve su to stvari koje su nestale skakanjem prava zena.

Citat:

Konačno da i ti priznaš,hteo to ili ne,da je deo planete Zemlje,koji je okrenut profitu po svaku cenu ,osuđen na izumiranje,kao i svaki njen budući deo koji se opredeli za takav sistem...


Mozes misliti - vodovod, kanalizacija, struja i skolovanje za muskarce i zene su "okretanje profitu" :-)

Citat:

Samo u tom smislu "to neće ići unazad",jer već uveliko IDE,jedan korak napred,dva nazad....kao što si i ti to,polako,ali sigurno zaključio...


Jesam li? :-)

Citat:

Upravo "necivilizovani" deo planete zemlje,okrenut prirodnim zakonitostima obezbeđuje opstanak ljudske vrste iz čega se nedvosmisleno izvodi zaključak da profit i ekstraprofit niukom slučaju ne podležu tim zakonitostima,čim pospešuju izumiranje vrste...


Polako polako.

Kao prvo, kao sto rekoh Indija je najbolji primer kako rast edukacije zena smanjuje kolicinu dece - ali fokusirajmo se na nesto drugo.

Strategija imanja gomile dece je nesto sto je genetski dolazilo iz proslosti, u doba kada nisu postojali lekovi koji drasticno smanjuju mortalitet pri rodjenju - antibiotici su ponajvise zasluzni za bum stanovnistva u nerazvijenim zemljama, zato sto su omogucili jako veliki procenat prezivele dece. Nekada davno, od 10 dece koju zena rodi, prezivi samo 2-3 - danas je ta cifra blizu 100%

Medjutim, cak i u nerazvijenim zemljama moze da se primeti pravilo da, kako one postaju razvijenije po pitanju infrastrukture i opste edukacije da se broj rodjene dece smanjuje, znacajno, jer ljudi polako uvidjaju da im:

a) Ne treba gomila dece za odrzavanje sistema
b) Imaju neke druge stvari u zivotu kojima se bave osim konstantnog radjanja dece

Tako da - nema nikakve brige za zemaljsku kuglu, ukoliko se obezbedi razvoj Afrike i Azije - nece nista ici nazad, ne boj se, bez obzira na apokalipticare koji najavljuju propast sveta svake godine :-)
[ jericho1405 @ 24.05.2009. 16:53 ] @
Citat:
Kosuth: A, dece?
U svakom slučaju nedovoljno...

Pa zasto, majku mu? Ti si, barem, ostao imun na medijsku propagandu, prljavu zavjeru protiv radjanja djece, obrazovanja i svake druge diskriminacije zena u drustvu. Evo ubjedjujes nas ovdje kako su takvi potezi civilizovanog svijeta "korak u nazad", pa ocekujem da stojis iza toga, tj. da svoje stavove i sam praktikujes, a ne samo da velikodusno savjetujes druge. Ipak, opstanak Srba je u pitanju. Ne budi sebican.
[ mrle 011 @ 24.05.2009. 17:13 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ovaj... mozda da procitas malo skoriju istoriju, i skok prava zene, od prava na glas, prava na posao, obavezno skolovanje umesto zabrane istog, zakona protiv diskriminacije na poslu, prava na razvod - pogodi u kojim drustvima su te stvari prvo uvedene.....


ja znam da pogodim da je pravo glasa zenama u svajcarskoj - dakle jednoj od najcivilizovanijih zemalja i po mnogima kolevci prave demokratije - dato 1971. godine.
posle zena u svajcarskoj, pravo glasa su dobile i zene u jos jednoj civilizovanoj zemlji, ali ne znam kada i u kojoj ... uglavnom jednoj od ovih malih, lihtenstajn ili tako nesto.
[ Horvat @ 24.05.2009. 17:22 ] @
molio bih ucesnike da iznesu svoje,ponavljam,svoje subjektivno,misljenje sta je kvalitetan zivot za dete
bez prepucavanja,spisak,ili par recenica u formi "to ,to to i to je neophodno da bi dete imalo iole kvalitetan zivot"
[ Kosuth @ 24.05.2009. 17:39 ] @
@Ivane,"prozvao" sam te tvojim citatima i apsolutno razumem potrebu da odgovoriš,ali ne pošto-poto...

Bez obzira što sam već i sam po godinama "istorija",čitao sam je,učio je,kolikogod da je ona na ovim terenima bila veoma promenljiva,bar ona pisana.
Citat:
U takvoj konstelaciji, bez cvrstih prava za zenu koja zeli da ima i posao i da ima decu (vise dece) to postaje nezgodno - dodjavola, cak i u razvijenim zemljama tu postoji problem.

Misliš li da profit-sistem ima interesa da ženama obezbedi ta,kako ti kažeš,"čvrsta prava"?
I šta je neposredna posledica odsustva takvih prava"čak i u razvijenim zemljama"?
To što ti nazivaš "skokom prava za žene",pre će biti da je nametanje obaveza i pretpostavljam da si mislio da je to prvo uvedeno u "kineskom komunističkom društvu"!?!
Istorija se može anulirati,ali to nije moj i tvoj posao,ali činjenica da žene sa tim "pravima" imaju samo više nametnutih obaveza,ne može.
Citat:
Neke zemlje to resavaju sa uvozom imigranata, koji jos i dalje imaju navike i nacin zivota iz svojih originalnih krajeva, ali ce verovatno i njihova deca ili bar unuci imati nas pogled na svet...

I na svu sreću(nemam apokaliptične fobije) biće uvek i uvek "originalnih krajeva",jer su prirodni zakoni iznad zakonitosti kapitala i profita...
I ti stvarno u tome ne vidiš "korak napred,dva nazad"?
Citat:
Strategija imanja gomile dece je nesto sto je genetski dolazilo iz proslosti, u doba kada nisu postojali lekovi koji drasticno smanjuju mortalitet pri rodjenju - antibiotici su ponajvise zasluzni za bum stanovnistva u nerazvijenim zemljama, zato sto su omogucili jako veliki procenat prezivele dece. Nekada davno, od 10 dece koju zena rodi, prezivi samo 2-3 - danas je ta cifra blizu 100%

Po ovome razvijeni"civilizovani"svet ima problem sa statističkim podacima!?!
Relativan račun je čudo,kod njega i 1 biva 100%.
Pa upravo taj svet krcat svom silom medicine,tehnike,obrazovanja,ženskih prava i stoprocentnim preživljavanjem novorođenčadi kuka o negativnom prirodnom priraštaju?!?!
Ili u najboljem slučaju o padu...
[ EmilijaV @ 24.05.2009. 19:24 ] @
Citat:
marko37: Nek ti motiv bude zdrav psihološki i socijalni razvoj deteta. Još nisam upoznao čoveka (ili ženu) koje je jedino dete a da nema određenih problema sa nekim normalnim uklapanjem u društvo. A sebičnost i samoživost nekako obavezno ide uz takve osobe...

Koja glupost!
I, btw... hvala na komplimentu, nisam ni znala kakva sam, dok nisam ovo procitala!
[ EmilijaV @ 24.05.2009. 19:41 ] @
Citat:
mrle 011: ja znam da pogodim da je pravo glasa zenama u svajcarskoj - dakle jednoj od najcivilizovanijih zemalja i po mnogima kolevci prave demokratije - dato 1971. godine.
posle zena u svajcarskoj, pravo glasa su dobile i zene u jos jednoj civilizovanoj zemlji, ali ne znam kada i u kojoj ... uglavnom jednoj od ovih malih, lihtenstajn ili tako nesto.

Ako cemo da baratamo tim cinjenicama, onda treba reci i da su zene prvo dobile pravo glasa u Turskoj, dolaskom Ataturka na vlast, mislim 1922. Znaci, medju prvima u Evropi, ako ne i prve. Pa da li im je to bas obezbedilo sva prava koje su zene u Svajcarskoj imale i pre dobijanja prava glasa? Nesto se ne bih zaklela!
[ misterno2008 @ 24.05.2009. 19:45 ] @
Citat:
jericho1405: Jeste relativna stvar, i zato nema potrebe da neko, nekome sugerise kad i koliko treba djece da ima. Posebno je tuzno sto se takav jedan stav pravda nekim, krajnje poremecenim, razlozima i ciljevima. Jbt, gdje rastu takvi umovi?


O cemu ti covece pricas?Jesi li ti procitao svoj post?Jesi li procitao naziv teme?
Pre nego pocnes da nosis nojeva jaja po ovom forumu,skocentrisi se i biraj reci tj. tezinu istih!

Kad sam to sugerisao nekom kad i koliko dece treba da ima?Procitaj moje postove pazljivo,pa tek onda sudi o njima,jer je svaka razmena misljenja na ovom forumu pozeljna.

Necu reagovati ostrije,jer verovatno si napravio nenamernu gresku,ali bez obzira,biraj reci i ne unosi se toliko emotivno u diskusiju;)
[ Horvat @ 24.05.2009. 19:52 ] @
zasto niko ne zeli da prezentuje svoje misljenje sta je osnovno neophodno za kvalitetan zivot deteta?
[ Kosuth @ 24.05.2009. 19:59 ] @
Citat:
Horvat: molio bih ucesnike da iznesu svoje,ponavljam,svoje subjektivno,misljenje sta je kvalitetan zivot za dete
bez prepucavanja,spisak,ili par recenica u formi "to ,to to i to je neophodno da bi dete imalo iole kvalitetan zivot"

Zahtevaš nemoguće....
Bilo kakav odgovor podrazumevao bi šabloniziranje života i svođenje na nivo "pilića za klanje u kavezima" sa tačno određenom gramažom koncentrisane hrane po kilogramu prirasta...
Tako si postavio pitanje...
Ono čega nema u tvom pitanju,a zasluživalo bi odgovor je osećaj za trenutak kada ti dete sleduje...jedno,dvoje,troje...
to u veoma maloj meri,gotovo neznatnoj,ima veze sa racionalnim delom tvog bića...
jednostavno,to ćeš osetiti....ili nećeš i to tvoja izabranica pre nego ti.
A da ti se tako nešto desi moraš biti čovek,a ne zombi...
[ Horvat @ 24.05.2009. 20:02 ] @
jeste,ali dzabe ja sada osetim da bih bio dobar roditelj,da bih dao detetu ljubav
kada tom detetu ne bih ni pelene mogao da kupim

dakle ipak nesto jeste neophodno,ne?
[ misterno2008 @ 24.05.2009. 20:40 ] @
Citat:
Horvat: zasto niko ne zeli da prezentuje svoje misljenje sta je osnovno neophodno za kvalitetan zivot deteta?

jeste,ali dzabe ja sada osetim da bih bio dobar roditelj,da bih dao detetu ljubav
kada tom detetu ne bih ni pelene mogao da kupim

dakle ipak nesto jeste neophodno,ne?


Cao Horvate.Kosuth verovatno ne zna da si mlad momak,ali hajde,da pokusam da ti odgovorim.

Apsolutno razumem tvoje strahove(opreznost) tj. odgovornost.Vec unapred znam da ces biti dobar i odgovoran roditelj i kao i prosli put,zelim ti sve najbolje u zivotu.

Elem,za neke stvari ne postoji recept,ni pisano pravilo.Jednostavno,osetices trenutak,kada ces sa sigurnoscu znati da je pravo vreme za roditeljstvo.To dolazi sa zreloscu.Materijalno stanje igra veoma vaznu ulogu,ali ne i presudnu.Naravno da ces u situaciji kada znas da detetu ne mozes obezbediti ni pelene,malo sacekati,potruditi se da nadjes posao ili jos bolji(placeniji) posao,trudices se da stvoris uslove (za koje se plasis da ih neces stvoriti) i jednostavno,doci ce sve na svoje mesto.

Tu su onda bake i deke,nasledjena garderoba od bratove,sestrine, drugareve
dece itd.Gura se,ne brini.Nije roditeljsto bas takav bauk.

Poimanje "kvalitetnog" zivota je razlicito od situacije do situacije i od coveka do coveka.

Evo ti primer,sina sam dobio u najgoroj mogucoj situaciju,u vreme ratova,hiperinflacije i svega ostalog sto nas je moglo snaci.Izguralo se,dete mi nije bilo gladno i neodeveno.Bilo je teskih momenata,ali izdrzalo se.

I sada je takodje tesko,stvarno je kriza,ali u poredjenju sa tim vremenom,danas je pesma.A to vreme nije bilo tako daleko.

Sutra da dodje blagostanje,velike plate i zeljeni standard,niko ti sa sigurnoscu ne moze garantovati,da ce vec prekosutra biti isto tako.

Nadam se da sam ti bar malo pomogao:)
[ Ivan Dimkovic @ 24.05.2009. 20:52 ] @
Citat:

Misliš li da profit-sistem ima interesa da ženama obezbedi ta,kako ti kažeš,"čvrsta prava"?
I šta je neposredna posledica odsustva takvih prava"čak i u razvijenim zemljama"?
To što ti nazivaš "skokom prava za žene",pre će biti da je nametanje obaveza i pretpostavljam da si mislio da je to prvo uvedeno u "kineskom komunističkom društvu"!?!
Istorija se može anulirati,ali to nije moj i tvoj posao,ali činjenica da žene sa tim "pravima" imaju samo više nametnutih obaveza,ne može.


Ovaj... pravo zena na razvod i glasanje je uvedeno u mnogim zemljama pre nego sto je Kina postala komunisticka. Doduse, tacno je da su u mnogim zemljama komunisticke revolucije upravo donele ta prava.

Ne znam kako ces slobodu da se razvedes nazvati "nametnutom obavezom" - a i glasanje je stvar slobodne volje :-)
[ Kosuth @ 24.05.2009. 21:01 ] @
Citat:
Horvat: jeste,ali dzabe ja sada osetim da bih bio dobar roditelj,da bih dao detetu ljubav
kada tom detetu ne bih ni pelene mogao da kupim

dakle ipak nesto jeste neophodno,ne?

misterno2008 ti je dao sasvim solidan odgovor,detaljniji nego ja u prethodnom postu,a ja ću ti ovaj put još samo reći:zanaj da su odgovori na sva pitanja koja si postavio u tebi samome,kada savladaš strah od nepoznatog i odgovori će doći,sad jedan,sutra drugi...osluškuj samo sebe i ne boj se...i imaj u vidu da pre zore još nikada nije svanulo.
[ Horvat @ 24.05.2009. 21:07 ] @
misterno hvala na odgovoru,slazem se
i upravo to me zanima,sta [bez osudjivanja] ucesnici ove teme zele da omoguce svojoj deci [ili oni koji su prosli to doba,sta su zeleli,a sta su ostvarili od toga,i sta bi zeleli da sada opet su u takvoj situaciji] i sta je neophodno za to

slazem se oko nasledjivanja odece,kreveca,zatvora,hodaljke,ali neke stvari pak nije ni moguce naslediti,pocev od pelena i ducke,ne?


mnogi se "osudjuju" jer ne "prave" decu,ili sto imaju samo jedno dete,ali u ovoj "drzavi" je jebacka situacija,nemalo vec 20 godina ,sa neznatnim poboljanjem [doduse znatnim po nekim pitanjima ,da se razumemo,u odnosu na 9x] i kontam da je to jedan od razloga sto ljudi nemaju decu ili imaju samo jedno-dvoje,jer ne mogu da im obezbede ono sto im je neophodno za zivot

ne ocekujem ja tu bilo ko da mi da "recept za odgoj deteta" ,tri dekagrama soli,2 kg secera,4 para pamucnih pelena i jedna ducka
nego da iznese svoje misljenje,koliko misli da bi trebalo finansijskih sredstava za neophodne [ponavljam,neophodne] stvari za dete [od 0-18 godina,tako?],koliko je potrebno da se provodi vremena s detetom


valjda je neko razumeo sta sam hteo reci


mala digresija
kada vidim na tv-u one "majke" sto "vole" decu,sto ih imaju 9 i kusur komada u nekoj brvnari zive,ni jedan od ukucana ne radi,pa ih jos zale
sta je tu ljubav?

edit:sad je i kosuth odgovorio

da se razumemo,ja ne trazim da meni dajete savete o roditeljstvu ili ne znam cemu
ja samo,cisto informativno,zelim da mi kazete svoje misljenje sta znaci "pruziti kvalitetan zivot detetu"
[ jericho1405 @ 24.05.2009. 21:16 ] @
Citat:
misterno2008: Kad sam to sugerisao nekom kad i koliko dece treba da ima?Procitaj moje postove pazljivo,pa tek onda sudi o njima,jer je svaka razmena misljenja na ovom forumu pozeljna.

Moras nauciti razlikovati obracanje licno tebi, i obracanje nekoj grupi ljudi. Dakle, nisam se tebi, licno, obracao vec svima onima koji zagovaraju radjanje djece kako bi se natalitet jendog naroda(u ovom slucaju Srba) povecao, bez obzira na socijalnu sposobnost porodice. E sada, ti si se osjetio prozvanim, i ja tu, na zalost, ne mogu da ti pomognem. To je moj stav, ako se ne slazes sa njim, ospori ga il' ignorisi, nije problem. Takodje, trebas i ti da procitas temu od pocetka, jer nema potrebe da pises kako "niko nije rekao da treba da se radi na povecanju nataliteta, bez obzira na mogucnosti", kada se tema rasplamsala bas iz tih razloga. Mozda ti nisi to rekao, al' neki ljudi, definitivno jesu. U tom slucaju, ne treba da te vrijedja moj stav, posto, onda, podrzavas isti tj. ne odnosi se na tebe. Dobronamjeran savjet :)
[ Kosuth @ 24.05.2009. 21:16 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ovaj... pravo zena na razvod i glasanje je uvedeno u mnogim zemljama pre nego sto je Kina postala komunisticka. Doduse, tacno je da su u mnogim zemljama komunisticke revolucije upravo donele ta prava.

Ne znam kako ces slobodu da se razvedes nazvati "nametnutom obavezom" - a i glasanje je stvar slobodne volje :-)

Nadam se da nisi imao prilike u životu da se uveriš šta je to ženska sujeta...i neću više na tu temu jer zalazimo na teren psihologije žena,a tu je veoma "čupava" situacija...

Nisi valjda stvarno poverovao da sam mislio na Kinu...?
[ Kosuth @ 24.05.2009. 21:26 ] @
Citat:
jericho1405: Moras nauciti razlikovati obracanje licno tebi, i obracanje nekoj grupi ljudi. Dakle, nisam se tebi, licno, obracao vec svima onima koji zagovaraju radjanje djece kako bi se natalitet jendog naroda(u ovom slucaju Srba) povecao, bez obzira na socijalnu sposobnost porodice. E sada, ti si se osjetio prozvanim, i ja tu, na zalost, ne mogu da ti pomognem. To je moj stav, ako se ne slazes sa njim, ospori ga il' ignorisi, nije problem. Takodje, trebas i ti da procitas temu od pocetka, jer nema potrebe da pises kako "niko nije rekao da treba da se radi na povecanju nataliteta, bez obzira na mogucnosti", kada se tema rasplamsala bas iz tih razloga. Mozda ti nisi to rekao, al' neki ljudi, definitivno jesu. U tom slucaju, ne treba da te vrijedja moj stav, posto, onda, podrzavas isti tj. ne odnosi se na tebe. Dobronamjeran savjet :)

U datom trenutku ti vodiš diskusiju sa prisutnima na forumu,kojih je trojica,četvorica,tu približnih stavova i onda kažeš da se obraćaš ustvari nekoj imaginarnoj grupi ljudi!?!?
Pa,slušaš li ti uopšte čoveče prvo samog sebe,jer očigledno da sagovornike ne slušaš.

Ma,nije vredno truda....
[ Kosuth @ 24.05.2009. 21:40 ] @
Citat:
Horvat:

edit:sad je i kosuth odgovorio

da se razumemo,ja ne trazim da meni dajete savete o roditeljstvu ili ne znam cemu
ja samo,cisto informativno,zelim da mi kazete svoje misljenje sta znaci "pruziti kvalitetan zivot detetu"

Razumeli smo mi tebe,sinko,sasvim dobro,ali shvati da iz svega ovoga na čemu na neki način insistiraš,provejava velika doza straha,a to je najveća blokada protiv koje se moraš boriti.
Da bi se mogao boriti prvo moraš da prihvatiš neminovnost da strah postoji u bilo kom,pa makar i najbeznačajnijem obliku.
Fakultet roditeljstva ne postoji i kolkogod se trudio ne možeš izbeći greške koje roditelji čine u najboljoj nameri da potomstvu obezbede "kvalitetan život",pa šta god to značilo.

Ne zameri na onome"sinko",jer si mlađi od mog najmlađeg deteta 5 godina...

Još nešto,"ziheraši"teško da će ikada postati roditelji,ako i postanu,bolje da nisu...
[ misterno2008 @ 24.05.2009. 21:44 ] @
Citat:
jericho1405: Moras nauciti razlikovati obracanje licno tebi, i obracanje nekoj grupi ljudi. Dakle, nisam se tebi, licno, obracao vec svima onima koji zagovaraju radjanje djece kako bi se natalitet jendog naroda(u ovom slucaju Srba) povecao, bez obzira na socijalnu sposobnost porodice.


Moras ti paziti,jer kad nekog citiras,onda je za ocekivati da se svojim postom obracas njemu ili njegovim istomisljenicima.



Citat:
jericho1405:  Takodje, trebas i ti da procitas temu od pocetka, jer nema potrebe da pises kako "niko nije rekao da treba da se radi na povecanju nataliteta, bez obzira na mogucnosti", kada se tema rasplamsala bas iz tih razloga. Mozda ti nisi to rekao, al' neki ljudi, definitivno jesu.


I sta sad?Ne razumem.Sto je sporna moja izjava(ako je uopste moja)-niko nije rekao da treba da se radi na povecanju nataliteta,bez obzira na mogucnosti-?

Neko od ucesnika u diskusiji je rekao da bi poradio po pitanju nataliteta tj. da zele decu,da on i njegova saputnica imaju mogucnosti,ali se kolebaju.Plasili su se da ce im zivot sa decom biti nekvalitetniji.E,onda sam se ukljucio u diskusiju,preneo svoja iskustva i obodrio ih.Posle je to neko pogresno protumacio,i eto jada.
A sad,eto i tebe,pa kritikujes,a ne vidim da je tu nesto sporno:)

[ jericho1405 @ 24.05.2009. 21:50 ] @
Citat:
Kosuth: U datom trenutku ti vodiš diskusiju sa prisutnima na forumu,kojih je trojica,četvorica,tu približnih stavova i onda kažeš da se obraćaš ustvari nekoj imaginarnoj grupi ljudi!?!?

Grupa nije imaginarna vec realna. Citirao sam tvoj besmisleni stav o neupitnom izumiranju "zapadnog" svijeta, jer ne zele da njihova djeca odrastaju kao prosijaci. Mozda tebi nema nista strasno u tome sto velika vecina te djece na "plemenitom" istoku zivi od danas do sutra, nemajuci, bukvalno, sta da jede, al' to je, opet, samo tvoj problem, i vecina ovdje, na srecu, se ne slaze sa tobom.

A misterno2008 je upao u cijelu pricu sa odbrambenim stavom: "kako on nikada nije rekao koliko ko treba da ima djece", iako, barem ja, nikada nisam spomenuo njega u dotadasnjoj raspravi.
[ misterno2008 @ 24.05.2009. 21:59 ] @
Citat:
jericho1405
A misterno2008 je upao u cijelu pricu sa odbrambenim stavom: "kako on nikada nije rekao koliko ko treba da ima djece", iako, barem ja, nikada nisam spomenuo njega u dotadasnjoj raspravi.


Al si me citirao!Ma ok,samo opusteno:)
[ jericho1405 @ 24.05.2009. 22:16 ] @
Citat:
misterno2008: Al si me citirao!Ma ok,samo opusteno:)

Na prethodnoj stranici imas citate i postove hronoloski poredane. Citirao sam Kosuth-a i odgovarao njemu, i njegovim istomisljenicima. Lijepo sam rekao: "Ovako ce da imaju djece, onoliko, koliko mogu da paze, i kojima mogu da obezbjede jedan kvalitetan i dostojanstven ljudski zivot.". Ovo si ti citirao i napisao kako nisam u pravu, tj. kako je pitanje kvaliteta zivota relativna stvar. Zato te pitam, sta sam ja to drugo rekao, vec da je relativna stvar, i da samim tim niko drugi, sem samih roditelja ne treba da procjenjuje mogucnosti za radjanje djeteta(posebno sto se naglasava bitnost radjanja zarad nekih visih ciljeva). Ako smatras da nisam u pravu, onda sve receno vazi i za tebe, a ako ne, onda ne znam kako nisam u pravu, i zasto sam citiran.

Mislim da je dosta sa ovim prepirkama, tipa: "Zasto si me citirao?". Tema postoji, svi su postovi tu, odgovor mozes pronaci(ne odnosi se konkretno na tebe, moram da naglasim) na prethodnim stranama.
[ Kosuth @ 24.05.2009. 22:20 ] @
Citat:
jericho1405: Grupa nije imaginarna vec realna. Citirao sam tvoj besmisleni stav o neupitnom izumiranju "zapadnog" svijeta, jer ne zele da njihova djeca odrastaju kao prosijaci. Mozda tebi nema nista strasno u tome sto velika vecina te djece na "plemenitom" istoku zivi od danas do sutra, nemajuci, bukvalno, sta da jede, al' to je, opet, samo tvoj problem, i vecina ovdje, na srecu, se ne slaze sa tobom.

A misterno2008 je upao u cijelu pricu sa odbrambenim stavom: "kako on nikada nije rekao koliko ko treba da ima djece", iako, barem ja, nikada nisam spomenuo njega u dotadasnjoj raspravi.

Idem ja da spavam...

Moram definitivno da popustim pred ovom navalom "bisera"...i kompetentnih za smisleno...
[ milanche @ 24.05.2009. 22:21 ] @
Citat:
Kosuth:Još nešto,"ziheraši"teško da će ikada postati roditelji,ako i postanu,bolje da nisu...


Da citiram sebe (na slicnu temu, u istom smislu):

http://arhiva.elitesecurity.or...mnogobrojna-porodica-da-ili-ne

Citat:
Najbolji odgovor na ovo pitanje sam dobio od jedne Urugvajke koja je sa srednjom strucnom spremom i jednom
cerkom (muz ih je ostavio odavno) zapucala u USA i radila samnom u istoj firmi.

Na pauzi smo pricali o troskovima zivota i slicno, i primetim da je prilicno hrabra i uspesna kad sama sa skromnom
platom gaji dete.

Rekla mi je ovo: "Svako dete dolazi na svet sa svojom veknom hleba pod miskom" - drugim recima, sve sto roditelj treba da
uradi je da mu pruzi roditeljsku ljubav i sve drugo najbolje sto moze u zivotu. Sve ostalo materijalne prirode se na neku
foru skocka.


[ jericho1405 @ 24.05.2009. 22:30 ] @
Citat:
Kosuth: Idem ja da spavam...

Pametno. Obzirom na tvoje stavove, smatrat cu ovo altruizmom.
[ EmilijaV @ 25.05.2009. 00:57 ] @
Nisam se ukljucivala u ovu temu, jer me ovakve rasprave u principu smaraju, ali je citam cesto, pa ste me sad povukli za jezik, a posto sam zena nadjoh se prozvana...

@Ivan

U principu se slazem s tvojim stavovima po ovom pitanju: obrazovanje je dosta unapredilo status zene u savremenom drustvu. Ali to ne bih striktno povezivala sa zakonima donesenim u ovoj zemlji posle '45. Elem, moja baba je pre II Sv. rata zavrsila fakultet, udala se u 29., rodila moju kevu posle 30., ostalo dvoje i kasnije, radila i imala (samo - za ono vreme) troje dece. Sve u svemu - slicno kao danasnje zene. I to sve je postigla u onoj Kraljevini. Znaci i sa onakvim zakonima, u onakvoj drzavi se moglo.
Sta bi se sa njenim zivotom desilo kasnije - ne bih znala, jer je zena poginula kad su nas bombardovali nasi "saveznici" (Ameri su nam tad bili saveznici, je l' ), na Uskrs '44. Kad i ona poginulo i najmladje dete. Moja keva i ujak su preziveli. Ono, kad je te "saveznike" drug Tita "lepo zamolio" da bombarduju Srbiju i Crnu goru, he, he... Ali da ne idemo u off, a i Lesli i Mrle mogu da se naljute...

Poenta: nasla je muza koji je bio isti takav i koji je to podrzavao!


@Kosuth

Kao zena u zemlji Srbiji mogu da kazem da je ovo - ISTINA!
Citat:
Istorija se može anulirati,ali to nije moj i tvoj posao,ali činjenica da žene sa tim "pravima" imaju samo više nametnutih obaveza,ne može.

U zemlji Srbiji zakoni doneseni posle '45 nisu pratili kulturni razvoj! Zena je dobila sva prava: skolovala se, radila, gradila karijeru... Ali joj nisu smanjene i sve obaveze nametnute tradicijom! U tome je problem. Morala je i dalje da radja i cuva decu, da kuva, pere, cisti, trpi brkatog, smrdljivog muza koji se vrati s posla i izvrndupi na trosed, pa podriguje posle rucka, dok je ona morala da namiri sitnu decu, opere sudove, spremi kuhinju, opere ves... A Nj. V. Muz u medjuvremenu ode u kafanu (cesto da se napije), a ona nastavi sa decom da radi domace zadatke. Posle se on vrati iz smrljive kafancine i legne da spava, jer je (je l te) umoran (citaj: pijan), a ona nastavlja da kuva rucak za sutra, sprema decu za skolu, stavlja ves u masinu... Tako je izgledao (a i danas cesto izgleda) jedan obican dan zene u Srbiji... Nazalost!

Mentalitet je ostao isti, u tome je problem!!!

Na zapadu je to islo drugacije, mada nije pravilo. Zavisi gde. Kad je moderan nacin zivota u pitanju, normalno je da postoji podela posla, kojoj nasi muskarci bas i nisu skloni. Da bi zena sebe ostvarila i kao majku i imala uspesnu karijeru, potrebno je i da muz malo mrdne d***etom i nesto uradi u kuci. A ne da sve spadne na nju, jer je to Boze moj - zenski posao! Ako su ravnopravni napolju, onda je red valjda da budu ravnopravni i u kuci, je l'da?

Posle nemojte da vas cudi zasto su zene nervozne, besne i zarozane! Jednostavno - imaju previse obaveza nametnutim modernim nacinom zivota!

U Grckoj npr. iako postoje svi zakoni kao is svuda, a koji su tekovina civilizacije (skolovanje, zaposljavanje i.t.d.), naici cete na mnoge zene koje ne rade. Da, u pitanju je tradicija. Ako su se "dobro udale", smatraju nepotrebnim da rade. Rade samo one koje moraju, ili ako im karijera jako puno znaci, ili ako su jako uspesne u svom poslu. Ostale se posvecuju porodici i deci i to ne smatraju losim, niti se zale. Tako da cete u Grckoj cesto videti i porodice sa vise dece. A mislim da je tako u mnogim mediteranskim zemljama.

Dok je u Engleskoj npr. drugacija slika, ali tako mozemo u nedogled...
[ Kosuth @ 25.05.2009. 09:29 ] @
@EmilijaV
Citat:
U zemlji Srbiji zakoni doneseni posle '45 nisu pratili kulturni razvoj!

Ko je uopšte u to doba bio kompetentan da vodi računa još i o kulturnom razvoju?!?
"Kozaračko kolo,ORA,štafeta,prvomajska parada" su bili VRH "kulturnih" institucija...

Pa "istorijske čitanke" su nam bile pune zatvorskih rešetaka iza kojih su "budući" sticali svoje "akademsko" obrazovanje!!!

Moš' misliti:ŠKOLA REVOLUCIJE???

Ni posle "oslobođenja",kada su nas bukvalno oslobodili svega i svačega nije bilo drugačije...
Pričali su mi da se ispit na pravnom fakultetu pripremao iz "govora Moše Pijade,objavljenog u POLITICI od tada i tada"...!?!?!
Ma,kakvo pravo žena,plasirano u komunizmu!
"Njima" je tada bila potrebna samo glasačka mašinerija,a kako će je najlakše obezbediti,nego manipulišući ženskom sujetom...pa,pobogu žena je uvek mnogo više posle svakog rata i ta se "brojka" nikako nije smela zanemariti,ali ne zarad dobra žena.
Citat:
Jednostavno - imaju previse obaveza nametnutim modernim nacinom zivota!

Jeste,jer je "nezajažljivi profit" shvatio da i žene može da "iscedi" i te kako...

Jedino što je prvo morao u jednom delu sveta "okretanjem ulevo" da im udari na sujetu...perfidno pakujući to u "pravo".

Kavaljeri su nekada bili,ajde da tako kažem,kompenzacija za sadašnja "prava",pa bih molio ženski deo foruma da se izjasni kada se osećaju više ženom,u društvu kavaljera ili u društvu"ženskih prava"?

Živo me zanima kako to "civilizovani svet" zamišlja da u potpunosti izjednači "prava i obaveze" muškaraca i žena?

Tek uz prihvatanje svih različitosti prava i obaveza,muškarac i žena mogu činiti jedinstvenu,uravnoteženu celinu,spremnu da "civilizovanom svetu" obezbedi "besmrtnost".
[ Horvat @ 25.05.2009. 09:40 ] @
@kosuth,ocito se nismo razumeli
ponavljam,ne trazim ja nikakav "recept" ili "skolu" roditeljstva ni za mene ni za druge

...hajde da promenim zahtev
trazim da mi,po vasem misljenju, kazete
koliko otprilike pelena treba detetu u 1. godini [1-2 na dan,tako?]
koliko hrane
koliko bocica,odece,obuce... [ne moze se ni sve nasleditit,ali recimo da covek nije u mogucnosti da ista nasledi,nego iz nule]

i na kraju,koliko sve to kosta

prosecna plata je ,koliko ? 16 000-18 000?
i sve to ako radi samo jedan ukucanin,ili oba
[ jericho1405 @ 25.05.2009. 09:55 ] @
Citat:
Kosuth: Kavaljeri su nekada bili,ajde da tako kažem,kompenzacija za sadašnja "prava",pa bih molio ženski deo foruma da se izjasni kada se osećaju više ženom,u društvu kavaljera ili u društvu"ženskih prava"?

Vjerujem kako bi i ti volio da o tvom zaposlenju, skolovanju itd itd odlucuje neki "kavaljer", tj. necija dobra volja, nego zagarantovano pravo. Jako genijalno. Pecinski ljudi bi ti sada klicali.
Citat:
Kosuth: Živo me zanima kako to "civilizovani svet" zamišlja da u potpunosti izjednači "prava i obaveze" muškaraca i žena?

Prava su jedno, a obaveze drugo. Pricamo o pravima, i ne vidim u cemu je problem da zene imaju ista prava kao i muskarci?

[Ovu poruku je menjao jericho1405 dana 25.05.2009. u 11:10 GMT+1]
[ mrle 011 @ 25.05.2009. 10:53 ] @
Citat:
Horvat: ..
...hajde da promenim zahtev
trazim da mi,po vasem misljenju, kazete
koliko otprilike pelena treba detetu u 1. godini [1-2 na dan,tako?]
koliko hrane
koliko bocica,odece,obuce... [ne moze se ni sve nasleditit,ali recimo da covek nije u mogucnosti da ista nasledi,nego iz nule]
...


za pelene, maramice i pavlovicevu kremu ti treba 40-ak ojra mesecno.
bebe se u prvoj godini zivota hrane majcinim mlekom, dakle ne kosta nista ... osim ako legalisti i experti u medjuvremenu ne dokazu naucno da je ovo iz apoteke zdravije.
ako pozuris, sve ostalo - krevetac (kupis samo dusek za 20 evra), kolica, nosiljku, korito, pelene, garderobu, bocice itd..... - cu ja da ti dam za dzabe, a ako i ne pozuris, sigurno ces se snaci na drugoj strani.
[ Kosuth @ 25.05.2009. 11:35 ] @

Svojim postom sam u diskusiju pozvao ženski deo foruma.
Gde si ti sebe u svemu tome pronašao,nemam pojma.
Izvini,jel' možda čučneš kad piškiš?
Citat:
Horvat: @kosuth,ocito se nismo razumeli
ponavljam,ne trazim ja nikakav "recept" ili "skolu" roditeljstva ni za mene ni za druge

...hajde da promenim zahtev
trazim da mi,po vasem misljenju, kazete
koliko otprilike pelena treba detetu u 1. godini [1-2 na dan,tako?]
koliko hrane
koliko bocica,odece,obuce... [ne moze se ni sve nasleditit,ali recimo da covek nije u mogucnosti da ista nasledi,nego iz nule]

i na kraju,koliko sve to kosta

prosecna plata je ,koliko ? 16 000-18 000?
i sve to ako radi samo jedan ukucanin,ili oba

Evo dok sam se ja snašao mrle ti je već odgovorio,a ja i ne bih mogao mnogo da ti pomognem oko konkretnih cifara,jer sam poslednji put bio "mladi tata ponovo" pre četvrt veka,kada je to bilo malo drugačije nego danas,ali ono što ti mogu reći da sam radio sam,da je isto bila kriza kao i sada i da mi se žena zaposlila tek kad mi je najmlađe dete napunilo godinu dana.
[ EmilijaV @ 25.05.2009. 17:11 ] @
Citat:
Kosuth
Kavaljeri su nekada bili,ajde da tako kažem,kompenzacija za sadašnja "prava",pa bih molio ženski deo foruma da se izjasni kada se osećaju više ženom,u društvu kavaljera ili u društvu"ženskih prava"?

Posto pozivas zenski deo foruma da odgovori, evo me!

Osecam se vise zenom u drustvu kavaljera, to je neosporno! I licno me malo gusi taj feminizam, pozivanje na prava zena na svakom koraku, a u poslednje vreme posebno ono prekrstavanje raznih struka u zenski rod. Primer: psiholoskinja, portparolka, itd... Zvuci prosto neprirodno i kao neko silovanje jezika. Da l' ste to i vi primetili?

Samo, moram da primetim, da je kavaljera danas malo, ili ih vise uopste nema. Valjda su nestali pod najezdom kojekakvih feministickih organizacija. Nijedan danas vise ne otvara dami vrata, ne pridrzava kaput i sl... Ali isto moram da konstatujem da ni dama vise nema, pa smo na istom. Sad bi frajer valjda ocekivao da ako on meni jednom pridrzi kaput, da sledeci put ja pridrzim njemu? Sta cete, treba da smo isti...

Sto se prava glasa tice - za to me boli uvo, jer ga ionako ne koristim.

A ja sam u svom predhodnom postu samo navela primer moje babe kojoj nemanje tih prava na papiru nije uopste smetalo da postigne isto sto i zene danas, koje sva ta prava imaju. Sta vrede npr. ta prava na papiru zenama u Turskoj?

Inace se u principu slazem sa tvojim stavovima po pitanju prava zena, ali moras razumeti i forumsku populaciju, koja je uglavnom mlada.


Ovim si sve rekao i zaista ne bih imala sta da dodam!
Citat:
Kosuth: Tek uz prihvatanje svih različitosti prava i obaveza,muškarac i žena mogu činiti jedinstvenu,uravnoteženu celinu,spremnu da "civilizovanom svetu" obezbedi "besmrtnost".

A forumasi mladi ce jednog dana shvatiti, za njih nije kasno!

Edit:
A opet ta prava zena nisu pomogla da se istrebe raznorazni nasilnici i primitivci, koji smatraju da su zene njihovo privatno vlasnistvo, pa ih biju kad stignu! I pored svih zagarantovanih prava zena i mogucnosti da se skoluju i rade, mnoge to i dalje trpe!

Znaci: problem je u sporom menjanju mentaliteta, t.j. primitivizam nikakve zakonske odredbe nisu u stanju da promene! Bar ne jos uvek...

[Ovu poruku je menjao EmilijaV dana 25.05.2009. u 19:32 GMT+1]
[ milanche @ 25.05.2009. 20:05 ] @
Citat:
Elem, moja baba je pre II Sv. rata zavrsila fakultet, udala se u 29., rodila moju kevu posle 30., ostalo dvoje i kasnije,
radila i imala (samo - za ono vreme) troje dece. Sve u svemu - slicno kao danasnje zene.



Hmmmm.....

Emilija, jedno privatno pitanje...sta vam dodje gospodin Dragisa Popadic (Giga Moravac) ?
[ musicmaster @ 25.05.2009. 20:47 ] @
Citat:
milanche: Hmmmm.....

Emilija, jedno privatno pitanje...sta vam dodje gospodin Dragisa Popadic (Giga Moravac) ?


Ako to nije jedna od najinteligentnijih glumica, kill me.
Great diagnostics.

EmilijaV, nadam se da nemate tjerku sa kovrdzavom crnom kosom,
nadam se da umesto toga nosi kachket kao ona mala u "Otvorenim vratima",
ako nije mushko dete u pitanju.
[ Kosuth @ 25.05.2009. 21:03 ] @
Citat:
EmilijaV: Samo, moram da primetim, da je kavaljera danas malo, ili ih vise uopste nema.

Ima ih...ali malo nisu u modi danas...a verovatno ih ima onoliko koliko i dama,kad muškarci shvate da žene masovno uočavaju svu pogubnost feminističkih gluposti,biće ih i više.

Duboko sam ubeđen da je i ovaj tvoj post svojevrstan doprinos otvaranju muških očiju....
[ Kosuth @ 25.05.2009. 21:09 ] @
Citat:

Citat:

Momci!
Nije uljudno zavirivati dami iza krinoline...
[ milanche @ 25.05.2009. 21:42 ] @
Mozemo valjda malo da se nasalimo.

Osim toga, poredjenje sa Cecom Bojkovic bi trebalo da je kompliment
[ Kosuth @ 25.05.2009. 21:47 ] @
Sada mi ponovo na RTS-u evociraju uspomene iz doba kada sam bio zaljubljen u nju...
[ musicmaster @ 25.05.2009. 22:11 ] @
Citat:
milanche: Mozemo valjda malo da se nasalimo.

Osim toga, poredjenje sa Cecom Bojkovic bi trebalo da je kompliment


Tako je! :)

Kosuth, za shta ti josh treba RTS?
Ili bilo koji kanal?
[ EmilijaV @ 25.05.2009. 22:22 ] @
Citat:
milanche: Hmmmm.....

Emilija, jedno privatno pitanje...sta vam dodje gospodin Dragisa Popadic (Giga Moravac) ?

Nista...

Citat:
Kosuth: Ima ih...ali malo nisu u modi danas...a verovatno ih ima onoliko koliko i dama,kad muškarci shvate da žene masovno uočavaju svu pogubnost feminističkih gluposti,biće ih i više.

Duboko sam ubeđen da je i ovaj tvoj post svojevrstan doprinos otvaranju muških očiju....

Daj Boze da si u pravu, ali nesto se ti kavaljeri kriju... Nije to danas IN.
A sto se femnizma tice, pardon sto cu ovo to reci, ali zastupanje tih ideja je uglavnom svojstveno ruznim zenama. Razmislite zasto....
Citat:



milanche: Mozemo valjda malo da se nasalimo.

Uvek sam raspolozena za salu, prema tome - samo napred.
[ Kosuth @ 25.05.2009. 22:23 ] @
musicmaster

Pa,piše u mom potpisu,mislim za televizor,a to mu dođe na isto...

A ovo evociranje se desi onako an pasant,kad idem u kupatilo,kroz dnevu sobu,a žena to gleda...
[ Kosuth @ 26.05.2009. 20:39 ] @
Dobro je...tisina na temi...nema nikoga...tu i tamo "sitni sati"...najbolje vreme da se poradi na natalitetu...samo napred!
[ musicmaster @ 26.05.2009. 20:50 ] @
Njih dvoje sada popunjavaju slobodan prostor u PP odeljku.... Mirishe na to....

[Ovu poruku je menjao musicmaster dana 26.05.2009. u 23:25 GMT+1]
[ milanche @ 27.05.2009. 05:23 ] @
Koje dvoje ?
[ _andjela_ @ 27.05.2009. 05:57 ] @
musicmaster & Kosuth, ocigledno. :)
[ musicmaster @ 27.05.2009. 11:18 ] @
Andjelak, zashto bih ja sam sebe spomenuo kao neku drugu osobu?
:)

Zamalo da me predjesh... ;)
[ Horvat @ 27.05.2009. 11:30 ] @
mrle hvala na cenovniku [nekom]
samo jos nesto,koliko pelena ulazi u taj cenovnik?
[ _andjela_ @ 27.05.2009. 11:40 ] @
musicmaster,

Pa sam si stavio na oglasnu tablu da si spreman da se nasalis na sopstveni racun. Eto zato.

Ovo ti je za 'andjelak':
http://www.youtube.com/watch?v=w6Qoc8Bw46E&feature=related


Horvat,

Nista ne brini o cenovniku. Ionako se porasti cena kad ti bude trebalo. Bolje radi na platnoj moci.
[ musicmaster @ 27.05.2009. 11:56 ] @
Andjelak sine, jel' ti nikako da nadjesh pravog dechka koliko mogu da primetim... ?


Banzaaaiiiii!
[ gleb @ 27.05.2009. 12:08 ] @
Citat:
Horvat: molio bih ucesnike da iznesu svoje,ponavljam,svoje subjektivno,misljenje sta je kvalitetan zivot za dete
bez prepucavanja,spisak,ili par recenica u formi "to ,to to i to je neophodno da bi dete imalo iole kvalitetan zivot"

Roditelji. I to oba.
Svakako materijalna baza, ali nemoj o tome previse brinuti.
Svi koji rade ce da zarade, da stvore, obezbede, ostave sa strane. Manje ili vise ali hoce.
Imas tu situacija koje ne mozes da izracunas u paru i kazes koliko kosta. Od slucaja da slucaja. Neko dete ce biti na majcinom mleku, neko nece hteti da sisa, ali to sve tako brzo prodje. I pelene su najmanja stavka, njih i ne osetis. A gomilu stvari dobijes da posle neces znati sta sa njima. Samo se stvore.

Nego,
Sta mu stvarno treba?

Vidi ja ne pamtim gde sam letovao, pamtim sa kime sam letovao,
Ne pamtim marku bicikla koju sam dobio, vec da jesam
Ne pamtim gde sam popravljao bicikl, vec da je to bilo sa caletom,
Ne pamtim gde sam bio na pecanju sa dedom, vec da me vodio,
Ne pamtim gde sa setao sa celetom vec da jesam i da smo pricali
Ne pamtim tako nevazne stvari, vec pamtim da je neko bio sa mnom. Da je pricao, ucestvovao, radovao se, delio. Jednostavno bio tu.

Sa decom treba provoditi vreme to hocu da ti kazem. Vrlo brzo to skapiras kad doneness klincu novu igracku, on je pogleda i kroz minut zavrljaci. Uzme te za ruku i odvuce te da se igrate zajedno. Nesto, bilo sta.

Ti i mama mu trebate.
Sve ostalo, snaci ces se. svi smo pa ces i ti.
[ musicmaster @ 27.05.2009. 12:24 ] @
Citat:
gleb: Citat:
Horvat: molio bih ucesnike da iznesu svoje,ponavljam,svoje subjektivno,misljenje sta je kvalitetan zivot za dete
bez prepucavanja,spisak,ili par recenica u formi "to ,to to i to je neophodno da bi dete imalo iole kvalitetan zivot"

Roditelji. I to oba.
Svakako materijalna baza, ali nemoj o tome previse brinuti.
Svi koji rade ce da zarade, da stvore, obezbede, ostave sa strane. Manje ili vise ali hoce.
Imas tu situacija koje ne mozes da izracunas u paru i kazes koliko kosta. Od slucaja da slucaja. Neko dete ce biti na majcinom mleku, neko nece hteti da sisa, ali to sve tako brzo prodje. I pelene su najmanja stavka, njih i ne osetis. A gomilu stvari dobijes da posle neces znati sta sa njima. Samo se stvore.

Nego,
Sta mu stvarno treba?

Vidi ja ne pamtim gde sam letovao, pamtim sa kime sam letovao,
Ne pamtim marku bicikla koju sam dobio, vec da jesam
Ne pamtim gde sam popravljao bicikl, vec da je to bilo sa caletom,
Ne pamtim gde sam bio na pecanju sa dedom, vec da me vodio,
Ne pamtim gde sa setao sa celetom vec da jesam i da smo pricali
Ne pamtim tako nevazne stvari, vec pamtim da je neko bio sa mnom. Da je pricao, ucestvovao, radovao se, delio. Jednostavno bio tu.

Sa decom treba provoditi vreme to hocu da ti kazem. Vrlo brzo to skapiras kad doneness klincu novu igracku, on je pogleda i kroz minut zavrljaci. Uzme te za ruku i odvuce te da se igrate zajedno. Nesto, bilo sta.

Ti i mama mu trebate.
Sve ostalo, snaci ces se. svi smo pa ces i ti.


Exactly!
[ _andjela_ @ 27.05.2009. 12:25 ] @
Citat:
musicmaster: Andjelak sine, jel' ti nikako da nadjesh pravog dechka koliko mogu da primetim... ?
:D

Banzaaaiiiii!


Sine? WTF?

Da li ti neko brani da tepas ostalim ucesnicima? :)

Izvini, ali ne udovoljavam bilo cijoj radoznalosti.

[ musicmaster @ 27.05.2009. 13:26 ] @
Andjelak, zaboravih malopre da te podsetim....
Kada SAM ZBIJAM SHALE, na svoj rachun.

To je jedan mali pokazatelj da ta osoba ima i plemenitosti u sebi.
I nisam ja izmislio tu teoriju....
Chisto da se znade.
[ Kosuth @ 27.05.2009. 19:10 ] @
Citat:
_andjela_: musicmaster & Kosuth, ocigledno. :)

Ja bih pre rekao da je neshto drugo jako ochigledno...
a gore je ocigledno da je neko ispoljio samo....pa samo svoj stav...

srdjane,nemoj da srdish....prisutne...neke

ta di tjesh ako se rasrdi...
[ musicmaster @ 28.05.2009. 00:17 ] @
Kosuth, ona zapravo prosto jedva cheka da je neko kontaktira na PP...
u tome je cela poenta.

Jel' tako,... oO Andjooo ? :P

[ _andjela_ @ 28.05.2009. 03:07 ] @
Vec sam jedanput napisala da ne udovoljavam bilo cijoj radoznalosti.

I jos jedanput predlazem da nadjes nekog drugog da im tepas.

[ Horvat @ 28.05.2009. 09:51 ] @
lep opis gleb :)

[ Kosuth @ 01.06.2009. 19:53 ] @
Citat:
musicmaster: Kosuth, ona zapravo prosto jedva cheka da je neko kontaktira na PP...
u tome je cela poenta.

Jel' tako,... oO Andjooo ? :P

:)


Pa,sta je sad bilo???

Krenula neka pricica,normalno sa negodovanjem primljena sa jedne strane,sto je za ocekivati....jel'....

i nista...

a ja se taman ponadao da ce "pricica" demantovati naslov teme....
[ Marenović Slaviša @ 02.06.2009. 12:52 ] @

Jedna strofa iz pesme ZASTO MAJKO

SVAKI COVEK TEZI SVOJOJ SLICI
ZA OPSTANAK BOJ SE BIJE
ZAR NE ZNAS DA SU NA KLINICI
UBIJENE TRI SRBIJE

Mozda nisam najbolje upamtio ovu strofu, ali tu je UDRUZENJE OPSTANAK

Nije mi poznat njihov rad, ali tu su kontak telefoni (ne znam da li su jos uvek isti i da li udruzenje jos postoji)
Code:

011/2437-892

Marko Mladenovic


[ Horvat @ 02.06.2009. 13:08 ] @
^^o cemu ti?
i ciji je to broj?!
[ Marenović Slaviša @ 02.06.2009. 22:48 ] @


UDRUZENJE OPSTANAK - Udruzenje za borbu protiv bele kuge

Verovatno jos jedna NVO za pranje novca....a mozda i nije. Svejedno, stihovi koje sam procitao, a delimicno prenosim su zanimljivi. Shvatate li vi, da ako je demografska katastrofa imala korene pre 30+ godina, da su ta, sada nerodjena deca vec mogla imati svoju decu, skolskog, predskolskog uzrasta...

Naravno, ovo spada u domen sta bi bilo kad bi bilo.

Malo primera iz realnog zivota:

Mladi sudija je ziveo kao podstanar. Njegova supruga je zatrudnela. Smatrali su da nije vreme dok ne kupe stan.
Ona je abortirala, u medjuvremenu su kupili stan, prodali, kupili bolji, veci, i opet i tako dalje... ali nikada vise draga gospodja nije ostala u drugom stanju.

[ kelja @ 03.06.2009. 00:13 ] @
Citat:
SVAKI COVEK TEZI SVOJOJ SLICI
ZA OPSTANAK BOJ SE BIJE
ZAR NE ZNAS DA SU NA KLINICI
UBIJENE TRI SRBIJE


Mnogo lepi stihovi...
[ _andjela_ @ 03.06.2009. 15:25 ] @
Citajuci danasnje vesti, primetila sam da iz ko zna kojeg razloga, beba ne moze ni da se rodi, a da ne pretrpi raznorazne stresove:

http://www.b92.net/sport/fudba...06&dd=03&nav_id=363928

Citat:
31-godišnjeg fudbalera, koji je sa trudnom suprugom bio na večeri u Skadarliji, napala su trojica navijača ...


Da li postoji neki rehabilitacioni centar za navijace koji nisu u stanju da utrose dodatnu energiju, ili neki sportski klubovi u koje bi mogli da se uclane (zbog sporta, ne zbog navijanja), pa da ne maltretiraju nerodjenu decu?
[ jericho1405 @ 03.06.2009. 15:50 ] @
Citat:
_andjela_: Da li postoji neki rehabilitacioni centar za navijace koji nisu u stanju da utrose dodatnu energiju, ili neki sportski klubovi u koje bi mogli da se uclane (zbog sporta, ne zbog navijanja), pa da ne maltretiraju nerodjenu decu?

Postoji, zatvor ili jako visoka novcana kazna.

Englezi su imali gadne probleme sa navijacima, huliganima. I sve dok nisu uveli zatvorsku kaznu za takve prestupe i divljastvo nisu se primirili. Danas, jedna takva skupina u Engleskoj se potpuno "drugacije" ponasa. Ovo se, prije svega, odnosi na divljanje na tribinama i ulaske na teren, al' slicne metode vrlo dobro uspjevaju i bilo gdje drugo.